גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטכנולוגיה שהופכת משפט קצר לציור מרהיב תוך שניות בודדות

הטכנולוגיה DALL·E 2 משתמשת בבינה מלאכותית כדי ליצור תמונות או יצירות אמנות ריאליסטיות מתיאור טקסט שנכתב באנגלית – והרשת סוערת במיוחד על היכולות המרשימות המוצגות ● מדובר בפיתוח של חברה אמריקאית למחקר בינה מלאכותית, OpenAI

מתוך הבלוג של חברת OPENAI
מתוך הבלוג של חברת OPENAI

שני האיורים של השועל בתמונה נוצרו בעזרת מחשב בלבד. התיאור שהטכנולוגיה קיבלה הוא "a painting of a fox sitting in a field at sunrise in the style of Claude Monet".

בינה מלאכותית זה תחום מתפתח וחוקרים ברחבי העולם מנסים להבין את הגבולות והיכולות הגלומות בטכנולוגיות מהסוג הזה. הטכנולוגיה DALL·E 2, משתמשת בבינה מלאכותית כדי ליצור תמונות או יצירות אמנות ריאליסטיות מתיאור טקסט שנכתב באנגלית - והרשת סוערת במיוחד על היכולות המרשימות המוצגות.

התיאורים לתמונות יכולים להיות מורכבים, כמו שילוב תכונות, מושגים, פעולות, סגנונות אמנות ונושאים שונים, והבשורה שהמחשב עושה את זה לבד ובשניות בודדות. מדובר למעשה בפיתוח של חברה אמריקאית למחקר בינה מלאכותית, OpenAI, בין מייסדיה נמנה אילון מאסק, מנכ"ל טסלה ו-SpaceX המעוניין לרכוש את הרשת החברתית טוויטר תמורת 44 מיליארד דולר.

בבלוג החברה מדגימים כמה אפשרויות שונות שהבינה המלאכותית יודעת לעשות, לדוגמה: "An astronaut playing basketball with cats in space in a watercolor style", תיאור כזה יאפיין בין האפשרויות השונות את התמונה הזו:

תמונה שהבינה המלאכותית יצרה לפי התיאור: ''אסטרונאוט משחק כדורסל עם חתולים בחלל בסגנון צבעי מים'' / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

לצורך ההדגמה, תיאור שכזה: "Teddy bears working on new AI research on the moon in the 1980s", יביא בין האפשרויות השונות תמונה שכזו:

תמונה שהבינה המלאכותית יצרה לפי התיאור: ''דובונים עובדים על מחקר בינה מלאכותית על הירח בשנות ה-80'' / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

לפי החברה, DALL·E 2 יכולה לבצע עריכות מציאותיות לתמונות קיימות, גם בעזרת תיאור טקסטואלי. התמונה המקורית היא תמונה של בריכה ובתמונה הערוכה מוסיפים תמונה של פלמינגו.

התמונה המקורית:

תמונה של בריכה שהבינה המלאכותית קיבלה / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

התמונה הערוכה:

תמונה של בריכה עם פלמנגו על הבריכה, שהבינה המלאכותית הוסיפה / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

מה שמדהים לראות, זה שהבינה המלאכותית יודעת להשלים את התמונה לא רק מבחינת החיתוך הטכני ואיך האובייקט נמצא בתמונה, אלא היא משלימה את ההשתקפות בבריכה ועושה את השינויים המתבקשים. בנוסף, הטכנולוגיה יודעת להביא לבנות גרסאות דומות של אותה תמונה או ציור בעצמה. התמונה המקורית היא ציור, והבינה המלאכותית יודעת לעשות את אלו:

התמונה המקורית:

התמונה המקורית שהבינה המלאכותית קיבלה / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

בין האפשרויות:

אחת הווריאציות שהבינה המלאכותית עשתה לאותה תמונה / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

אחת הווריאציות שהבינה המלאכותית עשתה לאותה תמונה / צילום: מתוך הבלוג של חברת OPENAI

איך הטכנולוגיה הזו בעצם עובדת?

למעשה מה שהטכנולוגיה עושה זה ללמוד את ההקשר בין תמונות לבין הטקסט המתאר. הטכנולוגיה משתמשת בתהליך שנקרא "דיפוזיה", כך מוסבר בבלוג החברה, שמתחיל למפות את התמונה בדפוס של נקודות אקראיות שמשתנה בהדרגה בהתאם להיבטים ספציפיים בתיאור התמונה. לפי תיאור החברה, הטכנולוגיה פותחה בעזרת אימון רשתות נוירונים של תמונות ותיאורים שלהם, ומציאת הקשרים בין הרשתות השונות בעזרת למידה עמוקה (דיפ לרנינג). "הבינה המלאכותית לא רק מבינה אובייקטים בודדים כמו דובי קואלה ואופנועים, אלא לומדת על היחסים בין האובייקטים", נאמר בתיאור החברה.

הפיתוח הראשוני הוצג בינואר 2021, חברת OpenAI הציגה את DALL·E, שמה של הטכנולוגיה הולחם בין שתי דמויות: הרובוט WALL-E והאמן סלבדור דאלי. הדור הקודם, בדומה לנוכחי, עשה בדיוק אותו דבר ויצר תמונות בהתאם לטקסט, רק ביכולות פחות משופרים. כיום התמונות מדויקות ומציאותיות יותר ורזולוציה שגדולה פי ארבעה, מ-256X256 פיקסלים ל-1024x1024.

תיאור של המודל שלהם:

איך זה עובד? ב- OpenAI אימנו את המודל כך שאספו מיליוני תמונות עם התיאור שלהם וכך אימנו את האלגוריתם שלהם את הקשר בין התיאור לתמונה. הטכנולוגיה DALL·E 2 משתמשת בתיאור כדי לייצר תמונות חדשות, הן מדורגות בעזרת אלגוריתם נוסף בשם CLIP, שתפקידו לייצר תיאור טקסטואלי לתמונה. כך שלמעשה התמונות עם התיאורים הדומים, הן התמונות הנכונות והמתאימות.

נכון לעכשיו, הפרויקט הזה לא מוצע לכל הציבור, אלא ישנה רשימת המתנה. כדי לוודא שלא יעשו בטכנולוגיה הזו שימושים רעים, הם פיתחו כמה כללים: הבינה המלאכותית מוגבלת ואיננה מסוגלת לייצר תמונות אלימות, תמונות שנאה או תמונות מיניות ולא ראיות. החברה צמצמה את החשיפה למושגים מהסוגים האלו, והם השתמשו בטכניקות מתקדמות כדי למנוע ייצור תמונות של אנשים אמיתיים ואנשים מפורסמים. כך שלמעשה החברה לא תאפשר ליצור תמונות אם המסננים שלהם מזהים הודעות או תמונות שעלולות להפר את המדיניות שלהן. לצד זאת, לחברה יש מערכות ניטור אוטומטיות ואנושיות כדי להגן מפני שימוש לרעה.

במאית שקיבלה גישה לכלי הזה, פרסמה סרטון עם מוזיקה כדי להראות את היכולות המרהיבות של הכלי:

הבשורה היא ההבנה איך בינה מלאכותית רואה את העולם שלנו

"התקווה שלנו היא שהטכנולוגיה הזו תעצים אנשים על מנת שיוכלו לבטא את עצמם בצורה יצירתית", נכתב בבלוג החברה. לצד המטרה הזו, החברה מצביעה על כך שהטכנולוגיה עוזרת להם להבין כיצד מערכות בינה מלאכותית מבינות ורואות את העולם, "וזה קריטי למשימתנו כדי ליצור בינה מלאכותית שתועיל לאנושות", נכתב.

בועז ארד, צלם במקצועו המבוסס בגרמניה, צייץ בטוויטר כמה תהיות סביב היכולות האלו, כמו איך פיתוח טכנולוגיה כזו יכולה להשפיע על משרדי פרסום ועל מעצבים גרפיים וצלמים שמועסקים כדי לעשות בדיוק את זה. הוא מעלה את התהייה לאן זה עוד יכול ללכת בעתיד - הכנת סרטונים כאלו או שירים שלמים.

תהליך חיובי או שלילי?

יחיאל אטיאס, מנכ"ל חברת Hexa הישראלית, פלטפורמה להדמיה תלת-ממדית, מסביר כי "הרשתות האלה בעצם יוצרות מפעל אינסופי של רעיונות, ומכילות בתוכן יכולות אדירות בייצור תוכן. בסופו של דבר, הרשתות האלה יעזרו לייצר קריאייטיב בלי הגבלה ולהקטין את הזמן שלוקח לייצר רעיונות חדשים". לדבריו, אי אפשר להניח איך זה ישפיע על תעשיית הפרסום.

"קצת מוקדם להגיד אם זה תהליך חיובי או שלילי. הרבה נכתב ונאמר על משרות שייעלמו מהעולם בשנים הקרובות וקשה להבין היום איך זה ישפיע על עולם העבודה בהקשר הפרסום, אבל בהסתכלות על תעשיות אחרות התשתיות האלה מפנות אנשים לעשות את התפקיד שמכונות לא יכולות להחליף - חשיבה קריאיטיבית. הטכנולוגיה הזו בעצם מסייעת ונותנות גישה נוחה יותר לכמויות מידע עצומות. הן מאפשרות לעשות את הפעולות החיפוש שהמוח עושה בסדר גודל של מיליוני מוחות", כך אטיאס. "כשנותנים עוצמה כזו לצוות קטן או פחות מנוסה, הוא משנה לחלוטין את הדינמיקה של משרד פרסום ומאפשר להפוך צוות קטן למפעל של רעיונות שיודע לשרת לקוחות רבים בהרבה".

עוד כתבות

הנסיך צ'ארלס / צילום: Shutterstock

אחרי החשיפה בתקשורת, הנסיך צ'ארלס לא יקבל יותר מזוודות מזומנים

ביום ראשון האחרון פורסם ב"סאנדיי טיימס" דיווח לפיו צ'רלס קיבל "תיקים מלאים" ו"מזוודות" בהם היו לא פחות מ-2.5 מיליון ליש"ט במזומן ● כעת עידכן מקור אנונימי בבית המלוכה כי הנוהג ייפסק: "זה היה אז, ועכשיו הדברים יהיו אחרת"

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

רבע ממניות פלייטיקה נמכרו בכ-50% מעל מחיר השוק - אז למה המניה הגיבה בירידה

קרן השקעות זרה שקנתה אשתקד את האתר הפיננסי אינווסטינג מת"א, רכשה חלק ממניות השליטה בחברת הגיימינג תמורת כ-2.2 מיליארד דולר ● בעקבות העסקה מעריכים משקיעים בפלייטיקה כי ירד הסיכוי למכירת החברה כולה ולהצפת ערך קרובה לכלל בעלי המניות

שיעור העלייה של יתרות החוב במשקי הבית בישראל

תוך 4 שנים: חובות הדיור בישראל זינקו ב־38%

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: עליית מחירי הנדל"ן משפיעה גם על חובות הדיור, שזינקו בשנים האחרונות

תורים בנמל התעופה היתרו בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Frank Augstein

אלימות הנוסעים לא נעלמה בעקבות הירידה בקורונה, היא רק שינתה כיוון

הכאוס בענף התעופה העולמי, שנובע בעיקרו ממחסור בכוח אדם, מאתגר את סבלנותם של הנוסעים ובמקרים קיצוניים משפיע על התנהגותם ● ברוב המקרים חברות התעופה לא מגישות תביעות, אם כי לאחרונה החלה מגמת שינוי באמצעות חקיקה בכמה מדינות

מרכז שליטה של לוחמה רב מימדית / צילום: אלביט מערכות

אלביט דיווחה אתמול והיום על שני חוזים בהיקף כולל של 768 מיליון דולר באסיה פסיפיק

הבוקר דיווחה החברה לבורסה על חוזה בסך 548 מיליון דולר לאספקת יכולות לוחמה רשתית רב-ממדית למדינה באסיה פסיפיק, לאחר שאתמול דיווחה על חוזה של 220 מיליון דולר לאספקת פתרון חימוש מונחה מדויק אווירי ● במקביל הודיעה כי הושלמה מכירת השליטה בעשות אשקלון לקרן פימי

נתב''ג בחודש מאי. המצב רק החריף מאז / צילום: שלומי יוסף

לקראת העומס הצפוי בנתב"ג: נקודת שירות לצ'ק אין מוקדם תיפתח בנמל התעופה בחיפה

רשות שדות התעופה מקדימה תרופה למכת העומסים הצפויים בנתב"ג בעונת הקיץ, ומתכננת להקים נקודות שירות לצ'ק אין יום לפני הטיסה ● התשתיות לפתיחת נקודות השירות במספר מוקדים בארץ מוכנה, אלא שמחסור בכוח אדם מונע זאת ● ח"כ אייכלר: "התורים בנתב"ג הם רמיסה של הכבוד האנושי. נמל התעופה של ישראל מתנהל כמו מדינת עולם שלישי"

חממה לגידול קנאביס / אילוסטרציה: Shutterstock

הוגה מיזם קנאביס נושל מהפרויקט. מה קבע בית המשפט?

יזם פעל להקמת פרויקט לגידול קנאביס ברמת הגולן, שותפו, בעל הקרקע החקלאית ביקש להוציאו מהמיזם בטענה כי השניים לא חתמו על הסכם שותפות ולא הסדירו בכתב את חלוקת הזכויות ● בית המשפט קבע כי הצדדים הסכימו מתחילת השיתוף ביניהם על חלוקה שווה

מכונה לייצור סיבים אופטיים וכבלי תקשורת / צילום: Shutterstock

נטפליקס, דיסני ועבודה נוחה מהבית: בפריפריה עדיין מחכים לסיבים האופטיים

פריסת הסיבים האופטיים תגיע עד סוף השנה ל-70% מבתי האב בישראל, אולם נראה כי במרחב הכפרי ייאלצו לחכות עוד כמה שנים בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך ● ראשי מועצות טוענים כי בזק מרתיעה את הקבלנים המתחרים בה, ובמשרד התקשורת מתכננים דיון בנושא

דרור בין, מנכ''ל רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשות החדשנות: "לא להעביר את הרשות למשרד המדע לפני הבחירות"

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים להקמת הממשלה ה-36, הוחלט להעביר את רשות החדשנות ממשרד הכלכלה למשרד המדע ● אלא שהממשלה לא השלימה את שינויי החקיקה הדרושים וכעת רוצה לאשר אותם רגע לפני הבחירות

האחים זלקינד וצחי נחמיאס / צילום: ישראל הדרי, ורד פיצ'רסקי

צחי נחמיאס והאחים זלקינד מוציאים לדרך את האסטרטגיה של דסק”ש

בעלי השליטה החדשים בדסק"ש, שנכון להיום מופסדים על השקעתם בה, מקווים להשיג פרמיית שליטה מהותית במכירת מניות סלקום ● המתעניינים ברכישה, ובהם קרנות הפרייבט אקוויטי סקיי ואייפקס, יידרשו להתמודד עם חוב פיננסי של 2.8 מיליארד שקל ועם סימני שאלה על עתיד החברה בתוך ענף התקשורת

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

מאות הסתייגויות הוגשו: מאבק על חוק המטרו מאיים לדחות את פיזור הכנסת

בקואליציה דורשים להכניס את חוק המטרו לרשימת החוקים שיאושרו במליאת הכנסת הערב ומגישות מאות הסתייגויות ● ח"כ אחמד טיבי: "יש לנו אינטרס שהחוק יתעכב עד מחר בחצות ותקנות מסוימות (יו"ש) יפוגו" ● הצעת חוק התפזרות הכנסת עברה להכנה בוועדת הכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית שם גם יוכרע תאריך הבחירות

נושא הניתוק הרגשי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המקדים / צילום: Shutterstock

הכתובת על הקיר: מה גורם באמת לעובדים להתפטר

מחקר חדש בחן 751 עובדים בתקופה שקדמה להתפטרותם כדי להבין מה המכנה המשותף לכולם ● לפי מסקנות המחקר הכתובת הייתה על הקיר: העובדים הרגישו חסרי משמעות ● איך אפשר להתמודד עם התופעה?

השופטת תמר בר־אשר / צילום: אתר הרשות השופטת

השופטת איימה לזכות נאשם בעבירות נשק בגלל קושי בתיאום תאריכי דיונים

שופטת בית המשפט המחוזי תמר בר אשר איימה על הפרקליטות במחיקת הליך וזיכוי חשוד בעבירת נשק בגלל בעיות הנוגעות לתיאום דיונים בתיק ● זו לא הפעם הראשונה שהשופטת מתנהלת באופן תמוה

אבי זינגר, מנכ''ל ובעלים בן & ג'ריס ישראל / צילום: אלי דסה

כולל יהודה ושומרון: בן אנד ג'ריס תמשיך למכור גלידה בכל רחבי ישראל

בהסדר שנחתם עם חברת יוניליוור העולמית הוסכם כי בן אנד ג'ריס הישראלית תמשיך לייצר ולמכור גלידה בכל רחבי ישראל כולל ביהודה ושומרון ● בכך מסתיימת הסערה שהחלה לפני שנה סביב חברת הגלידות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, Christopher Penler

נעילה מעורבת בוול סטריט אחרי יום הפכפך; חברות הקרוזים התרסקו

תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב נפלו ● פאגאיה הישראלית מחקה מעל 65% מאז שהצטרפה לנאסד"ק בשבוע שעבר ● נעילה שלילית בבורסות אירופה ● מחירי הנפט ירדו ב-2% ● האינפלציה בספרד הגיעה ביוני לקצב שנתי של 10.2%, מעל התחזיות ● לאחר אומדן סופי של התמ"ג, הכלכלה האמריקאית התכווצה ב-1.6% ברבעון הראשון

עומס תנועה בנתיבי איילון / צילום: איל יצהר

נתיב פלוס מתרחב לכביש 1 ועד למחלף השלום באיילון. איך תתבצע האכיפה?

השרה מיכאלי הבטיחה 120 ק"מ של נתיבי תחבורה ציבורית, אולם ספק אם ברשויות המקומיות יסכימו לשתף פעולה בשל הבחירות המוניציפליות ● במסגרת התוכנית הוקצו 200 מיליון שקלים לתגבור התחבורה הציבורית בנתיבים אלו, אבל לא ניתן מענה למחסור החמור בנהגי אוטובוסים

ראובן קרופיק, בת שבע משה ויאיר סרוסי / צילום: Neo Media

המפגש המרגש בין בכירי המשק ליזמיות בבת ים ויפו

עשרות בכירים במשק הישראלי הלכו לפגוש יזמיות צעירות במהלך שפועל להעצמה כלכלית של אלפי נשים מהפריפריה ● אירועים ומינויים 

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ת"א ננעלה בירידות קלות; קבוצת דלק ואורמת זינקו, דסק"ש נסקה ב-10%

מדד ת"א 35 ננעל בדומה לרמת הפתיחה, ת"א 125 השיל 0.1%, ת"א 90 נחלש ב-0.5% ● ירידות באירופה, מגמה מעורבת בוול סטריט ● הדולר מתחזק, הנפט בעלייה קלה

זהות המעסיק ותדמיתו נושאים על גבם את עיקר ערך המותג של עובדים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

תגידו מי המעסיק שלכם, ונדע מה הערך שלכם בשוק העבודה

הארגון ומיצובו בשוק חשובים להצלחה בקריירה יותר מהעובד, מכישוריו, התפקיד שהוא ממלא, ומהמגזר שבו הוא מועסק