גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל התעשייה האווירית: "אנחנו רוצים לקדם את ההנפקה. מאוד"

החברה דיווחה היום על קפיצה של 86% ברווח הנקי ברבעון הראשון, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ל-78 מיליון דולר ● היו"ר עמיר פרץ: "בחודשים האחרונים חלה תמורה של ממש בעסקאות הביטחוניות עם מדינות הסכמי אברהם, ומרוקו בראשן"

האנגר של התעשייה האווירית / צילום: יח''צ
האנגר של התעשייה האווירית / צילום: יח''צ

יו"ר התעשייה האווירית עמיר פרץ והמנכ"ל בועז לוי מקדמים את הנפקת החברה בבורסה. בראיון לגלובס אמרו השניים כי תוצאות הרבעון הראשון מעידות על מוכנות מלאה להנפקה וחשיבות ההנפקה לחברה גדולה הן כדי להגדיל את ההשקעות במחקר ופיתוח והן לקבלת ההטבות בתחום המס האמורות להפחית את תשלום מס החברות המלא שהחברה משלמת כיום.

לגלובס נודע כי פרץ נפגש השבוע עם מנכ"לית רשות החברות מיכל רוזנבוים, ונושא השיחה העיקרי היה קידום המהלכים לקראת ההנפקה.

בראיון אמר פרץ כי החברה ממתינה לקבלת מתווה החיסיון מלשכת היועמ"ש, לדבריו לשכת היועצת ביקשה וקיבלה תשובות לכל השאלות שהעבירה למשרד הביטחון. עוד אמר פרץ כי הסתיים סבב הידברות עם רשות ניירות ערך שמברכת על המהלך. לדברי לוי, "התעשייה האווירית רוצה לקדם את ההנפקה. מאוד. התהליכים מתקדמים, כשזה יקרה, כספי ההנפקה יושקעו במו"פ, וכדי שזה יקרה נגיע להסכמים עם העובדים, יש עוד חילוקי דעות, אבל ימצאו הפתרונות, כי היתרונות להנפקה עצומים".

האם הכספים אכן יישארו בחברה ולא יועברו לממשלה לדיבידנד? בחברה מדגישים כי לפי החלטת הממשלה על ההנפקה הכספים מיועדים למו"פ ולקידומה של החברה. לדברי פרץ "ההנפקה תשפר את יכולת ההתמודדות עם חברות פרטיות ותאפשר תוספת מהותית למחקר ופיתוח. אחריה יהיה מתווה של רגולציה יותר גמישה שתשפר את ההתמודדות לגיוס עובדים. וככלל, אם ההסכמה עם המדינה שתקבל אחוז קטן יותר, ערך ההנפקה יעלה כי המשקיעים ירצו שכספם ילך להשקעה בחברה ולא בדיבידנדים לממשלה".

פרץ מבטיח להשתמש בכשריו ובנסיונו בממשלה וכיו"ר ההסתדרות להתדיינות בשני הנושאים העיקריים, הדיבידנד לממשלה כאמור והמו"מ עם העובדים על הסכם השכר החדש ועל הפיצוי להם בעקבות ההנפקה. "אם היינו כבר בהנפקה בעלי המניות היו מוחאים כף ויוצאים בריקודים. על רקע התנודתיות בענפי ההייטק התעשייה האווירית היציבה תהיה אטרקטיבית מאוד למשקיעים".

מקווים להגיע להנפקה עוד השנה

בשיחות פנימיות אמר פרץ כי הכוונה היא להגיע להנפקה עוד השנה, הדבר יתאפשר רק אם אישור תעודת החיסיון יגיע בטווח הקרוב מלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

ביחס לתוצאות הרבעון והעלייה החדה ברווחיות אומר פרץ כי הן נובעות בין השאר מחיזוק שיתוף-הפעולה עם משרד הביטחון, שיתוף-פעולה שסבל בשנה שעברה מכמעט החרמה מצד מנכ"ל המשרד אמיר אשל כלפי היו"ר הקודם של התעשייה האווירית, הראל לוקר. ועם זה חובה לומר כי התוצאות הטובות הן המשכיות של שלוש שנים של עלייה מתמדת ברווחי התעשייה האווירית ומעסקאות שנחתמו בעבר הקרוב ולא נולדו רק כעת.

פרץ מוסיף כי בחודשים האחרונים חלה תמורה של ממש בעסקאות הביטחוניות עם מדינות הסכמי אברהם, ומרוקו בראשן . עסקת ענק נחתמה בדצמבר עם מרוקו לאחר ביקור של שר הביטחון גנץ וביקור נוסף של פרץ והמנכ"ל בועז לוי ברבאט. לוי מוסיף כי  חל שינוי של ממש גם במדינות המפרץ, לאחר התחלה קשה. לדבריו "יש כמה וכמה עסקאות בדרך שבחודשים הבאים יבשילו ויראו גם במאזנים".

כאן בגלובס פרסמנו על עסקאות של התעשיות הביטחוניות בישראל שלא צלחו עם האמירויות במהלך השנה שעברה, בין השאר ברקע המשבר הפוליטי בישראל, אך גם בשל משאים ומתנים שנוהלו באופן שלא התאים לאמירתים.

לדברי לוי, יש תמורות בכל מדינות הסכמי אברהם, התהליך ילך ויגבר יש די הרבה התחלות ושיתופי-פעולה. הוא ציין כי מול האמירויות נחתמו בשנה שעברה בתחום האזרחי חוזים כמו השבחת והמרת מטוסים לתובלה.

לפי הדיווח לחברה צבר הזמנות של 14 מיליארד דולר המבטיח יציבות בהכנסות לתקופה הקרובה אבל העיניים נשואות כעת בעיקר לאירופה.

פרץ: "לאור התמורות הבינלאומיות אנחנו צריכים לעשות ניתוח של השווקים והצרכים. מלחמת רוסיה אוקראינה יצרה אתגר עצום ואנחנו צריכים להתקדם ולמצוא שווקים נוספים. בהקשר לכך כמה ממנהיגי אירופה לרבות גרמניה מגדילים מאוד את תקציבי הביטחון ואנחנו צריכים להיכנס לשם. הפוטנציאל מחייב אותנו לפעול באופן מהיר וגמיש, וזה יעשה הן דרך מקבלי ההחלטות ראשי המדינות והן דרך גורמי המקצוע הקובעים את סוג הרכש".

לוי מוסיף כי משרדי השיווק של התעשייה האווירית באירופה פעילים מאוד וכי המוצרים המוצעים הותאמו ללקחי מלחמת רוסיה-אוקראינה, מוצרים שצברו ניסיון קרבי הן בצה"ל והן בצבאות אחרים.

פרץ ולוי הדגישו את המעבר של חטיבת התעופה מהפסד של 8 מיליון דולר ברבע המקביל אשתקד ל 7 מיליון רווח נקי כעת. לפי פרץ הדבר נבע בין השאר מהימנעות על כניסה לחוזי הפסד שמטרתם היא רק שמירה על פעילות בקווי הייצור. 

קפיצה של 86% ברווח

התעשייה האווירית דיווחה היום על רבעון שיא נוסף עם קפיצה של 86% ברווח הנקי לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל-78 מיליון דולר. עוד בנתונים שנמסרו הבוקר בדיווח לבורסה לניירות ערך: עלייה של 58% ברווח התפעולי ל-106 מיליון דולר (8.8% מהמכירות) לעומת 67 מיליון ו-6.6% מהמכירות ברבעון הראשון ב-2021.

לעלייה ברווח תרמה הכנסה חד-פעמית גבוהה מאחת מהעסקאות שעשתה החברה ועם זה גם בלעדיה ניכרת עלייה של ממש ברווחים. עוד השפיעו גם עסקת מכירה גדולה שנחתמה עם מרוקו בחודש דצמבר, בעקבות ביקור של יו"ר החברה עמיר פרץ שנכנס אז לתפקידו ושר הביטחון בני גנץ בממלכה בצפון אפריקה. 

היקף המכירות גדל ב-18% ל-1.2 מיליארד דולר ברבעון, וצבר ההזמנות הגיע ל-14 מיליארד דולר. נתח המכירות ליצוא היה כ-70% והסתכם ב-836 מיליון דולר.

התע"א רשמה גם גידול של 34% ב-EBITDA הרבעוני, מ-120 מיליון דולר ל-161 מיליון דולר. ראוי לציון המעבר של חטיבת התעופה מהפסד נקי של 8 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, לרווח נקי של 7 מיליון דולר ברבעון האחרון.

הוצאות המימון נחתכו בחצי מ-16 מיליון דולר ברבעון הראשון אשתקד ל-8 מיליון דולר ברבעון זה.

הוצאות המסים נטו ברבעון הראשון השנה הגיעו ל-22 מיליון דולר לעומת 10 מיליון דולר בשנה שעברה. בחברה מזכירים כי החברה ממוסה מס חברות מלא בהיקף של 23% ללא הטבת חוק עידוד השקעות הון בשל היותה בבעלות ממשלתית מלאה. הנפקת מקצת המניות האמורה להתקיים עוד השנה תעניק לה הטבת מס משמעותית.

עוד כתבות

משלוחים החיים. מעודדים צריכת בשר למרות הפגיעה בסביבה / צילום: עמותת אנימלס

שר האוצר מבטל מכס על משלוחי בקר חי, למרות הסבל הנגרם לבעלי החיים והפגיעה הסביבתית

הממשלה מעודדת ייבוא בקר חי לישראל: שר האוצר מבטל את המכס על הייבוא, למרות הסבל הרב הכרוך בתהליך עבור בעלי החיים ● במשרד החקלאות טוענים שתעשיית הבקר "שומרת על הטבע והשטחים הפתוחים", בניגוד לדעתם של מדענים המומחים בתחום, ולמרות ששטחי יערות נכרתים בעולם בקצב מסחרר כדי לפנות מקום לגידול בקר

חולוד אבו חרפה / צילום: ענת קאזולה לחברת Q Elite Beauty

גידלו אותה להיות מורה, אבל היא הפכה לספקית האינטרנט של המגזר הערבי

חולוד אבו חרפה גדלה במשפחה בת 9 נפשות במעלות תרשיחא, וכבר בתיכון חלמה להקים חברה משלה. את העסק הראשון פתחה לבדה בחדר של 3X4 מטרים, עד שצמחה להיות ספקית האינטרנט המרכזית של המגזר הערבי. עכשיו היא פועלת להעניק כלים עסקיים לנשים נוספות ● "יש חסמים רבים לאישה ערבייה", היא אומרת, "אבל מי שיבוא אליי לחברה יראה ישיבות הנהלה שבהן כולן נשים"

מלון ליר סנס בגדרה / צילום: סימפלקס 360

הכניסה למושבה לא מסגירה שבמרכזה מסתתרות כמה פנינים של ממש

מסע דילוגים בין בילויים לביל"ויים: בראנץ' נפלא ומלון בוטיק בטעם טוב ומדויק, שלל עיסויים ופינוקים, מבנים היסטוריים וגן פסלים

ברוסקטה עם שכבת שומן בקר קצוץ ותמרים ב''תרצה'' / צילום: חיים יוסף

6 ברוסקטות משובחות עם כוס יין - בפחות מ-100 שקל

הברוסקטה, הדבר הכי נכון לעונה ולתקופה: לחם קלוי עם ירקות וגבינות, עם מוח מתובל בעמבה, עם שרימפס בחמאה, וגם קיגל בנוסח בני ברק ● ואפילו במחיר סביר, שלא כמקובל במקומותינו

עומס של נוסעים בשדה התעופה הית'רו בלונדון / צילום: Associated Press, Frank Augstein

לונדון, אמסטרדם, פרנקפורט ופריז: מזוודות נטושות, בידוק ביטחוני של ארבע שעות והתפרצויות זעם

התאוששות ענף התעופה תפסה את רוב שרשרת התיירות באירופה לא ערוכה • בבריטניה, בצל שביתת הרכבות, העומסים מתחילים כבר בכבישים בדרך לטרמינלים • מנכ"ל לופטהנזה קרסטן שפור לגלובס: "נידרש להתנצלויות בקיץ, בשל ביטולי טיסות" ● הכאוס בתעופה, פרויקט מיוחד

 

דירת שלושה חדרים ברמת גן הייתה רק חודש על המדף. בכמה היא נמכרה?

הדירה ברחוב החשמונאים היא בשטח 75 מ"ר, עם מרפסת בשטח 10 מ"ר, בקומה 3 מתוך 8, בבניין עם שתי מעליות, עם חניה, והיא נמכרה ב־3.1 מיליון שקל ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

לא רק פרנקל: אקירוב רכש מניות לאומי ב-100 מיליון שקל

אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב השתתפה בהנפקה ורכשה שוב מניות של הבנק, לאחר שבמהלך הרבעון הראשון של השנה מכרה את שארית החזקותיה • הרוכש הגדול בהנפקה היה המיליארדר אהרון פרנקל שרכש מניות לאומי בכמעט מיליארד שקל

לחם. למרות הפיקוח, בהשוואה עולמית מחיר הלחם בישראל גבוה / צילום: תמר מצפי

האם עליית מחירי החיטה תביא למחסור בלחם בישראל?

מחיר הלחם בארץ מפוקח והמאפיות מוגבלות מאוד ביכולת שלהן להעלות מחיר ● הזינוק במחירי החיטה בעולם בעקבות המשבר בשרשרת האספקה והמלחמה באוקראינה, מוביל "לפתרונות יצירתיים" לבעיה ● אלא שלא בטוח שהפתרונות האלו יחזיקו לאורך זמן ובסופו של דבר חוסר הרצון של פוליטיקאים להתמודד עם הנושא יכול להביא למחסור במדפים - כפי שהיה עם החמאה

הר שיפון. הדבשת הכפולה: אחת לצבא, השנייה למטיילים / צילום: אורלי גנוסר

קו התלים בגולן: טיול מרהיב ומלא נוף בין פסגות הרי געש רדומים

בשטחי הרמה עשרות תלים געשיים כבויים, בולטים בנוף המישורי. עד מלחמת יום כיפור האמינו שהם יבלמו את הסורים

טיגואן אולספייס של פולקסווגן / צילום: יח''צ

הקרוס-אובר של פולקסווגן למשפחות גדולות: המחיר אטרקטיבי, העיצוב מינימליסטי

העיצוב של הטיגואן אולספייס הוא אמנם מינימליסטי, אך מציע ביצועים מרשימים, נהיגה נעימה ותא נוסעים שימושי • הבונוס: המחיר הנמוך ביחס למקבילו, קודיאק של סקודה

חנות בקומת הקרקע של בניין. ההטבה היא למעשה דחיית מס / צילום: Shutterstock

פרויקט תמ"א 38: כמה מס תשלמו אם יש לכם חנות ולא דירה בבניין

הטבת מס ניתנת גם לבעלי שטח מסחרי שקיבל תמורתו דירה, אולם אם ימכור את הדירה שקיבל, לא ייהנה מהטבת המס

בשבת התקיימו הפגנות רבות נגד הפסיקה הצפויה ברחבי ארה''ב, בתמונה מדובר בהפגנה בלוס אנג'לס / צילום: Associated Press, Noah Berger

השלכות של מניעת הפלות בארה"ב: חיי עוני, צניחה בתמ"ג וירידה בהשתתפות נשים בכוח העבודה

כחודש וחצי לאחר הסערה שגרמה הדלפת הטיוטה לתקשורת, בית המשפט העליון בארה"ב פירסם את החלטתו שמבטלת את פסק דין "רו נגד וויד" ההיסטורי, שהתיר לבצע הפלות לפני כ־50 שנה • איך ההחלטה צפויה להשפיע כלכלית על המשק האמריקאי בכלל ועל הנשים בפרט, ומה חושב על כך הציבור - מחקרים מהתקופה האחרונה משרטטים את תמונת העתיד של אמריקה

יו''ר רע''ם, ח''כ מנסור עבאס / צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

ברע"ם צריכים לחשוש? מפלגה חדשה בחברה הבדואית

בסקרים רע"ם נמצאת סביב אחוז החסימה, וכעת יש לה עוד כאב ראש: רשימה חדשה של אנשי ציבור בכירים מהחברה הבדואית הנגב ● אם אחוז החסימה לא יירד, אומרים במפלגה החדשה, פניהם לאיחוד עם מפלגה קיימת ולאו דווקא במגזר הערבי

הפגנות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון בעקבות ההחלטה לבטל את רו נגד ווייד / צילום: Associated Press, Gemunu Amarasinghe

״פצצה גרעינית״: בית המשפט העליון של ארה״ב מבטל את הזכות החוקתית להפלות מלאכותיות

רוב ימני של בית המשפט מוחק תקדים בן 49 שנה ● הפלות מלאכותיות הופכות היום ללא-חוקיות ב-13 מדינות של ארה״ב, ורבות נוספות עומדות להצטרף ● התרת ההפלות התחילה תגובת נגד רחבת-ממדים של הימין; האם איסור ההפלות יביא התארגנות דומה של השמאל?

כל לקוח קובע דדליין ובוחר את היקף ההשגחה. טופס הרשמה יומי בבית הקפה / צילום: Reuters, Kim Kyung-Hoon

בטוקיו נפתח בית קפה שמטיל קנסות על הלקוחות. למה הם ממשיכים לבוא?

אל בית הקפה הטרנדי בטוקיו זורמים יוצרי תוכן, סופרים וסטודנטים - אבל לא רק בשביל לשתות תה מול הלפטופ ● בזמן מוגבל, תחת השגחתו הצמודה של בעל המקום, חותרים הלקוחות לעבר היעד הנשגב שהציבו לעצמם, ומי שלא עומד בו - נאלץ לשלם קנס של עשרות דולרים ● "אולי זו האווירה, אולי בגלל שאני משלם, אבל אני מתיישב ומיד מתחיל להקליד"

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

הלחץ בעולם התעופה: אל על תבטל 3 קווים החל מסוף אוקטובר

מ-30 באוקטובר אל על תפסיק לטוס לטורונטו, ורשה ובריסל, הסיבה: התאמה לביקושי הלקוחות

בחירות / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

איזו מדינה מחזיקה בשיא פרק הזמן הקצר בעולם בין מערכות בחירות?

עם מי מתחרה נפתלי בנט על תואר ראש הממשלה עם זמן הכהונה הקצר ביותר, וכמה עלה בקבוק וודקה בהופעה של אייל גולן בבלומפילד? ● הטריוויה השבועית

ביטקוין / צילום: Shutterstock

ניתוח טכני: עידן התמימות, גרסת מטבעות הקריפטו

אחרי עשרות שנים בשוק ההון אני עדיין נדהם מתכונה המשותפת לרבים מהמשקיעים - הרצון הבלתי נשלט להתעשר במהירות ● כיום הביטקוין מסמל את כל מה שעקום בתפיסת המשקיעים החדשים

משכן הכנסת / צילום: Shutterstock

יוקר המחיה? אינפלציה? בכנסת מנסים להגדיל את מימון קמפיין הבחירות

האקלים הכלכלי הנוכחי ועליות המחירים לא מונעים מהפוליטיקאים לנסות לקבל תוספת מימון לקמפיינים לקראת הבחירות ● בגלל ריבוי מערכות הבחירות נוצרו גרעונות למפלגלות משני צידי המפה הפוליטית, שחייבות למדינה 200 מיליון שקלים שטרם הוחזרו

החוקרים שמנסים לפצח את התעלומה ''מה הם חיים'' / צילום: shutterstock

איך נראה חייזר והאם יש עוד חיים על פני כדור הארץ? החוקרים שמנסים לפצח את התעלומה

השאלה מה מגדיר יצור חי היא אחת התעלומות הגדולות של עולם המדע ● שני חוקרים מארה"ב קוראים תיגר על הדרך בה בני אדם מחפשים היום חיים על כוכבים אחרים ("צריך להפסיק לרדוף אחרי פלנטות עם תנאים דומים לאלה שעל כדור הארץ") ומציעים כללים, הגדרות ופתרונות חדשים