גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נחיל של מטוסים פרטיים ודיונים שלא התרחשו מאז המלחמה הקרה: למה אף אחד לא מתעניין השנה בכנס דאבוס?

ועידת "הפורום הכלכלי העולמי" בעיירת הסקי דאבוס בשוויץ תיפתח בשבוע הבא ● בעוד שחלק מהדברים החשובים קורים בחדרים הצדדים ו"בשיחות המסדרון", באולמות ידונו בהתאוששות מהקורונה, שינויי האקלים, "קפיטליזם של בעלי עניין" וגם ב"הסכמי אברהם" ● הנשיא הרצוג יגיע וינאם, מנהיגי עולם רבים אחרים, ובהם נשיא צרפת, רה"מ בריטניה ונשיא ארה"ב, יישארו בבית

דאבוס, השבוע. הפעם ללא שלג / צילום: Reuters, ARND WIEGMANN
דאבוס, השבוע. הפעם ללא שלג / צילום: Reuters, ARND WIEGMANN

יותר מ־2,000 מנהיגים, אנשי עסקים, נציגי ממשלות מרחבי העולם וגם כמה נציגי ארגונים לא־ממשלתיים וסלבריטאים יגיעו בסוף השבוע הקרוב לעיירה השוויצרית דאבוס, לכינוס הממשי הראשון של "הפורום הכלכלי העולמי" (WEF) מאז פרוץ מגפת הקורונה. בעבור רובם, הנוכחות בוועידה היא כמעט קבועה, אך הם ייאלצו להחליף השנה את המעילים הכבדים והמגפיים האטומות לשלג בנעליים קלות, משום שזו הפעם הראשונה ב־51 שנות קיום הוועידה - הנחשבת למפגש האליטות השנתי של הכלכלה העולמית - שהיא מתקיימת באביב, ולא בחורף.

מספר המשתתפים השנה קטן בשליש מהנוכחות הרגילה בוועידת דאבוס, המתקיימת בדרך כלל בינואר. אך תזמון הוועידה השנה נראה קריטי מתמיד: ההשלכות של המלחמה באוקראינה על הכלכלה האירופית והעולמית; ההשפעות של יוקר המחייה המטפס במערב יחד עם מיתון מאיים וסטגפלציה הנשקפת באופק; שורת הזעזועים הגיאו־פוליטיים ששמים במרכז תשומת הלב נגידי בנקים מרכזיים וממשלות ברחבי העולם, לצד הירידות בבורסות בשבועות האחרונים - כולם מסמלים שינוי־כיוון אפשרי וקרוב בעבור כלכלות מרכזיות בעולם ובעבור המגזר העסקי.

בהתאם לכך, כותרת הוועידה השנה היא "ההיסטוריה בנקודת־מפנה: מדיניות ממשלתית ואסטרטגיות עסקיות".

הפורום מחרים את רוסיה ונציגיה

אם בוועידות הקודמות עמדו המלחמה בשינויי האקלים ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ולאירופה במרכז הדיונים, הפעם מדובר במלחמה של ממש, הראשונה על אדמת אירופה מאז מלחמת העולם השנייה, שמאיימת להסלים לעימות רחב יותר בין רוסיה לנאט"ו וכבר שינתה את המציאות באיחוד האירופי.

מארגני הוועידה, הכלכלן הגרמני קלאוס שוואב ו"הפורום הכלכלי העולמי", שהפך לארגון בינלאומי רב־פעילות, בחרו באופן ברור צד בעימות בין רוסיה לאוקראינה. כבר במרץ, אחרי פרוץ הקרבות, הם הודיעו כי השנה לא ישתתפו בוועידה נציגים רוסים כלשהם - לא מהמגזר העסקי ולא מהממשלה. בכירים רוסים, כולל חברות שפעלו עד כה בשיתוף פעולה עם הפורום הכלכלי העולמי ושילמו כ־600 אלף דולר תמורת הזכות לקבל כמה כרטיסים לאירוע העולמי הפכו ל"פרסונה נון גרטה" בדאבוס השנה.

זו תהיה הפעם הראשונה מאז המלחמה הקרה שדבר כזה קורה. רק בוועידה הקודמת, שהתקיימה באופן מקוון בינואר 2021, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשא נאום כבוד בפני משתתפי הוועידה, שבו השתלח ב"מודל המערבי הליברלי" וצייר תחזית קודרת לעולם. השנה יהיה זה נשיא אוקראינה, ולודימיר זלנסקי, שינאם בפני משתתפי הוועידה בפתח הדיונים ביום שני הקרוב מבניין הממשלה בקייב, שהפך לסמל להתנגדות האוקראינית.
זלנסקי צפוי לקרוא למשתתפים לסייע לאוקראינה פיננסית וכלכלית, בעוד מסתמן כי המלחמה עשויה להימשך עוד זמן רב.

הנשיא זלנסקי. ינאם  בשידור חי מקייב / צילום: Associated Press

מי שצפויים לייצג את אוקראינה פיזית בדאבוס יהיו וולודימיר קליצ'קו, מתאגרף לשעבר, שהפך לראש העיר קייב וניהל את התמודדותה עם ההתקפות הרוסיות, ואחיו ויטלי. המשלחת האוקראינית לדאבוס תהיה המשלחת הגדולה ביותר שעזבה את המדינה מאז תחילת המלחמה, לפי דיווח ב"אי־פי".

"אני בטוח שזו הייתה ההחלטה הנכונה", אמר נשיא הפורום הכלכלי העולמי, הנורבגי בורגה ברנדה, בנוגע להחרמת רוסיה. "אנחנו מקווים שרוסיה תצעד בנתיב שונה בעתיד, ובשנים הקרובות תכבד את אמנת האו"ם ואת ההתחייבויות הבינלאומיות שלה".

ג'ונסון, מקרון וביידן לא באים

גם מבחינת מנהיגים בינלאומיים אחרים, הוועידה השנה תתאפיין בנוכחות דלה יותר בהשוואה לעבר. קנצלר גרמניה, אולף שולץ, יהיה בין המנהיגים הבכירים היחידים מהשורה הראשונה שיגיע לדאבוס. נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהדיר את עצמו מהפורום כבר בימי מחאת האפודים הזוהרים, אינו מעוניין עדיין להיראות מתחכך עם האליטה בדאבוס, בזמן שסוגיות של יוקר מחייה מאיימות לפגוע בתמיכה במפלגתו בבחירות שיתקיימו בחודש הבא.

 

כך גם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שמתמודד עם אינפלציית־שיא בממלכה המאוחדת. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לא יגיע, וארה"ב תיוצג על ידי שליח הממשל לנושא האקלים, ג'ון קרי. לעומת זאת, מזכ"ל נאט"ו יינס סטולנטברג ישתתף בוועידה, כמו גם נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון־דר־ליין.

הנשיא הרצוג צפוי לבקר בדאבוס

ברשימת המשתתפים הבכירים שפירסם הפורום הכלכלי העולמי נמצא גם שמו של נשיא המדינה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שצפוי לנאום בפני המשתתפים ביום רביעי.
פאנל מיוחד יוקדש בוועידה לעתיד "הסכמי אברהם" בין ישראל למדינות מהמפרץ. מהמגזר העסקי יגיעו לכינוס שורת בכירים ישראלים, שרובם כבר השתתפו בו בעבר, כמו יו"ר בנק לאומי, סאמר חאג'־יחיא, והיזם יוסי ורדי . גם המדען הראשי, ד"ר עמירם אפבלבאום, דורית דור מ"צ'קפוינט" ועינת גז מ"פאפאיה גלובל", ישתתפו בפאנלים ובדיונים שיתקיימו בארבעת ימי הוועידה.

תוכנית הוועידה מתווה כמה נושאים מרכזיים: "התאוששות ממגפת הקורונה", "התמודדות עם שינויי האקלים", "עתיד עולם העבודה", "שימוש בטכנולוגיות חדשות" ו"האצת קפיטליזם של בעלי עניין". הנושא האחרון קרוב במיוחד לסדר היום של הפורום הכלכלי העולמי בשנים האחרונות, והוא כולל התחשבות בציבור, בסביבה ובגורמים נוספים מלבד בעלי המניות. גופי השקעות ענקיים הביעו תמיכה בקידום הנושא, אך מבקרי הגישה אומרים כי דאבוס היא למעשה במה, שעליה ניתנת להם האפשרות להעמיד פנים, מבלי לעסוק בחלק מהבעיות המרכזיות של הקפיטליזם העכשווי.

סוגיות כמו זכויות עובדים בתאגידי ענק ובכלכלת השירותים, מניעת תחרות על ידי התנהגות עסקית בריונית, לוביזם מוצלח מול גופי ממשל, מקלטי מס ואי־שוויון חברתי ההולך וגובר במדינות מפתח אינם עומדים במרכז הדיונים. גם לא ההשפעה של מערכת הבריאות הפרטית בארה"ב, הפרטות באופן כללי, חיסול עסקים משפחתיים על ידי תאגידים בינלאומיים או הכוח ההולך וגובר של תאגידים בשימוש במידע אישי.

במקום זאת, המפגש משמש בין היתר להזדמנויות למאות נציגי התקשורת להיפגש באופן אינטימי עם אנשי מפתח, באירועים צדדיים, שאליהם יש לקבל הזמנה אישית בלבד. למרות ניסיונות להגביר את ייצוג הנשים בוועידה, שבעבר נחשבה למעוז גברי לבן, בפסגה הקודמת נרשם שיעור של 24% משתתפות בלבד. היעד של הפורום הכלכלי העולמי הוא להגיע ל־30% עד שנת 2030.

הוועידה חוזרת לעסוק בגיאו־פוליטיקה

שוואב, שעדיין מעורב בניהול הוועידה, הבהיר כי בראש ובראשונה היא תעסוק במציאות החדשה שנוצרה בעקבות המלחמה באוקראינה. "זו הפסגה הראשונה שתביא יחד מנהיגים גלובליים במצב החדש שנוצר, המאופיין על ידי עולם רב־קוטבי כתוצאה מהמלחמה וממגפת הקורונה", אמר השבוע. בכך חוזרת הוועידה לעסוק בעיקר בנושאים גיאו־פוליטיים כפי שנעשה לפני כ־50 שנה. ב־1974 החלו להגיע אליה הפוליטיקאים הראשונים; היא הייתה הבמה ליחסים המתהדקים בין רוסיה למערב אחרי נפילת מסך הברזל; ב־1988 חתמו יוון וטורקיה על הצהרה נגד מלחמה ביניהן בוועידה, והיא הייתה גם המקום הראשון שבו הופיעו ראש ממשלת דרום־אפריקה לשעבר פרדריק דה־קלרק

ונלסון מנדלה על במה אחת.הוועידה השנה תמשיך גם לעסוק בנושא המאבק בשינויי האקלים, שהפך בשנים האחרונות לתחום המרכז מאות מיליארדי אירו מצד ממשלות ומשקיעים פרטיים. גם בנושא זה, יש מי שמבקרים את רדידות העיסוק של הוועידה בתחום. אם לפני כשנתיים וחצי הוכרזה יוזמה מצד משתתפי הוועידה (כולל נשיא ארה"ב דאז דונלד טראמפ שהשתתף בה) לנטיעת טריליון עצים במטרה להפחית את כמות הפחמן הדו־חמצני באטמוספירה, בוועידה השנה יוזמה זו כלל אינה מוזכרת. נציגי חברות דלקי מאובנים, יצרניות אנרגיה אטומית ונציגים ממדינות מפיקות נפט ידונו בין היתר בעתיד שוק האנרגיה הגלובלי לאור החרם המתהווה על מקורות אנרגיה רוסיים.

גרטה טונברג כבר לא מגיעה לדאבוס, מאות מטוסים פרטיים עדיין כן

לפני יותר משלוש שנים עשתה נערה שבדית את דרכה ברכבות דרך אירופה לעבר דאבוס. היא ישנה בחוץ על השלג, באוהל דק, כדי להמחיש לאליטה הכלכלית והפוליטית המתכנסת בה את החשיבות של המאבק בשינויי האקלים, ולייצג את הדור הצעיר שרואה בבעיה את האיום הגדול ביותר על האנושות. מאז, הפכה גרטה טונברג לסמל לתנועה עולמית שקיבלה ביטוי פוליטי רב, עם "גרין ניו דיל" שהוכרז בארה"ב ובאירופה, והפיכת צמצום פליטות הפחמן של האנושות לרוח התקופה.

אבל טונברג, שהייתה אורחת הכבוד בוועידת דאבוס הפיזית האחרונה שהתקיימה בינואר 2020, לפני מגפת הקורונה, לא תשתתף הפעם בוועידה. היא הביעה ביקורת נוקבת על חוסר הרלוונטיות של הדיונים של מדינות וגופים עסקיים על הנושא, והאשימה אותם ב"בזבוז זמן".

מי שימשיכו להגיע, כבכל שנה, הם אלפי אנשי העסקים והפוליטיקאים שזורמים בשטיח מעופף של מטוסים פרטיים, של גיחות מסוקים, של לימוזינות עם נהגים ושל פליטות פחמן דו־חמצני בהיקף עצום. אם בשנה שעברה, כאשר הוועידה התקיימה באופן וירטואלי, התגאו המארגנים בכך שהדבר מונע את הזיהום הכרוך במפגש השנתי, הרי שהשנה - כשהיא מתקיימת באופן פיזי - הנושא נדחק לשוליים.

אוסרים על קיום הפגנות

לפי הערכות כלי התקשורת בשווייץ, מאות מטוסים פרטיים יגיעו בימים הקרובים לשדות התעופה של ציריך, סנט-גאלן-אלטנריין ודיבנדורף, ביחד עם שדה התעופה הקרוב קלוטן. עסקי הטיסות הפרטיות למעשה שיגשגו במהלך מגפת הקורונה, וגם כעת - על רקע מחסור בטיסות סדירות לשווייץ - המשתתפים בכינוס בדאבוס צפויים לנהור למדינה במטוסים פרטיים.

ונסה נאקאטה, פעילת אקלים מוכרת מאוגנדה, כן תגיע לדאבוס, אבל לא מטעם הוועידה אלא כדי להשתתף בהפגנה ביום האחרון של הכינוס. אחד הסודות שאיפשרו את קיומו של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס במהלך עשרות השנים האחרונות היא העובדה שהרשויות בשווייץ מונעות למעשה הפרעה והפגנות נגד הכנסים. הבידוד של העיירה מאפשר התכנסות מוגנת יחסית, ללא ההמונים המאיימים בערים גדולות. עם זאת, הן אישרו הפגנה בעד האקלים ביום האחרון של הוועידה, שבה ישתתפו נאקאטה ופעילים אחרים.

החייאה לעסקים המקומיים: מחירי השיא למלונות חזרו לדאבוס

מלבד הפורום הכלכלי העולמי, שמארגן את ועידת דאבוס, מי שעוד מרוצים מאוד מהעובדה כי הוועידה שבה להתקיים באופן ממשי הם בעלי העסקים בעיירה השוויצרית. במשך חמישה עשורים רצופים הם נהנו מזרם קבוע של פוליטיקאים, אנשי עסקים וסלבריטאים, מאז שגרמני צעיר ודי אנונימי באותם ימים בשם קלאוס שוואב השיק בעיירה ב־1971 פורום שנועד ללמד אירופאים דרכי ניהול אמריקאיות, ועד לימים אלה בהם הפורום הכלכלי העולמי הפך לקרן רבת־מיליונים המסייעת לנווט את הכלכלה הגלובלית. זאת למעט חריגה אחת ב־2002 - בהפגנת סולידריות עם ארה"ב אחרי מתקפת הטרור של ה־9/11, התקיימה הוועידה בניו יורק.

ד''ר קלאוס שוואב, מייסד ויו''ר הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, לפני שנתיים / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

כעת, מחירי המלונות בעיירה שוב קופצים בשבוע הקרוב - מהמחירים הרגילים (שבמאי, בין עונת הסקי לעונת טיולי הקיץ הם נמוכים במיוחד), למחירים האסטרונומיים השמורים למי שרוצים עדיין להתחכך במקבלי ההחלטות ובמובילי המגזר העסקי, לראות ולהיראות. חדרים מושכרים כעת ב־1,000 אירו ללילה (מלון צנטרום האוס לא רחוק מהמרכז) או ב־7,000 אירו ללילה (וילה של אותו המלון). דירת סטודיו של 32 מ"ר מושכרת באתר בוקינג.קום ב־2,500 אירו ללילה, עם הבטחה שהיא קרובה מרחק שבע דקות הליכה בלבד למרכז הקונגרסים בו יתקיימו דיוני הכינוס.

70 מיליון דולר בשבוע אחד

בימים הקרובים, העסקים בדאבוס, שחלק מהם דיווחו בעבר כי 25% מהמחזור השנתי שלהם נרשמים בשבוע אחד בינואר, ייקחו חלק בהשקות, במסיבות אקסקלוסיביות של גופי השקעות ומוסדות פיננסיים, באירועי חסות של בנקים וחברות. אלפי בקבוקי שמפניה ימשיכו להיפתח מדי יום במלונות ובמסעדות, כפי שקורה בכל שנה, למרות שמזג האוויר צפוי להיות חמים ורחוק מהקור הצורב של ינואר. מחקר שנעשה ב־2017 מצא כי הוועידה מניבה לעסקים המקומיים כ־60 מיליון דולר בשבוע אחד בלבד.

"התושבים המקומיים שמחים מאוד שהוועידה שבה להתקיים", אמר מנהל תחום התיירות המקומי ל"רויטרס". המסעדות המקומיות והמלונות, כמו גם מרכזי כינוסים בכל העולם, סבלו בשנתיים של מגפת הקורונה מירידה קשה בעסקים. בדרך להתאוששות הכלכלה העולמית, שהיא אחת ממטרות הכינוס, משתתפי הוועידה צפויים להחיות לפני הכול את העסקים המקומיים בדאבוס.

עוד כתבות

חנות בקומת הקרקע של בניין. ההטבה היא למעשה דחיית מס / צילום: Shutterstock

פרויקט תמ"א 38: כמה מס תשלמו אם יש לכם חנות ולא דירה בבניין

הטבת מס ניתנת גם לבעלי שטח מסחרי שקיבל תמורתו דירה, אולם אם ימכור את הדירה שקיבל, לא ייהנה מהטבת המס

נתיבי אופנים בבוגוטה / צילום: Shutterstock

נתיבי אופניים, לא מה שחשבתם: מה אפשר ללמוד מהעולם

הולנד, נורווגיה ואפילו קולומביה מקדימות את ישראל בהרבה בקידום תשתיות בטוחות ומזמינות לרוכבי אופניים • בארץ נרשם אומנם שיפור בשנים האחרונות, אך עדיין ההתקדמות איטית • למה זה עדיין לא עובד בישראל ומה ניתן לעשות?

מזרח ירושלים / צילום: Shutterstock

במקום "נוהל מוכתר": המהפך בתנאים להוכחת בעלות על קרקע במזרח ירושלים

משרד המשפטים מבטל את הנוהל שקבע כי תצהיר של שני מוכתרים מספיק כדי להוכיח בעלות על קרקע באזור ● השינוי מגיע ברקע ויכוח פוליטי על הנוהל הישן: בימין טענו כי הוא פותח פתח לשחיתות ובשמאל גרסו שזו הדרך היחידה של פלסטינים להוכיח בעלות על קרקע

הבנק המרכזי ביפן / צילום: Shutterstock

הבנק היפני לא רואה אינפלציה והספקולנטים הפסידו בענק

למרות היחלשות מטבע הין היפני לשפל של 24 שנה, הבנק היפני לא רואה את סיכוני האינפלציה מספקים כדי לשנות מדינות ● במשך שנים קראו לפוזיציה של הימור נגד מדיניות בנק מרכזי "יצרן האלמנות", והספקולנטים שהימרו נגד הבנק היפני נכנסו גם הפעם לסטטיסטיקה

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

לא רק פרנקל: אקירוב רכש מניות לאומי ב-100 מיליון שקל

אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב השתתפה בהנפקה ורכשה שוב מניות של הבנק, לאחר שבמהלך הרבעון הראשון של השנה מכרה את שארית החזקותיה • הרוכש הגדול בהנפקה היה המיליארדר אהרון פרנקל שרכש מניות לאומי בכמעט מיליארד שקל

נועה קירל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

בהיעדר קריאטיב מבריק, גם הפרזנטוריות המפורסמות ביותר זוכות לאהדה מוגבלת

ההומור של אודי כגן וחברת הביטוח 9 מתקבל היטב אצל הצופים, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הבחירה של רשת אופטיקנה לתת לפרזנטור עומר אדם להקריא את התגובות נגדו עדיין לא מוכיחה את עצמה

משלוחים החיים. מעודדים צריכת בשר למרות הפגיעה בסביבה / צילום: עמותת אנימלס

שר האוצר מבטל מכס על משלוחי בקר חי, למרות הסבל הנגרם לבעלי החיים והפגיעה הסביבתית

הממשלה מעודדת ייבוא בקר חי לישראל: שר האוצר מבטל את המכס על הייבוא, למרות הסבל הרב הכרוך בתהליך עבור בעלי החיים ● במשרד החקלאות טוענים שתעשיית הבקר "שומרת על הטבע והשטחים הפתוחים", בניגוד לדעתם של מדענים המומחים בתחום, ולמרות ששטחי יערות נכרתים בעולם בקצב מסחרר כדי לפנות מקום לגידול בקר

הפגנות בקליפורניה לקראת פרסום ההחלטה המבטלת את פסיקת רו נגד ווייד / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

דרמה בארה"ב: ביהמ"ש העליון ביטל את הפסיקה שאפשרה לבצע הפלות

בית המשפט העליון בארה"ב ביטל את פסיקת "רו נגד ווייד" שהעניקה מעמד חוקי להפלות מלאכותיות ● המשמעות: מדינות ארה"ב השונות יהיו חופשיות לאסור על ביצוע הפלות או להגביל אותן לפי ראות עיניהן

הפגנות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון בעקבות ההחלטה לבטל את רו נגד ווייד / צילום: Associated Press, Gemunu Amarasinghe

״פצצה גרעינית״: בית המשפט העליון של ארה״ב מבטל את הזכות החוקתית להפלות מלאכותיות

רוב ימני של בית המשפט מוחק תקדים בן 49 שנה ● הפלות מלאכותיות הופכות היום ללא-חוקיות ב-13 מדינות של ארה״ב, ורבות נוספות עומדות להצטרף ● התרת ההפלות התחילה תגובת נגד רחבת-ממדים של הימין; האם איסור ההפלות יביא התארגנות דומה של השמאל?

משכן הכנסת / צילום: Shutterstock

יוקר המחיה? אינפלציה? בכנסת מנסים להגדיל את מימון קמפיין הבחירות

האקלים הכלכלי הנוכחי ועליות המחירים לא מונעים מהפוליטיקאים לנסות לקבל תוספת מימון לקמפיינים לקראת הבחירות ● בגלל ריבוי מערכות הבחירות נוצרו גרעונות למפלגלות משני צידי המפה הפוליטית, שחייבות למדינה 200 מיליון שקלים שטרם הוחזרו

איימן עודה וחברי הרשימה המשותפת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

בבחירות הקודמות זו הייתה רע"ם, כעת המפלגה הזו תהיה לשון המאזניים

חרף ההצהרות, לפי הסקרים אין לאף גוש את הרוב הנכסף של 61 מנדטים ● בינתיים, נתניהו ולפיד ימשיכו להוביל לבחירות עד שיפול לאחד מהם האסימון: ההכרעה היא בידי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ● וגם: מאחורי הקלעים סביב ההחלטה לפזר את הכנסת, ומעורבות ח"כ רינאוי זועבי בה

מלון ליר סנס בגדרה / צילום: סימפלקס 360

הכניסה למושבה לא מסגירה שבמרכזה מסתתרות כמה פנינים של ממש

מסע דילוגים בין בילויים לביל"ויים: בראנץ' נפלא ומלון בוטיק בטעם טוב ומדויק, שלל עיסויים ופינוקים, מבנים היסטוריים וגן פסלים

יו''ר רע''ם, ח''כ מנסור עבאס / צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ

ברע"ם צריכים לחשוש? מפלגה חדשה בחברה הבדואית

בסקרים רע"ם נמצאת סביב אחוז החסימה, וכעת יש לה עוד כאב ראש: רשימה חדשה של אנשי ציבור בכירים מהחברה הבדואית הנגב ● אם אחוז החסימה לא יירד, אומרים במפלגה החדשה, פניהם לאיחוד עם מפלגה קיימת ולאו דווקא במגזר הערבי

מנכל אנרג'יאן, מתיוס ריגאס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל אנרג'יאן מכר מניות בכ-230 מיליון שקל

מתיוס ריגאס מכר 2.8% ממניות החברה למוסדיים באמצעות ברק קפיטל ובנק אוף אמריקה בהנחה של 5.6% על מחיר השוק ● בשנה האחרונה הניבה המנייה תשואה של כ-50%

מגוון מטבעות קריפטוגרפיים / צילום: Shutterstock, eamesBot

משבר טייסים באל על וכאב הראש של משקיעי הקריפטו: הכתבות שאהבתם השבוע

גלובס מלקט 5 כתבות (אולי קצת יותר) שאהבתם מהשבוע האחרון וכדאי להקדיש להן עוד קריאה ● השבוע: החוק שיוזיל את המשכנתה באלפי שקלים, חברת ההייטק הישראלית שהסתבכה עם גוגל ו-6 טיפים להשקעות מגילעד אלטשולר

טיגואן אולספייס של פולקסווגן / צילום: יח''צ

הקרוס-אובר של פולקסווגן למשפחות גדולות: המחיר אטרקטיבי, העיצוב מינימליסטי

העיצוב של הטיגואן אולספייס הוא אמנם מינימליסטי, אך מציע ביצועים מרשימים, נהיגה נעימה ותא נוסעים שימושי • הבונוס: המחיר הנמוך ביחס למקבילו, קודיאק של סקודה

ברוסקטה עם שכבת שומן בקר קצוץ ותמרים ב''תרצה'' / צילום: חיים יוסף

6 ברוסקטות משובחות עם כוס יין - בפחות מ-100 שקל

הברוסקטה, הדבר הכי נכון לעונה ולתקופה: לחם קלוי עם ירקות וגבינות, עם מוח מתובל בעמבה, עם שרימפס בחמאה, וגם קיגל בנוסח בני ברק ● ואפילו במחיר סביר, שלא כמקובל במקומותינו

אנשים עומדים לפני המונה ליזה / צילום: Shutterstock

איך המוח שלנו מחליט מה יפה ועל מה עוד דיברו השבוע

קליפ הגאווה שכבש את יוטיוב, שיאן החיפושים בגוגל והסרט החדש הנוסף של במאי "אהבה בשחקים: מאווריק" ● על מה כולם דיברו השבוע

כל לקוח קובע דדליין ובוחר את היקף ההשגחה. טופס הרשמה יומי בבית הקפה / צילום: Reuters, Kim Kyung-Hoon

בטוקיו נפתח בית קפה שמטיל קנסות על הלקוחות. למה הם ממשיכים לבוא?

אל בית הקפה הטרנדי בטוקיו זורמים יוצרי תוכן, סופרים וסטודנטים - אבל לא רק בשביל לשתות תה מול הלפטופ ● בזמן מוגבל, תחת השגחתו הצמודה של בעל המקום, חותרים הלקוחות לעבר היעד הנשגב שהציבו לעצמם, ומי שלא עומד בו - נאלץ לשלם קנס של עשרות דולרים ● "אולי זו האווירה, אולי בגלל שאני משלם, אבל אני מתיישב ומיד מתחיל להקליד"

בשבת התקיימו הפגנות רבות נגד הפסיקה הצפויה ברחבי ארה''ב, בתמונה מדובר בהפגנה בלוס אנג'לס / צילום: Associated Press, Noah Berger

השלכות של מניעת הפלות בארה"ב: חיי עוני, צניחה בתמ"ג וירידה בהשתתפות נשים בכוח העבודה

כחודש וחצי לאחר הסערה שגרמה הדלפת הטיוטה לתקשורת, בית המשפט העליון בארה"ב פירסם את החלטתו שמבטלת את פסק דין "רו נגד וויד" ההיסטורי, שהתיר לבצע הפלות לפני כ־50 שנה • איך ההחלטה צפויה להשפיע כלכלית על המשק האמריקאי בכלל ועל הנשים בפרט, ומה חושב על כך הציבור - מחקרים מהתקופה האחרונה משרטטים את תמונת העתיד של אמריקה