גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זמנם של מקימי חברות הספאק הולך ואוזל

הנפילות במניות של חברות שמוזגו ל-SPAC מקשות על מציאת מיזוגים חדשים, והשנתיים שהוקצו למקימי SPAC רבים עומדות להסתיים ● אם הם לא יסגרו עסקה בקרוב, הם יפסידו כסף רב שאותו ישיבו למשקיעים ● "זו פצצת זמן מתקתקת", אומר גורם בשוק

ירידות במניות שמוזגו ל־SPAC. פחות חברות מעוניינות במיזוג / צילום: Shutterstock
ירידות במניות שמוזגו ל־SPAC. פחות חברות מעוניינות במיזוג / צילום: Shutterstock

המשקיעים הנמלטים בבהלה ממסחר מסוכן, מפעילים לחץ על חברות הצ'ק הפתוח (SPAC), שזמנן לאתר חברות להתמזג איתן ולהנפיקן - הולך ואוזל, מה שמאיים להותיר את מקימי אותן חברות ספאק ללא הסכמים ועם הפסדים גדולים.

חברות SPAC שהונפקו לצורך רכישת חברות בדרך של מיזוג, איבדו משוויין לאחרונה, יחד עם תחום הטכנולוגיה ומטבעות הקריפטו. היו אלו בעיות בשרשראות האספקה ועיכובים טכנולוגיים פגעו בסטארט-אפים רבים, זאת לצד חששות מאינפלציה גבוהה ושיעורי הריבית העולים.

קרן סל העוקבת אחרי חברות שהתמזגו עם חברות SPAC ירדה השנה בינתיים בכ־30%, ירידה חדה הרבה יותר מיתר השוק. כמה מניות שבעבר היו פופולריות, כמו מניית הימורי הספורט DraftKings וחברת הניהול הפיננסי האישי SoFi Technologies ירדו ב־50% או יותר. אפילו מניות של חברות שהונפקו על-ידי כמה ממקימי ה־SPAC, כמו משקיע ההון סיכון צ'מאת פאליהפיטייה, הציגו ביצועים לא טובים.

ירידות אלו האטו את קצב יצירת הספאקים החדשים ואת קצב העסקאות, זאת ביחס לנתוני השיא של השנה שעברה. הן גם גרמו לחלק מהחברות שבעבר הסכימו להיות מונפקות דרך ספאק, כמו חברות ההשקעות והחיסכון Acorns Grow, לבטל הסכמים ולנסות במקום זאת לגייס כסף בכוחות עצמן. ההאטה משקפת חולשות בשוק להנפקות, שהתחיל את השנה באופן חלש לעומת הבוננזה של 2021.

 

המאפיין הייחודי של שוק הספאק הוא שלרשותם של מייסדי ומקימי אותן חברות מעטפת לרוב עומדות שנתיים כדי למצוא חברה להנפקה, אחרת עליהם להחזיר את הכסף למשקיעים ולוותר על 5-10 מיליון דולר בממוצע ששילמו כדי להקים את החברות, כולל תשלומים לעורכי דין ומבקרים והערכה של שווי עסקאות המיזוג.

נדרשים חודשים רבים למצוא עסקה

כיוון שספאקים רבים כל כך גייסו כסף בזמן שיא "השיגעון" של השנה שעברה, תאריכי הסיום של כ־280 מהם יגיעו ברבעון הראשון של 2023, כך לפי נתוני חברת SPAC Research. אם הקצב הנוכחי של סגירת עסקאות ספאק יימשך, אנליסטים מעריכים שאחוז גדול מחברות אלו, לא ימצאו חברות להתמזג איתן. חלון המיזוג לספאקים רבים נסגר, כיוון שלעתים קרובות נדרשים חודשים רבים למצוא עסקה, וחברות רבות שבעבר עשויות היו לשקול מיזוגים כאלה, מעדיפות כעת להישאר בידיים פרטיות, כך לפי בנקאים.

מקימי אותם הספאקים ואחרים בחברות, צפויים כעת להפסיד עד השנה הבאה מיליארד דולר או יותר - כסף המוכר בשם "הון הנמצא בסיכון" שאותו הם כבר הוציאו כשהקימו את הספאקים ולא יוכלו לעולם להחזירו (כמובן, אם אותם המקימים כן סוגרים עסקאות, הם צפויים להרוויח פי כמה מההשקעה שלהם על הנייר, זאת בשל האופן בו העסקאות האלה בנויות).

"זו פצצת זמן מתקתקת", אמר מאט סימפסון, שותף מנהל ב־Wealthspring Capital ומשקיע בספאקים.

ישנם משקיעים הצופים שספאקים רבים יחפשו חברות ב"איכות" נמוכה יחסית להנפקה, ובהערכות שווי לא הוגנות, כדי להימנע מהפסדים אפשריים. לדבריהם, האפשרויות הנוכחיות חושפות את בעיית התמריצים המובנית בעסקאות מסוג זה. אפילו עם הדחיפה הצפויה, אנליסטים רבים אומרים שלא ימצאו מיזוגים, פשוט משום שאין מספיק חברות ששואפות להגשים עסקת מיזוג עם ספאק בחלון הזמן שנותר.

מצב שוק המניות משפיע על דיונים בנושא

אנליסטים מסבירים שההפסדים הצפויים מאפיינים באופן ייחודי את המכירות בשוק המניות כרגע, משום שאין דרך לשחזר את הכסף ליוצרי הספאקים שלא מצליחים למצוא עסקאות שניתן לסגור. מעולם  לא הייתה תקופה שבה יותר מ־600 חברות מעטפת גייסו כסף עם זמן מועט כל כך ליישום או כדי להשקיע אותו הלאה.

הקריסה בשוק לאחרונה, כבר גורמת לפירוקם של חלק מהספאקים, ושמה מקלות בגלגלי הדיונים בנושא, כך לפי בנקאים. היא גם מגיעה במקביל לכך שרגולטורים פדרליים מחמירים את הכללים הנוגעים לחברות ספאק, ולגילויים ולתחזיות העסקיות שהחברות עושות לפני מיזוגים עם חברות המטרה.

כ־90% מהחברות שהשלימו מיזוגי ספאק בזמן הפריחה שהחלה ב־2020 נסחרות כעת מתחת למחיר הראשוני של מניות ה־SPAC, כך על-פי נתוני SPAC Research.

חברות "צ'ק פתוח", כפי שמכונות חברות המעטפת האלו, מגייסות כסף ממשקיעים חיצונים ונסחרות בבורסה כשמטרתן היחידה היא לסגור עסקה או להחזיר את הכסף למשקיעים ולוותר על הכסף שהוציאו המקימים כדי להקים את הספאק.

מאות מקימי ספאקים, החל ממנהלי חברות לשעבר ועד ספורטאים מפורסמים, נכנסו לשוק בשיאו, בתקווה להרוויח מהתמריצים המפתים המגיעים עם סיום עסקת מיזוג.

אותם המקימים יכולים לשלם כדי להאריך את תאריך היעד, במיוחד כשהם נמצאים בעיצומי שיחות עם חברה להנפקה או הכריזו על מיזוג אבל לא סגרו אותו. אולם יש המעריכים שיהיה אתגר לכל כך הרבה ספאקים להנפיק חברות, בהתחשב בתנאי השוק הנוכחיים.

"מדובר בכמות יוצאת דופן של כסף שבאמת יאבד", אמר ג'ון צ'צ'אס, מנהל משותף ב־Methushelah Advisors, בנק השקעות בוטיקי. בעבר הוא שקל להשקיע חלק מהכסף שלו להקמת ספאק, אבל החליט בסופו של דבר שלא לעשות זאת.

מעט מקימי ספאק ימצאו חברות למיזוג

אנליסטים רבים צופים שקבוצה קטנה של מקימי ספאק מוצלחים תמשיך למצוא חברות למיזוג בעוד שמנהלים פחות מוכרים יתקשו. מוקדם יותר החודש, גריינדר, אפליקציית היכרויות המתמקדת בקהילה הלהט"בית, חשפה מיזוג עם ספאק שקבע לה הערכת שווי של כ־2 מיליארד דולר, כולל החוב.

בינתיים, משקיעים מקצועיים רבים אומרים שגם הביצועים שלהם תקועים. הם לרוב משקיעים בספאקים כחלופה לאגרות חוב על-ידי קניית מניות במחירים נמוכים ואז מוכרים אותן אם המניות עולות, מושכים את כספם לפני שמשלימים עסקה או מקבלים אותו בחזרה אם לא הושלמה שום עסקה.

אבל עבור מקימי ספאק רבים הנאבקים למצוא כעת מיזוגים, הזמן הולך ואוזל. "בהחלט יש רבים שפשוט קפצו על העגלה", אמר פטריק גאלי, משקיע בספאק, ומנהל חברת RiverNorth Capital Management.

עוד כתבות

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

מיכל אדם, סמנכ''לית משאבי אנוש בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

בכירה בפיוניר: "לא סביר שעובד יעבור ממקום למקום וידרוש העלאת שכר של 80%"

מיכל אדם, סמנכ"לית אנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

היועמ''שית, עו''ד גלי בהרב-מיארה / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

מבצעים צבאיים, הסכמי שכר ומינויי בכירים: היועמ"שים יקבעו את כללי המשחק

יאיר לפיד ייכנס בימים הקרובים ללשכת ראש הממשלה, אבל הגורמים החזקים בממשלה צפויים להיות דווקא היועצת המשפטית ושופטי בג"ץ ● בסביבתו של ראש הממשלה הנכנס בוחנים כעת את מגבלות הסמכות לקבל החלטות כלכליות בתקופת בחירות

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, Sasa Dzambic

לראשונה זה למעלה מ-100 שנה: רוסיה למעשה במצב של חדלות פרעון

רוסיה שבה והבהירה בימים האחרונים כי מדובר ב"פשיטת רגל מלאכותית" לכל היותר ● לפי הכללים הקיימים, לרוסיה הוענקה "תקופת חסד" של כ-30 יום לשלם את התשלומים על אגרות החוב שלה, והמועד פג בחצות שבין אתמול להיום

דיור בר השגה בקרית אונו / הדמיה: חן אדריכלים

מנכ"ל משרד השיכון: 83% מהדירות בארץ נמסרות באיחור העולה על 60 ימים ומעל 40% באיחור של יותר משנה

בדיון בוועדת הכספים של הכנסת הציג מנכ"ל משרד השיכון, אביעד פרידמן, נתונים המראים כי יותר מ-83% מהדירות שנבנו בשש השנים האחרונות נמסרות באיחור של מעל חודשיים, וכ-40% מהן נמסרות באיחור של יותר משנה ● "אירוע של איחור במסירת דירות ואי תשלום פיצויים על פי חוק אינו אירוע חריג בענף הנדל"ן"

הדשבורד החדש באתר בנק ישראל / צילום: צילום מסך

הדשבורד הכלכלי של בנק ישראל הוא התחלה יפה, אך הדרך עוד ארוכה

הדשבורד שבנק ישראל הציג בתחילת השבוע אמנם מנגיש לציבור חלק מהנתונים החשובים, אך כמה הוא באמת ידידותי טכנולוגית, וכמה הוא מאפשר שימוש בפועל כמו שאומרים בבנק המרכזי?

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

הושגו הסכמות: הכנסת תפוזר ביום רביעי, חוק הנאשם לא יעלה

טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות ● שר האוצר ליברמן העריך כי עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל ● ח"כ סמוטריץ': "סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות"

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף / צילום: Shutterstock

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף: "דירקטוריונים לחוצים"

למרות התמורות בשוק ההייטק הישראלי, עורכי דין מובילים שמלווים את התעשייה סבורים שכרגע היא לא נמצאת במשבר ● הם רואים יותר סטארט-אפים לא רווחיים שנמכרים אבל מזהירים חברות מצעדים פזיזים: "אתה לא יכול לקצץ את כל המכירות ולצפות להמשיך לחיות"

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

מלון מנדרין ת''א / צילום: איל יצהר

עסקת ענק במלון מנדרין: החניה ושטחי המסחר נמכרו ב-190 מיליון שקל

לגלובס נודע כי קרן JTLV3 בראשות עמיר בירם, אריאל רוטר ושלמה גוטמן רכשה באחרונה את שטחי המסחר והחניון הצמוד למבנה מלון מנדרין בתל אביב בכ-190 מיליון שקל בתוספת מע"מ ● על השטח יש זכויות להקמת כ-10 אלף מ"ר מלונאות

"אם יש מפלצת רב ראשית בעולם הכלכלי - זו סטגפלציה"

משבר הקורונה, סגרים שעדיין קיימים בסין, מלחמה במזרח-אירופה ומשבר כלכלי - כל האלה משנים את יחסי הכוחות שבין המעצמות הגדולות בעולם. איך הגיאופוליטיקה מעצבת ומשפיעה על הכלכלה ומה הקשר לחיינו בישראל ● פאנל גיאופוליטיקה מתוך כנס "כלכלה בטלטלה" בגרסת הפודקאסט ● האזינו

מכולות  Alibaba.com עם מיתוג של צים / צילום: יח''צ

אחרי חמש שנים: עליבאבא סוגרת את מרכז הפיתוח שלה בישראל

עליבאבא, שפעילה בישראל מ-2017, סוגרת את מרכז הפיתוח במגדלי עזריאלי ● המהלך יגרור את פיטוריהם של כ-60 מהנדסים וחוקרים

יריב פז, בעלי פז גרופ, חברה להשקעות נדל''ן / צילום: אייל פישמן

ב־2005 יריב רכש דירה להשקעה, היום הוא עוזר לאחרים: "הממשלה סימנה אותנו כאשמים בעליית מחירי הנדל"ן"

יריב פז, תושב תל אביב, בן 50 ● בזוגיות פלוס 3 ילדים ● בעלי פז גרופ, חברה להשקעות נדל"ן ● "עולם הנדל"ן פותח לכל אחד ואחת הזדמנויות חסרות תקדים להשקעה ולהגדלת ההון העצמי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

אייל אפל, הבעלים של ''אפל אדריכלים'' / צילום: שירעד ניסים

האדריכל שהחל את דרכו בתכנון הבית של משפחתו: "הבירוקרטיה מסואבת וקטנונית. אין לזה אח ורע בעולם"

אייל אפל, תושב הוד השרון, בן 55 ● נשוי פלוס 3 בנים ● הבעלים של "אפל אדריכלים" ● "לכל פרויקט יש את האתגרים שלו והמטרה שלנו כמשרד לשמור על חדוות יצירה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% ● עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי ● התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%

חנות word בקניון G, כפר סבא / צילום: ערן לם

מה עומד מאחורי רשת האופנה החדשה WORD, ולמה היא תפעל רק מחוץ לתל אביב?

רשת האופנה החדשה WORD, שהקימה קבוצת 911 אופנה של אורי רייז, פתחה עד כה ארבעה סניפים: באילת, כפר סבא, נתניה ובבאקה אל-גרבייה ● לדברי רייז, שמשמש גם כמנכ"ל, "בהמשך השנה נפתח חמישה סניפים נוספים - בחיפה, יהוד, פתח תקווה, הקריות ואזור חדרה, ואנחנו במו"מ למקומות נוספים" ● אירועים ומינויים

אלון בן נון - מנכ''ל Neurosense / צילום: יח''צ

תרופה של נוירוסנס הישראלית נמצאה יעילה בהפחתת חומרים בגוף הקשורים למחלת ניוון השרירים ALS

אם החומרים אכן יתגלו כמדד לחומרת ה-ALS, החברה תמשיך לניסויים בהם ייבחנו ההשפעות על תסמיני המחלה עצמה ● בעקבות ההודעה עולה מניית החברה 56% במסחר בנאסד"ק

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונגידת הבנק הרוסי,  אלווירה נביולינה / צילום: Reuters, RIA Novosti

100 מיליון הדולר שהפילו את מוסקבה: כל מה שכדאי לדעת על פשיטת הרגל של רוסיה

לראשונה מאז המהפכה הבולשביקית, נושי חוב ממשלתי רוסי לא קיבלו את תשלומי הריביות שהובטחו להם, זאת למרות מאבק של מוסקבה לנסות ולהעביר את הכסף ●  המשמעות: רוסיה נכנסה למצב של "חדלת פירעון" לאחר שהסנקציות המערביות שהוטלו עליה בעקבות הפלישה לאוקראינה, מנעו ממנה להעביר כ-100 מיליון דולר לנושים ● בעלי החוב צפויים לחכות לפני שיגישו תביעות לסילוקו

דליפת דלק בקו קצא''א במועצה האזורית חוף אשקלון, לפני כשנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

באשקלון חולים בסרטן יותר מהממוצע הארצי, אך הממשלה לא טורחת לחקור מדוע

"במחוז אשקלון רואים רמת תחלואה משמעותית במחלות הסרטן באופן יחסי לממוצע הארצי", אמרה ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות, בדיון הוועדה לפניות הציבור בכנסת ● במשרד הבריאות מציינים כי אין להם מנדט לבדוק חשיפה לחומרים מסוכנים שנמצאים באוויר, ומפנים את הזרקור לעבר המשרד להגנת הסביבה - שטוען כי דווקא מדובר באחריות משרד הבריאות

מנכ''לית אינקרדיבילד, תמי מזאל-שחר / צילום: חיים ברגיג

אינקרדיבילד הישראלית הכפילה את השווי ומגייסת לפי 400 מיליון דולר

החברה העוסקת בהאצת תהליכי פיתוח תוכנה הודיעה על גיוס 35 מיליון דולר ● אינקרדיבילד, שקמה ב-2002, פעלה לאורך שנים רבות ללא השקעה חיצונית