גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בבורסה בת"א; פורסייט עלתה ב-25%, בזן איבדה 4%

ת"א 35 עלה ב-0.7%, ת"א 125 קפץ ב-1% ות"א 90 טיפס ב-1.4% ● בנק ישראל צפוי להעלות מחר את הריבית ● בזן, דניה סיבוס ואפי נכסים פרסמו תוצאות

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 


15:55

המסחר בבורסת תל אביב ננעל היום בעליות. ת"א 35 עלה ב-0.7%, ת"א 125 קפץ ב-1% ות"א 90 טיפס ב-1.4%. ת"א נפט וגז זינק ב-3.3%, בהובלת מניות רציו , ניו מד  וקבוצת דלק . מדד הבנקים ירד ב-1%. 

מחזור המסחר הסתכם ב-941 מיליון שקל. 

לגלובס נודע כי בזק מזרחי טפחות צפוי להודיע ביום שלישי הקרוב עם פרסום הדוחות על עצירת חלוקת הדיבידנד בגין רווחי הרבעון הראשון של 2022. הסיבה היא השימוש שעשה הבנק בהון על מנת לצמוח בתחום האשראי, בעיקר אשראי לבינוי ולנדל"ן, לאור זיהוי הזדמנות ליהנות מהכורח של שני הבנקים הגדולים לאומי והפועלים, "להוריד רגל מהגז" בכל הקשור להענקת אשראי לענף זה. עם הפרסום, הגיבה מניית מזרחי טפחות  בירידה של 1%. 

עליות בולטות נרשמו במניות פורסייט  שזינקה ב-25%, מילניום פוד  שהוסיפה 16%, ווישור גלובלטק  קפצה ב-10.4%, לוינשטין הנדסה  שקפצה ב-8.5%, נופר אנרג'י  שעלתה ב-7.2%, תדיראן גרופ  שהוסיפה 6%, אנלייט אנרגיה  שטיפסה ב-5.2%, ישראל קנדה  שעלתה ב-4.8%, אנרג'יקס  שהתחזקה ב-4.4% ואלוני חץ  שעלתה ב-3.5%. בירידות בלטה מניית בזן , שנפלה ב-4%.

פאלו ריטייל, החברה הבת של קסטרו  המפעילה את רשת חנויות אורבניקה, פרסמה היום טיוטת תשקיף פומבית לקראת הנפקה בבורסה בתל אביב, בהובלת חברת החיתום של בית ההשקעות ווליו בייס. 

13:30

מדד ת"א 35 מטפס כעת ב-0.7% ומדד ת"א 90 עולה ב-1.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-504 מיליון שקל.

חברת סאנפלאואר  דיווחה היום כי הכנסות החברה צמחו ב-166% ברבעון הראשון של השנה והסתכמו לסך של כ-33 מיליון שקל. החברה רשמה זינוק של 186% ב-EBITDA לסך של 25.1 מיליון שקל וה-FFO צמח ב-138% והסתכם ב-14.6 מיליון שקל. ב-19 במאי חתמה החברה על הסכם בלעדי עם יזם מקומי בעל ניסיון בפיתוח מיזמים פוטו- וולטאיים בארה"ב, להקמת מיזם משותף לפיתוח פרויקטים פוטו-וולטאיים קרקעיים, כל אחד בהיקף של עשרות מגוואט, בשילוב אפשרי של אגירת אנרגיה בסוללות, באחת ממדינות דרום-מזרח ארצות הברית.

12:11

מגמה חיובית בבורסה כעת. מדד ת"א 35 מטפס ב-0.4% ומדד ת"א 90 עולה ב-1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-332 מיליון שקל.

עליות בולטות רושמות פורסייט , ניו מד אנרג'י, אנלייט אנרגיה , קבוצת דלק ואוגווינד.

האב  מזנקת ב-8% לאחר שהחברה עדכנה הבוקר כי חתמה על הסכם מסגרת בהיקף של כ-18 מיליון דולר ל-3 שנים לאספקת פתרון המיחשוב המאובטח שלה לתאגיד אירופאי.

10:45

מגמה מעורבת ומסחר רגוע בבורסה. מדד ת"א 35 שומר על יציבות, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.2%.

מניית רייזור  מזנקת בכ-11% לאחר שדיווחה על כך שתספק לחברה ביטחונית פתרון AI מתקדם לאיתור וסיווג פגמים בתחמושת. רייזור לאבס צפויה להשלים את פיתוח והטמעת הפתרון תוך כשנה וחצי ולספק לחברה הביטחונית 4 מערכות עבור סך כולל של כ-6 מיליון שקל.

מניית קאנומד  מזנקת לאחר שדיווחה הבוקר על חתימת מזכר עקרונות למיזוג פעילות נדל"ן לחברה הציבורית. קבוצת לאונרדו , הפועלת משנת  2006 הינה בבעלות יאיר מרק, סחף כהן וזאב מרק אשר יהיו לאחר השלמת המיזוג בעלי השליטה בחברה הממוזגת. פעילות הנדל"ן תמוזג לקאנומד לפי יחס צפוי של כ-50% לכל צד, ועל פי תנאי העסקה סך המזומן הצפוי לעמוד לרשות החברה הממוזגת יהיה כ-20 מיליון שקל.

הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, נתן ביום חמישי לחברת הביטוח הדיגיטלית ווישור גלובלטק  היתר שליטה בחברת הביטוח הוותיקה איילון. בווישור היו זקוקים להיתר השליטה לשם רכישת 67% מאיילון תמורת סכום של 463 מיליון שקל. על מנת לגייס את הכסף הם הכניסו לעסקה את קיסריה אלקטרוניקה רפואית שבשליטת איש העסקים צבי ברק ואשתו ענת. על פי הסיכום הראשוני בין הצדדים, הזוג ברק אמור היה להשקיע 180 מיליון שקל באיילון ו-90 מיליון שקל בווישור, אך לבסוף סוכם, כחלק מההכנה לרכישת השליטה באיילון, כי הוא ישקיע בווישור את כל 270 מיליון השקלים, אותם הוא צפוי להזרים להון העצמי של חברת הביטוח הדיגיטלית.

10:00

שבוע המסחר בבורסה נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.2%, ומדד ת"א 90 שומר על יציבות.

עליות בולטות רושמות קבוצת דלק , אופקו, באטמ, לייבפרסון ותדיראן גרופ .

החברות סולגרין  ותדיראן עדכנו הבוקר כי הן חתמו על הסכם מסגרת, לפיו תרכוש סולגרין מחברת אביאם, שהינה חברת-בת של תדיראן, מערכות לאגירת אנרגיה בהספק כולל של עד כ-600 מגוואט שעה, וזאת עבור כל צבר הפרויקטים הסולאריים משולבי אגירה ופרויקטי אגירה של החברה בישראל. העלות הכוללת של ההסכם עומדת על כ-130 מיליון דולר, כאשר אספקת המערכות צפויה להתפרס על פני השנתיים הקרובות, ובהתאם גם התשלום תמורתן.

08:45

חברת בזן  דיווחה הבוקר על הפסד נקי של 18.5 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה, לעומת רווח נקי של 55 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה קפצו לכ-2.2 מיליארד דולר לעומת כ-1.3 מיליארד דולר ברבעון המקביל. בחברה מציינים כי מרווחי זיקוק חסרי תקדים ברבעון השני צפויים להעניק רוח גבית משמעותית לביצועיה בהמשך השנה.

08:20

חברת אפי נכסים  מדווחת הבוקר על תוצאותיה לרבעון הראשון של שנת 2022: הרווח המיוחס לבעלי המניות הסתכם בכ-74.3 מיליון שקל לעומת רווח של 50 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של כ-49%. ה-NOI הסתכם ברבעון הראשון בכ-144 מיליון שקל לעומת כ-132.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של 9%. הגידול נובע בעיקר משיפור בביצועי הקניונים על רקע היחלשות השפעת מגפת הקורונה יחד עם השלמת פרויקטים במהלך 2021 שהשפעתם החלה לבוא לידי ביטוי השנה. העלייה קוזזה בחלקה כתוצאה מהשחיקה החריפה של שער האירו ביחס לשנה שעברה. החברה מעריכה שעם השלמת האכלוס של מספר פרויקטים שהסתיימו לאחרונה (וטרם הניבו באופן מלא ברבעון הראשון של השנה) צפוי ה-NOI להגיע לקצב שנתי של כ-660 מיליון שקל.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

1. צפי לפתיחה מעורבת

שבוע המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שביום חמישי האחרון מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6%, ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4%. 

2. התנודתיות בוול סטריט נמשכת

ביום שישי נרשם עוד יום תנודתי מאוד בניו יורק. הירידות בוול סטריט נחלשו לקראת הנעילה ובסיום מדד הנאסד"ק איבד 0.3% מערכו, S&P ודאו ג'ונס ננעלו קלות מעל לקו האפס.

במהלך יום המסחר הירידות במדדים העמיקו עד ל-2.7%, ומדד S&P 500 נגע בשוק דובי, לאחר שהמדד צלל ביותר מ-20% מתחת לשיאו שנקבע בינואר השנה.

3. פערים מעורבים במניות הדואליות

המניות הדואליות חזרו מוול סטריט עם פערים מעורבים. נייס  עם פער חיובי של כ-1.6%, טבע  1.7%, אופקו 5.3% ולייבפרסון 3.5% כך שהן צפויות לעלות הבוקר. מנגד, איי.סי.אל עם פער שלילי של 1.5% כך שהיא צפויה לרדת.

4. בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית

הוועדה המוניטארית בבנק ישראל צפויה להודיע מחר (ב') על העלאת הריבית במשק בשיעור של 0.25%-0.5%. זאת על רקע העלייה באינפלציה בישראל לרמה שנתית של 4% (לאחר פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל).

בשוק האג"ח, אגב, צפויות היום עליות לאחר שהתשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים ירדה בסוף השבוע לרמה של כ-2.79%. 

5. דוחות: הבנקים יפרסמו תוצאות

עונת הדוחות לרבעון הראשון של השנה מגיעה לשיאה, ובימים הקרובים יפרסמו תוצאות בין השאר בנק הפועלים , דיסקונט , מזרחי טפחות, מבנה, בזן, דניה סיבוס, אלביט מערכות, גזית גלוב, פרטנר וחברות רבות נוספות.

עוד כתבות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

הירידות בבורסה מתחזקות; אלביט מטפסת, מדד הנפט וגז מאבד 2.4%

אחרי יונט קרדיט, גם חברת האשראי החוץ בנקאי גאון אחזקות בהפסקת מסחר מלאה בשל חשש להתנהלות לקויה ● ירידות חדות בשוקי אירופה, גם החוזים העתידיים בוול סטריט אדומים ● אלביט דיווחה על שני חוזים בהיקף כולל של 768 מיליון דולר ● יציבות במחירי הנפט, ירידות בקריפטו

שר השיכון, זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ייהנו יותר מרוכשי הדירות: רפורמת הדגל של אלקין מחלקת סוכריות לקבלנים

במשרד הבינוי והשיכון הבטיחו "בשורה משמעותית לרוכשי הדירות בישראל", אך השפעת התיקון לחוק המכר שעבר היום בוועדת הכספים מועטת ● כך לצד הנחות בהיקף מצומצם לרוכשי הדירות, התיקון משנה את מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירות לטובת הקבלנים

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

רבע ממניות פלייטיקה נמכרו בכ-50% מעל מחיר השוק - אז למה המניה הגיבה בירידה

קרן השקעות זרה שקנתה אשתקד את האתר הפיננסי אינווסטינג מת"א, רכשה חלק ממניות השליטה בחברת הגיימינג תמורת כ-2.2 מיליארד דולר ● בעקבות העסקה מעריכים משקיעים בפלייטיקה כי ירד הסיכוי למכירת החברה כולה ולהצפת ערך קרובה לכלל בעלי המניות

שיעור העלייה של יתרות החוב במשקי הבית בישראל

תוך 4 שנים: חובות הדיור בישראל זינקו ב־38%

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: עליית מחירי הנדל"ן משפיעה גם על חובות הדיור, שזינקו בשנים האחרונות

הנסיך צ'ארלס / צילום: Shutterstock

אחרי החשיפה בתקשורת, הנסיך צ'ארלס לא יקבל יותר מזוודות מזומנים

ביום ראשון האחרון פורסם ב"סאנדיי טיימס" דיווח לפיו צ'רלס קיבל "תיקים מלאים" ו"מזוודות" בהם היו לא פחות מ-2.5 מיליון ליש"ט במזומן ● כעת עידכן מקור אנונימי בבית המלוכה כי הנוהג ייפסק: "זה היה אז, ועכשיו הדברים יהיו אחרת"

תורים בנמל התעופה היתרו בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Frank Augstein

אלימות הנוסעים לא נעלמה בעקבות הירידה בקורונה, היא רק שינתה כיוון

הכאוס בענף התעופה העולמי, שנובע בעיקרו ממחסור בכוח אדם, מאתגר את סבלנותם של הנוסעים ובמקרים קיצוניים משפיע על התנהגותם ● ברוב המקרים חברות התעופה לא מגישות תביעות, אם כי לאחרונה החלה מגמת שינוי באמצעות חקיקה בכמה מדינות

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: רפי קוץ

בנט רצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, ושילם על כך. מה תעשה איילת שקד?

אחרי ארבעה ימים של התלבטויות בעקבות בקשת שקד, הכריז בנט שיכהן בממשלה אך לא עוד כיו"ר ימינה ● למרות איתותי האזהרה מסביבתה, שקד בחרה להישאר בממשלה ולהמשיך לפעול בה כל עוד אפשר ● בשלב הזה לא נותרו לה אפשרויות על השולחן: היא נדרשת להכריע בין ימינה או פרישה בדומה לבנט, כשבינה לבינו תהום פעורה

משרדי חברת ארנסט ויאנג / צילום: Shutterstock

ארנסט ויאנג נקנסה ב-100 מיליון דולר בעקבות חקירה על זיופים בבחינות אתיקה

החברה, אחת מארבע פירמות ראיית החשבון הגדולות בעולם, הואשמה בהטעיית סוכנויות רגולציה לגבי דוח מיוני 2019 על התנהגות פסולה במבחנים

אייפון / צילום: עינת לברון

15 שנה לאייפון: איפה נמכרים הכי הרבה מכשירים ומה עשתה המניה מאז?

בחודש ינואר בשנת 2007, סטיב ג'ובס הכריז על האייפון הראשון, שהתחיל להימכר ב-29 ביוני 2007 ● כמה אייפונים נמכרו עד כה, כמה אפל הרוויחה לאורך השנים ממכשירי ואיפה נמכרים הכי הרבה מכשירי אייפון? ● שאלות ותשובות

יחס תלמידים־מורים וגודל כיתה ממוצעת, חטיבות הביניים, 2019

יחס התלמידים־מורים בישראל זהה ל־OECD, אז למה הכיתות צפופות?

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: בישראל ובמדינות ה־OECD יש יחס תלמידים־מורים זהה, אך הכיתות בישראל הרבה יותר צפופות

יאיר לפיד, ראש הממשלה החלופית / צילום: יוסי זמיר

הדלק מתייקר, גם החשמל בדרך: האתגר הכלכלי הראשון שצפוי לממשלת המעבר

מחיר ליטר דלק חצה את רף ה-8 שקלים לראשונה מאז 2012 וגם ברשות החשמל נערכים לקראת התייקרות התעריפים של כ-10% ● אלא שברקע פיזור הכנסת, ספק אם האוצר יוכל למתן את עליות המחירים

בניין של פירמת רואי החשבון הגלובלית ארנסט & יאנג / צילום: Shutterstock, Michael Vi

ה-SEC כלל בהסדר עם ארנסט אנד יאנג דרישה לחקירה חיצונית חדשה לגבי התנהלותה

גורמים ברשות ניירות ערך האמריקאית אומרים שחברת הייעוץ והביקורת צריכה לממן חקירה של צד שלישי, שמטרתה לראות מעבר מעבר לווילון שמסתיר את עצות עורכי הדין לקליינטים שלה

טיפול בטכנולוגיה של אלפא תאו / צילום: יח''צ

חברת הביומד הישראלית אלפא תאו מפתחת טיפול חדשני לסרטן. האם היא תצליח?

עוזי סופר, מנכ"ל אלפא תאו שפיתחה טיפול לסרטן, מספר על המיזוג ל-SPAC ועל הצלחת המוצר ("אפשרנו למטופלים להגיע לטיפול חוזר, בינתיים אף אחד מהם לא הגיע") ● האם היא תוכיח יעילות יוצאת דופן ותשמור על שווי גבוה?

רובין הוד. בעיגול: מנכ''ל פלטפורמת המסחר, ולד טנב / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

דוח חדש חושף איך קדחת מניות גיימסטופ הביאה את רובין הוד לסף פשיטת רגל

פרקטיקות עסקיות בעייתיות, ניהול סיכונים לא ראוי והעדפה של צמיחה על פני יציבות ● דוח של הוועדה לשירותים פיננסים בבית הנבחרים האמריקאי בחן את אירועי ינואר 2021, וגילה כי שגעת מניית גיימסטופ הקפיצה את הכנסות רובין הוד, אך גם כמעט חיסלה אותה

נושא הניתוק הרגשי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המקדים / צילום: Shutterstock

הכתובת על הקיר: מה גורם באמת לעובדים להתפטר

מחקר חדש בחן 751 עובדים בתקופה שקדמה להתפטרותם כדי להבין מה המכנה המשותף לכולם ● לפי מסקנות המחקר הכתובת הייתה על הקיר: העובדים הרגישו חסרי משמעות ● איך אפשר להתמודד עם התופעה?

דרור פאר, מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים / צילום: ערן קליגר

איש הנדל"ן שחולם לחנך דור חדש של מתווכים: "הפוליטיקאים מרתיחים את השוק ומייצרים אי ודאות"

דרור פאר, תל אביב, בן 53 ● גרוש פלוס 1 ● מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים ● "אני שואף להקים אקדמיה לתיווך נדל״ן, כדי להקים ולחנך דור חדש של מתווכי נדל״ן - מקצוענים עם מתודת עבודה מדויקת ומוכחת"● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

חממה לגידול קנאביס / אילוסטרציה: Shutterstock

הוגה מיזם קנאביס נושל מהפרויקט. מה קבע בית המשפט?

יזם פעל להקמת פרויקט לגידול קנאביס ברמת הגולן, שותפו, בעל הקרקע החקלאית ביקש להוציאו מהמיזם בטענה כי השניים לא חתמו על הסכם שותפות ולא הסדירו בכתב את חלוקת הזכויות ● בית המשפט קבע כי הצדדים הסכימו מתחילת השיתוף ביניהם על חלוקה שווה

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

המשבר תפס אותה: ענקית השקעות הקריפטו מסינגפור התמוטטה לחדלות פירעון

קרן הגידור הממוקדת קריפטו Three Arrows Capital (3AC), שנקלעה לבעיות נזילות מוקדם יותר החודש, נכנסה למצב של פירוק וסילוק חוב ● שותפי הקרן Teneo באיי הבתולה הבריטיים מונו לטפל בחובותיה

ירידות שערים בבורסות אירופה / צילום: Shutterstock, Blue Planet Studio

ירידות חדות באירופה ובחוזים העתידיים בוול סטריט; הביטקוין צונח ל-19 אלף דולר

ירידות של יותר מ-2% בבורסות אירופה המרכזיות ● מדד ניקיי בטוקיו ירד ב-1.6%, הונג קונג גם נסוגה ואילו בסין המדדים טיפסו לאחר שיפור במדד מנהלי הרכש ● תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב יורדות, החוזים העתידיים נסוגים בעד 1.5%

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לא רק קנאביס: אהוד ברק ימונה ליו"ר משותף בשחל טלרפואה

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצטרף ליו"ר יריב אלראי והשניים ינסו להוביל יחד את הצמיחה הגלובלית של שחל, שעוסקת בפתרונות רפואה מרחוק ● ברק עומד גם בראש חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור