גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס
חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

 

רשימה זו מבוססת על פרק מספרו של ערן גפן, מייסד G^Team

והרי תקציר החדשות: הולך להיות רע. כל הסימנים מראים שאנחנו נכנסים לסייקל של התכווצות כלכלית, יש החוזים אפילו סיכון לסְטַגְפְלַצְיָה (שילוב של סטגנציה ואינפלציה), ולכן לא התפלאתי שכמה מנכ"לים ומנכ"ליות שיתפו אותי השבוע בהתלבטות שלהם האם ללחוץ על דוושת הגז או על הבלם?

לכולם עניתי אותה התשובה (לאחר שקודם כל הזהרתי בגילוי נאות, שיכול להיות שאני מדבר מהפוזיציה, בכל זאת העסק שלי הוא לעזור לייצר צמיחה) ועדיין עניתי להם שלדעתי "אין לנו ברירה אלא להמשיך לדחוף קדימה".

ההיסטוריה מוכיחה שהחברות האיקוניות והמצליחות בעולם עשו פריצת דרך משמעותית דווקא בתקופות של משבר כלכלי. אם נסתכל על תקופות משבריות כמו השפל הגדול של שנות השלושים של המאה הקודמת או התפוצצות בועת הדוט קום ועד המשבר הפיננסי של 2008, דווקא בהם היו כאלו שפרצו קדימה.

המשבר שפיקס אותי

מקדונלד'ס מנצחת את 2008 עם קפה - אומרים שאף פעם זה לא זמן טוב למשבר, אבל עוד טרם משבר 2008 מקדונלד'ס הייתה בתקופה רגישה במיוחד. הסרט "לאכול בגדול" (Super Size Me) שתקף אותה בנושאי בריאות כבר נתן בה את אותותיו, וכשפרץ המשבר הפיננסי היה נראה שהיא הולכת לחטוף חזק. היא נתפסה כמותג שמנוני, מיושן, מתועש, זול ולא בריא.

ובכל זאת, מקדונלד'ס הצליחה דווקא בתקופת המשבר. בשנה שבה המכירות של כל המתחרים שלה ירדו, היא היחידה שהראתה עלייה במכירות ובשווי המניה.
איך הם עשו את זה?

במקדונלד'ס החליטו לתת גז דווקא באותה תקופה ודחפו ליין מוצרים שונה מהמבורגרים - קפה. הם זיהו שקפה הוא מוצר זול בעל שולי רווח גבוהים שיכול לפנות לצרכנים חסכנים בתקופת מיתון, במקום שיקנו קפה דומה במחיר כפול בארבעה דולרים בסטארבקס. ואכן יותר לקוחות הגיעו לסניפי מקדונלד'ס גם בזכות הקפה במחיר המשתלם ועל הדרך קנו יותר מוצרים.

כאשר מקדונלד'ס דיווחו על תוצאות הרבעון השני של 2008, ימי שיא המשבר, ציין סמנכ"ל הכספים כי "ההשקה של מערך קפה הפרימיום של מק-קפה, תרמה משמעותית לתוצאות היציבות".

סוכר, נוטלה ואורז בן גוריון

לאחר מלחמת העולם השנייה שרר מחסור חריף בקקאו. הפתרון של משפחת פררו האיטלקית, שהקימה שנה לאחר המלחמה חברה לשוקולד ודברי מתיקה, היה הוספת אגוזי לוז שהיו זולים יותר וזמינים יותר מקקאו. 50 שנה אחרי אותה צנצנת ראשונה, דורג ממציא הנוטלה כאדם העשיר ביותר באיטליה וה-30 בעולם. עושרה של המשפחה מוערך היום בעשרות מיליארדי אירו.

גם הפתיתים שכולנו אוהבים נולדו ממשבר. בימיה הראשונים של המדינה, תקופת הצנע הכלכלי, היה מחסור חריף באורז, אבל העולים מעדות המזרח סירבו לקנות פסטה. ראש הממשלה דוד בן-גוריון פנה לחברת אסם בבקשה לייצר במהירות תחליף שיהיה דומה לאורז, אבל על בסיס חיטה. החברה נענתה לאתגר ויצרה את הפתיתים שכונו לפיכך גם "אורז בן-גוריון".

אפילו אחת מחברות הפודטק הכי חדשניות כיום, דומתוק, שמאפשרת שימוש בחצי מכמות הסוכר בדברי מזון, חייבת את הצלחתה לתקופת הצנע. המייסד, פרופ' אברהם בניאל, היה כימאי בכיר בשנות החמישים. מורה בבית הספר אמרה לו שהילדים מתקשים להתרכז כי הם רעבים. מכיוון שהיה מחסור בסוכר, הוא ייצר "סוכר אלטרנטיבי" על ידי חיבור סיליקה עם גבישי סוכר, סיפק קצת מתוק לתלמידים וכולם היו מרוצים. בתום תקופת הצנע, הפיצוח חזר למגירה וחיכה בה עד השנים האחרונות, אז חבר לבנו, והשניים שלפו את הנוסחה מהמגירה והקימו את דומתוק.

אל תבזבז משבר טוב

גם עליבאבא צמחה משמעותית בזכות משבר הסארס ב-2003. עד פרוץ המשבר גם היא התמקדה בסחר אלקטרוני B2B, ובעיקר שידכה בין מחלקות רכש בחברות אמריקאיות לספקים סינים. אבל אז אחת מעובדי עליבאבא חלתה בסארס ורבים מתושבי העיר האשימו את עליבאבא בהפצת סארס (נשמע מוכר?). 500 עובדי עליבאבא הושמו בהסגר במשך 12 יום ונדרשו לעבוד מהבית, ובמקביל הלקוחות האמריקאים התחילו לחשוש שהמוצרים שלה נגועים בסארס.

המנכ"ל ג'ק מא זימן וכינס צוות סודי של שישה אנשים, לקבוצת חשיבה ויוזמה של עסקי צמיחה חדשים. הם הסתגרו עד שיצא עשן לבן. התוצאה הייתה השקת Taobao, אתר מכירות לקהל הרחב בפורמט של B2C פתרון שהקהל כבר היה בשל יותר לקבל בגלל משבר הסארס.

"כמעט כל התנאים הצביעו על פשיטת רגל", אמר ג'ק מא על משבר הסארס, "הירידה בצמיחה הייתה אסון. לעובדים היו חרדות, מה שהפריע לתהליכים עסקיים". מה שג'ק מא עשה היה לייצב את מורל העובדים באמצעות טיפול פסיכולוגי, השראה ומוטיבציה, לצד הקמת הצוות שזיהה את הדבר הבא. Taobao נולדה בתקופת ההסגר, ועליבאבא נולדה איתה מחדש.

החברות הכי אייקוניות נוסדו בלב משבר. סיסקו נוסדה זמן קצר לאחר יום שני השחור באוקטובר 1987, אז קרסו המדדים בבורסות העולם בשיעורים חסרי תקדים מאז פתיחת מלחמת העולם הראשונה. גוגל ופייפל הוקמו על הריסות התפוצצות הדוט-קום. Airbnb נוסדה בעיצומו של המשבר הכלכלי העולמי. המסקנה? אילוצים מחייבים אותך להתפקס ומספקים קרקע פורייה ליצירתיות.

"אתה אף פעם לא רוצה לבזבז משבר טוב", זו אמירה המיוחסת לווינסטון צ'רצ'יל במלחמת העולם השנייה. יש משהו בתקופות הקשות האלו שמוציא מכולנו משהו אחר. אז זה הזמן להדק את החגורות ולהתמקד ביצירת ערך אמיתי חדש ונוסף ללקוחות, כן כנראה הולכת להיות "באמפי רייד", אבל החדשות הטובות הן, שאם מסתכלים על השווקים בפרספקטיבה של זמן, ניתן להבחין שהסייקלים של גאות ושפל, נהיים הרבה יותר חדים, אבל גם יותר מהירים וקצרים.

ערן גפן הוא מייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי, שעוזרת לחברות לפתח מנועי צמיחה חדשים. הוא בעל ניסיון בעבודה עם מנכ״לים והנהלות של החברות המובילות בארץ ובעולם, בהן קוקה קולה, וולט, מיקרוסופט, שטראוס וקימברלי קלארק. חברה קודמת שהקים נרכשה על ידי WIX. גפן מפעיל את הפודקאסט "חצי שעה של השראה" ומחבר הספר "יוצרים צמיחה - כך הופכים יצירתיות עסקית לתוכנית עבודה".

עוד כתבות

צילום: יוסי זמיר

ביום האחרון לחקירתו של פילבר הציגה התביעה מועדים אפשריים לשיחת ההנחיה

עד המדינה שלמה פילבר סיים את עדותו לאחר 28 ימים על פני 3 חודשים, התביעה הציגה אפשרויות למועדים לקיום פגישת ההנחיה, כאשר ההגנה טענה בתוקף כי לא יכלה להתקיים לפני מינוי של פילבר וגם לא בסמוך למינוי ● פילבר חזר על עדותו כי הפגישה התקיימה אחרי מינויו

גלעד קריב, העבודה אופירה וברקוביץ’, קשת 12, 16.7.21 / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

האם כרבע מבנות ה-12 בישראל עושות בת מצווה בסגנון רפורמי?

ח"כ גלעד קריב טען שרבע מבנות ה-12 בישראל עולות לתורה. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

"הפרת אמונים כלפי החברה": מנכ"ל יונט קרדיט פוטר

ביונט מציינים כי החברה פנתה למנכ"ל המפוטר אזר להשיב לה במיידי, את כל הכספים שנטל ממנה שלא כדין ● כמו כן, בכוונת החברה "לנסות ולהיפרע מאזר בגין כל הנזקים שנגרמו לה" ● לאחרונה התגלו אי סדים בפעילות הצ'קים של יונט וחוסרים של מיליוני שקלים עליהם דיווחה החברה

יאיר לפיד במליאת הכנסת / צילום: רפי קוץ

פיזור הכנסת אושר במליאה: הבחירות יתקיימו ב-1 בנובמבר

חוק מימון מפלגות אושר בהתאם להמלצות הוועדה הציבורית ● בוועדת חוקה אושר חוק הבחירות לכנסת ה-25 שכולל חובת שקיפות לכל פרסום של מפלגה או פרסום המופץ בתשלום, כולל טוקבקים

יאיר לפיד, ראש הממשלה החלופית / צילום: יוסי זמיר

הדלק מתייקר, גם החשמל בדרך: האתגר הכלכלי הראשון שצפוי לממשלת המעבר

מחיר ליטר דלק חצה את רף ה-8 שקלים לראשונה מאז 2012 וגם ברשות החשמל נערכים לקראת התייקרות התעריפים של כ-10% ● אלא שברקע פיזור הכנסת, ספק אם האוצר יוכל למתן את עליות המחירים

ראובן קרופיק, בת שבע משה ויאיר סרוסי / צילום: Neo Media

המפגש המרגש בין בכירי המשק ליזמיות בבת ים ויפו

עשרות בכירים במשק הישראלי הלכו לפגוש יזמיות צעירות במהלך שפועל להעצמה כלכלית של אלפי נשים מהפריפריה ● אירועים ומינויים 

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: רפי קוץ

בנט רצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, ושילם על כך. מה תעשה איילת שקד?

אחרי ארבעה ימים של התלבטויות בעקבות בקשת שקד, הכריז בנט שיכהן בממשלה אך לא עוד כיו"ר ימינה ● למרות איתותי האזהרה מסביבתה, שקד בחרה להישאר בממשלה ולהמשיך לפעול בה כל עוד אפשר ● בשלב הזה לא נותרו לה אפשרויות על השולחן: היא נדרשת להכריע בין ימינה או פרישה בדומה לבנט, כשבינה לבינו תהום פעורה

רובין הוד. בעיגול: מנכ''ל פלטפורמת המסחר, ולד טנב / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

דוח חדש חושף איך קדחת מניות גיימסטופ הביאה את רובין הוד לסף פשיטת רגל

פרקטיקות עסקיות בעייתיות, ניהול סיכונים לא ראוי והעדפה של צמיחה על פני יציבות ● דוח של הוועדה לשירותים פיננסים בבית הנבחרים האמריקאי בחן את אירועי ינואר 2021, וגילה כי שגעת מניית גיימסטופ הקפיצה את הכנסות רובין הוד, אך גם כמעט חיסלה אותה

מאמנים במקום מפקחים: חברות ממציאות מחדש את תפקיד מנהלי הביניים / צילום: Shutterstock

הגיע הזמן להמציא מחדש את תפקיד המנהלים. כך עשו את זה בשלוש חברות ענק

בעולם העבודה החדש, תפקידם המסורתי של מנהלים כמפקחים על משימות ועל התנהגות העובדים כבר לא רלוונטי ● משינוי טייטל ועד פיצול התפקיד - בנק סטנדרד צ'רטרד, IBM וחברת טלסטרה האוסטרלית מציגים שלושה מודלים לשינוי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, Christopher Penler

נעילה מעורבת בוול סטריט אחרי יום הפכפך; חברות הקרוזים התרסקו

תשואות האג"ח של ממשל ארה"ב נפלו ● פאגאיה הישראלית מחקה מעל 65% מאז שהצטרפה לנאסד"ק בשבוע שעבר ● נעילה שלילית בבורסות אירופה ● מחירי הנפט ירדו ב-2% ● האינפלציה בספרד הגיעה ביוני לקצב שנתי של 10.2%, מעל התחזיות ● לאחר אומדן סופי של התמ"ג, הכלכלה האמריקאית התכווצה ב-1.6% ברבעון הראשון

דרור בין, מנכ''ל רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשות החדשנות: "לא להעביר את הרשות למשרד המדע לפני הבחירות"

במסגרת ההסכמים הקואליציוניים להקמת הממשלה ה-36, הוחלט להעביר את רשות החדשנות ממשרד הכלכלה למשרד המדע ● אלא שהממשלה לא השלימה את שינויי החקיקה הדרושים וכעת רוצה לאשר אותם רגע לפני הבחירות

שיעור העלייה של יתרות החוב במשקי הבית בישראל

תוך 4 שנים: חובות הדיור בישראל זינקו ב־38%

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: עליית מחירי הנדל"ן משפיעה גם על חובות הדיור, שזינקו בשנים האחרונות

נושא הניתוק הרגשי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך המקדים / צילום: Shutterstock

הכתובת על הקיר: מה גורם באמת לעובדים להתפטר

מחקר חדש בחן 751 עובדים בתקופה שקדמה להתפטרותם כדי להבין מה המכנה המשותף לכולם ● לפי מסקנות המחקר הכתובת הייתה על הקיר: העובדים הרגישו חסרי משמעות ● איך אפשר להתמודד עם התופעה?

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לא רק קנאביס: אהוד ברק ימונה ליו"ר משותף בשחל טלרפואה

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר יצטרף ליו"ר יריב אלראי והשניים ינסו להוביל יחד את הצמיחה הגלובלית של שחל, שעוסקת בפתרונות רפואה מרחוק ● ברק עומד גם בראש חברת הקנאביס הרפואי אינטרקיור

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ת"א ננעלה בירידות קלות; קבוצת דלק ואורמת זינקו, דסק"ש נסקה ב-10%

מדד ת"א 35 ננעל בדומה לרמת הפתיחה, ת"א 125 השיל 0.1%, ת"א 90 נחלש ב-0.5% ● ירידות באירופה, מגמה מעורבת בוול סטריט ● הדולר מתחזק, הנפט בעלייה קלה

שר השיכון, זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ייהנו יותר מרוכשי הדירות: רפורמת הדגל של אלקין מחלקת סוכריות לקבלנים

במשרד הבינוי והשיכון הבטיחו "בשורה משמעותית לרוכשי הדירות בישראל", אך השפעת התיקון לחוק המכר שעבר היום בוועדת הכספים מועטת ● כך לצד הנחות בהיקף מצומצם לרוכשי הדירות, התיקון משנה את מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירות לטובת הקבלנים

מלך ומלכת ספרד, פליפה ולטיסיה (במרכז) עם מנהיגי נאט''ו בארמון המלוכה במדריד, שלישי / צילום: Associated Press, Andrea Comas

הברית הצבאית של העולם החופשי תוהה איך להתגונן מפני רודנים

נאט"ו קמה לפני 73 שנה כדי לבלום דיקטטורה שוחרת כיבושים באירופה ● המשימה לא השתנתה, אבל עכשיו יש גם דיקטטורה באסיה ובאוקיאנוס השקט ● המערב חוזר ומזכיר שהוא מוכן להגן על עצמו ומרחיב את הגדרת ההתגוננות שלו

הרפורמה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

בדקה ה-90: הרפורמה המובטחת במדד תשומות הבנייה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

ועדת הכספים אישרה הבוקר תיקון לחוק המכר, שכולל הצמדה של רק 40% ממחיר דירה חדשה לרכיב הבנייה במדד • המשמעות: ההוזלה שהבטיח לקדם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מצטמצמת, ורוכשי הדירות יפסידו אלפי שקלים שהובטחו להם

מליאת הכנסת היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

73 חוקים חדשים ושיא בח"כים נורבגים: כך נראתה הכנסת שפוזרה במספרים

הכנסת ה-24 פוזרה אחרי שנה ושלושה חודשים בלבד ● מה היה בה? חוק הסדרים חסר תקדים, מפלגה ערבית בקואליציה, שלוש העלאות מסים ורק ראשת מפלגה אחת ● וכמה מחברי הכנסת עשויים להישאר בחוץ?