גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020 ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung
הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

הם החזיקו מעמד במהלך ההפגנות הפוליטיות של 2019, ואז נשארו בעיר כמעט שנתיים של מגפה. אבל השנה הם אומרים שכבר נמאס להם. רבים מתושבי הונג קונג עזבו את העיר בהמוניהם במהלך 2022 - לא כי הם רוצים בכך, אמרו כמה ל-CNBC, אלא כי הגבלות הקורונה ומה שהם רואים כשחיקה של הנורמות הדמוקרטיות דוחקות בהם לעזוב.

הזינוק במספר הטיסות היוצאות מהונג קונג מאיץ את "בריחת המוחות" של טאלנטים מהעיר, אשר קפצה בסביבות מרץ, כשמקרי התחלואה שנובעים מווריאנט האומיקרון הרקיעו שחקים ברחבי העיר.

במשרדה של קארי לאם, ראש הרשות המבצעת של הונג קונג, לא הגיבו לבקשת התגובה, אך לאם אמרה ב-26 באפריל כי מגבלות הקורונה של הממשל מאזנות בין אינטרסים בריאותיים וכלכליים לבין רמות הסובלנות של הציבור. הונג קונג ממשיכה לשמור על "זכויות אדם וחירויות", אך "צריך לשמור על החוק במימוש החירות", אמרה. לדבריה, בנוגע לאנשים שעוזבים את העיר - זה "החופש האישי שלהם להיכנס ולצאת".

ב-60 השנים אחרונות, אוכלוסיית הונג קונג גדלה כמעט מדי שנה, מכ-3.2 איש ב-1961 ל-7.5 מיליון ב-2019, לפי מחלקת המפקד והסטטיסטיקה של הונג קונג. מ-2015 עד 2019 העיר צברה בממוצע 53 אלף תושבים חדשים מדי שנה. עם זאת, זה בערך אותו מספר של אנשים שעזבו את הונג קונג במהלך השבועיים הראשונים של מרץ בלבד, לפי מחלקת ההגירה של בעיר.

היעד: סינגפור

הונג איבדה כ-93 אלף תושבים ב-2020 וב-2021 עזבו עוד 23 אלף איש. ההערכות המוקדמות מראות שהשנה ינטשו את העיר הרבה יותר אנשים. "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה פיי ס., שחיה בהונג קונג כבר 17 שנים. היא ביקשה שלא להזדהות בשם משפחתה בגלל הרגישות סביב הנושא.

הטריגר, לדבריה, היה מדיניות ההפרדה בין ילדים חיוביים לקורונה להורים מוקדם יותר השנה. "הרבה הורים, כמובן, נבהלו, אז הם הזמינו לעצמם את הטיסות הראשונות החוצה". פיי מעריכה שכ-60-70% מחבריה עזבו את הונג קונג בשישה עד 12 החודשים האחרונים, מתוכם גם אנשים עם עסקים ומשפחה בעיר וכאלה שפעם היו מחויבים מאוד להישאר.

לדברי פיי, רוב מי שעוזב הולך לאותו מקום: סינגפור. "כולם נוסעים לסינגפור", אמרה. במיוחד אלה שעובדים במשפטים, פיננסים וגיוס כוח אדם.

קאי קוט, מנכ"לית חברת הרילוקיישן "Silk Relo" הממוקמת בהונג קונג, הסכימה ואמרה שרבים נמשכים לקלות העסקים, הידידותיות למשפחות, תמריצי המס והגבולות הפתוחים של סינגפור.

סינת'יה אנג, מנכ"לית חברת הגיוס "Kerry Consulting" ציינה כי גם חברות גדולות עוברות לסינגפור, ביניהן לוריאל, תאגיד LVMH ו-VF, שבבעלותה מותגים כמו טימברלנד ו-"North Face". "אנחנו מקבלים יותר שיחות מהלקוחות שלנו שמשתפים אותנו שהם הולכים להעביר את כל המשרד באסיה פסיפיק לסינגפור", סיפרה.

"זה מגיע לנקודה שבה זה פשוט יותר מדי"

קריסטל אדוארדס, אוסטרלית המתגוררת בהונג קונג כבר 12 שנה, אמרה שהיא ובעלה מתכוונים להחליט אם לעזוב עד ספטמבר. "אם המצב נראה כאילו 2023 עומדת להיות עוד מאותו דבר בהונג קונג - בידוד בבתי מלון, כל מיני דברים כאלה - אנחנו עוברים לסינגפור", אמרה. "זה מגיע לנקודה שבה זה פשוט יותר מדי".

גם מקומיים עם שורשים במקום עוזבים: קם לונג יונג, יליד העיר, אמר שמשפחתו עוברת לסידני, שם התגורר בילדותו. "אנחנו רואים את הונג קונג כבית, וקשה לעזוב במיוחד בהתחשב כמה השקענו רגשית בעיר", אמר. "המחאות ב-2019 , מצב המגפה הנוכחי וראיית החברים שעוזבים הפכו את ההחלטה שלנו לקצת יותר קלה".

רבים עוברים לבריטניה ולקנדה. במהלך המגפה, שתי המדינות השיקו תוכניות המעניקות לתושבי הונג קונג העומדים בתנאים את הזכות להתגורר בתחומי השיפוט שלהן. לפי אתר ההגירה הקנדי CIC News, ההגירה מהונג קונג לקנדה "מתפוצצת". עם זאת, עוד יותר עוברים דווקא לבריטניה, עם יותר מ-100 אלף בקשות לעבור החל מחודש מרץ.

ישנה גם עלייה בהגירה ליפן, דרום קוריאה תאילנד, וגם דובאי - אליה עוברים עובדים של חברות שיש להן נוכחות שם, ביניהן פפסי, יוניליוור ותאגיד פרוקטר אנד גמבל.

"סעודיה מנסה להילחם על נתח מהעוגה", אמרה אנג. "עדיין לא ראיתי מישהו שמתרגש ממעבר לסעודיה", אבל מקומות במזרח התיכון, כולל איחוד האמירויות, "מנסים לשקף את מה שדובאי עשתה בשנתיים האחרונות", הוסיפה.

עוד כתבות

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

משרדי הוט. בעיגול: מנכ''לית הוט, טל גרנות-גולדשטיין / צילום: מץ 76, יח''צ אוהד רומנו

הצטרפתם לסיבים של הוט? הסעיף הנסתר שיאפשר לאסוף עליכם מידע

לקוחות שהצטרפו לסיבים האופטיים של הוט התבקשו לחתום על טופס המאשר את עבודת הטכנאי, אלא שבתוכו הוטמע סעיף מעורפל המאפשר לחברה לעשות שימוש בנתוני הלקוחות • מהוט נמסר: "נוקטים את כל האמצעים הנדרשים להגנת המידע, הכל בהתאם לחוק"

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

מנהלת האנשים ששמה גבול לדרישות השכר: "לא סביר שידרשו העלאה של 80%"

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

שכונת פסגת זאב בירושלים / צילום: Shutterstock

מתל השומר ועד פסגת זאב: אלו השכונות הצפויות להיכלל בהגרלת "דירה בהנחה"

שכונת חבצלת בנתניה, המבואות הדרומיים בחיפה ופסגת רמות בבאר שבע אמורות להיכלל בהגרלה הקרובה של משרד הבינוי והשיכון, שתיפתח בשבוע הבא ● ברוב הפרויקטים טרם הוגשה בקשה להיתר בנייה ● מאז אפריל נוספו 23,047 איש לרשימת הזכאים להשתתף בהגרלות

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

יצחק אברג'יל, בעת קבלת גזר הדין / צילום: ניצן שפיר

יצחק אברג'יל נדון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנה: "פעילותו העבריינית של הארגון שינתה את פני הפשיעה בארץ"

יצחק אברג'יל הורשע בין השאר בניהול ארגון פשיעה ורצח, ושבע שנים לאחר שהוגש כתב האישום, נגזר הבוקר עונשו: 3 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר מהם 15 בחופף ליתר המאסר ● השופטת גיליה רביד: "גזר הדין היום הוא אקורד הסיום של תיק עצום ומורכב"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

הכרת דירוג האשראי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

יותר הצעות וריביות אטרקטיביות: המדריך המלא לשיפור דירוג האשראי שלכם

דירוג האשראי הוא צעד נוסף וחשוב במהפכת הבנקאות הפתוחה, המאפשר למלווים לקבל תמונת מצב על היכולות הפיננסיות של כל אחד מאיתנו • מי מחזיק במידע הזה ולמי הוא נגיש, האם ניתן למחוק אותו ואילו סוגי אשראי קיימים? • ניהול החיסכון המשפחתי: כתבה 16 בסדרה

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

גיליין מקסוול / צילום: Reuters, PA Images

גיליין מקסוול נשפטה ל-20 שנות מאסר על סחר בקטינות

מקסוול, בת 60, הורשעה בדצמבר על כך שגייסה וסחרה 4 נערות עבור אפשטיין, שהיה אז בן זוגה ● השופטת, בעת שהכריזה על העונש, קראה לפשעיה של מקסוול "אכזריים"