גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פוטין: רוסיה פתוחה לסבב שיחות נוסף עם אוקראינה

נשיא רוסיה אמר את הדברים לנשיא צרפת וקנצלר גרמניה בשיחה בשבת, אך הוסיף כי אספקת נשק מערבי לאוקראינים יחמירו את המשבר

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר למקביליו בגרמניה ובצרפת שמוסקבה פתחה לחידוש המשא־ומתן עם אוקראינה, אך הוסיף כי האספקה של נשק מערבי לממשלה בקייב עלולה להחמיר את המשבר, כך נמסר בשבת מהקרמלין.

הדברים נאמרו יום אחרי שארה"ב הצביעה על כך שממשל ביידן צפוי לאשר העברה של מערכות רקטות מתקדמות לטווח ארוך (MLRS) לאוקראינה. ממשלת קייב אומרת שמערכות הרקטות המתקדמות נחוצות לבלימת התקדמות הרוסית במחוז דונבס במזרח המדינה, שם הלחימה בין כוחות רוסיים פולשים לכוחות האוקראינים המתגוננים נמשכת בעוז.

בשיחת טלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון וקנצלר גורמניה אולף שולץ, פוטין "אישר את הפתיחות של הצד הרוסי להתחלה מחדש של דיאלוג", נמסר מהקרמלין. אבל הקרמלין אמר שפוטין הצביע על "הסכנה שבהמשך הזרמת כלי נשק מערביים לאוקראינה", והזהיר מפני "הסיכונים לחוסר יציבות נוסף במצב והחמרה של המשבר ההומניטרי". 

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת, והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל 

שאלת 30 מיליארד האירו: האיחוד מתלבט מה לעשות עם הנכסים הרוסיים שנתפסו 

שולץ ומקרון יזמו את שיחת הוועידה, שנערכה בשבת ונמשכה כ־80 דקות, כך נמסר ממשרד הקנצלר בגרמניה. שני המנהיגים מהאיחוד האירופי ביקשו מפוטין להתחיל בשיחות ישירות עם הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי ודחקו בו לסיים את מעשי העוינות מיד ולהסיג את כוחותיה של רוסיה מאוקראינה, כך נמסר ממשרד הקנצלר.

ארה"ב ובנות בריתה כבר סיפקו לאוקראינה נשק ארטילרי, אבל לא בכמות שמספיקה בפני עצמה לעמוד בכוח האש הרוסי, כך אומרים מפקדים אוקראיניים. ארה"ב אמורה כעת לספק לאוקראינה מערכות MLRS, רקטות המשוגרת במקביל ממערכת רב־קנית, וכן סוג אחר של תותח מתנייע שיכול לירות פגזים למרחק יותר גדול מכל מערכת נשק אחרת שיש כיום בידיה של אוקראינה.

הדיווחים לגבי האפשרות להעברת נשק והאזהרה מצד פוטין קרו בזמן שהצבא הרוסי הגיע להישגים במחוז דונבס.

100 אלף תושבי העיר נמלטו 

הישגים רוסיים בעיר סברודונצק, שיש לה חשיבות אסטרטגית, עלולים להכריח את הכוחות האוקראינים לסגת, כך אמר פקיד אוקראיני. העיר היא אחד המעוזים האוקראיניים האחרונים בלוהנסק, שיחד עם דונצק מרכיבה את מחוז דונבס המזרחי באוקראינה. מוסקבה מיקדה את המאמץ הצבאי שלה באיזור זה לאחר שהסיגה את כוחותיה ממרכז אוקראינה.

"הצבא הרוסי משמיד את העיר על ידי הפגזתה בטנקים, תותחים ומרגמות", אמר מושל לוהנסק סרהי האידאי, בראיון בטלוויזיה האוקראינית בשבת בבוקר.

האידאי אמר שמצב האזרחים בסברודונצק גרוע. הכביש המוביל מהעיר אל טריטוריה בשליטה אוקראינית כבר אינו עביר למשאיות, אמר, ומכוניות שנוסעות בו מטווחות. כמעט כל התושבים מסתתרים במרתפים או במקלטי פצצות, אמר האידאי, ללא חשמל, גז או מים זורמים. רוב 100 אלף תושבי העיר שהיו בה לפני תחילת המלחמה כבר נמלטו.

אולכסנדר סטריוק, ראש העיר סברודונצק, אמר לרדיו ליברטי בערב שישי ש־90% מבנייני המגורים בעיר נפגעו או הושמדו אבל תושבים רבים פוחדים לצאת בגלל שהנתיב היחיד למילוט מהעיר כל כך מסוכן. שני שלישים מהאיזור המקיף את העיר נשלטים על ידי כוחות רוסיים, אמר. "יש הפצצה מתמשכת של שכונות מגורים", אמר. "ישנם פצועים מהאוכלוסייה האזרחית".

רוסיה נוקטת צעדים לחזק את כמות הכוחות במבצע הצבאי שלה. קצינים בכירים בצבאות מערביים אומרים שהמערכה הותירה את רוסיה עם אבידות גדולות.

פוטין ביטל את מגבלת גיל הגיוס

בשבת חתם פוטין על הצעת חוק המבטלת את מגבלת הגיל העליונה לגיוס לצבא. לפני הביטול, רק רוסים בגילאים 18 עד 40 וזרים בני 18 עד 30 הורשו להתגייס. על פי החוק החדש, יהיה קל יותר לגייס מומחים, כולל אנשים בעלי כישורים הנדסיים ורפואיים, כך אמרו מחוקקים רוסים.

הקרמלין אמר שבשיחה של פוטין עם המנהיגים מצרפת וגרמניה, התייחס הנשיא הרוסי גם למחסור במזון ולעליות המחירים שנובעות מהמצור שמטילה רוסיה על נמלי הים השחור. פוטין אמר שרוסיה מוכנה למצוא דרכים לאפשר יצוא ללא הפרעות של תבואה אוקראינית מהנמלים האלה, נמסר מהקרמלין.

המנהיג הרוסי הצביע על "המדיניות הכלכלית והפיננסית השגויה של מדינות מערביות, כמו הסנקציות שהטילו נגד רוסיה" כסיבה העיקרית להפרעה לאספקת המזון", כך נכתב בהודעה של הקרמלין.

עלייה באספקת חומרי הדישון ומוצרים חקלאיים מרוסיה גם הייתה עוזרת להפחית בלחץ על שוק המזון העולמי, אבל זה יצריך "הסרה של מגבלות הסנקציות הרלבנטיות", נמסר מהקרמלין.

ממשל ביידן צפוי להכריז כבר בשבוע הבר שיספק לאוקראינה סוללות MLRS, כך אמרו ביום שישי פקידים אמריקאים. פקידים באוקראינה אמרו שהם צריכים בדחיפות את מערכת השיגור הרב־קנית לטווח ארוך על מנת להצליח לשמור על עמדתה הנוכחית בקרב בדונבס.

הממשל אישר מוקדם יותר החודש חבילת סיוע לאוקראינה בגובה 40 מיליארד דולר, שמתוכה 6 מיליארד דולר ניתנים בסיוע צבאי ישיר, אבל חשש לספק את מערכות ה־MLRS כבר במשלוח הנשק הבא כדי שזה ייתפס על ידי רוסיה כהתגרות.

עוד כתבות

מאמנים במקום מפקחים: חברות ממציאות מחדש את תפקיד מנהלי הביניים / צילום: Shutterstock

הגיע הזמן להמציא מחדש את תפקיד המנהלים. כך עשו את זה בשלוש חברות ענק

בעולם העבודה החדש, תפקידם המסורתי של מנהלים כמפקחים על משימות ועל התנהגות העובדים כבר לא רלוונטי ● משינוי טייטל ועד פיצול התפקיד - בנק סטנדרד צ'רטרד, IBM וחברת טלסטרה האוסטרלית מציגים שלושה מודלים לשינוי

אילוסטרציה / צילום: שלומי יוסף

הסבתא שנלחמה בנכדים שרימו אותה וזכתה

סבתא יהודיה בת 95 מאוהיו נדהמה לגלות שנכדיה ביצעו מאות העברות כספיות בסך של 80 מיליון דולר מהונה, כאשר מרביתן הניבו לה הפסדים בסכום של מיליונים, ותבעה את נכדיה במוסד בוררות ● הבורר פסק כי נכדיה וכן בית ההשקעות בו הועסקו ביצעו עבירות של מרמה, מצג שווא, הפרה של חובת הנאמנות, וכן "הונאת קשישים"

מליאת הכנסת היום / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

73 חוקים חדשים ושיא בח"כים נורבגים: כך נראתה הכנסת שפוזרה במספרים

הכנסת ה-24 פוזרה אחרי שנה ושלושה חודשים בלבד ● מה היה בה? חוק הסדרים חסר תקדים, מפלגה ערבית בקואליציה, שלוש העלאות מסים ורק ראשת מפלגה אחת ● וכמה מחברי הכנסת עשויים להישאר בחוץ?

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

המדד שקפץ ב-36% והאפיק הסולידי שאכזב: כך נראתה המחצית הראשונה בבורסה בת״א

הסערה בשווקים הובילה לירידות חדות במניות השורה השנייה ובאג"ח הממשלתיות ● מניות הנפט והגז זינקו, הנדל"ן והבנקים נסוגו וגל ההנפקות נבלם ● עלייה משמעותית במחזורי המסחר בתל אביב

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

רבע ממניות פלייטיקה נמכרו בכ-50% מעל מחיר השוק - אז למה המניה הגיבה בירידה

קרן השקעות זרה שקנתה אשתקד את האתר הפיננסי אינווסטינג מת"א, רכשה חלק ממניות השליטה בחברת הגיימינג תמורת כ-2.2 מיליארד דולר ● בעקבות העסקה מעריכים משקיעים בפלייטיקה כי ירד הסיכוי למכירת החברה כולה ולהצפת ערך קרובה לכלל בעלי המניות

טיפול בטכנולוגיה של אלפא תאו / צילום: יח''צ

חברת הביומד הישראלית אלפא תאו מפתחת טיפול חדשני לסרטן. האם היא תצליח?

עוזי סופר, מנכ"ל אלפא תאו שפיתחה טיפול לסרטן, מספר על המיזוג ל-SPAC ועל הצלחת המוצר ("אפשרנו למטופלים להגיע לטיפול חוזר, בינתיים אף אחד מהם לא הגיע") ● האם היא תוכיח יעילות יוצאת דופן ותשמור על שווי גבוה?

נפתלי בנט בנאומו הערב / צילום: רפי קוץ

בנט הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות; פיזור הכנסת נדחה לחמישי

בנט הודיע שישאר בתפקידו כרה״מ חלופי ● בנאומו אמר בנט שהוא "משאיר מדינה משגשגת. הממשלה בראשותי הצליחה בשנה מה שממשלות אחרות לא"

תורים בנמל התעופה היתרו בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Frank Augstein

אלימות הנוסעים לא נעלמה בעקבות הירידה בקורונה, היא רק שינתה כיוון

הכאוס בענף התעופה העולמי, שנובע בעיקרו ממחסור בכוח אדם, מאתגר את סבלנותם של הנוסעים ובמקרים קיצוניים משפיע על התנהגותם ● ברוב המקרים חברות התעופה לא מגישות תביעות, אם כי לאחרונה החלה מגמת שינוי באמצעות חקיקה בכמה מדינות

מלך ומלכת ספרד, פליפה ולטיסיה (במרכז) עם מנהיגי נאט''ו בארמון המלוכה במדריד, שלישי / צילום: Associated Press, Andrea Comas

הברית הצבאית של העולם החופשי תוהה איך להתגונן מפני רודנים

נאט"ו קמה לפני 73 שנה כדי לבלום דיקטטורה שוחרת כיבושים באירופה ● המשימה לא השתנתה, אבל עכשיו יש גם דיקטטורה באסיה ובאוקיאנוס השקט ● המערב חוזר ומזכיר שהוא מוכן להגן על עצמו ומרחיב את הגדרת ההתגוננות שלו

נתב''ג בחודש מאי. המצב רק החריף מאז / צילום: שלומי יוסף

לקראת העומס הצפוי בנתב"ג: נקודת שירות לצ'ק אין מוקדם תיפתח בנמל התעופה בחיפה

רשות שדות התעופה מקדימה תרופה למכת העומסים הצפויים בנתב"ג בעונת הקיץ, ומתכננת להקים נקודות שירות לצ'ק אין יום לפני הטיסה ● התשתיות לפתיחת נקודות השירות במספר מוקדים בארץ מוכנה, אלא שמחסור בכוח אדם מונע זאת ● ח"כ אייכלר: "התורים בנתב"ג הם רמיסה של הכבוד האנושי. נמל התעופה של ישראל מתנהל כמו מדינת עולם שלישי"

דרור פאר, מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים / צילום: ערן קליגר

איש הנדל"ן שחולם לחנך דור חדש של מתווכים: "הפוליטיקאים מרתיחים את השוק ומייצרים אי ודאות"

דרור פאר, תל אביב, בן 53 ● גרוש פלוס 1 ● מייסד ושותף בפאר תיווך נכסים ● "אני שואף להקים אקדמיה לתיווך נדל״ן, כדי להקים ולחנך דור חדש של מתווכי נדל״ן - מקצוענים עם מתודת עבודה מדויקת ומוכחת"● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

זהות המעסיק ותדמיתו נושאים על גבם את עיקר ערך המותג של עובדים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

תגידו מי המעסיק שלכם, ונדע מה הערך שלכם בשוק העבודה

הארגון ומיצובו בשוק חשובים להצלחה בקריירה יותר מהעובד, מכישוריו, התפקיד שהוא ממלא, ומהמגזר שבו הוא מועסק

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: רפי קוץ

בנט רצה להיות ראש ממשלה בכל מחיר, ושילם על כך. מה תעשה איילת שקד?

אחרי ארבעה ימים של התלבטויות בעקבות בקשת שקד, הכריז בנט שיכהן בממשלה אך לא עוד כיו"ר ימינה ● למרות איתותי האזהרה מסביבתה, שקד בחרה להישאר בממשלה ולהמשיך לפעול בה כל עוד אפשר ● בשלב הזה לא נותרו לה אפשרויות על השולחן: היא נדרשת להכריע בין ימינה או פרישה בדומה לבנט, כשבינה לבינו תהום פעורה

הרפורמה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

בדקה ה-90: הרפורמה המובטחת במדד תשומות הבנייה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

ועדת הכספים אישרה הבוקר תיקון לחוק המכר, שכולל הצמדה של רק 40% ממחיר דירה חדשה לרכיב הבנייה במדד • המשמעות: ההוזלה שהבטיח לקדם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מצטמצמת, ורוכשי הדירות יפסידו אלפי שקלים שהובטחו להם

תחנת דלק / צילום: איל יצהר

מחיר הדלק עבר את ה-8 שקלים: יעלה מחר בחצות ב-36 אגורות

המשמעות של העלייה במחיר הדלק היא התייקרות של כ-15 שקל נוספים בכל תדלוק בממוצע ● באוצר מקדמים את הארכת ההפחתה במס הבלו, אך לא בטוח אם היוזמה תצא לפועל על רקע היציאה לבחירות

ג'וני סרוג'י / צילום: אפל

מחיפה לעמק הסיליקון: הישראלי הבכיר באפל מבקר בארץ ומייעץ להייטקיסטים לעתיד איזה מקצוע ללמוד

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא בכיר לטכנולוגיות חומרה של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית, מספר לגלובס על ההחלטה להקים מרכז פיתוח ברשות הפלסטינית ● סרוגי התייחס גם לתרומת המרכז של החברה בישראל לפיתוח גרסת הפרימיום של שבב M1 פורץ הדרך: "הצוות הישראלי נגע בכל נקודה, הוא היה קריטי עבורנו" ● וגם: הטיפ שלו למי שרוצה לעבוד בהייטק ● ראיון בלעדי

מרכז שליטה של לוחמה רב מימדית / צילום: אלביט מערכות

אלביט דיווחה אתמול והיום על שני חוזים בהיקף כולל של 768 מיליון דולר באסיה פסיפיק

הבוקר דיווחה החברה לבורסה על חוזה בסך 548 מיליון דולר לאספקת יכולות לוחמה רשתית רב-ממדית למדינה באסיה פסיפיק, לאחר שאתמול דיווחה על חוזה של 220 מיליון דולר לאספקת פתרון חימוש מונחה מדויק אווירי ● במקביל הודיעה כי הושלמה מכירת השליטה בעשות אשקלון לקרן פימי

שר השיכון, זאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ייהנו יותר מרוכשי הדירות: רפורמת הדגל של אלקין מחלקת סוכריות לקבלנים

במשרד הבינוי והשיכון הבטיחו "בשורה משמעותית לרוכשי הדירות בישראל", אך השפעת התיקון לחוק המכר שעבר היום בוועדת הכספים מועטת ● כך לצד הנחות בהיקף מצומצם לרוכשי הדירות, התיקון משנה את מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירות לטובת הקבלנים

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

מאות הסתייגויות הוגשו: מאבק על חוק המטרו מאיים לדחות את פיזור הכנסת

בקואליציה דורשים להכניס את חוק המטרו לרשימת החוקים שיאושרו במליאת הכנסת הערב ומגישות מאות הסתייגויות ● ח"כ אחמד טיבי: "יש לנו אינטרס שהחוק יתעכב עד מחר בחצות ותקנות מסוימות (יו"ש) יפוגו" ● הצעת חוק התפזרות הכנסת עברה להכנה בוועדת הכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית שם גם יוכרע תאריך הבחירות

אייפון / צילום: עינת לברון

15 שנה לאייפון: איפה נמכרים הכי הרבה מכשירים ומה עשתה המניה מאז?

בחודש ינואר בשנת 2007, סטיב ג'ובס הכריז על האייפון הראשון, שהתחיל להימכר ב-29 ביוני 2007 ● כמה אייפונים נמכרו עד כה, כמה אפל הרוויחה לאורך השנים ממכשירי ואיפה נמכרים הכי הרבה מכשירי אייפון? ● שאלות ותשובות