גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הושגו הסכמות: הכנסת תפוזר ביום רביעי, חוק הנאשם לא יעלה

טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות ● שר האוצר ליברמן העריך כי עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל ● ח"כ סמוטריץ': "סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות"

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר
מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

23:02

לדרישת הליכוד ומפלגות נוספות בקואליציה חוק מימון מפלגות יעודכן ובו יעלה ערך המימון מ-1.4 מיליון שקל ל-1.66 מיליון. המשמעות היא תוספת של עשרות מיליונים נוספים למערכת לעלות מערכת הבחירות. חוק הורדת אחוז החסימה ירד מהפרק. בנוגע לחוק המטרו עדיין לא הושגו הסכמות.

22:36

אחרי שעות של דיונים שהחלו בבוקר הודיע יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי בוועדת הכנסת הלילה כי הושגו הסכמות לפיזור הכנסת. לדברי טופורובסקי חוק הנאשם יירד מסדר היום, יקודמו שורה של חוקים בהסכמה וכן חוק פיזור הכנסת יעבור בקריאה שנייה ושלישית עד ליום רביעי בחצות. לעומת זאת טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות בין הקואליציה לאופוזיציה והוא ייקבע בהמשך.

20:21

האופוזיציה מטילה וטו על חוק המטרו של ישראל ביתנו, שאמור לעלות לקריאה שנייה ושלישית, ומסרבים להעלות אותו להצבעה במליאה יחד עם חוקים נוספים. באופוזיציה טוענים כי לא יאפשרו הישגים נוספים לקואליציה לפני פיזור אלא שמעבר למשחק הפוליטי מדובר במאות שעות דיונים שירדו לטמיון ויתרה מכך גם עשרות מיליארדים.

פרויקט המטרו הוא הפרויקט התשתיתי הגדול ביותר שבוצע בישראל מאז הקמתה. המיזם כולל רשת של שלושה קווי מטרו, באורך כולל של 150 קילומטרים של מסילות תת קרקעיות, 109 תחנות ב-24 רשויות מקומיות ברחבי גוש דן. קווים אלה צפויים לשרת כ-2 מיליון נוסעים ביום. 

מוקדם יותר ‏הושגו הסכמות בנוגע לפיזור הכנסת העתיד, כך שהקריאה הראשונה תיערך היום, ביום רביעי שנייה ושלישית. עדיין אין הסכמה על תאריך בחירות.

15:26

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר מפלגת הציונות הדתית, מפתיע בישיבת הסיעה וחושף את המאמצים להקים ממשלה עוד בכנסת הזו: "אני ישן שלוש שעות בלילה כדי לפצח את האתגר הזה ולהקים ממשלה רחבה ציונית ולאומית עוד בכנסת הזו. אני אומר ללפיד ולניר אורבך - תנו לתהליכים האלה להבשיל. זה אפשרי. סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות". 

14:16

לדברי ליברמן, עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל: "לא נכון לטפל בזה בכנסת באווירה שנוצרה. באווירת סוף עונת התפוזים כבר לא נכון לטפל בזה. דרישות השכר מסקטורים שונים יגיעו עוד ל-80 מיליארד שקלים ולא זו כוונת המשורר".

ליברמן אף העריך כי ביטול הרפורמה בחקלאות יוביל לזינוק במחירי הפירות והירקות: "לגבי החקלאות: מטפלים בזה מתחילת הקדנציה. הצענו גישור ותמיד בסוף זה התפוצץ. חבל. המחירים יתייקרו לפחות ב-14%".

14:10

שר האוצר אביגדור ליברמן על פיזור הכנסת לבחירות: "2.4 מיליארד - עלות הבחירות. מי שאחראי על ההוצאה המיותרת הזו, מקווה שישלם את המחיר בבחירות". השר התייחס גם למגעים עם הסתדרות המורים: "לא תהיה פה כניעה לסחיטה ברגע האחרון. אעשה הכל בהתאם לאינטרס הכלכלי של מדינת ישראל. לגבי נושא המורים והמשא ומתן - זה לא פשוט. כמו בכל משא ומתן, מקווה שתוך זמן סביר נגיע לעמק השווה ונחתום על הסכם קיבוצי חדש בהיקף מלא".

14:00

הדיונים בוועדת הכנסת נמתחים ונדחים במשך שעות ארוכות מאז הבוקר בלי שהוכרע עדיין על אישור חוק פיזור הכנסת לקריאה ראשונה. כל עוד ועדת הכנסת לא תאשר את החוק, לא ניתן יהיה להצביע עליו במליאה. בנוסף מאחורי הקלעים נמשכים המגעים גם על עסקת החבילה בניסיון להביא להסכמות בין כל הצדדים על אישור החוק בקריאה שנייה ושלישית. האוצר והמעסיקים יידרשו להסכים להעלאה נוספת בשכר המינימום ולא החוק ייקבר ואיתו העסקה לפני הבחירות.

מו"מ נוסף מתקיים בתיווך מנכ"ל משרד ראש הממשלה שמנסה להביא להסכמות בין החקלאים למשרד החקלאות על הרפורמה בחקלאות. אם המו"מ ייכשל, המליאה תצביע עליהם אחר הצהריים ותבטל אותם ואת הרפורמה כולה.

דיונים נוספים מאחורי הקלעים בין חברי הכנסת בועז טופורובסקי, ניר אורבך, איתן גינזבורג, דוד ביטן ויואב קיש על תאריך הבחירות וכן על מימון המפלגות ובקשת הסיעות להגדיל את המימון. בקואליציה דורשים כי תאריך הבחירות יהיה ה-25.10, אז תלמידי הישיבות בחופש ויוכלו לסייע ביום הבחירות ואילו בקואליציה מציעים את האחד בנובמבר, סמוך יותר לתאריך ציון רצח רבין.

12:15

בשולי הדיון על פיזור הכנסת, נערך בצהריים דיון בוועדת כלכלה של מיכאל ביטון על מצב הכבישים ביהודה ושומרון. לדיון הוזמנה השרה מרב מיכאלי שבינה לבין ביטון נתק מתמשך שלא נעלם מעיני הוועדה. מיכאלי נכנסה לדיון באיחור ויצאה ממנו כעבור דקות ספורות, לא לפני שהשניים החליפו ביניהם מספר עקיצות.

ח"כ ביטון אף הוציא מהדיון את יועץ השרה אהוד עוזיאל בטענה לכך ששיקר באחד מדיוני הוועדה. באותו דיון שהסלים את המתח בין מיכאלי לביטון נידונה התחבורה הציבורית ורגעים אחר כך הוצגה הרפורמה בתחבורה הציבורית על ידי השרה ובלי שהמידע ניתן לוועדה שעה קלה קודם לכן.

מיכאלי נשארה בכסאה עוד מספר דקות לאחר שעוזיאל הוצא מהדיון. אך לאחר מכן הודיעה שהיא נדרשת לצאת ממנו כדי לברך באירוע ליהדות תוניס שמתקיים בכנסת.


10:10

ועדת הכנסת תדון בקרוב האם היא או ועדת החוקה יכינו את החוק לקריאה ראשונה על מנת שיובא להצבעה בהמשך היום במליאת הכנסת. בוועדת הכנסת רוצים להשאיר את השליטה אצלם, בשביל לשלוט בקצב החקיקה. בעוד בקואליציה מבקשים לסיים את החקיקה של החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית עוד היום, באופוזיציה דווקא מתנגדים ומבקשים שלא לסיים את החקיקה עד לסוף היום. אתמול הודיע יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי כי "מליאת הכנסת לא תיסגר היום עד שחוק פיזור הכנסת לא יעבור" וכן כי לא יסכימו לווטו של הליכוד על הליכי חקיקה.

בינתיים בליכוד ויש עתיד מדווחים כי הדיונים בין הצדדים לא חודשו ועל הפרק עומדים גם חוקים בשלב האחרון של החקיקה שטרם הוסכם האם יועברו: חוק המטרו, פיצוי אומיקרון ונוספים. אתמול נידון חוק הנאשם בוועדת חוקה אך בייעוץ המשפטי של הכנסת הביעו הסתייגות מקידום החוק בחופזה רגע לפני פיזור הכנסת. הבוקר התחדש הדיון בעסקת החבילה בוועדת העבודה והרווחה בניסיון לסיים את הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית, וגם את החוק הזה דוחפת הקואליציה להעביר רגע לפני הפיזור.

באשר לתקנות יהודה ושומרון - בליכוד לא ממהרים לאשר את תקנות יו"ש לפני פיזור הכנסת, למרות הלחצים מהקואליציה - וזאת משום שהן יוארכו אוטומטית עם היציאה לבחירות. אבל יתרה מכך, בליכוד מכוונים לכך שלפיד ייפגש עם "הבעיה" הזו שוב שלושה חודשים אחרי הבחירות במידה שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה כדי שקואליציה עם הח"כים הערבים לא תתאפשר. כלומר: הם יוצרים כבר את המשבר הפוליטי הבא.

עוד כתבות

שר הביטחון גנץ פונה אל ספסלי האופוזיציה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הציבור תומך בשינוי דרמטי בנושאי דת ומדינה, אלה הסיבות שלא מאפשרות אותו

רוב מובהק בציבור היהודי תומך בנישואים אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובביטול מונופול הכשרות של הרבנות, כך לפי סקר שנערך באוניברסיטת רייכמן ● אלא שנוסף לכוח של המפלגות החרדיות כלשון מאזניים, שינוי כזה הוא יקר וקשה למערכת והחלופות מורידות לחץ ומונעות שינוי

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

שוקי אסיה עוברים לעליות; ניקיי מזנק ביותר מ-2.6%

מדד ניקיי ביפן חזר למסחר לאחר יום חופשה ומזנק ● מחירי הנפט יורדים בכ-0.3% ● כלכלת בריטניה התכווצה ב-0.1% ברבעון השני ● מניית סופטבנק מזנקת לאחר שבנק ההשקעות הפחית החזקות בחברת המסחר המקוון עליבאבא ● המסחר בוול סטריט אמש ננעל במגמה מעורבת, נאסד"ק מחק 0.6% מערכו

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

עירא פלטי, דירקטור כיום ובעבר מנכ''ל סרגון / צילום: אורה בשן

מאבק השליטה בסרגון: חברת הייעוץ ISS תומכת בהדחת שני דירקטורים, אך מתנגדת למועמדי אוויאט לדירקטוריון

לקראת אסיפת בעלי המניות ממליצה ISS להדיח את המנכ"ל לשעבר עירא פלטי ואת יעל לנגר מהדירקטוריון, אך לא את דוד ריפשטיין שגם אותו ביקשה אוויאט להחליף ● קוראת לא לבחור במועמדי אוויאט לדירקטוריון, משום שאין להם ניסיון מתאים בתעשייה

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

אישה מצביעה בכפר מנדא / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הציבור הערבי יגיע הפעם לקלפי רק אם ירגיש שיש אופק, ולא בגלל חשש מנתניהו

כדי לעודד את המצביעים להגיע בהמוניהם לקלפיות, המפלגות הערביות משנות אסטרטגיה ומנהלות קמפיין ללא הכפשות ואיומים מפני חזרתו של נתניהו לשלטון ● כנראה שגם להן נפל האסימון שהאזרחים הערבים ייצאו להצביע הפעם רק מתוך תקווה לעתיד טוב יותר ולא מתוך פחד

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם הירידה במחירי הפירות והירקות היא בזכות הרפורמה בחקלאות?

הרפורמה בחקלאות עשויה להוביל להורדת מחירים. האם היא כבר עושה זאת? ● המשרוקית של גלובס

חברים בקהילה הלהט''בית, אשר רואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ''הורות על תנאי'' / צילום: Shutterstock, fizkes

בית המשפט העליון קבע: פרידה אינה מצדיקה שלילת זכויות מהורה לא ביולוגי

מדאיג לראות כי מי שמערער את הלגיטימיות של הורות לא ביולוגית הם דווקא חברים בקהילה הלהט"בית, שרואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ"הורות על-תנאי", שניתן להפקיעה במקרה של פרידה ● לאחרונה ניתנה שורת פסקי דין העוסקים בניסיונות של ההורה הביולוגי לבטל את זכויות ההורות של בן זוגו לשעבר, מה שמעיד כי מדובר בתופעה רחבת-היקף

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי