גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות נאות. מדד ת"א 35 עלה 1.2%, מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1%.

העליות הקיפו את מרבית המדדים הענפיים. מדד נפט וגז בלט בקפיצה של 3.2%, מדד הבנקים עלה 1.9%, ומדד ביומד התקדם בשיעור דומה. מדד פיננסים הוסיף 0.5% ומדד ת"א רשתות שיווק התחזק ב-1%. ניגוד למגמה מדד ביטוח ושירותים פיננסיים ירד 0.5%.

16:45

העליות בבורסה מתחזקות לאחר הפתיחה החיובית בניו יורק, והמדדים המבוילים עולים כעת בעד 1.3%. 

הדולר עבר לירידות לאחר קביעת השער היציג ובשעה זו מאבד 0.2% לשער ונסחר סביב 3.43 שקלים.

15:30

השקל נחלש: הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים. הליש"ט התקדמה 0.8% לשער של 4.2 שקלים והאירו התחזק 1.1% לשער של 3.63 שקלים.

15:18

חברת בריינסוויי  הפועלת בתחום הטיפול הלא פולשני בהפרעות מוחיות, מודיעה היום כי קיבלה לראשונה שיפוי ביטוחי ממשרד הבריאות לטיפול בדיכאון עם מערכת Deep TMS™. משמעות הכללת הטיפול בסל הבריאות וקבלת השיפוי הביטוחי הינה שמטופלים אשר עומדים בתנאים יוכלו לקבל את הטיפול ללא עלות דרך קופות החולים. הזכאים לטיפול הינם מטופלים מעל גיל 21 המצויים בדיכאון קשה (מג'ורי), שלא הגיבו לשתי תרופות נוגדות דיכאון או שקיימות מגבלות כגון תופעות לוואי או חוסר סבילות לחלופות הטיפול האחרות. הכיסוי הינו לסדרה של עד 40 טיפולים אשר יינתנו במרפאות של בתי חולים פסיכיאטרים או בבתי חולים כלליים.

14:55

בשוק המט"ח, הדולר מזנק בכ-1.2% ונסחר סביב 3.437 שקלים והאירו מתחזק בכ-1%  ונסחר סביב 3.63 שקלים.

14:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-1.3%, מדד ת"א 90 עולה ב-1.4%, מדד הבנקים ב-2% ומדד הנפט והגז קופץ ב-4.2% על רקע עליית מחירי הנפט בעולם. 

שורה ארוכה של מניות מטפסות ביותר מ-5%, ביניהן קבוצת דלק, אלקטריאון, נורסטאר, ג'נסל, ביומיקס , עדיקה, ג'י סיטי, נאייקס, רציו  ואירודרום.

מנגד, ירידות בולטות רושמות ישראייר , יומן אקסטנשנס , מטריקס  והאב.

12:15

מתחזקות העליות בת"א: מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.3%, מדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה ומדד הנפט והגז קופץ ב-2.3%.

חברת צרפתי  דיווחה לבורסה כי גייסה 83 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים בהנפקת אג"ח (סדרה יב). החברה קיבלה ביקושים של כ-214 מיליון שקל, קרוב לפי 3 מהיעד המבוקש של 80 מיליון שקל, ובחרה להגדיל מעט את היקף הגיוס לאור הביקוש הגבוה. הריבית שנקבעה במכרז היא ריבית קבועה בגובה של 5.1%. בימים הקרובים צפוי להתקיים השלב הציבורי של ההנפקה.

חברת טונדו סמארט , העוסקת בפיתוח וייצור בקרי תאורה חכמים לניהול ושליטה ביישומי עיר חכמה ומשלבת אותם בתשתית התאורה והחשמל הקיימת במרחב הציבורי, מדווחת היום כי קיבלה הזמנה לפרוייקט בעיריית קריית אונו במסגרת פרויקט התייעלות אנרגטית בעיר בהיקף כולל של כ-1.25 מיליון שקל. במסגרת הפרוייקט תספק טונדו סמארט פתרון טכנולוגי לניהול תאורה חכמה שיותקן על גופי תאורת הלד אשר יחליפו את התאורה הקיימת כיום בעיר. החברה מעריכה כי הפרוייקט כולו יוטמע במהלך שנת 2022 וכן כי תיתתכנה הזמנות נוספות במסגרת הפרוייקט. 

11:10

מגמה חיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.1%, מדד ת"א 90 עולה ב-1.2% ומדד הנפט והגז קופץ ב-2.8%. זאת, במקביל לעליות בבורסות אירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט.

עליות בולטות רושמות אלקטריאון , שמשלימה קפיצה של 35% ב-3 ימי מסחר, עדיקה, נורסטאר, טבע, ג'נסל  וקבוצת דלק.

לקראת הודעת בנק ישראל בשבוע הבא מציין עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, בסקירתו השבועית כי "בנקים מרכזיים נוספים מצטרפים למגמת העלאת הריבית, השבוע בלטו נורבגיה וקנדה שהעלו את הריבית בחצי נקודת אחוז . עליית הריבית העולמית לצד חוזקו של שוק העבודה הישראלי מגבירים את הסיכוי שנראה העלאה דומה בהחלטת הריבית של בנק ישראל ביום שני הקרוב. במקביל להחלטת הריבית בשבוע הבא, אנו מצפים לעדכון כלפי מטה של תחזיות הצמיחה ועדכון כלפי מעלה של קצב האינפלציה. למרות העדכון למטה, עדיין מדובר בצפי לצמיחה גבוהה ביחס למרבית השווקים המפותחים, דבר שתומך בדירוג האשראי של ישראל למרות עוד סבב בחירות וחשש מעוד שנה ללא תקציב".

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.8% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.4%. 

עליות בולטות רושמות טבע, קבוצת דלק , ישראל קנדה ולייבפרסון.

מודיעין אנרגיה  מדווחת הבוקר כי במסגרת השלמה לקידוח אנכי למטרת גז בפרויקט Chittim Ranch ומבחני הפקה שנערכו בו, הוכח כי ישנה כדאיות כלכלית בהפקה מהבאר. השותפים בפרויקט בוחנים מספר אפשרויות לחיבורה של הבאר לתשתית, לצורך התחלת הפקה מסחרית. עם סיום איסוף הנתונים ועיבודם בשבועות הקרובים, בכוונת השותפים בפרויקט לקדם תוכנית פיתוח עבור שכבת ה-Pearsall שנבדקה, וזאת לצורך הפקת הגז הטבעי משכבה זו.

08:40

חברת עדיקה  דיווחה הבוקר, על הצעה שקיבלה מחברת האם שלה, גולף , לניהול משא ומתן לרכישתה המלאה של עדיקה. לפי הצעת המיזוג, כפי שהוצעה לדירקטוריון עדיקה, גולף תרכוש את מלוא הון המניות המונפק והנפרע של עדיקה, בדרך של עסקת מיזוג משולש הופכי, וכנגד תמורה במזומן אשר תשולם לכלל בעלי מניות החברה ותקבע בשים לב לשווי השוק של החברה ולמצבה הכספי.

לאור הצעת המיזוג, אישר דירקטוריון עדיקה להקים ועדה מיוחדת שתוסמך לנהל מו"מ עם גולף לגבי התמורה שתשולם עבור מניות הציבור ותנאי העסקה, לגבש המלצות בקשר עם הצעת המיזוג והכול לפי שיקול דעת הוועדה. ככל שהצעת המיזוג תושלם, מניותיה של החברה יימחקו ממסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ והחברה תהפוך לחברה פרטית בבעלות מלאה של גולף. המהלך טעון אישור באסיפה הכללית של עדיקה.

בשוק המט"ח, הדולר מזנק בכ-1% ונסחר סביב 3.432 שקלים והאירו מתחזק בשיעור דומה ונסחר סביב 3.63 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול  מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.5%, ת"א 90 נסוג ב-0.7% ואילו מדד מניות הקנאביס עלה ב-1.2%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.2 מיליארד שקל. 

2. ירידות בוול סטריט

יום המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות. מדד הנאסד"ק רשם ירידה של כ-0.8%, מדד S&P 500 ירד בכ-0.3% והדאו ג'ונס נסוג בכ-0.4%. 

3. הדואליות יתמכו בשוק

מרבית המניות הדואליות המרכזיות חזרו מוול סטריט עם פערים חיוביים כך שהן צפויות לעלות הבוקר. טבע  עם 4.4%, איי.סי.אל 1.3%, אורמת  1.8% ונובה 1.6%.

4. מגמה מעורבת באסיה

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת. בהונג קונג יורד מדד הדגל הנג סנג בכ-0.8% ומנגד בטוקיו עולה מדד ניקיי בכ-0.2%.

במסחר בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות ותשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים יורדת בכ-2 נקודות לרמה של 3.18%. 

5. הנפט ממשיך בעלייה

החוזים על הנפט מטפסים, לאחר עליות של כ-2% אתמול. מחיר החוזה לאוגוסט על חבית נפט מסוג ברנט עולה ב-1.4% לרמה של 116.7 דולר והחוזה על הנפט האמריקאי מטפס ב-1.2% ל-110.8 דולר לחבית.

בשוק הקריפטו, הביטקוין נסחר בירידה קלה ומחירו יורד ל-20,700 אלף דולר. האת'ריום יורד ב-1% ושערו נע סביב 1,180 דולר.

עוד כתבות

פער בציוני %2APISA בין תלמידים שהצהירו על רצונם להיות מורים  לבין אלו שרוצים לעסוק במקצועות אחרים

בני נוער שרוצים להיות מורים מאופיינים בהישגים נמוכים מהממוצע

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: מקצוע ההוראה מושך דווקא תלמידים עם כישורים נמוכים

קניות בשוק. מדד המחירים בישראל ימשיך לטפס? / צילום: איל יצהר

ישראל בדרך לאינפלציה של 5%? אלה תחזיות הכלכלנים למדד המחירים של יולי

כלכלנים בשוק מעריכים כי מדד המחירים לצרכן לחודש יולי טיפס ב-4.8% בחישוב שנתי, נתון נמוך בהשוואה למדינות שמעבר לים אך גבוה משמעותית מהיעד של בנק ישראל ● מבצעי סוף העונה סייעו להוזלת הביגוד וההנעלה, אך רכיב הדיור ימשיך לטפס, וגם מחירי המזון צפויים להשפיע לרעה

גדי איזנקוט / צילום: ישראל הדרי

הסקר שיצר את ברית הרמטכ"לים: כך הצליח גנץ לשכנע את איזנקוט לחבור אליו

המגעים עם הרמטכ"ל לשעבר הפכו אינטנסיביים בשבועות האחרונים, אולם שני דברים הכריעו את הכף: סקר חדש שהראו אנשי גנץ לגדי איזנקוט וההסכמה לקיים בחירות לרשימה ● וגם, למה איזנקוט לא מתכוון להתפטר מתפקידיו הנוכחיים?

ענת כהן דייג , מנכלית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

30 שנה ועדיין אין לה תרופה: מה יוציא את קומפיוג'ן מהסבך

חלוצת התכנון הממוחשב של התרופות שרפה 440 מיליון דולר עד היום, ואיבדה 90% משוויה בשיא ● כעת, ולא בפעם הראשונה, היא מכריזה על שינוי בפעילותה ● אז איך זה שבשוק מתעקשים להתייחס לחברת הביוטק הוותיקה קומפיוג'ן כבעלת פוטנציאל צמיחה?

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Julia Nikhinson

פרשת המסמכים הסודיים של דונלד טראמפ מסתבכת, והרפובליקאים בעמדת מגננה

היוצרות התהפכו: הרפובליקאים, שהאמינו לפני שבוע כי פשיטת ה-FBI מטה את הכף לטובתם, שינו מגמה ונקלעו להתגוננות ● היה אפשר להבחין שהרוח יצאה ממפרשי תומכיו של טראמפ במהלך סוף השבוע ● כך או כך מבקרי ההליכים נגד טראמפ מטילים ספק בעיקרון היסוד של המשפט הרומי: "ייעשה צדק גם אם ייפלו השמיים"

מרכז קניות בלוס אנג'לס, ארה''ב. הגידול בהוצאות צרכניות עלול להיות מסוכן / צילום: Associated Press, Damian Dovarganes

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר מפני ההתמכרות של האמריקאים לאשראי

מייקל ברי, שהרוויח כמיליארד דולר אחרי שחזה את משבר 2008, מזהיר: "החורף מגיע" ● לדבריו, אנחנו עדיין נמצאים בתוך שוק דובי - וההתנהלות של הצרכנים האמריקאים עלולה להוביל לצרות נוספות

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

עיריית אשדוד נגד המשרד להגנת הסביבה: "הפרת הסכמים ברורה"

כדי להוזיל את מחירי החשמל, במשרד האנרגיה דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לאפשר לאחת מתחנות הכוח הכי מזהמות בישראל להכפיל את שעות פעילותה ● זאת, לאחר שלא הצליחו לעמוד במועדי סגירת היחידות הפחמיות ● התחנה כבר קיבלה אישור חריג לפעילות יתר, ללא היוועצות עם העירייה שתושביה חיים בקרבת התחנה המזהמת ● בתגובה, מאיימים עיריית אשדוד ועמותת שומרי הבית בנקיטת הליכים משפטיים

מחוקקים רפובליקאים רבים מסרבים לתמוך בטראמפ / צילום: Associated Press, Mark Humphrey

הפוליטיקאים הרפובליקאים כבר לא נלהבים מהאפשרות שטראמפ יתמודד ב־2024

רבים במפלגה לא מוכנים לומר אם לדעתם הנשיא לשעבר צריך להתמודד מחדש על הנשיאות בעוד שנתיים

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

איזנקוט בנאומו הפוליטי הראשון: "גמלה בליבי ההחלטה שלא לשבת מהצד"

שעות ספורות אחרי שהוכרז על האיחוד בין השניים, יו"ר "המחנה הממלכתי" בני גנץ, שר המשפטים גדעון סער והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט קיימו מסיבת עיתונאים ● איזנקוט התייחס בנאומו הראשון לצורך בתיקון חוק הלאום ואמר כי "אני מאמין שמדינת הלאום של העם היהודי חייבת להבטיח שוויון מלא לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין" 

ניתוח טכני

ניתוח טכני: S&P 500 יוצא מאזור המומנטום השלילי

שוק המניות האמריקאי אינו במגמת עלייה ארוכת טווח ואין בסיס לקבלת החלטות שבצידן יחס סיכוי-סיכון חיובי ● מאידך, הרצף כן עולה

פרופ׳ חיים קידר-לוי / צילום: איל יצהר

מומחה לבועות פיננסיות מזהיר: "לא הייתי קונה עכשיו דירה"

לפי פרופ' חיים קידר-לוי, כלכלן באוניברסיטת בן גוריון ומשקיע אנג'ל בעצמו, קו אחד שזור בין כמה מהמשברים הפיננסיים של המאה ה-21 ● בזמן שבהייטק הישראלי עוד מנסים להתמודד עם גלי ההדף - הוא מסביר איך לזהות את הנפילה הבאה: "כשכולם רוצים להיכנס לשוק הנדל"ן ולבורסה, זה סימן לבועה"

בניית דירות חדשות באשקלון / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

ירידה חדה בהיקף הדירות החדשות שנמכרו. ומי העיר המבוקשת ביותר?

לפי נתוני הלמ"ס, מכירת הדירות החדשות החלה לרדת לפני שנה, בקצב חודשי של 3.3%, שגובר בחודשים האחרונים ● מחוזות חיפה ותל אביב הובילו את הירידות בהיקפי הרכישות ● כרבע מהדירות החדשות שנמכרו ברבעון השני של השנה היו במסגרת "מחיר למשתכן"

בית הזיקוק של בזן בחיפה / צילום: שלומי יוסף

תספורת של כמיליארד שקל: הסדר החוב שמבשלים בעלי הפטרוכימיים לצורך השתלטות על בזן

הצעת הסדר החוב הוגשה בעקבות מסר ממשרד האוצר, שלפיו במצבה הכספי הנוכחי לא תוכל פטרוכימיים לקבל היתר לשלוט לבדה בחברת הזיקוק ● הפתרון המוצע: הזרמת הון של 100 מיליון שקל מבעלי השליטה, והמרת עיקר חוב האג"ח למניות

טסלה 3 / צילום: Shutterstock

המדריך המלא לרכישת רכב חשמלי בישראל

שוק הרכב החשמלי בישראל צמח במהירות שיא של כ־120% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד ● למרות ההצלחה המסחררת, הצרכנים הנלהבים נתקלים בלא מעט בעיות: החל מפיזור דליל של עמדות טעינה מהירות, דרך מחירים גבוהים שלא מתאימים לכל כיס ועד מועדי אספקה בלתי ידועים ● מה חשוב לדעת לפני שקונים רכב חשמלי, ולמה כדאי לצפות? המדריך המלא של גלובס

הנהלת פיוניר והעובדים בטקס פתיחת המסחר בנאסד''ק / צילום: Nasdaq, Inc

דוחות טובים מהצפוי הקפיצו את מניית פיוניר - שחזרה לרמתה בתחילת השנה

מניית הפינטק הישראלית זינקה ב-18% במסחר ביום שישי בנאסד"ק, ושווי השוק שלה הגיע ל-2.3 מיליארד דולר ● זו עדיין תשואה שלילית של 30% ביחס לשוויה כשמוזגה ל-SPAC

השופט בדימוס מני מזוז / צילום: ליאור מזרחי

הממשלה אישרה את מינוי מני מזוז ליו"ר הוועדה למינוי בכירים

חרף העובדה שמדובר במינוי קבע לשמונה שנים וכן מדובר בממשלת מעבר, היועצת המשפטית לממשלה אישרה להביא את המינוי להצבעה בממשלה, לאחר שקבעה כי מדובר ב"צורך דחוף" ● ברקע הדברים: רצונו של שר הביטחון בני גנץ למנות רמטכ"ל בתקופה הקרובה

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יורד מהגדר: מצטרף לגנץ ולסער

בהודעת כחול לבן נכתב כי את "המחנה הממלכתי" יוביל בני גנץ, במקום השני יוצב גדעון סער, ובמקום השלישי גדי איזנקוט ● מתן כהנא הודיע כי גם הוא מצטרף לרשימה

צביקה פיק / צילום: אביב חופי

הזמר והמלחין צביקה פיק נפטר בגיל 72

פיק חתום על להיטים גדולים ובהם "אין מדינה לאהבה", "אהבה בסוף הקיץ" ו"דיווה" ● הוא השאיר אחריו חמישה ילדים

בני שטיינמץ / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

לקראת הערעור בשוויץ: בני שטיינמץ במאבק מול הרשויות בישראל

ערעורו של בני שטיינמץ נגד המאסר בשוויץ צפוי להתחיל בקרוב, והמיליארדר הישראלי דורש מפרקליטות מיסוי וכלכלה מידע אודות מסמכים והתכתבויות בין הרשויות בשוויץ לרשויות בישראל הנדרשים להגנתו

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; מנועי בית שמש מחקה 9%, מניות הנדל"ן נסוגו

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מנועי בית שמש צנחה אחרי הדוחות, יומן אקסטנשנס המריאה הודות להצעת ההשקעה שקיבלה ● פועלים, לאומי ואלביט מערכות יפרסמו תוצאות רבעוניות השבוע