גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

דיוני הוועדות בוטלו ומליאת הכנסת תתכנס בצהריים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. אמש הושגו הסכמות בין יו"ר הקואליציה בועז טופורובסקי לנציג האופוזיציה יואב קיש בנוגע לקידום שורה של חוקים לפני פיזור הכנסת, על הגדלת מימון המפלגות וכן על הורדה מסדר היום של החקיקה נגד נתניהו. אלא שבנושא מהותי נוסף לא הושגו הסכמות: התאריך שבו יתקיימו הבחירות. בעוד בקואליציה דורשים את האחד בנובמבר הסמוך לתאריך ציון רצח רבין, באופוזיציה מעדיפים להתרחק מהיום הזה ודורשים לקיים את הבחירות ב-25.10, אז גם תלמידי הישיבות בחופשה ויסייעו כפי שקורה בדרך כלל למפלגות הימין בתפעול היום.

● הושגו הסכמות: הכנסת תפוזר ביום רביעי, חוק הנאשם לא יעלה
● מבצעים צבאיים, הסכמי שכר ומינויי בכירים: היועמ"שים יקבעו את כללי המשחק
חוק המטרו הפך לכלי משחק פוליטי: למה הוא חשוב עכשיו ומה יקרה אם לא יאושר 

בשל המחלוקת על תאריך הבחירות מסרבים באופוזיציה לאשר שני חוקים קריטיים לקואליציה: חוק המטרו בקריאה שנייה ושלישית וכן חוק הכניסה לישראל שנדרש להמשך פרויקט הפטור מוויזה לארה"ב. איילת שקד כשרת הפנים פעלה באופן מרתוני כדי להאיץ את כניסת ישראל בחודשים האחרונים לפרויקט האמריקני לפטור מוויזות שכולל בין היתר דרישות והתאמות בחקיקה הישראלית. אלא שכעת החוק הזה שיכול לקרב את ישראל עוד קצת להשגת היעד, נלקח כבן ערובה על ידי הליכוד עד שיש עתיד יאשרו את התאריך המבוקש.

חוק נוסף שכבר אתמול עמד בלב המחלוקת הוא חוק המטרו של משרד האוצר ומשרד התחבורה. אנשיו של ליברמן הסתובבו אמש במשכן בניסיון לדחוף את החוק ברגע האחרון לטיוטת ההסכמות אך ללא הצלחה. תחילה נמסר להם שהחרדים הם שמתנגדים לחוק, אך בפועל מדובר שוב בחוק שיקבל את הסכמת האופוזיציה רק אם הקואליציה תתפשר על תאריך הבחירות המבוקש. מחלוקת נוספת דווקא פנים קואליציונית נמצאת בין שר התקשורת יועז הנדל להנהלת הקואליציה שנתנה אישור לקידום חוק הקווים הכשרים של ח"כ משה ארבל בקריאה ראשונה בניגוד לדעתו.

הנדל צייץ הבוקר בטוויטר כי "ההסכמות עם דרעי (שאמור להיות מחוץ לפוליטיקה) על חוק שמונע מהחרדים ניוד מספרים, הן בושה לממשלה שפעלה היטב בכהונתה. בושה לליכוד ולש״ס שפועלים למען המונופול של העסקנים, ונגד הציבור. ‏הסכמות הן לא תירוץ. ‏זו רק קריאה אחת ותהיה לחרדים אפשרות לנייד מספרים בעוד חודש".

עוד ברשימת החוקים המוסכמים שהכנסת תצביע עליהם היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, חוק הפיצוי לבעלי עסקים באומיקרון, חוק פיצוי לנפגעי אסונות לאומיים, חוק התחרות הכלכלית ועוד עשרות חוקים בקריאה ראשונה שיעברו כדי שיחול עליהם דין רציפות לכנסת הבאה והיוזם לא יידרש להתחיל את העבודה עליהם מההתחלה.

"הכנסת עצמה לא מכבדת חוק שהיא עצמה חוקקה" 

מחר ועד חצות יעבור חוק פיזור הכנסת. תחילה התכנון יהיה כי יחד איתו יעבור גם חוק מימון מפלגות, שגם הוא עודכן לדרישת מפלגות בקואליציה והליכוד. עם זאת, חברי ועדת הכנסת הגיעו להסכמות על הפרדת חוק מימון מפלגות מהחוק לפיזור הכנסת והוא יקודם בנפרד. מוקדם יותר היום התנגדו חברי מפלגות העבודה, מרצ וישראל ביתנו להעלאת יחידת המימון לדרישת הליכוד כניסיון להוביל להסכמות על חקיקת המטרו. אלא שבמקום, נציג הליכוד דוד ביטן הסכים לדרישה לנתק את החוק מפיזור הכנסת ולהתקדם איתו בנפרד רק לאחר המלצת השופטת אילה פורקצ'יה העומדת בראש הוועדה הציבורית למימון בחירות. הוועדה של נשופטת תדון בנושא היום ומחר ותגיש את המלצותיה ולאחר מכן יתכנסו חברי הכנסת בשנית כדי להכין את החוק.

החוק מבקש שבמקום שכל יחידת מימון תעמוד על 1.4 מיליון שקל, ערכה יעלה ל-1.66 מיליון שקל וכן ופריסת ההחזר תעלה מ-36 חודשים ל-52 חודשים. כפי שקרה בכל אחת ממערכות הבחירות האחרונות בשל סמיכותן המפלגות ביקשו יותר תקציב כדי לממן את הקמפיינים בזמן שטרם הספיקו לשלם את הלוואותיהן הקודמות לכנסת. שר האוצר ליברמן העריך אתמול כי עלות מערכת הבחירות תהיה 2.4 מיליארד שקל.

בדיון שהתקיים בוועדה מתח חשב הכנסת חיים אבידור ביקורת על הדרישה העולה למימון לקראת בחירות. "היום יש 20 מיליון חובות אבודים לכנסת בשל 3 מפלגות שלא הצליחו לעבור את אחוז החסימה והסיכון הולך וגדל. נדרש תהליך גמילה וחייבים להיכנס לרוטינה של הורדת כמות התשלומים ולא להשאיר אותם על 52".

גם יו"ר הוועדה הציבורית לעניין מימון מפלגות השופטת פורקצ'יה מתחה ביקורת על הבהילות שבאישור החוק ואמרה על ההחלטה להוסיף 35 מיליון שקל ליחידות המימון: "יש כאן תופעה שהכנסת עצמה לא מכבדת חוק שהיא עצמה חוקקה. מכיוון שכשהיא חוקקה הקמה של וועדה ציבורית היא צריכה לתת לה לעבוד וברגע שהיא עוקפת אותה היא מפרה חוק שחוקקה".

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; מנועי בית שמש מחקה 9%, מניות הנדל"ן נסוגו

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מנועי בית שמש צנחה אחרי הדוחות, יומן אקסטנשנס המריאה הודות להצעת ההשקעה שקיבלה ● פועלים, לאומי ואלביט מערכות יפרסמו תוצאות רבעוניות השבוע

שליח של וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

אחרי הקריות וחיפה, וולט משיקה שירות משלוחים ביעד חדש

עם פעילות ראשונית של כ-50 מסעדות וכ-20 חנויות כמו סופרמרקטים, מעדניות ומאפיות, וולט משיקה שירות משלוחים במודיעין

קניות בשוק. מדד המחירים בישראל ימשיך לטפס? / צילום: איל יצהר

ישראל בדרך לאינפלציה של 5%? אלה תחזיות הכלכלנים למדד המחירים של יולי

כלכלנים בשוק מעריכים כי מדד המחירים לצרכן לחודש יולי טיפס ב-4.8% בחישוב שנתי, נתון נמוך בהשוואה למדינות שמעבר לים אך גבוה משמעותית מהיעד של בנק ישראל ● מבצעי סוף העונה סייעו להוזלת הביגוד וההנעלה, אך רכיב הדיור ימשיך לטפס, וגם מחירי המזון צפויים להשפיע לרעה

גדי איזנקוט / צילום: ישראל הדרי

הסקר שיצר את ברית הרמטכ"לים: כך הצליח גנץ לשכנע את איזנקוט לחבור אליו

המגעים עם הרמטכ"ל לשעבר הפכו אינטנסיביים בשבועות האחרונים, אולם שני דברים הכריעו את הכף: סקר חדש שהראו אנשי גנץ לגדי איזנקוט וההסכמה לקיים בחירות לרשימה ● וגם, למה איזנקוט לא מתכוון להתפטר מתפקידיו הנוכחיים?

בורסת ניו יורק / צילום: Associated Press, Richard Drew

מיטב: כיום המניות בוול סטריט הכי יקרות מאז 2008 ביחס לריבית הפד

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב: "בכדי שהמכפיל הנוכחי יהיה פחות קיצוני ביחס לריבית הפד, הריבית צריכה לרדת, ו/או רווחיות החברות צריכה לעלות ולהוריד את המכפיל. אולם, סביר יותר שיקרה בדיוק ההפך, ותמחור המניות ביחס לריבית יקצין עוד יותר"

חי גאליס, מנכ''ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג מתרחבת במזרח אירופה עם שלוש עסקאות ב-117 מיליון אירו

ביג דיווחה בשבוע האחרון של שתי השקעות ראשונות בתחום הנדל"ן המסחרי בפולין, וכן על השקעה בתחום האנרגיה המתחדשת במקדוניה ● במקביל, ממשיכה לממש השקעותיה במרכזי קניות בארה"ב

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

ניתוח טכני: הדהירה של טסלה נבלמה; כמה המשקיעים הולכים לסבול?

מניית הרכב החשמלי סיימה את מגמת העלייה ארוכת-הטווח, וכשהסוללות שלה טעונות בחציין, השאלה המרכזית היא אם היא הולכת לדשדוש או למגמת ירידות

שוק המשכנתאות / צילום: Shutterstock

אחד החודשים החלשים השנה: ירידה ב-12% בהיקפי המשכנתאות ביולי

מנתוני בנק ישראל עולה כי ביולי נלקחו משכנתאות בהיקף 10.1 מיליארד שקל ● עם זאת, מדובר עדיין בהיקפים גבוהים מאוד, ולא ניתן להצביע על תחילתה של מגמת ירידה

זירת הפיגוע בירושלים / צילום: דוברות מד''א

פיגוע ירי בירושלים: 8 פצועים; המחבל הסגיר את עצמו למשטרה

המחבל תושב סילוואן ביצע את הפיגוע בשתי זירות סמוך לשער ציון בעיר העתיקה ● אחת מהפצועות קשה הייתה בהריון מתקדם ויולדה ● רה"מ לפיד: "כוחות משטרה וצה"ל פועלים להשבת השקט ותחושת הביטחון בעיר"

מחקר אחד בשבוע. האם המאמצים למזער את האפליה נגד קבוצות מיעוט נושאים פרי / צילום: Shutterstock

עם הירידה באפליה נגד מיעוטים, יש קבוצה אחת שנשכחה מאחור

אפליית גיל היא חמקמקה ומורכבת לזיהוי, כי איפה עובר הגבול בינה לבין הציפייה הטבעית שעובדים מבוגרים יותר יפנו את מקומם לטובת הדורות הצעירים והקבוצות המוחלשות? ● אבל זה לא אומר שהיא אינה קיימת

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

איזנקוט בנאומו הפוליטי הראשון: "גמלה בליבי ההחלטה שלא לשבת מהצד"

שעות ספורות אחרי שהוכרז על האיחוד בין השניים, יו"ר "המחנה הממלכתי" בני גנץ, שר המשפטים גדעון סער והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט קיימו מסיבת עיתונאים ● איזנקוט התייחס בנאומו הראשון לצורך בתיקון חוק הלאום ואמר כי "אני מאמין שמדינת הלאום של העם היהודי חייבת להבטיח שוויון מלא לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין" 

ד''ר ארז קיטה, מנכ''ל הרלב''ד / צילום: יוסי זמיר

המאבק בתאונות: "נגביל כניסת רכבים כבדים לערים, נרחיב אכיפה ושימוש במצלמות"

מנכ"ל הרשות לבטיחות בדרכים ארז קיטה חושף בראיון את עקרונות התוכנית להפחתת הקטל בדרכים, ומכין את הציבור: "האכיפה תהיה משמעותית" ● התוכנית, שנאמדת ב-5 מיליארד שקל, טרם תוקצבה ואין ודאות ליישומה בשל המצב הפוליטי ● מעקב גלובס

פוסט ויראלי בפייסבוק, 8.8.22

אלו הפייקים שהופצו בעולם לגבי ישראל במהלך המבצע הקצר בעזה

עיראק במקום עזה, אשדוד במקום ת"א, 2021 במקום 2022. פייקים מ"עלות השחר" ● המשרוקית של גלובס

פרופ׳ חיים קידר-לוי / צילום: איל יצהר

מומחה לבועות פיננסיות מזהיר: "לא הייתי קונה עכשיו דירה"

לפי פרופ' חיים קידר-לוי, כלכלן באוניברסיטת בן גוריון ומשקיע אנג'ל בעצמו, קו אחד שזור בין כמה מהמשברים הפיננסיים של המאה ה-21 ● בזמן שבהייטק הישראלי עוד מנסים להתמודד עם גלי ההדף - הוא מסביר איך לזהות את הנפילה הבאה: "כשכולם רוצים להיכנס לשוק הנדל"ן ולבורסה, זה סימן לבועה"

בניין הכנסת / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

שכר חברי הכנסת יעלה באלפי שקלים ברוטו, ותקציב הקשר עם הבוחר יוגבל

הוועדה לקביעת שכר חברי הכנסת, בראשות פרופ' יובל אלבשן, תביא לאישור ועדת הכנסת את המלצותיה להסדיר מחדש את תקציב הקשר עם הבוחר ● בין ההמלצות: המרת חלק מסעיפי תקציב הקשר בתוספת שכר לחברי הכנסת

אורי קרן, גילעד אלטשולר, אורי גרינפלד, רועי ורמוס / צילום: יח''צ, איל יצהר, רמי זרנגר, שלומי יוסף

"כולם רוצים להרוויח ולא משנה מה הסכנות": בכירי השוק מסבירים את הריצה המחודשת למניות

בורסת ת"א עברה לתשואה חיובית מתחילת השנה, לאחר זינוק של 16% מהשפל בחודש יוני ● אלטשולר: "האויב מספר אחת של שוק המניות זה לא המיתון; ברגע שאין אלטרנטיבת השקעה נורמלית למשקיעים, הם חוזרים למניות" ● האם השלב הבא ירידה באינפלציה ולחץ להתחיל להוריד את הריבית?

יורם נווה, אלפרד אקירוב, ירון בלוך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, הדר דולן

עסקת השנה בעולם הפיננסים: מי הרוויח ומי הפסיד ממכירת מקס

לאחר שהרכישה של חברת כרטיסי האשראי מקס אושרה בדירקטוריון כלל ביטוח: מי ניצח, מי התאכזב ומי עלול לסכל את העסקה בחודשים שנותרו עד לקלוזינג ● וגם: יו"ר מקס מסכם את ההשקעה המוצלחת של ורבורג פינקוס בחברה, ומספר מי עוד התעניין ברכישתה

הנהלת פיוניר והעובדים בטקס פתיחת המסחר בנאסד''ק / צילום: Nasdaq, Inc

דוחות טובים מהצפוי הקפיצו את מניית פיוניר - שחזרה לרמתה בתחילת השנה

מניית הפינטק הישראלית זינקה ב-18% במסחר ביום שישי בנאסד"ק, ושווי השוק שלה הגיע ל-2.3 מיליארד דולר ● זו עדיין תשואה שלילית של 30% ביחס לשוויה כשמוזגה ל-SPAC

ניתוח טכני

ניתוח טכני: S&P 500 יוצא מאזור המומנטום השלילי

שוק המניות האמריקאי אינו במגמת עלייה ארוכת טווח ואין בסיס לקבלת החלטות שבצידן יחס סיכוי-סיכון חיובי ● מאידך, הרצף כן עולה

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יורד מהגדר: מצטרף לגנץ ולסער

בהודעת כחול לבן נכתב כי את "המחנה הממלכתי" יוביל בני גנץ, במקום השני יוצב גדעון סער, ובמקום השלישי גדי איזנקוט ● מתן כהנא הודיע כי גם הוא מצטרף לרשימה