גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל
מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, משיק לראשונה את מועדון היזמות והעסקים של בוגריו - שביניהם נמנים מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון.

המועדון הושק במשרדי פירמת עורכי הדין פישר (FBC & Co.) בתל אביב, המלווה את פעילות העמותה ביחד עם קרן ההון סיכון TPY וזרוע ההשקעות בהייטק של בנק דיסקונט - דיסקונט-טק. במהלך האירוע הוכרז מינויה של סא"ל במיל' זיוה שבתאי למנכ"לית הראשונה של העמותה. שבתאי שירתה כ-20 שנה במערך המבצעים המיוחדים, בתפקידים מובילים ביחידות המערך ובמטה שלו.

בין הבוגרים שהגיעו לאירוע היו שירה ברזיס מנכ"לית ומייסדת רדיפיין, ערן וסטמן שותף בקרן ויולה, אמיר פרשר סגן נשיא בכיר באנבידיה, אבי לאומי מייסד יצרנית המל"טים אירונאוטיקס, אבירם הלוי מנכ"ל פרסונה דיגיטל (שהיה ממפקדי המערך), ד"ר אור עיני מנכ"ל ומייסד משותף של זירובטא, ורד רביב-שוורץ, נשיאה וסמנכ"לית תפעול בגסטי, שי שילר יזם ושותף בקרן ההון סיכון JVP, עופר אליקים מנכ"ל קבוצת DSP ואחרים.

המהלך החל לפני כשנה, כאשר בוגרי היחידה, בשיתוף עם מפקדת המערך ייסדו את 'עמותת המ"מ', על מנת ליזום שיתופי פעולה עסקיים ומקצועיים, ולהוות קהילה חברתית ומקצועית. נפתלי גיא, יו"ר העמותה ומייסד משותף של Seafor, הציג באירוע את המטרות האסטרטגיות, והדגיש את מחויבות העמותה ללוות את הבוגרים בכל הנוגע להשמה, מנטורינג והכשרות.

לדברי חיים זילברשץ, ראש מועדון יזמות ועסקים בעמותה ומייסד משותף של Steps, "אנחנו מאמינים כי אם נשכיל לבנות בחיים האזרחיים פלטפורמה מתאימה, שמחברת את הבוגרים ומאפשרת להם לשתף פעולה באופן שבו פעלו בצבא, נוכל ליצור ערך רב גם להם וגם לחברה הישראלית בכללותה".

במסגרת ההשקה נערך דיון בהשקעות בסטארט-אפים וחברות בימי טלטלה בשווקים. גיא ימין, שותף מנהל בקרן TPY, ציין כי "אין ספק שסטארט-אפים ניצבים בפני עולם שונה בתכלית ממה שהכירו רק לפני חצי שנה. זה נכון לגבי זמינות כסף המשקיעים, הערכות השווי שבהן סיבובים נסגרים וקצב הצמיחה בהכנסות. אבל אלה שהשכילו לפתח תרבות של חשיבה על 'כלכלת יחידה' (כלומר האם הרווח מהלקוח גבוה מעלות הרכישה שלו) יתנו קפיצה משמעותית בתקופה הקרובה ביחס למתחרים, וימצבו את עצמם כמובילי שוק. על אף מה שנהוג לחשוב, יש לא מעט חברות כאלה, גם באקוסיסטם הישראלי".

עו"ד רז טפר, שותף וראש מחלקת הייטק, טכנולוגיה והון סיכון (במשותף) במשרד פישר, שיתף כי להערכת המשרד "מבשילים התנאים לעסקאות מיזוג ורכישה בחברות רבות, חלקן הגדול ציבוריות, כאשר חברות גדולות וקרנות פרייבט אקוויטי ישתמשו בהון שבקופתן". ד"ר גיא נבון, מנהל דיסקונט טק, סיכם כי "למרות הסנטימנט השלילי והתיקון בשווקים, אנחנו מזהים גם חברות איכותיות ויזמים מנוסים, שיודעים להתאים את הפעילות לסביבה המשתנה".

אזור התעשייה

הג'וב החדש של קמיניץ

עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי, ולהתמנות לראש הוועדה הציבורית לטיפול בסוגיית היטלי ההשבחה בשוק הנדל"ן, כך נודע לגלובס. עו"ד קמיניץ כבר התבשר על הכוונה למנותו לתפקיד, אך ההליך טרם הושלם מסיבות שונות.

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר

בהחלטת הממשלה בנושא נכתב כי שרת הפנים תקים "ועדה ציבורית בראשות נציג ציבור בעל מומחיות בתחום התכנון והבנייה", שתכלול בין היתר את מנכ"ל משרד הפנים, יו"ר מטה התכנון הלאומי, מנכ"לית מנהל התכנון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, נציגי המשרדים השונים, אנשי ציבור ואקדמיה ונציגי השלטון המקומי.

הקמת "הוועדה הציבורית לבחינת מנגנון היטל ההשבחה" נכללה בהחלטת ממשלה מאוגוסט שעבר, לייעול עבודת רשות מקרקעי ישראל והפעילות בתחום המקרקעין. מטרת הוועדה לבחון את מנגנון היטל ההשבחה ולהציע מסקנות אופרטיביות, וזאת "לאור השפעות המנגנון על שוק הנדל"ן ועל מידת הוודאות בקידום פרויקטים בענף, וכן בשל השלכותיו על מצבן הכספי של הרשויות השונות ברחבי המדינה".

על פי גורמים המעורבים במהלך, עו"ד קמיניץ נתן את הסכמתו העקרונית למינוי, ונחשב לשם מועדף מצד כל הנוגעים לדבר. בשיחה עם גלובס אישר קמיניץ כי שוחחו איתו בעניין בעבר, אך ציין כי לפי שעה אינו יודע על התקדמות נוספת. כאמור, בחודשים האחרונים נדחק העניין בשל סוגיות דחופות יותר, וכעת נערך בירור מול משרד המשפטים אם ישנה אפשרות להשלים את המהלך גם בימי ממשלת מעבר.

יובל ניסני

מצנח הזהב

נבו ברנר, 45, מונה לסמנכ"ל הכספים של חברת הטכנולוגיה מטריקס. הוא מחליף את משה אטיאס ששימש בתפקיד ב-20 השנה האחרונות.

ענבל אורן מונתה לתפקיד סמנכ"לית השיווק הגלובלית של טבע נאות. קודם לכן כיהנה כמנהלת התקשורת והקיימות ב-Nespresso ישראל.

דני מילר מונה לסמנכ''ל השיווק של חברת הסייבר Cyberint.

אנני דגני מונתה לדירקטורית הפיתוח העסקי במעבדת החדשנות FinSec של מאסטרקארד ו-Enel X. היא מצטרפת למעבדה אחרי 11 שנים בדלויט ישראל, שם שימשה כראש הפרקטיקה של מענקי מו"פ וחדשנות.

ניר פנחסוב מונה לסמנכ"ל המו"פ של גלאסבוקס, ספקית פתרונות לניתוח חוויית משתמש בערוצים הדיגיטליים. בתפקידו הקודם שימש כסמנכ"ל הנדסה בפלייטיקה.

שלומי חנני מונה לסמנכ"ל הכספים של EdgeConneX GDC ישראל, המפעילה חוות שרתים.

עופר דהרי, 49, מונה למנכ"ל עמותת שק"ל, העוסקת בשילוב קהילתי לאנשים עם מוגבלויות. הוא יחליף בתפקיד את קלרה פלדמן, שתשמש כיו"ר פעילה.

יהודה פרידמן, 40, מונה למנכ"ל "בית הגלגלים", ארגון ארצי לצעירים ובוגרים עם מוגבלות פיזית. בשנים האחרונות ניהל את בית הספר "הירדן" לילדי זרים וחסרי מעמד.

חדשות טובות

מגייסים עובדים בלי מוגבלויות.  מפעל הפסטות PASTA BIGA מקבוצת גרג גייס לשורותיו עובדים בעלי מוגבלויות ולקויות שמיעה, המהווים כמחצית מהמועסקים בו. המהלך נערך בשיתוף עמותת א.ד.נ.מ, המספקת טיפול, דיור, חינוך, תעסוקה ופנאי לאוכלוסיות עם צרכים ייחודיים, והביטוח הלאומי.

בשטראוס מגבירים התנדבות בקיץ. בכל שבוע במהלך חודשי הקיץ, כ-1,500 עובדות ועובדים מקבוצת שטראוס ייצאו להתנדב בקהילות ברחבי הארץ ביחד עם עמותות וארגונים חברתיים. בין הארגונים שעמם פועלת הקבוצה נמנים "רובין פוד", "מצילות המזון", "לקט ישראל" ו"לתת". בנוסף ייערכו שיפוץ ושדרוג מקלטים ומעונות של אוכלוסייה בסיכון בשיתוף עמותת "סושיאלאייז", ופעילות חינוכית עם ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים.

עוד כתבות

חי גאליס, מנכ''ל ביג / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג מתרחבת במזרח אירופה עם שלוש עסקאות ב-117 מיליון אירו

ביג דיווחה בשבוע האחרון של שתי השקעות ראשונות בתחום הנדל"ן המסחרי בפולין, וכן על השקעה בתחום האנרגיה המתחדשת במקדוניה ● במקביל, ממשיכה לממש השקעותיה במרכזי קניות בארה"ב

ישיבת הממשלה השבועית, 17.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ייצוב השלטון וחיזוק המשטרה: ליברמן השיק קמפיין בחירות

יו"ר ישראל ביתנו ושר האוצר אביגדור ליברמן השיק את קמפיין הבחירות של המפלגה, בין התוכניות: יציבות שלטונית, חיזוק הביטחון האישי, החזרת המשילות וחיזוק הכלכלה הישראלית ● שר האוצר היוצא לא חסך ביקורת מעמיתתו שרת הכלכלה אורנה ברביאי וטען כי התוכנית הכלכלית של הליכוד מזכירה את כתבי קרל מרקס

סול שגיא, בעלת בית הספר למחול ׳סול דאנס׳ / צילום: תמונה פרטית

המורה למחול שפתחה סטודיו בגיל 22: "כל ההכנסות מתבססות על תזרים חודשי, אין יכולת להעריך את זה"

סול שגיא, תושבת רעננה בת 32 ● גרושה ואם ל־2 בנות ● בעלת בית הספר למחול 'סול דאנס' ● "יש תחרות רבה בין בתי ספר פרטיים למחול, לבין חוגים של העירייה. המחירים אצלם זולים בהרבה ואנחנו חייבים ליצור בידול שמתבטא ביחס האישי לכל תלמיד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

שוק המשכנתאות / צילום: Shutterstock

אחד החודשים החלשים השנה: ירידה ב-12% בהיקפי המשכנתאות ביולי

מנתוני בנק ישראל עולה כי ביולי נלקחו משכנתאות בהיקף 10.1 מיליארד שקל ● עם זאת, מדובר עדיין בהיקפים גבוהים מאוד, ולא ניתן להצביע על תחילתה של מגמת ירידה

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

עיריית אשדוד נגד המשרד להגנת הסביבה: "הפרת הסכמים ברורה"

כדי להוזיל את מחירי החשמל, במשרד האנרגיה דורשים מהמשרד להגנת הסביבה לאפשר לאחת מתחנות הכוח הכי מזהמות בישראל להכפיל את שעות פעילותה ● זאת, לאחר שלא הצליחו לעמוד במועדי סגירת היחידות הפחמיות ● התחנה כבר קיבלה אישור חריג לפעילות יתר, ללא היוועצות עם העירייה שתושביה חיים בקרבת התחנה המזהמת ● בתגובה, מאיימים עיריית אשדוד ועמותת שומרי הבית בנקיטת הליכים משפטיים

תקרת הפטור ממס על שכר דירה צפויה לזנק בינואר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תקרת הפטור ממס על שכר דירה צפויה לזנק בינואר. מה יקרה למחירים?

בחודש ינואר הקרוב צפויה להתעדכן תקרת הפטור ממס על השכרת דירה, בהתאם לעלייה במדד המחירים לצרכן • האם זה יגרום לגל נוסף של עליות? מומחי מיסוי מציעים כמה תרחישים

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; מנועי בית שמש מחקה 9%, מניות הנדל"ן נסוגו

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מנועי בית שמש צנחה אחרי הדוחות, יומן אקסטנשנס המריאה הודות להצעת ההשקעה שקיבלה ● פועלים, לאומי ואלביט מערכות יפרסמו תוצאות רבעוניות השבוע

ניתוח טכני

ניתוח טכני: S&P 500 יוצא מאזור המומנטום השלילי

שוק המניות האמריקאי אינו במגמת עלייה ארוכת טווח ואין בסיס לקבלת החלטות שבצידן יחס סיכוי-סיכון חיובי ● מאידך, הרצף כן עולה

חנות ספרים של רשת סטימצקי בדיזנגוף סנטר בתל אביב / צילום: סיון פרג'

סכסוך בין מודן לסטימצקי הוביל להורדת ספרי ההוצאה מהחנויות

הוצאת מודן-כתר במכתב לסופרים: "לאור עליית מחירי הנייר, פנינו לסטימצקי בבקשה להקטין במעט את אחוזי הרווח שנשארים אצלם. הגענו להבנות עם כלל לקוחותינו – למעט סטימצקי; הורדת הספרים מהחנויות היא בריונות בלתי נתפסת" ● סטימצקי לסופרים: "מודן מנסים להסיט את הקוראים אל רשת הספרים המתחרה שבבעלותם - על גבכם"

יורם נווה, אלפרד אקירוב, ירון בלוך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, הדר דולן

עסקת השנה בעולם הפיננסים: מי הרוויח ומי הפסיד ממכירת מקס

לאחר שהרכישה של חברת כרטיסי האשראי מקס אושרה בדירקטוריון כלל ביטוח: מי ניצח, מי התאכזב ומי עלול לסכל את העסקה בחודשים שנותרו עד לקלוזינג ● וגם: יו"ר מקס מסכם את ההשקעה המוצלחת של ורבורג פינקוס בחברה, ומספר מי עוד התעניין ברכישתה

הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט / צילום: גלעד קוולרצ'יק

איזנקוט בנאומו הפוליטי הראשון: "גמלה בליבי ההחלטה שלא לשבת מהצד"

שעות ספורות אחרי שהוכרז על האיחוד בין השניים, יו"ר "המחנה הממלכתי" בני גנץ, שר המשפטים גדעון סער והרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט קיימו מסיבת עיתונאים ● איזנקוט התייחס בנאומו הראשון לצורך בתיקון חוק הלאום ואמר כי "אני מאמין שמדינת הלאום של העם היהודי חייבת להבטיח שוויון מלא לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין" 

מרכז קניות בלוס אנג'לס, ארה''ב. הגידול בהוצאות צרכניות עלול להיות מסוכן / צילום: Associated Press, Damian Dovarganes

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר מפני ההתמכרות של האמריקאים לאשראי

מייקל ברי, שהרוויח כמיליארד דולר אחרי שחזה את משבר 2008, מזהיר: "החורף מגיע" ● לדבריו, אנחנו עדיין נמצאים בתוך שוק דובי - וההתנהלות של הצרכנים האמריקאים עלולה להוביל לצרות נוספות

ד''ר ארז קיטה, מנכ''ל הרלב''ד / צילום: יוסי זמיר

המאבק בתאונות: "נגביל כניסת רכבים כבדים לערים, נרחיב אכיפה ושימוש במצלמות"

מנכ"ל הרשות לבטיחות בדרכים ארז קיטה חושף בראיון את עקרונות התוכנית להפחתת הקטל בדרכים, ומכין את הציבור: "האכיפה תהיה משמעותית" ● התוכנית, שנאמדת ב-5 מיליארד שקל, טרם תוקצבה ואין ודאות ליישומה בשל המצב הפוליטי ● מעקב גלובס

טסלה 3 / צילום: Shutterstock

המדריך המלא לרכישת רכב חשמלי בישראל

שוק הרכב החשמלי בישראל צמח במהירות שיא של כ־120% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד ● למרות ההצלחה המסחררת, הצרכנים הנלהבים נתקלים בלא מעט בעיות: החל מפיזור דליל של עמדות טעינה מהירות, דרך מחירים גבוהים שלא מתאימים לכל כיס ועד מועדי אספקה בלתי ידועים ● מה חשוב לדעת לפני שקונים רכב חשמלי, ולמה כדאי לצפות? המדריך המלא של גלובס

רכבי טסלה במפעל / צילום: Reuters, Aly Song

ניתוח טכני: הדהירה של טסלה נבלמה; כמה המשקיעים הולכים לסבול?

מניית הרכב החשמלי סיימה את מגמת העלייה ארוכת-הטווח, וכשהסוללות שלה טעונות בחציין, השאלה המרכזית היא אם היא הולכת לדשדוש או למגמת ירידות

שליח של וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

אחרי הקריות וחיפה, וולט משיקה שירות משלוחים ביעד חדש

עם פעילות ראשונית של כ-50 מסעדות וכ-20 חנויות כמו סופרמרקטים, מעדניות ומאפיות, וולט משיקה שירות משלוחים במודיעין

ענת כהן דייג , מנכלית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

30 שנה ועדיין אין לה תרופה: מה יוציא את קומפיוג'ן מהסבך

חלוצת התכנון הממוחשב של התרופות שרפה 440 מיליון דולר עד היום, ואיבדה 90% משוויה בשיא ● כעת, ולא בפעם הראשונה, היא מכריזה על שינוי בפעילותה ● אז איך זה שבשוק מתעקשים להתייחס לחברת הביוטק הוותיקה קומפיוג'ן כבעלת פוטנציאל צמיחה?

העלייה באשראי לבינוי ונדל''ן משקפת צפי להמשך לעליית מחירי הדירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

בנק ישראל: החריגה בהיקף האשראי לענף הבינוי והנדל"ן מסכנת את היציבות הפיננסית

דוח היציבות הפיננסית למחצית השנייה מנמק את העלייה החריגה בהיקף האשראי לענף הבינוי והנדל"ן במימון רכישת קרקעות, מתוך ציפיית היזמים והבנקים להמשך עליית המחירים ● בין תרחישי הסיכון למשק: הבחירות שמונעות את העברת התקציב וקידומן של רפורמות חיוניות

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

מה מסתתר מאחורי מסע הרכישות הבלתי נגמר של אלקטרה

בשבע השנים האחרונות רכשה ענקית הבנייה והתשתיות שמוביל איתמר דויטשר מספר דו-ספרתי של עסקים, בתחומי פעילות מגוונים ובשווי מצרפי של כמיליארד שקל - האחרון שבהם חברת ההפקות טרגט מרקט ● כיצד זה תורם לעסקיה, מהיכן מגיע המימון לרכישות, והאם המשקיעים במניה מרוצים?

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

קנס חסר תקדים של מיליון שקל לסוכנות ביטוח שעודדה לקוחות לפדות כספי פנסיה

רשות שוק ההון הטילה קנס בסך כמיליון שקל על חברת מיי אדוויס, ששכנעה את עמיתיה למשוך את כספי הפנסיה בטרם הגעתם לגיל פרישה ● ברשות מקווים שצעדים מעין אלו יסייעו במאבק בתופעה וירתיעו סוכנים מלהציע שירותים למשיכה מוקדמת של כספי הפנסיה