גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוח חדש חושף איך קדחת מניות גיימסטופ הביאה את רובין הוד לסף פשיטת רגל

פרקטיקות עסקיות בעייתיות, ניהול סיכונים לא ראוי והעדפה של צמיחה על פני יציבות ● דוח של הוועדה לשירותים פיננסים בבית הנבחרים האמריקאי בחן את אירועי ינואר 2021, וגילה כי שגעת מניית גיימסטופ הקפיצה את הכנסות רובין הוד, אך גם כמעט חיסלה אותה

רובין הוד. בעיגול: מנכ''ל פלטפורמת המסחר, ולד טנב / צילום: Associated Press, Mark Lennihan
רובין הוד. בעיגול: מנכ''ל פלטפורמת המסחר, ולד טנב / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

מה קרה מאחורי הקלעים של "קדחת גיימסטופ"? שנה וחצי לאחר שהמסחר במניית רשת משחקי הווידיאו זינק ב־21,318% בתוך פחות מחודש, דוח שפרסמה הוועדה לשירותים פיננסיים בבית הנבחרים לפני כמה ימים מצביע על האופן שבו קדחת גיימסטופ  כמעט הביאה את פלטפורמת רובין הוד , שם התרחש עיקר המסחר במניה, לקריסה.

באותם ימים ניסו מנהלי ועובדי רובין הוד לרכב על הגל של גיימסטופ, שהביא לפלטפורמה כמות אדירה של משתמשים והקפיץ את הכנסותיה. "אנחנו חייבים להמשיך לסובב את גלגל הצמיחה", כתב מנהל פרויקטים בפלטפורמת המסחד בהודעה פנימית ב־27 בינואר 2021, שמתארת את הגישה בחברה באותם ימים. "אל תדאג, אנחנו צריכים קודם לשרוד", השיב לו עמית, בתשובה שביטאה את הסכנה שגילמה בתוכה אותה צמיחה.

חודש ינואר 2021 אמור היה להיות זמן משמח עבור רובין הוד. לאחר שקרנות שורטיסטיות הימרו נגד מניית גיימסטופ וחזו את נפילתה, החליטו אלפי משקיעים קטנים לצאת להגנתה. המשקיעים התארגנו בטוויטר ובקבוצה הידועה WallStreetBets ברשת החברתית רדיט, רכשו כמויות גדולות ממניית גיימסטופ - והזניקו את ערכה במהלך אותו החודש מפחות מ־20 דולר ליותר מ־300 דולר.

הזינוק בערך מניית גיימסטופ הזרים משתמשים חדשים רבים אל פלטפורמת המסחר של רובין הוד, שהפכה מזוהה עם מלחמת המשקיעים הקטנים לטובת רשת משחקי הווידיאו. בין ה־27 ל־28 לינואר אשתקד, למשל, ניסו 430 אלף משתמשים חדשים להירשם לאפליקציה של רובין הוד.

קדחת מניות גיימסטופ, שהתרחבה בהמשך לעוד "מניות ממים" כמו מניית רשת בתי הקולנוע AMC  - גם הגדילה משמעותית את נפח הפעילות בפלטפורמת רובין הוד. כאמור, עד שנפח הפעילות במניית גיימסטופ עמד ב־28 בינואר 2021 על 21,318% יותר מאשר ב־4 בינואר של אותה שנה. עבור רובין הוד, נפח הפעילות הזה מתורגם להכנסות. מקור ההכנסות המרכזי של פלטפורמת המסחר, שאינה גובה עמלות ממשתמשים על קנייה ומכירה, הוא תשלומים שהיא מקבלת מעושי שוק (Market Makers) - הגופים שמבצעים את הפעולות של לקוחות רובין הוד.

אם הלקוחות של רובין הוד מעוניינים לרכוש מניה, עושי השוק הללו הם מי שמוכרים להם אותה, ומוכנים לשלם לרובין הוד על ביצוע הפעולות. במסגרת תנאי החוזה של רובין הוד עם עושי השוק, מוגדר כי ככל שהמניות תנודתיות יותר - כך התשלום שתקבל רובין הוד יהיה גבוה יותר. מה שאומר כי קדחת גיימסטופ הייתה, לכאורה, חלומית עבור החברה.

דוח שמתבסס על בחינת 95 אלף עמודים

שגעון גיימסטופ אולי נראה לכאורה כמו חדשות אדירות עבור רובין הוד, אך הדוח של בית הנבחרים חושף כי אותן חדשות איימו להטביע את פלטפורמת המסחר איתן. הדוח מתבסס על 16 חודשי חקירה, כולל 50 ראיונות עם גורמים שונים וביניהם מנכ"ל רובין הוד, ולאד טנב, ועל בחינה של 95 אלף עמודים - כולל שפע של התכתבויות פנימיות בתוך פלטפורמת המסחר.

מהתכתבויות אלו עולה כי התנועה האדירה של משתמשים בעקבות קדחת גיימסטופ גרמה לבעיות שונות ברובין הוד. "יש דברים פנימיים שמתחילים להשתחרר תחת הלחץ", כותב, למשל, מנהל הנדסה ברובין הוד לקולגה שלו בזמן אמת. עם זאת, הדברים שהתחילו להשתחרר לא היו הבעיה המרכזית של פלטפורמת המסחר. הצרה הגדולה של רובין הוד הייתה הודעה שהתקבלה אצל החברה ב־28 בינואר 2021 בשעה 05:11.

ההודעה הכילה דרישה של המסלקה האמריקאית הלאומית (NSCC) להפקדת ערבות נוספת של רובין הוד בסך 3 מיליארד דולר (3,006,178,364 דולר למען הדיוק). את ערבות זאת, פלטפורמת המסחר הייתה אמורה להפקיד עד השעה 10:00 באותו יום.
הבורסה בנויה על חיבור בין מוכרים וקונים, אבל מי שנמצאת ביניהם זאת המסלקה, שנדרשת לוודא כי שני הצדדים יעמדו בהתחייבויות שלהם. כדי לוודא שאחד הצדדים לא יקרוס ולא יוכל לעמוד בהתחייבויות שלו לשלם לצד השני, לוקחת המסלקה ערבויות מהצדדים. הערבויות הללו נקבעות לפי היקף הפעילות של השחקנים ולפי התנודתיות בשוק, כאשר מסחר תנודתי יותר, כמובן, מגדיל את הסיכון. כתוצאה מגדילת נפח המסחר בעקבות פופולריות מניית גיימסטופ, ולאור התנודתיות הגבוהה של מניה זו ואחרות - רובין הוד נדרשה להגדיל משמעותית את הערבויות שלה למסלקה. באותו הזמן, הערבויות הללו עמדו על כ־700 מיליון דולר, ובשלב זה היא נדרשה להוסיף להן לא פחות משלושה מיליארד דולר נוספים.

 

המספר הזה היכה בהלם את מנהלי רובין הוד. בחברה חישבו בימים קודם לכן את הערבויות הנוספות שהם ידרשו להעביר, אבל חישוב זה היה שטחי ולא מדויק. ברובין הוד העריכו כי יידרשו להפקיד עוד 1.4 מיליארד דולר בערבות אך לא ציפו לסכום יותר מכפול, שהם לא יכלו לעמוד בו. "הדרישה של ה־NSCC לערבון הייתה כמו קופסה שחורי עבורי", הודה מנהל הדאטה סיינס ברובין הוד בתכתובת פנימית.

עובד אחר ברובין הוד שאל את מנהלו באותו בוקר גורלי: "מה קורה היסטורית למי שאינם עומדים בתשלומים?" התשובה לשאלה זו לא בישרה טובות לרובין הוד, כיוון שאי־עמידה בדרישות הערבות עלולה להוביל להשתלטות על הפורטופוליו של אותו הגוף ולגרור אותו לפשיטת רגל, כמו שקרה לבנק ליהמן ברדרס ב־2008, לדוגמה, או למכירה כפויה של החברה.

המסלקה הצילה את רובין הוד מפשיטת רגל

מצב הביש הוביל למגעים אינטנסיביים בין רובין הוד ל־NSCC כאשר למזלה של הפלטפורמה, באופן לא ברור, החליטה המסלקה להפחית את דרישות העירבון ל־734 מיליון דולר, סכום שרובין הוד יכלה להעביר. במטרה לעצור את המשך הגידול בנפח הפעילות, החליטה רובין הוד ב־28 בינואר להגביל את המסחר במניית גיימסטופ ומניות נוספות, כאשר לקוחותיה יכולים היו למכור - אבל לא לקנות עוד מניות כאלה. החלטה זו עוררה בזמן אמת ביקורת כלפי רובין הוד מצד המשתמשים, שסברו כי היא בוגדת בהם. אולם, בדיעבד מתברר כי הייתה זו החלטה מחויבת המציאות כדי למנוע דרישה לערבויות נוספות שלא היו לחברה.

הדוח של בית הנבחרים, שמופיע תחת משחק המילים Game Stopped, מותח ביקורת חריפה על רובין הוד שהציגה "פרקטיקות עסקיות בעייתיות, ניהול סיכונים לא ראוי ותרבות של תעדוף צמיחה על פני יציבות". לפי הוועדה, לרובין הוד ולחברות נוספות בתחום אין גם כיום תוכנית להתמודדות עם מקרים קיצוניים כדוגמת גיימסטופ. דובר מצד רובין הוד מסר לכלי התקשורת בארה"ב כי הדוח לא מחדש דבר והגדיר את הנסיבות של ינואר 2021 בתור "אירוע של פעם בדור". מנכ"ל רובין הוד הגדיר את האירוע בפני הוועדה בתור "ברבור שחור" שאף אחד לא יכול היה לחזות.

רובין הוד הונפקה כמה חודשים לאחר מקרה גיימסטופ, ביוני 2021, לפי שווי של 32 מיליארד דולר. באותו הקיץ היא טיפסה עד ל־46 מיליארד, אך מאז רק ירדה עד ל־8 מיליארד דולר בלבד כיום, על רקע תוצאות מאכזבות. השווי הנמוך הופך את רובין הוד למועמדת לרכישה, ולפי דיווח השבוע מי ששוקל לקנות אותה הוא המיליארדר ומייסד בורסת FTX סם בנקמן פריד, שכבר מחזיק ב־7.6% מרובין הוד.

עוד כתבות

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool

יצוא לאסיה ומחירים מזנקים: כך מנצחת רוסיה במלחמת האנרגיה מול המערב

התלות האירופית המתמשכת ברוסיה כספקית אנרגיה, שווקים חדשים שאינם מהססים לסחור עמה והמחירים המטאוריים בשוק האנרגיה הביאו הכנסות-עתק למדינה, ומאפשרים לה לממן את המלחמה באוקראינה ואף לאיים על אירופה בחורף קר וחשוך ● לפי הבנק המרכזי הרוסי, עודף הסחר במדינה הגיע לשיא של 166 מיליארד דולר

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

מור בית השקעות / צילום: איל יצהר

בית ההשקעות מור זינק לצמרת במהירות מטורפת. מה יקרה לו עכשיו?

בתוך שלוש שנים בלבד הפך מור מבית השקעות קטן, משפחתי ונישתי למפלצת קופות גמל שמובילה בתשואות ושואבת לקוחות מכל המתחרים ● בזמן הזה זינק שווי הנכסים שהוא מנהל ב–250% ● איך הוא עשה את זה, ולמה בשוק טוענים שמקורן של התוצאות הפנומנליות בטריקים שלא יצליח לשחזר

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת בשוקי אסיה; מדד ניקיי מזנק בקרוב ל-2.5%

מדד ניקיי ביפן חזר למסחר לאחר יום חופשה ומזנק, ירידות קלות בשנגחאי ואוסטרליה ● מחירי הנפט יורדים בכ-0.3% ● מניית סופטבנק מזנקת לאחר שבנק ההשקעות הפחית החזקות בחברת המסחר המקוון עליבאבא ● המסחר בוול סטריט אמש ננעל במגמה מעורבת, נאסד"ק מחק 0.6% מערכו

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"