גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

זה אחד מכלי הניהול הכי קיצוניים והכי אפקטיביים שיש

הכירו את אחד הכלים העוצמתיים ביותר שיש כשרוצים לנער הנהלה מקלישאות, מקבעונות ומפוליטיקה ארגונית - כדי לייצר אסטרטגיה ומנועי צמיחה חדשים ● חצי שעה של השראה

חצי שעה של השראה. משחקי תפקידים / צילום: מנחם רייס, shutterstock
חצי שעה של השראה. משחקי תפקידים / צילום: מנחם רייס, shutterstock

 

רשימה זו מבוססת על פרק מספרו של ערן גפן, מייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי

"אפשר להזמין אתכם למשחק תפקידים?", ככה פתחתי את הפגישה עם 13 חברי הנהלה. הם כמובן היו בסוג של הלם. זו היתה שיחת התנעה של תהליך ליצירת מנועי צמיחה בחברה גדולה ומצליחה, ובין אלו שבהו בי במבוכה היו גם המנכ"ל והיו"ר.

ביקשתי מהם שבמקום שנעשה סבב היכרות רגיל (שבו כל אחד מתנפח באגו של עצמו), הם יציגו את עצמם בתור דמות אחרת, על פי רשימה שהצגתי להם, דמויות המייצגות את כל בעלי העניין בחברה: סוגי לקוחות שונים, ספקים, שותפים, לקוחות פוטנציאליים ואפילו רגולטור אחד.

לשמחתי הם התעשתו, מהר מאוד כל אחד המציא לעצמו סיפור בהתאם לדמות שקיבל, הופתעתי בעצמי באיזו מהירות הם נכנסו לתפקיד. לראות מנהלים מנוסים, דעתנים, מצליחים, נחשבים בעיני עצמם, הופכים בשניה אחת לדמות אחרת - זה פשוט אדיר.

אחת נכנסה לדמות של לקוחה מתוסכלת שעדיין נותנת צ'אנס לחברה, השני לקוח מרוצה, השלישי עסק שפועל על הפלטפורמה שלהם והכנסתו תלויה בהם. זה היה מרתק ומעשיר והיה לי ברור שעם התחלה כזו חזקה, גם החודשים הבאים בתהליך יהיו מצוינים.

משחק תפקידים הוא אחד הכלים העוצמתיים ביותר כאשר רוצים להוציא הנהלה מהת#% של עצמה. הנה כמה מהיתרונות שגילתי במהלך השימוש בו:

לצאת מהאגו שיודע הכל

אחת המחלות הכי משמעותיות של ארגונים ואנשים מצליחים, היא שמצפים מהם להיות אלו שיודעים, אלו שנותנים את התשובות החכמות והחותכות. דווקא ברגע ששמים אותך בתפקיד של מישהו אחר, אוטומטית אתה ניגש למחשבות ולשיחה בצורה יותר נקייה, אתה מבין שיש מצב שאתה טועה.

האגו שלהם ושל המשתתפים הרבה יותר רגוע, הרי במהותו אגו הוא הזדהות מוגזמת עם ה"אני", ופה זה לא אתה, זה מישהו אחר. זה אומר שאם מישהו מתנגד למשהו שאמרת, אתה מתייחס לטיבו של הטיעון כי על הדמות אין לך מה להגן, היא ממילא בדיונית.

להיכנס לנעליים של הלקוח (או של כל בעל עניין)

לארגונים יש נטייה (גם אם הם יכחישו) לעסוק קודם כל בעצמם, ואצל חברות מצליחות זו כבר מחלה משמעותית. הרבה מהפוקוס הוא קודם כל באינטרס של החברה, או בזה של המנהלים, במה שהן יודעות כבר לעשות או רוצות להמשיך להרוויח ממנו.

בטח בתקופות קשות, אז הארגון בכלל עובר למוד הישרדות ודואג קודם כל לעצמו. גם אם מדברים על משהו חיצוני, הפרספקטיבה היא תמיד מבפנים החוצה - מה יצא לנו מהם.

משחק תפקידים מאפשר או למעשה מכריח אותנו לראות את העולם מהעיניים של בעל העניין. ברגע שאנחנו מייצגים אותו, נכנסים לעורו, מספרים את סיפורו ואפילו מתווכחים בישיבה בשמו, אנחנו מגיעים לרמה הכי גבוהה של אמפתיה.

דיון הרבה יותר לוגי

בעולם מורכב כמו שלנו, לעשות אסטרטגיה זה קצת כמו לשחק שח בתלת ממד של כמה קומות. לנהל דיון מרובה משתתפים שמתעסק בתכנון לעתיד בעולם של הרבה בעלי עניין, זה מתכון ודאי לכאוס. כל אחד עם דעה, קופצים מנושא לנושא, מבעל עניין אחד לאחר.

ערן גפן / צילום: מנחם רייס

למדל ככה מוצר או שירות חדשים, או לחדד אסטרטגיה

זה כמו לפתור משוואה עם חמישה נעלמים. ממש כמו במשחקי מלחמה בצבא, דווקא כאשר ברור מה התפקיד של כל שחקן בדיון - זה מייצר סדר והיגיון מובנה.

לפתוח את המוח היצירתי

איך אני שונא את הביטוי לצאת מהקופסה. תמיד כשאומרים אותו זה נשמע הכי קופסה שיש. בסוף הכוונה היא לגמישות מחשבתית ולכולנו מאוד מאוד (מאוד) קשה ליצור את אותה אלסטיות תודעתית. אנחנו שבויים במחשבות שלנו, בראיית העולם שלנו, בכל מה שמקיף אותנו, ולכן אנחנו צריכים עזרה גדולה כדי לחשוב אחרת.

ברגע שנותנים לנו תפקיד, לשחק דמות, ויש משחק, פתאום נפתחות לנו הצ'אקרות. אנחנו מתחברים לילד ולילדה שבנו, ברוח משחקים עם הומור עצמי - ואז באמת יכולים לחשוב אחרת.

מתאים לעולם מרובה שחקנים

אנחנו חיים בעולם של פלטפורמות שצריכות לשרת המון בעלי עניין. אם פעם המטרה של חברה היתה אחת ויחידה, "להשיא רווח לבעלי המניות", היום ברור שיש הרבה יותר בעלי עניין שצריך לשרת ולתת להם ערך כדי להצליח. בעולם כזה, שהוא מרובה שחקנים, שכולם צריכים להיות מיוצגים, חייבים למצוא דרך להכניס את כולם לתוך תהליך היצירה, הדיון והבחירה.

מנטרל פוליטיקה ארגונית

הנה היופי: בכל דיון או תהליך ארגוני, יש שתי שיחות שמתנהלות במקביל. על הבמה החיצונית זו השיחה המקצועית, אבל מתחתיה יש את הפוזיציה של השחקן, האינטרסים שלנו ומערכת היחסים בתוך המארג הזה. זה טבעי ואנושי והאמת היא שכמעט ואי אפשר להתנתק מזה.

אבל כאשר מכניסים אנשים לדמות אחרת, הם כבר יתקשו לדבר מהפוזיציה שלהם. זה הופך את השיחה להרבה יותר עניינית, ומשם את התהליך ליותר יצירתי. אחד ממטבעות הלשון שהשתרשו גם אחרי סיום המשחק היה "מי אתה? בתור מי אתה מדבר?".

זה התחיל כי במהלך הדיונים אנשים היו יוצאים מהדמות חזרה לפוזיציה, ומשתתפים אחרים הזכירו להם. אבל זה המשיך גם אחר כך, בתהליך האסטרטגי מחוץ למשחק, כשמישהו הציג דעה ושאלו אותו "מי אתה? בשם מי אתה מדבר?" כלומר - מאיזו פוזיציה אתה טוען את זה?

הימנעות מקלישאות

שפה מייצרת מציאות, והרבה פעמים המילים שהנהלות משתמשות בהן נועדו ליצור מראית עין של מקצועיות, אבל לא פעם הן מתרחקות מהלקוח שבקצה. "אני רוצה לקנות מוצרים חדשניים ולנהל איתכם מערכת יחסים", אמר אף לקוח אף פעם. אחד הדברים היפים במשחק תפקידים הוא שכאשר מאלצים אותך לדבר בשם ובשפת הלקוח, אתה מחויב להימנע מקלישאות ניהוליות ומתחיל לדבר אמת.

אז, אפשר להזמין אתכם למשחק תפקידים?

ערן גפן הוא מייסד G^Team חברה לייעוץ אסטרטגי שעוזרת להנהלות ולמנכ״לים לפתח מנועי צמיחה חדשים. בעלת ניסיון בעבודה עם חברות מובילות בארץ ובעולם ביניהן: קוקה־קולה, מיקרוסופט, קימברלי קלארק, שטראוס, וולט וסודה-סטרים. חברה קודמת שהקים נקנתה על ידי Wix. גפן מפעיל את הפודקאסט "חצי שעה של השראה״ ומחבר הספר "יוצרים צמיחה - כך הופכים יצירתיות עסקית לתוכנית עבודה". רשימה זו מבוססת על פרק מספרו.

gefen@gteam.org

עוד כתבות

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

 

דירת גן עם חצר ענקית בהרצליה הייתה חצי שנה על המדף. בכמה היא נמכרה?

אחרי חצי שנת שיווק, דירת גן עם שישה חדרים בהרצליה נמכרה ב-4.5 מיליון שקל ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וויקס ומאנדיי יציגו הפסדים, דיסני בונה על הסטרימינג: 5 דוחות שכדאי לשים לב אליהם השבוע בוול סטריט

מבול הדוחות בוול סטריט נמשך, והשבוע יצטרפו גם חברות ישראליות בולטות כאשר תחזיות האנליסטים הן להפסדים נוספים ● איך התרסקות שוק הקריפטו תשפיע על הכנסות בורסת הקריפטו קוינבייס, והאם יצרנית הרכב החשמלי ריביאן סוף סוף תדווח על מכירות משמעותיות?

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

ניתוח טכני

ניתוח טכני: המהלך שיוביל את האירו למחיר של פחות מדולר יצא לדרך

רמת התמיכה של 1.09 דולר לאירו נפרצה מטה, וההיסטוריה מלמדת שכשדשדוש נפרץ, השוק יבצע מהלך זהה באורכו לעומק הדשדוש ● במילים פשוטות: האירו אמור להיחלש עד ל-0.945 דולר לפחות

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Hatem Moussa

הקרב על הנרטיב: איך מנהלים מבצע צבאי בעידן הניו מדיה

כדי למנוע התקבעות בדעת הקהל של הנרטיב הפלסטיני, יש לפעול במהירות רבה כדי להשפיע על ה-news cycle הראשון, זאת באמצעות רתימת כל הגורמים המודיעיניים והמבצעיים שיכולים לספק מידע והוכחות להזמת הטענות ● כך עושים זאת נכון

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

ישיבת הממשלה השבועית, 31.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

רה"מ יאיר לפיד: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

גורמי מערכת הביטחון תמימי-דעים כי המבצע השיג את מטרותיו, ויש לשמר את ההישגים לקראת סיום הלחימה, אך בשלב הזה לג'יהאד יהיה קשה להסכים להפסקת אש כשאין בידיו שום הישג ממשי ● רה"מ יאיר לפיד: "אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים"

הרמטכ''ל אביב כוכבי, ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ בפיקוד דרום ובעוטף עזה

המערכה הכלכלית של צה"ל מול משרד האוצר

העלות של מבצע צבאי מתחלקת להוצאות צבאיות מצד אחד ופגיעה במשק מהצד השני ●  חלק מהתקציב ימומן מתקציב משרד הביטחון, וחלק יצריך תוספת תקציבית מקופת המדינה ● כמה עלו מערכות קודמות ומה ההערכה לגבי "עלות השחר"?

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד