גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בירידות קלות; קבוצת דלק ואורמת זינקו, דסק"ש נסקה ב-10%

מדד ת"א 35 ננעל בדומה לרמת הפתיחה, ת"א 125 השיל 0.1%, ת"א 90 נחלש ב-0.5% ● ירידות באירופה, מגמה מעורבת בוול סטריט ● הדולר מתחזק, הנפט בעלייה קלה

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי
ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:28

הירידות בבורסה הצטמצמו לקראת צלצול הנעילה, ומדד ת"א 35 ננעל בסופו של יום בדומה לרמת הפתיחה. ת"א 125 השיל 0.1%, ת"א 90 נחלש ב-0.5%. בקרב המדדים הענפיים, מדד הנפט וגז עלה ב-1%, מדד הבנקים ננעל ביציבות ומדדי הביטוח, הקנאביס ותשתיות האנרגיה התחזקו. מחזור המסחר הסתכם ב-1.98 מיליארד שקל.

עלייה חדה במיוחד רשמה דיסקונט השקעות , שאישרה היום שהחלה לפעול באופן רשמי למכירת גרעין השליטה בסלקום . לגלובס נודע כי קרן ההשקעות סקיי, המנוהלת על ידי צבי יוכמן וניר דגן, מתעניינת באפשרות לרכוש את סלקום.

מניות האנרגיה בלטו לטובה כאמור, בהובלת קבוצת דלק שזינקה ביותר מ-6% בראש מדד הנפט וגז, אחריה בפער גדול אנרג'יאן  שטיפסה ב-1.9%. חברת האנרגיה המתחדשת אורמת , שמטפסת בשעה זו גם בוול סטריט, קפצה ב-8%.

16:45

המסחר בבורסה ממשיך להתקיים במגמה שלילית, עם ירידות של 0.6%-0.7% בשלושת מדדי המניות המרכזיים. בקרב המדדים הענפיים, מדד מניות הנפט וגז בולט לטובה בין שלל השורות האדומות, בעודו מטפס ב-1.3%. מדד הבנקים משיל 0.4%, מדד הביומד נחתך בכמעט 2%.

כן פייט ביופרמה  מזנקת בשיעור דו ספרתי גם כאן וגם בוול סטריט, לאחר שדיווחה על תוצאות חיוביות בניסוי שלב שלישי בתרופת ה-PICLEDENOSON שלה לטיפול בפסוריאזיס. עוד עליות חדות רושמות נקסט ג'ן, דיסקונט השקעות , רוטשטיין, ווישור וקבוצת דלק  - שמזנקת ב-6.6% במחזור המסחר השני בהיקפו בבורסה, בפער קטן מאוד מבנק לאומי (שנסחר ביציבות).

15:25

פריון נטוורק  השיקה היום קמפיין לקידום טכנולוגיה שלה, ובתוך כך אשררה את התחזית השנתית שלה. החברה ממשיכה לצפות להכנסות של 620-640 מיליון דולר ב-2022, צמיחה שנתית של כ-32%. ה- EBITDA המתואם צפוי לגדול בכ-44% ל-98 עד 102 מיליון דולר, ושיעור ה- EBITDA המתואם מסך ההכנסות בניכוי עלויות המדיה צפוי לגדול מ-37% לכ-40%.

14:30

מדד ת"א 35 יורד ב-0.8% ות"א 90 נסוג כעת בכ-1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל.

מסיכום שערכו בבורסה עולה כי בחצי הראשון של השנה מדדי הבורסה המובילים ת"א-35 ות"א-90 ירדו בכ-6%, לעומת מדד נאסד"ק שירד בכ-26% ומדדי אירופה המובילים שירדו בכ-18% בממוצע. יוצא דופן, מדד ת"א נפט וגז שזינק בכ-37% בהשפעת הזינוק במחירי הסחורות ובראשן הגז הטבעי והנפט, ובעקבות ביקוש ליצוא גז מישראל.

מחזור המסחר היומי במניות הסתכם בכ-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2022 - גבוה בכ-32% מהמחזור היומי בשנת 2021. הגיוסים בשוק המניות הסתכמו בכ-14.3 מיליארד שקל, כ-55% מסך הגיוסים בשנת השיא 2021.

המסחר באיגרות חוב הושפע מהציפיות לעליית הריבית בארץ, שהתממשו ברבעון השני של השנה, והסתכם בירידות שערים במדדי איגרות החוב, בדומה למגמה הכלל עולמית. הירידות החריפו ככל שמח"מ איגרות החוב הינו ארוך יותר, והגיעו לשיא באיגרות החוב הממשלתיות שקליות ל-10 שנים ויותר שירדו בכ-16.5%. יוצא דופן היה מדד תל בונד דולר שעלה בכ-7.3% בהשפעת התחזקות הדולר ביחס לשקל בכ-10.5%.

12:35

מדד ת"א 35 יורד ב-0.6% ות"א 90 נסוג בכ-0.7%. מדד הנפט והגז, מנגד, עולה ב-1.6%.

עליות חדות רושמות קבוצת דלק, אורמת, פז, אנרג'יאן  ונאוויטס .

חברת מדי ורד שבבעלות קבוצת גאון אחזקות  זכתה במכרזים לאספקת והתקנת מדי מים לקריאה מרחוק בהיקף של כ-124 מיליון שקל. החברה צפויה לספק לתאגידי המים אשקלון ומי שיקמה כ-175 אלף מדי מים. מדי המים יותקנו בחולון, אזור, אור יהודה, בית דגן, נתיבות ואשקלון. 

11:00

מדד ת"א 35 יורד ב-0.8% ות"א 90 נסוג בכ-0.9%. מדד הנפט והגז, מנגד, עולה ב-1.2%.

עליות בולטות רושמות דסק"ש, קבוצת דלק , אורמת ורוטשטיין.

מנגד, ג'נסל  צונחת ב-7%, ישראייר ב-3.6% וטבע יורדת בכ-3%.

עסקת מכירת השליטה בחברת הביטוח איילון לחברת הביטוח הדיגיטלית ווישור  צפויה להיסגר ביומיים הקרובים, בהתאם למועד הסגירה שס וכם בין הצדדים - יום חמישי ה-30 ביוני. לגלובס נודע כי ווישור והנאמן של עזבון לוי רחמני, מייסד איילון המחזיק במניות השליטה, הגיעו להסכמות שיאפשרו את השלמת העסקה במועד המתוכנן, למרות חילוקי דעות שהתגלו בשבוע האחרון. על פי המסתמן, תהיה התאמה, שככל הנראה לא תהיה קיצונית, במחיר העסקה אשר תשקף ירידה במחירי המניה של איילון מאז החתימה על ההסכם הראשוני ביוני אשתקד. 

מנכ"ל חברת יונט קרדיט פוטר. החברה דיווחה הבוקר לבורסה כי אתמול (ג') החליט דירקטוריון החברה על הפסקת כהונתו של המנכ"ל, יצחק (צחי) אזר, בין היתר, בגין הפרת אמונים כלפי החברה, וזאת לאחר קיום הליך שימוע, שנוהל על-ידי הדירקטורים הבלתי תלויים בחברה. 

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה שלילית. מדד ת"א 35 יורד ב-1.3% ות"א 90 נסוג בכ-1.2%.

או.פי.סי צוללת ב-4.7%, טבע יורדת ב-3.7% ואלקטריאון  נסוגה ב-4%. עוד בולטות בירידות חדות ישראל קנדה , לייבפרסון ופורסייט.

בנק אוף אמריקה הודיע כי התקשר עם תאגיד האנרגיה האמריקני Constellation לרכישת 160 MW חשמל ירוק שייוצר בפרויקט אינדיאנה מרכז, חלקו השלישי של פרויקט Mammoth Solar של דוראל אנרגיה  באינדיאנה, ארה"ב. ההסכם, למשך 15 שנה יחל עם השלמת העבודות על חלקו האחרון של הפרויקט, הצפויה לקראת סוף שנת 2024 ותחילת ההפעלה המסחרית שלו.

08:42

דיסקונט השקעות  דיווחה הבוקר כי אתמול (ג') החליט דירקטוריון החברה (בין היתר) להורות להנהלת החברה לבחון את מימוש אחזקותיה של החברה בסלקום  (דסק"ש מחזיקה בכ-45.72% ממניות סלקום), כולן או חלקן, בעסקה אחת או במספר עסקאות.
עד היום קיבלה דסק"ש "פניות ראשוניות ביחס למכירת אחזקותיה כאמור שאין בהן הצעה קונקרטית לביצוע עסקה (או עסקאות), והן תיבחנה על-ידי החברה".

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בכ-0.2% ונסחר סביב 3.444 שקלים והאירו נחלש ב-0.4% ונסחר סביב 3.62 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה שלילית

יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח בירידות, לאחר נעילה שלילית בוול סטריט אמש. אתמול בבורסה, מדד ת"א 35 עלה 1.2%, מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1%. העליות הקיפו את מרבית המדדים הענפיים. מדד נפט וגז בלט בקפיצה של 3.2%, מדד הבנקים עלה 1.9%, ומדד ביומד התקדם בשיעור דומה. מדד פיננסים הוסיף 0.5% ומדד ת"א רשתות שיווק התחזק ב-1%. ניגוד למגמה מדד ביטוח ושירותים פיננסיים ירד 0.5%.

2. ירידות חדות בניו יורק

המסחר בוול סטריט ננעל אמש, כאמור, בירידות חדות. מדד נאסד"ק ירד בכ-3%, מדד S&P 500 נסוג ב-2% ומדד דאו ג'ונס נחלש 1.6%.

היום החל במגמה חיובית אך המומנטום של ניסיון ההתאוששות נחלש ומאוחר יותר הירידות העמיקו לאחר נתוני מאקרו שליליים. מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד ביוני יותר מהצפוי והגיע ל-98.7 נקודות, שפל של 16 חודשים.

3. הדואליות יעיקו על השוק

מרבית המניות הדואליות המרכזיות חזרו מוול סטריט עם פערים שליליים כך שהן צפויות לרדת הבוקר. טבע  כ-5%, נייס  1.6%, נובה  3.3%, לייבפרסון 6% ואורמת 1.6%.

4. ירידות באסיה, יציבות בחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית. בהונג קונג יורד מדד הדגל הנג סנג בכ-1.6% ובטוקיו נסוג מדד ניקיי בכ-1.2%.

במסחר בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נרשמת יציבות ותשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים יורדת בכ-6 נקודות לרמה של 3.14%.

5. הנפט בירידה קלה

בזירת המסחר בסחורות החוזים על הנפט רושמים ירידות של 0.4%-0.7% והזהב נסחר ביציבות.

בשוק הקריפטו, הביטקוין נסחר ביציבות סביב 20,300 אלף דולר. האת'ריום יורד בשיעור קל ושערו נע סביב 1,150 דולר. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת בשוקי אסיה; מדד ניקיי מזנק בקרוב ל-2.5%

מדד ניקיי ביפן חזר למסחר לאחר יום חופשה ומזנק, ירידות קלות בשנגחאי ואוסטרליה ● מחירי הנפט יורדים בכ-0.3% ● מניית סופטבנק מזנקת לאחר שבנק ההשקעות הפחית החזקות בחברת המסחר המקוון עליבאבא ● המסחר בוול סטריט אמש ננעל במגמה מעורבת, נאסד"ק מחק 0.6% מערכו

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

חברים בקהילה הלהט''בית, אשר רואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ''הורות על תנאי'' / צילום: Shutterstock, fizkes

בית המשפט העליון קבע: פרידה אינה מצדיקה שלילת זכויות מהורה לא ביולוגי

מדאיג לראות כי מי שמערער את הלגיטימיות של הורות לא ביולוגית הם דווקא חברים בקהילה הלהט"בית, שרואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ"הורות על-תנאי", שניתן להפקיעה במקרה של פרידה ● לאחרונה ניתנה שורת פסקי דין העוסקים בניסיונות של ההורה הביולוגי לבטל את זכויות ההורות של בן זוגו לשעבר, מה שמעיד כי מדובר בתופעה רחבת-היקף

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה