גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדקה ה-90: הרפורמה המובטחת במדד תשומות הבנייה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

ועדת הכספים אישרה הבוקר תיקון לחוק המכר, שכולל הצמדה של רק 40% ממחיר דירה חדשה לרכיב הבנייה במדד • המשמעות: ההוזלה שהבטיח לקדם שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מצטמצמת, ורוכשי הדירות יפסידו אלפי שקלים שהובטחו להם

הרפורמה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?
הרפורמה מתכווצת. כמה ישלמו הרוכשים?

תיקון 9 לחוק המכר (דירות) אושר היום (ד') רשמית בוועדת הכספים של הכנסת - והוא קובר סופית את הניסיון להצמיד את מדד תשומות הבנייה לרכיב הבנייה בלבד. כזכור, אתמול הכריז יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, על שורת הסכמות, בהן תקופת מעבר עד ליישום הצמדת המדד לרכיב הבנייה. עם זאת, בנוסח החדש שהוצג היום עניין זה - שנחשב לאחד המרכזיים בהצעת החוק המקורית - לא הופיע כלל. לפי הנוסח שאושר בוועדה, רק 40% ממחיר דירה חדשה בשוק החופשי יוצמד למדד תשומות הבנייה.

רפורמת הדגל של אלקין מחלקת סוכריות לקבלנים | פרשנות

נזכיר כי נושא השינוי בהצמדת מחירי הדירות למדד נחשף כאן לראשונה כבר בדצמבר האחרון, וגם בנוסח הראשון של ההצעה הממשלתית, שפורסם בתחילת החודש שעבר, הוצע להגביל את ההצמדה לרכיב הבנייה בלבד, וזאת משום ש"מוכרים רבים נוהגים להצמיד את מחיר הדירה למדד תשומות הבנייה, על אף שחלק מהותי ממחיר הדירה מורכב מקרקע ומרכיבים נוספים שאינם מושפעים בפועל מעליית מדד תשומות הבנייה".

בכמה תתכווץ ההנחה שיקבלו רוכשי הדירות?

המשמעות של שינוי ההצמדה היא צמצום ההנחה לרוכשי הדירות באלפי שקלים. 

על פי השיטה שהוצעה בחוק במקור, והוצאה ממנו בסופו של דבר, על דירה בשווי מיליון שקל, שעלויות הבנייה שלה הן כ־300 אלף שקל (כלל אצבע הוא שעלויות הבנייה מוערכות בכשליש מהעלות הכוללת של דירה), יצטרך הרוכש להוסיף כ־19,800 שקל - לפי קצב עלייה שנתי של 6.6% במדד, נכון למאי האחרון, ובהצמדה לרכיב עלויות הבנייה בלבד.

על פי השיטה החדשה שאושרה היום, על 200 אלף השקלים הראשונים - התשלום הראשון על הדירה, שנקבע לרוב על 20% ממחירה - לא יוסיף הרוכש כל סכום שהוא כהצמדה למדד, כנהוג כיום בשוק. באשר ל־800 אלף השקלים הנוספים, המחיר יוצמד רק ל־50% ממחיר הדירה, כלומר ל־400 אלף שקל. המשמעות: בקצב עליית מדד של 6.6%, על הרוכש יהיה להוסיף למחיר הדירה כ־26,400 שקל.

נזכיר כי כיום, לפני כניסת החוק לתוקף וללא כל שינוי בהרכב ההצמדה למדד תשומות הבנייה, הרוכשים נאלצים להוסיף את עליית המדד לכל מחיר הדירה, ולשלם בשל כך סכומים גדולים עוד יותר. בדוגמה שלנו, ובהנחה שהתשלום הראשון לא מוצמד למדד גם במקרה הזה, על דירה בשווי מיליון שקל נדרש כיום הרוכש להוסיף סכום של 52,800 שקל.

מה החליטו בוועדת הכספים אתמול?

אתמול, במהלך הדיון שבו הוצגו ההסכמות לחוק, אמר ח"כ קושניר כי "הנושא הזה מייצר הרבה מאוד מורכבויות, ולכן החלטנו להציע הוראת מעבר: היות שהשוק היום פועל גם ככה בשיטה לפיה 20% הראשונים ממחיר הדירה לא מוצמדים למדד, נקבע כי שאר התשלומים יוצמדו למדד תשומות הבנייה בשיעור של 50% ממחיר הדירה, על כל תשלום. מדובר בהוראת מעבר עד לתקינת התקנות שמשרד הבינוי והשיכון צריך להביא לאישור ועדת הכלכלה".

למרות זאת, בנוסח שהוצג היום אין כל אזכור להוראות מעבר כלשהן, כך שמעשית השיטה שהוזכרה לעיל תהפוך לשיטה הקבועה. בשורה התחתונה המשמעות היא כאמור שמעתה 40% ממחיר דירה חדשה בשוק החופשי יוצמד למדד תשומות הבנייה. מסביבת ח"כ קושניר נמסר כי הנושא הוצא מהחוק בשל החשש שיביא לחוסר שוויון, בגלל ההבדל בין הפריפריה למרכז בכל הנוגע לסכום כל רכיב בנפרד במדד תשומות הבנייה.

שיטה אחת למכרזי המדינה - ושיטה אחת בשוק החופשי?

ההשלכות של הוצאת נושא רכיב הבנייה מהצעת החוק עשויות להיות נרחבות, שכן הן עלולות ליצור מצב שבו יהיו שני "מסלולי חישוב" של הצמדת מחירי דירות חדשות - האחת למכרזי המדינה, דרך רשות מקרקעי ישראל, והשנייה לשוק החופשי.

בתחילת החודש, כחלק מהמהלך לקידום תיקון 9 לחוק המכר, אישרה מועצת מקרקעי ישראל כי "תשלום שמשלם רוכש דירה על קרקעות מדינה לא יוצמד למדד כלשהו ולא תתווסף עליו ריבית כלשהי למעט הצמדת רכיב הבנייה למדד תשומות הבנייה, ממועד כריתת ההסכם עם הקבלן לרכישתה ועד מועד התשלום האחרון". כלומר מעשית במכרזי המדינה תהיה הצמדה לרכיב הבנייה במדד תשומות הבנייה - ובשוק החופשי לא. ההערכות הן כי כעת תובא למועצת מקרקעי ישראל הצעה לעדכון ההחלטה הזו, כדי להתאימה למצב החדש.

החוק יובא עוד היום לכנסת?

אישור התיקון לחוק המכר בוועדת הכספים הגיע היום לאחר חמישה דיונים בנושא, שגררו ויכוחים רבים ועוררו לא מעט אמוציות. גם היום, כשנראה שהחוק נמצא בישורת האחרונה, התגלו כמה מחלוקות בין הצדדים, שאף הובילו לכמה הפסקות בדיון לצורך השגת הסכמות. אחת הסוגיות המרכזיות הבוקר הייתה מועד כניסתו של החוק לתוקף, ובסופו של דבר הוחלט שהוא יחול בתוך שבעה ימים מיום פרסומו ברשומות.

כעת, לאחר האישור בוועדת הכספים, תובא הצעת החוק להצבעה במליאת הכנסת, לקריאה שנייה ושלישית. בסביבת שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, שאמר בדיון בוועדה כי יש להביא את החוק לאישור בהקדם, מקווים כי ההצבעה תתקיים עוד היום.

"זה מהלך משמעותי מאוד", ציין השר אלקין בסוף הדיון. "אנחנו מגיעים לאישור שלו בוועדה אחרי מסע חקיקה לא פשוט בכנסת, שנמצאת בתקופה מורכבת מאוד. אני שמח שזהו אחד מהמקרים הלא רבים שבהם הצלחנו לייצר שיתוף פעולה חוצה מחנות עבור האזרחים בכנסת הזאת".

"התיקון צריך לחול גם על חוזים שנחתמו בעבר"

ח"כ בצלאל סמוטריץ', אשר יזם את הצעת החוק בתחילת הדרך, אמר כי "מדובר בתיקון חשוב ודרמטי. אנחנו מחויבים לתת מענה גם לרוכשים שכבר רכשו דירות, ונתאמץ מאוד לעשות את זה, אבל זה לא יקרה בלי רצון טוב מצד הקבלנים. אם נראה שהסיפור הזה לא נפתר בדרכים מסוימות שאנחנו עובדים עליהן כעת, אביא לכנסת הבאה הצעה נוספת שתחיל את התיקון, בתנאים מסוימים, גם על חוזים שנחתמו בעבר". נציין כי בהצעת החוק שאושרה הבוקר מצוין במפורש כי תיקון 9 לחוק המכר "לא יחול על דירה שחוזה המכר לגביה נכרת לפני תחילתו של התיקון" - עניין שגם הוא עורר ויכוח במהלך הדיון, אך בסופו של דבר נכלל בגרסה הסופית.

דבריו של מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמנון מרחב, בתום הדיון, מעידים על רגשות מעורבים שאיתם יצאו הקבלנים מהדיון: "היה דיון ברמה מקצועית מדהימה מצד כל חברי הכנסת, הרגשנו את האוזניים הקשובות מכל הצדדים, אך מבלי לקלקל את החגיגה, אני רוצה לומר שהתאחדות הקבלנים סבורה שהחוק לא טוב, שלא יעשה שום דבר טוב לשוק הדיור ולרוכשים. אני מקווה שבקדנציה הבאה יתוקנו העיוותים שנוצרו בהצעה שאושרה כאן".

עוד כתבות

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

אישה מצביעה בכפר מנדא / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הציבור הערבי יגיע הפעם לקלפי רק אם ירגיש שיש אופק, ולא בגלל חשש מנתניהו

כדי לעודד את המצביעים להגיע בהמוניהם לקלפיות, המפלגות הערביות משנות אסטרטגיה ומנהלות קמפיין ללא הכפשות ואיומים מפני חזרתו של נתניהו לשלטון ● כנראה שגם להן נפל האסימון שהאזרחים הערבים ייצאו להצביע הפעם רק מתוך תקווה לעתיד טוב יותר ולא מתוך פחד

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

הפקולטה לניהול.  עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעם או פעמיים בשבוע? / צילום: Shutterstock

עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעמיים בשבוע? מחקר חדש מגלה שזה לא מספיק

ידוע ששעות עבודה ארוכות תורמות לריבוי של מקרי מוות ממחלות לב ושבץ ● מחקר חדש מצא כי בניגוד למה שחשבנו עד כה, פעילות גופנית מתונה אינה מגינה עלינו מנזקי עומס העבודה, ובמובן מסוים אפילו להפך ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

דיסני פלוס / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

דיסני עקפה לראשונה את נטפליקס במספר מנויי הסטרימינג בעולם

וולט דיסני פרסמה דוחות חזקים והפתיעה לטובה הן בשורות ההכנסות והרווח והן בתוספת המנויים ● החברה צופה להגיע ל-245 מיליון מנויים בדיסני פלוס עד 2024, לצד הורדת התחזיות על רקע החשש מפני איבוד לקוחות בשוק ההודי ● המניה זינקה בכ-7% במסחר המאוחר

מור בית השקעות / צילום: איל יצהר

בית ההשקעות מור זינק לצמרת במהירות מטורפת. מה יקרה לו עכשיו?

בתוך שלוש שנים בלבד הפך מור מבית השקעות קטן, משפחתי ונישתי למפלצת קופות גמל שמובילה בתשואות ושואבת לקוחות מכל המתחרים ● בזמן הזה זינק שווי הנכסים שהוא מנהל ב–250% ● איך הוא עשה את זה, ולמה בשוק טוענים שמקורן של התוצאות הפנומנליות בטריקים שלא יצליח לשחזר

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

שר הביטחון גנץ פונה אל ספסלי האופוזיציה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הציבור תומך בשינוי דרמטי בנושאי דת ומדינה, אלה הסיבות שלא מאפשרות אותו

רוב מובהק בציבור היהודי תומך בנישואים אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובביטול מונופול הכשרות של הרבנות, כך לפי סקר שנערך באוניברסיטת רייכמן ● אלא שנוסף לכוח של המפלגות החרדיות כלשון מאזניים, שינוי כזה הוא יקר וקשה למערכת והחלופות מורידות לחץ ומונעות שינוי