גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיפה לעמק הסיליקון: הישראלי הבכיר באפל מבקר בארץ ומייעץ להייטקיסטים לעתיד איזה מקצוע ללמוד

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא בכיר לטכנולוגיות חומרה של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית, מספר לגלובס על ההחלטה להקים מרכז פיתוח ברשות הפלסטינית ● סרוגי התייחס גם לתרומת המרכז של החברה בישראל לפיתוח גרסת הפרימיום של שבב M1 פורץ הדרך: "הצוות הישראלי נגע בכל נקודה, הוא היה קריטי עבורנו" ● וגם: הטיפ שלו למי שרוצה לעבוד בהייטק ● ראיון בלעדי

ג'וני סרוג'י / צילום: אפל
ג'וני סרוג'י / צילום: אפל

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא טכנולוגיות החומרה של אפל והישראלי הבכיר בחברה, נוהג לקיים את הבטחותיו, גם אם זה לוקח שנים. בתחילת השבוע הוא נצפה באירוע בבית הנשיא הרצוג ולאחר מכן הזמין להרצליה את המיליארדר הפלסטיני-אמריקאי באשר אל מאסרי, כשהוא מוביל עימו משלחת של מהנדסים ומהנדסות משטחי הרשות הפלסטינית. סרוג'י בחר לפי ההערכה דווקא בעיתוי הנוכחי - שבועיים לאחר שהכריז על מעבד העתיד של מחשבי המק של אפל - ה-M2 באחד האירועים הנצפים ביותר של החברה, כזמן לחשוף את קבוצת האנשים שתרמה בין השאר לפיתוח השבב המתקדם, לצד מוצרי דגל אחרים של הענקית מקופרטינו. אלה הם צוותי הפיתוח של החברה ברשות הפלסטינית שעובדים מתחת לרדאר התקשורתי במהלך ארבע שנים האחרונות.

 ● לראיון המתורגם באנגלית לחצו כאן 

ב-2018, מגלה סרוג'י, ביצעו בחברה ניסוי קטן: הם שכרו באמצעות חברה קבלנית מרמאללה חמישה עובדים ונתנו להם לעבוד על כמה פרויקטים שנזקקו לידיים עובדות במרכז הפיתוח בישראל. ככל שחלף הזמן המרכז הקטן החל לעמוד ביעדים ותפח בהתאם. כיום, מספר סרוג'י בגאווה, הוא כבר מונה 60 עובדים, והיד עוד נטויה. סרוג'י ומנכ"ל אפל, טים קוק, ביקרו בישראל לפני שבע שנים עם הבטחה להביא למהלך שיגביר את שילובם של יותר תושבי האזור בפעילות יצרנית האייפונים ומחשבי המק. עם מרכז פיתוח ישראלי שהכפיל את גודלו כמעט פי שלושה מאז ומונה כיום כ-2,000 עובדים, ומשרדים חדשים שממוקמים בעיר רוואבי בין רמאללה לשכם, סרוג'י פורע את הצ'ק. 

 

"היוזמה הזו נוצרה בהשראת פגישה שקיימנו עם הנשיא דאז ראובן ריבלין", הוא מספר בראיון בלעדי לגלובס לרגל ביקורו בישראל. "אני וטים התחברנו לחזון של ריבלין ושיתפנו אותו בחזון שלנו לגבי התפקיד שחברות ההייטק יכולות לשחק בהכנסה של יותר פלסטינים למעגל העבודה הטכנולוגי ושיפור הכלכלה באזור - ואני שמח שגם הרצוג שותף לחזון הזה. לקחנו את זה לעצמנו כמשימה ובשנת 2018 התקשרנו עם עסאל טכנולוגיות ועם בשאר אל מסרי".

 

"להכניס יותר פלסטינים למעגל הטכנולוגיה"

לקח לאפל ארבע שנים להרגיש מספיק בטוחה כדי לחשוף את קיומו של המרכז הפלסטיני. התהליך, ככל הנראה כמו כל דבר באפל, היה כרוך ביצירת אמון ובעמידה ביעדים מאתגרים. "במשך השנים הם הוכיחו שהם יכולים לעלות על הציפיות שלנו בביצועים שלהם והם השכילו לשתף פעולה בצורה טובה עם המרכזים בהרצליה ובחיפה", מספר סרוג'י. "למה הכרזנו על זה רק היום? שמרנו על זה בסודיות כדי לבנות בדרך שלנו, עד שהגענו לאבן דרך מתאימה שבה חשבנו שזה בסדר לצאת החוצה. אנחנו בעיקר מקווים שהיוזמה הזו תעורר חברות הייטק אחרות למצוא דרכים משלהן להכניס יותר פלסטינים למעגל הטכנולוגיה - והעובדה שהוכחנו שאפשר לעשות זאת עשויה לספק השראה לאחרים לפעול כמונו".

מהנדסים, פלסטינית וישראלי, עובדים במרכז המו''פ של אפל / צילום: אפל

לצורך המשימה, אפל שכרה את שירותיה של עסאל (ASAL Technologies), חברת פיתוח קבלנית מרמאללה - אך היא לא הראשונה מקרב חברות ההייטק האמריקאיות שעושה זאת. למעשה, כבר שנים שעסאל נחשבת לחברה הקבלנית הפופולרית בקרב תאגידים אמריקאיים שפועלים בישראל ומעוניינים גם בגשר לטאלנטים ברשות הפלסטינית - בהם אינטל, מלאנוקס-אנבידיה, מיקרוסופט, סיסקו ולייבפרסון. אבל המרכז של אפל שונה, הן בהיותו נפרד פיזית משאר הפעילויות של עסאל והן בעובדה שהמפתחים עובדים רק עבור פרויקטים של אפל.

במהלך מעורב גם המיליארדר הפלסטיני-אמריקאי בשאר אל מסרי, מי שהקים את העיר רוואבי בסיוע של ממשלת קטאר, מתוך חזון לספק לצעירים פלסטינים דיור בסטנדרטים גבוהים ובמחיר ממוצע של 100 אלף דולר לדירה. אל מסרי הוא חבר דירקטוריון בעסאל טכנולוגיות, ומחזיק בקרן ההון הפרטית הפלסטינית סיראג', שגייסה 90 מיליון דולר להשקעות ברשות.

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

"שבבי הפרימיום נבנו בישראל"

בשנים האחרונות מנהל סרוג'י את המאמץ המתמשך של אפל לגמול את עצמה משבבי אינטל, שעמדו עד 2020 בבסיס מחשבי המק שלה. המאמץ, אולי השאפתני ביותר של החברה בעשור האחרון, הניב את הגורם השקט שרבים בתעשייה מייחסים לעלייה במכירות החברה - שבב ה-M1, אשר על פיתוחו אמון סרוג'י. 

המעמד הבכיר של סרוג'י - לצד הצורך לחשוף כמה קלפים כדי לסייע בגיוס עובדים ולספק טעם של עוד - מאפשרים לו לתאר בפתיחות יחסית את פעילותו המרכז הישראלי ולהאיר את המרכזיות שלו למוצרים ולאסטרטגיה של אפל. בזכות פיתוח ישראלי אפל מנהלת ומייעלת את טכנולוגיית אחסון הנתונים בשלל מכשיריה; בישראל פותחו רכיבי התקשורת האלחוטית לשעון Apple Watch, כמו גם המעגלים המשולבים בו; וגולת הכותרת: הצוות הישראלי שיחק תפקיד מרכזי בפיתוח גרסאות הפרימיום של מעבד הדגל של החברה, M1, המיועדות למחשבים ניידים מקצועיים - ה-M1 Pro וה-M1 Max, שתומך גם במחשב המקבוק סטודיו. "השבבים האלה נבנו כאן בישראל, תוך עבודה עם צוותים אחרים בעולם, כולל המטה בקופרטינו", מגלה סרוג'י. "האינטגרציה עם היישומים ותהליכי הווריפיקציה נעשו גם כן כאן. זה צעד ענק. הצוות הישראלי נוגע בכל נקודה, והוא היה קריטי עבורנו".

בשנים האחרונות התחרות של אפל בישראל על ליבם של מהנדסי החומרה רק הולכת וגוברת. אינטל הודיעה לפני יותר משנה כי היא מעוניינת לגייס עוד 1,000 עובדים למרכז בישראל, וגם אנבידיה חזרה על התחייבות דומה, למרות שהחליטה להאט את תהליכי הגיוס שלה. אפל מעולם לא התבטאה בנושא, אבל לפי המהירות בה צמח מרכז הפיתוח המקומי שלה והמעמד שרכש בקרב חברי ההנהלה, נראה שגם באפל היו שמחים לשים את ידם על עוד כמה מאות מהנדסים ישראלים.

מהיכן אפל ומתחרותיה יביאו את כל העובדים האלה? מאגר המהנדסים בתחום הזה בארץ הוא מוגבל.
"אני חושב שאם נסתכל על הטרנד בתעשייה, זה הפך לברור לכל שתחום המוליכים למחצה והשבבים הוא חשוב ביותר לכל מכשיר וכל טכנולוגיה שפועלת היום. כשמדברים על למידת מכונה או על מערכת הפעלה, אלה בסוף צריכים שבב שיוכלו לפעול עליהם בסוף היום. מכוניות לא יכולות כיום לפעול ללא שבבים. אני חושב שהמציאות הזו עוזרת ליותר סטודנטים לבחור במקצועות של הנדסת חשמל או הנדסת מחשבים - יש לאנשים כאלה מסלול קריירה יציב וארוך טווח עבורם".

אבל המספרים מורים על כך שהם מעדיפים ללמוד מקצועות קלים יותר ורווחים יותר כמו הנדסת תוכנה, מדעי המחשב או סייבר.
"אז אני חושב שהיום מבינים שאת מסלול הקריירה החזק יותר אפשר לקבל דווקא בלימודי הנדסת חשמל ואנחנו גם פועלים בעצמנו כדי להפיץ את המסר הזה. אנחנו מגיעים לאוניברסיטאות בכל העולם - גם בישראל - ועוסקים, למשל בהסברה ובהעברת המסר הזה לתלמידים, אנחנו מראים להם מה מסלול קריירה בהנדסת חשמל יכול לעשות. אנחנו עובדים יחד עם מרצים מפקולטות שכנות להנדסת חשמל כדי להכין תכניות לימוד מהירות. קח מתמטקאי או פיזיקאי - אדם כזה תוכל להפוך למהנדס שבבים בתוך שנתיים. אבל לא רק שם. אנחנו מחפשים את הטאלנטים הבאים בקרב נשים חרדיות, ועובדים עם עמותות כמו חאסוב וצופן (עמותות לקידום יזמות וטכנולוגיה בחברה הערבית, א"ג), כי בסוף מאגר הכשרונות הקיים הוא אכן מצומצם. 

כשהוא נשאל על המידור המיוחס לאפל, לפיו עובדים ממודרים מתוכניות מרכזיות ולעתים אף זה מעבודתו של זה - הוא עונה בפשטות: "זה רק מיתוס". למרות הדעה הקדומה הקשורה בניהול הנוקשה של אפל אומר סרוג'י: "גוף המחקר והפיתוח באפל עובד לפי ההנחה שלכל מהנדס ומנהל ישנה גישה לכל המידע הנדרש להצלחה בתפקיד כולל התמונה הגדולה, וזה לא משנה אם אתה עובד בישראל או בכל מקום אחר בעולם. למהנדסים שלי בישראל יש גישה לתמונה המלאה, ואני אישית דואג לעדכן אותם כמה שיותר בפגישות וירטואליות, בשיחות קבוצתיות ומשתף אותם במפת הדרכים שלנו לשלוש, ארבע או חמש השנים קדימה".

"לוקחים סיכון, לא מהמרים"

כבר שנים שאפל מצויה במאמץ מתמשך להפחית את התלות שלה בחברות חיצוניות ולשלוט בכמה שיותר היבטים של המוצר שהיא מפתחת. המהלך הזה - אותו החל באופן נמרץ המייסד והמנכ"ל סטיב הקודם  כבר לפני קרוב ל-20 שנה - נמשך במידה רבה עד היום. עוד בטרם יצא האייפון הראשון לאוויר העולם אפל שקלה לשלב את שבבי אינטל במכשיר הטלפון החכם המהפכני, אך מנכ"ל אינטל דאז פול אוטליני, לא האמין בחזון והתמקח עם ג'ובס על המחיר. בסופו של דבר החליטו באפל לעבור למתחרה סמסונג, אך בינתיים אפל רכשה את חברת פיתוח השבבים האמריקאית PA Semi, ועל בסיסה החלה לפתח סדרת שבבים משלה, שתכונה לימים סדרת A, המבוססת על ARM, הארכיטקטורה המתחרה לזו של אינטל.

בשנת 2018 עוד שולבו במחשבי המק של אפל שבבי אינטל, שעד אז נחשבו למובילים בתחום המחשוב האישי. אלא שסדרת תקלות שגרמה להתחממות יתר ואינספור באגים שהתגלו הביאו את אפל למהלך שכאילו נלקח מהסיוטים של ג'ובס: החברה התנצלה על איכות המוצרים שלה ונאלצה לפתח תוכנה שתפצה על חסרונות החומרה במחשבי המק. זה היה הרגע שבו המשימה, אולי החשובה ביותר של אפל, הונחה על כתפיו של סרוג'י והוא הפך למנהל הפיתוח הראשי של שבבי החברה. מומחים מדרגים כיום את אפל כחברת השבבים ה-12 בגודלה בעולם מבחינת ההכנסות. סרוג'י, שקיבל מאז הצעות לעבור ולכהן כמנכ"ל אינטל, השיק את שבב ה-M1 בשיא מגפת הקורונה, בנובמבר 2020 - בדיוק בזמן שבו צרכנים חיפשו מחשבים חזקים לעבוד עליהם מהבית. מהר מאוד התברר שזו הייתה הצלחה גדולה - הביקורות על מחשבים קלים, שאינם מתחממים בקלות ומספקים ביצועים גבוהים, היו משבחות ומכירות מחשבי המק צמחו וחצו לראשונה את רף 35 מיליארד הדולר בהכנסות בשנה שעברה.

 

אפל ידועה כחברה חלוצית שמהמרת על תחומים חדשים, אתם הימרתם על שבב משלכם, ניסוי שהיה יכול להיכשל, ובסוף הכל היה על הכתפיים שלך. עד כמה קשה זה היה?
"ראשית, אני תמיד שמח להתמודד עם הבעיות הקשות. אם אתה עובד על דברים קלים, אתה מבזבז את הזמן שלך ואתה מבזבז את הזמן של הצוות שלך. אתה צריך לעבוד על רוב הבעיות הקשות. שנית, אם יורשה לי, זה לא היה הימור. אנחנו לא מהמרים, אנחנו לוקחים סיכון. זה היה סיכון אסטרטגי אבל רצינו להביא מוצר טוב, ידענו שהתהליך הזה ייקח זמן אבל לא התחלנו מאפס - הרי את שבב הטלפון שלנו התחלנו לבנות כבר לפני 14 שנה, כך שכבר התנסו בבניית שבב משלנו, עם ארכיטקטורה כזו שניתן להרחיב אותה גם לצרכים אחרים של ביצועים שונים, דרישות חשמל שונות ואילוצים תרמיים אחרים. מעבר לכך האתגר הגדול באפל כחברת מוצר הוא העובדה שלא מספיק לייצר שבב, אלא גם לשלב אותו עקב בצד אגודל במאפייני המוצר עצמו (המק- א"ג) ועם מערכת ההפעלה - ושלושת הצוותים האלה חייבים לעבוד יחד כדי שהמוצר יעבוד. זה ייחודי לחברה כמו אפל".

מחשבי מקבוק עם שבב M2 / צילום: Associated Press, Noah Berger

"הארכיטקטורה והחשיבה הבסיסית לא משתנה"

אינטל, שבה סרוג'י החל את הקריירה שלו לאחר תקופה ביבמ, לאחר שסיים בהצטיינות תואר במדעי המחשב בטכניון, הייתה ידועה כממציאת מודל "המפל": היא פיתחה את ארכיטקטורת ה-X86 עבור מחשבים בעלי ביצועים גבוהים, וקיוותה להצליח גם בשווקי הטלפונים והציוד הביתי עם שבבים "מנוונים", אסטרטגיה שבסופו של דבר לא צלחה. אפל החלה הפוך: היא פיתחה שבבים משלה לטלפונים נמוכי הספק, וכעת את אותה הארכיטקטורה היא מרחיבה גם לעולמות המחשבים האישיים, הדורשים הספק חשמלי גבוה בהרבה ועמידה בביצועים גבוהים- בעיקר עבור משתמשים שמחפשים חווית עבודה, עיצוב גרפי או משחק גבוהה מאוד.

"עשינו כאן תהליך של הרחבה או התפשטות", אומר סרוג'י. "זה לא אותו שבב שמשמש לכל המכשירים, אבל אותה התפיסה או הארכיטקטורה שאנחנו לוקחים איתנו מהאייפון גם למכשירים אחרים. אנחנו לוקחים בחשבון מעבד גרפי, מנוע עצבי, מערכת הפעלה, מעבד מצלמה, ומעבד אבטחה, לוקחים בחשבון את האינטגרציה עם מערכת ההפעלה והתוכנה ובונים כל פעם מחדש את הארכיטקטורה בצורה כזו שתתאים לצרכים שונים - השבבים אפילו שונים עבור מחשבי מק שונים, אבל הארכיטקטורה ודרך החשיבה הבסיסית לא משתנה, וזה דבר גדול".

מה למדת על עצמך ועל הצוות שלך בזמן הזה?
"הקורונה תפסה אותנו באמצע העבודה על השבב החדש. היא היתה כמו רוח נגדית שפעלה כלפינו. פתאום מהנדסים לא יכלו לנוע בחפשיות כמו קודם, לא יכלו להיפגש או אפילו להיות באותה המעבדה באותו הזמן כמו בעבר. היינו צריכים להשתמש בשרירים האחרים שלנו לשם כך. אבל הצוות שלי עמד בזה ולא החמיץ אפילו מטלה אחת. באמצעות שיחות וידאו בין המטה בקופרטינו לבין המשרד בישראל מצאנו תהליכים חדשים לניפוי באגים ופיתחנו טכניקות שיסייעו לנו להתמודד עם היעדרות פיזית של מהנדסים מהמעבדות. אני כמו אבא גאה - הקורונה פגעה בנו אבל כמו שאומרים על בני זוג, 'אנחנו עדיין נשואים'".

את המהלך הזה של פיתוח שבב משל עצמכם מחקים כיום בכל העולם, בחברות כמו מטא ואמזון. בראייה היסטורית, עד כמה המהלך הזה השתלם לכם?
"אני חושב שהוא שהשתלם לגמרי. הראינו זאת שוב ושוב. התחלנו עם הטלפון, בנינו שבבים משלנו לטלפון, ותסכים איתי שכאשר אתה מסתכל עליו -הוא הטלפון הטוב בשוק. שנית, השבבים שלנו מותאמים לחלוטין למוצרים שלנו - השילוב בין השבב למערכת ההפעלה ולתוכנה השתלם לנו בגדול".  

עוד כתבות

אורי לוין, מנכ''ל דיסקונט / צילום: יח''צ

דוחות דיסקונט: העלאת הריבית תרמה להכנסות, הבנק ממשיך לחלק דיבידנד

דיסקונט פתח את עונת הדוחות של הבנקים ומסכם רבעון חזק, על אף ירידה של 21% ברווח הנקי בעקבות הפרשות להפסדי אשראי ● הבנק יחלק דיבידנד בהיקף של 133 מיליון שקל

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool

יצוא לאסיה ומחירים מזנקים: כך מנצחת רוסיה במלחמת האנרגיה מול המערב

התלות האירופית המתמשכת ברוסיה כספקית אנרגיה, שווקים חדשים שאינם מהססים לסחור עמה והמחירים המטאוריים בשוק האנרגיה הביאו הכנסות-עתק למדינה, ומאפשרים לה לממן את המלחמה באוקראינה ואף לאיים על אירופה בחורף קר וחשוך ● לפי הבנק המרכזי הרוסי, עודף הסחר במדינה הגיע לשיא של 166 מיליארד דולר

הפקולטה לניהול.  עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעם או פעמיים בשבוע? / צילום: Shutterstock

עובדים קשה כל היום ומתעמלים פעמיים בשבוע? מחקר חדש מגלה שזה לא מספיק

ידוע ששעות עבודה ארוכות תורמות לריבוי של מקרי מוות ממחלות לב ושבץ ● מחקר חדש מצא כי בניגוד למה שחשבנו עד כה, פעילות גופנית מתונה אינה מגינה עלינו מנזקי עומס העבודה, ובמובן מסוים אפילו להפך ● הפקולטה, מאמרים של חוקרי הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

עבור וורן באפט, ההפסדים הם לא באג - אלא פיצ'ר

ברקשייר הת'אווי של וורן באפט הפסידה ברבעון השני של השנה 44 מיליארד דולר ומניית החברה ירדה ב־2% בחודש האחרון, אך מבחינת באפט מדובר בפטנט יעיל להרחקת אנשים שלא מבינים שטווח קצר נמדד ברבעונים ואפילו בשנים ● וגם: בנק ישראל מזכיר לכולנו כמה מהר אנחנו מאבדים פרופורציות ● הכוכבים של השבוע

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

חברים בקהילה הלהט''בית, אשר רואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ''הורות על תנאי'' / צילום: Shutterstock, fizkes

בית המשפט העליון קבע: פרידה אינה מצדיקה שלילת זכויות מהורה לא ביולוגי

מדאיג לראות כי מי שמערער את הלגיטימיות של הורות לא ביולוגית הם דווקא חברים בקהילה הלהט"בית, שרואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ"הורות על-תנאי", שניתן להפקיעה במקרה של פרידה ● לאחרונה ניתנה שורת פסקי דין העוסקים בניסיונות של ההורה הביולוגי לבטל את זכויות ההורות של בן זוגו לשעבר, מה שמעיד כי מדובר בתופעה רחבת-היקף

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו