גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השופטת איימה לזכות נאשם בעבירות נשק בגלל קושי בתיאום תאריכי דיונים

שופטת בית המשפט המחוזי תמר בר אשר איימה על הפרקליטות במחיקת הליך וזיכוי חשוד בעבירת נשק בגלל בעיות הנוגעות לתיאום דיונים בתיק ● זו לא הפעם הראשונה שהשופטת מתנהלת באופן תמוה

השופטת תמר בר־אשר / צילום: אתר הרשות השופטת
השופטת תמר בר־אשר / צילום: אתר הרשות השופטת

לפני כחודשיים פרסמנו בגלובס את סיפורה של שופטת בית המשפט המחוזי תמר בר אשר שהחליטה לא לשמוע את עדותה של בת 14 שהותקפה מינית מספר פעמים "בגלל עומס" וביקשה להפחית את סעיף העבירה ולהוריד את התיק לבית משפט השלום. כעת אנחנו חושפים כי לאחר הסערה הציבורית שקמה, התהפכה בר אשר, דנה בתיק ושידלה את הצדדים להגיע להסדר טיעון. עובדות כתב האישום תוקנו בצורה קומסטית, והיא הרשיעה את הנאשם בסעיף החמור. אותו סעיף אישום אשר הפך במקור למושא ביקורת ולעג מצידה.

התנהלותה התמוהה של תמר בר אשר באה לידי ביטוי במקרה נוסף שאת פרטיו נפרסם כאן לראשונה: במסגרתו איימה על הפרקליטות במחיקת הליך וזיכוי חשוד בעבירת נשק בגלל בעיות הנוגעות לתיאום דיונים בתיק.

וכעת בהרחבה:

1. בחודש אפריל האחרון סירבה השופטת תמר בר-אשר מבית המשפט המחוזי בירושלים כי תיק מעשה מגונה חמור נגד קטינה בת 14 יידון בפניה במחוזי "בשל עומס".

המדובר בהחלטה בעניינו של וליד חטיב אשר הואשם בעבירת מעשה מגונה על-פי סעיף 348(ב) בחוק העונשין, שהעונש הקבוע לצדה הוא עשר שנות מאסר. המעשה המגונה הנטען, כלל את עמידת הנאשם מאחורי קטינה שטרם מלאו לה 14, מישוש כתפיה, חיבוק סביב צווארה, העברת ידיו על גבה עד לקו תחתוניה, היצמדות אליה והנחת יד על חזה של הקטינה ומישושו. המעשים, אשר בכל פעם כללו חלק מהמעשים האמורים, נעשו כחמש פעמים בזה אחר זה ומעל בגדיה של הקטינה. עוד נטען, כי הנאשם המשיך במעשיו למרות בקשת הקטינה בפעם השנייה להפסיק זאת, וגם לאחר הפעם הרביעית בה היא אף דחפה פעמיים את ידיו.

כתב האישום הוגש באוגוסט 2021. על פי נוהל נשיאת בית המשפט העליון, על מנת למנוע סבל ועינוי דין מיותרים לקטינים נפגעי עבירה - בית המשפט חייב לשמוע את עדותם בתוך 90 יום ממועד הגשת כתב האישום. אולם במשך חודשים ארוכים עדות הקטינה הנפגעת לא נשמעה, בשל התנהלות השופטת.

חרף בקשות חוזרות על מנת לעמוד בהוראות נוהל נשיאת העליון, השיבה בר-אשר כי "צר לי, יומני עד אפס מקום, ולפיכך אין באפשרותי להציע מועד מוקדם יותר".

לפני כחודשיים, החליטה השופטת תמר בר-אשר כי יש להמיר את סעיף העבירה מסעיף 348(ב) לחוק העונשין לסעיף 348(א) לחוק העונשין. המשמעות לכך - כפולה. העונש המקסימלי פחת מ-10 שנות מאסר ל-7 שנות מאסר, וממילא יש לבית המשפט השלום סמכות לדון בתיק זה, והיא אכן הורתה להעביר את התיק לבית המשפט השלום.

השופטת בר אשר ציינה כי "פרשנות טכנית של הוראות הסעיפים הנדונים עשויה להוביל למסקנתה של המאשימה, שעל-פיה אפשר היה להאשים גם את הנאשם הנדון בעבירה החמורה יותר, לפי סעיף 348(ב), אולם בר אשר מיד כתבה "למרות זאת, דומה כי לא ניתן לחלוק על כך שהיה על המאשימה לשקול גם את נסיבות מעשה העבירה, אשר בלי להמעיט מחומרתן, אינן ברף חומרה גבוה. נסיבות אלו, כך נראה, לחלוטין אינן מצדיקות להגדיל את העומס העצום המוטל על בית המשפט המחוזי ובעקיפין להגדיל אף את העומס המוטל על בית המשפט העליון, בהיותו ערכאת הערעור".

כלומר, לטענת בר אשר - לאור העומס העצום דווקא בבית המשפט המחוזי, יש לתקן את כתב האישום, להקל את סעיף העבירה ולהתחיל את ההליך מחדש בבית המשפט השלום בירושלים.

בעקבות הפרסום התעוררה סערה ציבורית והפרקליטות דחקה בשופטת בר אשר לעיין מחדש בהחלטתה. כעת אנחנו חושפים כי בעקבות הפרסום נקבע דיון במעמד הצדדים - במסגרתו השופטת הפכה את עורה ו"שידלה" את הנאשם להודות בכתב האישום ובסעיף העבירה חרף החלטתה הקודמת. כתב האישום תוקן "קוסמטית", וחטיב הודה בביצוע העבירה לפי סעיף 348(ב).

מה לגבי השכל הישר וההגיון הבריא או לחילופין העומס האדיר דווקא בבית המשפט המחוזי שהצדיקו לטענת השופטת בר אשר בסיבוב הקודם את הורדת התיק לבית המשפט השלום והמרת סעיף העבירה? לא ברור.

אלא שזו לא ההחלטה התמוהה היחידה של כבוד השופטת.

2. אל שולחנה של בר אשר הגיע לאחרונה תיק של עבירות נשק שהוגש נגד תושב עיסאוויה. התיק נקבע על ידי השופטת ל-29 למרץ לדיון הוכחות. אולם בר אשר, קבעה את הדיון ללא תיאום עם הצדדים, ומשום כך נאלצה הפרקליטות לבקש דחיה מכיוון שבאותו יום התקיימה השתלמות לפרקליטות באילת. הפרקליטות ביקשה לקיים דיון תזכורת על מנת לתאם מועד מוסכם. השופטת שוב קבעה דיון הוכחות ללא תיאום עם הצדדים, ומשום כך הפעם הסנגור לא היה יכול וביקש דחיה, אך בר אשר סירבה. בפתחו של הדיון, אליו הגיעו כל הצדדים, הודיע הסנגור כי הוא חולה, ולאור זאת התבקשה דחיה בהסכמה.

השופטת בר אשר הביעה כעס על הפרקליטות שהסכימה לדחייה, ואמרה שאו שדיון ההוכחות יתקיים מיד או שכעונש לא יתקיים דיון הוכחות. הפרקליטות בתגובה הסבירה שהסניגור היה חולה ולכן הסכימה לדחיה, וביקשה לקבוע דיון תזכורת כדי לתאם מועד להוכחות. הפרקליטות הוסיפה כי אין לשופטת סמכות שלא לקבוע דיון הוכחות. בר אשר שוב קבעה דיון ללא תיאום עם הצדדים, ובתגובה כתב לה הסניגור כי באותו יום כבר נקבע לו קודם לכן דיון הוכחות בבית משפט אחר ומשום כך ביקש דחיה. בר אשר דחתה את הבקשה, ובעקבות כך הודיע הסנגור כי הוא מתפטר מייצוג או לחילופין שהדיון ייקבע לימי הפגרה.

על כך הגיבה השופטת בר אשר בהודעה נזעמת: "ציפיית באי-כוח הצדדים ובכלל זה, ציפיית בא-כוח הנאשם, כי הגורם האחד והיחיד שיתאים את עצמו לאילוצי באי-כוח הצדדים יהיה בית המשפט וכן והתעלמותם ממרכיב בזבוז הזמן היקר של בית המשפט, מעלה תמיהות קשות".

עוד הוסיפה בר אשר כי "מכל מקום, אין כל אפשרות לשמוע את ההליך הנדון במהלך הפגרה. אף יוער, כי על-פי ניסיוני, המאשימה מתנגדת לשמיעת תיקי הוכחות במהלך הפגרה".

השופטת בר אשר העבירה את בקשת הסנגור לתגובת הפרקליטות שהגיבה כי היא איננה מתערבת בעניין בקשתו להתפטר והיא מותירה את העניין לשיקול דעת בית המשפט, אולם לעניין קביעת דיון בימי הפגרה, הגיבה הפרקליטות כי אין מקום להסכים לכך מכיוון שאין המדובר בתיק מעצר או עם דחיפות מיוחדת.

על תגובה זו יצאה קצפה של השופטת בר אשר שאיימה בתגובה, לא פחות ולא יותר למחוק את כתב האישום החמור ולזכות את הנאשם.

בהחלטתה כתבה בר אשר כי כי "ביום 2.5.2022 הגיש בא-כוח המאשימה "הודעה ובקשה" שבה הסביר באריכות יתירה מדוע יש לאפשר שמיעת ראיות בהליך הנוכחי. כשהתבקש להגיב לבקשה לשחרור מייצוג, חמק מכל אחריות, תוך ניסיון לגלגל זאת לפתחו של בית המשפט. מן הראוי שבא-כוח המאשימה יתכבד ויגיש תגובה המכבדת את המאשימה, חלף התנערות מוחלטת מכל אחריות".

בר אשר הזכירה את סעיף 17א לחוק סדר הדין הפלילי הקובע כי "סניגור שהנאשם העמיד לעצמו, לא יפסיק לייצגו כל עוד נמשך המשפט או הערעור שלשמם הועמד, אלא ברשות בית המשפט"

לדברי בר אשר, "כפי שנפסק לעניין הוראה זו, תכליתה להבטיח לנאשם ייצוג רציף, יציב, ונטול זעזועים. מטעם זה הוסמך בית המשפט לפקח על הפסקת הייצוג של הנאשם. סמכות פיקוח זו נועדה לאפשר לבית המשפט לוודא כי רק בנסיבות שבהן ישנה הצדקה עניינית להפסקת הייצוג, באופן שלא יביא לפגיעה בהגנת הנאשם, יתיר בית המשפט לסניגור להפסיק לייצג את הנאשם".

לבסוף כתבה בר אשר כי "אם עד יום 30.5.2022 לא תגיש המאשימה תגובה עניינית, מנומקת ומפורטת, הנוקטת עמדה לגופה של הבקשה (ולא התנערות מכל אחריות לניהולו של הליך זה), ייחשב הדבר לכך שהמאשימה הגישה בקשה למחיקת הליך זה ולזיכוי הנאשם".

לאחר שפרקליט מחוז ירושלים ולאחר שהסנגורית הציבורית הארצית התערבו והביעו מחאה על התנהלות השופטת בר אשר, "התקפלה" בר אשר וניאותה להקדים את מועד הדיון כך שיתאים לשני הצדדים.

שני הסיפורים לעיל הם לכאורה מקרים נקודתיים. למרות זאת, אנחנו בוחרים להביא אותם בהרחבה מפאת חשיבותם הציבורית. ומכיוון והגיע הזמן שנשיא בית המשפט המחוזי בירושלים אהרן פרקש ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ייכנסו לעובי הקורה בעניינה.

עוד כתבות

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו ורעייתו שרה בפריימריז / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

הפנים לשריונים: לאחר המהפכה ברשימת הליכוד, במפלגה מצפים להחלטת נתניהו

הטלפונים לראשי הערים במטרה שיתמכו בעורך ישראל היום לשעבר, הדילים שעיצבו את הצמרת החדשה של המפלגה, והמפלה של השרים לשעבר שלא השכילו לעבוד בכנסת: מאחורי הקלעים של הפריימריז בליכוד ● וגם: כך הפכה העבודה למפלגת נישה חברתית־כלכלית

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

עירא פלטי, דירקטור כיום ובעבר מנכ''ל סרגון / צילום: אורה בשן

מאבק השליטה בסרגון: חברת הייעוץ ISS תומכת בהדחת שני דירקטורים, אך מתנגדת למועמדי אוויאט לדירקטוריון

לקראת אסיפת בעלי המניות ממליצה ISS להדיח את המנכ"ל לשעבר עירא פלטי ואת יעל לנגר מהדירקטוריון, אך לא את דוד ריפשטיין שגם אותו ביקשה אוויאט להחליף ● קוראת לא לבחור במועמדי אוויאט לדירקטוריון, משום שאין להם ניסיון מתאים בתעשייה

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק, במאי השנה / צילום: שלומי יוסף

עובדים גויסו ולשכות חדשות נפתחו, אז למה עדיין צריך לחכות חודשים לדרכון חדש?

שרת הפנים איילת שקד הבטיחה בפברואר האחרון לפתור את משבר הדרכונים "בשבועות הקרובים" ● אבל חצי שנה אחר-כך, בדיקת גלובס מעלה כי התורים ללשכות עדיין ארוכים: 6 חודשים בתל אביב וירושלים, 4 חודשים בבאר שבע וכמעט חמישה חודשים בחיפה

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

חברים בקהילה הלהט''בית, אשר רואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ''הורות על תנאי'' / צילום: Shutterstock, fizkes

בית המשפט העליון קבע: פרידה אינה מצדיקה שלילת זכויות מהורה לא ביולוגי

מדאיג לראות כי מי שמערער את הלגיטימיות של הורות לא ביולוגית הם דווקא חברים בקהילה הלהט"בית, שרואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ"הורות על-תנאי", שניתן להפקיעה במקרה של פרידה ● לאחרונה ניתנה שורת פסקי דין העוסקים בניסיונות של ההורה הביולוגי לבטל את זכויות ההורות של בן זוגו לשעבר, מה שמעיד כי מדובר בתופעה רחבת-היקף

שמרית לב וגיתית להב, מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory / צילום: עידו לביא

היזמיות שפיתחו מסטיק המסייע להפחית את צריכת המזונות המתוקים: "הרגולציה מאתגרת, לא רק בישראל"

שמרית לב וגיתית להב, תושבות רמת ישי ● מייסדות ומנכ״ליות משותפות של Sweet Victory ● "ההתחלה הייתה ללא תקציב. ככל שהתקדמנו, הבנק המלווה נתן בנו אמון והעמיד לנו אשראי כפי הנדרש" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

עו''ד זאב פרל / צילום: דודו בכר

"אחרי 7 שנים אפשר להפוך לשותף": עו"ד זאב פרל מספר איך מנהלים משרד עורכי דין מרחוק

עו''ד זאב פרל, ראש משרד עורכי הדין פרל כהן, מסמן בראיון לגלובס את האתגר הבא של הפירמות בישראל ("גלובליות אמיתית, הלקוחות רוצים למכור לארה"ב") • וטוען: "בינתיים המשבר בהייטק הוא משברון. רואים יותר זהירות מצד החברות, ואולי זו זהירות טובה"

בית משפט השלום בחיפה / צילום: פאול אורלייב

עלילות השופטת מעין צור: יזמה ארבעה הליכים משפטיים פרטיים והפסידה בכולם

מקרה כזה לא רואים כל יום: שופטת מכהנת, זו שבסמכותה להכריע בפסקי דין, הפסידה בארבעה הליכים משפטיים תוך מספר חודשים ספורים ● אם זה לא מספיק, השופטת צור ניסתה לכאורה להתחמק מתשלום אגרה, ואף ננזפה ע"י המפקחת על רישום מקרקעין

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

שוקי אסיה עוברים לעליות; ניקיי מזנק ביותר מ-2.6%

מדד ניקיי ביפן חזר למסחר לאחר יום חופשה ומזנק ● מחירי הנפט יורדים בכ-0.3% ● כלכלת בריטניה התכווצה ב-0.1% ברבעון השני ● מניית סופטבנק מזנקת לאחר שבנק ההשקעות הפחית החזקות בחברת המסחר המקוון עליבאבא ● המסחר בוול סטריט אמש ננעל במגמה מעורבת, נאסד"ק מחק 0.6% מערכו

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש