גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החזון הקודר לגבי האינפלציה: נגידי הבנקים המרכזיים החשובים בעולם נפגשו על במה אחת

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול, נגיד בנק אנגליה אנדרו ביילי, ונשיאת הבנק המרכזי האירופי כריסטין לגארד, שאחראיים ביחד על מאזנים של כ־20 טריליון דולר, נפגשו השבוע באירופה והציגו תחזית עגומה לגבי עידן של עליות מחירים שסופו לא ידוע ● לדברי לגארד, ישנם כוחות חזקים שהשתחררו בתקופה האחרונה "שהולכים לשנות לחלוטין את הסביבה שבמסגרתה אנו פועלים"

נגידי שלושת הבנקים המרכזיים החשובים ביותר בעולם נפגשו ביום רביעי על במה אחת בפורטוגל. השלושה - יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול, נגיד בנק אנגליה אנדרו ביילי, ונשיאת הבנק המרכזי האירופי כריסטין לגארד - הציגו יחד תחזית קודרת למדי לגבי עידן של עליות מחירים, שיבושים בגלובליזציה, חלוקת העולם לגושי־סחר וגם של הצורך במדיניות מוניטרית פעילה יותר בניסיון לשמור על יציבות כלכלית ופוליטית.

בחודשים האחרונים מנסים הבנקים המרכזיים כולם, בדרגות שונות של נחישות, להיאבק בעליות המחירים החדות הנרשמות באופן גלובלי באמצעות העלאות ריבית, תוך ניסיון להתחמק ממשבר כלכלי וממיתון. במלים אחרות: לגמול בהצלחה את המערב מעידן הכסף הזול של העשור האחרון.

מפגש הנגידים התקיים במסגרת האירוע השנתי של הבנק המרכזי האירופי (ECB) בפורטוגל. ביחד, הנגידים פאוול, ביילי ולגארד אחראים למאזנים של יותר מ־20 טריליון דולר, שרובם נצברו בעשור האחרון בשלל תוכניות הרחבה כמותיות ותמיכה בשווקים ובממשלות.

 

הפסימיות של לגארד

מבין השלושה, לגארד הייתה הפסימית ביותר. נשיאת הבנק המרכזי האירופי אמרה כי היא סבורה שהעידן של אינפלציה נמוכה ששרר בשנים האחרונות נגמר. "אני לא חושבת שאנחנו הולכים לחזור לסביבה הכלכלית של אינפלציה נמוכה", אמרה לגארד. "ישנם כוחות חזקים שהשתחררו כתוצאה ממגפת הקורונה ומהזעזוע הגיאופוליטי המשמעותי. הכוחות הללו הולכים לשנות את התמונה ואת הסביבה שבמסגרתה אנחנו פועלים", הוסיפה נשיאת הבנק האירופי המרכזי.

לגארד התייחסה במיוחד לעשור האחרון, שבו האינפלציה השנתית בגוש האירו לא עלתה מעל 3.3% בשנה לכל היותר, ובמשך שנים רבות הייתה למעשה קרובה לאפס. היא העריכה שבשל השיבושים בגלובליזציה, חלוקת העולם לגושים של "ידידים או אויבים" והשפעה רבה על הסחר הגלובלי, עליות מחירים יהיו כעת בלתי־נמנעות.

האינפלציה החזויה השנה לגוש האירו היא 6.8%. "יש מי שיטענו כי המקום שבו אתה מייצר, או המקום שממנו אתה מספק שירותים, יושפעו משיקולים אחרים מלבד עלות", אמרה לגארד.

נגיד בנק אנגליה אנדרו ביילי / צילום: Associated Press, Frank Augstein

פאוול מחפש דרך

נשיא ה"פד" פאוול הסכים אתה, ואמר כי "מאז מגפת הקורונה אנחנו מתמודדים עם כוחות אחרים מאשר בעבר, ועלינו לחשוב על המדיניות המוניטרית בצורה שונה לגמרי". הוא ציין את הכוחות שפעלו במשך עשורים להורדת מחירים עד לקורונה ולמלחמה באוקראינה, ואמר כי "אנחנו לא יודעים עדיין אם נחזור למצב דומה לזה עכשיו". התפקיד של ה"פד", ציין, הוא למצוא דרך לשמור על יציבות מחירים ותעסוקה מלאה בכלכלה החדשה שנוצרת כעת. "זה שונה לגמרי ממה שעשינו ב־25 השנים האחרונות", הוסיף.

גם הנגיד ביילי הגדיר את המצב הנוכחי של הכלכלה העולמית כ"שונה מהותית" מזה שהיה בעבר. הוא ציין כי בבריטניה וברחבי העולם, למשל, מגפת הקורונה הביאה ל"שינוי מבני בשווקי העבודה ובדרך שבה הם עובדים". לגארד לא סתרה ישירות את הערכות הכלכלנים של הבנק האירופי המרכזי שהאינפלציה "בטווח הבינוני" תשוב לרמה של 2%, אך דבריה עשויים להשפיע על ציפיות האינפלציה של הציבור ושל המגזר העסקי.

הצלחה בלתי ודאית

נגידי הבנקים גם ציינו כי בעוד המדיניות המוניטרית שהם מובילים יכולה לנסות ולהוריד את האינפלציה באמצעות העלאת הריבית והפחתת הביקושים, הרי שהזעזועים החיצוניים שגורמים לירידה בהיצע, כמו המלחמה באוקראינה, בעיות בשרשראות אספקה ועוד, הופכים את ההצלחה במאבק בעליות המחירים לבלתי־ודאית.

הדברים של לגארד מבטאים "התפכחות מאוחרת" מהעמדה היונית שאותה הציג הבנק המרכזי האירופי בשנה האחרונה, לפיה האינפלציה היא "תופעה חולפת" והמחירים יירדו בטווח של חודשים. היא אף אמרה כי בהתחשב במצב האינפלציוני ביבשת, ייתכן שהבנק המרכזי יבחר לשנות את הגישה ההדרגתית שעליה הכריז בתחילת החודש, ולהעלות את הריבית על הפיקדונות בגוש האירו ב־0.5% בפגישתו הקרובה ביולי, במקום ב־0.25% כפי שפורסם עד כה.

הריבית בגוש האירו עומדת עדיין על מינוס 0.5%, בהשוואה ל־1.5% בארה"ב ו־1.25% בבריטניה. שיעור האינפלציה בספרד ובבלגיה עבר את ה־10%, לפי נתונים חדשים שפורסמו השבוע. האינפלציה בגרמניה דווקא ירדה בחודש האחרון, אך הקרדיט ניתן בעיקר להשפעות המדיניות הפיסקלית של הממשלה שכללה סבסוד התחבורה הציבורית במיליארדי אירו והורדת מחירי הדלק. בצרפת עלתה האינפלציה ב־0.7% ל־5.8%. אם יתווספו נתונים לגבי עליות מחירים בשבועות שנותרו למפגש הבנק המרכזי האירופי, ייתכן שהוא יבחר באופציה הדרסטית יותר.

חשש לפירוק גוש האירו

צעד חריף כזה של האיחוד האירופי יהיה דומה לזה שנקט הפד, שהודיע החודש על העלאה של 0.75% בריבית במקום 0.5% לפי התחזיות. פאוול שב והתחייב בדבריו בפורטוגל למנוע מצב של "אינפלציה גבוהה קבועה".

"הסיכון הוא שבגלל ריבוי הזעזועים אתה מתחיל לעבור למדיניות שמאפשרת אינפלציה גבוהה. התפקיד שלנו הוא למנוע את זה מלקרות, ואנחנו נעשה זאת. לא נרשה מעבר מסביבה של אינפלציה נמוכה לסביבה של אינפלציה גבוהה", אמר.

ובעוד ה"פד" ו"בנק אנגליה" צריכים לדאוג בשל החשש שהעלאות הריבית יגררו מיתון חריף ומשבר כלכלי, הבנק האירופי המרכזי נאלץ לחשוש גם מהפרגמנטציה שמהלך כזה תגרור בתוך גוש האירו, ומזינוק בעלויות תחזוק־החוב של מדינות דרום אירופה, השקועות בחובות גדולים יותר מהתמ"ג שלהן.

החשש ממשבר חוב חדש של דרום אירופה הביא את הבנק להכריז על כלי מוניטרי חדש שיושק בשבועות הקרובים, שמטרתו לשמור את המרווח בין עלויות ההלוואה של מדינות כמו איטליה ליוון לאלה של גרמניה והולנד על "רמה הוגנת".

לא ברור מהי הרמה הזו, ומה יהיה התקציב של מה שהיא בעצם תוכנית רכש אג"חים ממשלתיים של מדינות דרום אירופה. גם לא ברורה ההשפעה של מהלך כזה על האינפלציה לצד העלאת ריבית, וכן אם השניים לא "יקזזו" למעשה אחד את השני.

עוד כתבות

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

בריאן דיז, ראש המועצה הלאומית לכלכלה בבית הלבן, ואליזבת' דור, סמנכ''לית בכירה ב-Whirlpool באירוע קידום חקיקה לייצור מקומי / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

בניסיון להתמודד עם סין ומשבר האקלים, בארה"ב שואפים להחליף מדיניות כלכלית

בשנים האחרונות גוברות בארה"ב הקריאות לאמץ מדיניות כלכלית שתשפר את הייצור המקומי ותתמודד עם חולשות במודל הנוכחי ● מהתחדשות בדיור ובתחבורה ועד ניסיון להחזיר ליבשת מפעלי תעשייה שעברו אל מעבר לים, בארה"ב מנסים לאמץ מדיניות תעשייתית חדשה

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

שיחות הגרעין בווינה ב־2021 / צילום: Reuters

איראן דורשת מהמעצמות ערבויות למקרה שארה"ב תיסוג בשנית מהסכם הגרעין

בוושינגטון טרם החליטו אם להסכים למתווה החדש שהציעו המעצמות במסגרת שיחות הגרעין בווינה, והוגש גם למנהיג העליון של איראן עלי חמינאי ● וגם: חבר קבינט מאשים את לפיד וגנץ כי "השתמשו ביועמ"שית כדי לא לעדכן אותנו מראש על המבצע"

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

העליות בבורסה התחזקו בסיום; סלקום צנחה ב-6.3%, מג'יק ב-7.3%

מדד ת"א 35 רשם עלייה של 0.9%. ת"א 90 טיפס ב-0.8% ומדד ת"א מניב חו"ל בלט בעלייה של 2.8% ● דוחות רבים זרמו לבורסה: פרטנר, אל על, דיסקונט וישראכרט כבר פרסמו תוצאות

דולר. צונח לשפל של 5 חודשים / צילום: Shutterstock

הדולר צונח לשפל של 4 חודשים מול השקל: אלו הסיבות העיקריות

אחרי שנחלש במחצית הראשונה של השנה עד כדי כך שכוחו בבלימת האינפלציה המיובאת נבלם, השקל ממשיך להתחזק מול הדולר האמריקאי בחסות העליות בשווקים מעבר לים

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס

אישה מצביעה בכפר מנדא / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הציבור הערבי יגיע הפעם לקלפי רק אם ירגיש שיש אופק, ולא בגלל חשש מנתניהו

כדי לעודד את המצביעים להגיע בהמוניהם לקלפיות, המפלגות הערביות משנות אסטרטגיה ומנהלות קמפיין ללא הכפשות ואיומים מפני חזרתו של נתניהו לשלטון ● כנראה שגם להן נפל האסימון שהאזרחים הערבים ייצאו להצביע הפעם רק מתוך תקווה לעתיד טוב יותר ולא מתוך פחד

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

צביעת הנת''צ החדש בנתיבי איילון / צילום: באדיבות נתיבי איילון

על חשבון כלי רכב פרטיים: נתיבי העדפה חדשים יסומנו בגוש דן

עיריית ת"א ומשרד התחבורה קרובים לסיכום על הכשרת 5 ק"מ של נתיבים לתחבורה ציבורית בחודשים הקרובים, שיבוצעו בין-לילה ● נתיבים דומים מתוכננים גם בבת ים ובראשון לציון ● גם בכביש 1 יסומן נתיב, אך האכיפה בו שנויה במחלוקת