גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההסכם להגדלת נאט"ו יעזור לארדואן לחזק את התמיכה בו בבית

שבדיה ופינלנד, שצפויות להצטרף לברית, מסכימות לסיים את התמיכה במיליציות כורדיות ולהסיר מגבלות על מכירת נשק לטורקיה

נשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט''ו במדריד, השבוע / צילום: Associated Press, Manu Fernandez
נשיא טורקיה ארדואן בפסגת נאט''ו במדריד, השבוע / צילום: Associated Press, Manu Fernandez

ההסכם השבוע על פיו טורקיה תסכים להצטרפותן של שבדיה ופינלנד לנאט"ו בתמורה לוויתורים במדיניות החוץ של מדינות אלה מעניק לנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן ניצחון שהוא יכול לנצל לחיזוק מעמדו הפוליטי מבית.

הברית הצבאית של העולם החופשי תוהה איך להתגונן מפני רודנים
שיעור אמריקאי איך לנצח בבחירות: לחמם את "הכפתורים החמים"

ההסכם מעניק לארדואן, על הנייר, את כל הדרישות שלו, ומסיים סכסוך שאיים להימשך חודשים רבים ולהפריע לתוכנית של מנהיגי נאט"ו להתרחבות היסטורית שנועדה לעמוד מול האיום הרוסי על ביטחונה של אירופה לאחר פלישתה לאוקראינה.

שבדיה ופינלנד הסכימו להפסיק לתמוך במיליציות כורדיות ולסיים את המגבלות על מכירת כלי נשק לטורקיה, ובכך מילאו דרישות שפירטה הממשלה הטורקית מאז שארדואן השמיע לראשונה את האיום לחסום את כניסת שתי המדינות לברית ההגנה.

"טורקיה קיבלה מה שרצתה"

ארודאן גם קיבל, כפי שרצה, שיחת טלפון ופגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, שהתקשר לנשיא הטורקי ביום שלישי ונפגש אתו במדריד ביום רביעי.

הנשיא הטורקי כבר מבקש זמן רב לחזק את הקשרים עם נשיא ארה"ב כדי לבקש וויתורים נפרדים במערכת היחסים בין ארה"ב וטורקיה, כמו מכירת נשק, אם כי לא קישר באופן מפורש בין דרישות אלה והסכסוך הנוגע לנאט"ו, כך אמרו פקידים בכירים בארה"ב.

"טורקיה קיבלה מה שרצתה", נמסר ממשרד הנשיא הטורקי בהודעה לאחר סיום ההסכם.

בתחילה איים ארדואן לבלום את הגישה של שבדיה ופינלנד לנאט"ו במאי, ובכך הפתיע מנהיגים באירופה. הוא ציין את חוסר הנוחות של טורקיה לגבי קשרים בין שתי המדינות הנורדיות ומיליציה כורדית שהטורקים מגדירים כארגון טרור.

הווטו של הנשיא הטורקי הוליד שבועות ארוכים של דיפלומטיה שדשדשו והיו בהם מעט סימנים להצלחה. אפילו שעות בודדות לפני שהסכים להצטרפותן, זלזל ארדואן באופן ציבורי בהצעות של שבדיה ופינלנד כ"מלים ריקות".

ההסכם הסופי הגיע לאחר יומיים של דיפלומטיה אינטנסיבית בבריסל ובמדריד, שכללו פגישה באורך כמעט ארבע שעות בין מנהיגי שלוש המדינות ומזכ"ל נאט"ו בבירה הספרדית.

כשהחלה הפגישה, הציפיות היו נמוכות ולא היה בכלל בטוח שניתן להגיע להסכם, כך אמר אדם המכיר את האירועים.

עד יום שני, שבדיה ופינלנד כבר עשו ויתורים, ושבדיה הסכימה לפתוח בחקירות משטרה חדשות לגבי מפלגת הפועלים של כורדיסטן (PKK), כך אמר מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג.

ביום שלישי התקשר ביידן לארדואן כדי לדחוק בו להצטרף לשאר חברות הברית ולקבל את הצטרפותן של שבדיה ופינלנד. במהלך השיחה, ביידן לא הציע לטורקיה וויתורים במערכת היחסים עם ארה"ב, וארדואן לא ביקש וויתורים אמריקאיים כתנאי להסרת הווטו שלו.

טורקיה מנהלת מו"מ נפרד עם ממשל ביידן לגבי הצעה לרכישת צי של מטוסי F-16, מכירה של טילים, ובעקבות האיומים של ארדואן לפתוח במבצע צבאי חדש נגד חמושים כורדים בסוריה.

"הטורקים למעשה התכוונו למה שאמרו. הם היו ממוקדים בפינלנד ובשבדיה ובשאלת הטרור ובשאלת אמברגו הנשק", אמר פקיד בכיר בממשל, שהתייחס לדרישה הטורקית ששתי המדינות יבטלו איסור על מכירת נשק לאנקרה שהוטל ב־2019 בעקבות הפלישה הטורקית לסוריה.

ביידן אמר גם שסגירת ההסכם עם שבדיה ופינלנד יוצרת את ההזדמנות לכך שהוא וארדואן ייפגשו ביום המחרת, אמר הפקיד האמריקאי. שניהם אכן נפגשו ביום רביעי במדריד, שם הודה ביידן לארדואן על תמיכתו בבקשה להצטרפות לנאט"ו מצד שתי המדינות הנורדיות.

הפגישה שעזרה לשנות את דעתו של ארדואן

דיפלומטים אמרו גם שסטולטנברג שיחק תפקיד מרכזי בהשגת ההסכם. הוא אמר שהחששות הטורקיים הם לגיטימיים ויש להתייחס אליהם, ויצא מגדרו על מנת להזכיר כל פעם את טורקיה בשם הרשמי בו היא מציגה עצמה בפורומים בינלאומיים.

סטולטנברג ניצל את יחסיו החמים עם כל שלושת המנהיגים ומינף את קשריו עם ארדואן על מנת לשכנע אותו להצטרף לפגישה המרובעת ביום שלישי. בזמן המפגש, ארדואן וסטולטנברג בילו זמן רב בשיחה ביניהם בזמן שהמשלחות התכנסו, כך אמר אדם אחר המכיר את הפגישה.

"היחסים שלו עם ארדואן עזרו לשכנע אותו להגיע לפגישה", אמר אלפר קוסקון, מנהל כללי לשעבר של נושאי ביטחון בינלאומיים במשרד החוץ הטורקי, וכיום עמית במכון קרנגי לשלום עולמי, בוושינגטון.

דיפלומט מערבי המכיר את השיחות אמר שהפגישה עזרה לשנות את דעתו של ארדואן. "הוא חש שמקשיבים שלו ושלוקחים את החששות שלו ברצינות", אמר הדיפלומט.

ההסכם הסופי נותן לפינלנד ולשבדיה את היכולת לשמור על פאסון לגבי כמה מהדרישות החריגות יותר של טורקיה, כמו הסגרת חשודים הקשורים ל־PKK - משהו שפקידים בממשלה השבדית התנגדו לו עד כה בגלל סיבות הנוגעות להליך משפטי תקין. ההסכם עוקף את הנושא בכך שהוא קובע שהמדינות הנורדיות יתייחסו לבקשות הטורקיות בהתאם להסכם הסגרה אירופאי - שישמש כמעצור מול התנהגות פוטנציאלית פסולה.

אף אחת משתי המדינות אינה ספקית נשק גדולה לטורקיה, כך שהמחויבות לבטל את אמברגו הנשק נגד אנקרה היא בעלת משקל מועט, מה שמוביל לשאלה למה ארדואן עשה מהנושא כזה עניין בינלאומי גדול.

"זה היה משהו שטורקיה הוציאה עליו הרבה אנרגיה וקיבלה מעט מאוד", אמר אילהן אוזגל, חוקר פוליטי טורקי עצמאי ולשעבר יושב הראש של מחלקת המחקר הפוליטי באוניברסיטת אנקרה.

בטורקיה, תומכיו של ארדואן כבר החלו בספין המציג את ההסכם כהישג גדול. התמיכה בארדואן קרסה בשנים האחרונות בגלל המצב הגרוע של הכלכלה הטורקית, וזה מביא לסיכון שיפסיד בבחירות שנקבעו לשנה הבאה. עיתון טורקי בתפוצה נרחבת, "סבאח", שיבח את ההסכם בכותרת "הניצחון של הנשיא ארדואן במדריד".

"ייתכן וזה הצעד הראשון בבניית דימוי חזק יותר לקראת הבחירות", אמר קוסקון.

עוד כתבות

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות

 

 

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

תא''ל רן כוכב / צילום: אפרים לפיד נציג דו''צ

המלחמה על הנרטיב: מערך ההסברה הלאומי תפס את הבמה

חומרים ויזואליים מסייעים לספק הוכחות ● ראש מערך ההסברה ליאור חייט על הפרסום הפלסטיני שהאשים את ישראל בהרג ילדים בג'באליה: "בנינו תוכנית תקשורתית לפירוק המוקש הזה"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

ארה"ב: דוח התעסוקה מותיר את מדיניות העלאת הריבית של הפד בנתיב האגרסיבי

דוח התעסוקה האמריקאי לחודש יולי היה חזק, בניגוד לציפיות להאטה בכלכלה ● העסקה נרחבת וגידול בשכר העובדים בארה"ב מקשים על הבנק המרכזי להוריד את קצב העלאות הריבית בספטמבר הקרוב

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

יירוטים של כיפת ברזל, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

בכיר בג'יהאד האיסלמי: הפסקת האש תיכנס לתוקף בשעה 23:30

מסתמן: הפסקת האש עם הג'יהאד ● דיווח סוכנות הידיעות המצרית: מחר בבוקר יפתחו המעברים, קודם לדלק לתחנת הכוח, ובהמשך, חזרה לשגרה ● פיקוד העורף מנחה את תושבי עוטף עזה להיכנס למרחב המוגן עד להודעה חדשה ולא להמתין לצבע אדום

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף