גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחירי הדלק מעמידים למבחן את התיאבון האמריקאי למלחמה קרה חדשה נגד רוסיה

ביידן, הלכוד בין יעדי שינוי האקלים והאינפלציה, צריך להסתכל לעבר גרמניה ואיך המפלגה הירוקה שם התאימה את מדיניות האנרגיה שלה

רוסיה מנהלת שתי מלחמות ברגע זה: מלחמה חמה עם אוקראינה, שמחירה נמדד במוות והרס, ומלחמה קרה נגד המערב שמחירה נמדד בקשיים כלכליים ואינפלציה.

הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין יודע שבמלחמה הקרה הזו, הזמן אינו לצידו. אפילו כשסין נמצאת בצד שלו, לארה"ב ולבנות בריתה יתרון עצום בעושר, ידע, טכנולוגיה ומימון. הנתיב היחיד של פוטין לניצחון הוא להטיל על צרכנים מערביים מחירים כל כך גבוהים בטווח הקצר שהתמיכה הפוליטית באוקראינה תתפורר.

התפתחויות מהעת האחרונה עלולות לספק לפוטין תקווה. לאחר שההלם של הסנקציות הראשונות של המערב נשחק, הכלכלה הרוסית, חבולה ככל שתהיה, עוד לא התמוטטה. בינתיים, סנקציות עצמיות של רוכשים מערביים וההקטנה המכוונת של הזרמת הגז על ידי פוטין העלו את מחירי האנרגיה בחדות במערב, ותרו תחת המעמד הפוליטי של המנהיגים שם. מפלגתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון הפסידה את הרוב שלה בפרלמנט, בזמן שמניין המושבים של המפלגה הימנית הידידותית לפוטין עלה. בבריטניה, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הפסיד שתי בחירות משנה לאחרונה.

בארה"ב, מחירי הדלק הגבוהים ממשיכים לפגוע באחוזי התמיכה בנשיא ג'ו ביידן ומגדילים את הסבירות לכך שהדמוקרטים יפסידו שליטה בקונגרס בסתיו. מבקרים הדביקו על משאבות הדלק סטיקרים עם הפנים של ביידן שעליהן כתוב "אני עשיתי זאת". בזמן שהרפובליקאים תומכים בסנקציות נגד רוסיה, הם גם מאשימים את ביידן ללא הרף במחירי הגז הגבוהים יותר דרך צעדי מדיניות שהגבילו את ההיצע, כמו חיסול צינור הנפט Keystone XL מקנדה.

למעשה, ייצור הדלק בארה"ב עלה מאז שנכנס ביידן לתפקיד. אבל מחירי הנפט נקבעים בעקבות המאזן העולמי בין היצע לביקוש, שהחריף בשנה שעברה ונעשה הרבה יותר גרוע לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה. בלי המלחמה הזו, היה מחיר נפט הגולמי ברנט עומד על 90 דולר לחבית, לפי הערכות ג'י פי מורגן. במקום זה, המחיר נע בין 100 דולר ל־128 דולר מאז פברואר. ביום שלישי נמכרה חבית נפט תמורת 114 דולר.

מחירי דלק זולים או אגרוף הברזל של פוטין באירופה

ביידן רוצה שאמריקאים יראו זאת כמחיר הסולידריות עם אוקראינה. "לכל הרפובליקאים בקונגרס שמותחים עליי ביקורת... האם אתם אומרים שהיה עדיף שיהיו לנו מחירי דלק זולים יותר בארה"ב ואת אגרוף הברזל של פוטין באירופה? אני לא מאמין לזה", אמר בשבוע שעבר. וישנם סקרים הרומזים שאמריקאים מוכנים אפילו לספוג נזק מסוים כדי להעניש את רוסיה על התנהגותה.

ועם זאת, ההיסטוריה והנסיבות עומדות בדרכו של ביידן. מבחינה היסטורית, אמריקאים לא מתאגדים סביב הנשיא כשזעזועים גיאופוליטיים גורמים לעלייה במחירי הנפט; להיפך. ב־1973, מדינות ערביות עשו אמברגו על ייצוא נפט לארה"ב כעונש על כך שתמכה בישראל במלחמת יום הכיפורים. משבר האנרגיה שהיה התוצאה של זה, יחד עם פרשת ווטרגייט, חיסלו את אמון הציבור בנשיא ריצ'רד ניקסון. העלייה במחירים שקרתה אחרי המהפכה האיראנית ב־1979 עזרה לסיים את נשיאותו של ג'ימי קארטר.

מה שמחמיר את המצב, ביידן נכנס לתפקידו עם סדר העדיפויות הלא נכון למשבר מסוג זה, כי שאיפתו לצמצם את השימוש בנפט ובגז, ולא להגדיל את ההיצע שלהם. הוא החל לשנות כיוון, למשל כשעודד יותר ייצוא של גז טבעי נוזלי לאירופה ותיקן את היחסים עם ערב הסעודית. אבל הוא עדיין לא הכריז שמלחמה קרה חדשה מצריכה אסטרטגיית אנרגיה שונה מזו שעליה עשה את הקמפיין שלו לנשיאות.

גרמניה נגמלת מהנפט הרוסי לפני שפוטין יסגור את הברזים

לגבי לקחים, הוא יכול להסתכל על גרמניה, שם הממשלה עשתה בדיוק את זה. גרמניה, שתלויה מאוד בגז הרוסי, שוקלת הקצבה של הדלק הזה לחימום בחורף הקרוב, בציפייה לכך שפוטין יסגור את הברזים. זה הצריך משר הכלכלה רוברט האבק לנקוט בצעדים שהם לכאורה מנוגדים לרוח המפלגה הירוקה שהוא אחד ממוביליה, כמו למשל פתיחה מחדש של תחנות כוח פחמיות ווידוא יבוא גז מקטאר, הנתונה לביקורת בינלאומית בגלל יחסה לעובדים מהגרים.

בריאיון משבוע שעבר עם הירחון דר שפיגל, הבהיר האבק שמשהו הרבה יותר חשוב מונח על הכף. פוטין "רוצה להגביר את הלחץ על האוכלוסייה כדי להגביר את אי הוודאות והפחד - הקרקע הפורייה ביותר לפופוליזם שהוא מקווה שישמיד את הדמוקרטיה הליברלית שלנו מבפנים", אמר. "ואנו לא יכולים להרשות לזה להצליח". כשנשאל לגבי העסקה עם קטאר, אמר "אין שחור ולבן כשזה מגיע לדלקי מאובנים, רק אפור... אין ברגע זה כובעים לבנים. אבל יש כובע אחד שחור, ופוטין חובש אותו".

הדיבור הישיר של האבק לא פגע בו מבחינה פוליטית. הוא ושרת החוץ אנלנה ברבוק, שגם היא ממפלגת הירוקים, הם שני הפוליטיקאים הכי פופולריים במדינה.

לגבי ביידן יכול להיות שלכל זה היישום יהיה מאוד מוגבל: הבעיות הפוליטיות שלו הרבה יותר עמוקות ממחיר הדלק. עם זאת, בהשוואה להאבק, או אפילו ניקסון וקארטר, ביידן מתמודד עם הזעזוע הגיאופוליטי הזה עם הרבה יותר נכסים. שלא כמו בשנות ה־70, היום ארה"ב היא יצואנית נטו של דלק ומוצריו, ואחת היצואניות הגדולות בעולם של גז טבעי נוזלי. בהיותה יציבה מבחינה פוליטית ואחראית מבחינה סביבתית, ארה"ב היא השחקנית החשובה ביותר במאמצי המערב להיגמל מהאנרגיה הרוסית.

בדו"ח מהחודש שעבר, הציגה ג'י פי מורגן נתיב בו תוכל ארה"ב להגדיל את תפוקת הנפט ב־6 מילון חביות ביום עד 2026. זה יצריך 400 מיליארד דולר של השקעה פדרלית והקלה ברגולציה, "לא משימה פוליטית פשוטה בהתחשב בתומכי המעבר האנרגטי באגף השמאלי ותומכי השוק החופשי מימין", נכתב בדו"ח. אבל זה "יוריד את רוסיה לדרג הביניים של יצרניות האנרגיה בעולם".

"אנחנו, לא רוסיה, מעצמת האנרגיה של העולם", אמר דניאל ירגין, היסטוריון של נושא האנרגיה וסגן יו"ר של S&P Global. תוך שנתיים או שלוש, כוח המינוף של פוטין ייעלם, אמר ירגין.

האתגר מבחינת ביידן ומנהיגים מערביים אחרים הוא לנווט בשישה החודשים הקרובים בזמן שפוטין מבזבז את קפיטל המינוף שעוד נותר לו.

עוד כתבות

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

ישיבת הממשלה השבועית, 31.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

רה"מ יאיר לפיד: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

גורמי מערכת הביטחון תמימי-דעים כי המבצע השיג את מטרותיו, ויש לשמר את ההישגים לקראת סיום הלחימה, אך בשלב הזה לג'יהאד יהיה קשה להסכים להפסקת אש כשאין בידיו שום הישג ממשי ● רה"מ יאיר לפיד: "אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים"

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

תא''ל רן כוכב / צילום: אפרים לפיד נציג דו''צ

המלחמה על הנרטיב: מערך ההסברה הלאומי תפס את הבמה

חומרים ויזואליים מסייעים לספק הוכחות ● ראש מערך ההסברה ליאור חייט על הפרסום הפלסטיני שהאשים את ישראל בהרג ילדים בג'באליה: "בנינו תוכנית תקשורתית לפירוק המוקש הזה"

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

נפילת טיל באזור אשקלון, יום שבת / צילום: דוברות המשטרה

עלות הקמת ממ"ד ממוצע היא 140 אלף שקל, וזו ההשפעה שלו על ערך הדירה

מבקר המדינה התריע כבר לפני שנתיים כי 231,650 איש ברדיוס 40 ק"מ מרצועת עזה חיים ללא אמצעי המיגון הנדרשים ● עלות ממ"ד היא כ־140 אלף שקל, אך בנייתו יכולה לתרום להעלאת ערך הדירה ● וגם להתחדשות העירונית יש כאן תפקיד חשוב

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

היזם הישראלי הסודי של אמזון ומתי הרכב של אפל יצא לשוק?

נאפע בשארה מתרשיחא, סגן נשיא אמזון AWS ומהנדס בכיר, נחשף בכנס של החברה כמוח מאחורי כל סדרות השבבים של ענקית הענן • וגם: מתי מתכננת אפל לחשוף את הרכב החדשני שהיא מפתחת תחת מעטה סודיות ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

יירוטים של כיפת ברזל, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

בכיר בג'יהאד האיסלמי: הפסקת האש תיכנס לתוקף בשעה 23:30

מסתמן: הפסקת האש עם הג'יהאד ● דיווח סוכנות הידיעות המצרית: מחר בבוקר יפתחו המעברים, קודם לדלק לתחנת הכוח, ובהמשך, חזרה לשגרה ● פיקוד העורף מנחה את תושבי עוטף עזה להיכנס למרחב המוגן עד להודעה חדשה ולא להמתין לצבע אדום

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים