גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דילמת יום שני של הנגיד: האם הריבית תעלה היום?

החשש ממיתון ריסן את ציפיות האינפלציה, שעדיין חורגת מהיעד • חוסר ודאות פוליטי ותחזיות קודרות לכלכלה העולמית לא תומכים בהעלאת ריבית, שתאט עוד את המשק • מנגד, העלאות ריבית בעולם, שוק העבודה ההדוק ושיפור בצריכה הפרטית תומכים בהעלאה חדה גם בישראל

נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון / צילום: גלעד קולרציק
נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון / צילום: גלעד קולרציק

בנק ישראל צפוי להכריז היום (ב') על גובה הריבית במשק, לאחר שתי העלאות ריבית בישיבות הקודמות של הבנק השנה וכאשר האינפלציה חורגת מהיעד שנקבע בחוק. נוסף לאיומי האינפלציה והחששות מהאטה, מצטרף לרשימת הסיכונים פיזור הכנסת. אך חוסר יציבות פוליטי אינו דבר חדש למשק הישראלי ובבנק ישראל מאמינים שהמשק יודע לעבוד לא רע בתנאי חוסר ודאות פוליטית, כפי שאמר בשבוע שעבר הנגיד אמיר ירון בכנס אלי הורוביץ לחברה וכלכלה.

לצד הודעת הריבית, בנק ישראל יפרסם את תחזיות חטיבת המחקר לאינפלציה ולצמיחה. בעדכון הקודם באפריל, חטיבת המחקר הקפיצה בחדות (2%) את תחזית האינפלציה. מנהל חטיבת המחקר מישל סטרבצ'ינסקי הסביר זאת השבוע בקפיצה המפתיעה בקצב האינפלציה שנבעה מפלישת רוסיה לאוקראינה בפברואר. הפעם, חטיבת המחקר צפויה לעדכן מטה את תחזית הצמיחה למשק אחרי התכווצות התוצר במפתיע ב-1.9% ברבעון הראשון. ככלל העלאת ריבית בתקופה של האטה אינה מטיבה עם המשק.

לכך יש להוסיף את חוסר היציבות הפוליטי שנוצר עם פיזור הכנסת ואת התחזיות הקודרות לכלכלה העולמית. כל אלה לא תומכים בהעלאת ריבית, שתאט עוד יותר את המשק. מנגד, שוק העבודה ההדוק והשיפור בצריכה הפרטית לצד העלאות ריבית בעולם תומכים בהעלאה של הריבית בחדות גם בישראל.

בבנק ישראל לא מודאגים מהאטה בהייטק

אחרי שנת בוננזה בהייטק ב-2021, בשנת 2022 ניכרת האטה בשווי החברות בענף - שצלל בעשרות אחוזים בהתאמה כמעט מושלמת לנפילה במדד הנאסד"ק האמריקאי. לחברות החלום, ייקור עלות הכסף יהיה מכשול שעלול להפיל רבות מהן, אם כי אלו שגייסו במחירי שיא אשתקד יהנו מאוויר לנשימה לפחות עד יעבור זעם.

החשש מהאטה של המשק בכלל ושל ענף ההייטק במיוחד על רקע התקדרות עננים בכלכלה העולמית והטלטלה בשווקים הפיננסים, תומך בהעלאה מתונה של הריבית בהודעה הקרובה. אלא שבבנק ישראל לא מודאגים ורואים את ענף ההייטק כעמיד יותר בהשוואה למשברים קודמים, כמו זה של 2001 - משבר הדוט.קום. "סקטור ההייטק מטבעו חשוף להאטה ותנודתיות בשווקים אך יש לו עמידות גדולה יותר ממה שראינו בעבר. בדוט קום חווינו פגיעה גדולה יותר בתמ"ג מאשר בקורונה", אמר הנגיד ירון בשבוע שעבר.

לפי הציפיות, מתקרבים לשיא האינפלציה

בבואו לקבוע את גובה הריבית במשק, בנק ישראל יתחשב בנתוני האינפלציה שהמשיכו לטפס בחודש מאי האחרון ל-4.1% - מעל לתחום היעד של הבנק המרכזי, אך מתחת לתחזיות ובמקום טוב מלמטה בהשוואה למדינות המפותחות. אלא שאינפלציית הליבה (האינפלציה בנטרול מזון ואנרגיה), כבר מתחילה להידמות לזו ששוררת בעולם. עם זאת, הפחתת המס על הדלק שנעשתה עד כה תרמה לירידה בציפיות האינפלציה ואלו מעוגנות כעת בתוך תחום היעד (1% ל-3%) וייתכן שהשיא מאחורינו. לפי התחזיות, האינפלציה תתכנס לתחום היעד במחצית השנייה של 2023.

 

היכן ישים בנק ישראל את הדגש בהודעה הקרובה? לפי כלכלני בנק הפועלים "התכנסות הציפיות לאינפלציה לתחום היעד מהווה התפתחות חיובית מאוד מבחינת בנק ישראל, אך יש לזכור שהציפיות התכנסו תחת ההנחה שהריביות אכן יעלו לרמה של כ-3%, ואלו הן שיבלמו את האינפלציה. אנו מעריכים לכן שמדיניות בנק ישראל תקנה משקל גבוה בהחלטת הריבית להתפתחות האינפלציה בפועל, כלומר החלטה על עצירת עליות הריבית תתבסס על סימנים ברורים להתכנסות האינפלציה בפועל לתחום היעד. בחודשים הקרובים יהיה לדעתנו קשה להגיע למסקנה כזו, ולכן הריבית צפויה להמשיך לעלות".

חוסר יכולת להעביר הקלות יתגלגל לאינפלציה

הכנסת מתפזרת כשמאחוריה באופן נדיר חמישה חודשים של עודף בהכנסות המדינה ממסים. אלא שהקלות נוספות הנחוצות להורדת יוקר המחיה עשויות להיתפס ככלכלת בחירות, למרות שנוכח העלייה במחירי החשמל והדלק הן מתבקשות.

כששר האוצר אביגדור ליברמן האריך את ההקלה של הפחתת המס על הדלק, ואף הגדיל את ההורדה לשקל במחיר הדלק בתחנות, היה זה רגע אחרי הודעת בנט על פירוק הממשלה ולכן ההקלה הנוספת מתגלגלת לשולחן היועמ"שית. וכך, פיזור הממשלה וחוסר היכולת לגלגל את ההקלות לצרכן הישראלי לא תומכים בהתמתנות האינפלציה. מצד שני, הסכמי השכר שיידחו בגלל פיזור הממשלה מסירים את החששות מספירלת שכר שתתדלק את האינפלציה.

בנקים מרכזיים בעולם מעלים ריביות

העלאות הריבית בעולם הן בין הגורמים שכן תומכים בהמשך מסע ההעלאות האגרסיבי למדי בתוואי הריבית שבו נקט בנק ישראל. מוקדם יותר השבוע הבנקים המרכזיים של נורווגיה ושל קנדה העלו ריבית בחצי אחוז, ובארה"ב הפד העלה ריבית בשיעור של 0.75% - ההעלאה החדה ביותר מאז 1994, אם כי סבב העלאות הריבית עשוי להתמתן ככל שיתגברו הסימנים למיתון.

מיתון עולמי לא יפסח על המשק הישראלי כתוצאה מהרעת התנאים של שותפות הסחר שלה, כמו למשל באירופה. נשיאת הבנק המרכזי של אירופה כריסטין לגארד, אמרה ברביעי כי ההתרחקות מהגלובליזציה תסיים את עידן האינפלציה הנמוכה. כך שמעבר לטווח הקצר של הודעת הריבית הקרובה, סביר כי בבנק ישראל ימשיכו בהעלאות הריבית בכל אחת מהישיבות הבאות השנה, השאלה היא באיזה קצב העלאות יבחרו.

"הצמיחה המחודשת הנאה הצפויה בצריכה הפרטית ברבעון השני לאחר ההתכווצות הטכנית ברבעון הראשון, בשילוב עם עליית האינפלציה השנתית, והעלאות הריבית החדות בשווקים המפותחים, תומכים בהמשך העלאת ריבית בנק ישראל במהלך כל אחת מהפגישות הקרובות", אמר מודי שפריר, אסטרטג ראשי שווקים פיננסיים בבנק הפועלים. "נראה כי בנק ישראל יעלה את הריבית ב-50 נקודות בסיס (0.5%, גב"ס) בפגישה הקרובה, במיוחד לאור העלייה החדה בריבית בארה"ב, העלאות הריבית החדות בשאר השווקים המפותחים, והעובדה כי שוק הריביות המקומי והחזאים צופים העלאה בסדר גודל דומה בפגישה הקרובה.

"נראה כי רק התבטאויות הנגיד (והודעות הריבית האחרונות) כי תוואי העלאת הריבית יהיה 'הדרגתי' יכולות למנוע העלאה של 50 נקודות בפגישה הקרובה. יתרה מכך, נזכיר כי במקבץ הראיונות לתקשורת לאחר החלטת הריבית האחרונה, הנגיד אמר כי העלאת הריבית ב-0.4% היא 'עדיין הדרגתית אם כי במנעד הגבוה יותר'. מעבר לפגישה הקרובה ביולי, השוק מתמחר כי ריבית בנק ישראל תעלה לרמה של קצת מעל ל-3% בעוד כשנה ותתייצב פחות או יותר ברמה זו", אמר שפריר.

עוד כתבות

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

ארה"ב: דוח התעסוקה מותיר את מדיניות העלאת הריבית של הפד בנתיב האגרסיבי

דוח התעסוקה האמריקאי לחודש יולי היה חזק, בניגוד לציפיות להאטה בכלכלה ● העסקה נרחבת וגידול בשכר העובדים בארה"ב מקשים על הבנק המרכזי להוריד את קצב העלאות הריבית בספטמבר הקרוב

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

נעם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

מחאות הצרכנים מול בית המנכ"ל והלחץ מהמשקיעים: המלכוד של דיפלומט

מצד אחד, יבואנית אגרסיבית של מוצרי צריכה הנהנית משיעור רווחיות גבוה; מצד שני, חברה ציבורית שכבולה למחירים של יצרניות גלובליות ומחויבת לרווחיות עבור בעלי המניות ● כיצד הפכה דיפלומט, שהונפקה רק לפני כשנה וחצי, לסמל המאבק ביוקר המחיה בישראל, עד כמה יש לה אחריות לכך, ולמה המנכ"ל נועם וימן מרגיש שעיר לעזאזל

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל

 

דירת גן עם חצר ענקית בהרצליה הייתה חצי שנה על המדף. בכמה היא נמכרה?

אחרי חצי שנת שיווק, דירת גן עם שישה חדרים בהרצליה נמכרה ב-4.5 מיליון שקל ● ועוד עסקאות מהשבוע האחרון

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

תושב עזה בין ההריסות / צילום: Reuters, IBRAHEEM ABU MUSTAFA

הסחורות, הפועלים והחשמל: מנופי הלחץ ששומרים את חמאס מחוץ לתמונת הלחימה

שנה לאחר מבצע "שומר החומות", תושבי עזה מצאו עצמם שוב בין הפטיש לסדן, והמצב הכלכלי ברצועה מחריף ● במקביל, צעדים כלכליים מצד ישראל למען תושבי הרצועה הפכו למנופי לחץ "חיוביים" על חמאס, שלא ממהר להצטרף למערכה

השר לביטחון פנים עמר בר לב / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

דריכות במערכת הביטחון: חשש ממהומות בערים מעורבות

לקראת ט' באב הודיעו מספר ארגונים יהודים על כוונתם לעלות לרחבת הר הבית ● מנגד, החמאס וארגונים אסלמיים קראו למתפללים מוסלמים לבוא "ולהגן על אל-אקצא" ● המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים כבר מהערב באזור העיר העתיקה וסביב הר הבית

ולדימיר פוטין ושי ג'ינפינג במפגש השנתי של ''הפורום הכלכלי המזרחי'' בולדיווסטוק, רוסיה / צילום: Reuters

המזרח נגד המערב? פוטין ושי דווקא מהמרים על החלק הדרומי של העולם

עם הידרדרות היחסים עם המערב, מבקשות רוסיה וסין לארגן מחדש את מאזן הכוחות בעולם ולהטות את דרום כדור הארץ לטובתן באמצעות פרישת חסות, הלוואות והשקעות • בחלק מהמדינות הללו השליטים לא מעוניינים לעמוד לצד הדמוקרטיות, בהתחשב בכך שגם הם שולטים בסגנון סמכותני כמו פוטין ושי

זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני / צילום: Reuters, Marwan Naamani

טילי נ"ט, ידע טכנולוגי ועשרות מיליוני דולרים: הזווית האיראנית במבצע עלות השחר

לג'יהאד האיסלמי יש תקציב שנתי של כ-100 מיליון דולר, שאת רובו מספקת איראן בתשלומים המועברים בעיקר דרך חלפני כספים ואגודות חברתיות כביכול ● טהראן מספקת בנוסף גם אמצעי לחימה, ובהם טילי נ"ט מתקדמים ● איך המשבר הכלכלי באיראן משפיע על תמיכתה בארגון הטרור, והאם ההסלמה הנוכחית תשנה את התמונה?

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל