גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשיבא מקדמים את הרפואה הדיגיטלית

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון ולאחר הלידה ● וגם: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל, הנסחרת בבורסה של שווייץ ● אירועים ומינויים

ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא
ד''ר גליה ברקאי מדגימה את השירות החדש / צילום: דוברות שיבא

כ-10%-15% מהנשים בישראל חוות דיכאון אחרי לידה - מדובר במספר גבוה יחסית של אימהות טריות שנמצאות במצוקה, ומקבלות כעת פתרון מסוג חדש.

במסגרת שבוע החדשנות ARC Summit שנערך בימים אלה בבית החולים שיבא, חטיבת אשפוז הבית שיבא Beyond השיקה שירות ייחודי: אשפוז בית לנשים בדיכאון במהלך ההיריון, ולאחר הלידה. אשפוז כזה מונע את הפרדת הנשים מהתינוק ומבני משפחתן, והטיפול ניתן על ידי מרכז חווה לבריאות הנפש של האישה, הפועל בשיבא.

במסגרת הטיפול, נשים במצוקה בהריון או אחרי לידה ייבדקו על ידי ד"ר מיה שפר, רופאה בכירה במרכז חווה לבריאות הנפש של האישה, ואם תימצא מתאימה, בעיקר במובן שיש מי שיתמוך בה ובטיפול בבית, היא תועבר לאשפוז מקוון.

המאושפזת והמטפל או המטפלת העיקריים יקבלו טאבלט ייעודי (שׁהותאם במיוחד גם לאוכלוסייה חרדית), אשר ישמש כ"תחנת אחות" פתוחה באופן תמידי לאחות בשירות. בנוסף, המטופלת תקבל ציוד ניטור לסימנים חיוניים כגון לחץ דם, דופק וחום. מדי יום תתקיים פגישה מקוונת עם האחות, ביקור מקוון של ד"ר שפר שלוש פעמים בשבוע, טיפול סוציאלי, טיפולים אישיים וקבוצתיים. גם התומך בבית יקבל ליווי רגשי על ידי הצוות.

"הטכנולוגיה היא האמצעי, אבל הבסיס מסתמך על ידע רפואי וניסיון עשיר", אומרת ד"ר גליה ברקאי, מנהלת שיבא Beyond. "כחלק ממערך של שירותים מרחוק, אנחנו כבר מציעים שתי תוכניות של אשפוז ביתי - אחת שמחליפה אשפוז במחלקה פנימית, והשנייה אשפוז פסיכיאטרי".

ד"ר ורד בר, מנהלת מרכז חווה, מסבירה כי "הפרעות נפשיות, ובפרט דיכאון וחרדה, הן סיבוכי הלידה וההיריון השכיחים ביותר. מרבית הנשים נעזרות בטיפול שיחתי, קבוצתי או תרופתי מרפאתי. נשים במצוקה חמורה יותר נזקקות לאשפוז, שמשמעותו בישראל - הכנסת אישה הרה או אחרי לידה לסביבה לא מותאמת, והפרדתה ממשפחתה והתינוק. אשפוז בית מקוון יאפשר לטפל באישה באופן אינטנסיבי בביתה, ללא הפרדה מהמשפחה".

השירות החדש הושק כאמור בשבוע החדשנות של שיבא, שהתקיים בהילטון תל אביב. לכנס הגיעו 450 בכירים ומנהלים מצמרת בתי החולים בעולם, סטארט-אפים, חברות פארמה, תעשייה, ממסד ואקדמיה, והוצגו בו הפיתוחים האחרונים ברפואה הדיגיטלית הפועלים בשיבא לצד "מתחם המחר" (בית החולים של העתיד). כמו כן הוצג Health Tech Valley - מיזם נדל"ן שנבנה בשותפות שיבא, ועתיד להפוך למרכז מחקר ופיתוח אזורי לאומי.

נציין כי ARC הוא מרכז החדשנות של בית החולים, המחבר בינו לבין חברות וחוקרים בתחום הרפואי, כולל סטארט-אפים שפועלים מקמפוס ARC בבית החולים, וכן כאלה שהוקמו ביוזמה והשקעה של בית החולים וקרן TriVentures.

גלי וינרב

אזור התעשייה

בסחנין משיקים חממה רפואית

בזמן שבכנסת מתווכחים על שיתוף מפלגות ערביות בקואליציה, ב"שטח" נעשה צעד נוסף לחיזוק שיתופי הפעולה בין יהודים לערבים. חממת המכשור הרפואי MEDX Xelerator וקרן Portland הפועלת לקידום ושילוב כלכלי ותעסוקתי של החברה הערבית בישראל השיקו השבוע חממה טכנולוגית-רפואית ראשונה מסוגה בסחנין.

הקמת החממה היא חלק ממאמץ משולב להנגשת תעשיית ההיי טק לחברה הערבית ומהווה חלק מתוכנית מנועי הצמיחה שמקדמת הקרן בסחנין. השלוחה הצפונית קמה במטרה לעודד יזמות וחדשנות בקרב ערבים ויהודים, ולסייע בפיתוח רעיונות חדשניים בתחומי הטכנולוגיה הרפואית, שיתמכו בהצמחת הכלכלה באיזור, בפיתוח שירותי בריאות מתקדמים ובמשיכת מעסיקים מהתעשייה.

מימין: רמי שוורץ, מנכ''ל פורטלנד, ספואת אבו ריה, ראש עריית סחנין, אביר חלאילה, יזמת, שי פוליקר, מנכ''ל מדקס / צילום: חממת מדקס

"תעשיית ההייטק הישראלית פרצה גבולות רבים בעולם, אך במדינה עצמה היא לא הצליחה לפרוץ גבול חשוב ביותר והוא שילוב ערביי המדינה, המהווים כ-20% מהאוכלוסייה, בעשייה זו", אמר שי פוליקר, מנכ"ל חממת מדקס. "הקמת השלוחה הצפונית היא חלק ממאמץ משולב לביסוס אקו סיסטם טכנולוגי במרכזי האוכלוסייה הערבית, כזה שיאפשר להם להיות חלק ממשי מתעשיית ההייטק המקומית".

איימן סייף, שותף בכיר בקרן פורטלנד ומוביל תוכנית מנועי הצמיחה בסחנין, ציין כי "השקת החממה מהווה בשורה חשובה ליזמי הצפון בכלל, ויזמי אזור בקעת סחנין בפרט. החברה הערבית עברה שינוי משמעותי בעשורים האחרונים. שיעור ניכר מצעיריה הם בעלי תואר אקדמי, לרבות במקצועות רפואיים וטכנולוגיים. כשתעשיית ההייטק הישראלית משוועת להון אנושי ומחפשת אותו מעבר לים, חשוב עוד יותר למצות את הפוטנציאל פה בבית".

לאירוע ההשקה הגיעו כ-150 אורחים, ובהם מנהלי בתי חולים, בכירים במערכת הבריאות, יזמים, ראשי רשויות וערים ובכירים ממוסדות אקדמיים. ביניהם נמנו ד"ר ספואת אבו ריה ראש עיריית סח'נין, אחיאב גולן מנכ"ל מכללת בראודה, ד"ר אפרת ברון הרלב מנהלת מרכז שניידר לרפואת ילדים, ד"ר ארז רון מנהל ביה"ח פדה-פוריה, ד"ר ענאן עבאסי מנהל ביה"ח זיו בצפת, פרופ' מסעד ברהוםמנהל ביה"ח גליל ואחרים.

מצנח הזהב

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, יכהן כיו"ר משותף בחברת הטל-רפואה שח"ל. החברה נסחרת בבורסה של שווייץ לפי שווי המקביל ל-265 מיליון דולר. לפני כשנה הודיעה על כוונתה להירשם גם בנאסד"ק, על רקע פריחת חברות הטל-רפואה בבורסה זו. בינתיים חלק מהחברות בתחום הנסחרות בנאסד"ק אכזבו, אך היום מסרה החברה כי מבחינתה, תהליך הרישום הכפול נמשך.

אהוד ברק / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

"הטל-רפואה הפכה לטיפול מקובל", אומר ברק. "לשח"ל טכנולוגיה מוכחת, ידע עשיר, ניסיון רב ושיתופי פעולה אסטרטגיים עם ארגוני בריאות מובילים. בכוונתי להצטרף למימוש הצמיחה הגלובלית שלה".

שי בנאים מונה למנכ"ל IBM ישראל. הוא יחליף בתפקיד את דניאל מלכה, שהוביל את פעילותה החברה בישראל מאז 2017. מלכה יתמנה לסגן נשיא לשירותי תמיכה טכנולוגיים ב-IBM באירופה, המזרח התיכון ואפריקה (EMEA).

עו"ד הילה רווח, 46, מונתה ליו"ר ועדת ערר במשרד המשפטים.

תא"ל במיל' ליהוא הכהן למשנה למנכ"ל GES, חברת-הבת וזרוע איכות הסביבה של ג'נריישן קפיטל.

אלעד נרדי מונה לסמנכ"ל כספים בחברת שירותי הענן סלע, ואסף יעקובי מונה לסמנכ"ל הצלחת לקוח בחטיבת הענן. שניהם הגיעו לחברה ממיקרוסופט - משם הגיע גם המנכ"ל רון שפרינצק לפני מספר חודשים.

קובי צדף, 42, מונה למנכ"ל חברת התוכנה בנארית, המספקת פתרונות לניהול פרויקטים בבנייה.

חדשות טובות


המשחק של כלל פיננסים. נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח אירחה למשחק ידידות את קבוצת הפועל נשרים כרמיאל, קבוצה של כ-40 שחקנים על הרצף האוטיסטי. המשחק נערך במסגרת פרויקט של כלל עם מועדון Autism Friendly, העוסק בקידום ומתן הזדמנויות שוות לילדים על הרצף האוטיסטי. למגרש עלה גם יורם נוה, מנכ"ל החברה, שאף הבקיע גול.

נבחרת הקטרגל של כלל ביטוח וקבוצת הפועל נשרים כרמיאל במשחק הידידות שנערך השבוע / צילום: אלכס גילנסון

תרומת החדשנות של ד"ר אורי אלון. יזם ההייטק ד"ר אורי אלון יתרום כ-2 מיליון שקל למרכז היזמות והחדשנות של אוניברסיטת תל אביב. התרומה תאפשר להזניק שלושה פרויקטים חדשים במרכז: מסלול הוראה והכשרה חוצה-קמפוס שיציע קורסים בנושא יזמות לסטודנטים בכל תחומי הידע; האקתון למציאת פתרונות מהירים ורב-תחומיים למגוון אתגרים טכנולוגיים, עסקיים, חברתיים, סביבתיים ועוד; ותוכנית לקידום יזמות בקרב נשים.

עוד כתבות

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

ישיבת הממשלה השבועית, 31.7 / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

רה"מ יאיר לפיד: "המבצע יימשך ככל שיידרש"

גורמי מערכת הביטחון תמימי-דעים כי המבצע השיג את מטרותיו, ויש לשמר את ההישגים לקראת סיום הלחימה, אך בשלב הזה לג'יהאד יהיה קשה להסכים להפסקת אש כשאין בידיו שום הישג ממשי ● רה"מ יאיר לפיד: "אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים"

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

ולדימיר פוטין ושי ג'ינפינג במפגש השנתי של ''הפורום הכלכלי המזרחי'' בולדיווסטוק, רוסיה / צילום: Reuters

המזרח נגד המערב? פוטין ושי דווקא מהמרים על החלק הדרומי של העולם

עם הידרדרות היחסים עם המערב, מבקשות רוסיה וסין לארגן מחדש את מאזן הכוחות בעולם ולהטות את דרום כדור הארץ לטובתן באמצעות פרישת חסות, הלוואות והשקעות • בחלק מהמדינות הללו השליטים לא מעוניינים לעמוד לצד הדמוקרטיות, בהתחשב בכך שגם הם שולטים בסגנון סמכותני כמו פוטין ושי

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

ניתוח טכני

ניתוח טכני: המהלך שיוביל את האירו למחיר של פחות מדולר יצא לדרך

רמת התמיכה של 1.09 דולר לאירו נפרצה מטה, וההיסטוריה מלמדת שכשדשדוש נפרץ, השוק יבצע מהלך זהה באורכו לעומק הדשדוש ● במילים פשוטות: האירו אמור להיחלש עד ל-0.945 דולר לפחות

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וויקס ומאנדיי יציגו הפסדים, דיסני בונה על הסטרימינג: 5 דוחות שכדאי לשים לב אליהם השבוע בוול סטריט

מבול הדוחות בוול סטריט נמשך, והשבוע יצטרפו גם חברות ישראליות בולטות כאשר תחזיות האנליסטים הן להפסדים נוספים ● איך התרסקות שוק הקריפטו תשפיע על הכנסות בורסת הקריפטו קוינבייס, והאם יצרנית הרכב החשמלי ריביאן סוף סוף תדווח על מכירות משמעותיות?

שיגור טילים מרצועת עזה לעבר ישראל, אתמול / צילום: Associated Press, Fatima Shbair

הלחץ ברצועה מעצירת הדלק וקפיצת המדרגה בחזית ההסברה: מה צפוי בהמשך מבצע "עלות השחר"?

עד כה, הסבב הזה נראה כהצלחה ישראלית לצד כישלון בולט של הג'יהאד האיסלמי, ואיראן העומדת מאחוריו ● הג'יהאד איבד את מרבית התמיכה האזרחית שהייתה לו, וגם הצטרפות חמאס להסלמה התרחקה בגלל הפיצוץ בג'בליה ● ההערכה של גורמי הביטחון הישראלים היא כי אם יסופק לג'יהאד האיסלמי סולם מינימליסטי, הוא יסכים להפסקת אש

וורן באפט / צילום: Associated Press, Nati Harnik

כך פגעה התנודתיות בשווקים בחברה של וורן באפט

ברקשייר הת'אוויי שבשליטת באפט מציגה הפסד של כ-44 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח של 28 מיליארד דולר ברבעון השני אשתקד ● באפט עצמו אמר כי הוא מעדיף להסתכל על הרווחים התפעוליים כדי לאמוד את ביצועי החברה, ואלו גדלו בכל פעילויותיה והסתכמו ב־9.3 מיליארד דולר

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

שוכרים עומדים בתור לראות דירה בתל אביב / צילום: איריס מושקוביץ'

האם שיטת המדידה החדשה של הלמ"ס תשקף את השינויים בשוק השכירות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שינתה את שיטת חישוב השינויים במדד שכר הדירה החודשי, לאור הפערים הגדולים בין נתוניה לנתונים שמפרסמות חברות פרטיות • אלא שגם בשיטה החדשה יש לא מעט בעיות, וכדי להגיע לאמת, כנראה צריך להשתמש ביותר משיטת מדידה אחת

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל