גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק רשת חברתית לצעירים? טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי

הרשת החברתית זוכה לאהדה בקרב הדור הצעיר, וגם בהייטק הבינו את הפוטנציאל הגלום בה כדי לפנות לקהלים חדשים ● בימים אלה טיקטוק משיקה תוכנית בשיתוף קרנות הון סיכון ישראליות שתלווה סטארט־אפים במימוש צרכיהם: גיוס חברות פורטפוליו, עובדים ויזמים צעירים

טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי / צילום: Shutterstock
טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי / צילום: Shutterstock

השותפים בקרן ההון סיכון האמריקאית, רדפוינט ונצ’רס, אינם קהל היעד המרכזי של הרשת החברתית טיקטוק. המייסדים והמנהלים הבכירים חמורי הסבר, רובם גברים אמריקאים בעשור הרביעי והחמישי לחייהם, התייחסו עד לא מזמן לרשת החברתית כאל עוד אפליקציה שלכל היותר מרתקת את הילדים שלהם. אולם, בקרן האמריקאית הבינו שכדי לרתום את הדור הצעיר הבא של היזמים - חדשנות היא שם המשחק. לכן, בינואר נפתח לראשונה חשבון הטיקטוק של רדפוינט, שצבר תוך כחצי שנה כבר יותר ממיליון צפיות בסרטונים, קרוב ל-9,000 עוקבים ויותר מ-200 אלף לייקים.

השימוש שעושים ברדפוינט בטיקטוק הינו חלק ממגמה עולמית שחודרת גם לישראל. בקרנות הון סיכון, סטארט-אפים ועולם ההייטק בכללותו מבינים שהרשת החברתית איננה רק פלטפורמה שיתופית לילדים, אלא כלי נגיש לקהילות חדשות ולגיוס יזמים וחברות פורטפוליו. כעת, לאור ההצלחה ברחבי העולם, לגלובס נודע שבטיקטוק בוחנים לעבוד גם עם ענף ההייטק הישראלי ומשיקים תוכנית שמסייעת לאנשי השיווק להשתמש ברשת החברתית לקידום צרכיהם.

@redpoint Tell me now or I’m gonna throw up #corporatelife #vctiktok #venturecapital #tech #startup #comedy #sketch #impression #vc #heyboss ♬ original sound - Redpoint

תוכניות הכשרה לסטארט־אפים ישראלים

בישראל עומדים לרשותה של טיקטוק שני קהלים מרכזיים: הראשון - חברות ההייטק המקומיות, שוק ענק בן אלפי חברות, מהן של כמאה חדי קרן, שם מקווים ברשת החברתית להפוך לערוץ שיווקי נוסף, לצד פייסבוק, אינסטגרם ולינקדאין. הקהל השני הוא ענף ההון סיכון הישראלי - שם זיהו בטיקטוק צורך בקרב מנהלי ההשקעות להתקרב לדור היזמים על ידי הגברת הנוכחות במקום בו הם נמצאים בלאו הכי - הרשתות החברתיות.

בימים אלה טיקטוק משיקה בישראל את תכנית TikTok for startups, שנועדה לסייע למנהלים ואנשי השיווק להשתמש ברשת החברתית באופן שיטיב עם צרכיהם. בחברה בחנו במשך תקופה ארוכה את העבודה מול חברות ישראליות ומיפו את נקודות התורפה שלהן - כמו ההיכרות עם הזירה החדשה, התמצאות בשפה הטרנדית והעיצובית והמשאבים הנדרשים להפעלת חשבון טיקטוק.

התוכנית נועדה למלא את הפערים ואת החסמים שמקשיים על סטארט-אפים להגיע לקהלים חדשים, ולכן היא כוללת ליווי צמוד בשימוש בפלטפורמה ויצירת תכנים, הענקת שווי מדיה לתחילת פעילות והערכות ביצועים. התמיכה תימשך גם לאחר סיום התוכנית, כך מתחייבים בטיקטוק. כמו כן, לסטארט-אפים שישתתפו בתוכנית יפתח ערוץ ישיר לטיקטוק (TikTok for business), בו הם יקבלו הדרכה וליווי צמודים.

בימים האחרונים פורסם מטעם הרשת החברתית קול קורא לסטארט-אפים ישראלים בתחום המוצר הסופי לצרכן (B2C), ובטיקטוק שואפים שעד סוף השנה יהיו כמה עשרות חברות שישלימו את התוכנית. כחלק מהמיזם, בטיקטוק מעוניינים לשתף פעולה עם קרנות הון סיכון בישראל ולהציע להן לצרף את חברות הפורטפוליו שלהן. לדברי בכירים בחברה, כבר החלו מגעים עם קרנות רבות, בהן מבינים את הכוח שגלום ברשת החברתית לרתום את העוצמה לטובת חברות הפורטפוליו שלהן.

בישראל ניתן כבר לזהות סנוניות ראשונות לשימוש שסטארט-אפים עושים בטיקטוק כדי לפנות לקהלים חדשים. אקוויטי בי, סטארט-אפ ישראלי, מעניק תכניות מימון לעובדים בחברות הייטק שעוזבים את מקום העבודה שלהם ומעוניינים לרכוש את האופציות שעמדו לרשותם. לאחר השימוש בטיקטוק, בחברה הצליחו להוזיל את עלויות השיווק ולשפר את הקמפיינים שלהם.

אקוויטי בי הוא לא הסטארט־אפ היחיד שמסתייע בטיקטוק. גם בחברת guard.io, שמפתחת מוצר בתחום אבטחת מידע, מפרסמים בטיקטוק סרטונים המציגים את מגוון העובדים בחברה בשעות הבוקר: עובדת שנכנסת למשרדים עם כוס קפה ביד ומחשב ביד השנייה, העובד שאחראי על הזמנת ארוחת הצהריים בעבודה ועוד.

"העתיד הוא להבין את שפת הדור הצעיר"

בין קרנות ההון סיכון העולמיות שכבר פעילות בטיקטוק ניתן למנות את Index, Arra, Seb, ו-Redpoint. הסרטונים הפופלריים שמופיעים בחשבונות הטיקטוק של אותן קרנות זוכים לעשרות אלפי צפיות. בין היתר, הסרטונים מדמים סיטואציות שונות שיכולות להתרחש בתעשייה, ומטרתן למשוך את תשומת לב המשתמשים. כך לדוגמה, באחד הסרטונים שפורסמו בחשבון של רדפוינט ונצ’רס מצולם עובד שמשתף מסך עם הבוס שלו במהלך שיחת וידאו, כשהכותרת המלווה את הסרטון היא "איך אומרים לבוס שרוצים להתפטר". בסרטון אחר עובד מביע חשש בפני הבוס שלו לחזור לעבוד במשרדים בעקבות הקורונה, אך בה בעת חוגג במסיבות.

על פי נתוני החברה, תחום ה-VCTOK (השם שנקבע לסרטונים מתחום הון סיכון בטיקטוק) צומח בהתמדה ברשת החברתית. למשל, ההאשטאג #investor צבר מעל 1.2 מיליארד צפיות ו-@entrepreneur צבר למעלה מ-22 מיליארד צפיות. כך, באמצעות הטיקטוק, מנהלים בקרנות יכולים למצוא כישרונות חדשים, לאתר השקעות ולמשוך קהלים חדשים לחברות הפורטפוליו שלהן.

דני כהן, שותף מנהל בויולה ונצ’רס, קרן הון סיכון שפעילה ברשתות החברתיות, מסביר ששיתוף הפעולה עם טיקטוק הוא חשוב, בטח אם הדור הצעיר נמצא שם. "אנחנו מאמינים במיוחד בפוטנציאל של סטוריטלינג דרך סרטוני וידיאו קצרים, והעתיד הוא להבין את השפה של הדור הצעיר בפלטפורמה הזו, כדי למצוא את הדור הבא וההמשך של ההייטק", הוא סבור.

גם מרב מלובן, מנהלת שיווק בקרן ויולה, רואה בשיתוף פעולה עם טיקטוק כדרך פוטנציאלית להגיע ליזמים חדשים. "אם בעבר קרנות איתרו בעיקר בוגרי יחידות טכנולוגיה, היום אפשר למצוא לא מעט יזמים שהם אנשי מרקטינג ומכירות", אמרה. "לכן, אני חושבת שהם גם יותר פעילים ברשתות כמו טיקטוק. מדובר בפוטנציאל לבניית מותג גם בפני עובדי הסטארט-אפים שבהם השקענו. אנחנו מאמינים גם שהדור הצעיר של השותפים יוביל את זה".

@wix

Create valuable content that’ll win Google’s favor and boost your SEO ranking. It’s time to get to work.

♬ Radio Rota Shot - Official Sound Studio

בעולם ההייטק מבינים את היתרון בטיקטוק

לא רק קרנות הון סיכון נעזרות ברשת החברתית כדי להגיע לקהלים חדשים. רבים נוספים בעולם ההייטק רואים בטיקטוק שוק פוטנציאלי אדיר להצלחת חברות טכנולוגיה שונות. לחברות כמו פלייטיקה, מאנדיי, פייבר ו-וויקס יש כבר חשבונות ברשת החברתית הצומחת.

כך לדוגמה, לחברת וויקס יש כ-31 אלף עוקבים בחשבון הטיקטוק, והעמוד זוכה לכ-620 אלף לייקים. בחשבון הרשמי של החברה מתפרסמים טיפים לאתרים וליוצרי תוכן, כמו אלו שמופיעים בתוכנית הרשת שלה, The WixeCommerce Show, שעוסקת במגוון נושאים: אמון הגולשים ברשת, היתרונות באפליקציות לעסקים ועוד. כך פועלת החברה כדי למשוך כמה שיותר גולשים ועובדים בתחומים הרלוונטיים.

עידן סגל, האחראי על הסושיאל ועל הקידום האורגני ב-וויקס, סיפר על השימוש ברשת החברתית הפופולרית. "טיקטוק גורמת למותגים להתנהג כמו משפיענים", אמר סגל. "יש אנשים שחושבים שצריך עכשיו להביא צוותי הפקות וידיאו וזה יעלה יותר ויהיה יקר. בעיני, זה הפוך, טיקטוק מוזיל לנו את ההפקה. כדי שזה יהיה אותנטי ונכון זה לא צריך את העריכה הכי מקצועית".

עוד הוסיף סגל: "האלגוריתם של טיקטוק מרים כוכבים בין לילה כי הוא מזהה טרנדים. זה מחייב אותנו להיות דינמיים. הסרטונים הם יותר אותנטיים, אישיים וקצרים. אנחנו משנים את התפיסות שלנו תוך כדי תנועה".

לצד היתרונות של הרשת החברתית, חשוב לזכור שהפעילות ברשת החברתית לא חפה מביקורת. לאחרונה התפרסם תחקיר באתר באזפיד ניוז, בו עובדים הצהירו שמהנדסים סינים חדרו למידע של משתמשים אמריקאים. האם זה יפגע בחדירה של טיקטוק לשוק הייטק? ימים יגידו.

עוד כתבות

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

השר לביטחון פנים עמר בר לב / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

דריכות במערכת הביטחון: חשש ממהומות בערים מעורבות

לקראת ט' באב הודיעו מספר ארגונים יהודים על כוונתם לעלות לרחבת הר הבית ● מנגד, החמאס וארגונים אסלמיים קראו למתפללים מוסלמים לבוא "ולהגן על אל-אקצא" ● המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים כבר מהערב באזור העיר העתיקה וסביב הר הבית

נעם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

מחאות הצרכנים מול בית המנכ"ל והלחץ מהמשקיעים: המלכוד של דיפלומט

מצד אחד, יבואנית אגרסיבית של מוצרי צריכה הנהנית משיעור רווחיות גבוה; מצד שני, חברה ציבורית שכבולה למחירים של יצרניות גלובליות ומחויבת לרווחיות עבור בעלי המניות ● כיצד הפכה דיפלומט, שהונפקה רק לפני כשנה וחצי, לסמל המאבק ביוקר המחיה בישראל, עד כמה יש לה אחריות לכך, ולמה המנכ"ל נועם וימן מרגיש שעיר לעזאזל

אילון מאסק, האיש העשיר ביותר בעולם / צילום: Associated Press, Jeff Chiu

שלושה חדרים ב-45 אלף דולר בלבד: הבית החדש של אילון מאסק

מאסק, שהונו נאמד בכ־270 מיליארד דולר, רכש את הבית בשל מיקומו – מרחק הליכה ממתקן שיגור של SpaceX ● המיליארדר סיפר בפודקאסט כי הבית כלל במקור שני חדרי שינה, אך הוא המיר את החניה לחדר נוסף וכיום יש בו שלושה חדרים: "זה בית קטן מאוד"

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

יירוטים של כיפת ברזל, מוקדם יותר היום / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

בכיר בג'יהאד האיסלמי: הפסקת האש תיכנס לתוקפף בשעה 23:30

בחמאס מאיימים: "ההתנגדות מאוחדת במערכה זו, על כל פלגיה, ולא נוכל להסכים עם המשך המצב בעזה כפי שהוא" ● מקור ישראלי בכיר מאשר: הפסקת האש עם הג'יהאד מתקרבת ● פיקוד העורף מנחה את תושבי עוטף עזה להיכנס למרחב המוגן עד להודעה חדשה ולא להמתין לצבע אדום

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?