גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסיבות לתנודתיות בשווקים והתחזית לעתיד: סגן יו"ר בורסת ניו יורק בראיון

ג'ון טאטל, סגן יו"ר בורסת ניו יורק והמנהל המסחרי הראשי בה, מספר לגלובס מדוע דווקא בשוק של היום כדאי לחברות להיסחר בבורסה זו ("אצלנו יש פחות תנודות ויותר נזילות"), על עתיד הנפקות ומיזוגי ה-SPAC ("לא נראה את ההיקפים שראינו בעבר"), ומחמיא להייטק הישראלי ("ליזמים הבנה אקוטית של התפתחות עסקית")

ג'ון טאטל, סגן יו''ר בורסת ניו יורק (NYSE) / צילום: שלומי יוסף
ג'ון טאטל, סגן יו''ר בורסת ניו יורק (NYSE) / צילום: שלומי יוסף

מעל 2,400 חברות נסחרות בבורסת ניו יורק (NYSE), מתוכן קרוב ל-20 ישראליות או כאלה שקשורות לישראל - בהן טבע, ICL, אורמת ונוספות. בשנים האחרונות מספר החברות הישראליות ב-NYSE עלה ובשנת השיא של ההנפקות, 2021, הצטרפו אליה צים, סנטינל וואן, ריסקיפייד וסימילרווב, שביצעו הנפקות ראשוניות (IPO) וכן איירון סורס, היפו, ולנס ואינוביד שהשלימו מיזוגים לחברות SPAC שהונפקו בניו יורק.

ג'ון טאטל (Tuttle) מכהן כסגן יו"ר הבורסה וכמנהל המסחרי הראשי שלה (Chief Commercial Officer), וכחלק מתפקידו הוא אחראי על כל נושא ההנפקות, המוצרים הנסחרים, ניהול הקשר עם החברות הרשומות למסחר ועוד.

השבוע ביקר טאטל בישראל ונפגש בין היתר עם החברות שכבר נסחרות ב-NYSE, עם כאלו שבוחנות אפשרות להנפיק בבורסה, חברות טכנולוגיה שיכולות לספק פתרונות שלהן לבורסה, וכן עם "מקבלי החלטות שונים, במטרה לחזק את השותפות בין המדינות והשווקים", הוא מספר בראיון לגלובס.

השוק מאוד תנודתי, ומספר ההנפקות הראשוניות התכווץ משמעותית מתחילת 2022. מה להערכתך צפוי בהמשך?
"2020 ו-2021 היו שנות שיא בשוק ההון האמריקאי בכלל ובבורסת ניו יורק בפרט. המחצית הראשונה של 2022 הייתה הרבה יותר שקטה. היסטורית, יש קורלציה הפוכה בין תנודות בשוק ל-IPO, כי חברות שמתכוננות לצאת לשוק הציבורי רוצות כמה שפחות סיכונים, והרבה חברות בתקופות כאלה מעכבות את היציאה.

"התנודתיות היום נובעת משלושה גורמים קשורים: ראשית, האי-ודאות סביב צעדי הפד - השיעור, התזמון והתדירות של העלאת הריבית והצעדים נגד אינפלציה. שנית, הגיאופוליטיקה, החל מקשיי שרשרת האספקה בסין ועד להשפעה על מחירי האנרגיה והמזון בעקבות מלחמת רוסיה-אוקראינה, אלה דברים שמשפיעים גם על מבנה העלויות של חברות. הגורם השלישי זה ה'שיפט' ממה שראינו בשנים הקודמות - משקיעים מתמקדים פחות בצמיחה בשורה העליונה, ויותר ברווחיות - EBITDA, תזרים חופשי, רווח נקי למניה. כל זה גרם להאטה בשוק ההנפקות.

"עם זאת דברים מסתדרים, ולפעמים במהירות. יש חברות שממשיכות לרצות לצאת לשוק הציבורי ולהתכונן לכך, ולא אהיה מופתע אם נראה כמה חברות יוצאות לשוק במחצית השנייה של 2022. אני לא מצפה שזה יהיה בגודל ובווליום של העסקאות שראינו בשנים קודמות, אבל חברות הולכות לשוק הציבורי מסיבות שונות, וחברות איכותיות מגיעות לשוק לפי לוחות הזמנים שלהן".

"יש לנו מחויבות לקהילה העסקית של ישראל"

יהיו גם הנפקות מישראל בחודשים הקרובים?
"יכול להיות. ממשיכה להיות התרגשות סביב חברות שיוצאות מישראל. הרבה מהחברות שמשנות את האופן שבו או עובדים וחיים, הן עם קשר חזק לקהילה העסקית בישראל. בשנים האחרונות הגיעו לבורסת ניו יורק כמה חברות מכמה סקטורים - החל מחברת התובלה הימית צים  ועד חברת הטכנולוגיה ריסקיפייד , וכל מה שבין לבין. משקיעים בהחלט מתרגשים מחברות עם דינמיקה של חדשנות. אנחנו מאוד גאים בקהילה המדהימה של חברות ישראליות שנסחרות ב-NYSE. השווי המצרפי של החברות שנסחרות אצלנו והמטה שלהן בישראל הוא מעל 50 מיליארד דולר, והן מעסיקות מעל 60 אלף עובדים. יש גם הרבה חברות עם קשרים עמוקים לישראל, כמו למשל סנטינל וואן  שהנפיקה בדיוק לפני שנה, בהנפקת אבטחת הסייבר הגדולה ביותר בהיסטוריה בארה"ב".

טאטל מחמיא להייטק הישראלי ואומר כי "ישראל עשתה עבודה נהדרת בבניית אקוסיסטם פרו-יזמי, פרו-עסקי, פרו-טכנולוגי. יש תמיכה ביזמים האלה שמגיעים מסקטורים שונים, כשהם משיקים את הפעילות שלהם מישראל ומתרחבים ברחבי העולם. ליזמים ישראלים יש הבנה אקוטית של התפתחות עסקית ובניית מוצרים שנתפרים לענות על הצרכים הנוכחיים והעתידיים".

עד לפני מספר שנים, היעד המרכזי של חברות ישראליות שתכננו לצאת להנפקה בחו"ל היה נאסד"ק. בשנים האחרונות NYSE נמצאת יותר על המפה. איך זה קרה?
"יש לנו מחויבות עמוקה לקהילה העסקית של ישראל. יש לנו צוות של כמעט 300 איש במשרדים בת"א, וזה משקף את המחויבות שלנו לאזור. דבר נוסף הוא שהרבה מהחברות בישראל מתחומי התוכנה ואבטחת הסייבר, מחפשות להרחיב את עסקיהן בארה"ב ובעולם, וכשחושבים על קהילת החברות של NYSE - שהחברות שנסחרות בה מהוות חלק ניכר מהוצאות ה-IT בעולם - אפשר להבין שחברות יכולות להשיג שותפים עסקיים ככה".

 

טאטל מוסיף שבתקופה תנודתית כמו היום זה אף מודגש יותר, משום שלדבריו בורסת ניו יורק מציעה לחברות הנסחרות בה שוק איכותי יותר, למשקיעים בה יש ניסיון רב והחברות יכולות להפחית את העלות של הנגישות שלהן להון. "יש פחות תנודות, ה-Spread (המרווח בין מחירי הקנייה והמכירה) צמוד יותר ויש יותר נזילות. החברות מקבלות מאיתנו את חוויית השוק הכי טובה", הוא אומר.

מלבד נאסד"ק, מי הבורסות שמהוות תחרות מרכזית עבורכם?
"הייתי אומר שהרבה בורסות מהאבים פיננסיים שונים מסתכלות על השוק הישראלי, וזו עדות לעסקים המלהיבים שמוקמים בישראל. אך בסופו של יום השוק האמריקאי נשאר עם הנזילות הגבוהה ביותר, בסיס המשקיעים הנרחב ביותר, והוא ימשיך להיות השוק המועדף לחברות המובילות בישראל".

"טוב שיש כמה דרכים להגיע לשוק הציבורי"

השנתיים שעברו היו שנות שיא בהנפקות, אך גם בכל הנוגע לתופעת ה-SPAC: חברות שאין להן פעילות, המגייסות כסף בבורסה במטרה לרכוש חברה קיימת. מאות חברות SPAC גייסו סכומי עתק בוול סטריט ב-2020-2021. לאחר הגיוס הן מחפשות יעדים לרכישה, חברות פרטיות שהמיזוג עם ה-SPAC יהפוך אותן לחברות ציבוריות בלי צורך בהליך של הנפקה רגילה.

הנפקת למונייד ב־NYSE / צילום: אתר החברה

עם זאת, לאחר תקופה של הייפ גדול ב-SPAC, השוק התקרר מאוד. מספר ההנפקות ירד בעשרות אחוזים, והמשקיעים כבר פחות נלהבים להשתתף בהנפקות ובמיזוגים האלה. "אני חושב שבאופן כללי, העובדה שיש יותר דרכים להגיע לשוק הציבורי ושחברות והמשקיעים בהן יכולים למצוא את הדרך שתואמת להם, זה דבר טוב", אומר טאטל. "זה יכול להיות IPO, רישום למסחר (direct listing), SPAC או מוצרים פוטנציאליים אחרים שיגיעו.

"2020-2021 היו תקופת שיא ל-SPAC. ראינו הפסקה בריאה בשוק הזה, שבחלקה נובעת מהצעות שהעלתה ה-SEC (רשות ני"ע האמריקאית, שח"ו) כדי להבטיח שהסביבה הרגולטורית מתפתחת בהתאם לשוק".

ייתכן שחלק מהחברות שמוזגו ל-SPAC הגיעו מוקדם מדי לשוק הציבורי?
"אני לא רוצה לצאת בהצהרות. יש חברות איכותיות מאוד שהגיעו, ואולי יש גם כאלה שלא בהכרח היו מוכנות לשוק הציבורי. נמשיך לראות לאורך זמן איך המשקיעים מגיבים".

הנפקות של חברות SPAC חדשות זה משהו שעוד נמשיך לראות?
"אני לא מצפה לראות את היקפי ההנפקות של SPAC כפי שראינו בעבר".

לאחר הירידה בשוויי חברות בחודשים האחרונים, אתה מעריך שנראה יותר מיזוגים ורכישות? אולי יותר ניסיונות להשתלטויות עוינות?
"בתגובה ל-sell-off האחרון, לא אופתע אם חברות יפעלו באופן אופורטוניסטי לרכוש או להתמזג עם חברות ציבוריות או פרטיות שיתאימו לאסטרטגיה שלהן. בהחלט יהיו הזדמנויות להפיק תועלת (to capitalize) מהירידות האחרונות בשוק".

"השווקים ימשיכו לנוע בין שני קצוות"

טאטל הגיע ל-NYSE לפני 15 שנה. באתר האינטרנט של ICE, החברה האם של הבורסה, נכתב כי הספיק בשנים אלו למלא שורה ארוכה של תפקידים, בהם מנהל התפעול הראשי. לבורסה הוא הגיע ממקום מפתיע למדי: ה-Department of State (משרד החוץ של ארה"ב). "יש לי מזל רב להיות חלק מ-NYSE כבר 15 שנים. הגעתי ממחלקת המדינה, שם עבדתי בצמידות למזכירת המדינה דאז קונדוליסה רייס ואחרים. בין הדברים הרבים שלמדתי בחוויה שלי בסקטורים הפרטי והציבורי, זה שלכל מדינה יש דגל, צבא ובורסה, וששוקי ההון יכולים למלא תפקיד גדול בהובלת צמיחה כלכלית, ולספק הזדמנויות כלכליות ברחבי העולם".

כבעל ניסיון גם בתחום מדיניות החוץ וגם בתחום השווקים, האם אתה מעריך שאנחנו נכנסים לתקופה שונה שבה נראה ירידה בגלובליזציה?
"בכל דבר בעסקים, בשווקים ובכלל בחיים, הדברים נעים בין קצה אחד לשני. עברנו מתקופה של גלובליזציה מואצת ליותר לוקאליזציה, אך עם הזמן אני מעריך שהשווקים ימשיכו לנוע בין שני הקצוות של הספקטרום".

תעודת זהות: NYSE - בורסת ניו יורק

תחום פעילות: מסחר בניירות ערך
היסטוריה: הוקמה ב-1792, חגגה בחודש שעבר 230 שנות פעילות. מאז 2007 נשלטת על-ידי חברת Intercontinental Exchange שנסחרת בעצמה בבורסת ניו יורק לפי שווי של 53.8 מיליארד דולר. נשיאת הבורסה היא לין מרטין.
נתונים:
בבורסה נסחרות מעל 2,400 חברות. ב-2021 היא רשמה שיא במספר ההנפקות והרישומים למסחר, עם חברות בשווי מצרפי של טריליון דולר. חברות ישראליות בולטות שנסחרות בה: ICL, טבע, צים וסנטינל וואן 

עוד כתבות

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

שוכרים עומדים בתור לראות דירה בתל אביב / צילום: איריס מושקוביץ'

האם שיטת המדידה החדשה של הלמ"ס תשקף את השינויים בשוק השכירות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שינתה את שיטת חישוב השינויים במדד שכר הדירה החודשי, לאור הפערים הגדולים בין נתוניה לנתונים שמפרסמות חברות פרטיות • אלא שגם בשיטה החדשה יש לא מעט בעיות, וכדי להגיע לאמת, כנראה צריך להשתמש ביותר משיטת מדידה אחת

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

מגדלי טיילת דוד. השוכרים שילמו שנה מראש / צילום: יהונתן הונינג באדיבות נאות שירן תיווך

ארבע חניות, בריכה וחדר יין: כמה יעלה לשכור דירת יוקרה ומה תקבלו בתמורה

חדר שינה עם ריהוט בשווי של חצי מיליון שקל, רהיטים ביבוא אישי מצרפת תוצרת Roche bobois וחפצי אמנות מיוחדים • דירות היוקרה מושכרות בעשרות אלפי שקלים לחודש ומציעות מעבר למיקום גם סטנדרט אבזור גבוה במיוחד ● פרויקט מיוחד

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות

 

 

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

חבל שחיפה לא מתנהלת כמו קבוצת כדורגל / צילום: Shutterstock, Altosvic

הפער בין חיפה השוקעת למכבי חיפה הנוסקת לא סביר

למרות החופים, ההרים ואפילו התחבורה הציבורית בשבת, חיפה סובלת מהגירה שלילית שנה אחרי שנה ● קברניטי העיר אפילו לא עושים מאמץ ללכוד את אוהדי מכבי חיפה - רבים מהם חיפאים "גולים", כדי לשכנע אותם להשתקע בה מחדש ● וגם: פייסבוק מזכירה למשקיעים כי אין חסינות בבורסות ● כוכבי השבוע 

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל

הרמטכ''ל אביב כוכבי, ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ בפיקוד דרום ובעוטף עזה

המערכה הכלכלית של צה"ל מול משרד האוצר

העלות של מבצע צבאי מתחלקת להוצאות צבאיות מצד אחד ופגיעה במשק מהצד השני ●  חלק מהתקציב ימומן מתקציב משרד הביטחון, וחלק יצריך תוספת תקציבית מקופת המדינה ● כמה עלו מערכות קודמות ומה ההערכה לגבי "עלות השחר"?

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

ארה"ב: דוח התעסוקה מותיר את מדיניות העלאת הריבית של הפד בנתיב האגרסיבי

דוח התעסוקה האמריקאי לחודש יולי היה חזק, בניגוד לציפיות להאטה בכלכלה ● העסקה נרחבת וגידול בשכר העובדים בארה"ב מקשים על הבנק המרכזי להוריד את קצב העלאות הריבית בספטמבר הקרוב