גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בבורסה בת"א; מדד תשתיות האנרגיה זינק בקרוב ל-5%

מדד ת"א 35 טיפס ב-1.4%, מדד ת"א 90 קופץ ב-2.5% ● אנלייט חתמה על הסכם לרכישה ופיתוח משותף של פורטפוליו פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בקרואטיה בהספק מצרפי של כ-525 מגוואט ● עליות חדות נרשמו בשוק האג"ח

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

15:55

המסחר בבורסה הסתיים בעליות שערים, כאשר את המגמה החיובית הובילו מניות האנרגיה, בעיקר אלה שמגיעות מעולם האנרגיות המתחדשות.

מדד ת"א 35 עלה ב-1.35%, ת"א 125 ב-1.7% ות"א 90 זינק בכ-2.5%. בקרב המדדים הענפיים, מדד הבנקים עלה ב-0.8%, מדד הנפט וגז ב-1% ומדד תשתיות האנרגיה  זינק ב-4.9%. גם מדדי הנדל"ן, בנייה, וטכנולוגיה רשמו עליות של יותר מ-2% ומדד הקלינטק  נסק ב-4%. מחזור המסחר הסתכם בכ-880 מיליון שקל.

עליות חדות במיוחד רשמו אנרג'יקס , אנלייט אנרגיה , אורמת, אלון גז והזדמנות. עוד בלטו פז נפט  (לאחר שסאמיט קיבלה אישור מהמדינה להחזקה של עד 10% במניותיה), ווישור (שהשלימה ביום שישי את רכישת איילון) ומניות הנדל"ן אב-גד , אלוני חץ, ג'י סיטי ואלקטרה נדלן . בצד השני של הטבלה נרשמו ירידות בולטות לברנמילר , אנרג'יאן , נקסט ג'ן וקנון .

13:55

מדד ת"א 35 מטפס כעת ב-1.4%, מדד ת"א 90 קופץ ב-2.5% ומדד מניות הקלינטק מזנק ב-4.4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-627 מיליון שקל.

מליסרון  דיווחה היום כי השלימה את העסקה לרכישת 50% מחברת אביב ייזום מקבוצת אביב לפי שווי חברה של 836 מיליון שקל (לפני הכסף וניכוי חובות אביב ייזום לקבוצת אביב).

על רקע ירידת התשואות החדה באג"ח אמריקאיות בסוף השבוע נרשמות היום עליות חדות בשוק האג"ח המקומי. האג"ח השקליות לטווחים ארוכים מזנקות ב-1.1%-1.5% ומדדי התל בונד המרכזיים עולים בכ-1%.

12:35

המגמה החיובית בבורסה נמשכת, והמדדים מטפסים ב-1.3%-2.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-445 מיליון שקל.

בנק ירושלים  מוכר לגוף מוסדי 90% מתיק משכנתאות שהיקפו הכולל 320 מיליון שקל. הבנק ימשיך לנהל ולתפעל את התיק בתמורה לדמי ניהול, וצפוי להכיר לאור העסקה ברווח של 13.5 מיליון שקל לפני מס בדוחות הרבעון השני.

ברן  זכתה בשלושה פרויקטים בתחום תשתיות המים עבור לקוח ממשלתי במזרח אפריקה, בהיקף כספי כולל של 26 מיליון דולר. אס.אר אקורד  השלימה את השלב המוסדי בגיוס אג"ח (סדרה ב') בהיקף של כ-100 מיליון שקל. כלל ביוטכנולוגיה  השלימה גיוס של 16.5 מיליון דולר בחברת הפורטפוליו eXIthera, שיאפשר ל-eXIthera לערוך ניסוי שלב 2 בתרופה Frunexian המעכבת את חלבון הקרישה XIa. עם השלמת הגיוס תחזיק כלל ביוטכנולוגיה בכ-30% מהחברה.

11:00

העליות בבורסה מתחזקות, ת"א 35 עולה ב-1.3% ות"א 90 קופץ ב-1.9%, בראשו אלקטריאון  שעולה ב-6.2% וקבוצת דלק  שמנתרת ב-4.9%. האחרונה דיווחה שהחברה הבת איתקה השלימה את רכישת סיקר פוינט וסאמיט בתמורה ל-1.08 מיליארד דולר, ובכך הכפילה את עתודות הנפט שלה.

אחרי הדיווחים שלהן (ראו בעדכונים קודמים), אנרג'יקס  ממריאה בקרוב ל-8% וגם אנלייט אנרגיה  מטפסת. עוד בולטות בעליות וילק , שדיווחה על השקת פרויקט הדגל שלה - יוגורט המכיל שומן חלב פרה שמקורו מתרבית תאים ללא שימוש בבע"ח, ואסטיגי  שחתמה על הסכם בהיקף של 17.1 מיליון דולר באמצעות חברה בת, לאספקת מערכות אלקטרוניות מתקדמות ללקוח אסטרטגי.

ישראייר  מרחיבה את שיתוף הפעולה עם קוויקליזארד , וחתמה על הסכם רב שנתי בהיקף של 500 אלף דולר בשנה. חברת התעופה עושה שימוש במערכת התמחור הדינמי של קוויקליזארד בתחום טיסות הפנים, והסכם השירותים החדש ירחיב את הפעילות לכלל מוצרי החברה - טיסות בינלאומיות, חבילות נופש ומוצרים נוספים. ההסכם נחתם לתקופה של חמש שנים.

10:00

שבוע המסחר המקומי נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א 35 מטפס ב-1.1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.7%.

עליות בולטות רושמות אורמת, עזריאלי , לייבפרסון, אופקו, סלקום, טבע ופוקס .

חברת אנרג'יקס  עדכנה את הסכמי מכירת החשמל של חוות הרוח שלה בפולין: היקף עסקאות קיבוע מחיר החשמל הופחת מ-80% ל-40% מהיקף הייצור בשנים 2022-2024, מה שצפוי להגדיל את הכנסותיה ממכירת החשמל בפולין ב-470-500 מיליון שקל מעבר לתחזיות שלה, מתוכם 90-100 מיליון שקל במחצית השנייה של 2022. 

09:45

קבוצת דלק  דיווחה היום כי איתקה (Ithaca), חברה בת בבעלות מלאה הפועלת בים הצפוני, השלימה ביום חמישי האחרון את שתי העסקאות עליהן חתמה לפני חודשים ספורים. איתקה רכשה את מלוא מניותיה של חברת סיקר פוינט (Siccar Point Energy) המחזיקה בנכסי נפט וגז מפיקים בים הצפוני, לצד זכויות בשתי תגליות בים הצפוני של בריטניה (Rosebank ו-Cambo); וכן עסקה לרכישת מלוא מניותיה של חברת סומיט (Summit E&P), המחזיקה בכ-2.1875% מהזכויות במאגר המפיק Elgin-Franklin, שבו כבר שותפה איתקה ובכך הגדילה את אחזקותיה במאגר לכ-6%. העסקאות צפויות להגדיל את קצב ההפקה היומי של איתקה בהיקף של 9,500-8,000 חביות.

08:55

חברת אנלייט אנרגיה  מדווחת היום (א') כי חתמה על הסכם לרכישה ופיתוח משותף של פורטפוליו פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בקרואטיה, המצויים בשלבים שונים, בהספק מצרפי של כ-525 מגוואט. החברה מעריכה כי הפרויקטים יבשילו להקמה בהדרגה, החל מסוף שנת 2023, מרביתם במהלך שנת 2024 ופרויקט אחד מתוכנן לחציון ראשון של שנת 2025 וזאת בכפוף להשלמת הליכי הפיתוח. בכפוף להבשלת הפרויקטים, עלות ההקמה הכוללת של הפורטפוליו מוערכת בכ-400 מיליון אירו והיא כוללת את עלויות הפיתוח ותשלום התמורה למוכרים, אשר מבוססת על מנגנון תשלום באבני דרך בהתאם להתקדמות בפיתוח הפרויקטים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה חיובית

שבוע המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה חיובית. זאת לאחר שביום חמישי האחרום ננעל מדד ת"א 35 בירידה של 1.9%, מדד ת"א 90 צנח ב-2.6%, מדד הנפט והגז נפל ב-3.8% ומדד מניות הביטוח ירד ב-3.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל. 

2. עליות בוול סטריט

לאחר יום הפכפך, המסחר בבורסות ארה"ב הסתיים בעליות ביום שישי. מדדי הדאו ג'ונס וה-S&P 500 ננעלו בעליות של למעלה מ-1%. הנאסד"ק עלה ב-0.9%. בסיכום שבועי, מדד הדאו ירד ב-1.3% במהלך השבוע. מדד S&P 500 איבד 6.7% והנאסד"ק סיים בירידות של 4.1%.

מחר, אגב, לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל יום העצמאות האמריקאי.

3. הדואליות יתמכו בשוק

מרבית המניות הדואליות חזרו מוול סטריט עם פערים חיוביים כך שהן צפויות לעלות היום.

טבע  עם 4.3%, נייס 1.8%, אורמת  6.4%, אופקו 6.5% ולייבפרסון 6.6%. מנגד, נובה  עם פער שלילי של כ-3% והיא צפויה לרדת.

4. הריבית בארץ תעלה מחר, האינפלציה באירופה בשיא

בנק ישראל צפוי להכריז מחר (ב') על גובה הריבית במשק, לאחר שתי העלאות ריבית בישיבות הקודמות של הבנק השנה וכאשר האינפלציה חורגת מהיעד שנקבע בחוק. הריבית צפויה לעלות, ככל הנראה, ב-0.5%. לצד הודעת הריבית, בנק ישראל יפרסם את תחזיות חטיבת המחקר לאינפלציה ולצמיחה.  

האינפלציה באירופה הגיעה לשיא מאז שהוקם גוש האירו של 8.6%, כך פורסם ביום שישי. זאת לקראת העלאת הריבית הצפויה של הבנק המרכזי האירופי הצפויה בהמשך החודש - ההעלאה הראשונה של הבנק ב-11 שנים.

5. דורון כהן יתמודד על רכישת סלקום

מנכ"ל דסק"ש ונכסים ובניין דורון כהן  הודיע על פרישה מתפקידו בעקבות כוונתו לגבש קבוצה שתתמודד על רכישת סלקום. כהן, שמשמש גם כיו"ר סלקום , הודיע על פרישה מיידית מתפקידיו השונים בקבוצה לאור החלטתו. 

עוד כתבות

שר הביטחון גנץ פונה אל ספסלי האופוזיציה / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הציבור תומך בשינוי דרמטי בנושאי דת ומדינה, אלה הסיבות שלא מאפשרות אותו

רוב מובהק בציבור היהודי תומך בנישואים אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובביטול מונופול הכשרות של הרבנות, כך לפי סקר שנערך באוניברסיטת רייכמן ● אלא שנוסף לכוח של המפלגות החרדיות כלשון מאזניים, שינוי כזה הוא יקר וקשה למערכת והחלופות מורידות לחץ ומונעות שינוי

בית הקפה גרציא / צילום: לילך גל

יום בילוי טעים, מעשיר ומלא צל בקיבוץ אחד בעמק חפר

קיבוץ העוגן שבעמק חפר מחביא בין משעוליו בית קפה יפה, שוקולטייר מוכשר שיוצר פרלינים עם חוואייג' וסיור אמנות מפתיע בין יצירותיו של בן המשק שרגא ווייל ● חגית אברון תופרת יום

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

גלן פוגל, מנכ''ל ונשיא בוקינג / צילום: Booking.com

למה כל כך יקר לצאת לחופשה ואיפה המחירים עדיין לא טיפסו: מנכ"ל אימפריית התיירות בוקינג בראיון

בענקית הזמנות התיירות הבינלאומית בוקינג מצביעים על עלייה במחירי הלינות בעיקר באירופה ובארה"ב, ופחות מזה באסיה, שעדיין לא התאוששה מהקורונה ● בראיון מיוחד לגלובס מספר המנכ"ל והנשיא גלן פוגל על מגמת החזרה ליעדים בינלאומיים לצד הנטייה לא להזמין חופשות מראש, ומציג את המודל העכשווי של בוקינג: להגדיל הכנסות דרך כרטיסי טיסה, השכרת רכב ומסעדות

אברהם מבורך, מייסד Kiki / צילום: יח''צ

מיזם האירועים ש"תפס" את בעלי מקס סטוק יוצא לגיוס המונים

מיזם KIKI, מעין מרקט פלייס ומתכנן וירטואלי לאירועים, יוצא לקמפיין גיוס המונים באמצעות fundit במטרה להשיג מהציבור 4 מיליון שקל ● וגם: סטודנטים ממכללת תל חי פיתחו אצבעות גבינה טבעוניות לילדים וזכו במקום הראשון בתחרות הבינלאומית לטכנולוגיות מזון IFT ● אירועים ומינויים

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

רוינאר / צילום: יח''צ

כך החליפו הישראלים את הקאווה ב-20 שקל בבקבוקי שמפניה יוקרתית

כניסת יבואני הבוטיק שחתכה את המחירים, הקהל החרדי שמבקש יותר פרימיום והעובדה שהיא מצטלמת נהדר לאינסטגרם ● צריכת השמפניה בישראל זינקה בכ-80% בשנה האחרונה ● כך הפך יין היוקרה המבעבע ממשקה לעשירים בלבד לכזה שאפשר למצוא היום כמעט בכל בר

בניין בית הדין הארצי לעבודה / צילום: רפי קוץ

חוקי העבודה בישראל נשארו במאה הקודמת

חוקי העבודה משתרכים מאחורי מציאות ימינו וההתפתחויות הטכנולוגיות והחברתיות. חוק שעות עבודה ומנוחה, למשל, כלל לא מתייחס למציאות בה האדם עובד מביתו ● המחוקקים לא שינו את הכללים, ונושאים כמו פרטיות מול המעסיק, התעמרות בעבודה ותביעות פיצויים בגין פגיעות מיניות חמורות לא מקבלים מענה

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה מעורבת בוול סטריט; אאוטבריין צנחה ב-23%, אופקו ב-7.7%

נעילה מעורבת באירופה ● מדד מחירי היצרן (PPI) בארה"ב רשם ביולי ירידה של 0.5% לעומת צפי לעלייה של 0.2% ● דיסני הכתה את התחזיות: מספר המנויים בסטרימינג עקף את של נטפליקס

פרופ' דיוויד אגוס / צילום: Lenka Ulrichova

לסטיב ג'ובס היה רעיון מהפכני לטיפול בסרטן, עכשיו הרופא שלו הופך אותו למציאות

הוא טיפל באשטון קוצ'ר, ניל יאנג ומייסד אפל המיתולוגי, יזם ריזורט בריאות לעשירים בהוואי, הוכתר ככוכב הרוק של המדע, ובאמצעות מכון מחקר עתידני שהקים הוא בטוח שמצא איך להפוך את הסרטן למחלה שפשוט חיים איתה ● ראיון עם הרופא והמדען פרופ' דיוויד אגוס, שעכשיו גם משקיע מיליונים בסטארט־אפ ישראלי

סנט פטרסבורג, לפני כשבועיים / צילום: Associated Press, Dmitri Lovetsky

איך יוטיוב ממשיכה לשדר מאחורי מסך הברזל הדיגיטלי של רוסיה

גישה לאתר הסרטונים מאפשרת לרוסים שימוש באחד המקורות הבודדים של מידע עצמאי לגבי המלחמה באוקראינה

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool

יצוא לאסיה ומחירים מזנקים: כך מנצחת רוסיה במלחמת האנרגיה מול המערב

התלות האירופית המתמשכת ברוסיה כספקית אנרגיה, שווקים חדשים שאינם מהססים לסחור עמה והמחירים המטאוריים בשוק האנרגיה הביאו הכנסות-עתק למדינה, ומאפשרים לה לממן את המלחמה באוקראינה ואף לאיים על אירופה בחורף קר וחשוך ● לפי הבנק המרכזי הרוסי, עודף הסחר במדינה הגיע לשיא של 166 מיליארד דולר

מסעדה בניו יורק. החיים חזרו למסלולם הנורמלי ברוב המקומות שבהם אנשים מתקהלים / צילום: Associated Press, Ted Shaffrey

הערים הגדולות לא מצליחות להחזיר את העובדים למשרדים

​שיעור התפוסה במקומות העבודה נמוך במיוחד בערים כמו ניו יורק, שבהן העובדים הם המנוע של הכלכלה המקומית

אודי אדם, יו''ר אימקו הפורש / צילום: דוברות משרד הביטחון

אודי אדם הצטרף לחברה ביטחונית, זה מה שגרם לו לעזוב אחרי שבועיים

שבועיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד חברת הציוד הביטחוני שבשליטת בני משפחת יקיר, התפטר אודי אדם מתפקידו - זמן קצר לאחר מנכ"ל החברה ● אימקו נטלה לאחרונה מסגרת אשראי, לאחר שדיווחה כי "נוצר לה גירעון מהותי בתזרים המזומנים"

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

מותג המזגנים ויתר על פרזנטור מוכר, לעג לפרזנטורים האחרים - ונשאר בחוץ

בקיץ הישראלי החם שלוש חברות המזגנים טורנדו, אלקטרה ותדיראן מגיעות לתודעת הצופים אבל הייסנס נותר בחוץ - כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הפרסומת המושקעת ביותר שייכת למותג הסלולר wecom שגייס את אנה זק, אולם היא נותרה מחוץ למדד

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

ארז קיטה, מנכ''ל הרלב''ד / צילום: יוסי זמיר

"צריך 100 מיליון שקל כדי לצמצם את מספרי ההרוגים בתאונות הדרכים": הצצה לראיון עם מנכ"ל הרלב"ד

ד"ר ארז קיטה, מנכ"ל הרלב"ד, מודאג מהרכב הכבד בישראל ומספר על התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים שהוצגה לאחרונה ולתזמונה הבעייתי כשלא ברור מתי ואיך יעבור תקציב המדינה הבא ● הראיון המלא יתפרסם בשבוע הבא בגלובס

בורסת הנאסד''ק בוול סטריט / צילום: Shutterstock

השוק הדובי מאחורינו והאינפלציה מתקררת? במורגן סטנלי ובג'פריס מזהירים משאננות

הנתונים האחרונים מציירים תמונה מעודדת של יציאה משוק דובי – אלא שיש מי שמבקש לשאול האם פירושה של ההתאוששות היא כניסה לשוק שורי – או שזה עוד לא הזמן לאנחת רווחה?

המקדש המורמוני בסולט לייק סיטי, יוטה / צילום: Shutterstock

ההשקעות החשאיות של הכנסייה המורמונית בהייטק הישראלי

מסמכים חושפים כי קרן מרשפילד אדוויזורס, שנשלטת בידי זרוע ההשקעות החשאית של הכנסייה המורמונית, השקיעה 70 מיליון דולר בקרן הון סיכון ובשתי חברות אינטרנט ישראליות, שהניבו לה רווחים אדירים ● ואיך זה שהקרן הצליחה להימנע מתשלום מס, למרות שאפילו עורך דינה היה משוכנע כי רשות המסים עומדת לגבות 25% מהרווחים? ● תחקיר גלובס