גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אני לא מתרגש מהטלטלה האחרונה; בסוף 2018 מדדי המניות יהיו גבוהים לעומת כיום"

אלברט לוונטל (באד), יו"ר ומנכ"ל בית ההשקעות אופנהיימר, חושב שמצב הכלכלה האמריקאית נהדר ("הטוב ביותר זה 20 שנה"), וצופה שהצמיחה תימשך עמוק לתוך 2019 ● "יש מניות בסקטורים מסוימים שעלו לגבהים מפחידים, כמו אמזון או נטפליקס למשל", הוא אומר בראיון ל"גלובס", "אבל אי-אפשר להגיד שהשוק כולו מנופח. אולי קצת יקר"

אלברט (באד) לוונטל עם בנו רוברט/צילום: איל יצהר
אלברט (באד) לוונטל עם בנו רוברט/צילום: איל יצהר

"מצב הכלכלה האמריקאית נהדר. למעשה, אנחנו נמצאים במצב הטוב ביותר זה 20 שנה, ואני צופה שהצמיחה תימשך עמוק לתוך 2019. לגבי 2020 עדיין מוקדם לדעת או להעריך מה יקרה, במיוחד כעת, לאחר שהדמוקרטים החזירו לעצמם את השליטה בקונגרס" - כך אומר אלברט לוונטל (באד), יו"ר ומנכ"ל בית ההשקעות אופנהיימר, בראיון ל"גלובס".

אז מה ההשלכה של זה על שוקי ההון של ארה"ב?

"אני לא מתרגש מהטלטלה האחרונה. המגמה החיובית תימשך בחודשים הקרובים, ובסוף 2018 מדדי המניות יהיו גבוהים לעומת רמתם כיום".

הראיון עם לוונטל התקיים ב-11 בנובמבר, לפני הירידות החדות בשווקים בימים האחרונים, אבל עמוק לתוך התיקון הנוכחי בשוקי המניות, שהחל בתחילת אוקטובר. לוונטל, המכהן כיו"ר מועצת המנהלים ומנכ"ל של אופנהיימר משנת 1985, הגיע לארץ לפני כשבועיים ביחד עם בנו רוברט, המכהן כמנהל בכיר באופנהיימר, ואחראי על עסקי בנקאות להשקעות בארה"ב ועל תחום ההשקעות באג"ח בעולם. השניים הגיעו לרגל חגיגות 50 שנה לפעילות אופנהיימר בארץ.

להערכת אלברט לוונטל, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין לא תפגע בצורה משמעותית בצמיחה של המשק האמריקאי. "רואים האטה בסין, ואם זה יימשך ויעמיק, זה כמובן יפגע בסין הרבה יותר מאשר בארה"ב, שבה צפויה פגיעה שולית בלבד. אני מעריך שהסבב הבא של המכסים בינואר ייכנס לתוקף, אולם שני הצדדים יגיעו לעסקה בנוגע לסחר במהלך הרבעון הראשון של 2019".

אופנהיימר העולמי והישראלי: תעודת זהות

מה דעתך על הנשיא טראמפ?

"יש לו אישיות קשה ולא קל לצפות את מהלכיו, אבל בכל הנוגע לכלכלה - המדיניות שלו מוכיחה את עצמה. עם עובדות ונתונים קשה להתווכח".

אתה לא מודאג מהגירעון העצום בתקציב?

"זו לא בעיה בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך יותר המחוקקים ביחד עם הממשל יהיו חייבים לטפל בזה. בכל מקרה, לא צפויה רפורמה נוספת בתחום המסים לפני 2020".

"הרבה מניות כבר במחירים סבירים"

לוונטל, בן 75, הוא אחד מהמנהלים הוותיקים ביותר בוול סטריט. יש לו מעל 50 שנות ניסיון בתחום הפיננסים וההשקעות, כך שהוא עבר לא מעט משברים, כולל כמובן המשבר הגדול מכולם במהלך 2008. למרות השוק השורי האדיר מאז 2009 הוא לא חושב שמחירי המניות מנופחים כיום.

"יש מניות בסקטורים מסוימים שעלו לגבהים מפחידים, כמו אמזון או נטפליקס למשל, אבל אי-אפשר להגיד שהשוק כולו מנופח. אולי קצת יקר. לאחר התיקון האחרון בשווקים, הרבה מניות כבר ירדו למחירים סבירים, כך שאני צופה שיפור במדדים עד סוף השנה. לגבי 2019 כבר הרבה יותר קשה לצפות את ההתפתחויות, בעיקר בגלל שההשפעות של הרפורמה במסים מתחילות להתפוגג".

מה אתה חושב על התשואות בשוק האג"ח?

"כנראה התשואה על האג"ח הממשלתית ל-10 שנים תעלה לכיוון 3.5% במהלך החצי הראשון של 2019. אנחנו רואים שברמות הנוכחיות יש ביקושים גבוהים לאיגרות החוב של הממשל, למרות שהפד מצמצם את המאזן וממשיך להעלות ריבית. להערכתי, גם אם התשואה תעלה אל מעל 4%, עדיין האפקט על הכלכלה לא יהיה משמעותי. מעל 5% זה כבר יתחיל לפגוע בצורה חזקה בהרבה חברות".

טראמפ מנסה להשפיע על מדיניות הפד. אתה חושב שהוא יצליח?

"לא. אין לו סיכוי".

אז מהם הסיכונים המרכזיים לכלכלה ולשוקי המניות?

"הפגיעה בשווקים המתפתחים השנה גורמת ירידה בצריכה שם, וזה עלול לפגוע במידה מסוימת גם במשק האמריקאי. גם המצב באירופה, בעיקר סביב איטליה והברקזיט, מעורר דאגות".

איפה אתה רואה את אופנהיימר בשנים הקרובות?

"היה לנו מזל לעבור את המשבר הגדול של 2008 ללא תמיכה של הממשל, ובשנים האחרונות הרחבנו בהתמדה את הפעילות. הפוקוס שלנו ממשיך להיות בארה"ב, אולם במקביל אנחנו מרחיבים את עסקי ניהול הנכסים והבנקאות להשקעות, ונמשיך לעשות את זה".

"בישראל יש הון אנושי נהדר"

לביקור בישראל הגיע גם רוברט לוונטל, בנו של אלברט, המכהן כיום כמנהל בכיר באופנהיימר ואחראי, כאמור, על עסקי בנקאות להשקעות בארה"ב, ועל פעילות ההשקעה באג"ח בעולם. כמנהל הבנקאות להשקעות בארה"ב, הוא מוביל את הצוות שעובד עם חברות פרטיות וחברות ציבוריות צומחות ובינוניות, לגיוס הון ולייעוץ בעסקאות מימון. כמנהל עסקי ההכנסה הקבועה הגלובלית, הוא מפקח על כל הפעילויות הקשורות ליכולות מכירה, מסחר ויכולות המחקר של הפירמה. הוא הצטרף לחברה בשנת 1999, ונבחר למועצת המנהלים של אופנהיימר בשנת 2013.

האם הטלטלה האחרונה בשווקים והקפיצה בתנודתיות פגעו בהנפקות?

רוברט לוונטל: "הייתה עצירה מסוימת, אבל אם לא תהיה מפולת של ממש בשווקים, התנודתיות כשלעצמה לא תפגע בפעילות בטווח הבינוני. זאת מכיוון שלחברות, בעיקר בתחומי ההייטק והביוטק, שזה תחום ההתמחות העיקרי שלנו, יש צורכי מימון, ורובן הגדול חייבות לגייס כספים, כך שבמידת הצורך הן מתפשרות על המחיר בהנפקה. אם מדובר בחברה טובה אז יהיה ביקוש למניות שלה, והיא תוכל להנפיק כמעט בכל מצב שוק. זה כמובן תלוי עד כמה היא צריכה את הכסף, ומוכנה להתפשר על המחיר".

באופנהיימר עובדים כיום כ-3000 עובדים, מתוכם כ-1,100 יועצים פיננסיים. לחברה, שהמטה שלה ממוקם במנהטן, יש 92 סניפים בארה"ב, והיא מנהלת נכסים בהיקף של כ-28 מיליארד דולר. לחברה יש נציגויות בלונדון, בהונג-קונג, בג'נבה ובתל-אביב (מאז 1968).

את הסניף הישראלי, שבו מועסקים 37 עובדים, מנהלים הראל גילאון ואביבית מנה קליל. פעילות אופנהיימר בישראל מתרכזת בבנקאות להשקעות ובמחקר בניירות ערך (סקירות והמלצות על מניות ואג"ח, בעיקר בתחומי הטכנולוגיה והביוטק). בין השאר היא הייתה מעורבת לאחרונה בגיוסי הון וחוב של אינטק פארמה, גמידה סל וניאון תרפיוטיקס (חברת מוחזקת של כת"ב).

איך אתם רואים את הפעילות בישראל?

רוברט: "בישראל יש הון אנושי נהדר, והרבה מאוד חברות טובות בתחומי ההייטק והביוטק, שקשה להן לגייס כאן מסיבות שונות, בעיקר בגלל שבארה"ב יש הרבה יותר כסף פנוי להשקעה. כאן אנחנו נכנסים לתמונה, ועוזרים להן לגייס בארה"ב. בסך הכול אנחנו מאוד מרוצים מהפעילות של הסניף הישראלי בהובלת הראל ואביבית. הפעילות כאן הולכת וגדלה בהתמדה לאורך השנים".

איך מסתדרים אב ובן באותו מקום עבודה?

אלברט: "מאז שרוברט הצטרף לאופנהיימר ב-2008 הוא הצליח להגדיל את פעילות הבנקאות להשקעות ועסקי האג"ח בעולם פי כמה וכמה, כך שאני מאוד מרוצה. היחסים בינינו טובים מאוד".

רוברט: "יש לי מזל גדול לעבוד עם מנטור כזה, שהוא במקרה גם אבא שלי". 

עוד כתבות

עידו סוסן, מנכ"ל חברת דרייבנטס / צילום: דורון לצטר

AT&T הודיעה: ליבת הרשת שלנו תהיה מבוססת על דרייבנטס הישראלית

דרייבנטס פיתחה פתרון תוכנה שיחליף את רשתות התקשורת הקיימות ● המנכ"ל עידו סוסן: "העסקה מוכיחה גם למי שפקפקו במודל הרשת המבוזרת, כי הענן שלנו משתלם יותר ומציע אפשרויות מגוונות יותר"

שילוט בתחנת דלק של דלק ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

התמורה תלך לבנקים: קרן ארבל תזרים 450 מיליון שקל כנגד מחצית ממניות דלק ישראל

לאחר השקעתה צפויה הקרן של אמיר הסל וגבי לב לפעול להשבחת חברת תחנות הדלק ולהנפקתה בבורסה, והיא צופה תשואה שנתית של כ-15% ● מניית קבוצת דלק צנחה ב-87% מתחילת השנה, והאג"ח שלה נסחרות בתשואות זבל של עד 90%

בניין Beirut Terraces, ביירות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האייקון של ביירות: כמה עולה דירה במגדל החדש של בירת לבנון

כמו בתל אביב, גם בבירת לבנון אדריכלי-על בינלאומיים מתכננים מגדלים לעשירים ● מחיר של דירה בבניין Beirut Terraces עומד על 2.1 מיליון דולר ● מדור אדריכלות חדש 

הנשיא טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן ביום בו פורסם התחקיר  / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

עסק ביש: התחקיר של ה"ניו יורק טיימס" גנב לטראמפ את ההצגה

11 שנה הנשיא לא שילם פרוטה ● במשך שנתיים הוא שילם 750 דולר, 10% מן המס של מורה בבית ספר יסודי ● 24 שעות לאחר שחגג את מועמדות השופטת השמרנית איימי קוני בארט כמחליפתה של רות ביידר גינסבורג, שומות המס גנבו לו את ההצגה ● 35 ימים לבחירות, הנשיא בצרות

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק בחרה בנוקיה כספק המרכזי לפרויקט הסיבים האופטיים

נוקיה תספק לבזק את הפתרון הטכנולוגי להפעלת רשת ה-GPON החדשה שהיא מקימה בימים אלה

תחנת דלק של דלק ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

ברביעי בחצות: מחיר הדלק יירד ב-4 אגורות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 לצרכן בתחנה בשירות עצמי יעמוד על 5.46 שקל לליטר ● השינוי מגיע על רקע ירידת מחיר הבנזין הבינלאומי ב-2.78% וירידה יחסית במע"מ המוטל על רכיב זה

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

תחקיר: כך מטה טראמפ הוציא את הרוח מהמפרשים של הבוחר השחור

ערוץ 4 הבריטי השיג מסמכים שמלמדים על כך שב־2016 מטה טראמפ חילק כ־200 מיליון אמריקאים ל־8 קטגוריות שונות ● אחת מהן שסוווגה כ"הרתעה" כללה 3.5 מיליון בוחרים שחורים ● בחירות אלה היו הראשונות מזה שני עשורים שבהן ירד שיעור השתתפותם של מצביעים שחורים

עובדי הייטק. למצולמים אין קשר לכתבה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות החדשנות מחפשת מנכ"ל חדש. ולא בטוח שהוא חייב לבוא מההייטק

בתעשיית ההייטק מרוצים מתפקוד רשות החדשנות בשנים האחרונות, אך לקראת עזיבתו של המנכ"ל אהרון אהרון נחלקים בנוגע לשאלת מחליפו, שייכנס לתפקיד בזמן משבר • האם יותר חשוב שיכיר את עבודת הממשלה, שיגיע מחברת הייטק או שיהיה בעל ניסיון בעולם ההשקעות

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ישראייר לבג"ץ: אפשרו המשך מכירת כרטיסים למדינות ירוקות בטיסות קיימות

הפנייה מגיעה בעקבות מתווה התעופה שעל פיו יכולים לצאת מישראל רק מי שרכשו כרטיסי טיסה עד 25.9 בשעה 14:00, מתווה שמעורר בעייתיות וגם "תמרון" שיאפשר מכירת כרטיסים

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לאחר הפצת סרטונים: שר הביטחון גנץ הורה להוציא חיילים מאזורי הפגנות

ההנחייה של שר הביטחון הגיעה לאחר פרסום סרטונים שבהם נראות מפגינות גוערות במילים קשות בחיילים שסייעו לשוטרים

דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press

המומחית שמסבירה: זה מה שביידן וטראמפ צריכים לעשות הלילה בעימות

למה למועמדים גבוהים יש גם סיכוי גבוה יותר לנצח בעימות? ● מדוע חשוב לביידן ולטראמפ לשדר מרץ? ● ומה מחיר הרצון להיראות צעירים יותר? 'המדריך לטראמפיסט' מארח את מומחית העימותים, פרופ' צפירה גרבלסקי ליכטמן בכדי להבין איך לצפות בעימות הנשיאותי הראשון ● האזינו

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: דימה טליאנסקי

ג'מבו נגד ג'מבו: הדיווח של פוקס גרר התערבות של רשות ני"ע

על פי הבהרה שפרסמה קבוצת האופנה, ההסכם עם ג'מבו היוונית תלוי בכך שפוקס תוכל להשתמש בסימן המסחרי של המותג, אבל עשויה להיות לה מחלוקת על כך עם מתחרה בעלת שם דומה ● מבדיקת "גלובס" עולה כי ישנן לפחות עוד שתי מתחרות תחת השם ג'מבו

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אלי רוזנברג צפוי לקבל את היתר השליטה באל על מרשות החברות

את ההיתר תעניק לרוזנברג רשות החברות בכפוף לחתימת שרי הביטחון, התחבורה והדיגיטל ● רק לפני שבוע שלחה אל על מכתב לשרים שאמורה לאשר את העברת הבעלות, בטענה כי רוזנברג הבן לא כשיר לנהל את החברה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט קטעו רצף עליות של שלושה ימים וננעלו בירידות קלות

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב-0.3% ● הנפט ירד בחדות וננעל בשפל של שבועיים ● דאקס איבד 0.4%, פוטסי 100 נחלש ב-0.5% וקאק 40 ירד ב-0.2% ● מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון

רוברט טאוב / צילום: תמר מצפי

חברת המכשור הרפואי הישראלית-בלגית ניקסואה גייסה 100 מיליון דולר בבורסת יורונקסט

ניקסואה, שהקים רוברט טאוב, מפתחת שתל לטיפול בדום נשימה בשינה, ועיקר פעילותה בישראל ● שווייה בגיוס עמד על 423 מיליון דולר אחרי הכסף

הנשיא טראמפ בסוף מסיבת עיתונאים בגן הוורדים בבית הלבן ביום שני / צילום: Evan Vucci, Associated Press

כשנותנים ל"מלך החובות" ופושט רגל סדרתי לנהל מעצמה

אין תחום בחוק האמריקאי שנהנה מהקלות מס רבות ופתלתלות כמו הנדל"ן ● זה מצוין עבור הנשיא דונלד טראמפ, ששקוע בחובות של מאות מיליונים, ולבני משפחתו, שמעורבים בעסקאות נשק חובקות עולם; הרבה פחות לארה"ב עצמה, ששיקולים אלה סביר שמשפיעים על מדיניותו

יולי אדלשטיין, לאחר התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אדלשטיין: קבינט הקורונה יאריך את הסגר בשבועיים נוספים לפחות

לדברי שר הבריאות אין שום סיכוי שהסגר יוסר בעוד שבוע וחצי לאחר שמחת תורה, כפי שטענה הממשלה בתחילה ● הממשלה צפויה היום להעביר חוק שיגביל את ההפגנות, על אף שהן נערכות באוויר הפתוח

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דרישה מנאמני התחנה המרכזית לנמק שכר טרחה של 55 מיליון שקל

לאחרונה הגישו נאמני התחנה המרכזית בת"א דרישה לתשלום שכר טרחה על ידי בעלת השליטה בתחנה נצבא ● עוה"ד של נצבא: "הבקשה רצופה בתיאורים מוגזמים ובלתי מדויקים (לשון המעטה) ביחס לפעילות הנאמנים" ● ביהמ"ש קבע כי הנאמנים יגישו דוח כספי המפרט את דרישתם

מיכל הלפרין,הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות לבית הדין: אין לאשר ההסדר בין שב"א למס"ב

רשות התחרות טוענת כי שיתופי הפעולה בין החברות האחיות שאחראיות על פלטפורמות התשלומים במשק "מקימים חששות תחרותיים ממשיים" ● שב"א ומס"ב פנו לבית הדין לתחרות בבקשה שיאשר את החיבור העמוק ביניהן לעוד עשר שנים

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

בקשה לאישור תובענה ייצוגית בכ-50 מ' ש' נגד סלקום: שידלה דיירים להדליף פרטי התקשרות של כל הבניין שלהם

לפי הבקשה, הדייר אותו משדלת סלקום להדליף את פרטי ההתקשרות מקבל בתמורה הטבה בסכום של כ-1,000 שקלים ● בשיחה שהוקלטה וצורפה כתמליל אמרה מנהלת המכירות כי "זה משהו שאנחנו עושים בכל הארץ"