גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם השכל הישר יגבר על הפחד? תחזית שווקים ל-2019

בשנה הקרובה עלולים המשקיעים בעולם להיתקל בלא מעט הפתעות לא נעימות ● בבית ההשקעות אופנהיימר מעדיפים את שוק המניות בארה"ב, המצטיין בפרופיל הצמיחה בקרב המדינות המפותחות, ומדרגים אותו בהמלצת "משקל יתר" ● לעומת זאת, הם מזהירים מהאטה כלכלית ניכרת במדינות אירופה, המדורגות ב"משקל חסר"

ירידות בבורסה/ צילום: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי
ירידות בבורסה/ צילום: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

לאחר עשור של עליות, המגמה החיובית בשוקי המניות הגלובליים נשברה בחודשים האחרונים. מרבית מדדי המניות בעולם ירדו כבר ביותר מ-20% מרמות השיא - הגדרה פורמלית של שוק דובי.

הירידות התחילו בשוקי אירופה ובשווקים המתעוררים עוד לפני כשנה, על רקע החמרת מלחמות הסחר בין ארה"ב לסין, שגרמה להאטה בכלכלות רבות, שבאחרונה אף מציגות סימני מיתון. לעומת זאת, הכלכלה ושוק המניות בארה"ב אמנם הפגינו עוצמה יחסית מול שאר העולם, אבל גם הבורסה האמריקאית נפלה, בסופו של דבר, קורבן לגורמים גיאופוליטיים שליליים, המלווים במדיניות מרסנת של הבנק המרכזי, הפד, שממשיך לאורך השנתיים האחרונות בתהליך העלאת ריבית.

העלאת הריבית הקצרה כנגד ירידת תשואות האג"ח הארוכות הובילו להשתטחות עקום התשואות בארה"ב - תופעה המקדימה היסטורית מיתון גם במשק האמריקאי, אם כי בפער של חודשים רבים.

הכלכלה ושוק המניות בארה"ב הפגינו עד לאחרונה חסינות מרשימה בפני תהליכי האטה גלובליים עקב מלחמות הסחר, בעיקר לאור מאמצי הממשל האמריקאי להגביר את הצמיחה בזכות הורדת מסים דרמטית שאושרה לפני כשנה. רפורמת המס, נוסף על שאר צעדי הממשל האמריקאי לעידוד צמיחה, הובילו לשיפור משמעותי ברווחיות החברות האמריקאיות בשנת 2018, בניגוד למגמות חלשות בפן הגלובלי.

משקל יתר לשוק האמריקאי לעומת אירופה ושווקים מפותחים אחרים

נתוני הצמיחה הכלכלית הגבוהה של כ-3%, ורווחיות יוצאת דופן של חברות בארה"ב, הובילו להגדלת הפער הקיים בין ביצועי הבורסה האמריקאית לשאר השווקים.

עם זאת, באחרונה גוברים חששות המשקיעים גם מסיכונים לרווחי החברות האמריקאיות, במיוחד חברות רב-לאומיות, שהציגו בשנה החולפת תוצאות שיא, אשר הושפעו לטובה באופן חד-פעמי מרפורמת המס בארה''ב. באחרונה ניתן לראות הורדה של תחזיות הקונצנזוס במרבית השווקים מחוץ לארה"ב, כשגם החברות האמריקאיות אינן חסינות מתהליכי האטה בכלכלה העולמית, במיוחד המגזרים החשופים לשווקים מחוץ לארה"ב.

חוסר ודאות בנוגע לצמיחה הגלובלית עלול להוביל לזהירות מצד הנהלות החברות כלפי השקעות חדשות וגיוסי עובדים - דברים שעלולים להעיק על הצמיחה הכוללת. ניתן לראות דמיון רב בין מצבם הנוכחי של השווקים לבין התקופה בשנים 2015-2016, שבה הושפעה רווחיות מגזר החברות האמריקאי לרעה מהתחזקות הדולר ומירידות חדות בשוקי האנרגיה - שתי תופעות שבולטות גם בחודשים האחרונים.

חששות המשקיעים מחולשה בפן המאקרו וברווחיות החברות באים לידי ביטוי במכפילי רווח חזויים של שוקי המניות הגלובליים. מכפיל מדד S&P 500 האמריקאי הציג ירידה לאורך כל שנת 2018, מרמת שיא במחזור הכלכלי הנוכחי של 18.5 לרמה הנוכחית של 15. במקביל, גם תחזיות הצמיחה לשנת 2019 ירדו במידה ניכרת בחודשים האחרונים, ובכך מהוות רף יותר נוח להשגה. זאת, בניגוד לחלק מהשווקים הגלובליים, בעיקר באירופה, שהתחזיות לגביהם צופות עדיין צמיחה גבוהה יחסית - מצב שלא בהכרח אפשרי, בהתחשב בסביבת האטה או אף מיתון במדינות אלה.

המלצות ההשקעה הגלובליות של אופנהיימר לשנת 2019

המלצות לאלוקציית השקעות גלובלית

בראייה הגלובלית, באופנהיימר מעדיפים את שוק המניות בארה"ב, המצטיין בפרופיל צמיחה מירבי בקרב המדינות המפותחות - שאותו הם מדרגים בהמלצת Overweight (משקל יתר). לעומת זאת, באופנהיימר מזהירים מהאטה כלכלית ניכרת במדינות אירופה, הן בגוש האירו והן בבריטניה, הסובלות הן מהשפעה שלילית חזקה במיוחד של מלחמות הסחר והן מחוסר ודאות פוליטית, ומדרגים את השווקים האלה בהמלצת Underweight (משקל חסר).

את השוק היפני מדרגים בבית ההשקעות בהמלצת Market Weight, בשל מדיניות מוניטרית תומכת צמיחה ופעילות שוק ההון. באופנהיימר מחזיקים בהמלצת Market Weight הנייטרלית גם על השווקים המתעוררים, כשבין אלה בבית ההשקעות מעדיפים את הכלכלות בעלות חוזק מבני ובסיס יציב של מקורות צמיחה עצמאיים, כמו סין והודו, ומדינות עם צפי לביצוע רפורמות מבניות כמו ברזיל. זאת, לעומת נקיטת זהירות במדינות מבוססות סחורות, כמו רוסיה ודרום אפריקה.

בנוגע לאלוקציית השקעות בסקטורים בארה"ב, בבית ההשקעות אופנהיימר מעדיפים סקטורים וחברות עם חשיפה גבוהה לפעילות המקומית בארה"ב, אופי דפנסיבי ופעילות מניבה תזרים מזומנים יציב. לעומת זאת, הם זהירים מאפיקי השקעה בעלי חשיפה גלובלית ניכרת, שעלולים להיפגע ממלחמות הסחר, מהתחזקות הדולר ומחולשה בשוקי הסחורות.

כך, אופנהיימר מדרגים בהמלצת Overweight את סקטור הבריאות, סקטור צריכת המותרות והסקטורים הדפנסיביים של תשתיות ונדל"ן. אופנהיימר מדרגים בהמלצות Underweight את סקטור האנרגיה, סקטור התעשייה וסקטור הסחורות, בשל הסיכון לפעילות הסקטורים האלה כתוצאה מירידה החדה במחירי הנפט. אופנהיימר נוקטים בהמלצה Market Weight על סקטורים של הטכנולוגיה והפיננסים, שבהם גורמי מאקרו שליליים אמורים להתקזז כנגד מנועי צמיחה פנימיים. כמו כן, בבית ההשקעות גם ממליצים Market Weight על סקטור שירותי התקשורת והצריכה הבסיסית.

שאלה של אמון ביכולת

שנת ההשקעות 2019 אינה צפויה להיות פשוטה עבור המשקיעים, וייתכן שהיא מכינה לנו עוד לא מעט הפתעות לא נעימות. השאלה הגדולה לקראתה היא האם נושא מלחמות הסחר בין ארה"ב לסין יקבל פתרון שיהיה מקובל על שני הצדדים, ובכך יצליח להרגיע את חששות המשקיעים.

סוגיה שאולי אפילו עוד יותר משמעותית היא סוגיית אמון ציבור המשקיעים בהמשך צמיחה בכלכלה הגלובלית וברווחי החברות, וכן נכונות המגזר הפרטי להמשיך להשקיע בצמיחה עתידית, כולל גיוסי עובדים והשקעה בציוד קפיטלי.

באופנהיימר מציינים כי כפי שראינו במחזורים הקודמים, המשברים הכלכליים תמיד מתחילים מירידות בבורסה, אבל מה שמעצים אותם זה אמון החברות והצרכנים ביכולת להתמודד עם אתגרים ולהמשיך הלאה. בבית ההשקעות מקווים כי בשנה הקרובה השכל הישר יגבר על הפחד, והשווקים יחזרו לתפקודם בהתבסס על פעילות פונדמנטלית כלכלית, ולא על תרחישי אימה. 

עוד כתבות

הצוות הרפואי במחלקת קורונה בבית חולים רמב"ם מתרגל טיפול בחולה קורונה עם מכונת הנשמה. הכניסה לגל השני הצריכה כוננות גבוהה מצד מחלקות הקורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דוח קודר: מערכת הבריאות תגיע לסף ספיקה בימים הקרובים, מספר הנפטרים יזנק

דוח חדש של צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית והדסה, צופה עליה ניכרת בקצב החולים הקשים בימים הקרובים, בייחוד לאור סכנה של הדבקה בין דורית מואצת בחגים ● התמותה הצפויה בתרחישי סגר ראליים הינה של 1,000 עד 2,500 מתים נוספים עד סוף נובמבר

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההנחיות"

ראש הממשלה נתניהו מסר הצהרה לתקשורת פחות מ-24 שעות לפני הסגר: "אני לא אטיל סגר סתם. כל דבר נשקל בכובד ראש. חובתי לשמור על הבריאות והחיים שלכם" ● מוקדם יותר דן ראש הממשלה בשיחה טלפונית עם שר הבריאות ופרויקטור הקורונה בהחמרת הסגר, לרבות סגירת שווקים, בשל העלייה הגדולה בתחלואה

ענת פנטי / צילום: איל יצהר

הכירו את האישה שרוצה להיות שרת האושר הראשונה של ישראל

זה אולי נשמע כמו עוד ג'וב מומצא בממשלה מנופחת, אבל ענת פנטי משוכנעת שזה בדיוק התפקיד שחסר לנו כדי שמשהו ישתנה כאן ● וחוץ מזה, אפילו אצל ידידינו החדשים מהאמירויות כבר יש משרד שעוסק בכך ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

המגן צילום: מסך

המגן לא התרוממה: מה הכשיל את אפליקציית הקורונה הישראלית

עם תקציב שיווק אפסי, חוסר אמון כללי וכשלים טכנולוגיים - אין פלא ששיעור ההורדות של האפליקציה מגן 2 עומד על כ־22 אלף בלבד ● בהתחשב בסירוב של הממשלה לאמץ את הכלי שמציעות גוגל ואפל - לא ברור איזה כלי לניטור הדבקות יחכה לנו בתום הסגר

סניף דיסקונט מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקשר האוסטרלי: פרשת העלמות מס חדשה קמה לתחייה ומגיעה עד לפתחו של בנק דיסקונט

העסקים של משפחת בינטר מסידני קרסו והובילו לפרשה שצריכה להטריד גם את בנק דיסקונט • "גלובס" בעקבות החקירות, ההלשנות, המסמכים, השמות הבדויים, והשאלה: איך מערכת הבנקאות הישראלית מסתבכת שוב בפרשות חובקות עולם של העלמות מסים ● תחקיר גלובס

האסטרונאוט האמריקאי סקוט קלי במתיחה של סודהסטרים לכבוד ה-1 באפריל / צילום: יח"צ

זיו מאירי ממקאן ת"א מונה למנהל התקשורת המותגית בסודהסטרים

עינת בן חורין, ששימשה כממנהלת אסטרטגיה במקאן, תנהל את מחלקת "Consumer insights" בסודהסטרים

ניהול מקום עבודה שמח / איור: חן ליבמן

מתנות ופינוקים זה לא מספיק: 7 עצות לניהול מקום עבודה שמח

לא מספיק לארגן הרמת כוסית בראש השנה או לחלק מארז מפנק לעובדים ● תיאוריות ניהוליות עדכניות לא רואות בעובדים בריאים ומאושרים נטל, אלא נכס, וגם המחקר תומך בטענה ● ככה עושים את זה נכון

כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע. נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

על קו דובאי חיפה, ו"שיטת" אלדד פרי. כותרות הנדל"ן

שלומי פוגל ממספנות ישראל חובר לחברה מדובאי ● "גלובס" בעקבות גיוסי החובות של פרי נדל"ן כל הדרך לקריסה ● המספרים העגומים של מחיר למשתכן נחשפים ● ומדוע קשיי הרישוי מטרידים את אנשי הנדל"ן לא פחות מהקורונה

שירבו זכויותינו כרימון. כמה יהודים באמת יש בעולם / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

ערב ראש השנה: כמה יהודים באמת יש בעולם?

אלוהים הבטיח שעם ישראל "לא ייספר מרוב", אבל הססטיסטיקאים מתעקשים לנסות • כמו כל שאלה סטטיסטית, התשובה תלויה בהגדרה • קראנו את האומדנים העדכניים בעין ביקורתית והשתדלנו להיזהר ממסקנות כוזבות

דירה ברחוב ציפורי, בין שכונות שערי חסד ונחלאות / צילום: אנגלו סכסון ירושלים

הקונה מניו יורק, הסיור הווירטואלי והמחיר שקפץ ב-20% בחמש שנים

דופלקס בן 5.5 חדרים בירושלים נמכר ב-6 מיליון שקל בתוך כשלושה שבועות

האי היווני סימי / צילום: שאטרסטוק

בשנה הבאה נביט אל הגלים: האיים היוונים שהכי כדאי לבקר בהם

בין אם תחליטו לצאת לחופשה בזמן הסגר או שדווקא תשמרו את הנופש לימים רגועים יותר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האיים הכי שווים ביוון ● חלק שני

ד"ר ברק עקביוב  / צילום: איל יצהר, גלובס

חזית חדשה במלחמה בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

בקשה למענק מחקר שחזרה עם הערה "זה לא יעבוד לעולם" הובילה את ד"ר ברק עקביוב לפתח שיטה חדשנית לתכנון תרופות אנטיביוטיות ● התקווה היא שהיא תיתן מענה למחסור בתרופות יעילות חדשות

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד

השופטת רות ביידר גינזבורג ז"ל / צילום: Cliff Owen, Associated Press

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג נפטרה בגיל 87

גינסבורג, שהפכה בשנים האחרונות גם לאייקון תרבותי, נפטרה ממחלת הסרטן ● קידמה פסיקות ליברליות בעליון בסוגיות נפיצות בחברה האמריקאית: זכויות הפלה, נישואים חד מיניים ועוד ● "המשאלה הכי עזה שלי היא שלא יחליפו אותי בתפקיד עד שיושבע נשיא חדש", אמרה לפני מספר ימים

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג