גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר הנפט זינק 25% ומניות האנרגיה שלחו את וול סטריט לעליות חדות בסיום המסחר

מניית שברון קפצה 11% ● מחיר הנפט רשם את העלייה היומית החדה ביותר אי-פעם, לאחר שטראמפ אמר כי הוא צופה שערב הסעודית ורוסיה יסכמו על קיצוץ של 15-10 מיליון חביות נפט ביום ● התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב קפצו בכ-6.6 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press
סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

הקורונה מנהלת את השווקים: העיתונאי אופיר דור על השאלה האם אפשר 'לקנות' את ההתאוששות בסין? הצטרפו לשידור החי

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל הערב (ה') בעליות חדות במדדים המובילים, שהלכו והתחזקו לקראת הסיום. הדאו ג'ונס ננעל בזינוק של 2.2% או 467 נקודות, ה-S&P 500 הוסיף 2.3% ומדד נאסד"ק עלה ב-1.7%.

מניות הנפט דחפו את הדאו ג'ונס: מניית שברון קפצה יותר מ-11% ומניית אקסון מובייל התחזקה בקרוב ל-8%.

מספר חולי הקורונה ברחבי העולם הגיע היום ל-1 מיליון, ומספר מקרי המוות ל-קרוב ל-51.5 אלף.

מניית טסלה זינקה בכ-10% לאחר נעילת המסחר אחרי שהחברה דיווחה על מסירת כ-88,400 כלי רכב ברבעון הראשון של 2020. הציפיות של האנליסטים עמדו על 79,908. 

22:00

בוול סטריט מתנהל מסחר מעורב, והדאו ג'ונס נסחר בעלייה קלה לאחר שעבר לזמן קצר לירידות. הנאסד"ק נע גם הוא בין ירידות לעליות קלות, ו-S&P 500 רושם עלייה קלה.

מחירי הנפט נסקו היום לאחר שטראמפ אמר שהוא מצפה להסכם בין ערב הסעודית לרוסיה על קיצוץ בתפוקת הנפט. מחיר חבית נפט מסוג WTI עלה בקרוב ל-25% - העלייה היומית הגדולה ביותר שלו אי פעם - ל-25.32 דולר לחבית. מחיר חבית ברנט זינק ב-18% ל-29.14 דולר לחבית. 

21:00

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות שבין 0.5% ל-1%, בהובלת מניות חברות האנרגיה שמזנקות על רקע הקפיצה במחירי הנפט.

ג'נרל אלקטריק מתכננת להוציא לחופשה מחצית מעובדי ייצור המנועים בחטיבת התעופה שלה. המהלך יכלול אלפי משרות בחטיבה ויימשך ארבעה שבועות. צעד זה מגיע פחות מחודש לאחר שהחברה הודיעה כי תקצץ 10% מחטיבת התעופה שלה, החלטה שכללה 2,600 עובדים.  

בשוק הקריפטו, הדיווח על עסקת הרכישה של אתר CoinMarketCap הזריק אופטימיות: מחיר הביטקוין זינק כ-13% ביממה האחרונה ועלה הערב מעל ל-7,000 דולר, לראשונה מאז הקריסה שלו ב-12 במרץ.

מחיר הזהב זינק היום לאחר שנתוני השיא בתביעות האבטלה הגבירו את הביקוש להשקעות בטוחות. החוזים העתידיים על הזהב זינקו ב-2.8% ל-1,629 דולר לאונקיה.

18:45

יום מסחר תנודתי באירופה ננעל היום במגמה חיובית קלה, לאחר תנודות רוב שעות היום כשהמשקיעים מגיבים לנתון שיא במספר תביעות דמי האבטלה בארה"ב ולמתרחש בשוק האנרגיה. מדד סטוקס 600 ננעל בעלייה של כ-0.2%. סקטור הנפט והגז רשם עלייה של יותר מ-5%. 

השווקים מגיבים היום גם לנתוני הקורונה שלפיהם מספר המקרים בארה"ב עבר את ה-200 אלף, והכפיל עצמו מאז יום שישי. 

בוול סטריט נמשכות העליות, אך הן נחלשות ככל שמתקדם יום המסחר התנודתי הנוכחי. מחירי הנפט מאמירים על רקע הציפיות שערב הסעודית ורוסיה יסירו את הלחץ משוק הנפט. מחיר חבית WTI מטפס בכ-22% למחיר של קרוב ל-25 דולר, ומחיר חבית מסוג ברנט מזנק בכ-19% למחיר של כ-29.4 דולר. 

מדד דאו ג'ונס רושם עליות של כ-1.3%, או 230 נקודות. S&P 500 מטפס בכ-1.6% והנאסד"ק עולה ב-1.3%. זאת לאחר שהדאו כבר רשם מוקדם יותר עלייה של 500 נקודות.

מניות שברון  ואקסון מובייל  מובילות את העליות ומזנקות בכ-10%, ומגזר הנפט והגז נוסק.

17:45

עליות חדות של יותר מ-20% נרשמות במחיר הנפט לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר ל-CNBC כי הסעודים ורוסיה יפחיתו את הלחץ על הנפט, ויסיימו את מלחמת המחירים שתרמה לצלילה החדה במחירי הנפט. טראמפ אמר כי שוחח אתמול עם נשיא רוסיה פוטין והיום עם הנסיך הסעודי, וכי הוא מצפה כי הם יכריזו על קיצוץ בייצור הנפט של 10 מיליון חביות, ועד 15 מיליון חביות. 

16:30

יום המסחר בניו יורק נפתח במגמה מעורבת, למרות נתון האבטלה השלילי שפורסם לפני כשעה. הנפט, מנגד, רושם עלייה של כ-8% ונסחר סביב 21.9 דולר לחבית (WTI).

15:30

וירוס הקורונה ממשיך להכות בעוצמה בשוק העבודה בארה"ב. עוד 6.6 מיליון אמריקאים נוספו למעגל דורשי העבודה בארה"ב בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ. זאת לאחר שבשבוע שלפניו נרשמה קפיצה של כ-3.3 מיליון בתביעות. כך פורסם בארה"ב היום.

כלכלנים ציפו לתוספת של 4-3.5 מיליון מובטלים. 

נזכיר כי לפני פרוץ משבר הקורונה התוספת הגבוהה ביותר במספר המובטלים בארה"ב, כ-695 אלף, נרשמה בשנת 1982. 

14:10

נמשכות עליות השערים בבורסות אירופה. המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בעליות של 1.5%-1% במדדי המניות המובילים. 

ב-15:30 שעון ישראל יתפרסם בארה"ב נתון התביעות הראשוניות לדמי אבטלה, שצפויות להסתכם בכ-4-5 מיליון בשבוע שהסתיים ב-28 במרץ . זאת לאחר שבשבוע שלפניו נרשמה קפיצה של כ-3.3 מיליון בתביעות.  

12:20

מחיר חבית נפט קופץ בכ-10% לרמה של 22.21 דולרים לחבית, וזאת לאחר שהנשיא טרמפ אמר כי הוא מצפה שסעודיה ורוסיה יתגברו על חוסר ההסכמות ביניהן, והנשיא פוטין קרא לפתרון נוכח המצב ה"מאתגר" בשוק הנפט. למרות האופטימיות של טראמפ, האנליסטים בבנק אוף אמריקה צופים כי הקרע בין המעצמות לא צפוי להתאחות בטווח הקצר.

באירופה מדד הדאקס הגרמני עולה ב-0.2%, הקאק הצרפתי מוסיף 0.4% לערכו והפוטסי הבריטי מטפס ב-0.5%.

באסיה, הניקיי היפני איבד 1.4% והשלים נפילה של 25% מתחילת השנה, הבורסה בהונג קונג עלתה ב-0.8%, שנחאי זינקה ב-1.7%.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בארה"ב מזנקים בכ-2%.

10:10

המסחר בבורסות אירופה נפתח בעליות לאחר הירידות החדות שנרשמו אתמול. מדד הדאקס הגרמני מוסיף 0.4% לערכו, הקאק מטפס ב-0.3% והפוטסי עולה ב-0.4%. בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים ביותר מ-1%.

07:30

המסחר באסיה מתנהל הבוקר בירידות בהובלת הבורסה בשנזן שצונחת ב-4%, וזאת לאחר הירידות החדות שנרשמו אתמול בוול סטריט נוכח התפשטות מגיפת הקורונה בעולם, והאצת ההתפשטות בארה"ב. 

מדד הניקיי היפני מאבד 0.5%, בהמשך לירידה חדה של 4.5% אתמול; מדד אסיה דאו יורד ב-0.75%, מנגד שנחאי עולה ב-0.3%.

מחיר הנפט קופץ ב-4.8% לרמה של 21.28 דולר לחבית.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בכ-1% לאחר הירידות אמש (ד').

מספר מקרי הקורונה בארה"ב הוכפל מיום שישי האחרון וחצה את ה-200,000 איש. מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס עולה כי מספר מקרי המוות בארה"ב כתוצאה מנגיף הקורונה הגיע ל-4,476 איש. אתמול הזהיר הנשיא דונלד טראמפ כי בשבועות הקרובים מספר מקרי הקורונה יעלה. הבית הלבן מעריך כי מקרי המוות בארה"ב ינועו בין 100,000 ל-240,000 איש.

עוד כתבות

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

טראמפ ונתניהו/ צילום: רויטרס Gripas-Yuri-ABACA

כך משרד החוץ מאתר את כוכבי העתיד של הפוליטיקה האמריקאית

דוד רוט, סמנכ"ל צפון אמריקה במשרד החוץ מתארח בפודקאסט 'המדריך לטראמפיסט' ומספר על ההשקעה של נציגי ישראל באיתור המנהיגים הפוליטיים של המחר, הדיפלומטיה בעידן הטוויטר, ולמה כדאי להשקיע בקשרים דווקא עם הצד שלא נמצא בשלטון ● האזינו

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

הפסדי ההשקעה בשל משבר הקורונה העבירו את מגדל מרווח רבעוני של 543 מיליון ש' להפסד של 564 מיליון ש'

מדובר בהרעה צפויה בתוצאותיה של החברה שבניהולו של רן עוז, ושנובעת בעיקרה מנסיבות חיצוניות שיפגעו בענף כולו ● השינוי של עקום הריבית הביא לגידול בעתודות ביטוח החיים בסך של כ-134 מיליון שקל

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות הקורונה: גידול ברווח של אלטשולר שחם גמל ופנסיה

תחלק דיבידנד בהיקף 19 מיליון שקל ● דיווחה על גידול של כ-34% ברווח, לסך של כ-25.4 מיליון שקל ברבעון הראשון

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 איבד 1.6%, בזן צנחה בעוד 6%

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.1%, מזרחי טפחות 2.5%

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש