גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחכים להחזר על טיסה שבוטלה? חברות התעופה מבקשות להאריך את מועד ההחזרה

ועדת הכלכלה דנה בהצעת חוק המבקשת לקבוע כי חברות התעופה לא יידרשו לשלם פיצוי בנוסף להחזר הכספי, ולהאריך את משך ההחזרה מ-21 ימים ל-90 ימים ● מנכ"ל אל על: "לחברה אין מה לשעבד לטובת הצרכנים או הבנק"

מטוס אל על / צילום: יח"צ
מטוס אל על / צילום: יח"צ

בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה דנו חברי הוועדה בניסיון למצוא את האיזון בין האינטרס של חברות התעופה בתקופה מאתגרת כזו, ובין האינטרס של הצרכנים שטיסתם בוטלה בחסות מגפת הקורונה ורק רוצים לקבל את כספם בחזרה.

בחודשים האחרונים הרצון הזה לא פוגש את המציאות: אל על לבדה מחזיקה ב-300 מיליון דולר כספי צרכנים על טיסות שבוטלו, וככל שהחברה ממשיכה להאריך את השהיית הטיסות שלה - עד לסוף חודש יולי בשלב זה - היקף הלקוחות שהחברה חייבת להם כסף גדל, כשהוא כולל גם את מי שהזמין טיסה לקיץ מראש.

אם לא די בכך, רבים ממתינים להחזרים עוד מחודש מרץ, החברה בתקופה זו לא מספקת את הצורך של הצרכנים לקבל מענה אוטומטי, ואין מי שידאג להחזיר ללקוחות את כספם כל עוד עובדי החברה בחל"ת. אצל חברות התעופה האחרות המצב לא שונה בהרבה, והחובות הולכים ותופחים.

הדיון עסק בהצעת החוק הממשלתית המבקשת לשנות זמנית את חוק התעופה, לקבוע כי החברות לא יידרשו לשלם פיצוי בנוסף להחזר הכספי כפי שקובע החוק, ולהאריך את משך ההחזרה מ-21 ימים ל-90 ימים. אצל חלק מנציגי חברות התעופה שנכחו בדיון השאיפה היא להגדיל את משך ההחזר ל-120 ימים.

הבקשה לשינוי החקיקה עלתה לפני יותר מחודשיים, אולם נדמה כי חברי הכנסת שכחו איך לחוקק חוקים. ההליך הזה "נמרח", בשעה שצרכנים לא מקבלים החזרים כספיים, והקושי של חברות התעופה הולך ומעמיק. התוצאה: הצרכנים הם אלה שיסבסדו בינתיים את חברות התעופה.

נציגי אל על, בהם גם המנכ"ל גונן אוסישקין, ביקשו שהחוק, אשר צפוי להיות תקף רטרואקטיבית החל מ-1 במרץ, יהיה תקף עד ל-31 לאוגוסט (בשלב זה הוא תקף עד ל-31 ביולי, יחד עם הוראות השעה).

היועצת המשפטית של רשות התעופה האזרחית, עו"ד רננה שחר, תמכה בכך וציינה כי לא נראה שיהיה שינוי דרמטי עד אז בהיבט התעופה - לתשומת-לב מי שבונה על 1 באוגוסט כמועד לפתיחת השמיים.

אחד מאלה שייצגו את חברות התעופה היה גם מנהל אגף הכלכלה ברת"א, ישי דון יחיא, שהדגיש כי במתווה הסיוע של האוצר לאל על החברה מתחייבת לתוכנית עסקית שכוללת את השבת הכספים ללקוחות. דרישת ח"כ עידן רול לקבל בטוחה לכספי הצרכנים, בעיקר במקרה בו החברה לא תשרוד, לא העלתה התחייבות כזו.

דון יחיא הדגיש כי ללא סיוע ממשלתי, מבחינה תזרימית החברות לא יוכלו להחזיר את הכסף, כאשר מבחינה מתמטית, לדבריו, אין הלימה בין ההיקף הכספי שהן צריכות להחזיר לצרכנים ובין מה שיש להן בקופה. "יש תוכנית עסקית מאושרת שכוללת החזרת כל הכסף עד השקל האחרון. אנחנו לא בעולם של הסדר נושים", אמר דון יחיא, "היינו אתמול עד עשר בלילה באוצר. ההחזר הוא חלק בלתי נפרד מהסיוע".

במקרה של אל על מדובר כאמור ב-300 מיליון דולר שהיא חייבת לנוסעים, ובישראייר ב-9 מיליון דולר. בארקיע הסכום לא ידוע, ונציג מטעמה לא התייצב לדיון.

רוב הטיסות בוטלו עוד בחודש מרץ, ו-21 הימים להחזר שקובע החוק כיום כבר חלפו מזמן. במצב הזה חברות התעופה למעשה מפרות את החוק, אולם דבר לא נעשה מולן.

ח"כ בועז טופורובסקי הציע לא לשנות את פרק ההחזר של 21 הימים עבור הצרכנים. עוד הוא הציע כי המדינה תפתח קרן שתממן את יתרת הימים עד ל-90 ימים שמבקש החוק לקבוע, ובכך תגשר על הפער ותשמור על האינטרס של הצרכנים לקבל את כספם בפרק זמן סביר.

אומנם הדיון תקף לכלל חברות התעופה, אבל אל על הייתה במרכז הדיון. נציג אגף התקציבים באוצר, חיים בורובסקי, אמר כי אין אף חברה פרטית שהושקעו בה מאות ואלפי שעות, כמו שהשקיע האוצר באל על. הוא הזכיר את שני המתווים שהוצעו לחברה: הראשון - הלוואה של 400 מיליון דולר בערבות מדינה של 82.5%; והשני - הלוואה של 250 מיליון דולר והנפקת 150 מיליון דולר שהמדינה תתחייב לקנות.

"החברה חזרה אלינו עם תשובה שלילית, והיא מציעה שינויים שונים ומשונים", אמר בורובסקי בהקשר להצעה שהעבירה אל על, לפיה החברה תנפיק 40 מיליון דולר, והמדינה תרכוש 110 מיליון דולר בשטרי חוב המירים, והשאר, 250 מיליון דולר, יינתנו לה כהלוואה. במתווה הזה לא ידוללו מניות הבעלים כפי שהציעה המדינה.

אוסישקין ציין כי לחברה יש הבטחה מבנק מלווה ל-400 מיליון דולר, אלא שבאוצר הזכירו כי המתווה הזה יחייב הזרמת הון של הבעלים בהיקף של 150 מיליון שקל. "המשרד לא מעכב בשום צורה את החברה. שתי ההצעות עומדות בעינן", אמר בורובסקי.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עופר מרום, ביקש כי תינתן לצרכנים בטוחה שאם אל על תפשוט רגל, הם יקבלו את כספם, "בזמן שהמדינה מזרימה כספי ציבור לשיקום החברה".

מנכ"ל אל על אוסישקין הציג גישה שירותית שאינה תואמת למה שהחברה מציגה בימים אלה לצרכנים, שלא מצליחים לקבל מענה. "אם לא נחזיר את הכסף לציבור, ידוע לנו שלא יהיו לקוחות, לאל על אין מה לשעבד לטובת הצרכנים או הבנק", השיב לדרישת ח"כ רול לנסות ולהבטיח את כספי הצרכנים.

אל על ביקשה לשלב בחוק את האפשרות להציע שובר במקום החזר על טיסה שבוטלה, באמצעות מה שהיא הגדירה כ"הטבה משמעותית" שתוצע לצרכנים שישאירו את הכסף בחברה. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, סבור כי סעיף כזה לא צריך להיכלל בחוק אלא בהסכמים ובשיח שבין הצרכן לחברה.

החלטה לא התקבלה, בדיון ובשבוע הבא יכונס לדיון נוסף.

עוד כתבות

Wedding Part in Plotnitsa, 1931 ed   / צילום: תמונה פרטית

הימים הנוראים של פלוטניצה: השואה שלפני השואה

השבוע לפני מאה שנה שלח גנרל רוסי-פולני מסר חד משמעי ליהודי מזרח אירופה: כאן אין לכם עתיד ● מלחמת השמד נגד היהודים התחוללה בכל מערב רוסיה המתמוטטת ● היא כמעט נשכחה מן הזיכרון, אבל שיטותיה, האידיאולוגיה שלה ומספר קורבנותיה הקדימו את השואה ב-20 שנה ורמזו על הבאות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בגלל הסגר השני: מתווה נוסף לדחיית החזרי הלוואות לבנקים

בנק ישראל והבנקים סיכמו כי המועד הסופי להגשת בקשות לדחיית החזרי הלוואות יוארך עד לסוף דצמבר ● משקי בית יוכלו לדחות החזרים להלוואות של 100 אלף שקל לעד 9 חודשים

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

היו"ר הוותיק יוחלף: מה צפוי בבנק אגוד לאחר השלמת המיזוג עם מזרחי טפחות

לאחר שבעלי המניות באגוד נענו להצעת הרכש, צפוי שינוי בזהות חברי הדירקטוריון באגוד, בהם גם היו"ר זאב אבלס ● אחרי שיושגו הבנות על מספר עובדי אגוד שיפרשו, והלקוחות ייקלטו במזרחי טפחות, יחל השלב שיבסס את הבנק הממוזג כשלישי בגודלו בענף

עליבאבא. חינכה את השוק מחדש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כיצד Nike סגרה 5,000 חנויות והמשיכה להרוויח? הכירו את הדרוויניזם הדיגיטלי

הקורונה חילקה באופן אכזרי את העולם העסקי: ארגונים ללא נכסים דיגיטליים לעומת כאלו שציידו את עצמם מבעוד מועד ● לרגל השנה החדשה, שווה ללמוד מ-NIKE ,easy עלי באבא ואחרים אשר ניווטו את הארגון למקום הנכון ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב. "מקסימום 800 חולים קשים בגל הזה" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

8,221 נדבקים חדשים אתמול; 13.8% מהנבדקים חיוביים

728 חולים מאושפזים במצב קשה בבתי החולים ברחבי הארץ ● במגזר החרדי ישנם 11 חולים ל-10 אלף נפש, לעומת 5 במגזר הכללי ו-4 במגזר הערבי ●  4,902 מאנשי הצוות הרפואי נמצאים בבידוד

חיילים צרפתים חוזרים ממשימה באפריקה / צילום: Fred Marie, רויטרס

תוכניות של הצבא האירופי נתקלות במציאות מלחמתית באפריקה

הדחיפה של נשיא צרפת להמעיט בהישענות של הצבא על ארה"ב, שזוכה לזלזול מהנשיא טראמפ, מתמודדת עתה עם מאבקים בסאהל

ירדן ג’רבי (מימין) באולימפיאדת ריו 2016 / צילום: Markus Schreiber, Associated Press

כדורגל ישראלי? עדיף להשקיע את הכסף במגוון ענפים שימשכו גם עוד נשים

רק 1.2% מאוכלוסיית ישראל עוסקים בספורט תחרותי, כך לפי נתוני משרד הספורט שנחשפו לבקשת "גלובס" ● ההשקעה הרבה בכדורגל ובכדורסל ניכרת והם הענפים הפופולריים ביותר, אך בעלי דומיננטיות גברית מוחלטת ● נשים מהוות פחות מרבע מהספורטאים המקצועיים

מתוך הפרסומת של נייקי / צילום: צילום מסך

שעת יצירה: איך הצליחה פרסומת אחת עם אפס ימי צילום להפוך לאייקונית

אפילו בלי יום צילום אחד, אלא באמצעות עריכה בלבד, הצליחו ב-NIKE לייצר סרטון שכולו יצירת אמנות אחת גדולה ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

נביא הזעם של 2008 בטוח: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק יותר גרוע"

הוא חזה את המשבר ב-2008 והפך לאחד מהכלכלנים הנודעים בעולם; כעת חוזר פרופ' נוריאל רוביני ומזהיר בריאיון בלעדי ל"גלובס" כי הדרך להתאוששות מהקורונה תהיה ארוכה וכואבת • ויש לו גם אמירה מפתיעה לקראת הבחירות בארה"ב: "טראמפ רק מעמיד פנים שהוא פופוליסט" ● האזינו

פרנצ'סקה פונטנה ואביה / צילום: Lucy Hewett for the Wall Street Journal

אבא עושה בושות: היא רצתה לדעת הכל על אבא שלה. העבריין

יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על הורינו, ולעיתים אי הידיעה הזו נוחה ● אבל פרנצ'סקה פונטנה סירבה להרגיש בנוח ● היא רצתה לדעת את האמת המדויקת על אבא שלה, העבריין ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

הפגנה בעזה נגד השלום בין ישראל לאמירויות / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הדילמה הפלסטינית: התנגדות לשלום בין האמירויות לישראל או הצלת הכלכלה

המנהיגים הפלסטיניים מתקשים להתרגל ליחסים החמים בין ישראל לאבו דאבי ודובאי, אבל יש כבר קולות שקוראים להם לרכך את עמדתם ● דוח חדש של ארגון זכויות האדם "גישה" מלמד כי הקורונה והשלכותיה הביאו את העזתים למצב קריטי, ולשיאי אבטלה ועוני

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון / צילום:מתוך אתר המועצה

טענות נגד יישוב יצהר: מנעו מדוגם קורונה להיכנס ליישוב רק בשל מוצאו

לפי פרטי המקרה שפורסם בחדשות 12, הסטאז'ר לרפואה הגיע לבצע בדיקות קורונה לאחד מהתושבים, אך לא הורשה להיכנס לאחר שהתברר כי הוא ערבי ● ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה ליו"ר מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בבקשה לברר את המקרה ואמר: "מדובר בחרפה שעלינו להסיר מקרבנו"

המלכה אליזבת / צילום: Chris Jackson, AP

משפחת המלוכה הבריטית תאבד 35 מיליון ליש"ט בגלל הקורונה

תקציב השיפוץ של ארמון בקינגהאם צפוי לרדת ב-20 מיליון ליש"ט בשל משבר הקורונה ● הפגיעה בהכנסות בשל הירידה בהיקף התיירים בארמנות המלכותיים מוערכת ב-15 מיליון ליש"ט בשלוש השנים הקרובות

בתוך הדיימונד פרינסס / צילום: רויטרס - Kim Kyung Hoon

שיט בלהות: כך נראו שבועיים גורליים בין מסדרונות הדיימונד פרינסס

בפברואר השנה גילמה אוניית תענוגות אחת את הכוכבת הראשית במה שיהפוך למופע האימים של הנגיף בעולם כולו: שאננות, בידוד, פחד, תקווה ומוות ● לפנינו תיאור של השבועיים הגורליים שבהם שטה האונייה כפצצת זמן מתקתקת ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

שר האוצר, ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

השר כ"ץ משנה את הכללים לפקידי האוצר, וקורא לזה "מסורת"

שר האוצר טען שהפגישות של ראש אגף התקציבים עם יו"ר האופוזיציה היו הדלפות בלתי מקובלות • לפיד גרס שתדרוכים של בכירי אוצר לח"כים הם פרקטיקה דמוקרטית שגרתית • האם השר הטרי ממציא כללי משחק חדשים?

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

מפגינים נגד נתניהו בבלפור בירושלים / צילום: יוסי זמיר, גלובס

אלפי מפגינים נגד רה"מ; התקנות לשעת חירום להגבלת הפגנות לא יקודמו בממשלה

המפגינים הגיעו סמוך למעון רה"מ בבירה ולביתו הפרטי בקיסריה לאחר שנסעו בשיירות מרחבי הארץ ● ארגוני המחאה הבהירו כי הם יקפידו על המגבלות, המשטרה החלה באכיפה וחלוקת דוחות על אי-שמירת מרחק ועטיית מסיכות

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

השופטת האמריקאית איימי קוני בארט / צילום: Matt Cashore/Notre Dame University, רויטרס

טראמפ הכריז על איימי קוני בארט כמועמדת שלו לביהמ"ש העליון

אם תמונה לתפקיד, איימי קוני בארט, בת ה-48, תהיה השופטת הצעירה בעליון, כך שתוכל להשפיע על צביונו ופסיקותיו במשך עשרות שנים ● אם הסנאט, שנשלט בידי הרפובליקאים, יאשר את המינוי, ידם של 6 השופטים השמרנים תהיה על העליונה כאשר מולם ניצבים 3 שופטים ליברלים בלבד