גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אל על מציגה: היועץ החדש מפתיע, המתווך מפתיע עוד יותר

רפי דניאלי, לשעבר מנכ”ל צים, נשכר לייעץ לחברה בהמלצת מנכ”ל האוצר היוצא שי באב”ד, בעת שייצג את המדינה ● באב"ד: "הוא עשה שני הסדרי חוב. גם אל על תצטרך הסדר חוב מול בעלי המטוסים”

רפי דניאלי/ צילום:תמר מצפי
רפי דניאלי/ צילום:תמר מצפי

מנכ"ל צים לשעבר, רפי דניאלי, מלווה בחודשים האחרונים את הנהלת חברת אל על במו"מ מול האוצר על תוכנית לחילוץ החברה. מאחורי הקלעים הפך דניאלי לדמות מפתח במו"מ והוא מעורב גם במגעים המתנהלים בימים האחרונים בין אל על לקבוצות משקיעים ישראלים וזרים המגלים עניין ברכישת החברה.

התפקיד שממלא דניאלי מעורר עניין ציבורי, לא רק בגלל מרכזיותו והעובדה שלא פורסם עד כה אלא גם בגלל נסיבות מינויו לתפקיד: מנכ"ל האוצר שי באב"ד, שהיה כפוף ישירות לדניאלי בעת שעבד בצים, המליץ להנהלת אל על לשכור את שירותיו כיועץ. ההמלצה של באב"ד ניתנה בזמן שניהל מול הנהלת החברה מו"מ מטעם המדינה על חבילת חילוץ בהיקף מאות מיליוני דולרים.

דניאלי עבד בצים 38 שנה עד שהגיע ב-2009 לדרגת מנכ"ל החברה. הוא פרש ב-2016 לאחר שהוביל את החברה לשני הסדרי חוב מהגדולים שנעשו בישראל אי-פעם ב-2009 וב-2014. בחודשים האחרונים נמנה דניאלי עם צוות היועצים שמלווה את הנהלת אל על במו"מ מול האוצר על תוכנית לחילוץ החברה ממשבר החובות שאליו נקלעה. לדברי גורמים המעורבים במו"מ מטעם המדינה, דניאלי הוא הרבה יותר מעוד יועץ. "כשאנחנו צריכים תשובה מיידית מאל על על משהו אנחנו פונים לדניאלי ולא להנהלת אל על", אמרו ל"גלובס" גורמים ממשלתיים. "מרגע שרפי שנכנס למו"מ הרמה המקצועית השתנתה לגמרי. מבחינה מקצועית הוא ליגה אחרת". אומר גורם אחר, "התוכנית העסקית של אל על התהפכה ב-180 מעלות. גם שאול מרידור (הממונה על התקציבים), וגם רוני חזקיהו (החשב הכללי) - היחיד שהם מדברים איתו זה רפי דניאלי".

 "יש לו ניסיון - שלאל על אין"

באל על מתעקשים לטעון שאין שום בסיס להשערה כי ההחלטה לשכור את שירותיו של דניאלי קשורה לאפשרות שהחברה תגיע להסדר חוב. בכיר בחברה טען בשיחה עם "גלובס" כי דניאלי נשכר לייעץ לחברה בנושאי כספים וניהול "הרבה לפני שפרץ משבר הקורונה", כלומר בתקופה שהאפשרות שאל על תגיע להסדר חוב לא עמדה כלל על הפרק. אותו בכיר ציין, כי הקשרים המקצועיים בין מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לדניאלי החלו לפני שנתיים לפחות. הגרסה הזו עומדת לכאורה בסתירה לדברים שאמר ל"לגלובס" דניאלי עצמו. לדבריו, הוא נשכר לייעץ לאל על לפני שלושה חודשים בלבד, כלומר לאחר שהחל המשבר הנוכחי. בתשובה לשאלת "גלובס", האם אפשר להניח שהבחירה בו מעידה כי בכוונת החברה ללכת להסדר חוב, השיב דניאלי "את זה תשאל אותם (כלומר את הנהלת החברה, ע"ב)".

חיזוק לדבריו של דניאלי אפשר למצוא בדברי באב"ד. בשיחה עם "גלובס" אישר באב"ד כי המליץ להנהלת אל על לשכור את שירותיו של דניאלי בעת שניהל מולה מו"מ מטעם מדינת ישראל על תוכנית סיוע לחילוץ החברה, שבמסגרתה הסכימה המדינה להעמיד לאל על סיוע בצורת ערבויות מדינה בהיקף מאות מליוני דולרים (בכפוף לשורת תנאים כלפי החברה ובעלי המניות שלה). 

מגרסת באב"ד עולה כי בניגוד לגרסת הבכיר באל על, הניסיון העשיר של דניאלי בהסדרי חוב היה דווקא שיקול מאוד רלוונטי בהחלטה לשכור את שירותיו דניאלי. "רפי דניאלי הוא בעיניי אחד מאנשי הכספים הטובים ביותר אם לא הטוב ביותר בארץ", אומר באב"ד. "גונן (מנכ"ל אל-על גונן אוסישקין) רצה אותו, הוא חבר של רפי בלי קשר אליי והתייעץ איתו לפני שמונה למנכ"ל. אני המלצתי לגונן בחום לקחת אותו. יש לו ניסיון - שלאל על אין. הוא עשה את הסדרי החוב הגדולים ביותר במדינת ישראל. יש לו ניסיון מול דברים דומים שאל על מתעסקת איתם. אל על קונה מטוסים? הוא קנה אוניות. אל על מגדרת דלק? הוא גידר דלק בצים. לאל על יש קווים מפסידים? לצים היו קווים מפסידים. יש לו ניסיון מאוד דומה ורלוונטי. בשני הסדרי החוב שהוא עשה הוא ניהל מו"מ מול עשרות קבוצות של חוכרים, בעלי אוניות, בנקים וכו' - שזו סיטואציה מאוד דומה למה שיש היום באל על. הרי גם אל על תצטרך ללכת לעשות הסדר חוב מול בעלי המטוסים".

באב"ד: "אין לי קשר אישי לדניאלי"

אלא שכאן מתעוררת שאלה מרכזית נוספת: מדוע המליץ באב"ד להנהלת אל על לקחת את דניאלי כיועץ בזמן שניהל מולה מו"מ על תוכנית חילוץ בהיקף מאות מיליוני דולרים. באב"ד, שפרש מצים ב-2012 היה עוזרו האישי של מנכ"ל צים ומילא בחברה שורת תפקידים בכירים.

מדוע המלצת לאל על לשכור אדם שיכול להיחשב למקורב אליך?
"עברו שמונה שנים מאז שהוא היה הבוס שלי. אין לי שום קשר אישי לרפי דניאלי. אנחנו לא חברים. למעט אל על לא נפגשתי איתו בשום דבר, חוץ מפעם אחת כשהוא הגיש מועמדות לנבחרת הדירקטורים לצורך הקמת החברה לקשרים קורספונדנטיים".

הוא גם מונה בתקופתך לדירקטור בקצא"א, חברה שהמינויים בה נשלטים בידי שר האוצר.
"הוא היה חבר בנבחרת הדירקטורים ומונה מתוכה".

לא הזמנת אותו לישיבות מו"מ על הרפורמה בחברת החשמל?
"נכון. כשהיינו צריכים לבחון את המבנה הפיננסי של חברת החשמל הוא בא לעזור, אבל אז הייתה כותרת בעיתון ורפי אמר לי 'עזוב אותי אני לא רוצה להיות בעיתונים'. הוא איש מקצוע יוצא דופן שאני מאוד מעריך. אין לי אליו שום קרבה אישית ואני לא מרוויח מזה שום דבר. אין לי מושג מה רפי מרוויח. אני לא רואה איפה כאן הבעיה. מעבר לזה אני מזכיר שגם הדרג המדיני הנחה אותנו למצוא פתרון שיסייע לחלץ את אל על. זה היה מו"מ שלשני הצדדים בו היה אינטרס משותף: להבטיח שהסיוע הממשלתי שיינתן לאל על יביא להבראת החברה".

תגובת אל על: "טענות הכתב משוללות כל יסוד ואין להן אחיזה במציאות. אל על עוסקת במרץ בניסיון להגיע להסכמה על מתווה סיוע בחסות המדינה, מאחר שאין שום חברת תעופה בעולם חזקה ואיתנה ככל שתהיה, שיכולה להתמודד עם השלכות הנגיף ללא סיוע מדינתי. בנושאים אלו מושקעים כל מעיינינו. כל רמיזה אחרת הינה בבחינת זריית חול בעיני הציבור. רפי דניאלי הוא חלק מקבוצת יועצים מקצועיים הפועלים עם הנהלת החברה לצורך גיבוש מתווה הסיוע".

שתי ההצעות של צוות באבד עדיין על שולחן המו"מ

אל על לא החליטה האם לקבל את אחת משתי התכניות שהציע צוות המו"מ של המדינה בהובלתו של שי באב"ד. לפי הערכות אל על זקוקה בדחיפות לאשראי בהיקף של 400 מיליון דולר כדי שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות בשנה הקרובה. היקף החוב הכולל של אל על מוערך בכ-2 מיליארד דולר והחברה סובלת משיעור נמוך באופן חריג של הון עצמי ביחס למאזן.

בחודש מאי הציג צוות המו"מ בראשות באב"ד לאל על מתווה סיוע המבוסס על מתן ערבות מדינה שתאפשר לחברה ללוות את הסכום החסר מאחד הבנקים. התוכנית, שהייתה מותנית גם בהתייעלות ובהזרמת הון של הבעלים, לא יצאה אל הפועל, בין היתר בשל קושי בעמידה בדרישה להזרמת הון מצד הבעלים ובהשגת הסכמות עם בנק מלווה.

על רקע זה הציע באב"ד מתווה נוסף: במקום הזרמת הון, גיוס הון באמצעות הנפקת זכויות בבורסה, בהיקף של עד 150 מיליון דולר - כשהמדינה מתחייבת לרכוש כל מניה שלא יימצאו לה קונים (לצד התייעלות). במקום הצעת המדינה הציגה אל על הצעה אחרת, שמצמצמת מאוד את הסיכוי שבעלי החברה הנוכחיים, חברת כנפיים של משפחת בורוביץ', יאבדו את השליטה בחברה.

באב"ד הודיע לפני שבוע כי הוא פורש גם מניהול המו"מ מול אל על. השבוע נפגשו נציגי האוצר הפעם בהובלת קרן טרנר והודיעו לאל על כי הם דוחים את ההצעה, שהוגדרה באוצר כ״משונה״. גורם שנכח בפגישה אמר ל"גלובס" כי נדמה שבסופו של דבר יגובש מתווה ״אמצע״ שכוללת הנפקה.

עוד כתבות

דורון הורנפלד, בעלים של סוכנות הביטוח "פרמיום" / צילום: תמונה פרטית

"העסק נסע ב-200 קמ"ש, ובמכה אחת התנגש אל תוך קיר"

דורון הורנפלד היה על מסלול צמיחה עם החברה שלו שעוסקת במכירת פוליסות לחופשות סקי בחו"ל ● "הייתה עלייה של 50% לעומת 2018, וזה היתרגם לכאלף ביטוחים בחודש" ● ואז בתחילת מרץ הכל נעצר: "לקוחות החזירו את מה שקנו, ואני צריך להחזיר כסף" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מתחם היבדק וסע של מד"א ברחובות / צילום: דוברות מד"א

6,808 מאומתים חדשים לקורונה בישראל; 12.9% מהבדיקות חיוביות

מספר המאושפזים במצב קשה ירד מעט - 667, אך מדובר במספר תנודתי המצוי במגמת עלייה ● מספר אנשי הצוות הרפואי הנמצאים בבידוד עקב חשיפה לחולה או בעקבות הידבקות הגיע לשיא חדש - 4,454, מתוכם 1,700 חולים מאומתים

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאז ראש השנה: מעל ל-110 אלף איש יצאו לחל"ת

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

קבוצות רכישה /איור: יזהר כהן

כשמדברים על פרשת פרי צריך לזכור שהממונה על חוק המכר אינו חוקר והחוק אינו בייביסיטר של רוכשי דירות

הקריסה של קבוצת אלדד פרי אינה קשורה לפורמט קבוצות הרכישה אלא להלוואות העתק שנטל ● מאנשים שמשקיעים מאות אלפי שקלים נדרשות פעולות בדיקה מינימליות למידת הסיכון של השקעתם ונקיטת אמצעי זהירות שאינם בשמיים

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

רשת מזון /צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

תור הזהב של רשתות המזון: הנגיף הקפיץ את הרווחים והדגיש את חשיבות האונליין

בסיכום 2020 צפויות רשתות המזון להציג שנת שיא, עם גידול בהכנסות המצרפיות וברווח, כשרובן מעדכנות כי גם החודשים יולי ואוגוסט לוו בצמיחה משמעותית בצריכה ● הנהנות העיקריות בתקופת הקורונה הן רשתות שמפעילות חנויות שכונתיות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

נתב"ג, הבוקר. אלפי ישראלים לא מחכים והם ממהרים לצאת מהארץ / צילום: רש"ת, יח"צ

לא מחכים להנחיות הממשלה: אלפי ישראלים ממריאים לנופש בחו"ל

טרם נתקבלה החלטה בנוגע להתנהלות נתב"ג בזמן הסגר ● במידה ופעילות נמל התעופה תוגבל רק לטיסות נכנסות סביר שהחברות התעופה יצמצמו את קווי נסיעה שלהן

התקפות סייבר. לא צריך להיות מומחה כדי לגנוב מידע/צילום: Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

מערך הסייבר הזהיר מפרצת אבטחה ב-VPN, הארגונים התעלמו, ועשרות נפרצו

מערך הסייבר הלאומי מתריע כי ארגונים רבים בישראל נמנעים עדיין מלטפל בפירצת אבטחה חמורה שהתגלתה כבר לפני שנה בטכנולוגיה המשמשת בין היתר לצורך עבודה מהבית ● עשרות ארגונים ספגו בשל כך מתקפות כופרה ו"גניבת נרחבות" ● דבר קיומה של הפירצה פורסם ע"י המערך וע"י הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב

תל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

העיר ללא הפסקה מילאה רק רבע מחדרי המלון שלה בחודש שעבר

בתל אביב רק 53% מחדרי המלון (כ-4,650) נפתחו והתפוסה הממוצעת בהם עמדה על 36% ● אילת דווקא רשמה גידול בתפוסה בחודש אוגוסט כאשר סך הלינות בה היווה כ-43% מתוך סך הלינות בחודש אוגוסט ● התאחדות המלונות:"סגירתם פעם נוספת של מלונות ישראל לחודשים ארוכים, הינה מכת מוות לענף"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

ההחלטה על סגר הרמטי מכבידה על הבורסה: מדד הדגל משלים נפילה של 25% מתחילת השנה

החמרת ההגבלות עד כדי סגר הרמטי מכבידה על הבורסה, כמו גם הירידות החדות בניו יורק אתמול ● מניות הבנקים מזרחי טפחות ולאומי יורדות ב-2.4% וב-1.7% בהתאמה ● השקל נחלש בחדות מול הדולר והאירו

אינסטגרם / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

צ'קפוינט: נסגרה חולשת אבטחה חמורה שהתגלתה באינסטגרם

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הודיעה כי חולשת אבטחה חמורה שהיתה עלולה לאפשר השתלטות על מכשיר הסמארטפון ● פייסבוק: "הדו"ח של צ'קפוינט מפריז בתיאור התקלה שתוארה בפנינו. הבעיה נפתרה"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התמתנו הירידות באירופה ובחוזים העתידיים בוול סטריט

המדד המרכזי בבורסה בדרום קוריאה מוביל את הירידות בצל המתיחות עם צפון קוריאה ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק עברו להיסחר ביציבות לאחר הירידות החדות אתמול

לילה חאלד / צילום: רויטרס

בתוך יממה: זום, פייסבוק ויוטיוב סרבו לשדר הרצאה של ליילה ח'אלד

שלוש ענקיות האינטרנט סירבו לשדר הרצאה של חאלד שהתקיימה באוניברסיטת סן פרנסיסקו ● חאלד הייתה פעילה בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין"  והשתתפה בחטיפות מטוסים בשנים 1969-1970

"פרי פלייס" ברחובות,היום. אחד מהפרויקטים להם הלוותה אקספו מיליוני שקלים / צילום: בר אל, גלובס

הולכים ומסתבכים: החשיפה של קרן אקספו לקבוצת פרי - כ-200 מיליון שקל

מהמסמכים שהגישה לבימ"ש קרן האשראי בניהולם של אנשי שוק ההון אבי דויטש ושמעון הייבלום עולה כי החשיפה שלהם לקריסה של פרי נדל"ן גבוהה בעשרות מיליוני שקלים מהמספרים שהוצגו עד כה • ברקע עולות טענות הדדיות בין אנשי הקרן לנאמני החברה

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

מכונת רכישות: נובולוג מוסיפה את סאלוס לסל מוצריה בתחום הרפואה תמורת כ-9 מיליון שקל

קבוצת שירותי הבריאות והלוגיסטיקה רוכשת 51% מהחברה, המפעילה מערך מומחים לשירותי רפואה מותאמת אישית ● נובולוג נסחרת לפי שווי של 1.3 מיליארד שקל לאחר זינוק שנתי של 85% במניה

איילת שקד  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תגובות זועמות נגד הסגר: "החלטה הזויה בניגוד לדעת המומחים"; השר יזהר שי קורא לח"כים להצביע נגד

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההחלטה להדק את הסגר, ותגובות מגיעות משלל גורמי האופוזיציה השונים ● המפגינים בבלפור מפוצלים: יאיא פינק קורא לעבור להפגנות וירטואליות, ואילו תנועת קריים מיניסטר ימשיכו למחות למרות ההנחיות

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

גם כשמותר זה לא משתלם: סופר-פארם ו-Be סוגרות חנויות לתקופת הסגר בשל חוסר כדאיות

סופר פארם סוגרת 14 סניפים לתקופת הסגר ומסיבה אותם לליקוט עבור האונליין במיקומים בהם נפגעה התנועה בשל מגבלות הקורונה ובראשם קניונים ● גם המתחרה Be סוגרת שלוש חנויות לתקופת הסגר

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר  / צילום: גדי דגון, יח"צ

דב קוטלר ומשה לארי משווים שכר: 3.3 מיליון שקל בשנה

התמורה השנתית ליו"ר החדש של בנק הפועלים, ראובן קרופיק - 2.4 מיליון שקל

אירית יניב ואמיר בלאט / צילום:  יחצ

הפניקס תהיה משקיעת העוגן בהנפקה של שותפות הביומד אלמדה

אלמדה, שתצא להנפקה בסוף השבוע הבא, נוסדה על ידי ד"ר אירית יניב ואמיר בלאט שותפים בקרן אקסלמד ועל ידי צחי סולטן מדיסקונט קפיטל חיתום