גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צפו בצוות המשרוקית מפרק את הטענות של מתנגדי החיסונים

השבוע קיבלנו הודעה על עלון שמזהיר מ"תוכנית סודית לדילול אוכלוסין", עם ראיות שנטען כי נלקחו בין השאר מ"גלובס" ● הרמנו את הכפפה וניתחנו כמה מהן ● מצאנו ציטוטים חלקיים, ערבוב פרשות וטענות חסרות בסיס, לצד טענה מבוססת - שפשוט לא קשורה ● הצטרפו לצוות המשרוקית בלייב

החדרת צ'יפים דרך חיסונים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
החדרת צ'יפים דרך חיסונים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עם ניסיון כמו שלנו בבדיקת שמועות ברשת אנחנו לא מופתעים בקלות: דילול אוכלוסייה, אנטנות 5G, סורוס וגייטס, ראינו הכול. אבל השבוע המשימה הגיעה במשלוח עד הבית: כשאחת מתחקירניות המשרוקית פתחה את תיבת הדואר - לא זו בג'ימייל אלא קופסת הפח הממשית - היא נדהמה למצוא ליד התפריט מהפיצרייה גם עלון שמזהיר מ"תוכנית סודית לדילול אוכלוסין" באמצעות חיסונים "עם צ'יפים".

קשה לדעת אם זו יוזמה חד-פעמית, או מגמה חדשה שנועדה לעקוף את המכשולים שענקי האינטרנט מערימים על מפיצי תיאוריות קשר. מחברי העלון מפנים את הקוראים להוכחות באתר האינטרנט שלהם, אבל מה שעורר את סקרנותנו הייתה שורה של ראיות אקטואליות שלטענתם נלקחו בין השאר מהעיתונות הכלכלית, ובפרט מ"גלובס". הנה גרסה מוערת של הטענות האלה.

(1) עיתון ציטט רופאים שהזהירו מהחדרת צ'יפים דרך חיסונים

העמוד הראשון של העלון נפתח במשהו שנראה ככותרת באחד מאתרי החדשות: "רופאים: אל תתחסנו, מחשש לתופעות לוואי בלתי הפיכות ולהחדרת צ'יפים ללא ידיעתכם". מתחת למשפט, שמודפס באותיות גדולות, מופיעה השורה הקצרה האופיינית לידיעות באינטרנט, "פורסם 01/06/20", ובסוף יש אפילו תגית נושא - "קורונה". אבל איזה כלי תקשורת פרסם כותרת כזאת, ומי הרופאים שמצוטטים בה? לא מצאנו ברשת שום כתבה בנוסח דומה. נראה שמחברי העלון יצרו חיקוי של כותרת שיעניק לתוכן ארומה של דיווח חדשותי.

עלון של מתנגדי חיסונים / צילום: צילום מסך, גלובס

(2) "גורמים רשמיים טוענים: קורונה מסוכנת פחות משפעת"

להיפך: משרדי הבריאות בישראל ובחו"ל וארגון הבריאות העולמי מדגישים שוב ושוב שקורונה היא לא שפעת, ומסוכנת יותר. ההערכות על שיעור התמותה המדויק מקורונה ממשיכות להתעדכן, כצפוי במחלה שהתגלתה רק לפני כחצי שנה.

כשכתבנו על כך במרץ, מספר המתים לכל אלף נדבקים נאמד ב-5 עד 30, תלוי במדינה. אומדנים עדכניים בארצות הברית מדברים על כ-50. בשפעת מקובל לדבר על מת אחד לכל אלף. עד 22 ביוני, המניין הרשמי של קורבנות הקורונה בארה"ב היה גבוה פי 3.5 ממספר קורבנות השפעת בחורף הקודם, אף שהנגיף מתפשט במדינה רק ממרץ 2020, בעוד שנגיפי שפעת נפוצים שם מזמן. לשפעת גם קיימים חיסונים; לקורונה עדיין לא.

האפידמיולוג אנתוני פאוצ'י, המייעץ לבית הלבן, טען שהקורונה למעשה הופכת גם את השפעת למסוכנת יותר משום שהיא מעמיסה על בתי חולים שאמורים לטפל בסיבוכי שפעת.

(3)  "מטרת הסגר: לזרז החדרה לגוף של חיסונים עם צ'יפ למעקב"

ככל הידוע, טרם נמצאה דרך להחדיר שבב לגוף באמצעות זריקה. השבב האלקטרוני הזעיר ביותר שמושתל כיום בבני אדם הוא בגודל גרגר אורז - לא משהו שאפשר להחביא בתוך נוזל. יש בסיס לטענה ששבבים כאלה יכולים לשמש למעקב: בשנים האחרונות היו חברות וגופים ממשלתיים שהשתילו שבבים בגופם של עובדים, למשל בארצות הברית, מקסיקו ושוודיה. אבל ההשתלה - למרות מה שמוצג בשלל סרטונים מזויפים שמופצים ברשת - היא פעולה פולשנית שמחייבת הסכמה ולא נעשית בזריקה.

התיאוריה שקושרת בין צ'יפים, חיסונים וקורונה נובעת מערבוב בין כמה פרשות. חברינו במכון דוידסון פרסמו סקירה מפורטת על צמיחתה. מקור מרכזי הוא הפעילות הפילנתרופית של ביל גייטס, שאכן תורם כבר שנים מזמנו ומכספו לקידום חיסונים. גייטס דיבר בעבר על הצורך במנגנון שיתעד אילו אנשים קיבלו חיסון, והקרן שלו אף סייעה לממן מחקר בדיו אלקטרונית שמאפשרת לקודד מידע מתחת לעור. אבל הדיו והחיסון הם דברים שונים, ואף אחד מהם לא אמור להכיל "צ'יפ".

(4) "הצעת חוק לחיסון חובה; קנסות והפחתת קצבת ילדים לסרבנים"

חוקים שמחייבים לחסן את הילדים קיימים בכמה מדינות. הפרלמנט הגרמני אישר בשנה שעברה חוק שמאפשר להטיל קנס של 2,500 אירו על הורים לילדי בית ספר שלא חיסנו אותם נגד חצבת. אבל בישראל אין עדיין מנגנון דומה, רק הוראה שמחייבת את משרד הבריאות לנהל רישום של המתחסנים.

הצעות אכן עלו לאורך השנים. בעקבות התפרצות החצבת ב-2018, למשל, הציעו יואל חסון ושולי מועל לשלול מהורים סרבנים נקודת זיכוי במס הכנסה, שערכה כ-2,500 שקל. 115 ח"כים הצביעו בעד בקריאה טרומית, אבל הסנקציה הכספית נמחקה בדיונים הבאים, ונותרה רק האפשרות להרחיק ילד לא מחוסן ממוסד חינוכי. ההצעה קובעת גם שמשרד הבריאות ישלח התראות להורים סרבנים, יזמין אותם למפגש מידע, ואם יתעקשו - יחתים אותם על הצהרה שלפיה הם מסרבים לחסן את הילד.

היוזמה של חסון ומועלם הגיעה עד לאישור בקריאה ראשונה, אבל נתקעה עם הקדמת הבחירות ב-2019. הצעה דומה שהגישו חברי ישראל ביתנו מחכה היום על שולחן הכנסת.

(5) "מספר תקנות החירום שפורסמו במשבר הקורונה - הגבוה בתולדות המדינה"

לטענה הזאת יש בסיס. העלון מפנה לכתבה של עמיתינו ב"כלכליסט" מ-27 באפריל שפירטה את מספר התקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה במשברים שונים בתולדות ישראל. המקור למספרים, שצוטטו גם בכלי תקשורת אחרים, הוא מחקר שערכו שני אקדמאים: ד"ר יואב מחוזאי מאוניברסיטת חיפה והדוקטורנט ניר קוסטי מהאוניברסיטה העברית. במועד הפרסום הם מנו 70 תקנות מיוחדות לזמן הקורונה, הרבה יותר מבכל משבר קודם. קוסטי ממשיך בספירה בחשבון הטוויטר שלו, ונכון ל-22 ביוני כבר הגיע ל-103 תקנות. עם זאת, רובן הן למעשה תיקונים שהוכנסו בתקנות קיימות.

עלון של מתנגדי חיסונים / צילום: צילום מסך, גלובס

השימוש הנרחב של הממשלה בתקנות חירום לטיפול במשבר הקורונה עורר ביקורת נרחבת ללא שום קשר לחשש מחיסונים בכפייה. היועץ המשפטי לממשלה קבע כבר באפריל, בעקבות מחאה של האגודה לזכויות האזרח, שככל שהדבר אפשרי, הממשלה חייבת להעביר כללים חדשים בחקיקה מסודרת בכנסת, ולא בתקנות. ביקורת על ריבוי התקנות עלתה גם בכנסת, למשל ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו.

(6) "מנהיגים בעולם מזהירים מתוכנית לדילול אוכלוסין"

הדוגמה האמינה ביותר שמצאנו ל"מנהיג עולמי" שהשמיע דברים כאלה, בניגוד לציטוטים מסולפים שהופרכו, היא חברת פרלמנט אחת מאיטליה - שרה קוניאל. בודקי העובדות של רפאבליק וורלד כתבו עליה, בעקבות שמועות כוזבות שממשלת איטליה עצמה פרסמה הכרזות כאלה. קוניאל מייצגת את המפלגה הפופוליסטית "חמשת הכוכבים" וידועה בהתנגדותה לחיסונים. טענה כוזבת אחרת גרסה שממשלת איטליה דרשה לעצור את ביל גייטס על פעילותו לדילול אוכלוסייה.

תיאוריות על דילול האוכלוסייה מספקות הרבה עבודה לבודקי עובדות בעולם. פוסט ויראלי במיוחד הציג תמונה של בניין ששייך כביכול לקרן ביל ומלינדה גייטס, ועליו השלט "המרכז לדילול אוכלוסין גלובלי". תחקירני פוליטיפאקט סימנו אותו כפוסט כוזב, וכמוהם עשו ארגון אפריקה-צ'ק, בודקי העובדות של AFP וארגון מטילדה מספרד. התמונה נוצרה בפוטושופ.

(7) "נוהל של משרד הבריאות מאפשר ניסוי באדם ללא הסכמה מדעת שלו או של נציגו"

הציטוט לקוח מסעיף 4.4.1 בנוהל לאישור ניסויים בבני אדם שפרסמה לאחרונה המחלקה לניסויים קליניים במשרד הבריאות, אבל הוא נקטע באמצע. הנוסח השלם אומר שוועדת הלסינקי של מוסד רפואי תוכל לאשר צירוף נבדקים בלי הסכמה מראש "אם מתקיימים כל התנאים הבאים". מיד בהמשך מגיע פירוט: המשתתף נמצא בסכנה מיידית למוות או נכות; אין אפשרות לקבל בזמן הסכמה ממנו או מנציגו (לרוב קרוב משפחה); והטיפול הניסיוני הוא הדרך היחידה לשפר את מצבו. אם ידוע שהחולה או הנציג התנגדו בעבר להשתתפות בניסוי, חייבים לכבד את רצונם.

הנוהל המעודכן, שנועד לחול ממאי אבל נדחה ליולי, יצר חרושת שמועות. נטען שהוא יאפשר לחברות התרופות לבדוק תרופות וחיסונים לקורונה על כל אחד מאתנו - ובייחוד על ילדים - בלי לבקש רשות. לאחרונה כתבנו במשרוקית על הנסיבות שהולידו את השמועות האלה, למשל העובדה שרוב חברי ועדת הלסינקי העליונה התפטרו במחאה בפברואר על רקע טענות לצמצום סמכויותיהם. אבל עיון בנהלים מראה שבדרישה להסכמה מדעת לא חל שינוי מהותי: צירוף אדם לניסוי מחייב לקבל ממנו אישור חתום, אחרי שניתן לו מידע מפורט. אצל ילדים נדרשת חתימת הורים, אצל "תלויים" - חתימת אפוטרופוס. המקרים החריגים שבהם אפשר להסתפק בהסכמה בעל פה, והחריגים-מאוד שמצדיקים פטור מהסכמה, לא השתנו מאז הנוהל שפורסם ב-2006.

עוד כתבות

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

זינוק של 215% במניה מהשפל במרץ: ראדא עקפה את התחזיות ברבעון השני ומעלה את התחזית השנתית

החברה הביטחונית הציגה במחצית הראשונה EBITDA מתואם בגובה 2.6 מיליון דולר לעומת נתון שלילי בתקופה במקבילה ● זינוק של כ-75% בהכנסות ברבעון השני ובמחצית

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

מענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים עד 400 מיליון שקל יצא לדרך

נפתחה באתר רשות המסים האפשרות להגיש תביעות למענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים עבור החודשים מאי-יוני 2020, שיראו פגיעה מינימלית של בין 40% ל-80% במחזורם ● גובה המענק המרבי עומד על 500 אלף שקל

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הבורסה דווקא נהנית ממשבר הקורונה: הרווח זינק ברבעון השני פי 4 לכ-12 מיליון שקל

בצל הגידול במסחר, הכנסות הבורסה תפחו בשיעור חד הן ברבעון השני השנה והן במחצית ● המנכ"ל איתי בן זאב מדבר על "כניסה משמעותית של הציבור הרחב", והחברה נסחרת ברמות שיא של כ-.1.7 מיליארד שקל

החנות היוקרתית של לורד אנד טיילור בשדרה החמישית בניו יורק נסגרה ב־2019  / צילום: Kathy Willens, Associated Press

האם ניתן עוד להציל את חנויות הכלבו האמריקאיות

לפני מספר שנים הן נחשבו לחדשניות ולסמל של קידמה, אך כיום הן נסגרות אחת אחרי השנייה ● הרשת האחרונה שנכנסה בשבוע שעבר למצעד פושטי הרגל היא "לורד אנד טיילור" שהחלה את דרכה לפני 184 שנים ● האם נגזר סופן או שניתן עדיין להציל אותן?

אלכס ספיר / צילום: יח"צ

קבלו דחייה: אלכס ספיר מציע הסדר פריסה מחודשת לחובות האג"ח של ספיר קורפ

הצעתה של חברת הנדל"ן הפועלת בארה"ב כוללת פדיון מוקדם של 28 מיליון שקל,  בעוד שתשלום עיקר היתרה של חוב האג"ח, בהיקף של 110 מיליון שקל, יידחה בכשלוש שנים

מימין: דורית סלינגר וידידיה שטרן. מתמודדים על אותה משבצת / צילום: שלומי יוסף, תמר מצפי

"בלי ניסיון והשכלה משפטית": הקרב על דירקטוריון בנק לאומי מתחמם

הקרב על תפקיד הדירקטור החיצוני בלאומי מגיע לשיאו, ובקרוב בעלי המניות יבחרו בין ידידיה שטרן לדורית סלינגר ● שטרן, שכיהן בתפקיד בעבר, פתח בקמפיין לקראת האסיפה הכללית בחודש הבא

אזרחות איראניות לובשות מסכות מגן / צילום: Ebrahim Noroozi, AP

עיתון איראני נסגר לאחר שדיווח על נתוני הקורונה "האמיתיים" במדינה - פי 20 מהמספר הרשמי

לפי העורך של היומון הכלכלי, "ג'האן־אה סנאט", השלטונות סגרו אותו לאחר פרסום ראיון עם חבר לשעבר בכוח המשימה הלאומי לקורונה שאמר כי הנתונים הרשמיים של התמותה מקורונה היא רק 5% מהמספר האמיתי

חיים רמון  / צילום: אביב חופי

חיים רמון: "אי-החוקיות של קנאביס היא בעיני אחד הדברים המטומטמים ביותר שהמדינה עושה היום"

רמון, שמונה לאחרונה ליו"ר חברת וונטייז הצפויה להיכנס לתחום הקנאביס לצורכי פנאי בקולורדו, טוען כי "כבר לפני ארבע שנים כמעט פרסמתי מאמר תמיכה בלגליזציה" ● "לכל מי שאמר לי אז שהוא משקיע בציפיה ליצוא קנאביס בישראל, אמרתי שאני לא ממליץ"

פרופ' אלי שפרכר, סמנכ"ל מו"פ, איכילוב, ד"ר יובל בלוך, מנכ"ל איכילוב אינוניישן / צילום: יח"צ

איכילוב אינטרנשיונל: בית החולים וקרן אינפיניטי מקימים חברה לשת"פ בין-לאומי

החברה החדשה, שנקראת איכילוב אינוניישן, תפעל לקדם שיתופי פעולה בעיקר עם סין ● החברה בבעלות מלאה של אינוניישן מקבוצת אינפיניטי

"בוסתן" התעשייה בנצרת. מעוניינים לשכפל את הרעיון למקומות נוספים / צילום: גן התעשייה נצרת

מהתמחויות ועד "בוסתנים": התוכנית להגדלת מספר הערבים בהייטק

בשנים האחרונות יותר צעירים מהחברה הערבית משתלבים בתעשיית ההייטק אך עדיין קיימות שלל בעיות: תשתיות לקויות, נשירה מהלימודים וקושי למצוא עבודה • ועד הרשויות המקומיות הערביות, ארגון "צופן" ודלויט הגו תוכנית לשיפור המצב שהיקפה 700 מיליון שקל • היעד: 12 אלף עובדים ב-5 שנים

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים הגדיל ההוצאות בגין הפסדי אשראי והרווח במחצית הצטמק בכ-27%

בבנק העצמאי הקטן במערכת הבנקאית המקומית צופים השפעה שלילית על תיק האשראי כתוצאה ממשבר הקורונה ● הבנק רשם ברבעון השני של 2020 רווח נקי בהיקף של 12 מיליון שקל - לעומת רווח של כ-27.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

פרנסס אלן, חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג / צילום: By Rama - Own work, wikemedia

חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג פרנסס אלן מתה בגיל 88

אלן מתה בבית אבות בעקבות מחלת האלצהיימר ● היא הייתה האשה הראשונה שזכתה בפרס טיורינג ב-2006

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

אלי עזור הוא המועמד המוביל לרכישת אתר וואלה

עזור מנהל מזה זמן רב משא ומתן על רכישת וואלה וכעת הוא קרוב לרכוש את האתר תמורת 40-50 מיליון שקל ● עזור מחזיק בבעלותו כלי תקשורת נוספים וחלק מהתשלום על האתר יעשה באמצעות זמן אוויר לקבוצת בזק

ד"ר שמעון אקהויז / צילום: איל יצהר

הגלולה נגד השמנה של אפיטומי הישראלית תשווק על ידי נסטלה

על פי הערכות, מדובר בהסכם עם פוטנציאל של מעל 100 מיליון דולר ● אפיטומי תקים בישראל מפעל ליצור הגלולה, שיעסיק כ-40 איש בישראל

מייסדי החברה, עמית ברקת ושגיא גידלי / צילום: דני כתרי

אינסייט פרטנרס הובילה השקעה בפרימטר 81 הישראלית לפי שווי של 160 מיליון דולר

החברה הישראלית, שמפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות, גייסה 40 מיליון דולר ● פרימטר 81 מתכוונת לפתוח סניף בלוס אנג'לס ולגייס כ-25 עובדים חדשים, מתוכם 15 בישראל

בנק ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לא מבוגר ולא אחראי": מי צודק בקרב המהלומות בין האוצר ובנק ישראל? בדקנו

גורמים באוצר מתחו ביקורת חריפה על נתון המופיע בדוח היציבות הפיננסית של בנק ישראל, שקבע שחבילת הסיוע של הממשלה היא מהנמוכות במערב: "הופתענו מחוסר המקצועיות" ● על-פניו נראה כי הנתון שפורסם בדוח אכן אינו מעודכן, אך ייתכן כי ההתקפה החריפה מעידה על יחסים עכורים

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

אם חשבתם שליצמן הוא רק שר של חרדים - צדקתם

במסגרת כנס הזום של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-בת ים הוכיח שר השיכון כי הוא לא השר של כולם, אלא "שר השיכון לחרדים" ● בין הקמת שפיר שליד קרית גת לקידום כסיף הסמוכה לערד, הגיע הזמן לבדוק עד כמה העסקנות החרדית חולקת באשם ל"קיפוח החרדי" במוסדות התכנון

אתר הפסולת דודאים / צילום: גלית חתן

בעיית הפסולת בישראל הופכת דחופה משנה לשנה, האם מתקני שריפת פסולת הם הפתרון הנכון?

כ-80% מהפסולת שמייצרים הישראלים עוברת להטמנה, שמובילה לזיהום ● כשאלקין היה השר להגנת הסביבה הוא קידם הקמה שנויה במחלוקת של מתקנים לשריפת פסולת, אך גמליאל החליטה לבלום את המהלך, ולבחון תוכנית משלה ● מומחים: המדיניות לא תוכל להיות 'העתק הדבק' של פתרונות

רחוב רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הממשלה אישרה טלפונית את הארכת השימוש באיכוני השב"כ

יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צבי האוזר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיעצור את המשך האיכון על אף האישור שנתנו השרים

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"