גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגבונים לחים ותחליפי בשר: מי שהשקיע במניות האלה הרוויח מאות אחוזים מתחילת השנה

גם בתקופה של טלטלה אדירה בשווקים נמצאו מספר חברות בבורסה המקומית שכוכבן דרך במחצית הראשונה של 2020, והן הניבו למשקיעים בהן תשואות חלומיות ● בין אלה בולטות חברות "חלום", שהעליות הדרמטיות בערכן טרם נתמכו בתוצאות הפעילות, ומתבססות בעיקר על פוטנציאל שסיכויי התממשותו לא ודאיים

על–בד, מיט–טק, באטמ, אלקטריאון, מניות שהניבו תשואה של מאות אחוזים בת"א / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, יח"צ
על–בד, מיט–טק, באטמ, אלקטריאון, מניות שהניבו תשואה של מאות אחוזים בת"א / צילום: איל יצהר, שלומי יוסף, יח"צ

גם אל מול הדרמה יוצאת הדופן שיצר וירוס הקורונה, שטלטלה את השווקים מוקדם יותר השנה (ועדיין נמצאת בעיצומה) נמצאו מספר חברות בבורסה המקומית שכוכבן דרך בתקופת המחצית הראשונה של 2020, והן הניבו למשקיעים בהן תשואות חלומיות. 

בין אלו שמניותיהן נסקו בממחצית השנה בולטות חברות "טריות", שעושות את צעדיהן הראשונים בזירת המסחר הציבורית, לאחר מיזוג פעילותן לשלדים בורסאיים. מדובר, בדרך כלל, בחברות "חלום", שהעליות הדרמטיות בערכן הבורסאי טרם נתמכו בתוצאות הפעילות ומתבססות בעיקר על פוטנציאל עתידי, שסיכויי התממשותו לא ודאיים.

לצדן בלטו לטובה כמה חברות ותיקות ומבוססות, שדווקא הרוויחו בפעילותן משיבוש סדרי העולם שגרמה התפשטות הווירוס. הללו הניבו למשקיעים בהן תשואה דו-ספרתית ואף תלת-ספרתית במחצית הראשונה של השנה.

מצעד המניות הטובות של המחצית הראשונה כולל חברות מתחומי פעילות שונים, בהם תעשייה, טכנולוגיות, ביומד ועוד, הנסחרות כיום ברמות שווי שבין עשרות מיליוני שקלים ועד כמה מיליארדי שקלים.

אלה הן כמה מהמניות הבולטות שרשמו את עליות הערך הגדולות ביותר מתחילת השנה.

העולות הבולטות במחצית הראשונה של 2020

אוגווינד: אוויר דחוס או אוויר חם?

מי שניצבת הרבה לפני כולן בביצועיה מתחילת השנה, עם זינוק של כ-850% בערכה, היא מניה אלמונית למדי העונה לשם אוגווינד - חברה חדשה שבתצורתה הנוכחית החלה להיסחר לקראת סוף 2019, אחרי מיזוג לשלד בורסאי (ביומדיקו), וכבר שווה כיום כ-1.5 מיליארד שקל, בעקבות נסיקת המניה.

אוגווינד (AUGWIND) פועלת בתחום אגירת האנרגיה באמצעות אוויר דחוס - שהשימוש בו "נפוץ בענפי תעשייה שונים כחלק מתהליכי הייצור במפעלים תעשייתיים".

מערכת האגירה שהיא מציעה "מבוססת על טכנולוגיה ייחודית" שפותחה במשך שנים רבות על-ידי אור יוגב, מבעלי השליטה בחברה והיו"ר והמנכ"ל שלה.

בשלב הנוכחי, הכנסות זניחות יחסית שמציגה אוגווינד מפעילותה, שהסתכמו ב-2019 בפחות מ-7 מיליון שקל (לעומת כ-3 מיליון שקל ב-2018), והפסד שנתי משמעותי של 63 מיליון שקל, עיקרו בשל הוצאות שנרשמו מעסקת המיזוג והנפקת ני"ע שנעשתה במסגרתה, לא מפריעים למשקיעים לשלוח את מנייתה של אוגווינד לנסוק לגבהים משמעותיים.

אקסל: צמיחה בקצב גבוה

חברה נוספת שגם היא נהנית מסנטימנט חיובי לאחר מיזוגה לשלד בורסאי (דולומיט), שהתבצע לקראת סוף 2019, היא אקסל, הפועלת בתחום של "יבוא, הפצה ואינטגרציה של מוצרים ושירותים מבוססים טכנולוגיות מתקדמות בתחום הטלקומוניקציה".

במסגרת פעילותה מעורבת אקסל בענפים הצומחים בקצבים גבוהים, ובהם תקשורת סלולרית, אינטרנט של דברים (IOT), שירותי אבטחת מידע ושירותי ענן, כך שגם היא עשויה ליהנות ממגמת הצמיחה, ובחודשים האחרונים דיווחה אקסל על כמה הסכמים חדשים להרחבת הפעילות.

אלה, כך נראה, מעודדים את המשקיעים, שהזניקו את מנייתה בכ-500% מתחילת השנה, והיא משקפת כיום לחברה שווי של כ-90 מיליון שקל.

אקסל היא חברה צעירה, שהוקמה בתחילת 2018, ובעלי השליטה בה הן קרנות שמרוק יחד עם מאיר יעקובסון ובני משפחת ויל, המחזיקים יחד בכ-55% ממניותיה.

הכנסותיה של אקסל כבר משמעותיות יחסית, והן הסתכמו בשנתיים האחרונות (2018-2019) בכ-45-53 מיליון שקל בכל שנה, לצד רווח נקי שנתי של כ-2-4 מיליון שקל.

מיט-טק: תחליף בשר? פוטנציאלי

המניה המרכזית בתל אביב הנהנית מהטרנד צובר התאוצה של "בשר נקי", המיוצר מתחליפים, היא מיט-טק, והאישור האחרון לפוטנציאל הכיוון שבו היא צועדת הגיע לפני שבועות ספורים, כשהחברה סיכמה על הנפקת מניות לכמה משקיעים, הבולט שבהם הוא בעל רשת המזון רמי לוי.

הודעה זו נתנה דחיפה נוספת לכיוון החיובי שבו צועדת מנייתה של מיט-טק, כך שאת חודש יוני היא מסכמת בקפיצה של כ-50% (למרות שהתרחקה כ-25% מהשיא שקבעה במהלך יוני), ובסך הכול, מתחילת השנה מציגה המניה זינוק של כ-180% - המשקף לחברה שווי נוכחי הנע סביב כ-300 מיליון שקל.

במסגרת פעילותה, מיט-טק "מפתחת תהליך הדפסה ביולוגי המיועד ליצירת רקמות מרכיבי בשר חי למאכל", וכמו אוגווינד ואקסל, גם מיט-טק הצטרפה לבורסה באחרונה, עם מיזוג פעילותה בתחילת השנה לשלד בורסאי.

מיט-טק מנסה לנצל את המומנטום החיובי שממנו היא נהנית, ופועלת לרישום מניותיה גם בבורסת נאסד"ק.

בשלב הנוכחי נראה כי המשקיעים מקדישים תשומת לב גדולה יותר לפוטנציאל הגלום בפעילות מאשר לסיכונים, וכמו שמציינת החברה בדוחותיה, "בשר נקי הוא טכנולוגיה מבטיחה, אך מוקדמת, עם אתגרים טכניים מרכזיים".

עלבד: מנגבת כל הדרך למעלה

אחרי תקופה ארוכה של דשדוש בתחום הבדים הלא-ארוגים יצר משבר הקורונה השפעה חיובית על הפעילות העסקית של החברות בתחום, בעיקר בזכות הביקושים הגוברים למגבונים לחיטוי.

השפעה זו סייעה להתאוששות מרשימה בשווי המניות של אותן חברות, עם עליות שמגיעות בתוך חודשים ספורים לשיעורים תלת-ספרתיים מנקודות השפל שבהן שהו.

בראשן של המתחרות הבורסאיות בענף ניצבת עלבד, שמציגה מתחילת השנה קפיצה של כ-180% (וכ-270% מנקודת השפל השנתית), המשקפת לחברה שווי נוכחי המתקרב ל-600 מיליון שקל.

העליות החדות במניית עלבד נתמכות בתוצאות כספיות חיוביות שהציגה החברה שבשליטת מושב משואות יצחק לסיכום הרבעון הראשון של השנה, עם צפי לכיוון דומה גם בהמשך השנה, וזאת אחרי שסבלה מתוצאות כספיות שליליות במשך תקופה ארוכה, שהשפיעו גם על ביצועי המניה.

אחרי גל העליות החדות שמציגה עלבד מתחילת השנה, שווייה נמוך בכ-15% בלבד מרמת השיא שקבעה במהלך שנת 2017.

באטמ: רוכבת על גל קורונה

מאז הצטרפה לבורסה המקומית (לפני כן נסחרה רק בלונדון) ביולי 2019 ועד תחילת השנה הנוכחית, מנייתה של באטמ, העוסקת גם בפיתוח מכשור רפואי לבדיקות מעבדה וגם בפיתוח מערכות תקשורת וסייבר, הציגה שחיקה מתונה בערכה.

בשנה הנוכחית, אחרי פתיחה חיובית, נסחפה באטמ עם השוק למטה עד לרמת השפל שקבעה בחודש מרץ.

אולם אז, בזכות כניסתה לפעילות בתחום הבדיקות לקורונה ובהמשך גם לייצור ושיווק מכונות הנשמה, כחלק מזרוע המכשור הרפואי שלה, תפסה באטמ, שנוסדה על-ידי המנכ"ל שלה ד"ר צבי מרום, מומנטום חיובי במיוחד.

כך, מנקודת השפל שקבעה במרץ ועד כה הגדילה המניה את שווייה פי שלושה (כ-200%), ומתחילת השנה היא מציגה קפיצה של כ-150% בערכה, ונסחרת סמוך לשווי השיא שלה, המשקף לחברה שווי נוכחי המתקרב ל-2 מיליארד שקל.

נוסף למכונות הנשמה ובדיקות, בהשפעת התפשטות הקורונה וניסיונות ההתמודדות עם הווירוס נהנית באטמ גם מביקושים גבוהים למוצריה בתחום סילוק אשפה ביולוגית.

אלקטריאון: המניה נטענה היטב

חברת הטכנולוגיה אלקטריאון ניצלה בימים האחרונים זינוק של כ-150% שהציגה מנייתה מתחילת השנה לגיוס הון פרטי בהיקף של כ-120 מיליון שקל, באמצעות הנפקת מניות המהוות כ-12% מהונה.

עם המשקיעים בהנפקה נמנו כמה גופים מוסדיים גדולים, המבקשים גם הם ליהנות ממעורבות בתחום הלוהט של רכבים חשמליים, שבו פועלת אלקטריאון, שפיתחה טכנולוגיית "כביש חכם", המאפשרת טעינה אלחוטית של מכוניות חשמליות, תוך כדי נסיעה.

הקפיצות המשמעותית במנייתה מתחילת השנה, הממשיכות זינוק של כ-270% שהציגה בסיכומה של 2019, הובילו את אלקטריאון להיסחר לפי שווי מכובד של כ-1.5 מיליארד שקל - הממקם אותה לצד חברות גדולות ומבוססות בהרבה הנסחרות בשווי דומה, דוגמת דלק רכב, ארד, מלם תים, ישראמקו ועוד.

זאת למרות שאלקטריאון מוגדרת כחברת "חלום" שטרם הציגה הכנסות, ואשר המשך פעילותה עד להשלמת פיתוח המוצר שלה ומעבר לרווחיות מותנה בגיוס מקורות מימון - כפי שמציינים רואי החשבון בדוחותיה הכספיים.

מחזיקי המניות הגדולים באלקטריאון הם המנכ"ל אורן עזר וסמנכ"ל הטכנולוגיה חנן רומבק, שהקימו את החברה בסוף שנת 2013, וכן חברת התחבורה דן.

קומפיוגן: דיאגנוזה חיובית

אחרי שנהנתה מפתיחת שנה חיובית, שינוי הכיוון במסחר במניית קומפיוגן היה מהיר במיוחד, ובמסגרתו, במהלך חודש מרץ השילה המניה כ-45% מערכה תוך פחות משבועיים.

אולם מאז חזרה קומפיוגן למסלול התאוששות, וקפיצה של כ-110% מנקודת השפל שלה במרץ משלימה לה זינוק של כ-140% מתחילת השנה וממקמת אותה כגדולה מבין החברות המוזכרות, עם שווי נוכחי המתקרב ל-4 מיליארד שקל.

בכיוון החיובי שבו מתאפיין המסחר במניית קומפיוגן הדואלית מאז סוף מרץ תומכים כמה אירועים שעליהם עדכנה החברה העוסקת במחקר, בגילוי תרופות ובמוצרים דיאגנוסטיים ובשיתופי פעולה לפיתוחם למוצרים סופיים, ומנוהלת על-ידי ענת כהן דייג.

בין היתר עדכנה קומפיוגן על תחילת ניסוי קליני בחולים עם גידולים ממאירים מתקדמים במוצר שהיא מפתחת, על התחלת טיפול בחולה ראשון במסגרת הרחבת ניסוי, ובתחילת יוני עדכנה על קבלת אישור FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) לתחילת ניסוי קליני במשותף עם מוצר של ענקית התרופות בריסטול-מאיירס סקוויב. 

עוד כתבות

ניסוי הטילים  / צילום: צילום מסך

צה"ל הודיע על ניסוי מוצלח במערכת טילי ים-ים

הניסויים הכשירו את המערכת לשימוש מבצעי בזרוע הים, כאשר הטילים ישולבו בספינות הטילים "סער 5" ו"סער 6" העתידות להיקלט בחיל הים בחודשים הקרובים ● מדובר בטיל שפותח על ידי התעשייה האווירית

"תוכנות לזיהוי פנים סופגות ביקורת כי חלקן שוגות בזיהוי אנשים שאינם לבנים" / צילומים: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מחברות קוסמטיקה ועד אתרי שידוכים, כולם רוצים לזהות את הפנים שלנו, לפי הגזע

חברות קוסמטיקה, אתרי שידוכים, חנויות רהיטים ופרסומאים מגבירים את השימוש בתוכנות לזיהוי פנים לפי גזע ● האם החקיקה תוכל להילחם בטכנולוגיה החדשה השנויה במחלוקת, וה"מדויקת באופן מבהיל", כדברי המדענים?

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

שרת התחבורה מירי רגב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

המתווה לסגר: יוכלו לצאת מהארץ מי שרכשו כרטיסים עד היום

המתווה שסוכם מאפשר יציאה מהארץ לכל מי שרכשו כרטיסי טיסה עד למועד כניסת הסגר לתוקף, קרי היום ה-25 לחודש, עד שעה 14:00 ● לפי המתווה תותר כניסת ישראלים ארצה ללא הגבלה ● מדובר במתווה שיוביל לבריחת חברות תעופה זרות מכאן ולקושי גדול לחברות הישראליות

מכונית חשמלית של ג'נרל מוטורוס / צילום: רויטרס

קליפורניה תאסור מכירות של מכוניות מונעות דלק החל משנת 2035

מושל המדינה אומר כי אימוץ נרחב של כלי רכב ללא פליטה יפחית את פליטת גזי החממה ויסייע במאבק בשינויי האקלים

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלנית הראשית באוצר: עלות הסגר נאמדת בכ-11-12 מיליארד שקל

מלבד העלויות הכלכליות שלאט לאט מתחילות להתבהר, לאור חוסר היכולת של הממשלה לעדכן את חוק הקורונה, גם בשבת הקרובה בלפור תתמלא במפגינים ● "גלובס" עם כל מה שידוע עד עכשיו 

בתוך הדיימונד פרינסס / צילום: רויטרס - Kim Kyung Hoon

שיט בלהות: כך נראו שבועיים גורליים בין מסדרונות הדיימונד פרינסס

בפברואר השנה גילמה אוניית תענוגות אחת את הכוכבת הראשית במה שיהפוך למופע האימים של הנגיף בעולם כולו: שאננות, בידוד, פחד, תקווה ומוות ● לפנינו תיאור של השבועיים הגורליים שבהם שטה האונייה כפצצת זמן מתקתקת ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

פרויקט "המארג" בסינגפור / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עיר בתוך עיר: האם מתחמי הדיור שמספקים לנו הכל הם התשובה לאושר?

למקום המגורים חשיבות גדולה לתחושת האושר והרווחה, וגם האדריכלים נרתמים ליצירת סוגים חדשים של בנייה עירונית: קומפלקסים שיודעים לספק את כל הצרכים, ממגורים ועבודה ועד ספורט וטבע ● היתרונות של עיר קטנה בלי לוותר על העיר הגדולה ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

רמי לוי בחוץ: תשובה צפוי לחתום עם קרן ארבל השקעה בדלק ישראל תמורת 450 מיליון שקל

העסקה עם קרן ארבל חוזרת להיות רלוונטית ולפי הערכות צפויה להיחתם עד כניסת יום הכיפורים ● קרן ארבל תעמיד לדלק את התמורה בעסקה מורכבת שעשויה להניב לה תשואה של 10% לחמש שנים בתוספת של 20% ממניות דלק ישראל

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

המוזיאון הלאומי של קטאר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

השושנה של קטאר: המוזיאון הלאומי של האמירות הוא לא רק מבנה מעניין, אלא חוד החנית של הטכנולוגיה

במפרץ הפרסי יש גל של מבני פאר מתוחכמים שתוכננו בידי אדריכלי-על

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

נביא הזעם של 2008 בטוח: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק יותר גרוע"

הוא חזה את המשבר ב-2008 והפך לאחד מהכלכלנים הנודעים בעולם; כעת חוזר פרופ' נוריאל רוביני ומזהיר בריאיון בלעדי ל"גלובס" כי הדרך להתאוששות מהקורונה תהיה ארוכה וכואבת • ויש לו גם אמירה מפתיעה לקראת הבחירות בארה"ב: "טראמפ רק מעמיד פנים שהוא פופוליסט" ● האזינו

תיירות בים המלח / צילום: Shutterstock

"ככל שישראל תהיה מדינה פתוחה וירוקה נצליח להחזיר את מספרי התיירים"

אביטל קוצר-אדרי ונירה פישר ייצגו עד לאחרונה את ישראל כמנהלות לשכות התיירות באיטליה ובשבדיה בהתאמה ● כעת, לאחר שגויסו למטה השיווק במשרד התיירות, השתיים מתמודדות עם אחד האתגרים המורכבים בקריירה המקצועית שלהן: החזרת האירופאים ארצה, ועדיף בכמויות שלפני המשבר

הקמת הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א. שווי חניה פרטית כ־700 אלף שקל  / צילום: כדיה לוי, גלובס

"תקן החניה החדש יצמצם מאוד התחדשות עירונית"

מסמך המדיניות של תל אביב שמצמצם משמעותית את מספר החניות בתב"עות ישנות ישפיע עם על פרויקטים של פינוי בינוי

קידוח נפט במדינת דקוטה הצפונית. למרות קריאות השבר בנושא האקלים, תעשיית הנפט והגז בארה"ב רק הולכת וגדלה / צילום: AP - Eric Gay

הסוד של אמריקה: למה איש לא מטפל בפסולת הרדיואקטיבית של תעשיית הנפט והגז

מאות ראיונות עם מדענים, רגולטורים ועובדים הולידו תחקיר מטלטל שחשף כי בארות הנפט והגז בארה"ב מייצרות כ־3.5 טריליון ליטר של פסולת רעילה בשנה ● תביעות הפיצויים עשויות לשמוט את הבסיס הכלכלי של התעשייה הזו ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

חגי ברנר / צילום: יוסי זמיר

בנק לאומי והבנק הבינלאומי מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון דחוף בעניין כנפי משק

הבקשה לדיון באה לאור ההמלצות של הנאמן הזמני ● דו"ח הנאמן הזמני ייחס כשלים והתנהלות כספית בלתי תקינה לנושאי משרה, דירקטורים, משרד רואי החשבון, המבקר החיצוני, ומבקר הפנים של "כנפי משק"

מפגינים נגד נתניהו בבלפור בירושלים / צילום: יוסי זמיר, גלובס

אלפי מפגינים נגד רה"מ; התקנות לשעת חירום להגבלת הפגנות לא יקודמו בממשלה

המפגינים הגיעו סמוך למעון רה"מ בבירה ולביתו הפרטי בקיסריה לאחר שנסעו בשיירות מרחבי הארץ ● ארגוני המחאה הבהירו כי הם יקפידו על המגבלות, המשטרה החלה באכיפה וחלוקת דוחות על אי-שמירת מרחק ועטיית מסיכות

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

המקרה של ליבסקינד וסגל: תמרור אזהרה לתקשורת הימנית

השבוע הפך קלמן ליבסקינד, שתחקיריו על מערכת אכיפת החוק נישאו על גלי האהדה של הליכוד, ל"שופרו" של מנדלבליט, והוא לא היחיד ● אנשי תקשורת בעלי דעות ימניות נמצאים בין הפטיש לסדן: משמאל, תוקפים ומשמיצים אותם ובימין דורשים מהם הזדהות מוחלטת עם דף המסרים של נתניהו