גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יותר בריא, פחות מתוח? איך ייראה המשרד בעידן הפוסט-קורונה

יותר ויותר מעסיקים מתחילים לחשוב על תכנון משרדים שהעובדים ירגישו בטוחים לחזור אליהם ● לטכנולוגיה יהיה תפקיד מרכזי במשרד החדש

מתרגלים ריחוק חברתי במשרדי מרכז הסחר העולמי / צילום: Dinuka Liyanawatte, רויטרס
מתרגלים ריחוק חברתי במשרדי מרכז הסחר העולמי / צילום: Dinuka Liyanawatte, רויטרס

יותר מאשר בעבר, מעסיקים מנסים ליצור משרד שהעובדים ממש ירצו לחזור אליו אחרי שהסגרים ננד הקורונה יוסרו ברחבי ארה"ב. יש כל מיני דרכים, חלקן ישנות וחלקן חדשות, להפוך את סביבת המשרד לבריאה יותר ומתוחה פחות. הנושא הזה פשוט לא היה בעדיפות של החברות עד כה.

"המודעות של אנשים לאופן שבו סביבה סגורה משפיעה על בריאותם היא בשיא של כל הזמנים", אומר ג'וזף אלן, מרצה בכיר בבית הספר לבריאות הציבור בהרווארד, ומנהל תוכנית הבניינים הבריאים של האוניברסיטה.

תנועת המעבר למקומות עבודה בריאים יותר ניזונה לא רק מהחששות מהידבקות בנגיף הקורונה, אלא גם מתחרות גדולה יותר עם המשרד הביתי. עובדי המשרד למדו שהם יכולים להיות פוריים בבית, היכן שיש להם היתרונות של אור טבעי, אוויר נקי ואולי חלון שמשקיף לטבע, בלי החשש מחשיפה לנגיף.

"עברנו חוויה של שילוב חיים ועבודה שפשוט תשנה את הציפיות שלנו כשנחזור לעבודה", אומרת דספינה קציקקיס, שותפה בינלאומית בחברת שירותי הנדל"ן קושמן אנד וויקפילד, שמתמחה בהשפעת סביבת העבודה על חברות ועובדיהן. "כשמתחילים להיות מודעים להשפעה של הסביבה הפיזית על ההרגשה הטובה שלנו, אני חושבת שבעלי בניינים ודיירים יתחילו באמת להתייחס לכל ההיבטים שמובילים לביצועים אנושיים אופטימליים בבניינים".

טכנולוגיה תמלא תפקיד-מפתח בשיפור מקומות העבודה. הנה כמה דוגמאות למה שאנחנו יכולים לצפות לו. 

ריחוק וניקיון

בין העדיפויות החדשות יהיה תכנון של ריחוק חברתי במשרד. חברות רבות יעשו זאת על ידי החזקת מספר גדול של עובדים מהבית ותכנון משמרות עבודה בשולחנות נפרדים מאוד במשרדים, בעזרת יישומי תוכנה להזמנת דסקים וחדרים.

כשעובדי חברת היימארק הלת' מפיטסברג יתחילו לחזור לעבודה בשבועות הקרובים, הם ישתמשו בתוכנה להזמנת מקומות ובפלטפורמה ניידת שתסופק על ידי FM:Systems, ספקית תוכנה מבוססת ענן למקומות עבודה. העובדים של היימארק ימלאו שאלון מקוון על מצבם ביחס לקורונה במסגרת הזמנת מקום העבודה. לאחר שהתשובות שלהם יאושרו יחד עם הזמנת המקום שביצעו, הם יקבלו באי-מייל שובר כניסה (pass) שיאפשר להם להיכנס למשרד.

שיטה אחרת למניעת מגע קרוב היא חיישני צפיפות - למשל חיישנים שסופרים אנשים, המיוצרים על ידי Density ומוצמדים לכניסות לבניינים, לקומות או לאולמות, ומצלמות היי-דפינישן מרושתות של Insight, ספקית טכנולוגיה לעסקים. המכשירים הללו יכולים לספור את האנשים בקפטריה, בחדרי הקפה, באולמות המשרדים או במסדרון המעליות. הם יכולים לשגר התרעות לטלפונים חכמים או מחשבים כדי ליידע מנהלים ועובדים אילו מרחבים פנויים, והמידע הזה יכול להיות מוצג על צגים שתלויים בכניסות.

כדי לטפל בענייני ניקיון וחיטוי, שירותי תוכנת מקום העבודה של FM:Systems, שמסופקים על ידי חברות כמו Archibus + Serraview ו-Comfy, יכולים להתריע בפני מנהלי מתקנים מתי שולחנות וחדרים מתפנים וצריך לחטא אותם. לעובדים מציעה Archibus תוכנה שמצביעה על תחנות עבודה שעברו חיטוי וזמינות לשימוש. FM:Systems וקומפי מקוות לשלב את היכולת הזו בתוכנה שלהן בחודשים הקרובים.

במשרדים רבים, העובדים יוכלו גם להשתמש במפות הקומות בתוכנת הזמנת מרחב העבודה כדי לאתר תחנות חיטוי עם מסכות פנים חדשות ונוזלי חיטוי תלויים. Insight פיתחה טכנולוגיה שגורמת לתגי הזיהוי של העובדים לרטוט אם הם חולפים על פני תחנת חיטוי בלי לחטא את כפות הידיים.

גם חדרי הנוחיות בבנייני משרדים יהיו אולי חכמים יותר. "אנחנו יכולים לספור את האנשים שנכנסים ויוצאים ולציין אם התא זמין לשימוש בעזרת טאבלט על קיר ואור אדום במפת קומה דיגיטלית", אומר בריאן היינס, סגן נשיא לאסטרטגיה ב-FM:Systems. בנוסף, אחרי מספר מסוים של משתמשים, יש התרעה אוטומטית לחיטוי תא השירותים.

תעשיות גוג'ו, היצרנית של פורל, הצטרפה ליצרנית מוצרי הנייר קימברלי קלארק בהשקה דיספנסר ללא מגע עם חיישניים אלחוטיים שמודיעים למנהלי מתקנים מתי אוזלים נוזל החיטוי, הסבון או מגבות הנייר בתאי השירותים.

למעליות, הפתרונות הפשוטים במשרדים רבים יכולים להיות עובדי ניקיון שמחלקים מגבונים ללחיצה על כפתורים, אך יש גם מעליות ללא מגע יד אדם, שצפויות להיות פופולריות יותר.

היכולת לחבר מעליות של אוטיס וורלדווייד לטלפונים חכמים קיימת מ-2016, אך רוב העובדים לא ראו בכך צורך, אומר כריסטופר סמית, סגן הנשיא לשיווק ואסטרטגיית מוצר באוטיס. יישום הטלפון eCall של החברה מאפשר למשתמש לומר למעלית לאן הוא רוצה להגיע. הוא משמש גם לאיתור הנוכחות של העובד ולהעלאה שלו לקומת העבודה שלו.

אוטיס מפתחת גם מערכת תפעול מעלית בתנועת כף יד ללא מגע. החברה מדווחת על התעניינות רבה במאווררים האוטומטיים למעליות ובטכנולוגיית המדרגות הנעות שלה, שמתבססת על אור אולטרה סגול, שיכול לדברי החברה "לנטרל" מיקרו-אורגניזמים.

משרד "6 Feet" של חברת הנדל"ן Cushman & Wakefield / צילום: צילום מסך מתוך סרטון הפרויקט

קטיעת שרשרת ההדבקות

אחת הדרכים האפקטיביות להרחקת חיידקים מהמשרד היא להשאיר חולים בבית, בין השאר על ידי חיוב העובדים להשתמש ביישומים של שאלות על תסמינים אפשריים למחלה.

היישומים הללו, שאפשר להתאים לפי דרישה, מוצעים על ידי חברות רבות, כולל Insight, Cigna ו-FM:Systems, והם יכולים להציע הנחיות מה לעשות אם המשתמש חשוד שהוא נשא קורונה, ומעודדים באופו כללי את העובדים לעבוד מהבית.

"אם עובד מדווח על תסמינים, היישום שלנו משגר התרעה למפקח כדי ליידע אותו שאתה לא מרגיש טוב", אורמ סטן לקווין, סגן נשיא לשירותים ב-Insight.

מעקב אחרי מגעים שהיו לחולים יכול למזער את העברת הנגיף. תוכנה להזמנת מרחב עבודה יכולה לעזור לעקוב אחרי תנועת העובד במשרד. "יש לנו היכולת לומר שבריאן ישב כאן ליד שלושה אנשים. הוא היה בישיבה אחר הצהריים בחדר הזה והזה, וכך הוא נע בבניין", אורמ היינס מ-FM:Systems. התוכנה יכולה גם לשגר התרעה אוטומטית לכל מי שהיה במגע קרוב עם עובד שדיווח על תסמיני קוביד-19, עם מידע ממערכות תוכנה אחרות שיכולות לעקוב אחרי תנועת העובד באמצעות תגית הזיהוי, הלפטופ או הטלפון שלו.

מעקב אחרי תנועות של אנשים מעורר, כמובן, חששות לפגיעה בפרטיות. "לארגונים יש  המפתחות לקבל את המידע הזה, אבל זו ההחלטה שלהם", אומר היינס.

פחות מתח

מעבר למניעת ההדבקה בקוביד-19, משרדים רבים ינקטו צעדים כדי להפוך את עצמם לבריאים יותר ומתוחים פחות באופן כללי, במאמץ לגרום לעובדים לחוש יותר בטוחים לשהות בהם ולהיות יותר פרודוקטיביים.

לראשונה, כמה בעלי בניינים מגלים התעניינות באיכות האוויר שלהם, אומר פרופ' אלן מתוכנית הבניינים הבריאים בהרווארד. דברים בסיסיים כמו יותר אוויר מבחוץ ושיפור היעילות של מסנני אוויר יכולים להפחית מחלות והיעדרויות ולשפר את היכולות הקוגניטיביות של העובדים. חיישנים מרושתים ימלאו בכך תפקיד גדול, ויעניקו לבעלי בניינים ולמעסיקים הערכה ברורה ומפורטת יותר של איכות האוויר במתקנים שלהם - לדוגמה על ידי מדידת רמת הפחמן הדו-חמצני באוויר.

אופציה אחרת היא לשלב אור אולטרה-סגול שמשמיד חיידקים בחלק העליון של החדר, או בתעלות האוויר.

כמה חברות צפויות להשתמש בשיפורי תאורה וצליל כדי להפחית הרגשה רעה במשרד. "המתח עושה דברים קשים למערכות החיסון שלנו, ומסיח את דעתנו מהעבודה שלנו", אומרת סאלי אוגוסטין, פסיכולוגית סביבה ומנהלת בחברת הייעוץ Design With Science. אי אפשר אמנם לבטל גורמי מתח כמו תאריכי יעד ויעדי מכירות, אך אפשר להשתמש בטכנולוגיה כדי ליצור סביבת עבודה מרגיעה ובריאה יותר.

תאורה יכולה לעזור. "אנחנו זקוקים לתאורה רבה יותר מזו שאנחנו חשופים לה בסביבה בנויה", אומרת מריאנה פיגוארו, מנהל מרכז מחקרי התאורה במכון הפוליטכני Rensselaer. לפי ארבעה מחקרים בהובלת פרופ' פיגוארו על האפקט של אור משרדי על עובדי ממשל פדרלי, יותר אור במהלך היום משפר את השינה ואת מצב הרוח. זה לא חייב להיות אור שמש, אך הוא צריך להיות שילוב של תאורה כלפי מעלה ומטה כדי ליצור תאורה אחידה, היא אומרת.

המשרדים מעבירים יותר שליטה בתאורה לידי העובדים באמצעות הטלפונים החכמים שלהם, שגם חוסכים את הצורך במגע יד במתג. גם הטמפרטורה במשרד ניתנת לשליטה על ידי יישומי טלפון חכם כמו ComfyApp של קומפי, בלי מגע בטרמוסטט.

גם נוף וצלילים חשובים. "המחקר בתחום שלי מראה שכשמאזינים לצלילים טבעיים שהם טובים, רמות החרדה יורדות, ואנחנו מתרעננים מבחינה מנטלית", אומרת אוגוסטין. "גם מבט על הטבע גורם לנו להרגיש רעננים".

כשחלון המשרד שלנו אינו מציע נופים עוצרי נשימה, וידיאו או קלטת יכולים להיות אפקטיביים. "זה צריך ליצור רושם של התבוננות מרחוק על נוף", אומרת אוגוסטין. וידיאו של תנועה בשדה עם יער מרוחק ייצור את הרגיעה המיוחלת, אבל לא תקריב של חתול או שיח ורדים.

The Sound Agency, חברת טכנולוגיית אודיו מלונדון, השיקה זה עתה את Moodsonic, מוצר למנויים שמנגן ומקרין מוזיקה שלא חוזרת על עצמה. המוצר כבר מותקן בבנייני משרדים באוסטרליה, לונדון ואטלנטה. האופציות כוללות אחו עם ציוץ ציפורים ועלים נעים ברוח, נחל מבעבע או גלי אוקיינוס. אפשר להשמיע את הצלילים במרחב מוגבל או בכל המשרד.

כל היבט של חיי המשרד יושפע מהמשבר הנוכחי, אומר סאמיר שארמה, מנהל גלובלי של IOT וערים חכמות באינטל, והוא יכול להשתנות לטובה. "אל תבזבזו את המשבר הזה", הוא אומר. "העניין הוא לא לחזור למה שהיינו, אלא להגדיר מחדש את דרך החיים שלנו". 

עוד כתבות

בדיקות קורונה במעבדה בבית חולים בילינסון  / צילום: דוברות בית החולים רבין

בדיקת קורונה פרטית: האיסורים, המעקפים וכמה תעלה בקרוב בדיקה בנתב"ג?

משרד הבריאות בוחן קידום בדיקות מעבדה לאיתור נגיף הקורונה במסגרת מעבדות רפואיות פרטיות ● גורם במשרד: "בשוק נגבים מחירים אסטרונומיים. לא סביר שבעלי ההון יוכלו לקבל קדימות לבדיקות" ● וכמה תשלמו על בדיקה מהירה בנתב"ג?

רותם טלמור, הבעלים של בוטיק רותשיק ביפו / צילום: מושיקו שבבו

"אנשים בגילי שולחים קורות לכל מקום, ולא לוקחים אותם לעבודה"

רותם טלמור, בת 29, הבעלים של בוטיק רותשיק ביפו ● גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

ד"ר אלחנן מגידוביץ' ותמיר בן שחר / צילום: דיאגו מיטלברג, שלומי יוסף

הזדמנות או שטות? האם בחסות הנגיף נכון להשקיע בחנות

המשבר הכלכלי הביא לסגירתן של חנויות רבות במרכזי הערים ולירידה במחיריהן ובמחירי השכירות ● בפאנל מיוחד שקיימנו במסגרת הפודקאסט "כסף בקיר" עם היועץ הכלכלי תמיר בן שחר ומשקיע הנדל"ן ד"ר אלחנן מגידוביץ', ניסינו לברר האם במצב שנוצר שווה לרכוש חנות להשקעה ● האזינו

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

איך לבקש מהבוס פידבק? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושים כשהבוס לא נותן משוב מיידי? האם כדאי לחכות בסבלנות להערכה השנתית? טור ייעוץ חדש למנהלים ולעובדים

יאנה שכטרמן היא יועצת ארגונית ואמיר גרינשטיין הוא חוקר ומרצה בתחום השיווק והיזמות וביחד הם משיבים לשאלות ניהוליות ● והשבוע: מה עושים כשהבוס לא נותן פידבק

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

ארה"ב מתקרבת לבחירות: האם לשוק ההון יש סיבות לדאגה?

למשקיעים כדאי להוריד את מפלס הפאניקה: נשיא כמו ג'ו ביידן בבית הלבן יכול להיות בדיוק מה שישראל צריכה כדי לשדרג את המעמד האזורי שלה ● עבור התעשייה הביטחונית והטכנולוגית בישראל טמונות בשינוי כזה הזדמנויות עסקיות

סרטון של המפלגה הנאצית בברלין ופופ אפ של קמפיין הבחירות של טראמפ / צילום: מתוך יוטיוב

אינפלציה של שמות גנאי מתפרצת לאחרונה, והיא מסוכנת

האפיון "פשיסט" נשמע בארה"ב בימים אלה בתכיפות גוברת, וגם בישראל ● האם טראמפ ובריוני הרחוב של הימין בארץ הם פשיסטיים?

ניר שטרן/ צילום: כדיה לוי

פז במו"מ מתקדם לרכישת רשת המרכולים סופר יודה

הרשת התל-אביבית סופר יודה שבבעלות יהודה גואטה מונה כ-16 סניפים עירוניים הפועלים 24 שעות ביממה גם במהלך סוף השבוע ובחגים ● גורמים בשוק מעריכים שהעסקה, אם תושלם, תתבצע לפי שווי של 120-130 מיליון שקל לסופר יודה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

צל וצללים. יער שמעורר את הדמיון / צילום: יותם יעקבסון

צל כל השנה: יער מסתורין, כאן אצלנו בגליל

טיול ברגל: יער ברעם ונחל צבעון. שמורת טבע שניצלה מכריתה

אדית בר, יו"ר הותמ"ל / צילום: ליאור מזרחי

אדית בר, מנהלת מינהל הפיתוח במשרד הפנים, מונתה ליו"ר הותמ"ל

בר מכהנת בשנתיים האחרונות כמנהלת מינהל הפיתוח במשרד הפנים ובעבר מילאה שורת תפקידים בשירות הציבורי בתחומי התכנון והשלטון המקומי

מלון ישרוטל קדמא / צילום: אסף פינצ'וק, יח"צ

לא מפחדים מהקורונה: המלונות שנפתחים בישראל דווקא עכשיו

פתיחת עסקים בימי קורונה אינה עניין של מה בכך, והיא מלווה באי ודאות רבה ● עם זאת, בחודשים האחרונים מספר בתי מלון ברחבי ישראל פתחו את דלתותיהם לראשונה

מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

מדד המיליארדרים: צוקרברג הגיע להון אישי של 100 מיליארד דולר

המיליארדר בן ה-36 מצטר לג'ף בזוס וביל גייטס, האנשים היחידים בעולם שיש להם כיום הון של מיליארד דולר ● צוקרברג צבר השנה כ-22 מיליארד דולר, בזוס הרוויח למעלה מ-75 מיליארד דולר

ההפגנה הערב בבלפור. לפי הערכת המשטרה, הגיעו כ-15 אלף מפגינים / צילום: מחאת הדגלים השחורים, יח"צ

הפגנות ברחבי הארץ נגד נתניהו; כ-15 אלף מפגינים בבלפור

מאות מפגינים מול ביתו של נתניהו בקיסרה ומאות נוספים השתתפו בהפגנות נגד השחיתות על כ-200 גשרים ברחבי הארץ ● המשטרה סגרה רחובות באזור כיכר פריז בירושלים

מפגינה בביירות מחזיקה בדגל לבנון מול כוחות הביטחון  / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

עימותים עם המשטרה בהפגנת ענק בביירות; ראש הממשלה קרא להקדמת הבחירות

כ-10,000 בני אדם מפגינים היום בבירת לבנון, לאחר הפיצוץ הקטלני שהתרחש השבוע בנמל ● המפגינים ניסו לפרוץ לתוך בניין הפרלמנט, ובתגובה המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר הקהל ● בצלב האדום ציינו כי מעל ל-150 איש נפגעו בעימותים ● דיווחים על הריגת שוטר

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי מיקרוסופט סין פיתחו פיצ'ר נגד שעות נוספות

התכתבויות פנימיות בהן מהנדסים במיקרוסופט סין דנים על שעות העבודה בחברה הפכו ויראליות בימים האחרונים ● מההתכתבות עולה כי עובדים במיקרוסופט פיתחו כלי ממוחשב שבודק אלו עובדים מחוברים בשעות הלילה המאוחרות ושולח להם אזהרה המורה להם להפסיק לעבוד

זהב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהב בכל מחיר: מדוע מחירי המתכת הצהובה שוברים שיאים?

המתכת הזהובה שנמצאת בשימוש כסחורה כבר אלפי שנים, עלתה בשיעור של כמעט 35% מאז תחילת השנה והגיעה לשיא של כל הזמנים בבורסת ניו יורק ● עד מתי המחירים ימשיכו לנסוק? מדוע מחירי הזהב כובשים שיאים חדשים באחרונה? איך עובד שוק הזהב? כיצד משקיעים וסוחרים במתכת זו?

שכונה בקריית מלאכי. צמצום הפטור ירתיע גם משקיעים וכניסת אוכלוסייה חדשה, קבעה הוועדה / צילום: בר אל, גלובס

פטור מהיטל השבחה בשכונת שיקום יינתן גם במכירת הדירה

ועדת הערר של מחוז דרום קבעה - בניגוד לפסיקה מנחה של בית משפט מחוזי - כי מוכר דירה בקריית מלאכי יהיה זכאי לפטור מהיטל השבחה

 

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מגמה מעורבת בבורסה בתל אביב; פתאל מזנקת ב-8%

ביום שישי ננעל המסחר בוול סטריט במגמה מעורבת ● שיעור האבטלה בארה"ב ירד ל-10.2% ● פז במו"מ מתקדם לרכישת רשת המרכולים סופר יודה ● פתאל גייסה 212 מיליון שקל ● בתל אביב עודכנו מדדי הבורסה ביום חמישי