גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוציאים את הדיבוק: הרדיקלים מפרקים באיחור את כוחות הדרום

השבוע, 155 שנה לאחר תבוסת הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית, דגל הדרום הורד סוף–סוף מן התורן ● אבל מלחמת האזרחים מעולם לא הייתה יותר אקטואלית

דגל מיסיסיפי / צילום: AP Photo, AP
דגל מיסיסיפי / צילום: AP Photo, AP

ניסיון להבין את המשבר החברתי והפוליטי עצום הממדים בארה"ב (במקביל למשבר הרפואי והכלכלי) מצריך נקודת התחלה מוקדמת להחריד.

המרחיקים אומרים שצריך להתחיל ב-1492, במסע הגילויים הראשון של קולומבוס לאמריקה. המרחיקים-קצת-פחות אומרים כי הכול התחיל באונייה הראשונה שפרקה עבדים מערב-אפריקאים בחופי צפון אמריקה, ב-1619.

התאריכים האלה משרתים היטב את הגל המהפכני, הפוקד את אמריקה בימים האלה, מפני שהם מטעימים את החטא הקדמון של ייסודה, ומטריפים את האתוס שלה, את מוסדותיה הפוליטיים ואת שיטתה הכלכלית.

אבל החוט השזור עכשיו בוויכוח הפוליטי הוא 1861. קשה מאוד לנהל שיחה על הפוליטיקה האמריקאית בימים האלה מבלי להזכיר, במפורש או במרומז, את מלחמת האזרחים, שבאפריל הבא ימלאו לה 160 שנה.

כותרות האתר The Clarion Ledger / צילום: צילום מסך

מדקלמים ומשחזרים

מלחמות אזרחים הן תמיד טראומטיות והשפעתן על ההכרה הלאומית היא תמיד ארוכת ימים. ההתעניינות במלחמה ההיא מעולם לא פסקה. אמריקה מלאה "חובבי מלחמת אזרחים" (civil war buffs), המסוגלים לדקלם את פרטיהם של הקרבות הנשכחים ביותר (היו די הרבה, במרוצת ארבע שנים). שנה אחר שנה, הנלהבים שבהם לובשים את מדי הדרום והצפון, ומשחזרים את הקרבות באתריהם המקוריים, עם הנשק המקורי, עם המימיות המקוריות, עם המהלך ועם התוצאות.

ספרים עובדתיים על מהלך המלחמה, וספרים היפך-עובדתיים על מהלך חלופי שלה (הדרום מנצח), זוכים לתפוצה לא רעה. הסדרה התיעודית הנצפית ביותר בתולדות הטלוויזיה האמריקאית הייתה אם אינני טועה "מלחמת האזרחים" של קן ברנס ברשת הטלוויזיה הציבורית לפני 30 שנה. היא נמשכה שש שעות והייתה פשוט מהפנטת.

התרסה ונחישות

פוליטית, המלחמה הטביעה את רישומה על הדרום יותר מאשר על הצפון. משהו הקרוב לפולחן "היעד האבוד" התחיל במדינות הדרום בסביבות 1900, תערובת של נוסטלגיה ושל מצע פעולה פוליטי. מדינות הדרום הפסידו, אבל בתוך 20 שנה הן הורשו לעשות פחות או יותר כל מה שהן רצו לעשות לשחוריהן הבזויים, חוץ מאשר לחדש את העבדות בתור שכזאת (החוקה הפדרלית תוקנה ב-1865 כדי לאסור עבדות).

בערך באותו הזמן התחילו לצוץ הפסלים והאנדרטאות של מצביאי המלחמה. הופעתם לא הייתה רק מעשה של לויאליות מצד דור הבנים והבנות, אלא הייתה מעשה של התרסה ושל נחישות. הדרום גמר אומר להגן על אורח חייו ועל זכויותיו האינדיבידואליות.

"אורח חיים" הוא צירוף המופיע הרבה באפולוגטיקה של הדרום. הוא התירוץ העיקרי למרד נגד ארה"ב. כביכול, לא שמירת העבדות הוציאה את הדרום לחירות, אלא שמירת "אורח החיים".

איננו יכולים כאן אלא לרמוז על עובי הקורה, מבלי להיכנס בה יותר מדי. מותר לטעון שהסיבה המיידית למלחמת האזרחים אומנם לא הייתה העבדות. הצפון יצא למלחמה כדי להחזיר את שלמותה של ארה"ב על כנה, לא כדי לשחרר את העבדים. שחרור העבדים הפך ליעד רק במרוצת המלחמה, והיא אומנם הסתיימה בביטול מלא של העבדות.

בלי מלחמת אזרחים?

מה היה קורה אלמלא פרשו מדינות הדרום? סביר להניח שהעבדות הייתה מגיעה בסופו של דבר אל קיצה, לפחות מפני שהיא לא התיישבה עם צרכיה של כלכלה מודרנית; ואולי מפני שהדרומיים היו מכירים בסופו של דבר בחוסר מוסריותה. אבל זה היה יכול להימשך עוד עשרות שנים.

אלמלא הייתה מלחמת אזרחים, ארה"ב הייתה ארץ שונה מאוד. ממשלתה המרכזית הייתה הרבה יותר חלשה. יותר כוח היה מסור למדינות האינדיבידואליות. אפשר שלא היה לה צבא סדיר. ייתכן מאוד שלא היה לה בנק מרכזי (שאומנם לא היה עד 1913). ספק אם היא הייתה מסגלת לעצמה מדיניות חוץ פעילה מעבר לים. בלי ארה"ב, מלחמות העולם היו נראות אחרת.

לעומת זאת, ייתכן מאוד שארה"ב הייתה ממשיכה את התפשטותה הטריטוריאלית דרומה. עשר שנים לפני מלחמת האזרחים היא כבשה את חצי מקסיקו. בלי מלחמת האזרחים היא הייתה אולי כובשת את החצי השני. גבולה הדרומי היה מתוח אולי ליד תעלת פנמה של ימינו.

סלחנות בלתי נסלחת

מעניין ומשונה, שארה"ב לא ניסתה להעניש ברצינות את מנהיגי המרד הדרומי. לא היו משפטים, פוליטיקאים וגנרלים לא הוצאו להורג וכמעט שלא נשלחו לכלא. האישים הבולטים ביותר בקונפדרציה אפילו הורשו להתמודד על כהונות פוליטיות. חלקם הורשו להיבחר לקונגרס של ארה"ב, או להיבחר למושלים במדינות מגוריהם.

במלחמה כמו במלחמה, הצפון הרס את הדרום. אבל משנדמו התותחים, מחוץ לתקופה של שמונה שנים, הצפון נהג סלחנות עצומה. בחסות הסלחנות הזו, במדינות הדרום קם משטר נוקשה של הפרדה גזעית, עם מרכיבים מרושעים ואכזריים. רק מאה שנה לאחר מלחמת האזרחים, הקונגרס בוושינגטון חוקק חוקים ששמו קץ לאפליה, לפחות מבחינה פורמלית.

את העקבות העמוקים שטבעה הסלחנות מנסים עכשיו הרדיקלים בארה"ב לשנות, בשיעורים לא מבוטלים של הצלחה. השבוע למשל השתכנעה מדינת מיסיסיפי, ב"דרום העמוק" של ארה"ב, להשמיט אלמנט של דגל מדינות הדרום מדגלה הנוכחי. כותרות בעיתוני מיסיסיפי הכריזו: "יום חדש".

מדוע היו נחוצות 155 שנה כדי להוציא את הדיבוק הזה? זו שאלה פשוטה פחות ממה שנראה. הוצאה מלאה של הדיבוק הייתה מצריכה כיבוש צבאי קבוע של הדרום במשך עשרות שנים. מצב עניינים כזה היה מפלג את ארה"ב ללא תקנה, אולי אפילו מעורר התנגדות מזוינת, או מלחמת גרילה, או טרור.

לפני 100 שנה, או אפילו 50, הוצאת הדיבוק הייתה נחשבת לניצחון גדול של המוציאים. עכשיו היא רק סימן לבאות. מנוי וגמור איתם להרחיק מאוד לכת. לאחר שהם יוציאו את כל הצלמים מן ההיכל הם יהיו זקוקים לאלוהים חדשים.

עוד כתבות

רועי כהן, רשימת העצמאים / צילום: שלומי יוסף

"ציבור העצמאים ועם ישראל כולו לא יסלח למנהיגים שנטשו אותו בעת צרה ומשבר"

נשיא להב, עו"ד רועי כהן, קורא לרה"מ ושר הביטחון, "להפסיק את השיח המפלג שמטרתו לגרור את המדינה למערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי, כשברקע ועל פי כל התחזיות עד לסוף השנה עתידים לקרוס מאה אלף עסקים, כשרבבות מהם עדיין לא קיבלו כל פיצוי ועוד כמיליון אזרחים יוותרו מובטלים"

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים הגדיל ההוצאות בגין הפסדי אשראי והרווח במחצית הצטמק בכ-27%

בבנק העצמאי הקטן במערכת הבנקאית המקומית צופים השפעה שלילית על תיק האשראי כתוצאה ממשבר הקורונה ● הבנק רשם ברבעון השני של 2020 רווח נקי בהיקף של 12 מיליון שקל - לעומת רווח של כ-27.5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

פלסטינים עוברים למצרים במעבר הגבול ברפיח שנפתח השבוע / צילום: רויטרס

הצ'ק האחרון מקטאר מתקרב ולפועלים אין פרנסה: מה גרם לחזרת בלוני התבערה

האירועים בעוטף עזה הם תוצאה של הליכים כלכליים ופוליטיים, שלוחצים על הארגונים לפעול נגד ישראל • המשבר הכלכלי רק צפוי להחריף בשעה שהזרמת הכסף הקטארי אמורה להיגמר בקרוב

ירדן אברבנל  / צילום: Q elite

מנכ"לית חדשה מונתה לתוכנית ההאצה לסטארט-אפים של עמותת בוגרי 8200

ירדן אברבנאל תחליף את מור חן בתפקיד ● וגם: עופר ברנדט מונה לתפקיד האקטואר הראשי ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ● השיחה

בדיקת קורונה בתל אביב / צילום: דוברות מד"א

ישראל עברה את סין בכמות חולי הקורונה, אבל האם זו באמת סיבה לדאגה?

לראשונה מאז פרץ הנגיף לחיינו ישראל משאירה מאחור את "מפיצת המחלה", אבל האם זהו באמת הבסיס הנכון להשוואה? • המומחים מציגים מודלים המראים כי ישראל בדרך לירידה בהיקף החולים הקשים, וכי מדינות אחרות שיצאו מהסגר רושמות גם הן עלייה בתחלואה

כבלים תת ימיים / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

בזק תחבר המקטע היבשתי בכבל התת ימי שיחבר בין אסיה לאירופה

מדובר בפרויקט לחיבור כבל תת ימי בין אירופה לאסיה דרך מפרץ אילת שאותו מובילות גוגל וטלקום איטליה

עו"ד ליאת בן ארי \ צילום: יונתן בלום

עו"ד ליאת בן-ארי שגתה אבל דינה כדינו של מיקי זוהר

בדיקת "גלובס" מעלה שיחס הרשויות, למשל, לח"כ מיקי זוהר, שנחקר בגין עבירות בנייה, היה לכל הפחות דומה ליחסן לפרקליטה הבכירה • הניסיון לייצר סימטריה בין התנהלותה לבין ההתנהלות שבה מואשם ראש הממשלה מופרך

יינות ביתן / צילום: מיכה לובטון

יינות ביתן ממשיכה להצטמצם, הפעם בראשון לציון

ל"גלובס" נודע כי כעת הקבוצה סוגרת את סניף מגה בעיר במרכז המסחרי קניון הבאר במערב העיר ראשון לציון

חופי סיני / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עתירה לבג"ץ: להורות לשר הפנים דרעי לפתוח מיידית את מעבר טאבה לסיני

בין החותמים על העתירה: ישראלים המתגוררים בסיני, מורי דרך ומדריכי טיולים, סגירת הגבול פוגעת בזכות החוקתית לצאת מישראל ובחופש העיסוק ● העותרים: "תנועה של ישראלים ממצרים ולהפך מתאפשרת ממילא דרך טיסות"

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

הקורונה מכה חזק בחברת הקניונים של ליאורה עופר: מליסרון הפסידה 187 מיליון ש' והפחיתה משמעותית את שווי הנכסים

ההפסד נגרם על רקע "הנחות קורונה" בהיקף של 148 מיליון שקל שנתנה החברה לשוכרים, ומירידת שווי נדל"ן להשקעה בסך של כ-310 מיליון שקל

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הבורסה דווקא נהנית ממשבר הקורונה: הרווח זינק ברבעון השני פי 4 לכ-12 מיליון שקל

בצל הגידול במסחר, הכנסות הבורסה תפחו בשיעור חד הן ברבעון השני השנה והן במחצית ● המנכ"ל איתי בן זאב מדבר על "כניסה משמעותית של הציבור הרחב", והחברה נסחרת ברמות שיא של כ-.1.7 מיליארד שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

נתניהו למנדלבליט: "אפסות הפעולה שלך היא התרה שערורייתית של דמנו"

ראש הממשלה שלח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף שבו הוא מאשים אותו כי אינו נוקט בפעולה לנוכח האיומים על חייו וחיי משפחתו ● "אני רוצה לקוות שבניגוד לכל תשובותיך הקודמות, הפעם תתקבל ממך תגובה הולמת"

הריסת בניינים ישנים בבת ים  /  צילום: כדיה לוי

מתרחבת המגמה של בדיקת איתנות ליזמי תמ"א על ידי עיריות

15 שנה אחרי שתמ"א 38 החלה לפעול, וכשנתיים לפני שתוקפה מסתיים, מודיעות רשויות בארץ כי בכוונתן לבדוק את מצבם הפיננסי של קבלנים שמציעים לדיירים לבצע עבורם את פרויקט החיזוק ● זאת לאור פרויקטים שנתקעו

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

המגמה ממשיכה: יותר חוזרים לעבודה, פחות נפלטים

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP

רוסיה אישרה חיסון לקורונה; פוטין: "הבת שלי קיבלה אותו"

ממשל רוסיה אישר את החיסון הראשון בעולם לקורונה ● המוצר עבר עד כה ניסויים המקבילים לשלב 1 בלבד של ה-FDA

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות הטכנולוגיה גררו את וול סטריט לנעילה אדומה

מדד דאו ג'ונס ננעל בירידה של 0.4%, נאסד"ק צנח ב-1.7% ומדד S&P 500 איבד 0.8% ● הזהב נחלש ב-4.6% למחיר של 1,946.3 דולר לאונקיה ● נפט מסוג WTI ירד ב-0.8% ל-41.61 דולר לחבית ● התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים טיפסה ל-0.62% ● באירופה מדד דאקס קפץ ב-2%, פוטסי 100 עלה ב-1.7% וקאק 40 התחזק ב-2.4%

בני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

כחול לבן לא ישתתפו בהצבעה מחר על הגבלת התמודדות נתניהו בבחירות

מחר תעלה להצבעה הצעת חוק פרטית של יש עתיד, שאמורה להגביל את ההתמודדות  ראש הממשלה בבחירות הבאות ● כחול לבן: "מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה"

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

זינוק של 215% במניה מהשפל במרץ: ראדא עקפה את התחזיות ברבעון השני ומעלה את התחזית השנתית

החברה הביטחונית הציגה במחצית הראשונה EBITDA מתואם בגובה 2.6 מיליון דולר לעומת נתון שלילי בתקופה במקבילה ● זינוק של כ-75% בהכנסות ברבעון השני ובמחצית

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

אם חשבתם שליצמן הוא רק שר של חרדים - צדקתם

במסגרת כנס הזום של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-בת ים הוכיח שר השיכון כי הוא לא השר של כולם, אלא "שר השיכון לחרדים" ● בין הקמת שפיר שליד קרית גת לקידום כסיף הסמוכה לערד, הגיע הזמן לבדוק עד כמה העסקנות החרדית חולקת באשם ל"קיפוח החרדי" במוסדות התכנון