גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כאוס האלטרוקסין מגיע לעליון: היועמ"ש מערער על ההחלטה להשית את עלויות מנגנון הפיצוי על מי שנפגעו מהתרופה

עוד מלין היועמ"ש, כי החלטת ביהמ"ש המחוזי מרכז לפיה תחסם הדרך לעשרות אלפי נפגעי התרופה להגיש בקשה לפיצוי, כאשר הסיבה המרכזית לכך היא קריסת מנגנון הפיצוי בעקבות מבול פניות בלתי צפוי, עלולה לפגוע באופן משמעותי בחברי הקבוצה

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי
אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

נתבעות בתובענות ייצוגיות הן אלו שאמורות לשאת בעלויות הכרוכות במנגנון תשלום הפיצויים שנפסק לטובת התובעים, "ואין מקום להשית עלויות אלו על הקבוצה המיוצגת, תוך נגיסה בסכום הפיצויים שתקבל הקבוצה" - כך טוען היועץ היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ד"ר אביחי מנדלבליט, בבקשת רשות ערעור שהגיש הבוקר (ה') לבית-המשפט העליון. זאת, במסגרת ערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי מרכז, בנוגע למה שכונו על-ידי היועמ"ש "שתי סוגיות עקרוניות" בשלב יישום הסדר הפשרה בתובענה הייצוגית נגד חברת פריגו, יצרנית תרופת ה"אלטרוקסין": הטלת חלק מעלות מנגנון הפיצויים על חשבון סכום הפיצויים שיינתן למטופלים; ונעילת האפשרות לקבל פיצוי בפני עשרות אלפי מטופלים נוספים שלא פנו לוועדת הפיצויים במועד שנקבע בפסק הדין, בשל קריסת מנגנון ועדת הפיצויים. לטענת היועמ"ש, שתי החלטות אלו שגויות וצפויות לפגוע באופן משמעותי בעשרות אלפי נפגעים חברי הקבוצה המיוצגת.

התביעה הייצוגית ב"פרשת האלטרוקסין" היא אחת מהייצוגיות החשובות ביותר שנוהלו בישראל בשנים האחרונות. היא עוסקת בהחלטתה של פריגו לשנות בפברואר 2011 את הרכב התרופה, בלי שמרבית משתמשיה ידעו על כך בזמן אמת. בעקבות השינוי החלו חלק מהמטופלים בתרופה לסבול מתופעות לוואי קשות ומ"יציאה מאיזון". בעיות כמו ורטיגו, רעד, נשירת שיער, דיכאון, השמנה, בחילות ואשפוזים בבית-חולים, היו רק חלק משלל תופעות הלוואי שעליהן דיווחו חלק ממשתמשי התרופה. בעקבות התלונות הקים משרד הבריאות ועדת חקירה בעניין, וגם הוגשו תשע בקשות שונות לאישור תובענה ייצוגית נגד חברת פריגו וקופות החולים שסיפקו את התרופה, בסכום כולל של יותר מ-4.5 מיליארד שקל.

ארבע שנים לאחר הגשתן, אישר מי שכיהן אז כשופט בית המשפט המחוזי מרכז, עופר גרוסקופף, את התביעה נגד פריגו בלבד. בעקבות זאת, פנו הצדדים לגישור שאותו ניהל נשיא העליון בדימוס אשר גרוניס. בתום שלוש שנים ארוכות ומייגעות נוספות, שבהן ניהלו הצדדים את מגעיהם, נכרת הסדר פשרה בתיק, שבמסגרתו הוסכם גם על הקמת מנגנון לפיצוי הנפגעים בסכום כולל של 46 מיליון שקל.

הכאוס

היועמ"ש התנגד לפשרה כבר לאחר פרסומה, ועשה שימוש בסמכותו להתייצב בהליך ולהשמיע את עמדתו. כבר אז הזהיר היועמ"ש מפני מה שהיום התברר כנכון ביותר שאת: הוא טען כי סכום הפיצוי נמוך ואינו משקף את הנזקים שנגרמו לנפגעי הקבוצה, וגם התנגד למנגנון המסובך לשיטתו של חלוקת הפיצוי. התנגדותו נדחתה ברובה, אך עמדתו לפיה את עלות המנגנון אמורה לממן פריגו ולא קבוצת הנפגעים דווקא התקבלה, ולשם כך הוסיפה פריגו עוד כ-2 מיליון שקל. לשם יישום מנגנון הפיצוי הוקמה ועדה בראשות השופט המחוזי, נשיא בית משפט השלום בתל-אביב ומנהל בתי המשפט, דן ארבל.

אלא שעד מהרה התברר, כי מלאכתו של ארבל תהיה קשה הרבה יותר ממה ששוער מלכתחילה, ותחזיותיו של היועמ"ש אכן התממשו. כך, לאחר שניתן פסק הדין שאישר את הסדר הפשרה ובמסגרת הדיווחים שהוגשו לביהמ"ש על ביצועו של הסדר הפשרה, התברר כי המנגנון אכן היה מסורבל וחברי הקבוצה נתקלו בקשיים בבואם להגיש בקשה לפיצוי. כן התברר שעלויות המנגנון חרגו באופן משמעותי מהעלויות שהעריכו הצדדים.

המכשול העיקרי שעמד בפני ועדת הפיצוי נוצר לאחר שהסתבר כי הנחת העבודה של כל המעורבים בתיק, כולל של השופט גרוסקופף, הייתה שגויה. בפועל, קיבלה הוועדה פי שמונה יותר פניות ממה שסברו: במקום כ-4,000 פניות להן ציפו בוועדה בהתאם להנחת הצדדים בפרשה, קיבלה הוועדה למעלה מ-30 אלף פניות, סגרה את שעריה לפניות נוספות שהגיעו לאחר המועד האחרון שנקבע בפסק-הדין לקבלתן, וקיבלה עוד כחצי שנה מעבר למה שנקבע בפסק-הדין על-מנת להתמודד עם הכאוס גדול שנוצר בעקבות הצורך לטפל במבול הפניות.

מקצה שיפורים

בעקבות ההתפתחויות האמורות, הצדדים הגישו לביהמ"ש בקשה לאשר הסכם נוסף שלפיו פריגו תעביר 3.5 מיליון שקל נוספים למנגנון הפיצוי, וככל שסכום זה לא יספיק, היא לא תישא בכל עלות נוספת של המנגנון, כך שכל תוספת שתידרש תבוא על חשבון הפיצויים. היועמ"ש התנגד לכך ואף ביקש לאפשר לחברי קבוצה שהאפשרות נמנעה מהם, להגיש כעת לוועדת הפיצויים בקשה לפיצוי.

ביהמ"ש דחה את עמדת היועמ"ש, ועל כך הגיש כעת היועמ"ש בקשת רשות ערעור, באמצעות מנהל המחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, עו"ד ישראל בלום, ועו"ד יואב שחם.

במסגרת בקשת הערעור, מביע היועמ"ש את עמדתו העקרונית שלפיה על נתבע בתביעה ייצוגית שהפר את זכויות חברי הקבוצה התובעת, לשאת בעלויות הביצוע של תשלום הפיצויים. היועמ"ש טוען עוד, כי ההסכם הנוסף של הצדדים מנוגד לפסק הדין שאישר את הסדר הפשרה ומפר את האיזון העדין שנקבע בו. לדעת היועמ"ש, הפחתה נוספת של הפיצוי לטובת המנגנון מביאה לכך שהסדר הפשרה אינו "ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה", כפי שמצווה חוק תובענות ייצוגיות.

בנוסף, עומד היועמ"ש על בקשתו לאפשר לחברי קבוצה נוספים לפנות לוועדה שאחראית לחלוקת הפיצוי, לשם מימוש זכותם לקבלת הפיצויים, וזאת משום שלשיטתו במנגנון נפלו כשלים משמעותיים אשר הקשו מאוד על הגשת הבקשות. בהקשר זה ציין היועמ"ש את העובדות שתיאר ארבל בדוח שלו, שחשף כי בסמוך למועד האחרון להגשת הבקשות קרסה תיבת הדוא"ל של הוועדה, לא ניתן היה ליצור קשר עם בא-כוח התובע הייצוגי, וגם הוועדה והנאמן לא עמדו במועדים שנקבעו להם בפסק הדין ועוד.

הנפגעים יקבלו 66% פחות ממה שציפו

מבול הפניות גם הביא לתוצאה כואבת נוספת עבור מי שנפגעו מהתרופה. בעוד שבמסגרת פסק-הדין ההערכה הייתה כי כל נפגע יקבל עד 9,500 שקל, הרי שבפועל הסכום שמקבלים גם מי שזכאים ל-100% פיצוי עומד על כ-3,000 שקל בלבד, לאור הצורך לחלק את סכום הפיצוי הכולל למספר כפול ואף מעבר לכך של נפגעים. גם היועמ"ש התייחס לכך בבקשת הערעור שהגיש היום כנסיבה משמעותית בה יש להתחשב.

לצד זאת, הבהיר היועמ"ש שהוא ער לכך כי פתיחת דלתות הוועדה להגשת בקשות נוספות כפי שלדעתו יש להורות, אומנם תגרור הפחתה מסוימת נוספת בסכום הפיצויים לכל חבר - אולם לשיטתו אין בכך להצדיק את קיפוח זכויותיהם של חברי הקבוצה שלא הספיקו לפנות במועד בנסיבות החריגות האמורות, שאף אינם יכולים להגיש תביעה אישית נגד פריגו.

עוד כתבות

בנק ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם דירוג האשראי של מדינת ישראל עומד לרדת, ולמה זה בכלל חשוב

הגירעון המתנפח, יחס החוב המזנק, השיתוק הפוליטי וניהול המדינה ללא תקציב חיזקו את ההערכות באוצר כי הורדת דירוג אשראי לישראל עלולה להתרחש בשבועות הקרובים • מה משמעות הדירוג, מהם הסיכויים לשינוי ומה המצב ביחס למדינות אחרות? ● "גלובס" עושה סדר

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השר הנדל קיבל ההחלטה: יפורסם שימוע לביטול החיובים הכפולים

שר התקשורת יועז הנדל הבטיח שיטפל בבעיה וכעת עומד המשרד לפרסם שימוע שיחייב לנתק לקוחות שמשלמים חיובים כפולים מבלי שהם מודעים לכך

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

הקבינט של ציון פרץ: מוביל שינוי מבני ב"ידיעות אחרונות" וממנה משנים חדשים למנכ"ל

ל"גלובס" נודע כי פרץ ממנה חמישה בעלי תפקידים כמשנה למנכ"ל, שכל אחד מהם בעל אחריות על הפעילות הקבוצתית שבתחום אחריותו ●המטרה: שיתוף פעולה בין זרועות התוכן כשקבוצת "ידיעות" מתמודדת עם אובדן הכנסות משמעותי בעקבות הקורונה

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

בנק הפועלים: טבע צפויה להציג צמיחה מתונה בפעילות הגנריקה

ירון פרידמן, מנהל דסק המניות ביחידת המחקר של בנק הפועלים: ההנהלה עושה עבודה יפה בטיפול בחוב ● מצפה למידע נוסף על התקדמות הפשרה בתביעות האופיואידים

 תוכנית 'חוף התכלת' בדרום-מערב הרצליה / הדמיה: קייזר אדריכלים

חגיגה לספקולנטים? תוכנית הענק "חוף התכלת" בהרצליה הופקדה

הוועדה המחוזית תל אביב אישרה להפקדה את התוכנית להקמת רובע נרחב בדרום מערב הרצליה, ובסמוך לים ● בשטח מתוכננות להיבנות 13 אלף דירות ושטחי תעסוקה נרחבים ● בקרקע מחזיקים משקיעי נדל"ן

ח"כ יפעת שאשא-ביטון בוועדת הקורונה / צילום: יגאל אמיתי , דוברות הכנסת

שאשא-ביטון למשרד הבריאות: "שחררו, תנו למשרדי הממשלה לעבוד"

ועדת הקורונה עסקה היום בעיקר בשאלת החזרתו של נתב"ג לפעילות ומתן כניסה לתיירים ממדינות ירוקות ● במשרד הבריאות התנגדו להקמת מעבדות בדיקה בשדה התעופה והתנגדו להענקת סמכויות למשרד התיירות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ: ארה"ב צריכה לקבל נתח מעסקת מיקרוסופט-טיקטוק

לאחר שאישר למיקרוסופט להתקדם עם עסקת הרכישה של פלטפורמת שיתוף הסרטונים הקצרים טיקטוק, טראמפ מכריז כי ממשלת ארה"ב צריכה לקבל נתח משמעותי מהעסקה ● בעבר איים טראמפ לעצור את השימוש בפלטפורמה הסינית בארה"ב

רועי ברגר / צילום: עודד קרני

בתום 6 שנים: רועי ברגר, מנהל מחלקת יחסי הציבור והקידום של "קשת 12", עוזב את תפקידו

במסגרת תפקידו גיבש רועי ברגר את אסטרטגיית יחסי הציבור והקידום של תכניות "קשת" בכל הז'אנרים ● אבי ניר: "אחד המנהלים הצעירים והמוכשרים בארגון" ● טלי גורן: "שותף משמעותי במסע המעבר לערוץ 12"

הפודקאסט "בורסה והשקעות" מנתח את השוק מכל כיוון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אלופת הגידור של ת"א: הכירו את הקרן שהניבה למשקיעיה תשואה של כמעט 400% בשנה

קרן הגידור הצעירה קלובר וולף, בניהולם של עדי וולף ועמירן משל, רשמה את עיקר התשואה החריגה בחודש אפריל האחרון - 228% ● הקרן, שהתאגדה באיי קיימן, נוקטת לטענתה "אסטרטגיות גידור שונות לשיפור יחס הסיכון-סיכוי במצבי שוק שונים"

יצחק תשובה / צילום: פביאן קלדורף, יח"צ

קבוצת דלק גייסה 176 מיליון שקל; רבע מהסכום הגיע מכיסו של תשובה

מדובר בגיוס ההון השני שמבצעת החברה, לאחר שבחודש מאי גייסה דלק 137 מיליון שקל ● בהנפקה שהתקיימה היום זכתה החברה לביקושים בהיקף של 295 מיליון שקל, מתוכם כאמור נענתה החברה להזמנות בהיקף של 176 מיליון שקל

פיל שילר באירוע השקת איפון 11 פרו בספטמבר האחרון / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

אפל נפרדת מדמות מפתח נוספת: ראש אגף השיווק עוזב

פיל שילר שימש מנהל בכיר בחברה עוד מתקופת ניהולו של סטיב ג'ובס ● עזיבתו של שילר מגיעה אחרי שורה של התפטרויות בהנהגת אפל

מייסדי Yotpo , מימין לשמאל: תומר תגרין ועומרי כהן / צילום: מור שני

חברת Yotpo הישראלית גייסה 75 מיליון דולר

את סבב הגיוס של החברה, שמפתחת מערכות לניהול קשרי לקוחות עבור משווקים, הוביל אדם פישר מקרן בסמר ונצ'רס ● לדברי עומרי כהן, סמנכ"ל התפעול ואחד ממייסדי החברה, הגיוס בוצע על פי הערכת שווי "באזורים של יוניקורן. קרוב לשם"

מפגינה פרו-דמוקרטית לבושה כדמות מהארי פוטר במחאה בתאילנד  / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

הארי פוטר נגד מלך תאילנד: המחאה היצירתית של צעירי בנגקוק

השמצת משפחת המלוכה היא עבירה על החוק בתאילנד, והעונש עשוי להגיע לעד 15 שנות מאסר ● עם זאת, כ-200 מפגינים הגיעו למחאה פרו-דמוקרטית בהשראת עולמו של הקוסם הארי פוטר ● המחאה קראה לריסון כוחו של המלך

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ שאשא-ביטון: "אפשר למצוא מתווה לפתיחת התעופה"

יו"ר ועדת הקורונה בכנסת ציינה כי "כפי שנמצא מתווה ליציאת 30 אלף לאומן, וכניסת 15 אלף סטודנטים ותלמידי ישיבה", כך גם אפשר לפתוח את השמיים בארץ ● איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, השיב כי "השמיים פתוחים ומעולם לא נסגרו"

שוק ההשכרות לטווח קצר בתל אביב. השמיים הסגורים יוצרים פתח לייצר סדר בכשלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא תמיד חייבים ללכת נגד: כך עשויה הקורונה לשנות את עולם התיירות – ולטובה

מספר התיירים שצנח והשמים שהתנקו מטיסות, פותחים פתח לייצר סדר בכשלים ואי הסדרים שנוצרו עוד כשהעולם היה מקום נטול שמירה על מרחק, והיקף התיירות העולמית עלה מדי שנה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מגמה מעורבת בבורסה בת"א; מדד הבנקים יורד בכ-2%

קבוצת דלק גייסה 176 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות ● הדולר נסחר בעלייה קלה לרמה של 3.42 שקלים והאירו מתחזק ב-0.7% ל-4.01 שקלים

אדם רץ עם מסכה בלונדון, בריטניה / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

תוצאות תוך 90 דקות: בדיקות הקורונה החדשות בבריטניה

החל מהשבוע הקרוב, כבר יהיו בידי בתי החולים ובתי האבות כ-5.8 מיליון בדיקות מהירות, אך הכוונה היא להשתמש בהן בעיקר בחורף, כדי להבדיל בקלות בין חולי קורונה לחולי שפעת לשם החלטה האם לאשפז את המטופל ובאיזו מחלקה

מלך ספרד לשעבר, חואן קרלוס / צילום:  Nebinger-Orban, רויטרס

עזיבת המלך לשעבר את ספרד נתפשת כצעד נואש להצלת המוניטין של המלוכה הספרדית

הרשויות בספרד ובשווייץ בודקות כעת הלבנת הון אפשרית והעלמת מס שאליהן קשורים חואן קרלוס ומקורבים שלו ● תובע בשווייץ בודק תשלומים של מיליוני דולר מסעודיה הועברו למלך לשעבר, וכן את המניעים למתנה גדולה שלו לשותפה לשעבר

הגענו למצב שהאבטלה בישראל גבוהה פי 3 מאשר באירופה” - שני מדדים בגרף אחד / אינפוגרפיקה: גלובס

בודקים את "גלובס": האם האבטלה בישראל הייתה גבוהה פי 3 מבאירופה?

ב"גלובס" ערבבו שני מדדי אבטלה בגרף אחד ויצרו תמונה מבלבלת. עשינו בדק בית ● "המשרוקית של גלובס"

הפגנת התושבים. "הוותמ"ל דורסת הכול ממילא" / צילום: Avinary production

בכחול לבן התקפלו: ועדת העל לענייני תכנון צפויה לפעול למשך 4 שנים נוספות

בכחול לבן התנגדו להמשך קיומה של ועדת העל למתחמים גדולים, אך בדחיפה של שר הפנים אריה דרעי, ותוך שינוי באופיה של הוועדה, התקפלו ● כך עומדת להיראות הוועדה שעוקפת את ועדות התכנון ה"רגילות"