גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הימין הישראלי מאמץ את רעיונות השמרנות האמריקאית

חוסר ההכרה בגזענות הממסדית בארה"ב כלפי אפרו-אמריקאים ובכך שההפגנות לא ממומנות על-ידי שום ארגון צללים אלא מגיעות מהרחוב, מעידה על אימוץ כמעט מוחלט של הנרטיב השמרני האמריקאי

מהומות בעקבות רצח ג'ורג' פלויד / צילום: Shutterstock
מהומות בעקבות רצח ג'ורג' פלויד / צילום: Shutterstock

לפני כמה שבועות ראינו בכיכר רבין את דגלי פלסטין מונפים ושמענו את שירת ההמנון הפלסטיני. יש כאלו שראו בכך נקודת שבר של השמאל הישראלי והפיכתו לשמאל יותר אוניברסלי, וכפועל יוצא, יותר רדיקלי. בין הכתובות שהעידו על מגמת הגלובליזציה הרעיונית היו אלו ששאבו השראה ממחאה אחרת, מעבר לאוקיינוס האטלנטי.

אבל השמאל הישראלי הוא לא הצד היחיד במפה הפוליטית שמושפע מכוחות רעיוניים בארה"ב. לא פחות, ואולי אף יותר, הימין הישראלי מאמץ ערכים ועושה שימוש ברטוריקה שמרנית אמריקנית בשביל לייצר נרטיב משלו להיסטוריה ולפוליטיקה הישראלית, אך גם לזו האמריקאית. המחאות הנרחבות בעקבות רצח ג'ורג' פלויד בידי שוטר לבן והתגובה של הימין הישראלי מאפשרות לנו להציץ בשינויים האידאולוגיים שמתחוללים בו.

בראיון לבן כספית וינון מגל ברדיו, התנגד ד"ר גדי טאוב, היסטוריון שמתמחה בארה"ב, לטענה ש"המשטרה בארה"ב יורה באופן חופשי בשחורים." עוד הוסיף ד"ר טאוב ש"אם הם חושבים שעל ידי הבערת ארה"ב הם יקדמו את ביידן, הם לא חיים באמריקה." מי אלה 'הם'? לא ברור.

ארז תדמור, ממייסדי ''אם תרצו", הצהיר בציוץ על רקע מפגינים אפרו-אמריקנים שמנפצים זגוגיות, כי "השמאל הרדיקלי מונהג ע"י ארגונים ופרובוקטורים מקצועיים, אלימים וממומנים היטב שחוטפים מאבקים חברתיים במטרה לזרוע פילוג ושנאה ולהרוס את יסודות ומוסדות החברה בהתאם לרוח האינטרנציונל". בסופו של הציוץ הקונספירטיבי מוודא תדמור שלא נתבלבל ונחשוב שהוא מתכוון לאיזושהי אידאולוגיה אחרת, וקובע כי "מרקסיזם זה סרטן". 

עמיחי שיקלי, מייסד מכינת "תבור" ומספר 9 ברשימת "הימין החדש" בבחירות 2019, השווה בין המאבק של התנועה לזכויות האזרח בשנות השישים למחאות בארה"ב ותלה את האלימות והביזה ב"אובדן המכנה המשותף ויצר הרס שמקורו באידאולוגיה הפרוגרסיבית המבקשת לפרק את הסיפור המשותף בכל מקום בו היא פועלת, ללבות שנאה ומרמור בקרב מה שיותר קבוצות באוכ' ומתוך ההריסות לבסס את שליטתה." אל הציוץ הזה צירף את תמונתו של האדם שהוגדר על-ידי ראש ה-FBI, ג'יי אדגר הובר, כאדם המסוכן ביותר באמריקה - מרטין לותר קינג.

הגדיל ועשה שמעון ריקלין שקבע כי "העבדות הסתיימה לפני כ-200 שנה", והמשיך לתהות בנוגע לסיבות שהותירו אפרו-אמריקאים מאחור "כמעט בכל מדד" אחרי היספנים, סינים ויהודים. אולי חלק מהבעיה נעוץ בלינצ'ים או בחוקי ג'ים קרואו, או בעובדה שאפרו-אמריקאים לא יכלו לקבל משכנתא לרכוש בית, וכשהצליחו לגייס את ההון הנדרש לקנות בית בשכונה ''לבנה'' הם נתקלו במחאות אזרחיות של תושבי השכונה. אפילו כאשר הצליחו לבנות בטולסה קהילה משגשגת שאף כונתה "וול סטריט השחורה," סופה היה להישרף בידי לבנים. כל אלו קרו הרבה אחרי התיקון השלושה-עשר לחוקה האמריקנית - לפני 155 שנים.

אלו הן רק דוגמאות אחדות מציוצים, פוסטים ומאמרים שנכתבו על המחאות בארה"ב, בהן מתרכזים כותבים שמזוהים עם צידה הימני של המפה הפוליטית בתופעות של ביזה, הפלת פסלים, ועוד מחזות - חלקם ביזאריים יותר וחלקם פחות - מההפגנות בארה"ב. בכולם האשמה מכוונת 'אליהם' ואל האידאולוגיה הפרוגרסיבית שאוטוטו תקום עלינו לכלותנו. למען השם, כבר אי אפשר אפילו לצפות בשקט ב''חלף עם הרוח''!

לפי מסד הנתונים של ה''וושינגטון פוסט'' שמנטר מוות מירי משטרתי משנת 2015, לאפרו-אמריקאי יש סיכוי של מעל לפי שניים למות מידי שוטר לעומת גבר לבן. אולם, גזענות ממסדית אינה נגמרת באלימות משטרתית. בקרב אפרו-אמריקנים נמצא גם השיעור הגדול ביותר של אזרחים ללא ביטוח בריאות - כמעט פי שניים מהשיעור באוכלוסייה הלבנה; לא בכדי ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש כוח המשימה של הנשיא טראמפ לטיפול במגפת הקורונה, טען שגזענות תרמה לעוצמה בה הקורונה הכתה בקהילה האפרו-אמריקאית (פי שלושה מתים מאשר בקרב האוכלוסייה הלבנה).

אפרו-אמריקאים הם האוכלוסייה עם השיעור הנמוך ביותר של בעלות על בתים, וזו עם האחוז הגבוה ביותר של דחיית בקשות למשכנתא. הדוגמאות הללו מהוות את קצה הקרחון שבעינו יצאו המונים לרחובות.

חוסר ההכרה בגזענות הממסדית בארה"ב כלפי אפרו-אמריקאים ובכך שההפגנות לא ממומנות על-ידי שום ארגון צללים אלא מגיעות מהרחוב, מגברים ונשים שנמאס להם ולהן לשתוק נוכח מציאות בלתי-אפשרית שלא משתנה, מעידה על אימוץ כמעט מוחלט של הנרטיב השמרני האמריקאי. לפיו, אידאולוגיה הרסנית פורמת את המרקם החברתי על-ידי פירוק הקהילות ומשמוע השפה, אפרו-אמריקאים אינם סובלים מאפליה אלא מתקרבנים ו-''כמה תפוחים רקובים'' היא הבעיה היחידה שיש לפתור בשורות המשטרה - לא שינוי שורשי במוסד שנטוע עמוק במנגנון האפליה הממסדית בארה"ב (יחידות השיטור הראשונות היו יחידות ללכידת והחזרת עבדים בורחים).

השמאל הישראלי (בחלקו) אכן אימץ ערכים אוניברסליים ליברלים, אך גם בימין חל שינוי אידאולוגי: מימין ליברלי רביזיוניסטי הוא אט-אט הופך לימין שמרני Made in the USA. ההיסטוריון ריצ'ארד הופשטטר בספרו "the Paranoid Style in American Politics" טוען שהפוליטיקה האמריקאית ניחנה ב''סגנון פרנואידי'' שמערבב מציאות ודמיון. "כולנו סובלים מההיסטוריה," כתב הופשטטר, "אבל הפרנואיד סובל כפליים, מכיוון שהסבל שלו נגרם לא רק מהעולם האמיתי, כמו כולנו, אלא גם מהפנטזיות שלו". נדמה שהרעיונות השמרניים שפשו בימין הישראלי ו''עשו עלייה'' מארה"ב הגיעו עם מטען חורג בדמות ה''סגנון הפרנואידי'' האמריקני לפוליטיקה. 

הכותב הוא דוקטורנט בביה"ס למדע המדינה, ממשל ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת תל-אביב

עוד כתבות

ח"כ גילה גמליאל / צילום: דוברות המשרד לשוויון חברתי

הלחצים על גילה גמליאל גוברים: האם תרחיב את הפיקדון על בקבוקים גדולים?

השרה להגנת הסביבה נדרשת בימים אלה לקבל החלטה: האם להחיל את חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים, או לפנות לוועדת הכלכלה ולבקש דחייה • גמליאל מעוניינת בפתרון של 'המזהם - משלם', אך על לשכתה מופעלים לחצים מכיוונים שונים להימנע הטלת מסים נוספים" בתקופת הקורונה

איתן מדמון/ צילום: תמר מצפי

עד כה אישרו הבנקים דחיית פירעון הלוואות בהיקף 150 מיליארד שקל

לפי דברי מנכ"ל איגוד הבנקים, איתן מדמון, בוועדה לביקורת המדינה בכנסת מדובר בכחצי מיליון הלוואות בסך הכל ● מדמון הזהיר כי "המערכת הבנקאית היא בבואה של המשק הישראלי – אם הוא יקרוס, זו תהיה תוצאה דומה גם אצלה"

ישראל כ"ץ, בנימין נתניהו, בני גנץ / צילום: עדינה ולמן-דוברות הכנסת, AP, אוליביה פיטוסי-הארץ

המחנק התקציבי מוביל למשבר חוקתי: היועמ"ש עשוי לעצור את חלוקת הכסף אם לא יאושר תקציב

נתניהו וגנץ לא מגיעים להסכמה על אופי התקציב שיאושר והדרך לבחירות נוספות נראית קצרה מתמיד • בינתיים בלשכת היועץ המשפטי מתקרבים לעצירת כל השינויים התקציביים שאינם קשורים לקורונה • האם אריה דרעי יצליח בכל זאת להוביל למתווה של פשרה?

יוסי אבו / צילום: עינת לברון

הצלחה לדלק קידוחים: ביקושי ענק של 7 מיליארד דולר בהנפקת האג"ח

למרות ההצלחה בהנפקה - מניית קבוצת דלק יורדת בכ-4% במסחר בבורסה במחזור ענק של יותר מ-60 מיליון שקל לקראת גיוס של כ-163 מיליון שקל שהחברה צפויה לבצע היום ● מנתונים לא רשמיים שהתקבלו בישראל, עולה כי הסדרה הקצרה ביותר לפירעון בעוד שלוש שנים, הונפקה בהיקף של 500 מיליון דולר ותישא ריבית של 5.75%

מהומות בעקבות רצח ג'ורג' פלויד / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

על רקע מיתון הקורונה והזעם נגד המשטרה: עלייה חדה במקרי הרצח בארה"ב

ניתוח של נתוני פשיעה שעשה הוול סרטיט ג'ורנל ב־50 הערים הגדולות ביותר בארה"ב מצא שהמקרים המדווחים עלו השנה ב־‏24%, ל־3,612 ● 36 מבין הערים שנבדקו רשמו עליה דו ספרתית באחוזים במקרי הרצח

הפודקאסט "בורסה והשקעות" מנתח את השוק מכל כיוון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אלופת הגידור של ת"א: הכירו את הקרן שהניבה למשקיעיה תשואה של כמעט 400% בשנה

קרן הגידור הצעירה קלובר וולף, בניהולם של עדי וולף ועמירן משל, רשמה את עיקר התשואה החריגה בחודש אפריל האחרון - 228% ● הקרן, שהתאגדה באיי קיימן, נוקטת לטענתה "אסטרטגיות גידור שונות לשיפור יחס הסיכון-סיכוי במצבי שוק שונים"

פיל שילר באירוע השקת איפון 11 פרו בספטמבר האחרון / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

אפל נפרדת מדמות מפתח נוספת: ראש אגף השיווק עוזב

פיל שילר שימש מנהל בכיר בחברה עוד מתקופת ניהולו של סטיב ג'ובס ● עזיבתו של שילר מגיעה אחרי שורה של התפטרויות בהנהגת אפל

מפגינה פרו-דמוקרטית לבושה כדמות מהארי פוטר במחאה בתאילנד  / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

הארי פוטר נגד מלך תאילנד: המחאה היצירתית של צעירי בנגקוק

השמצת משפחת המלוכה היא עבירה על החוק בתאילנד, והעונש עשוי להגיע לעד 15 שנות מאסר ● עם זאת, כ-200 מפגינים הגיעו למחאה פרו-דמוקרטית בהשראת עולמו של הקוסם הארי פוטר ● המחאה קראה לריסון כוחו של המלך

אדם רץ עם מסכה בלונדון, בריטניה / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

תוצאות תוך 90 דקות: בדיקות הקורונה החדשות בבריטניה

החל מהשבוע הקרוב, כבר יהיו בידי בתי החולים ובתי האבות כ-5.8 מיליון בדיקות מהירות, אך הכוונה היא להשתמש בהן בעיקר בחורף, כדי להבדיל בקלות בין חולי קורונה לחולי שפעת לשם החלטה האם לאשפז את המטופל ובאיזו מחלקה

איציק שמולי/ צילום: שלומי יוסף

משרד העבודה מבקש מהכנסת סמכות לגיוס עובדים למפעלים חיוניים

הצעת חוק ממשלתית שמוביל משרד העבודה ושהוגשה אתמול לוועדת העבודה בכנסת, מבקשת להסמיך את שר העבודה להורות על גיוס עובדים למפעלים חיוניים ● הכוונה היא לעובדים לענף הרפואה, על רקע תרחיש למחסור בכוח אדם במקרה של הדבקה המונית בקורונה

ח"כ יפעת שאשא-ביטון בוועדת הקורונה / צילום: יגאל אמיתי , דוברות הכנסת

שאשא-ביטון למשרד הבריאות: "שחררו, תנו למשרדי הממשלה לעבוד"

ועדת הקורונה עסקה היום בעיקר בשאלת החזרתו של נתב"ג לפעילות ומתן כניסה לתיירים ממדינות ירוקות ● במשרד הבריאות התנגדו להקמת מעבדות בדיקה בשדה התעופה והתנגדו להענקת סמכויות למשרד התיירות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ: ארה"ב צריכה לקבל נתח מעסקת מיקרוסופט-טיקטוק

לאחר שאישר למיקרוסופט להתקדם עם עסקת הרכישה של פלטפורמת שיתוף הסרטונים הקצרים טיקטוק, טראמפ מכריז כי ממשלת ארה"ב צריכה לקבל נתח משמעותי מהעסקה ● בעבר איים טראמפ לעצור את השימוש בפלטפורמה הסינית בארה"ב

דורית סלינגר / צילום: איל יצהר

זה התפקיד החדש של הממונה על שוק ההון לשעבר

וגם: טאואר מבקשת את אישור בעלי המניות להעלות את שכר המנכ"ל ראסל אלוונגר ב-5% ● השיחה

הגענו למצב שהאבטלה בישראל גבוהה פי 3 מאשר באירופה” - שני מדדים בגרף אחד / אינפוגרפיקה: גלובס

בודקים את "גלובס": האם האבטלה בישראל הייתה גבוהה פי 3 מבאירופה?

ב"גלובס" ערבבו שני מדדי אבטלה בגרף אחד ויצרו תמונה מבלבלת. עשינו בדק בית ● "המשרוקית של גלובס"

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

גידול בכסף הרדום בבנקים: 6.8 מיליארד שקל בחשבונות ופיקדונות ללא תנועה

בנק ישראל קובע נהלים חדשים לאיתור בעלי חשבונות ופיקדונות "ללא תנועה" ● בסוף 2019 היו 6.6 מיליארד שקל בחשבונות ובפיקדונות רדומים, כאשר בספטמבר 2017 דובר על 5.2 מיליארד שקל בלבד ● בספטמבר 2016, עם השקת "הר הכסף 2" היו במערכת 9 מיליארד שקל "רדומים"

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המסגרת של לקוחות הפועלים נחתכה בחדות; הבנק: "נכיר במקבלי קצבה כמקבלי שכר"

לקוחות בבנק שאיבדו את הכנסתם השוטפת קיבלו הודעה על קיצוץ משמעותי במסגרת האשראי ● הפועלים מרגיע: "המערכות עודכנו מחדש לפי המודל בו לקוחות אשר יצאו לחל"ת או מקבלי קצבת אבטלה הוגדרו כמקבלי שכר לצורך קביעת מסגרת האשראי"

גניבת קריפטו / איור: שאטרסטוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנער הנאשם בפריצת הענק לטוויטר מחזיק ביטקוינים בשווי יותר מ-3 מיליון דולר

כתב התביעה נגד גרהאם איוואן קלארק בן ה-17 מפלורידה כולל 30 סעיפי אישום ● לטענת התביעה, הצעיר הוביל את הפריצה ב-15 ביולי, שבה הושגו במרמה יותר מ-100 אלף דולר בתשלומי ביטקוין מיותר מ-300 עוקבים של חשבונות טוויטר פופולריים

רוני על־דור, מנכ"ל סאפיינס / צילום: איל יצהר, גלובס

סאפיינס עקפה את התחזיות ברבעון השני; מעלה את התחזית השנתית

החברה הציגה הכנסות של 93.1 מיליון דולר ורווח נקי של 26 סנט למניה (Non-GAAP), בעוד שהאנליסטים ציפו להכנסות של 91.4 מיליון דולר ורווח נקי של 21 סנט למניה

מייסדי Yotpo , מימין לשמאל: תומר תגרין ועומרי כהן / צילום: מור שני

חברת Yotpo הישראלית גייסה 75 מיליון דולר

את סבב הגיוס של החברה, שמפתחת מערכות לניהול קשרי לקוחות עבור משווקים, הוביל אדם פישר מקרן בסמר ונצ'רס ● לדברי עומרי כהן, סמנכ"ל התפעול ואחד ממייסדי החברה, הגיוס בוצע על פי הערכת שווי "באזורים של יוניקורן. קרוב לשם"

 תוכנית 'חוף התכלת' בדרום-מערב הרצליה / הדמיה: קייזר אדריכלים

חגיגה לספקולנטים? תוכנית הענק "חוף התכלת" בהרצליה הופקדה

הוועדה המחוזית תל אביב אישרה להפקדה את התוכנית להקמת רובע נרחב בדרום מערב הרצליה, ובסמוך לים ● בשטח מתוכננות להיבנות 13 אלף דירות ושטחי תעסוקה נרחבים ● בקרקע מחזיקים משקיעי נדל"ן