גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האיום של בעלי הקבוצות שלא לפתוח את העונה מזכיר אקדח ללא כדורים

בליגות הכדורגל והכדורסל דורשים פיצוי נדיב מהאוצר, ומאיימים שבלעדיו לא יפתחו את העונה הבאה ● הקבוצות אמנם נפגעו קשה מהיעדרות הקהל, אבל הסיכוי שדרישותיהן ייענו קלוש

משחק בבלומפילד תחת גשם/ צילום:  בר לביא
משחק בבלומפילד תחת גשם/ צילום: בר לביא

בימים האחרונים נשלחים דרך התקשורת מסרים "מאיימים" על כך שהליגות בכדורגל ובכדורסל לא ייפתחו בשנה הבאה אם לא יימצא עבורן חילוץ כלכלי הולם. לא ברור מהו האיום הגדול, ומי אמור להיות מוטרד מהאיום הזה. יש יותר מדי מגזרים שהמדינה צריכה לטפל בהם לפני שתגיע לשמנת של הכדורגלנים והכדורסלנים הבכירים או של בעלי ההון שמחזיקים בקבוצות.

האיום הזה גם מזכיר קצת נפנוף באקדח ללא מחסנית. אין פה אוהד אחד שייצא לרחובות וידרוש שיחזירו לו את הכדורגל, הכדורסל או הכדוריד.

הדרישה של אנשי הכדורגל והכדורסל לפיצוי (ולרשת ביטחון כלכלית) עומדת על יותר מרבע מיליארד שקל ומתרכזת בנושא אחד: אובדן הכנסות ממכירת כרטיסים. למה רק הסעיף הזה? מאחר שהמשחקים חזרו, הרי שהפגיעה היחידה שאנשי האוצר מוכנים לדון בה היא בנושא של אובדן הכנסות שנכפו על הקבוצות בגין החלטת המדינה - כלומר, של קיום משחקים ללא קהל. על יתר הדברים אין בכלל מה לדבר: הטלוויזיה משדרת והתמלוגים עבור זכויות שידור אמורים לעבור; הטוטו מעביר כספים בגין הסכם השיווק מאחר שיש משחקים פעילים שניתן להמר עליהם.

כדי שלא לממש את "האיום" דורשים ראשי הליגות בכדורסל ובכדורגל פיצוי לעונה הנוכחית (2019/20). מדובר בהכנסה שהקבוצות לא הצליחו לממש ממכירת כרטיסים, בשל העובדה שהליגה משוחקת ללא קהל. כאן גם אפשר לראות את הפערים בין הצדדים במו"מ: בכדורגל הגישו בקשה לפיצוי על אובדן הכנסות ממכירת כרטיסים ומנויים בסך של כ-80 מיליון שקל; ההחזר שעליו מדברים באוצר עומד על פחות מ-20 מיליון שקל.

הדרישה השנייה של ראשי הליגות והקבוצות לאוצר היא להעמיד לליגות רשת ביטחון כלכלית לעונה הבאה (2020/21). יש יותר מדי אי-ודאות, טוענים בקבוצות. איך אפשר לבנות תקציב, להכין קבוצה, להחתים שחקנים על חוזים כשלא ברור אם אפשר יהיה לשחק עם קהל. בכדורגל הבעיה היא דחופה יותר מאחר שהעונה הבאה אמורה להתחיל כבר באוגוסט, להבדיל מהכדורסל שיוצאת לדרך באוקטובר. ללא רשת ביטחון ברורה ואפקטיבית, טוענים ראשי הקבוצות, אין טעם לפתוח את העונה.

גם כאן הפערים הם גדולים. בכדורגל טוענים כי ההכנסות השנתיות של הקבוצות בליגה ממכירת כרטיסים עומדות על כ-140 מיליון שקל, ומעמידים את הדרישה לרשת ביטחון על הסכום הזה. באוצר מוכנים לדבר על רשת ביטחון אבל בסכום שאפילו לא מתקרב למחצית מהדרישה הזה, ודורשים מהבעלים לאור המצב להתייעל (כלומר, חוזים רזים יותר לשחקנים) ובנוסף דוחפים את הקבוצות לקבל הלוואות בערבות מדינה. "איך זה בדיוק עוזר לנו?", תוהה בכיר בספורט שמשתתף במו"מ מול האוצר, "הרי את ההלוואה הזאת צריך להחזיר בסוף".

רשת הביטחון המדוברת אמורה להיות "רשת דינמית". היא תופעל רק בזמן שבו הקבוצות משחקות ללא קהל. למשל, אם שליש מהעונה הבאה תשוחק ללא קהל בכלל, ואח"כ יאושר קהל - הרי שעבור השליש הראשון של העונה יועבר החלק היחסי של רשת הביטחון ורק עבור הפגיעה במכירת הכרטיסים.

ומה לגבי מצב שבו ספונסרים ינטשו, שעיריות יקצצו תמיכות בקבוצות הספורט? על זה באוצר לא מוכנים לשמוע. זו כבר בעיה של הבעלים וראשי הקבוצות.

מאחר שהאוצר עומד על הרגליים האחוריות בכל הקשור לסכומים שהוא מוכן לשלם כפיצוי לספורט, התפתח המו"מ לעוד כיוונים. כפי שפרסמנו ב"גלובס", ראשי הליגות הציעו לאוצר במסגרת המו"מ כי חלק מהדרישה הכספית שלהם תתקבל באמצעות סוכריה שיעניק להם האוצר בדמות הפשרת הרגולציה בשוק ההימורים. הכוונה היא להימורים בזמן אמת, "In Play", שאמורים להגדיל את ההכנסות של המדינה מהימורים ובמקביל לייצר עבור הכדורגל והכדורסל מקור הכנסה חדש.

המהלך הזה - לאור התנגדותו הצפויה של שר התרבות והספורט חילי טרופר ולאור הקושי להצדיק בתקופה הזו שידול של אזרחים להוציא את כספם על הימורים - נראה כרגע קלוש. אבל יש להניח כי המצב הנוכחי יקל בעתיד, הטיפה יותר רחוק, על מתן סוכריות רגולטוריות גם בתחום ההימורים. או לפחות בהורדה מסדר היום של ביטול הטבות ייחודיות לספורט, כמו הטבות המס לספורטאים זרים.

האיום: ללא ליגה - ייפגעו הכנסות המדינה מהימורים

מהו בכל זאת המנוף שמפעילים ראשי הליגות על האוצר באיום שלא לקיים את הליגות? הראשון הוא איום כלכלי - לאוצר הובהר כי ללא משחקי כדורגל וכדורסל ישראלי הרווחים של הטוטו, שמועברים ישירות לקופת המדינה ואמורים לעמוד בשנה רגילה על כ-600 מיליון שקל (מתוך מחזור הימורים של כ-3 מיליארד שקל), ייפגעו באופן משמעותי. וכך, אולי תחסוך המדינה כמה שקלים בפיצוי לספורט, אבל תפסיד אותו בהכנסות מהימורים.

לא בטוח שצריך להתייחס לאיום הזה ברצינות - הציבור הישראלי כבר מזמן מהמר על משחקים וליגות באירופה, על כדורסל מה- NBA , על טניס מהעולם. ימי הפיק הגדולים ביותר של הטוטו מתרחשים באירועי הספורט הגדולים בעולם. מעבר לכך, גם הטוטו שמעוניין להראות יעילות ורלוונטיות, בעיקר אחרי השנה הנוכחית שנפגעה מהקורונה, יעשה התאמות וידאג שלא יהיה ואקום.

המנוף השני שמופעל כלפי מעלה מכיוון הספורט הוא פוליטי. לאורך השנים המנוף הזה הוכח כגורם אפקטיבי לסכל החלטות והנחתות שלא התאימו לראשי הקבוצות - הדוגמה המוכרת ביותר לטיבו של המנוף הפוליטי היא חשש של שרים רלוונטיים להתעסק עם ביטול הטבות המס לספורטאים זרים, שבכל פעם שהועלה לוועדות הכנסת ולחוק ההסדרים הופל בעקבות לובי שהפעילו אנשי הספורט.

גם במקרה הזה של אי פתיחת הליגה לא חסרים בספורט מוקדי כוח פוליטיים, שמאיימים להתחשבן מאוחר יותר עם מקבלי ההחלטות והאחראים.

גם כאן נראה כי מדובר באקדח קפצונים. תקופת הקורונה היא לא תקופה רגילה, והרבה יותר קל להצדיק פוליטית דווקא אי-התפשרות מצד האוצר בפני בעלי ההון, ראשי הקבוצות. צריך קודם כל לחלק כסף לשכירים ולעצמאים שלא סוגרים את החודש. ושוב, אנחנו לא ברזיל - הכדורגל פה הוא לא בבחינת לחם לעם.

בשורה התחתונה: מה שהאוצר ייתן לאנשי הכדורגל והכדורסל יהיה רחוק מאוד ממה שהם קיוו לקבל. שחקנים יגלו שהחוזים הבאים שלהם הרבה יותר רזים. קבוצות יפעלו בתקציבים נמוכים. ובעלים יחשבו, הפעם ברצינות, אם כל זה שווה בכלל את המאמץ ואת הכותרות והתמונות בעיתונים.

עוד כתבות

ההפגנות בבלפור. "אין סגר בלי פיצוי מראש" / צילום: טל קירשנבאום

כתב האישום נגד סגן ניצב גואטה: האלימות לא צצה משום מקום

כתב האישום נגד גואטה צריך להוות תמרור אזהרה לפוליטיקאים הבכירים, לנתניהו, לאוחנה ולחבריהם, כדי שייזהרו יותר בדבריהם ● גם אם ההפגנות נגדם לא מוצאות חן בעיניהם, הם צריכים לאפשר את קיומן ולהיזהר מלהתיר את דם המפגינים

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

הסוגיה החוקתית שעשויה לפרק מהלך אפשרי של כחול לבן לפיזור הכנסת

חברי כחול לבן שוקלים להצטרף לחברי יש עתיד בהצבעה על פיזור הכנסת, אך עומדים בפני שאלה סבוכה שגם עשויה להגיע עד לבג"ץ ● האם כחול לבן יכולים לחסום דיון בממשלה על כך שהם הפרו את עקרון האחריות המשותפת?

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

מסתמן: המועמדים שמזוהים עם בנק הפועלים לא נבחרו לדירקטוריון ישראכרט

כך על פי הערכות ● האסיפה הכללית של חברת כרטיסי האשראי בחרה הערב, כפי הנראה, בתמר יסעור, אמנון דיק, דני ימין, אילן כהן, בני שיזף, צפריר הולצבלט ונעמה גת כדירקטורים שיצטרפו לשניים שמחכים להם - דליה נרקיס ואבי הוכמן

קלייר והילדים ברליוז, מרי לו ופרוסטי בטיול אופניים - המשפחה של איתי כהן שדה  / צילום: תמונה פרטית

"הגעתי לאיסלנד להתנדב בחווה. היום אני גר בה עם 50 כלבים ו-3 ילדים"

איתי כהן שדה נסע לטיול טרמפים באירופה, והגיע לאיסלנד בגלל מודעה בפייסבוק ● הוא לא ידע שהוא עומד להתאהב ● שלוש שנים אחרי הוא בזוגיות עם קלייר, מנהל איתה חווה של כלבי מזחלות ומגדל איתה שלושה ילדים, וכל זה בגיל 24 ● האזינו

פרויקט תמ"א 38 בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב, יח"צ

תמ"א 38 תסתיים, אך ראשי הערים יוכלו לאשר חיזוק מבנים בשטחם

תזכיר חוק עמוס בתיקונים לחוק התכנון והבנייה שכולל כמה רפורמות שמעלות אבק הופץ ע"י מינהל התכנון ומשרד המשפטים ● עם זאת, יחלוף זמן רב להעברת החקיקה

האחים שלומי ויוסי אמיר, בעלי פרשמרקט / צילום: יח"צ

הודות לרכישת סניפים חדשים ולקורונה: רווחי פרשמרקט הכפילו את עצמם ברבעון השלישי

הרווח הנקי של רשת השיווק של האחים שלומי ויוסי אמיר זינק ב-95% לסך של 29 מיליון שקל, זאת לאחר שהרשת השתלטה על ארבעה סניפי סופר דוש ועל שלושה סניפים נוספים שנרכשו מקבוצת יינות ביתן

שופטי הזמר במסכה / צילום: ערן לוי

שבוע שני ברציפות: קשת מובילה את טבלת הרייטינג עם 10 מתוך 10 תוכניות

גם השבוע ממשיכות תוכניות הפרה-פריים של קשת לעבור מבחינת נתוני הרייטינג ומספר הצופים את תוכניות הפריים-טיים של רשת ● התוכנית הנצפית ביותר היא - שוב - "הזמר במסכה"

ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות מפגינים מול משרד ראש הממשלה / צילום: יח"צ

ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות באולטימטום לנתניהו: תקציבים עכשיו, או שכולנו מתפטרים

לגלובס נודע כי הסחבת בהעברת תוכנית החומש לרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות הובילה את ראשיהן להציב אולטימטום לראש הממשלה ● התוכנית הקודמת הסתיימה ב-2019, ועל אף שיש הסכמות על המסגרת החדשה, הן מתעכבות בשל אי העברת תקציב המדינה

דלק / צילום: שאטרסטוק

החל מ-1 בדצמבר: מחיר הדלק יעלה ב-9 אגורות לליטר

משרד האנרגיה מעדכן כי המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי החל מ-1 בדצמבר לא יעלה על 5.43 שקלים לליטר ● העלייה במחירי הדלק נובעת מהעלייה במחירי הנפט בשבועות האחרונים, ובעיקר לאחר הבחירות בארה"ב

קובי הבר צילום: איל יצהר

"סוכן ביטוח בתחום הרכב זה מיותר": מנכ"ל ביטוח ישיר קובי הבר בראיון

קובי הבר קיבל את ביטוח ישיר לניהולו לפני פחות משנתיים וחצי, והוא רוצה לחזק אותה בתחום ניהול החיסכון הפרטי וביטוחי הבריאות ● הבר, בכיר לשעבר באוצר ובבנק לאומי, קורא למדינה לשנות את התפיסה שלה לגבי החל"ת, ולהחזיר מהר את האנשים לשוק העבודה

דוד רגב / צילום: יח"צ

הרשות השנייה: יועצי תקשורת יכולים לשמש כפרשנים בטלוויזיה וברדיו

נציב קבילות הציבור של הרשות השנייה, דוד רגב, אינו רואה מניעה בשילובם של יועצי תקשורת ואנשי יחסי ציבור כפרשנים בתוכניות הטלוויזיה והרדיו, אך ממליץ שכאשר השימוש באותם יועצי התקשורת ואנשי יחסי ציבור נעשה על בסיס קבוע, הם יעבירו לידי הגורמים המשדרים את רשימת לקוחותיהם

נתיבות / צילום: איל יצהר

העליון ביטל החלטה של בית המשפט המחוזי ואישר את התוכנית להרחבת העיר נתיבות

עו"ד רון צין, שייצג את עיריית נתיבות: "המועצה האזורית שדות נגב פועלת במקרה הזה לסכל מדיניות ממשלתית של הרחבה והגדלת כמות יחידות הדיור בעיר נתיבות, עפ"י החלטת ממשלה"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

אופטימיות במשרד האוצר: צופה צמיחה של 5% ב-2021, הגירעון צפוי לעמוד על 8%-9%

משרד האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה בשנת 2021, כך עולה מהצעת תקציב 2021 שתוצג מחר לראש הממשלה בנימין נתניהו ומחרתיים לראש הממשלה החליפי בני גנץ ● מדובר בתחזית קרובה מאד לצמיחה שצפה בנק ישראל במסגרת התרחיש האופטימי שלו - 6.5% ● הגירעון צפוי לעמוד על 8%-9%

דורון שנידמן / צילום: תמר מצפי

משפחת שנידמן מפרסמת הצעת מכר ל-12% ממניות מימון ישיר בכ-150 מיליון שקל

זאת דרך הצעה לא אחידה למוסדיים, במחיר שמשקף הנחה של כ-11.8% על מחיר המניה בשוק ● מניות מימון ישיר הונפקו לראשונה בבורסה בסוף אוגוסט האחרון לפי שווי של כמיליארד שקל, כשמאז נסק שווי החברה בעשרות אחוזים

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ה"מתנות" של ליצמן לזוגות הצעירים עלולות לייקר את מחירי הדירות לכולנו

שר השיכון יעקב ליצמן מקדם מענק של 100 אלף שקל לזוגות צעירים ברכישת דירה בפריפריה • ניסיון העבר מלמד שפרקטיקה דומה הובילה לעליית מחירים באזורים שבהם היא הופעלה

משרדי עמידר בחולון / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון עמידר צפוי לאשר הערב את מינוי יאיר זילברשטיין כיו"ר

דירקטוריון חברת עמידר צפוי להתכנס הערב ולבחור את זהותם של מי שיובילו את החברה בשנים הקרובות ● לצד תפקיד היו"ר שאליו צפוי להיבחר יאיר זילברשטיין, מועמדו של שר השיכון ליצמן, ייבחר גם מנכ"ל קבוע

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

האלטרנטיבה לגוגל ופייסבוק נעלמת: ארטימדיה מפסיקה את פעילותה בישראל

מנכ"ל ארטימדיה גל תורג'מן הודיע היום כי החברה תפסיק את הפעילות בתחום הפרסום בווידאו בדיגיטל בסוף השנה ● לאחרונה הפסיקה קשת את ההתקשרות עם החברה, וגם המו"מ עם וואלה נתקע ● תורג'מן: "בכוונתנו להמשיך את פעילות הפיתוח בארץ ולהשלים את מוצר הטלוויזיה שלנו"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלביט לגנץ: יש להמתין עם ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות עד סיום בדיקתי בנושא

היועמ"ש הודיע לראש הממשלה החלופי ושר הביטחון כי בכוונתו לוודא שהנושאים בהם תדון הוועדה לא יפריעו להתנהלותו התקינה של ההליך הפלילי באותו הנושא ● "אבקש כי הוועדה לא תחל בעבודתה עד לסיום הבחינה והעברת ההנחיות הנדרשות", ציין מנדלבליט

בית חולים - תינוק - פג / צילום: עינת לברון

תינוקות הקורונה: האם התינוקות לאימהות חולות נדבקים בעצמם במחלה

כשנה לאחר תחילת מגפת הקורונה וכתשעה חודשים אחרי התפרצותה המשמעותית ברוב מדינות העולם, מתחיל להאסף מידע לגבי ההשפעה על ההריון והתינוקות הנולדים

אבו דאבי / צילום: Nir Elias, Associated Press

איך מנסה ממשלת אבו דאבי לפתור את משבר הדיור? נותנת בחינם

ממשלת אבו דאבי החליטה על מבצע מענקים ופטורים מתשלומי משכנתה בהיקף של כ-2 מיליארד דולר לאזרחי הנסיכות שטרם השכילו לרכוש נכס נדל"ני