גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הלחץ של מספרי החולים מעבר לים גבר, בורסות אירופה ננעלו בירידות

לאחר תבוסה בבחירות המקומיות, ממשלת צרפת התפטרה לבקשת הנשיא עמנואל מקרון ● הבורסות באסיה ננעלו בעליות חדות ● לא מתקיים מסחר בארה"ב הערב לרגל ערב יום העצמאות האמריקאי ● עם רוח גבית מנתוני המשרות בארה"ב, וול סטריט ננעלה בירוק אתמול

בורסות אירופה/ צילום: רויטרס
בורסות אירופה/ צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

19:15

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים בהובלת מדד הפוטסי הבריטי שאיבד 1.3%, והבורסה במדריד שירדה בשיעור דומה. בצרפת, מדד הקאק השיל 0.84% והדאקס הגרמני איבד 0.64%.

15:50

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בטריטוריה האדומה, וזאת למרות פרסום נתוני מאקרו טובים בגוש האירו. לפי מדד מנהלי הרכש המשוקלל של Markit הואטה הירידה בפעילות העסקית בחודש יוני. המדד הצביע על קריאה של 48.5 נקודות ביוני, עלייה חדה לעומת הקריאה של מאי, 31.9 נקודות. קריאה מעל ל-50 נקודות מצביעה על התרחבות הפעילות הכלכלית.

13:11

הלחץ גבר על המדדים באירופה והבורסות עוברות למגמה שלילית, הפוטסי יורד ב-0.93%, הקאק מאבד 0.7% וגם הדאקס עבר לירידות של 0.36%. סטוקס 600 יורד ב-0.42%. מגזר הבנקים נופל ב-1.2%.

11:40

מגמה מעורבת בבורסות אירופה, הפוטסי בבריטניה יורד ב-0.38%, הקאק בצרפת מאבד 0.2% מערכו ואילו הדאקס בגרמניה עולה ב-0.12%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי מאוזן בשעה זו.

הנתונים השונים מארה"ב בנוגע לעליה משמעותית במספרי החולים בקורונה בארה"ב לעומת מספר המשרות החדשות שנוספות לשוק העבודה בחודש יוני מניעים את ההססנות בקרב המשקיעים.

מדד מנהלי הרכש המשוקלל של Markit ומדד מנהלי הרכש לשירותים באיחוד האירופי התפרסמו הבוקר ואיתתו שניהם על הקלה בהאטה בפעילות העסקית באיחוד בעקבות התפרצות מגפת הקורונה, זאת מאחר וכלכלות שונות ברחבי האיחוד מתחילות לפתוח את שעריהן. מדד מנהלי הרכש המשוקלל של Markit עמד על 48.5, זינוק משמעותי מחודש מאי בו עמד על 31.9.

בצרפת, הממשלה התפטרה לאחר תבוסה קשה בבחירות המקומיות, לבקשת הנשיא עמנואל מקרון. כעת צפוי מקרון למנות ממשלה שתוביל מדיניות רווחה נדיבה יותר ותאמץ חלק גדול מהרפורמות הירוקות שעלו על שולחן הדיונים הממשלתי בשנים האחרונות.

מניית חברת המשלוחים הגרמנית דליברי הירו מזנקת לראש מדד סטוקס 600 עם עליה של 5%. חברת הביטוח הבריטית Hiscox, לעומת זאת, נופלת ב-4.1%.

באסיה המדדים המובילים ננעלו בעליות שערים, מדד שנחאי זינק ב-2%, מדד שנזן עלה ב-1.33%, ההנג סנג בהונג קונג קפץ ב-1.1% והניקיי היפני עלה ב-0.66%.

09:30

באירופה, החוזים מסמנים פתיחה מעורבת במדדים העיקריים.

מכירות הרכב בגרמניה צנחו ב-40% בחודש יוני לשפל של 30 שנים. בבריטניה, התעשייה צופה קיצוצי שכר ופיטורים נרחבים במפעלים, סקר של קבוצת Make UK הראה כי 46% מהיצרנים צופים כי יבצעו את החיתוך בחצי השנה הקרוב. נזכיר כי במאי השיעור עמד רק על 25%.

מדד מנהלי הרכש המשוקלל של Markit ומדד מנהלי הרכש לשירותים באיחוד האירופי יתפרסמו מאוחר יותר הבוקר ומהן ניתן יהיה לראות כיצד באמת האיחוד מתמודד עם הבראה מהתפרצות המגפה ואחד המשברים הכלכליים הכבדים ביותר שפגעו בו.

המדדים העיקריים באסיה מוסיפים לעלות בשעה זו, מדד שנחאי מטפס ב-1.45%, ההנג סנג קופץ בכמעט 1% והניקיי בטוקיו עולה ב-0.72%. הקוספי בדרום קוריאה עולה גם הוא, ב-0.82%.

08:06

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית בשעה זו, על רקע נעילה חיובית אמש בוול סטריט ונתונים חיובייים שמגיעים מסין, מדד שנחאי מזנק במעל 1%, ההנג סנג בהונג קונג עולה ב-0.84% ומדד הניקיי ביפן מוסיף 0.14% לערכו. מדד שנזן הסיני עולה גם הוא, ב-0.681%, והקוספי בדרום קוריאה מוסיף 0.54% לערכו.

סקירה פרטית בסין מצביעה על כך שמגזר השירותים במדינה הראה בחודש יוני האחרון את הצמיחה המהירה ביותר שלו מזה עשור.  מדד מנהלי הרכש של Caixin במגזר השירותים עמד על 58.4 - האינדיקציה הגבוהה ביותר שלו מאז אפריל 2010. גם מדד מנהלי הרכש המשולב של סין עקף את תחזיות האנליסטים ל-53.4 ועמד בחודש יוני על 55.7.

מחירי הנפט יורדים בכ-1% הבוקר.

היום לא יתקיים מסחר בבורסות וול סטריט בארה"ב לרגל ערב יום העצמאות האמריקאי מחר.

אתמול בארה"ב, שוק העבודה האמריקאי רשם תוספת של 4.8 מיליון משרות בחודש יוני. התחזיות של הכלכלנים היו לתוספת של 3.2 מיליון משרות ביוני. עם זאת, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב שפורסמו במקביל הסתכמו מעל לתחזיות הכלכלנים ב-1.43 תביעות. שיעור האבטלה עמד על 11.1% , כאשר הצפי היה לשיעור של 12.5%. נתוני חודש מאי תוקנו רטרואקטיבית לתוספת של 2.699 מיליון משרות מול נתון קודם של 2.509 מיליון משרות חדשות שנוספו.

עוד בארה"ב אמש, המסחר בוול סטריט ננעל בעליות, למרות העלייה במספר הנדבקים בקורונה בארה"ב לשיא יומי מאז פרוץ המגפה במדינה. האופטימיות מנתוני תוספת המשרות ביוני סיפקה רוח גבית למדדים והנאסד"ק עלה ב-0.5% לשיא נוסף בהמשך לשיא שנקבע ביום רביעי, מדד הדאו ג'ונס הוסיף 0.4% לערכו ומדד S&P 500 עלה ב-0.5%. מנייתה של למונייד הישראלית זינקה ב-135% בסיומו של היום הראשון שלה למסחר בבורסת ניו יורק.

עוד כתבות

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

אורי גלבוע, מנכ"ל סייברוואן (משמאל), והדירקטור גיל שרצקי / צילום: איל יצהר, גלובס

"לקורונה יש יחסי ציבור אבל יותר אנשים מתים משימוש בסלולר בנהיגה"

חברת סייברוואן, שהונפקה לאחרונה בבורסה בת"א, פיתחה טכנולוגיה למניעת היסח הדעת מהטלפון הסלולרי בזמן נהיגה ● לטענת בכיריה "מדובר בהתמכרות - אנחנו צריכים טכנולוגיה שתעזור לנו להגביל את עצמנו, אחרת הרי היינו מכבים את הטלפון כשאנחנו נכנסים לאוטו"

פנינה תמנו-שטה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

נתניהו קיים פגישה פרטית עם שרת הקליטה פנינה תמנו-שטה מכחול לבן

הפגישה, שהתקיימה ביום חמישי, עסקה בנושאי עלייה וקליטה ● נתניהו לא נוהג בדרך כלל לקיים פגישות מקצועיות בהתראה קצרה ● בכחול לבן ציינו שידעו על הפגישה ● בליכוד מנסים להשיג 61 ח"כים לשם הקמת קואליציה אלטרנטיבית

אבי ברססט / צילום: איל יצהר, גלובס

קמעונאים זרקו אותו מהווטסאפ, הממשלה אכזבה אותו: מנכ"ל הולנדיה מדבר על ההישרדות העסקית

שיחה אישית ומקצועית עם אבי ברססט, מנכ"ל ובעלים של חברת הולנדיה ● "הממשלה עזרה לכל מי שצעקו וירקו באולפנים וזרקו עובדים על גב האזרחים ולא עזרה לאלה שהשאירו עובדים, סיפקו פרנסה וחסכו הרבה כסף למדינה. אני גאה להשתייך אליהם אפילו שלא קיבלתי שקל פיצוי"

גרנולה תוצרת בית / צילום: מורן מזרחי

הגרנולה הטובה בעולם. ויש גם מתכון איך להכין אותה בבית

חיליק גורפינקל אוהב להתחיל את הבוקר עם בירה ודג מלוח, אבל כשזה לא מתאפשר, הוא מסתפק ביוגורט עם גרנולה ● אבל אז, שתהיה גרנולה טובה באמת, ורצוי תוצרת בית. כמו הגרנולה הזו, למשל

ניר שטרן/ צילום: כדיה לוי

פז במו"מ מתקדם לרכישת רשת המרכולים סופר יודה

הרשת התל-אביבית סופר יודה שבבעלות יהודה גואטה מונה כ-16 סניפים עירוניים הפועלים 24 שעות ביממה גם במהלך סוף השבוע ובחגים ● גורמים בשוק מעריכים שהעסקה, אם תושלם, תתבצע לפי שווי של 120-130 מיליון שקל לסופר יודה

ההפגנה הערב בבלפור. לפי הערכת המשטרה, הגיעו כ-15 אלף מפגינים / צילום: מחאת הדגלים השחורים, יח"צ

הפגנות ברחבי הארץ נגד נתניהו; כ-15 אלף מפגינים בבלפור

מאות מפגינים מול ביתו של נתניהו בקיסרה ומאות נוספים השתתפו בהפגנות נגד השחיתות על כ-200 גשרים ברחבי הארץ ● המשטרה סגרה רחובות באזור כיכר פריז בירושלים

ד"ר אלחנן מגידוביץ' ותמיר בן שחר / צילום: דיאגו מיטלברג, שלומי יוסף

הזדמנות או שטות? האם בחסות הנגיף נכון להשקיע בחנות

המשבר הכלכלי הביא לסגירתן של חנויות רבות במרכזי הערים ולירידה במחיריהן ובמחירי השכירות ● בפאנל מיוחד שקיימנו במסגרת הפודקאסט "כסף בקיר" עם היועץ הכלכלי תמיר בן שחר ומשקיע הנדל"ן ד"ר אלחנן מגידוביץ', ניסינו לברר האם במצב שנוצר שווה לרכוש חנות להשקעה ● האזינו

איך לבקש מהבוס פידבק? / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושים כשהבוס לא נותן משוב מיידי? האם כדאי לחכות בסבלנות להערכה השנתית? טור ייעוץ חדש למנהלים ולעובדים

יאנה שכטרמן היא יועצת ארגונית ואמיר גרינשטיין הוא חוקר ומרצה בתחום השיווק והיזמות וביחד הם משיבים לשאלות ניהוליות ● והשבוע: מה עושים כשהבוס לא נותן פידבק

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו / צילום: AP

הבחירות לנשיאות בבלארוס: צעירה בת 37 מאתגרת את המנהיג הוותיק לוקשנקו

סבטלנה טיכנובסקאייה רוכבת על גל של תסכול משלטונו של הנשיא שמכהן בתפקיד כבר 26 שנים  ● הוא מואשם בקיפאון כלכלי, הפרת זכויות אדם, וטיפול תמוה במגפת הקורונה

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

עסקת קודאק: הממשל האמריקאי עוצר את הלוואת מאות מיליוני הדולרים

לאור ההאשמות לפיהן החברה הדליפה את המידע על ההלוואה לפני מועד ההודעה הרשמית, דבר שהוביל לזינוק במנייה ולגריפת רווחים מצד בכירים בחברה, התאגיד האמריקאי שאחראי על ההלוואה הודיע על החלטתו לעצור את ההלוואה ● "ההאשמות מעלות חששות כבדים"

מלון ישרוטל קדמא / צילום: אסף פינצ'וק, יח"צ

לא מפחדים מהקורונה: המלונות שנפתחים בישראל דווקא עכשיו

פתיחת עסקים בימי קורונה אינה עניין של מה בכך, והיא מלווה באי ודאות רבה ● עם זאת, בחודשים האחרונים מספר בתי מלון ברחבי ישראל פתחו את דלתותיהם לראשונה

חברי יהדות התורה: (מימין לשמאל) מאיר פרוש, משה גפני ויעקב ליצמן / צילום: מארק ניימן לע"מ

יהדות התורה במסר לנתניהו: אם תמשוך לבחירות רביעיות - השותפות שלנו בסכנה

אין בהודעת יהדות התורה הצהרה כי ימליצו על אדם אחר לעמוד בראשות הממשלה, אך הצהרות הנאמנות ומפגשי התמיכה שכונסו בלשכתו של נתניהו בשלוש מערכות הבחירות הקודמות - נגמרו לעת עתה

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי מיקרוסופט סין פיתחו פיצ'ר נגד שעות נוספות

התכתבויות פנימיות בהן מהנדסים במיקרוסופט סין דנים על שעות העבודה בחברה הפכו ויראליות בימים האחרונים ● מההתכתבות עולה כי עובדים במיקרוסופט פיתחו כלי ממוחשב שבודק אלו עובדים מחוברים בשעות הלילה המאוחרות ושולח להם אזהרה המורה להם להפסיק לעבוד

סגנית ראש ממשלת קנדה, כריסטיה פרילנד / צילום: Marco Ugarte, Associated Press

קנדה לא שותקת: הודיעה לארה"ב שתטיל בחזרה מכסים על מוצרים אמריקאים

זאת בתגובה למהלך של טראמפ בשבוע שעבר להטיל מכס של 10% על מוצרי אלומיניום מהמדינה, ש"מדכאים" לדבריו את הייצור בארה"ב

עטיפת הספר “בלדה לנחשים וציפורי שיר” / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

ספר ההמשך ל"משחקי הרעב" ראוי להילמד בשיעורי אזרחות

"בלדה לנחשים וציפורי שיר" הוא כמו מפגש בין "1984" ו"בעל זבוב" עם "סיפורה של שפחה" ו"מראה שחורה"

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

פרשת טיקטוק: כשהממשל האמריקאי מתחיל לחקות את סין

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עלה מדרגה במעורבות שלו במכירת פעילות טיקטוק למיקרוסופט - מפרשנות מרחיבה של סוגיית הביטחון הלאומי ועד דרישה לגזור קופון מהעסקה • האם בחסות מלחמת הסחר, ארה"ב הופכת להיות יותר ריכוזית, על חשבון עקרונות השוק החופשי

חנות צעצועים בסין, יוני. השוק הסיני אמנם עתיר בצרכנים, אך הם משתכרים הרבה פחות מאשר במערב / צילום: Aly Song, רויטרס

הקורונה שינתה סדרי עולם: בסין כבר לא בונים על הצרכן מהמערב

הקורונה שינתה סדרי עולם וההזמנות מסין נעצרו • הייצוא מסין נפל בחצי השנה הראשונה של 2020 ב-6.2% • עכשיו, היצואנים שהתבססו עד כה על הצרכנים במערב, נאלצים לשנות מודל עסקי ולהתמקד בשוק המקומי

וורן באפט. מכר מניות בענף התעופה, זיהה הזדמנות בשוק האנרגיה / צילום: Nati Harnik, Associated Press

אחרי שנכווה מהקורונה: באפט ביצע רכישה חוזרת של מניות ברקשייר בלמעלה מ-5 מיליארד דולר

מדובר בהיקף המניות הגדול ביותר שחברת ההשקעות רוכשת בפעם אחת ● שורה של חברות בפורטפוליו של באפט נפגעו מהמשבר והוא אף מכר בתחילתו את אחזקותיו בתחום התעופה ● הרווח התפעולי של ברקשייר התאוויי ירד ב-10% ברבעון השני, אך הרווח הנקי זינק