גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התאהבות בחברה, השקעה בטרנדים וביטחון מופרז: 7 טעויות נפוצות של משקיעים בשוק ההון

תחום ההשקעות הוא איננו מדע מדויק, אולם יש מספר טעויות קריטיות (ומאוד נפוצות) בקרב משקיעים שיכולות להביא להפסד כספי משמעותי ● ממה כדאי להימנע כדי להגביר את הסיכוי לכך שההשקעה תשתלם בטווח הארוך?

טעויות בניהול תיק השקעות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
טעויות בניהול תיק השקעות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף אלטשולר שחם

בתחום ההשקעות, תכונות כמו סבלנות ואורך רוח זוכות למקום של כבוד, כמו גם הסתכלות לטווח הארוך והתאמת ההשקעה לאופי, לסטטוס האישי ולמטרות שלכם. בין אם אתם עושים כעת את צעדיכם הראשונים בשוק ההון או שאתם משקיעים מנוסים - הנה 7 טעויות שממש כדאי לכם להימנע מהן:

1. לשים את כל הביצים בסל אחד

אחד הכללים הבסיסיים בעולם ההשקעות הוא לבצע פיזור רחב של ההשקעה, כלומר לא להיצמד למניה אחת או לאגרת חוב ספציפית בלבד, אלא לגוון את תיק ההשקעות.

ניהול תיק השקעות מפוזר עשוי להעניק יציבות גדולה יותר ולהגיב פחות לאירועים ספציפיים (לא בהכרח כלכליים) שמשפיעים על כיוון השווקים. כך למשל, אירוע פוליטי כזה או אחר, אמירה של שר בכיר ואפילו חשש למשבר - תיק שמפוזר על פני מגוון רחב של ניירות ערך, סקטורים ואזורים גלובליים, חשוף פחות לתנודתיות קצרת טווח.

2. השקעה שאינה מתאימה לצרכים ולמאפיינים של המשקיע

ניתן להשקיע בשוק ההון במגוון דרכים כמו ניהול תיק השקעות, קופת גמל להשקעה, מסחר עצמאי ועוד. כאשר בוחרים בדרך מסוימת, חשוב לדאוג שהתמהיל הנבחר יהיה מתאים למשקיע ולצרכיו הספציפיים. למה הכוונה? יש לבחון את התמונה המלאה ולבדוק האם יש למשקיע הכנסות או נכסים נוספים, התחייבויות, מה מצבו המשפחתי, מה גובה ההכנסה החודשית שלו, מה יחסו לסיכון ועוד. כך למשל, משקיע עתיר נכסים שיש לו סכום כסף ספציפי שמיועד להשקעה בשוק ההון, צפוי לבחור בתמהיל שונה ממשקיע שכל חסכונותיו מופנים להשקעה ארוכת טווח בשוק ההון. כל משקיע הוא בעל צרכים והעדפות אחרים, ולכן בטרם ביצוע ההחלטה ניתן להתייעץ עם בעל רישיון מטעם רשות ניירות ערך שיכול לסייע בנושא.

טעויות נפוצות של משקיעים בשוק ההון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

3. להתאהב בחברה

קיימת נטייה מסוימת מצד משקיעים להיצמד להשקעה בחברה ספציפית, שהמוצרים או השירותים שלה קרובים לליבם, גם אם החברה אינה בהכרח השקעה טובה.

אם, למשל, אתם מפסידים מביצועי המניה לאורך זמן, או שהדוחות שלה מאכזבים רבעון אחרי רבעון - יתכן שכדאי לבחון מחדש את ההשקעה, על אף שאתם ממש אוהבים את החברה ואת מה שהיא מוכרת או מייצגת עבורכם. גם בעולם ההשקעות לפעמים צריך לדעת לשחרר.

בכל הנוגע להטיות פסיכולוגיות המשפיעות על שיקול דעתם של משקיעים, ניתן ללמוד גם מחוקרי כלכלה התנהגותית כגון ריצ'ארד ת'יילר, שטבע את המונח "אפקט הבעלות" (Endowment Bias), הגורם למשקיעים לייחס להשקעה הנמצאת ברשותם ערך גבוה יותר ממחירה האמיתי בשוק.

4. מה שהיה הוא שיהיה? לא בהכרח

מדובר באחת הטעויות הקלאסיות בהשקעות, הגורמת למשקיעים להיכנס לשוק שביצע מהלך עליות או להשקיע בחברה מסוימת לאחר שמנייתה כבר נסקה בעשרות אחוזים. המחשבה ששוק המניות או מניה ספציפית שעלו ימשיכו לעלות וכדאי להשקיע בהם על בסיס זה, היא טעות ביסודה.

השקעה בשוק המניות או בחברות ספציפיות צריכה להתבצע לאחר מחקר מעמיק, ניתוח דוחות כספיים, הסתכלות ובחינה של תנאי השוק והנתונים הכלכליים שמעידים על מצב המשק ועל הסקטור הרלוונטי. השקעה שמבוססת על הצרכים והמאפיינים הייחודיים שלכם עשויה להניב לאורך זמן תשואה גבוהה יותר מאשר ניסיונות לא ממוקדים להתחקות אחר ניירות ערך שנמצאים במגמת עלייה.

5. לפעול בביטחון מופרז

עודף ביטחון עצמי הוא לא תכונה חיובית בעולם ההשקעות. מאחר ולאיש מאתנו אין יכולת נבואית, אין לנו אפשרות לדעת האם מחר ההשקעה שבה בחרנו תעלה או תרד.

כשם שהזכרנו מעלה, השקעה בשוק ההון צריכה להיות מגובה בניתוח מעמיק, ניתוח דוחות כספיים והבנת משמעויות נתוני המאקרו. רכישת ניירות ערך מתוך ביטחון מופרז בעקבות השקעה מוצלחת שביצעתם אינה ערובה להצלחה בעתיד. להפך, קנייה ומכירה של ניירות ערך בתדירות גבוהה נושאת עלות של עמלות ועלולה לפגוע בתשואה.

6. השקעה בטרנד חולף ולא במגמה ארוכת טווח

כמו בהרבה תחומים, גם בשוק ההון יש טרנדים ומגמות קצרות טווח שבחלוף הזמן לא החזיקו יותר מכמה חודשים. בטרם מבצעים השקעה בענף או בחברה שמצטיירים כטרנד, כגון חברה שמציגה פטנט חדשני ומתוחכם - יש לבדוק לעומק האם מדובר בתהליך משמעותי וארוך שנים או שמא בבאז קצרצר. דוגמאות לתהליכים גלובליים משמעותיים הן למשל התארכות תוחלת החיים, מעבר לאורח חיים בריא, שמירה על איכות הסביבה ועוד. מדובר במגמות ארוכות טווח שצפויות להמשיך להתפתח קדימה. בנוסף, העובדה שחברות מובילות ברחבי העולם מאמצות מגמה ספציפית ומבצעות התאמות במוצרים ובשירותים הנוגעים אליהן, מעידה על כך שלא מדובר בטרנד חולף אלא בתהליך מתמשך ועקבי.

7. ניסיון לתזמן את השוק

תזמון השוק הוא מהטעויות הנפוצות ביותר בעולם ההשקעות, קשה מאוד להימנע ממנה ואפילו משקיעים מנוסים ועתירי ניסיון עשויים להתפתות לבצע אותה.

הדחף לבצע שינויים תכופים כמו קנייה או מכירה של ניירות ערך במטרה לנסות "לעשות מכה" או להשיג רווח גדול בזמן קצר הוא חזק לפעמים, אך ניסיונות להיכנס בדיוק בזמן הנכון ולצאת רגע לפני שהשוק מתחיל לרדת בחדות, סופם להיכשל במרבית המקרים. הסיבה לכך היא, שכיוון השוק היום אינו מספק יכולת ניבוי לגבי כיוונו בעתיד. לכן, התמדה בהשקעה שמותאמת לצרכי המשקיע עשויה להיות אסטרטגיה טובה יותר לאורך זמן מאשר קנייה ומכירה בלתי פוסקת של ניירות ערך.

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי ויעוץ פרטני המתחשב בצרכי הלקוח.

עוד כתבות

ניר ינושבסקי, סנ"צ ליאת קילנר, חזי שוורצמן וד"ר הדס תגרי, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

גזרים במקום מקלות: איך לטפל בבעיית התאונות באתרי בנייה

במסגרת ועידת גלובס לנדל"ן דנו ניר ינושבסקי, סנ"צ ליאת קילנר, חזי שוורצמן וד"ר הדס תגרי דנו בפעולות הפיקוח שנעשו במטרה להוריד את מספר הנפגעים והמתים ● את הפאנל בעניין הבטיחות והמאבק בתאונות העבודה באתרי הבניה פתחה הידיעה על מותו של פועל היום באחד מהאתרים

מיטל טויסטר-רוזנטל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אין ספק שיש משבר דיור חריף, והקורונה החריפה אותו"

כך אמרה עו"ד מיטל טויסטר-רוזנטל, שותפה במשרד עפר טויסטר ושות' בפאנל שכותרתו "בפתח עשור של מגה התחדשות עירונית" שנערך במסגרת ועידת גלובס לנדל"ן

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

מבקר המדינה נותן ציון נכשל למשרד החינוך: 150 אלף מחשבים נרכשו ללמידה מרחוק, אבל למי הם יימסרו?

דוח המבקר על הלמידה מרחוק מצביע על כישלון משרד החינוך במשימה ● בשל אי המוכנות, הכשל באיסוף המידע והיעדר עבודת מטה, החלה שנת הלימודים כאשר למאות אלפי תלמידים אין מכשירי קצה

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

קבינט הקורונה אישר את מתווה פתיחת הצהרונים

הקבינט ידון בהכנת התנאים לפתיחת הלימודים בכיתות א' עד ד' ובחלקים של המגזר העסקי שניתן יהיה לפתוח החל מיום א' הקרוב ● ראש שירותי בריאות הציבור: "בגל הראשון לבית הספר היה חלק בעלייה בתחלואה

רמי שבירו / צילום: אביב חופי

הפרקליטות הגישה כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד חברת רמי שבירו בחשד לגרימת מותו ברשלנות של פועל

זאת בגין מותו של פועל הבניין יונג קסו ז"ל באתר בניה בגליל ים בהרצליה, ב-4 בספטמבר אשתקד ● התאונה אירעה בשעה שהפועל טיפס לקומה 9 לצורך פירוק תבניות ליציקת בטון ● בפרקליטות מציינים כי הוא היה ללא קסדה ולא קשר את עצמו לרתמת בטיחות

ארדואן נואם בכנס מפלגתי כאשר מאחוריו תמונת ענק של אטאטורק / צילום: רויטרס, Umit Bektas

ארדואן קורא לטורקים להחרים סחורה צרפתית בגלל מקרון "העוין לאיסלאם"

הקריאה לחרם היא חלק מהסכסוך שהתלהט בימים האחרונים בין המדינות, לאחר שמקרון הבהיר כי צרפת "לא תגנה" את הקריקטורות של הנביא מוחמד שהתפרסמו בעבר בשבועון הסטירי "שארלי האבדו", ושהפכו שוב לעילה לאירוע טרור ● בעקבות המתחים, צנחה הלירה הטורקית לשפל של כל הזמנים מול הדולר - שער של שמונה לירות לדולר

מיכאל מייקסנר, מנכ"ל רכבת ישראל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מנכ"ל הרכבת: "נקים מרכזים נדל"ניים סביב התחנות ונחשמל עוד ועוד קווים"

מנכ"ל רכבת ישראל מיכה מייקסנר הבטיח בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" לקצר בחצי את זמן הנסיעה בין המטרופולינים ● עוד חשף כי מתגבש הסכם שבמסגרת חוק ההסדרים יאפשר לרכבת להכניס שותפים עסקיים מעולם הנדל"ן: "התחנות הופכות להיות 'האב' שלם"

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משרד הבריאות רכש בדיקות ב-98 מיליון שקל, אך לא גיבש תוכנית לשימושן

לפי ממצאי ביניים של דוח מבקר המדינה, משרד הבריאות טרם גיבש תוכנית לשימוש ב-2.1 מיליון ערכות בדיקה - הרוב הגורף של הבדיקות הסרולוגיות שנרכשו

אוהד מימון / צילום: איל יצהר, גלובס

מקס מקימה חברת פינטק שתפתח טכנולוגיות תשלום

לפי מקס, החברה "העצמאית" החדשה "תעסוק בפיתוח פתרונות תשלומים על בסיס טכנולוגיות מתקדמות (Payments As A Service), ותמזג לתוכה את פעילות החברות קרדיט גארד וכספיט, שנרכשו לאחרונה על ידי הקבוצה"

אורי רוזן/ צילום: שלומי יוסף

דרמה בענף: קשת מפרידה כוחות מארטימדיה ומחזירה הביתה את השליטה בשיווק הפרסום הדיגיטלי

ל"גלובס" נודע כי קבוצת קשת הודיעה לרשת הפרסום הפרוגרמטית ששיווקה עבורה בחמש השנים האחרונות את תוכן הווידיאו באינטרנט של האתרים מאקו ו-N12 על רצונה לצאת מהעסקה ● בחברה לא מוכנים לוותר על המאחז החשוב, ובשבועות האחרונים מתנהלת בין הצדדים התכתבות משפטית

דלית זילבר, עדיאל שמרון ומרדכי כהן ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

דלית זילבר: "לא נחזור לתמ"א 38. ב-15 שנה חוזקו אלף מבנים, זו בדיחה"

בפאנל "הרפורמות הגדולות שבדרך" בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" אמר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי הסכמי הגג מעמידים בסכנה חלק מהרשויות המקומיות ● מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "ברור שבלי מטרו אין לנו מה לעשות במטרופולין תל אביב"

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

ספקיות האינטרנט בארה"ב מחזירות את תקרות הגלישה שהן השעו לרגל המגפה

ככל שיותר ויותר אמריקאים נשענים על האינטרנט הביתי כדי לעבוד וכדי ללמוד, כך ספקיות האינטרנט גוזרות פרמייה על תקרת שימוש

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

צחי גולן, יעל סלומון ועדי קין קרני, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהלת אגף המטרו במינהל התכנון: "בלי המטרו מטרופולין גוש דן יקרוס"

יעל סלומון, מנהלת אגף מטרו במינהל התכנון, אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" כי בלי המטרו לא יהיה פתרון תחבורתי הולם למטרופולין גוש דן הגדל ● גם ערן כהן, מנכ"ל בומברדייה, טען כי עקב המצב התחבורתי בישראל, לא ניתן לוותר על המטרו

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ככנרים ללא מנצח: דוח המבקר הביא את הנחת הסלב לאבסורד

בדוח שכותרתו היא "התמודדות מדינת ישראל עם משבר הקורונה" נראה שנעלמו שרי הממשלה ורה"מ ● לבחון את המערכת הממשלתית מבלי לבדוק את תפקוד ראש הממשלה, חורג ממידת הסבירות ●  עולה ממנו שמערכות הבריאות, החינוך, השב"כ, הביטוח הלאומי - כולן פועלות עצמאית

עדיאל שמרון ומירי רגב / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מה עשה הנגיף לשוק? ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס

המגפה הכתה קשות בענפי הנדל"ן המסחרי, המשרדים והמלונאות, ועדיין מוקדם לקבוע מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח על התחום ● בוועידה השנתית של "גלובס" שהתקיימה אונליין השתתפו השרה מירי רגב, מנהל רמ"י היוצא עדיאל שמרון ובכירי ענף נוספים לדיון באתגרים ובצעדים שמחכים להכרעה

עו"ד אילנה סקר / צילום: איל יצהר, גלובס

מקורבת לאפי נוה מתמודדת לבד על קדנציה נוספת בוועדה לבחירת שופטים מטעם לשכת עוה"ד

יממה לפני שמסתיים שלב הגשת המועמדויות לתפקיד נציגת לשכת עוה"ד בוועדה לבחירת שופטים, והמועמדת היחידה שהגישה עד כה את מועמדותה לתפקיד החשוב היא עו"ד אילנה סקר, הנציגה הנוכחית של הלשכה בוועדה ● סקר נחשבת מקורבת מאוד לאפי נוה וסייעה לבחירתה של אתי כרייף לשופטת

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

רוטשטיין: "באיחוד האמירויות רוצים להעביר את בית החולים הדסה אליהם"

מנכ"ל בית החולים זאב רוטשטיין, שביקר לאחרונה בדובאי, מספר כי באיחוד האמירויות הביעו נכונות לפתוח בית חולים חדש ולקלוט אליו לפחות 1,000 אנשי צוות של בית החולים מירושלים ● ברקע הדברים משא ומתן של רוטשטיין עם משרד האוצר על גירעונות בית החולים

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

פייסבוק מתכוננת למקרה של תסיסה אזרחית אחרי הבחירות בארה"ב

הרשת החברתית הכינה כלים להתמודד עם התסיסה שכוללים האטת ההפצה של פוסטים מסוימים, ושינוי הזנת החדשות למשתמשים

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ההנפקה הראשונית הגדולה אי פעם: אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא, תגייס 34.5 מיליארד דולר

חברת הפינטק הסינית, שייסד ג‘ק מא, צפויה לגייס לפחות 34 מיליארד דולר בבורסות בהונג קונג ושנחאי ● החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, מה שייתן לאנט גרופ שווי שוק של 313 מיליארד דולר כבר בהנפקה