גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתחמם: מדד גלובס-פרומתאוס היכה את מדדי הייחוס ביולי

המדד גמא 7.4%, בשעה שמדד ת"א 125 טיפס ב-4.2% ומדד נאסד"ק הוסיף לערכו 6.8% ● מניות הפארמה הישראליות בוול סטריט תססו, ומניות הטכנולוגיה שיגרו את תת-המדד שלהן לזינוק של 10.2% בחודש החולף

התרופה NexoBrid של מדיוונד / צילום: יח"צ
התרופה NexoBrid של מדיוונד / צילום: יח"צ

החברות הישראליות שנסחרות בארה"ב נסחרו בחודש יולי במגמה חיובית שהובילה את מדד גלובס-פרומתאוס, העוקב אחריהן, לזינוק של 7.4%. באותה תקופה, מדד ת"א 125 טיפס ב-4.2% ומדד נאסד"ק הוסיף לערכו 6.8%.

תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים עלה החודש בשיעור של 3.9%, בעוד שמדד ת"א ביומד הוסיף לערכו 3.2%, ואילו מדד נאסד"ק ביוטכנולוגיה ירד ב-1.7%. אחת החברות הבולטות ביותר החודש בתת-המדד הייתה חברת המכשור הרפואי נובוקיור , שמנייתה זינקה ביולי ב-28%.

החברה מפתחת ומפיצה את מוצר הדגל שלה, אופטיון, מכשיר שנועד לטפל במגוון סוגים של גידולים סרטניים, ומשווקת גם מוצרים נוספים בתחום הטיפול בסרטן. נובוקיור הכריזה ביולי על שיתוף פעולה עם חברת מרק (Merck&Co), לבחינת טיפול בגידולים בתאים של סרטן הריאות ביחד עם טיפול בקיטרודה, אחד ממוצרי הדגל של מרק. בנוסף, החברה דיווחה על הכנסות בסך 115 מיליון דולר ברבעון השני ועקפה את תחזיות האנליסטים.

בדומה למגמה במניות הפארמה, מניות הטכנולוגיה הישראליות עלו בוול סטריט בחודש יולי והובילו את תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה לזינוק של 10.2%. באותה תקופה, מדד ת"א טכנולוגיה טיפס ב-9.4% ומדד נאסד"ק טכנולוגיה הוסיף לערכו 5.7%.

מצטרפת חדשה לתת-המדד היא חברת הביטוח הדיגיטלי למונייד , שהונפקה בתחילת יולי במחיר של 29 דולר למניה וגייסה 319 מיליון דולר. נכון לסוף יולי, מחיר המניה היה כ-58.2 דולר, נסיקה של כ-100%, שמקנה ללמונייד שווי שוק של 3.2 מיליארד דולר.

למונייד מיישמת טכנולוגיה של למידת מכונה על ידי שימוש בבוטים הן לרכישת הביטוח והן לתשלום התביעות. החברה מוכרת ביטוח לבעלי דירות ושוכרים בתהליך פשוט ומהיר, של מענה על מספר שאלות בסיסיות לגבי הדירה על ידי הלקוח. בנוסף, על מנת לשפר את התדמית הרעה יחסית של חברות הביטוח, למונייד מרוויחה מכל ביטוח שנמכר סכום קבוע, כאשר ההפרש נתרם לצדקה לפי בחירת הלקוח.

גלובס-פרומתאוס-יולי-2020

מדיוונד זינקה 32% בחודש החולף

נציגת החודש במדד גלובס-פרומתאוס היא חברת הביוטכנולוגיה הישראלית מדיוונד , שנסחרת בנאסד"ק בשווי של כ-105 מיליון דולר, לאחר עלייה של 32% במחיר המניה בחודש החולף.

מדיוונד מפתחת, מייצרת וממסחרת תרופות לטיפול בכוויות ובפצעים כרוניים, והינה חברת הפורטפוליו המהותית ביותר של כלל ביוטכנולוגיה, שמחזיקה ב-35% ממניותיה. במחלקת המחקר של פרומתאוס ייעוץ כלכלי מציינים כי החברה הונפקה לפני כשש שנים בארה"ב על בסיס מוצר הנקרא NexoBrid, המיועד לטיפול והטריית כוויות בדרגה בינונית וחמורה, ומבוסס על פלטפורמה טכנולוגית המבוססת על אנזים המופק מגזע צמח האננס. החברה השיגה לאחרונה תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 3 ב-NexoBrid, בעקבותיו הגישה ל-FDA (רשות המזון והתרופות בארה"ב) בקשה לרישום המוצר לשיווק.

למדיוונד דריסת רגל בשוק האמריקאי באמצעות הסכם שחתמה ב-2015 עם הרשות  למחקר ופיתוח ביו-רפואי (BARDA), למימון פיתוח ה-NexoBrid ולהצטיידות בתרופה בהיקף כולל של עד 200 מיליון דולר, כחלק מהיערכות הממשל לאירועים רבי-נפגעים. ההישג הגדול של מדיוונד הוא שהממשל האמריקאי הצטייד במוצר טרם קבלת האישור לשווקו בארה"ב.

בנוסף, חתמה החברה ב-2019 על הסכם מסחור המוצר, הכולל רישיון ואספקה בלעדיים עם חברת Vericel להפצת התרופה בארה"ב. Vericel נסחרת בנאסד"ק ועוסקת בתחום הטיפולים התאיים ובין היתר משווקת מוצרים לטיפול בכוויות קשות. במסגרת ההסכם, Vericel שילמה למדיוונד סכום ראשוני של 17.5 מיליון דולר, ועוד 7.5 מיליון דולר צפויים להתקבל עם קבלת אישור שיווק בארה"ב. תשלומים נוספים מותנים בהשגת יעדי מכירות ועשויים להגיע לעד 125 מיליון דולר, לצד תשלומים נוספים כתשלומי תמלוגים על המכירות.

NexoBrid מאושר לשיווק באיחוד האירופי, בישראל, בארגנטינה, בדרום קוריאה, ברוסיה ובפרו, ולחברה יש הסכמי הפצה במדינות נוספות באמריקה הלטינית, באירופה, בהודו, בדרום מזרח אסיה וביפן. מדובר במשחה המאפשרת הטריה של הכוויות - קרי הסרה של הרקמות השרופות והמתות שנפגעו. הטיפול בתרופה כרוך במתן עורי של מנה בודדת של התרופה למשך ארבע שעות, זאת בהשוואה לטיפול הסטנדרטי המקובל בשוק - הסרה כירורגית של הרקמה, הכרוכה באובדן דם, בימי אשפוז רבים, וכן מלווה ברוב המקרים בפגיעה ברקמות בריאות.

לסיכום מציינים בפרומתאוס, כי לחברה שני שיתופי פעולה אסטרטגיים בקשר עם NexoBrid, ואלו מאפשרים למדיוונד להתמקד במוצרים נוספים של החברה המצויים בפיתוח.

החברה מפתחת בנוסף על בסיס הפלטפורמה האנזימטית גם את תרופת ה-EscharEx, להטריית פצעים כרוניים ופצעים קשיי ריפוי, שהציגה תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 2 ומיועדת לשוק גדול עשרות מונים משוק הכוויות. בניסוי האמור חולים שטופלו ב-EscharEx השלימו את ההטריה בתוך שבעה ימים לאחר קבלת 4-5 טיפולים בממוצע. זאת לעומת האלטרנטיבה הקיימת בשוק כיום - סנטיל - שטיפול באמצעותה אורך כ-6-7 שבועות. לדברי הנהלת החברה, שוק היעד להטריית פצעים כרוניים בארה"ב הוא שוק בוגר, שמוערך בכ-1 מיליארד דולר פר אינדיקציה (כיבים ורידיים ופצעים סוכרתיים בכף הרגל), וסנטיל היא התרופה היחידה שחולשת על השוק ונוגסת רק בכ-25% ממנו (בכ-50% מהמקרים ההטריה מבוצעת באמצעות פרוצדורה ניתוחית).

גידול של 780% בהכנסות ברבעון הראשון

לפי ניתוח שביצעה פרומתאוס, ברבעון הראשון של 2020 דיווחה מדיוונד על הכנסות של כ- 4.4 מיליון דולר, גידול של כ-780% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הגולמי ברבעון הראשון של 2020 היה כ-1.2 מיליון דולר, בהשוואה לכ-0.2 מיליון דולר ברבעון המקביל. במקביל, כתוצאה מפיתוח EscharEx הוצאות המו"פ גדלו מכ-1.3 מיליון דולר לכ-1.7 מיליון דולר. בשורה התחתונה החברה רשמה ברבעון הראשון הפסד EBITDA של כ-1.8 מיליון דולר, המהווה שיפור של כ-40% לעומת הפסד EBITDA של כ-2.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

לפי ניתוח פרומתאוס, הכנסות מדיוונד נובעות מהמוצר NexoBrid בלבד, והן המקור לייצור המזומנים ומאפשרות לקופה של מדיוונד להיות יציבה וללא חוב לבנקים. לדברי אייל שבח, שותף מייסד בפרומתאוס וראש תחום טכנולוגיה, "נראה שההסכמים האסטרטגיים שיש למדיוונד מאפשרים לה להגדיל את המכירות ממוצר זה ולהשקיע משאבים בפיתוח ובהפצה של מוצרים אחרים.

EscharEx, לדברי החברה, הוא מוצר שמכוון לשוק שבו יש רק שחקן אחד שחולש על חלק יחסית קטן מהשוק בכללותו. בנוסף, למוצר קיים יתרון תחרותי במשך זמן הטיפול, ונראה שהדבר יהווה אינדיקציה חיובית למוצר בשוק ריפוי הפצעים".

שבח מוסיף ומסכם כי "במבט לאחור רואים שהמניה של החברה ידעה תנודתיות בשנים האחרונות, וכיום היא נמצאת יחסית בטווח הנמוך על-פני ההיסטוריה. בשתי התרופות הללו, המבוססות על אותה טכנולוגיה, לחברה ישנו מתווה ראוי, ואולי שוק ההון יזקוף זאת לזכותה וישקף זאת בהתאם במחיר המניה שלה". 

המדד, שהורכב על ידי כלכלני פרומתאוס ייעוץ כלכלי, מייצג את כלל החברות הישראליות הנסחרות בבורסות המרכזיות בארה"ב - נאסד"ק ובורסת ניו יורק - ובכלל זה חברות ישראליות אשר נרשמו ברישום כפול. חישוב המדד החל בתחילת 2015 ועמד על 1,000 נקודות ביום השקתו. משקל כל חברה נקבע בהתאם לשווי השוק שלה, אך לא יעלה על 10% מסך המדד. פרומתאוס ייעוץ כלכלי ומנהליה ביצעו בשנים האחרונות עבודות כלכליות לחברות הכלולות במדד. העבודה אינה מהווה ייעוץ ואין לראות בה תחליף לייעוץ השקעות.

עוד כתבות

ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני המשפט האזרחי / צילום: איל יצהר, גלובס

המשנה ליועמ"ש: "אם לא יהיה רצון ממשלתי לקדם את המטרו אין סיכוי שהפרויקט יקרום עור וגידים"

"בינתיים אנחנו ממשיכים בהליכי התכנון ואז התכנון מתקדם ואני מניח שיהיה דיון ממשלתי מה הלאה", כך אמר ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בוועידת ישראל לנדל"ן, בהתייחסות להתנגדותה של השרה מירי רגב לתוכנית המטרו

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

למשרד הבריאות עדיין אין כלי לניהול יעיל של מערך החקירות האפידמיולוגיות

שמונה חודשים לאחר תחילת התפשטות הקורונה מצביע מבקר המדינה על שורה של כשלים בהקמת המערכת לקטיעת שרשראות ההדבקה ● בין הכשלים: מספר חוקרים נמוך ביחס לאוכלוסייה, שיטות עבודה מיושנות ומערכת ממוחשבת מסורבלת

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

רוטשטיין: "באיחוד האמירויות רוצים להעביר את בית החולים הדסה אליהם"

מנכ"ל בית החולים זאב רוטשטיין, שביקר לאחרונה בדובאי, מספר כי באיחוד האמירויות הביעו נכונות לפתוח בית חולים חדש ולקלוט אליו לפחות 1,000 אנשי צוות של בית החולים מירושלים ● ברקע הדברים משא ומתן של רוטשטיין עם משרד האוצר על גירעונות בית החולים

אלונה בר און, מו"ל גלובס, ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אלונה בר און: "למילים שלנו יש ערך וכוח, השאלה היא מה עושים איתו"

מו"ל "גלובס" פתחה את ועידת ישראל לנדל"ן ואמרה: "הכוח של העיתונות נובע מזה שאנשים שמים את התודעה שלהם בידיים שלנו. בסיקור התחום אנחנו שואפים להגיד מה כן ולא רק מה לא: לבנות ולא להרוס"

מיכאל מייקסנר, מנכ"ל רכבת ישראל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מנכ"ל הרכבת: "נקים מרכזים נדל"ניים סביב התחנות ונחשמל עוד ועוד קווים"

מנכ"ל רכבת ישראל מיכה מייקסנר הבטיח בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" לקצר בחצי את זמן הנסיעה בין המטרופולינים ● עוד חשף כי מתגבש הסכם שבמסגרת חוק ההסדרים יאפשר לרכבת להכניס שותפים עסקיים מעולם הנדל"ן: "התחנות הופכות להיות 'האב' שלם"

עו"ד אילנה סקר / צילום: איל יצהר, גלובס

מקורבת לאפי נוה מתמודדת לבד על קדנציה נוספת בוועדה לבחירת שופטים מטעם לשכת עוה"ד

יממה לפני שמסתיים שלב הגשת המועמדויות לתפקיד נציגת לשכת עוה"ד בוועדה לבחירת שופטים, והמועמדת היחידה שהגישה עד כה את מועמדותה לתפקיד החשוב היא עו"ד אילנה סקר, הנציגה הנוכחית של הלשכה בוועדה ● סקר נחשבת מקורבת מאוד לאפי נוה וסייעה לבחירתה של אתי כרייף לשופטת

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

קבינט הקורונה אישר את מתווה פתיחת הצהרונים

הקבינט ידון בהכנת התנאים לפתיחת הלימודים בכיתות א' עד ד' ובחלקים של המגזר העסקי שניתן יהיה לפתוח החל מיום א' הקרוב ● ראש שירותי בריאות הציבור: "בגל הראשון לבית הספר היה חלק בעלייה בתחלואה

אבי חימי/  צילום: יונתן בלום

לשכת עורכי הדין מקדמת רפורמה: בחינת הסמכה לפני ההתמחות

הלשכה תציע בוועדה לבחינת הליך ההסמכה שתתכנס לראשונה בשבוע הבא, כי הבחינות ייערכו בתום התואר וכתנאי להתחלת ההתמחות ● זאת, בניגוד למצב כיום שהן נערכות בתום שנה וחצי של התמחות

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

איגוד חברות האשראי מבקש להצטרף להליך חדלות הפירעון של אלדד פרי

זאת לאור החשש שלו, כי באם בית המשפט יכריע שקרן אקספו, שליוותה את הפרויקטים של פרי בסכום כולל של כ-200 מיליון שקל, אינה נושה מובטח - הדבר עלול להשפיע על כלל הענף

בצלאל סמוטריץ’ / צילום: רפי קוץ

מירי רגב חשפה בועידת "גלובס" כי תתנגד לתוכנית המטרו ועוררה את זעמו של בצלאל סמוטריץ': "כבר לא יכול לשתוק"

במסגרת ועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס", הכריזה שרת התחבורה במפתיע כי היא מתנגדת לתוכנית המטרו בגוש דן ● דבריה הובילו את השר הקודם לשבור שתיקה: "מדובר באמירה פופוליסטית ומופרכת" ● עקב דבריו, השניים החלו להתקוטט בטוויטר

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ / צילום: איל יצהר, גלובס

"מחירי הדיור יזנקו אבל לא ב-2021. קבלנים לא יצליחו לשרוד סגר שלישי"

בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" נשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו קרא לממשלה לאפשר לחברות בנייה רב-לאומיות לעבוד רק במשותף עם חברות ישראליות ● "30 מיליארד דולר ברחו מישראל לסין – זה הזמן לכחול לבן"

פרופ' איתמר גרוטו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

סערה בוועדת הכלכלה על סוגיית פתיחת הצימרים: פרופ' גרוטו נטש את הישיבה

חבר הכנסת כעס שהצימרים נשארים סגורים ואיתמר גרוטו נטש את הישיבה אחרי שהטיח בו כי הוא "חוצפן" ● הצימרים שבעליהם חיכו לדיון שיכריע את גורלם יישארו סגורים

אוהד מימון / צילום: איל יצהר, גלובס

מקס מקימה חברת פינטק שתפתח טכנולוגיות תשלום

לפי מקס, החברה "העצמאית" החדשה "תעסוק בפיתוח פתרונות תשלומים על בסיס טכנולוגיות מתקדמות (Payments As A Service), ותמזג לתוכה את פעילות החברות קרדיט גארד וכספיט, שנרכשו לאחרונה על ידי הקבוצה"

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו ביום שבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

השבוע האחרון: כולם מחפשים את המט על לוח השחמט

שבעה ימים עד סוף עונת ההצבעה בארה"ב, ולפחות מועמד אחד, דונלד טראמפ, מתרוצץ לאורכה של ארה"ב בחיפוש אחר ניצחון בחירות דחוק, אולי דחוק מאוד ● הסקרים ונתוני הקורונה מוסיפים שלא להאיר לו פנים, אבל הוא מוסיף להאמין שיכה אותם

דלית זילבר, עדיאל שמרון ומרדכי כהן ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

דלית זילבר: "לא נחזור לתמ"א 38. ב-15 שנה חוזקו אלף מבנים, זו בדיחה"

בפאנל "הרפורמות הגדולות שבדרך" בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" אמר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי הסכמי הגג מעמידים בסכנה חלק מהרשויות המקומיות ● מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "ברור שבלי מטרו אין לנו מה לעשות במטרופולין תל אביב"

ארקיע / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

"עדיף חיפושית נוסעת מפרארי שלא זזה": ארקיע ניסתה לקחת מישראייר לקוחות והתגובות לא איחרו לבוא

תושבי אילת שקוראים לחרם, מנכ"ל החברה המתחרה שמפנה לאיזה נזיר שמכר פרארי וטוקבקיסטים שאומרים שכבר עדיף את החיפושית שלפחות זזה (ישראייר) מאשר רכב פרארי יוקרתי שלא זז (ארקיע) ● ארקיע אמנם חוזרת להפעיל את קו אילת-נתב"ג אך נדמה שלחברה שהייתה סגורה במשך 272 ימים לא יהיה "דף חלק" מול קהל הצרכנים שלה

מירי רגב / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

רגב: "אתנגד לתוכנית המטרו. עדיף להשקיע את הכסף בחיבור רכבות בין הפריפריה למרכז"

שרת התחבורה מירי רגב אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של גלובס כי בגוש דן יש כבר שלוש תוכניות רכבת קלה ותוכנית שבילי אופניים ו"אי אפשר לשים את כל הכסף במטרופולין דן" ● בהתייחסה לתחרות חברות התעופה מול האמירויות אמרה רגב: "יצטרכו ללכת למיזוג"

שליחה של "תן ביס" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אחרי וולט: גם תן ביס תיתן הקלות למסעדות

חבילת ההטבות של תן ביס מכוונת להעניק תמיכה מיידית למסעדות הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר ● אותן מסעדות יקבלו הנחה של 25% בעמלות בשירות המשלוחים

מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press

הקורונה שוב משתוללת באירופה: אם לא יצליחו לבלום השבוע את המגפה, הסגר השני בלתי נמנע

מספר המאומתים ביבשת ממשיך לעלות, ובניגוד לגל הראשון שהיה ממוקד במספר אזורים מצומצם - הפעם הנגיף מתפרץ באלפי מוקדים ביבשת ● בינתיים הממשלות עושות כל שביכולתן כדי למנוע סגר נוסף, אך לא בטוח שיוכלו לעמוד בכך לאורך זמן

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

ספקיות האינטרנט בארה"ב מחזירות את תקרות הגלישה שהן השעו לרגל המגפה

ככל שיותר ויותר אמריקאים נשענים על האינטרנט הביתי כדי לעבוד וכדי ללמוד, כך ספקיות האינטרנט גוזרות פרמייה על תקרת שימוש