גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להשקיע כמו גדולים: מנהלי הקרנות האלטרנטיביות המועדפים ע"י המוסדיים

כפי שכתבנו בעבר - דרכיו של המשקיע הקטן אל ההשקעות "הנוצצות" מוגבלות, ולכן הוא יכול להפיק רבות מהצצה את תיקי ההשקעות של הגופים המוסדיים

בלקסטון. מענקיות התחום האלטרנטיבי, שמנהלת 564 מיליארד דולר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
בלקסטון. מענקיות התחום האלטרנטיבי, שמנהלת 564 מיליארד דולר / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"חפשו כל הזמן רעיונות חדשים שאנשים אחרים השתמשו בהם בהצלחה. הרעיון שלכם צריך להיות מקורי רק באופן שבו הוא מותאם לבעיה שאותה אתם מנסים לפתור". תומאס אדיסון.

למרבית המשקיעים הפרטיים והקטנים משאבים ויכולות מוגבלות. הצצה לתיקי הגופים המוסדיים המובילים יכולה להרחיב יכולות אלו. הרגולציה בישראל מאלצת את גופי החיסכון לטווח ארוך לפרסם אחת לרבעון את השקעותיהם ברמת הנכס הבודד, ובדרך זו מתאפשר גם למשקיע הקטן לגלות את הקרנות העולמיות "הנוצצות" יותר.

במקרים רבים יתקשה משקיע קטן להגיע להשקעות "הנוצצות" שמרכיבות את התיק האלטרנטיבי המוסדי, אך כשמצב זה מתאפשר, השקעת מוסדי בכיר מגדילה את הסיכוי כי נערכו מבחנים ובדיקות משמעותיות מצד אותו מוסדי, וכי המוצר עשוי להיות "איכותי" יותר.

החזקות מוסדיים במנהלי קרנות אלטרנטיביים עולמיים

בטור הנוכחי נציג את מנהלי הקרנות האלטרנטיביות העולמיים שאותם בחרו מנהלי תיקי החיסכון לטווח ארוך הישראלי, וזאת על-ידי ספירה פשוטה בתיקי תשעת הגופים הגדולים, וננסה להציג אלטרנטיבות המאפשרות גם למשקיע כשיר קטן הגעה למוצרים המובילים בעולם.

המילטון ליין - המילטון ליין פתחה משרדים בישראל כבר ב-2005, והיא הגורם המנהל הגדול מבחינת נכסים אלטרנטיביים ללקוחות מוסדיים ישראליים. החברה מנהלת ומייעצת בבניית תיקים אלטרנטיביים למוסדיים בעולם כבר 28 שנה, ונסחרת בבורסה בניו יורק בשווי 3.76 מיליארד דולר. המילטון ליין מנהלת 68 מיליארד דולר ומשמשת כיועצת ל-434 מיליארד דולר נכסים אלטרנטיביים נוספים.

לחברה 16 משרדים בפריסה עולמית וכ-400 עובדים. על בסיס עוצמתה בתחום מייצרת המילטון ליין שורה של מוצרים אלטרנטיביים מעניינים כדוגמת קרנות COINVEST, SECONDARY וחוב מזנין.

ARES - מהקבוצות האלטרנטיביות הגדולות בעולם. הקבוצה פועלת משנת 1997 בתחום האלטרנטיבי, ובפרט אשראי, נדל"ן ו-BO. לחברה מעל 120 מיליארד דולר מנוהלים, 1,000 עובדים ומתוכם 400 אנשי מקצוע. קרנות הנדל"ן שלה (ובפרט האירופיות) זוכות להצלחה אצל המוסדיים המקומיים.

HarbourVest - הרבורווסט מתמחים בבחירת מנהלים, בייעוץ ובניהול תיקים אלטרנטיביים ללקוחות מוסדיים. לצד זה מנהלת הרבורווסט קרנות הנהנות מהיתרונות היחסיים הנובעים מגודל התיק שאותו היא מנהלת ומייצרת מוצרי FOF (קרן של קרנות), COINVEST ו-SECONDARY. להרבורווסט 38 שנות ניסיון והיא מנהלת 70 מיליארד דולר ומחזיקה משרדים בישראל.

ICG - מנהלת 45 מיליארד אירו בתחומים אלטרנטיביים ונחשבת למומחית בחוב חוץ-בנקאי בכיר ונחות.

אייפקס - הקרן משקיעה בחברות צמיחה גדולות בארבעה תחומי פעילות עיקריים - טכנולוגיה ותקשורת, רפואה, שירותים פיננסיים ועסקיים, קמעונות וצריכה. הקרן פעילה יותר מ-30 שנה, שבמהלכן גייסה יותר מ-55 מיליארד דולר, מתוכם 10 מיליארד דולר בקרן 10 השנה. בין יתר השקעותיה השקיעה אייפקס בישראל בחברות בזק ותנובה (שאותן מימשה) ובבית ההשקעות פסגות.

אפולו - מגופי ניהול ההשקעות האלטרנטיביים הגדולים והנחשבים בעולם. אפולו פועלת משנת 1990 ומעסיקה כ-1,500 עובדים (500 מנהלי השקעות). אפולו מנהלת 414 מיליארד דולר במגוון מוצרים אלטרנטיביים בקרנות השקעה, אשראי, נדל"ן ותחומים נוספים.

Blackstone - אחת מענקיות התחום האלטרנטיבי, המתמחה בקרנות גידור, קרנות השקעה, אשראי ונדל"ן. החברה הוקמה בשנת 1985 והפכה לסחירה בשנת 2004. בלקסטון מנהלת 564 מיליארד דולר ונסחרת כיום בשווי 63.3 מיליארד דולר.

PANTHEON - פנתאון פועלת משנת 1982 ונחשבת אחת מוותיקות תחום האלטרנטיב בעולם. החברה מנהלת כ-50 מיליארד דולר ופועלת בייעוץ ובניהול תיקים אלטרנטיביים ללקוחות מוסדיים, לצד קרנות ייעודיות בתחומי COINVEST, נדל"ן ו-SECONDARY. לקרן 84 אנשי מקצוע, עשרה0 משרדים ברחבי העולם ונציגות בישראל.

MADISON - קרן חוב נדל"ן ניו-יורקית הפועלת במתן הלוואות לתחומי הנדל"ן השונים - MULTI-FAMILY, מסחר, משרדים, תעשייה ומלונאות. הקרן מתמקדת בפעילות בניו-יורק, בדאלאס ובלוס אנגלס, ועד כה השקיעה מעל ל-12 מיליארד דולר.

INSIGHT - קרן GROWTH, בפרט בתחומי התוכנה, הנחשבת לאחת האיכותיות בתחום. הקרן האחרונה שגוייסה היא ה-11 במספר, ולאורך 25 שנות פעילותה השקיעה Insight ביותר מ-400 חברות סכום של 30 מיליארד דולר, ומתוכן הנפיקה יותר מ-45 חברות.

AVENUE - החברה שהוקמה ב-1995 משקיעה ב-distressed debt וב-special situations. לקרן משרדים בניו יורק ובסיליקון ואלי, שלושה משרדים באירופה וחמישה באסיה. היא מנהלת כ-9.8 מיליארד דולר ולה 175 עובדים.

ENERGY CAPITAL - קרן תשתיות הפועלת בהקמה והחזקה של פרוקטי תשתית וחברות העוסקות בתחום האנרגיה בעיקר בצפון אמריקה. לקרן 57 עובדים.

כפי שניתן להתרשם, מנהלי המוסדיים המובילים פונים ל"ענקי התחום", גופי ענק המנהלים מוצרים אלטרנטיביים לאורך עשרות שנים בהצלחה, בעזרת צוותי ענק, פריסה וניסיון.

COINVEST ,Secondary וכל השאר

כעיקרון, למשקיע הכשיר הקטן סיכויים קלושים להגיע ולו לאחד מהמובילים העולמיים. הפתרונות למשקיע כזה הם ביכולת להיכנס ל"קבוצת השקעה" שתאפשר לו - בעלות נמוכה - גישה למוצרים אלו, ופיזור. כיום ישנם מספר פתרונות אפשריים העונים על הקריטריונים הללו.

קרנות COINVEST - לעיתים, כאשר קרן השקעות מובילה משקיעה בחברת ענק, היא זקוקה למצטרפים ופונה לשותפיה לשם כך. קרנות COINVEST מאפשרות הצטרפות להשקעה בחברות ספציפיות לצד קרנות מובילות עולמיות. קרנות אלו נהנות מדמי ניהול נמוכים יחסית, ומהוות פתרון מעולה לפיזור ולהגעה לניהול של גופים עולמיים מובילים. בישראל מציעים גופים כמו המילטון ליין, פנתאון, והרבורווסט קרנות COINVEST גם למשקיעים כשירים.

קרנות Secondary - קרנות אלו קונות קרנות פעילות ממשקיעים שרוצים לממש החזקות בשוק המשני. ההשקעה בקרנות אלו מאפשרת פיזור בסל קרנות, JCURVE מינימלי ורכישה ב"הנחה" של קרנות פעילות עם תיק קיים. בצד החסרונות, לקרנות אלו דמי ניהול כפולים. גם בתחום זה מופצים בישראל ללקוחות כשירים מוצרים של המילטון ליין, פנתיאון והרבורווסט (DOVER).

קרנות FOF (קרן של קרנות) - מוצר המאפשר כניסה לקבוצת רכישה המשתתפת ברכישת קרנות "חדשות". יתרון המוצר בפיזור וביכולתו לספק גישה למוצרים המובילים. חסרונו בדמי הניהול הכפולים הגבוהים וב-JCURVE הארוך. בישראל מציעים פנתאון והרבורווסט מוצרים מסוג זה.

FEEDER - מוצר המאפשר גישה לקרן ספציפית על-ידי הצטרפות ל"קבוצת רכישה" נקודתית. בישראל מוקמים מפעם לפעם פידרים המאפשרים כניסה לקרנות ספציפיות בסכום נמוך יחסית.

ונסיים בציטוט של הכדורגלן יוהאן קרויף: "לעתים מבלבלים בין מהירות ובין ראיית-הנולד. כשאני מתחיל לרוץ לפני האחרים, נראה שאני מהיר יותר". בהשקעות, כמו בכדורגל, ראיית הנולד תגרום לכם להגיע רחוק ומהר יותר. 

הכותב הוא שותף באופטימום קפיטל - בנקאות להשקעות. אין לראות באמור לעיל ייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה בניירות הערך או בנכסים הפיננסיים ("המוצרים הפיננסיים") המאוזכרים בכתבה או כשידול, במישרין או בעקיפין, לקנות, למכור או להחזיק את המוצרים הפיננסיים כאמור. אין באמור לעיל כדי להחליף שיקול דעת עצמאי ו/או התייעצות עם יועץ מומחה בקשר לעובדות מקרה פרטניות לרבות שיקולי מס. לכותב או גורמים הקשורים עימו יש או יכולות להיות החזקות או עניין אחר במוצרים הפיננסיים המאוזכרים לעיל

עוד כתבות

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו ביום שבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

השבוע האחרון: כולם מחפשים את המט על לוח השחמט

שבעה ימים עד סוף עונת ההצבעה בארה"ב, ולפחות מועמד אחד, דונלד טראמפ, מתרוצץ לאורכה של ארה"ב בחיפוש אחר ניצחון בחירות דחוק, אולי דחוק מאוד ● הסקרים ונתוני הקורונה מוסיפים שלא להאיר לו פנים, אבל הוא מוסיף להאמין שיכה אותם

אוהד מימון / צילום: איל יצהר, גלובס

מקס מקימה חברת פינטק שתפתח טכנולוגיות תשלום

לפי מקס, החברה "העצמאית" החדשה "תעסוק בפיתוח פתרונות תשלומים על בסיס טכנולוגיות מתקדמות (Payments As A Service), ותמזג לתוכה את פעילות החברות קרדיט גארד וכספיט, שנרכשו לאחרונה על ידי הקבוצה"

עדיאל שמרון ומירי רגב / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מה עשה הנגיף לשוק? ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס

המגפה הכתה קשות בענפי הנדל"ן המסחרי, המשרדים והמלונאות, ועדיין מוקדם לקבוע מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח על התחום ● בוועידה השנתית של "גלובס" שהתקיימה אונליין השתתפו השרה מירי רגב, מנהל רמ"י היוצא עדיאל שמרון ובכירי ענף נוספים לדיון באתגרים ובצעדים שמחכים להכרעה

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

מבקר המדינה נותן ציון נכשל למשרד החינוך: 150 אלף מחשבים נרכשו ללמידה מרחוק, אבל למי הם יימסרו?

דוח המבקר על הלמידה מרחוק מצביע על כישלון משרד החינוך במשימה ● בשל אי המוכנות, הכשל באיסוף המידע והיעדר עבודת מטה, החלה שנת הלימודים כאשר למאות אלפי תלמידים אין מכשירי קצה

אלונה בר און, מו"ל גלובס, ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אלונה בר און: "למילים שלנו יש ערך וכוח, השאלה היא מה עושים איתו"

מו"ל "גלובס" פתחה את ועידת ישראל לנדל"ן ואמרה: "הכוח של העיתונות נובע מזה שאנשים שמים את התודעה שלהם בידיים שלנו. בסיקור התחום אנחנו שואפים להגיד מה כן ולא רק מה לא: לבנות ולא להרוס"

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ככנרים ללא מנצח: דוח המבקר הביא את הנחת הסלב לאבסורד

בדוח שכותרתו היא "התמודדות מדינת ישראל עם משבר הקורונה" נראה שנעלמו שרי הממשלה ורה"מ ● לבחון את המערכת הממשלתית מבלי לבדוק את תפקוד ראש הממשלה, חורג ממידת הסבירות ●  עולה ממנו שמערכות הבריאות, החינוך, השב"כ, הביטוח הלאומי - כולן פועלות עצמאית

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ההנפקה הראשונית הגדולה אי פעם: אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא, תגייס 34.5 מיליארד דולר

חברת הפינטק הסינית, שייסד ג‘ק מא, צפויה לגייס לפחות 34 מיליארד דולר בבורסות בהונג קונג ושנחאי ● החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, מה שייתן לאנט גרופ שווי שוק של 313 מיליארד דולר כבר בהנפקה

ישיבת בני עקיבא בכפר מימון / צילום: יודקה

בני עקיבא תובעים מיליון שקל פיצוי מתאגיד השידור: "תחקיר רווי טעויות ומסגור שקרי"

מרכז ישיבות בני עקיבא ומנכ"לה, אלחנן גלט, הגישו תביעה נגד תאגיד השידור הציבורי זאת לאחר כתבת תחקיר שפרסם בחודש אוגוסט ● בתחקיר נטען כי בישיבות "מעדיפים לבצע עסקאות נדל"ן על חשבון רווחת התלמידים" ● כאן חדשות: "נתייחס לטענות בבית המשפט"

ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני המשפט האזרחי / צילום: איל יצהר, גלובס

המשנה ליועמ"ש: "אם לא יהיה רצון ממשלתי לקדם את המטרו אין סיכוי שהפרויקט יקרום עור וגידים"

"בינתיים אנחנו ממשיכים בהליכי התכנון ואז התכנון מתקדם ואני מניח שיהיה דיון ממשלתי מה הלאה", כך אמר ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בוועידת ישראל לנדל"ן, בהתייחסות להתנגדותה של השרה מירי רגב לתוכנית המטרו

ג'ו ביידן ובנו האנטר / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מרוסיה באהבה? הדגלים האדומים מעל פרשת המחשב של בנו של ביידן

בתחילת החודש פורסמה כתבה מרעישה ב"ניו יורק פוסט": העיתון השיג עדויות שמוכיחות לכאורה שבעוד שאביו כיהן כסגן נשיא, הוא נפגש איתו ועם ואיש עסקים אוקראיני ● רועי צינמן, לשעבר מפקד באמ"ן אומר כי הפרסום מעלה סימני שאלה באשר למעורבות רוסית בהשגת והפצת החומרים ● האזינו

דובאי ממעוף הציפור / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

שכירות של אפס דירהאם לחצי שנה: כך מנסה דובאי לפתות עסקים זרים

אחד מאזורי הסחר החופשי הגדולים באמירויות (ויש 42 אזורים כאלה שם), דובאי מולטי קומודיטיז סנטר, מציע לחברות ועסקים זרים לפתוח את העסק שלהם אצלו ● המרכז שוכן בבניין אלמס במרכז דובאי, ומשרת אלפי חברות מכל העולם בתחומים שונים ● ומי השכנים? בורסת היהלומים של דובאי

אבי חימי/  צילום: יונתן בלום

לשכת עורכי הדין מקדמת רפורמה: בחינת הסמכה לפני ההתמחות

הלשכה תציע בוועדה לבחינת הליך ההסמכה שתתכנס לראשונה בשבוע הבא, כי הבחינות ייערכו בתום התואר וכתנאי להתחלת ההתמחות ● זאת, בניגוד למצב כיום שהן נערכות בתום שנה וחצי של התמחות

חיסון נגד שפעת.  / צילום: רויטרס

מבקר המדינה: הקופות ומשרד הבריאות לא נערכו כראוי לחלוקת החיסונים לשפעת

דוח מבקר המדינה לעניין "רפואת קהילה בעת מגפה" קובע כי אף שישראל הזמינה 3.4 מיליון חיסונים נגד שפעת, משרד הבריאות לא נערך כמו שצריך לחלוקתם ● בין הכשלים: מחסור בכוח אדם, אי קביעת קריטריונים לאוכלוסיות מעודפות לקבלת החיסון וחוסר בהסדרת התנאים הפיזיים לשמירת בטיחות המטפלים והמטופלים

מיטל טויסטר-רוזנטל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אין ספק שיש משבר דיור חריף, והקורונה החריפה אותו"

כך אמרה עו"ד מיטל טויסטר-רוזנטל, שותפה במשרד עפר טויסטר ושות' בפאנל שכותרתו "בפתח עשור של מגה התחדשות עירונית" שנערך במסגרת ועידת גלובס לנדל"ן

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג / צילום: Francisco Seco, Associated Press

פייסבוק מתכוננת למקרה של תסיסה אזרחית אחרי הבחירות בארה"ב

הרשת החברתית הכינה כלים להתמודד עם התסיסה שכוללים האטת ההפצה של פוסטים מסוימים, ושינוי הזנת החדשות למשתמשים

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

איגוד חברות האשראי מבקש להצטרף להליך חדלות הפירעון של אלדד פרי

זאת לאור החשש שלו, כי באם בית המשפט יכריע שקרן אקספו, שליוותה את הפרויקטים של פרי בסכום כולל של כ-200 מיליון שקל, אינה נושה מובטח - הדבר עלול להשפיע על כלל הענף

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

למשרד הבריאות עדיין אין כלי לניהול יעיל של מערך החקירות האפידמיולוגיות

שמונה חודשים לאחר תחילת התפשטות הקורונה מצביע מבקר המדינה על שורה של כשלים בהקמת המערכת לקטיעת שרשראות ההדבקה ● בין הכשלים: מספר חוקרים נמוך ביחס לאוכלוסייה, שיטות עבודה מיושנות ומערכת ממוחשבת מסורבלת

בצלאל סמוטריץ’ / צילום: רפי קוץ

מירי רגב חשפה בועידת "גלובס" כי תתנגד לתוכנית המטרו ועוררה את זעמו של בצלאל סמוטריץ': "כבר לא יכול לשתוק"

במסגרת ועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס", הכריזה שרת התחבורה במפתיע כי היא מתנגדת לתוכנית המטרו בגוש דן ● דבריה הובילו את השר הקודם לשבור שתיקה: "מדובר באמירה פופוליסטית ומופרכת" ● עקב דבריו, השניים החלו להתקוטט בטוויטר

מירי רגב / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

רגב: "אתנגד לתוכנית המטרו. עדיף להשקיע את הכסף בחיבור רכבות בין הפריפריה למרכז"

שרת התחבורה מירי רגב אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של גלובס כי בגוש דן יש כבר שלוש תוכניות רכבת קלה ותוכנית שבילי אופניים ו"אי אפשר לשים את כל הכסף במטרופולין דן" ● בהתייחסה לתחרות חברות התעופה מול האמירויות אמרה רגב: "יצטרכו ללכת למיזוג"

ארקיע / צילום: יחצ

לאור הביקוש הרב: ארקיע מקדימה את מועד השקת הקו לאמירויות

בדובאי אין חובת בידוד בהלוך והנכנסים לישראל פטורים מבידוד משום שאיחוד האמירויות מוגדרת כמדינה ירוקה