גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם זה ההימור המיסתורי שאחראי לתיקון החד בשוק האמריקאי?

התאגיד היפני שמוביל המיליארדר מסיושי סאן, השקיע באחרונה מיליארדי דולרים באופציות על מניות הטכנולוגיה הגואות, לדברי מקורות של "וול סטריט ג'ורנל"

סופטבנק / צילום: רויטרס
סופטבנק / צילום: רויטרס

משקיעים שעוקבים אחרי עליית מניות הטכנולוגיה לרמות מפחידות, וגם אחרי הירידה שלהן בשבוע שעבר, מדברים כמעט אך ורק על עסקה אחת - הימור ענקי ומסתורי על עמק הסיליקון, שיכול למשוך את השוק כלפי מעלה יחד עמו.

המשקיע מאחורי ההימור הזה, לפי יודעי דבר, הוא התאגיד היפני סופטבנק גרופ, שקנה אופציות על מניות טכנולוגיה ששוות כ-50 מיליארד דולר. משקיעים ואנליסטים שיודעים על הפעילות הזאת, אך אינם יודעים הרבה על מי שעומד מאחוריה, אומרים כי היא הציתה את מגזר הטכנולוגיה האמריקאי, שהיקפו מניע את שוק המניות הרחב. דובר של סופטבנק סירב להגיב לפניית "וול סטריט ג'ורנל" בנוגע לפעילות זו.

שוק המניות האמריקאי עלה מחדש לשיאי גובה השנה, למרות המכה הכואבת שקיבלה כלכלת ארה"ב ממגפת הקורונה. מניות הטכנולוגיה הובילו את הגאות בשוק, כאשר עבודה, לימודים ובידור עברו בעיקר לאינטרנט, אבל בשבועות האחרונים הן נכנסו לשלב חדש.

לפני הנסיגה של השבוע שעבר, אפל הוסיפה לעצמה שווי שוק של כמעט 700 מיליארד דולר מאז סוף יולי, ומניית טסלה יותר מהכפילה את ערכה, והכניסה את יצרנית הרכב החשמלי למועדון 10 החברות השוות ביותר בעולם. דיווחים לרשויות הפיקוח מראים כי סופטבנק רכשה קרוב ל-4 מיליארד דולר במניות של ענקיות טכנולוגיה כמו אמזון, מיקרוסופט ונטפליקס באביב האחרון, בתוספת החזקה בטסלה. בדיווחים האלה לא נכללו עסקאות אופציות מאסיביות, שאמורות להשתלם אם שוק המניות יעלה לרמה מסוימת, שתנעל את הרווחים, לדברי המקורות.

סופטבנק קנתה כמות כמעט שווה של אופציות קנייה (call) שקשורות למניות שהיא רכשה, וגם למניות אחרות, לפי המקורות שעמם שוחח "וול סטריט ג'ורנל". התאגיד היפני קנה גם אוצפיות call במחירים גבוהים הרבה יותר. כך יוכל סופטבנק להרוויח מריצה קצרת מועד של המניות, ולגרוף את הרווחים האלה ממכירת הפוזיציות שלו לצדדים מעוניינים.

משקיעים משלמים פרמיה קטנה ברכישת אופציות, שמעניקה להם חשיפה לכמות מניות גדולה הרבה יותר. במקרה של סופטבנק, אותה קנייה של כ-4 מיליארד דולר באופציות יצרה חשיפה לכ-50 מיליארד דולר במניות.

נאסד"ק סגר את השבוע הגרוע מאז מרץ

קומץ של מניות הייטק מאסיביות - אפל, מיקרוסופט, אמזון, פייסבוק ואלפאבית (גוגל) - מהווה כרבע מהשווי של כל מדד 500 S&P. מניות אלה לוקחות את שוק המניות הרחב יחד עמן כשהן עולות או יורדות. העלייה הדרמטית של השבועות האחרונים העלתה את שוק המניות לשיאים חדשים, אבל העלתה חששות ממימושים מסוכנים שיגררו איתם את כל שוק המניות.

האפשרות של תרחיש כזה הומחשה ביום שישי האחרון, כאשר מדד נאסד"ק עתיר מניות הטכנולוגיה ירד ב-1.3% זה היום השני ברציפות, וסיים את השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ האחרון.

סוחרי מניות אומרים שאפשר להסביר חלקית את הדינמיקה בשוק בהשקעות כמו זו של סופטבנק. פעילות האופציות כה נרחבת, שסוחרים סבורים כי היא עזרה לחזק את הראלי במניות הטכנולוגיה ויצרה דינמיקה לא רגילה בשווקים. פוזיציות האופציות של סופטבנק נחשפו לראשונה בדיווח של "פייננשל טיימס" הבריטי.

אסטרטגיות של אופציות מילאו תפקיד בעליות של מניות כמו Salesforce.com, שזינקה ב-26% ביום אחד אחרי פרסום התוצאות הכספיות שלה, לדברי סוחרים בשוק.

אופציות הן חוזים שמאפשרים למשקיעים לקנות או למכור מניות במחיר ספציפי מאוחר יותר. אופציות קנייה, call, מעניקות את הזכות לקנות, ואופציות put את הזכות למכור. סוחרים יכולים להשתמש בהן כדי להמר על כיוון המניות או לגדר את התיקים שלהם.

משקיעים קונים חוזי אופציות שקשורים למניות יחידות או למדדים רחבים כמו 500 P&S או נאסד"ק המשולב. כשהבנקים והברוקרים מארגנים אופציות למשקיעים, הם נשארים עם חשיפה משלהם לשווקים. כדי לאפס את החשיפה הזו, דילרים של אופציות קונים נגזרים ומניות. במקרה של אופציות קנייה, הרכישות האלה יכולות לתת למניות ולמדדים עוד תנופה כלפי מעלה. כשהמניות עולות, הם צריכים לגדר יותר - כלומר, לקנות עוד אופציות - מה שמוסיף דלק למדורה. פעילות גידור כזו יכולה לחזק את התנודות, גם כשהשוק נוטה לרדת.

לדברי סוחרים, יש עסקאות אופציות ענקיות שכוללות קניית אופציות call על מניות, כמו אמזון, Adobe, נטפליקס, פייסבוק ומיקרוסופט, שמייצרות סביבן דיבורים בוול סטריט. חלק מפעילות האופציות הזו מגיעה ממשקיעים פרטיים, שנמשכים לאתרי מסחר חינמיים כמו רובינהוד (Robinhood Markets). וכמו שסופטבנק מדגים, יש גם תפקיד גדול שממלאים משקיעים מוסדיים בקלחת המסחר של אופציות הטכנולוגיה.

"זה מחזק את התנודתיות", אמר דני קירש, מנהל יחידת האופציות בחברת הברוקרים קורנרסטון מאקרו על הגאות בפעילות באופציות הטכנולוגיה. "לכן, המגמות האלה נמתחות מאוד לשני הכיוונים".

סופבנק סיכמה את השנה הגרועה בתולדותיה

תאגיד סופטבנק התפרסם בעיקר בזכות קרן ויז'ן שלו - קרן של 100 מיליארד דולר, שמשקיעה בחברות סטארט-אפ כמו אובר או בייטדאנס, הבעלים של אפליקציית טיק טוק. אבל ביולי האחרון הכריז מסיושי סאן, המייסד והמנכ"ל של סופטבנק, על יחידה חדשה להשקעות בשווקים ציבוריים, שמזכירה קרן גידור בהיקף ובטקטיקות שלה.

חלק מהיחידה הזו כולל קרן של 555 מיליון דולר ל-12 שנים, ששליש ממנה הוא כספו האישי של סאן. היא מוסיפה עוד זרוע לאמביציות ההשקעה בנכסים רבים חובקות העולם של סופטבנק. סאן, שפועל לעתים על סמך תחושות בטן, קבע את הסכום הזה, 555, מפני שביפנית הוא מבוטא כמו המילים go, go, go (לך, לך, לך).

סופטבנק התאוששה רק באחרונה מקשיים רציניים. ההימור שלה על חברת חללי העבודה WeWork נכשל, וחייב אותה לחלץ את החברה מחובות. השקעות מרוכזות שלה בחברות שירותי ההסעות כמו אובר נפגעו, כשמגפת הקורונה הובילה להפסקת נסיעות. סופטבנק דיווחה על הפסד של 9 מיליארד דולר בשנת העסקים שהסתיימה במרץ האחרון - השנה הגרועה ביותר בתולדותיה.

מניית סופטבנק קרסה במרץ, והחברה הכריזה על מפנה אסטרטגי - ולפיו, היא תממש נכסים שלה ב-40 מיליארד דולר. הנתון הזה עלה כבר ליותר מ-50 מיליארד דולר, והוא יכלול את מכירת ההחזקות בחברת טי-מובייל ארה"ב, בענקית המסחר האלקטרוני הסינית עליבאבא גרופ וגם בחברה הבת היפנית בתחום הטלקום.

חלק גדול מהמזומנים האלה של סופטבנק יועד תחילה לקנייה חוזרת של מניות התאגיד ולפדיון אג"ח, אבל סופטבנק עצרה את קניית המניות שהיא הכריזה במרץ, אחרי שהמניה עלתה בתלילות. סאן הודיע שסופטבנק לא ממהרת לפדות עוד אג"ח שלה מתוך סכום של 47 מיליארד דולר, מכיוון שיש לחברה די מזומנים לכסות פדיונות בשנתיים הקרובות, ובעלי האג"ח לא מעוניינים במיוחד למכור אותן.

זהו שינוי כיוון עבור סאן, שידוע כמהמר לטווח ארוך על חברות הייטק צעירות, כולל ההימור בסך 20 מיליארד דולר על עליבאבא בשנת 2000. הקרן שלו תשקיע במקום זאת בעיקר במניות נזילות מאוד של חברות בורסאיות, עם שימוש רציני בנגזרים ובמינוף כדי להקפיץ את התשואות.

כמה בעלי מניות של סופטבנק לא מאושרים מיחידת ההשקעות החדשה. הם עצמם משקיעים במניות הייטק, ומתפלאים על כך שסופטבנק עומדת לעשות אותו דבר. סאן, שמחזיק בשליש מקרן המסחר במניות, הבטיח לכסות חלק מהפסדי הקרן אם היא יימצא כי היא תפסיד בסוף חייה בעוד 12-14 שנים, לדברי סופטבנק.

כשהוא נשאל על ההחזקה שלו בכנס משקיעים וירטואלי בחודש שעבר, אמר סאן שהוא רוצה לקחת סיכונים כדי לקבל אפסייד (סיכוי לעלייה), לפי שני מקורות שנכחו בפגישה. "אני לא טיפוס של בונוסים ומשכורות", הוא אמר למשקיעים, לדברי אחד המשתתפים בכנס. 

עוד כתבות

מיכאל מייקסנר, מנכ"ל רכבת ישראל  / צילום: איל יצהר, גלובס

מנכ"ל הרכבת: "נקים מרכזים נדל"ניים סביב התחנות ונחשמל עוד ועוד קווים"

מנכ"ל רכבת ישראל מיכה מייקסנר הבטיח בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" לקצר בחצי את זמן הנסיעה בין המטרופולינים ● עוד חשף כי מתגבש הסכם שבמסגרת חוק ההסדרים יאפשר לרכבת להכניס שותפים עסקיים מעולם הנדל"ן: "התחנות הופכות להיות 'האב' שלם"

עדיאל שמרון ומירי רגב / צילום: איל יצהר, אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מה עשה הנגיף לשוק? ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס

המגפה הכתה קשות בענפי הנדל"ן המסחרי, המשרדים והמלונאות, ועדיין מוקדם לקבוע מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח על התחום ● בוועידה השנתית של "גלובס" שהתקיימה אונליין השתתפו השרה מירי רגב, מנהל רמ"י היוצא עדיאל שמרון ובכירי ענף נוספים לדיון באתגרים ובצעדים שמחכים להכרעה

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

ספקיות האינטרנט בארה"ב מחזירות את תקרות הגלישה שהן השעו לרגל המגפה

ככל שיותר ויותר אמריקאים נשענים על האינטרנט הביתי כדי לעבוד וכדי ללמוד, כך ספקיות האינטרנט גוזרות פרמייה על תקרת שימוש

דובאי ממעוף הציפור / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

שכירות של אפס דירהאם לחצי שנה: כך מנסה דובאי לפתות עסקים זרים

אחד מאזורי הסחר החופשי הגדולים באמירויות (ויש 42 אזורים כאלה שם), דובאי מולטי קומודיטיז סנטר, מציע לחברות ועסקים זרים לפתוח את העסק שלהם אצלו ● המרכז שוכן בבניין אלמס במרכז דובאי, ומשרת אלפי חברות מכל העולם בתחומים שונים ● ומי השכנים? בורסת היהלומים של דובאי

איכון סלולרי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

מבקר המדינה על איכוני השב"כ: צריך למצוא חלופה אזרחית

המבקר משבח את מאמצי הארגון לשמירה על פרטיות האזרחים, אך מציין כי בפועל שיעור האנשים שהתבררו כחולים מבין אלו שאותרו בידי השב"כ ונשלחו לבידוד, עומד על 4.6% בלבד ● כחלופה לאיכונים, המבקר ממליץ לחזק את מערך החקירות האפידמיולוגיות באמצעות תישאול

האחים שלומי ויוסי אמיר, בעלי פרשמרקט / צילום: יח"צ

יינות ביתן ממשיכה להצטמק, פרשמרקט ממשיכה להתרחב: תרכוש מביתן 3 סניפים ב-47 מיליון שקל

מדובר בשני סניפים בעיר אשדוד וסניף אחד בפתח תקווה בשטח מסחרי כולל של כ-3,000 מ"ר ● פרשמרקט מציינת כי במסגרת ההסכם, התחייבה המוכרת, יינות ביתן-מגה, לאי תחרות בתחום הפעילות הנרכשת

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות בצל העלייה בתחלואה לשיא יומי

מדד הנאסד"ק איבד 1.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%, ומדד S&P 500 נפל ב-1.9% ● מדד הפחד זינק ב-20%; הנפט צנח ב-3.6% ● מניות התעופה והקרוזים בלטו בירידות ● אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא הסינית, תגייס 34.5 מיליארד דולר (מחוץ לארה"ב) בהנפקה הגדולה בהיסטוריה

מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press

הקורונה שוב משתוללת באירופה: אם לא יצליחו לבלום השבוע את המגפה, הסגר השני בלתי נמנע

מספר המאומתים ביבשת ממשיך לעלות, ובניגוד לגל הראשון שהיה ממוקד במספר אזורים מצומצם - הפעם הנגיף מתפרץ באלפי מוקדים ביבשת ● בינתיים הממשלות עושות כל שביכולתן כדי למנוע סגר נוסף, אך לא בטוח שיוכלו לעמוד בכך לאורך זמן

שליחה של "תן ביס" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אחרי וולט: גם תן ביס תיתן הקלות למסעדות

חבילת ההטבות של תן ביס מכוונת להעניק תמיכה מיידית למסעדות הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר ● אותן מסעדות יקבלו הנחה של 25% בעמלות בשירות המשלוחים

רביב צולר, מנכ"ל כיל / צילום: נטלי כהן קדוש

איי.סי.אל רוכשת חברת דשנים מיוחדים מברזיל בכ-120 מיליון דולר

השלמת הרכישה צפויה בתחילת 2021, "בכפוף להשלמת תנאי סגירה מקובלים" ● לחברה הנרכשת, פרטילאקווה, "יש יותר מ-100 מוצרים שונים והיא מציעה מגוון פתרונות למחזור חיים מלא של הצמח"

עו"ד אילנה סקר / צילום: איל יצהר, גלובס

מקורבת לאפי נוה מתמודדת לבד על קדנציה נוספת בוועדה לבחירת שופטים מטעם לשכת עוה"ד

יממה לפני שמסתיים שלב הגשת המועמדויות לתפקיד נציגת לשכת עוה"ד בוועדה לבחירת שופטים, והמועמדת היחידה שהגישה עד כה את מועמדותה לתפקיד החשוב היא עו"ד אילנה סקר, הנציגה הנוכחית של הלשכה בוועדה ● סקר נחשבת מקורבת מאוד לאפי נוה וסייעה לבחירתה של אתי כרייף לשופטת

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

למשרד הבריאות עדיין אין כלי לניהול יעיל של מערך החקירות האפידמיולוגיות

שמונה חודשים לאחר תחילת התפשטות הקורונה מצביע מבקר המדינה על שורה של כשלים בהקמת המערכת לקטיעת שרשראות ההדבקה ● בין הכשלים: מספר חוקרים נמוך ביחס לאוכלוסייה, שיטות עבודה מיושנות ומערכת ממוחשבת מסורבלת

טראמפ בעצרת בחירות באוהיו ביום שבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

השבוע האחרון: כולם מחפשים את המט על לוח השחמט

שבעה ימים עד סוף עונת ההצבעה בארה"ב, ולפחות מועמד אחד, דונלד טראמפ, מתרוצץ לאורכה של ארה"ב בחיפוש אחר ניצחון בחירות דחוק, אולי דחוק מאוד ● הסקרים ונתוני הקורונה מוסיפים שלא להאיר לו פנים, אבל הוא מוסיף להאמין שיכה אותם

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ההנפקה הראשונית הגדולה אי פעם: אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא, תגייס 34.5 מיליארד דולר

חברת הפינטק הסינית, שייסד ג‘ק מא, צפויה לגייס לפחות 34 מיליארד דולר בבורסות בהונג קונג ושנחאי ● החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, מה שייתן לאנט גרופ שווי שוק של 313 מיליארד דולר כבר בהנפקה

קניון MY MALL בלימסול, קפריסין / צילום: מצגת החברה

האם קרן מקטאר תסייע בהחזר עיקר החוב לנושי בסר אירופה?

דווקא בתקופת הקורונה נעשה ניסיון נוסף לממש את קניון MYMALL בקפריסין, שהוא הנכס העיקרי שהותירה חברת הנדל"ן שקרסה, ולהשיב חלק משמעותי מחוב של 100 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

דלית זילבר, עדיאל שמרון ומרדכי כהן ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

דלית זילבר: "לא נחזור לתמ"א 38. ב-15 שנה חוזקו אלף מבנים, זו בדיחה"

בפאנל "הרפורמות הגדולות שבדרך" בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" אמר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי הסכמי הגג מעמידים בסכנה חלק מהרשויות המקומיות ● מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "ברור שבלי מטרו אין לנו מה לעשות במטרופולין תל אביב"

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

איגוד חברות האשראי מבקש להצטרף להליך חדלות הפירעון של אלדד פרי

זאת לאור החשש שלו, כי באם בית המשפט יכריע שקרן אקספו, שליוותה את הפרויקטים של פרי בסכום כולל של כ-200 מיליון שקל, אינה נושה מובטח - הדבר עלול להשפיע על כלל הענף

ניר ינושבסקי, סנ"צ ליאת קילנר, חזי שוורצמן וד"ר הדס תגרי, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

גזרים במקום מקלות: איך לטפל בבעיית התאונות באתרי בנייה

במסגרת ועידת גלובס לנדל"ן דנו ניר ינושבסקי, סנ"צ ליאת קילנר, חזי שוורצמן וד"ר הדס תגרי דנו בפעולות הפיקוח שנעשו במטרה להוריד את מספר הנפגעים והמתים ● את הפאנל בעניין הבטיחות והמאבק בתאונות העבודה באתרי הבניה פתחה הידיעה על מותו של פועל היום באחד מהאתרים

מתקנים סולאריים של משק אנרגיה / צילום: מצגת החברה

משק אנרגיה גייסה 220 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ייעודי למימון פרויקטים סולאריים

משק אנרגיה, בה גרעין השליטה מורכב מהארגונים הכלכליים של הקיבוצים, הבטיחה גיוס ממוסדיים בהנפקת סדרת אג"ח חדשה ● חן מלמד, מנכ"ל משק אנרגיה: "הביקושים הגבוהים שנרשמו כבר בשלב המוסדי, מעידים על הצלחת המודל שיביא ערך רב לחברה ולבעלי המניות"

צחי גולן, יעל סלומון ועדי קין קרני, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהלת אגף המטרו במינהל התכנון: "בלי המטרו מטרופולין גוש דן יקרוס"

יעל סלומון, מנהלת אגף מטרו במינהל התכנון, אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" כי בלי המטרו לא יהיה פתרון תחבורתי הולם למטרופולין גוש דן הגדל ● גם ערן כהן, מנכ"ל בומברדייה, טען כי עקב המצב התחבורתי בישראל, לא ניתן לוותר על המטרו