גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם גילה גמליאל היא חלוצת הנפקת המיעוט בישראל? התשובה בדואר

האם באמת אין תקדים להפרטה החלקית של החברה לאיכות הסביבה? גילה גמליאל לא מדייקת ● "המשרוקית של גלובס"

גילה גמליאל, הליכוד / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
גילה גמליאל, הליכוד / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל התגאתה בפני עוקביה במעשה חלוצי: ליווי ראשון בהיסטוריה של הפרטה חלקית בחברה ממשלתית. "הפרטה היא הדרך הנכונה לחיזוק השוק החופשי והכלכלה הישראלית!", היא כתבה בטוויטר. "אני מובילה את ההנפקה של החברה לשירותי איכות הסביבה. זוהי הנפקת המיעוט הראשונה של חברה ממשלתית בישראל, שתעודד השקעות פרטיות, תחזק את הכלכלה ותשפר את הטיפול בתחומי איכות הסביבה".

גמליאל צירפה לציוץ דיווח של חברנו עמירם ברקת ב"גלובס" על החלטה טרייה של ועדת השרים להפרטה. ובאמת, הוועדה אישרה החודש להנפיק בבורסה 49% ממניות החברה לשירותי איכות הסביבה, שעוסקת בטיפול בפסולת מסוכנת ובטיהור קרקעות. במילים פשוטות, המדינה רוצה לצרף שותפים זוטרים שיזרימו כסף חדש לקופת החברה, יזכו בנתח מהרווחים, אבל לא יקבלו שליטה.

האם זה באמת תקדים היסטורי? הרעיון למכור אחזקות מיעוט בחברות ממשלתיות הוא לא חדש. הממשלה כבר אישרה ב-2014 לוח זמנים מפורט להפרטה חלקית של שורת חברות, ובהן נתג"ז, התעשייה האווירית, רפא"ל, דואר ישראל, ואחרונה חביבה - החברה שכפופה היום לגמליאל. חלק מההפרטות נועדו להתחיל ב-2015, אבל כמעט כולן נותרו על הנייר.

גם הנפקת החברה של גמליאל נמצאת רק בתחילת הדרך. כן, החברה רווחית ושווה להערכת הממשלה 300-250 מיליון שקל. אבל ועדת השרים להפרטה לא קבעה מתי המכירה תתחיל, והממשלה עדיין לא אישרה תנאי הכרחי לצעד כזה - "צו שירותים חיוניים", שיבטיח שההפרטה לא תפגע באינטרס הציבורי.

תאמרו, גם מסע של אלף מילין מתחיל בצעד אחד, וגמליאל צועדת במקום שכף רגל אדם לא דרכה בו. ובכן, לא בדיוק.

אם תסורו לגן הטכנולוגי במלחה שבירושלים בין 09:00 ל-17:30, תיכנסו ללובי של בניין 2-3, תעלו לקומה 8 ותחפשו את חדר 831 - תמצאו לפניכם קופסה ובה חריץ. זו התיבה להגשת ההצעות לרכישת 20% מדואר ישראל. אם יש לכם כסף פנוי וחיבה לבולים, תצטרכו למהר: התיבה תינעל עוד שבועיים, ולא - אי-אפשר לשלוח הצעות בדואר.

ועדת השרים להפרטה אישרה עוד ביולי 2018 להפריט עד 40% מהדואר בשתי פעימות. בשלב שכבר התחיל יימכרו 20% מהמניות למשקיע אסטרטגי יחיד, בהליך שדומה למכרז. כעבור שנתיים לכל היותר יימכרו עוד 20% בהנפקה לציבור בבורסה. צו האינטרסים החיוניים טרם אושר בממשלה, אבל פורסם להערות הציבור ביוני השנה. אם לא יהיו עיכובים, המשקיע האסטרטגי ייבחר בתחילת 2021.

בשורה התחתונה: דברי גמליאל חצי נכונים. עד היום לא הושלמה הנפקת מיעוט של שום חברה ממשלתית. אבל הנפקת הדואר נמצאת בשלב מתקדם, ואמורה להתבצע לפני הנפקת החברה לשירותי איכות הסביבה.

תיקון: כפי שהעירו לנו קוראות ערניות, הפרטות מיעוט של חברות ממשלתיות נעשו עוד לפני הפרטת הדואר. בכמה מקרים, המדינה התכוונה מלכתחילה למכור את השליטה בחברה, אבל התהליך לא הושלם והיא נשארה עם רוב המניות. אבל היו הפרטות שתוכננו מראש כהנפקות מיעוט.

דוגמה אחת היא עשות אשקלון, שהוקמה בשנות ה-50 כחברה פרטית ונרכשה ב-1967 בידי תעש הממשלתית. בשנות ה-90 תוכננה הנפקה של שליש ממניותיה לעובדי החברה ולציבור. בסופו של דבר נמכרו בבורסה 12.5% מהמניות, ואחר כך עוד 2.5%. ב-2004 נעשה ניסיון להפריט את עשות באופן מלא, אבל חשדות לאי סדרים הביאו את מבקר המדינה לבדוק את המכירה והיא נעצרה. עשות חדלה לבסוף להיות חברה ממשלתית ב-2018, כאשר תעש - החברה האם שלה - נמכרה לאלביט. כיום אלביט מחזיקה בכ-85% ממניות עשות והציבור ב-15%.

חברה ממשלתית אחרת שהופרטה תחילה באופן חלקי היא כימיקלים לישראל. בתחילת שנות ה-90, המדינה הנפיקה בבורסה 20% ממניותיה. בהמשך העשור נמכרו מניות נוספות לשאול אייזנברג, בשתי עסקות, והמדינה נותרה עם אחזקת מיעוט בלבד.

 

תחקיר: ארן רונדל

עוד כתבות

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

"ההשוואה ל-WeWork לגיטימית, אבל לנו יש מרכיב טכנולוגי מאוד חזק"

מייסדי פבריק הגיעו מרקע טכנולוגי, אך החליטו לקפוץ ראש אל תוך עולם נדל"ני ומסורתי כדי לבנות רשתות אספקה לקמעונאיות, בין השאר בעזרת מחסנים מבוססי רובוטיקה • הקורונה הקפיצה את הביקוש, אך המנכ"ל אלרם גורן אומר: "אם לא נקים מאות מתקנים בתוך 3-4 שנים, לא נהיה רלוונטיים"

מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: מכירות בתים צמודי קרקע עולות בעקבות משבר הקורונה

הקונים מחפשים חלל נרחב ושקט, ובתים פרטיים נמכרים יותר טוב מדירות בבניינים ובבתים משותפים

מסגד שייח' זאיד באבו דאבי. בנייתו נמשכה כעשור / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק בורג' חליפה: אתרי התיירות שחייבים לראות בבחריין ובאמירויות

המגדל הכי גבוה בעולם, הקניון הגדול ביותר, המסגד המפואר ומתחם הסקי המקורה (שגם הוא, איך לא, העצום ביותר כרגע) ● אלו היעדים המתוירים שתרצו להצטלם בהם, ומה חשוב לעשות ולא לעשות כשתגיעו אליהם ● צ'ק אין

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

האיש השני העשיר בעולם מתכוון לעבור דירה, ולהרוויח בשל כך הון

לפי דיווח של "CNBC", אלון מאסק מתכוון לעזוב את קליפורניה ולעבור לטקסס, שבה אין מסי הכנסה

גברים מסאיים עם מסכות נגד קורונה בקניה, בחודש אוגוסט / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

"הכעס באפריקה יגיע כשנראה שבאירופה החיסונים אכן יעילים"

ראבי רדי, מנכ"ל בנק הדם באפריקה, מספר שממשלות באפריקה חתמו בינתיים על הסכם העברת טכנולוגיה של החיסון לקורונה, כי הן יודעות שאין להן סיכוי להתחרות בממשלות עשירות

פארק הירקון. שטחי טבע, מים וצמחייה, נמפיאה בבריכה, בעלי חיים והרבה פינות נחמדות לפיקניק / צילום: אורלי גנוסר

טיול בגוש דן: תנו לירקון להפתיע אתכם

גם בגוש דן יש טבע, ואפילו תושבי האזור הצפוף בארץ יכולים לצאת למיני ספארי עם פינות חן, בעלי חיים ומסלולי טיול לא רחוק מהבית

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

שירביט החליטה: לא נשלם את דרישות הכופר לתוקפי הסייבר

חברת הביטוח הנתונה למתקפת סייבר בימים האחרונים החליטה להתייחס לתוקפים כ"טרוריסטים" ולא לשאת ולתת איתם ● מנכ"ל שירביט, צביקה ליבושור: "החברה לא תיכנע לטרור מסוג זה ותפעל בדרכים העומדות לרשותה להגן על לקוחות החברה ועל המידע המצוי בחברה"

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

אייפקס, פוקס ואלקטרה: רגע אחרי פיטורי היו"ר, כך נראה הקרב המאסף של נחום ביתן

בעל השליטה בקבוצת יינות ביתן החליט לפטר בסוף השבוע את היו"ר שלמה רודב, שאמור היה להציל את החברה ● בעוד שהבנקים והיו"ר מקדמים עסקה עם הפניקס, ביתן מחפש משקיע שיאפשר לו לשמור על השליטה ● בין השמות שעלו: אייפקס, פוקס ואלקטרה צריכה

הודעת הסחיטה של האקרים לשירביט בטלגרם / צילום: צילום מסך - טלגרם

צוות המשא ומתן של שירביט להאקרים: "אחי, תהיה מענטש"

ההאקרים פרסמו גל נוסף של מסמכים של לקוחות, בהם: מסמכים רפואיים, רישיונות נהיגה, תעודות זהות, צילומי המחאות ● בהודעתם האחרונה הבטיחו ההאקרים: "יש לנו עוד טרה בייטים של מידע" ● הבוקר פרסמה שירביט הודעה לפיה החליטה לא לשלם את דמי הכופר

2020 הסיפורים הגדולים - כתבי הבריאות / צילום: איל יצהר, יח״צ חדשות 12

בקו האש: כתבי הבריאות הפכו ללוחמים בחזית, והם לא מתביישים לספר גם על פצעי הקרב

האולפנים הפתוחים בישראל מוקדשים לרוב לאירועים ביטחוניים ומככבים בהם כתבים צבאיים • אלא שמאז מרץ עומדים בחזית כתבי הבריאות • עבורם מדובר בחוויה דו קוטבית, מאתגרת אך מתישה • את הכאוס של ההתחלה מחליף כעת זעם מצד הציבור: "אנשים כותבים לי 'תתביישי על מסע ההפחדה'"

פיזור הכנסת - מנסור עבאס / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מדוע מנסור עבאס מוציא את השמאל הישראלי מדעתו?

ההחלטה של ח"כ מנסור עבאס לנהל משא ומתן עם רה"מ בנימין נתניהו מייצרת לא רק דרמה פוליטית, אלא גם דרמה משפטית ● היא מחזירה את הציבור הערבי לדרוש את זכויותיו מהכנסת ולא מהעליון, ועל הדרך גורמת להתמתנות של הציבור הערבי ● אז למה יש מי שמתנגד למהלך?

סצנה מ"שעת נעילה". הפרקים הראשונים נראו מבטיחים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": כשהמציאות מכה בקונספציה

הרצון ב"שעת נעילה" ("כאן") להעביר מסר "אנטי מלחמתי" כללי, הפך את מלחמת יום כיפור המשתקפת בסדרה ל"סתם עוד מלחמה" ● בניסיון להגיע לצמרת, יוצרי הסדרה חתכו לעצמם את השורשים

מפעל לייצור חשיש בבקעה, בלבנון. ההברחות הפכו לחלק מהתזרים של הארגון / צילום: Reuters, Mohamed Azakir

המאבק נגד חיזבאללה: ישראל והאמירויות משלבות ידיים

השגריר לשעבר רון פרושאור והחוקרת האמירתית אבתיסם אל קטבי קוראים לצרפת להחמיר את ההגבלות על הפעילות האזרחית של הארגון, שמשמשת כיסוי לפעילות טרור ● המשבר הכלכלי באיראן ובלבנון הגדיל את התלות של חיזבאללה בפעילות של ייצור והברחה של סמים

טוני שיי / צילום: Reuters, Richard Brian

מנכ"ל זאפוס לשעבר טוני שיי האמין בשירות לקוחות מוצלח וקבע רף גבוה למתחרות

היזם שמת בסוף השבוע שעבר בשריפה טיפח חברה לממכר נעליים באינטרנט, כתב רבי מכר והיה גורו לנושאי ניהול

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

המשך הסערה ביינות ביתן: ביתן במכתב פיטורים לשלמה רודב

לגלובס נודע כי נחום ביתן הוציא מכתב להנהלת יינות ביתן במסגרתו הוא מפטר את רודב וחסם אותו מהגישה למחשבים בחברה

שובו של הטלפון / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה שעות ביום אפשר להיות בזום? קבלו את הקאמבק המפתיע של הקורונה: שיחות הטלפון

שובו של הטלפון: מגפת הקורונה החזירה את הדרך הישנה לשוחח, זו שבני דור המילניאלז אולי כמעט שכחו ● דרך המלך בין שיחות זום להודעות טקסט