גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמה נדבקו באלנבי וכמה בחדר הכושר: לא בטוח שבעולם יודעים

משרד הבריאות מעביר שאלונים אפידמיולוגיים לרבבות נדבקים ● הוא אולי מאתר התפרצויות, אך לא מפרסם נתונים מפולחים ● דוחות ממדינות שמשתמשות בשיטה מגלים שגם הן מתקשות בנתונים מפורטים

צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת
צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

בקורונה הנתונים הם לב העניין. מאחר שהגזרות שנועדו למנוע את הפצת הנגיף מגבילות את החירות שלנו, היינו מצפים שיהיה להן צידוק אמפירי. אם נדע למשל שכמעט אין הדבקות בים, לא יהיה היגיון לסגור את הים.

אבל לאיזה מידע אפשר לשאוף? שר הבריאות יולי אדלשטיין טען שהדרישה המופרזת לנתונים מדויקים אפילו מזיקה. "הגענו למצב שבו אנחנו נמצאים בין היתר בגלל השאלות הבלתי פוסקות", אמר במסיבת עיתונאים ערב הסגר השני. "כמה בדיוק נדבקו בחדרי כושר ובמסעדות, כמה בדיוק נדבקו ברחוב אלנבי, וכמה בדיוק ברחוב דיזנגוף. אין ולא יהיו נתונים כאלה באף מדינה בעולם".

האם שום מדינה לא מצליחה לאסוף נתונים מדויקים על מוקדי ההדבקה בקורונה? נסתכל מקרוב בתחקירים האפידמיולוגיים בארץ, ואחר כך נראה מה מצליחים לעשות במדינות מתקדמות בחו"ל.

השאלון האפידמיולוגי: העומס מגביל את החקירה

"חקירה אפידמיולוגית" הוא ביטוי מאוד ארוך ומאוד מדעי. אבל בפועל מדובר בשיחה פשוטה. גורמים במערך האפידמיולוגי של משרד הבריאות סיפרו לנו איך היא מתנהלת. נניח שבמעבדה אי-שם מונחת בדיקת קורונה חיובית עם שמכם. מתישהו תקבלו טלפון ממתחקרת אפידמיולוגית של משרד הבריאות. לרוב זה יקרה אחרי שרופאה מטעם המשרד בישרה לכם שנמצאתם חיוביים. אבל בגלל העומס, ייתכן שהמתחקרת תיאלץ לעדכן אתכם בחדשות המרות.

המתחקרת תבקש 30 עד 60 דקות מזמנכם. על מה מדברים? בעיקר על חברים ומשפחה. אלו שפגשתם, כמובן. אם יש לכם תסמינים, תתבקשו להיזכר מתי הם התחילו, ולחזור בזמן ארבעה ימים אחורה. אם אין תסמינים, או שאתם לא זוכרים מתי הם הופיעו, תצטרכו לשחזר את השבוע שקדם לאבחון. מפאת קוצר הזמן, המתחקרת תתמקד במי שהיה איתכם במגע קרוב: בטווח של פחות משני מטר ולמשך יותר מרבע שעה. היא תשאל גם על אנשים שחיבקתם ונישקתם, או העברתם איתם חמש דקות במכונית.

החלק הזה בתהליך מכונה "חקירה קדימה", שבו מנסים לאתר נדבקים פוטנציאליים כדי לשלוח אותם לבידוד. אבל חלק אחר בחקירה פונה "אחורה", כדי לשחזר ממי נדבק המתושאל עצמו. החלק הזה פחות מפורט: המתחקרת תשאל אתכם אם יש לכם השערה ממי נדבקתם, ותבדוק במחשב אם האדם אכן אובחן כחיובי. את המפגש היא תסמן באחת המשבצות המוכנות, למשל "פנאי ובילוי". הקטגוריות כלליות מאוד, וזה מסביר למה קשה להפיק מהן מידע מפורט. הפגנות, למשל, מסומנות במשבצת "אחר".

אחר כך המתחקרת תניח לכם ותתקשר להודיע למי שבאו אתכם במגע שגם הם צריכים להתבודד. אם אתם עובדים במשרד, היא תסתפק בטלפון למנהל; אם ישבתם במסעדה (כשעוד היה אפשר) - בהודעה לבעלים.

עיבוד הנתונים: הכול תלוי בזיכרון האנושי

כך נראה התחקיר אפידמיולוגי, לא רק בישראל אלא בכל העולם. כמה מפורטות המסקנות שאפשר לסחוט משאלונים כאלה? לא מאוד.

ידידינו בעמותת "מדעת" מסבירים כמה מהמגבלות. לפעמים הנשאלים לא זוכרים עם מי באו במגע. לפעמים הם זוכרים ולא רוצים לענות, אם כדי להסתיר מידע ואם כדי לא לגרום לחברים להיכנס לבידוד. גם העומס על מערך התחקירים משפיע. בעולם אידיאלי, התחקירנים היו מנסים לשחזר את כל תקופת הדגירה של הנגיף, 14 יום לפני הבדיקה החיובית. בישראל מסתפקים בחצי מזה. כמו כן, כדי לדעת כמה נדבקו באלנבי ובדיזנגוף צריך היה לשלב בחקירה הצלבה בין מסלולי ההדבקה. אולי זה יהיה אפשרי, אומרים ב"מדעת", אם המוני ישראלים יתקינו את אפליקציית המגן.

מה שאפשר הוא לאתר התפרצויות גדולות, שבהן רבים נדבקו באותו מקום או מאותו אדם. דוגמה מוכרת היא הכנסייה בדרום קוריאה שבה הייתה הדבקה המונית בתחילת המגפה.

דוחות לציבור: הדשא של השכן לא שקוף יותר

האם מדינות אחרות מצליחות יותר מאתנו? הסתכלנו בדוחות האפידמיולוגיים שמתפרסמים לציבור בחמש מדינות: ניו-זילנד, אוסטרליה, הולנד, קנדה ובריטניה (הנתונים שם הם על אנגליה בלבד). שיטת החקירה שם דומה מאוד, והנתונים שמתפרסמים לציבור לא תמיד מפורטים מאלה שלנו.

בעיה מוכרת של משרד הבריאות בישראל היא השקיפות המוגבלת של הנתונים האפידמיולוגיים. בניגוד למספר הנדבקים והחולים, אנחנו לא מקבלים דיווחים סדירים על מקורות הדבקה שהתגלו בתחקירים. רק פה ושם נשלחים דוחות לתקשורת ולכנסת.

מתברר שבמדינות מסוימות המצב לא טוב יותר. קנדה, אוסטרליה וניו-זילנד לא מספקות לציבור נתונים מפורטים. המידע הדל כולל פילוח של החולים לאלה שנדבקו בקהילה ולאלה שייבאו את הנגיף מחו"ל. בניו-זילנד ההתפלגות היא 65% בחו"ל, או מאדם שנדבק בחו"ל, לעומת 30% בקהילה. באוסטרליה התמונה כמעט הפוכה: 62.4% בקהילה, פחות מ-20% בחו"ל. בקוויבק מדווחים כמה נדבקו במוסדות כמו בתי ספר, בתי אבות ובתי סוהר. בכל המקומות האלה המתחקרים מנסים לאתר היכן קרתה ההדבקה - אבל הציבור לא מקבל דיווח שיטתי.

בבריטניה ובהולנד הדוחות האפידמיולוגיים עשירים קצת יותר ומתעדכנים כל שבוע. הדוח הבריטי מספק שני פילוחים שונים: הראשון מספר באילו נסיבות המאובחנים באו עם אחרים במגע קרוב; השני מספר איפה הם הסתובבו בימים שקדמו להופעת התסמינים. בגרף השני מככבים מקומות מחוץ לבית כמו חנויות ומסעדות, אבל הדוח מזהיר שאלה אינם בהכרח המקומות שבהם יכלו להתרחש הדבקות.

מהדוחות ההולנדיים אנחנו לומדים שלפחות מתחילת יולי, יותר ממחצית מההדבקות אירעו בבית. אחר כך באות הידבקות מקרובי משפחה במשק בית אחר והידבקות במקומות עבודה - 11% לכל אחת. אבל ברור שהנתונים לא שלמים, כי רבים מהנשאלים לא ידעו איפה נדבקו.

בקיצור, מי שחלם על מיפוי מדוקדק של מספר הנדבקים ברחובות ספציפיים, בנגריות, בחנויות פרחים, בבריתות ובבר-מצוות, יתקשה למצוא אותו גם במדינות אחרות. זה לא אומר שהנתונים חסרי תועלת. בזכותם אנחנו יודעים היום, למשל, שמקומות סגורים וצפופים מסוכנים יותר מאשר מקומות פתוחים ומאווררים. משרדי הבריאות, כולל זה שלנו, מסוגלים לאתר מוקדי התפרצות גדולים. אבל התמונה שאפשר לצייר לפי החקירות האפידמיולוגיות די מוגבלת. 

לקריאה נוספת:

"משרד הבריאות עדכן את נהלי החקירות ולא את משך הבידוד" - עמותת מדעת

"טיפול מערכת הבריאות בחולי קורונה ומגעים עם חולים" - ממשלת קנדה

"בדיקות לגילוי קורונה" - ממשלת הולנד

"קורונה: תמונת מצב ומספר החולים" - משרד הבריאות של אוסטרליה

"איתור שרשראות הדבקה בקורונה" - משרד הבריאות של ניו זילנד

"תוכנית 'נבדקים ונחקרים' של NHS: איך זה עובד?" - ממשלת בריטניה

עוד כתבות

מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: מכירות בתים צמודי קרקע עולות בעקבות משבר הקורונה

הקונים מחפשים חלל נרחב ושקט, ובתים פרטיים נמכרים יותר טוב מדירות בבניינים ובבתים משותפים

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

"שירביט, זה הסוף": ההאקרים ממשיכים להדליף מסמכים מחברת הביטוח

לאחר ששירביט סירבה לשלם את הכופר וגם האולטימטום השני חלף, קבוצת ההאקרים פרסמה הבוקר חומרים נוספים, בהם תעודות זהות, מסמכים אישיים והתכתבויות ווטסאפ ● מטעם שירביט נמסר היום: "אירוע שמטרתו האמיתית היא להביך את החברה ובאמצעותה להביך את המשק הישראלי כולו"

תלמידים בדרך לבית הספר בניירובי, קניה בחודש אוקטובר / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

מדינות עניות עלולות להישאר בלי חיסון לקורונה וזה לא רק עניין מוסרי

המדינות העשירות כבר חתמו על חוזים לאספקת מיליארדי חיסונים מול חברות התרופות - עד 10 מנות לאדם - בעוד שהמדינות העניות נותרו מחוץ לתחרות וללא מזור לאזרחיהן ● לא מדובר רק בעניין מוסרי אלא גם פרקטי: הקורונה לא תיעלם ממערב כל עוד החצר האחורית שלו חולה

בויאבס של מנטה ריי / צילום: אבי גנור

בויאבז, מלך המרקים, מצטרף למשלוחים ויש גם קיט להכנה ביתית

עונת המרקים נפתחה בקול תרועה, ואל שלל המרקים הביתיים מצטרף גם בויאבז ממיטב המסעדות, שהרי רק מעטים יאתגרו את עצמם בהכנה של מרק הדגים הצרפתי המהולל ● אבל השנה יש גם חידוש: ערכת בויאבז להכנה ביתית, כמעט כמו במסעדה

"שעת נעילה" בפונט שעיצבה מירב שחם. אותיות בהשראת טנקים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": ראיון עם מירב שחם, מעצבת הפתיח של הסדרה

מירב שחם, המעצבת של הפתיח הוויזואלי של "שעת נעילה", מספרת איך הסדרה התערבבה לה עם החיים

"ההשוואה ל-WeWork לגיטימית, אבל לנו יש מרכיב טכנולוגי מאוד חזק"

מייסדי פבריק הגיעו מרקע טכנולוגי, אך החליטו לקפוץ ראש אל תוך עולם נדל"ני ומסורתי כדי לבנות רשתות אספקה לקמעונאיות, בין השאר בעזרת מחסנים מבוססי רובוטיקה • הקורונה הקפיצה את הביקוש, אך המנכ"ל אלרם גורן אומר: "אם לא נקים מאות מתקנים בתוך 3-4 שנים, לא נהיה רלוונטיים"

הודעת הסחיטה של האקרים לשירביט בטלגרם / צילום: צילום מסך - טלגרם

צוות המשא ומתן של שירביט להאקרים: "אחי, תהיה מענטש"

ההאקרים פרסמו גל נוסף של מסמכים של לקוחות, בהם: מסמכים רפואיים, רישיונות נהיגה, תעודות זהות, צילומי המחאות ● בהודעתם האחרונה הבטיחו ההאקרים: "יש לנו עוד טרה בייטים של מידע" ● הבוקר פרסמה שירביט הודעה לפיה החליטה לא לשלם את דמי הכופר

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

עניין של טיימינג: מה עומד מאחורי הדיווח שהפיל את מניית פייזר?

בדיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל" נטען אמש כי תקלה בשרשרת האספקה של פייזר וביונטק תחתוך בחצי את מספר החיסונים שיסופקו השנה ● אלא שאז התברר כי מדובר בחדשות ישנות ● ההבהרה שהגיעה בהמשך כבר לא הועילה למניה או מנעה מכלי תקשורת ברחבי העולם לצטט את הדיווח

נמרוד שפר / צילום: איל יצהר

רגע לפני שהוא ממריא עם כרטיס בכיוון אחד נמרוד שפר חושף: למה עזב את תע"א אחרי שנתיים בלבד

נמרוד שפר מספר בראיון ראשון על היחסים הבעייתיים בינו לבין דירקטוריון התעשייה האווירית, בראשות היו"ר הדומיננטי הראל לוקר ● עכשיו הוא יוצא לחופשה מבלי להתחייב על מועד חזרה, וגם אין לו תכנון לגבי העתיד ● "ברגע שיש יו"ר פעיל הגבולות מתחילים להיטשטש"

מנכ"לית טחינת אל ארז, ג'וליה זהר / צילום: יח"צ

המורה למתמטיקה שהפכה מפעל טחינה קטן לאימפריה: ג'וליה זהר מדברת על הדרך, הסערה והצלקת

"בבבנק הסתכלו עליי כאילו אני אישה שלא יודעת כלום ועושה את עצמה 'אבו עלי' כשהיא באה לנהל מפעל של גברים", מספרת מנכ"לית טחינה אל-ארז, שאחרי מותו של בעלה לקחה על עצמה את המפעל המשפחתי - והפכה אותו לאימפריה ● מתוך הפודקאסט "חצי שעה של השראה עם ערן גפן"

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

שירביט החליטה: לא נשלם את דרישות הכופר לתוקפי הסייבר

חברת הביטוח הנתונה למתקפת סייבר בימים האחרונים החליטה להתייחס לתוקפים כ"טרוריסטים" ולא לשאת ולתת איתם ● מנכ"ל שירביט, צביקה ליבושור: "החברה לא תיכנע לטרור מסוג זה ותפעל בדרכים העומדות לרשותה להגן על לקוחות החברה ועל המידע המצוי בחברה"

לינדה תומס־גרינפילד, השגרירה החדשה של ארה"ב באו"ם. רגע של אופוריה / צילום: Reuters, Sipa USA

למה שמחה שגרירת ארה"ב המיועדת לאו"ם ואיך זה קשור לגלובליזם?

70 שנה העולם דגל ב"רב-צדדיות" - שיתוף פעולה גלובלי, לטובת אינטרס כלכלי, אבל עוד לפני עידן טראמפ, הגלובליזם כבר נמאס על רבים ● האם יש דרך חזרה מ"האינטרס העצמי"?

נתניהו וכ"ץ בימים שלפני עידן הקורונה. היחסים הטובים יישמרו? / צילום: דוברות הכנסת

למרות היעדר התקציב והשיתוק הפוליטי: מודי'ס חושפים את הנימוקים לאשרור דירוג האשראי של ישראל

חברת דירוג האשראי פרסמה את הנימוקים והפרמטרים שהובילו אותה להשאיר ללא שינוי את דירוג האשראי הנוכחי של מדינת ישראל (A1) ● ומה בכל זאת השתנה לרעה

ציפיות מרקיעות שחקים / איור: חן ליבמן

את תוכניות המגירה תשאירו בבית. 5 טעויות קלאסיות בכניסה לתפקיד

איך קורה שמנהל חדש, שהציפיות ממנו הרקיעו שחקים, מסומן תוך שלושה חודשים כבעיה? ● חמש טעויות קלאסיות שעושים מנהלים חדשים בלהט המוטיבציה להוביל, לעשות, להוכיח ולהצליח

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של חברת מודרנה / צילום: Taimy Alvarez, AP

ישראל חתמה הסכם משופר עם מודרנה - נקבל 6 מיליון מנות חיסון

יחד עם ההסכם מול פייזר, ובהנחה שלא יתגלו בעיות לא צפויות, עשויים להגיע לישראל במהלך 2021 מנות חיסון עבור 7 מיליון מתחסנים, מעבר לכמות המבוגרים במדינה ● על הרקע הזה, יורד הסיכוי שייעשה שימוש ב-10 מיליון מנות החיסון שנרכשו מאסטרה זניקה

קניון איילון לאחר שפתיחתו במסגרת הפיילוט / צילום: כדיה לוי

עמיר פרץ: נמליץ לפתוח 40 קניונים מיום שני; יולי אדלשטיין: נתנגד

קבינט הקורונה צפוי לדון מחר בהרחבת הפיילוט לקניונים נוספים ● שר הכלכלה עמיר פרץ יציג מחר את ממצאי הביניים לגבי הפיילוט, שהוגדר כ"הצלחה" ● משרד הבריאות צפוי להמליץ שלא לפתח קניונים נוספים

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

התקווה לתמריצים והגעת החיסון לשוק דחפו את המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים

הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים ● תוספת המשרות בארה"ב בנובמבר הגיעה מתחת לתחזיות; שיעור האבטלה הגיע ל-6.7% ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ● בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים

פארק הירקון. שטחי טבע, מים וצמחייה, נמפיאה בבריכה, בעלי חיים והרבה פינות נחמדות לפיקניק / צילום: אורלי גנוסר

טיול בגוש דן: תנו לירקון להפתיע אתכם

גם בגוש דן יש טבע, ואפילו תושבי האזור הצפוף בארץ יכולים לצאת למיני ספארי עם פינות חן, בעלי חיים ומסלולי טיול לא רחוק מהבית

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש