גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משפחה וחברים ברשת הקשרים מביאים יותר נזק מתועלת

קשרים צריך לדעת להפעיל בחוכמה רבה, בכלל ובתקופות הקורונה בפרט

רשת של קשרי משפחה / אילוסטרציה: Pixabay
רשת של קשרי משפחה / אילוסטרציה: Pixabay

לפני כמה שנים ביקש ממני חבר קרוב, בחור מוכשר מאין כמוהו, שאקשר אותו למגייסת בכירה שביקשה לאייש משרת ניהול בתחום עיסוקו. הבטחתי להמליץ עליו בשמחה ואמרתי שאספר לה שעבדנו יחד בעבר, אך אסתיר את העובדה שאנחנו חברים טובים, והנחתי אותו לעשות את אותו הדבר. הוא נורא נעלב.

לסדר עבודה לנעבעך

חברי הטוב חשב שאני מתביישת בו כחבר, ועד שלא שאלתי בכעס "תגיד, אתה רוצה שהיא תחשוב שאני עושה טובה לחבר הנעבעך שלי, או שאני ממליצה על מנהל פגז?", הוא לא התרצה. הבחור האינטליגנט הזה התקשה להבין שציון העובדה שאנחנו חברים טובים עשויה "ללכלך" את ההמלצה המקצועית ולצבוע אותה במניעים נסתרים, משל המטרה העיקרית שלי היא סיוע לחבר מובטל במצוקה למצוא עבודה, ולא עזרה למגייסת שמחפשת מנהל משובח. כנ"ל קרובת משפחה שלא מבינה מדוע העובדה ששתינו חולקות סבתא פוגעת בערך שלי כממליצה שלה, וכועסת עלי שאני לא עושה מספיק כדי למצוא לה עבודה יותר טובה.

והם לא היחידים. רוב האנשים בטוחים שאם ברשת הקשרים שלהם היו בני משפחה ו/או חברים קרובים בכירים ומקושרים, הקריירה שלהם הייתה נוסקת, ושתמיד תהיה להם אחלה עבודה. הם טועים. במגזר העסקי רשת הקשרים היעילה ביותר היא זו המבוססת על קשרים מקצועיים ולא על קשרים אישיים, משלל סיבות.

מעבר לאינטרסים הזרים המשויכים לחברים קרובים ולמשפחה, אינטנסיביות הקשרים איתם עלולה לפוגע מאד באיכותה של הרשת, בפרט בהקשר של מציאת עבודה, כי ככל שעוצמת קשר יותר גבוהה הרשת פחות אפקטיבית (קשרים עמוקים הם צרכני זמן גדולים שבאים על חשבון קשרים איכותיים אחרים, מה גם שייתכן שכבר מוצו בהקשר של קריירה).

אל תבנו על קודקודים

ואם הקשר המשפחתי או החברי הוא עם קודקוד מאד מקושר? הכי גרוע.

קודקודים יכדררו אתכם מהאחד לשני אבל בסופו של דבר עבודה לא תצא מזה, אלא אם אתם עצמכם מאוד בכירים, שכן אף אחד מהכפופים לקודקוד, ומהכפופים להם, לא מעוניין שינציחו עליו מלמעלה עובדים. יתרה מכך, ככל שהקודקוד בכיר מכם יש לכם פחות מה לתת לו בתמורה, ועל כן גם תקבלו ממנו פחות (הוא יעדיף לתת למי שיכול לתת לו יותר), והתוצאה - רשת קשרים שלא מספקת את הסחורה.

מדוע נדרשתי לסוגיה הזו דווקא כעת? כיוון שהקורונה דוחפת מובטלים להפעיל כל נשק שיש להם בארסנל, כולל קשרים משפחתיים וחבריים שעלולים לפגוע בהם יותר מאשר להועיל. למשל הפניית קשרים לא רלוונטיים למגייסים בנוסח "אחות של גיסתי התראיינה אצלכם ורציתי לדעת מה קורה איתה" או "שלחתי לך קורות חיים של חברה טובה שלי ועוד לא חזרתם אליה" ממתגות את המועמדת שהפעילה אותם כמסכנה, וודאי לא כמועמדת איכותית לתפקיד.

זה כמובן לא אומר שצריך לזרוק חברים ומשפחה מרשת הקשרים אלא להשתמש בהם בתבונה - למשל כחיל מודיעין שמספק מידע על משרות/חברות שמגייסות עובדים. אבל בפרונט יש להשתמש בקשרים מקצועיים: חברים לעבודה, חברים למקצוע, חברים ללימודים, ממונים, לקוחות, ספקים, מרצים וכדומה, שגם אותם יש להפעיל בחוכמה - בזמן הנכון ולמשימות המתאימות עבור כל אחד (תלוי בחברה, בתפקיד, במגייס, בשלב בתהליך המיון, בבכירות של איש הקשר, במיתוג שלו, ברמת מחויבותו ברגע נתון וכו').

עדיף נודניק ממסכן

לדוגמה, אם המועמדת הנ"ל שמעה על המשרה מהאחות של גיסתה, טוב תעשה אם תאסוף כמה שיותר מידע על החברה, על התפקיד, על המראיין, ואז תנסה להפעיל קשר מקצועי מתאים ואיכותי דיו שיעביר קורות-חיים בתוספת המלצה. מאידך שלא תבקש מבוס לשעבר שמאוד מעריך אותה, להמליץ עליה עוד בטרם הגיעה לראיון העבודה, גם אם הוא והמראיין חברים הכי טובים מהצבא. ובכלל, כדאי מאוד שלא "תבזבז" את הממליצים הטובים שלה על משרות עם סיכויי קבלה לא גבוהים, עדיף לשמור אותם לתהליכים בשלים יותר, אחרת הם יפסיקו לשתף פעולה, שהרי היא לא "בת יחידה"- יש עוד עובדים, קולגות, ספקים וכו' שמבקשים מהם המלצה.

ומה אם אין לה מספיק קשרים מקצועיים שיעזרו למצוא עבודה? עדיף שתשלח קורות חיים שוב ושוב לאותה המשרה - דרך אתר הדרושים, דרך הלינקאין, ישירות למייל של מנהל הגיוס/המנהל המקצועי, שתפנה ישירות למי שראיין אותה, אם צריך גם 3 פעמים. מקסימום היא תיתפס עקשנית או אפילו נודניקית, רק לא מסכנה שזקוקה למשווקת בדמות האחות של גיסתה.

ולסיום, אם תהיתם מדוע רשתות הקשרים של גברים אפקטיביות יותר מאילו של נשים, שתי סיבות מרכזיות לכך הן: פחות קודקודים ובכירים-מידי ברשת בהשוואה לרשתות של נשים, וקשרים הרבה יותר שטחיים ואינסטרומנטליים באופיים. בהצלחה.

הכותבת היא מומחית לשוק העבודה

עוד כתבות

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של חברת מודרנה / צילום: Taimy Alvarez, AP

ישראל חתמה הסכם משופר עם מודרנה - נקבל 6 מיליון מנות חיסון

יחד עם ההסכם מול פייזר, ובהנחה שלא יתגלו בעיות לא צפויות, עשויים להגיע לישראל במהלך 2021 מנות חיסון עבור 7 מיליון מתחסנים, מעבר לכמות המבוגרים במדינה ● על הרקע הזה, יורד הסיכוי שייעשה שימוש ב-10 מיליון מנות החיסון שנרכשו מאסטרה זניקה

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

גברים מסאיים עם מסכות נגד קורונה בקניה, בחודש אוגוסט / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

"הכעס באפריקה יגיע כשנראה שבאירופה החיסונים אכן יעילים"

ראבי רדי, מנכ"ל בנק הדם באפריקה, מספר שממשלות באפריקה חתמו בינתיים על הסכם העברת טכנולוגיה של החיסון לקורונה, כי הן יודעות שאין להן סיכוי להתחרות בממשלות עשירות

מפעל לייצור חשיש בבקעה, בלבנון. ההברחות הפכו לחלק מהתזרים של הארגון / צילום: Reuters, Mohamed Azakir

המאבק נגד חיזבאללה: ישראל והאמירויות משלבות ידיים

השגריר לשעבר רון פרושאור והחוקרת האמירתית אבתיסם אל קטבי קוראים לצרפת להחמיר את ההגבלות על הפעילות האזרחית של הארגון, שמשמשת כיסוי לפעילות טרור ● המשבר הכלכלי באיראן ובלבנון הגדיל את התלות של חיזבאללה בפעילות של ייצור והברחה של סמים

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

בני גנץ ובנימין נתניהו מתעלמים אחד מהשני בהצבעה לפיזור הכנסת / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בחירות 2021: המשרוקית של גלובס מציגה – הכללים שיסייעו לנו לפקפק

ימי הבחירות שבפתח צפויים לספק לנו בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות שלל פרטי מידע ואמירות, חלקם יהיו מדויקים וחלקם פחות ● לאיזה הבטחות להאמין ועל מה לחשוב כשצופים בסרטונים?

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

אייפקס, פוקס ואלקטרה: רגע אחרי פיטורי היו"ר, כך נראה הקרב המאסף של נחום ביתן

בעל השליטה בקבוצת יינות ביתן החליט לפטר בסוף השבוע את היו"ר שלמה רודב, שאמור היה להציל את החברה ● בעוד שהבנקים והיו"ר מקדמים עסקה עם הפניקס, ביתן מחפש משקיע שיאפשר לו לשמור על השליטה ● בין השמות שעלו: אייפקס, פוקס ואלקטרה צריכה

"שעת נעילה" בפונט שעיצבה מירב שחם. אותיות בהשראת טנקים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": ראיון עם מירב שחם, מעצבת הפתיח של הסדרה

מירב שחם, המעצבת של הפתיח הוויזואלי של "שעת נעילה", מספרת איך הסדרה התערבבה לה עם החיים

בני ברק בסגר הראשון. "ממתינים לחיסון עם סגרים ואכיפה. אבל להמתין לחיסון זה לא מדיניות ציבורית" / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו עובדים כמו שכונה": הדוח שצריך להטריד כל ישראלי

במסגרת הדוח של רון צור ופרופ' ניסים כהן על ניהול המערכת הציבורית במשבר הקורונה הם דיברו עם עשרות בכירים וגילו "מערכת ממשלית שבורה", ללא סדר ובעיקר בלי הפקת לקחים ● השורה התחתונה: זה לא התחיל בקורונה, אבל ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להמשיך ככה

ציפיות מרקיעות שחקים / איור: חן ליבמן

את תוכניות המגירה תשאירו בבית. 5 טעויות קלאסיות בכניסה לתפקיד

איך קורה שמנהל חדש, שהציפיות ממנו הרקיעו שחקים, מסומן תוך שלושה חודשים כבעיה? ● חמש טעויות קלאסיות שעושים מנהלים חדשים בלהט המוטיבציה להוביל, לעשות, להוכיח ולהצליח

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

שירביט החליטה: לא נשלם את דרישות הכופר לתוקפי הסייבר

חברת הביטוח הנתונה למתקפת סייבר בימים האחרונים החליטה להתייחס לתוקפים כ"טרוריסטים" ולא לשאת ולתת איתם ● מנכ"ל שירביט, צביקה ליבושור: "החברה לא תיכנע לטרור מסוג זה ותפעל בדרכים העומדות לרשותה להגן על לקוחות החברה ועל המידע המצוי בחברה"

מנכ"לית טחינת אל ארז, ג'וליה זהר / צילום: יח"צ

המורה למתמטיקה שהפכה מפעל טחינה קטן לאימפריה: ג'וליה זהר מדברת על הדרך, הסערה והצלקת

"בבבנק הסתכלו עליי כאילו אני אישה שלא יודעת כלום ועושה את עצמה 'אבו עלי' כשהיא באה לנהל מפעל של גברים", מספרת מנכ"לית טחינה אל-ארז, שאחרי מותו של בעלה לקחה על עצמה את המפעל המשפחתי - והפכה אותו לאימפריה ● מתוך הפודקאסט "חצי שעה של השראה עם ערן גפן"

לינדה תומס־גרינפילד, השגרירה החדשה של ארה"ב באו"ם. רגע של אופוריה / צילום: Reuters, Sipa USA

למה שמחה שגרירת ארה"ב המיועדת לאו"ם ואיך זה קשור לגלובליזם?

70 שנה העולם דגל ב"רב-צדדיות" - שיתוף פעולה גלובלי, לטובת אינטרס כלכלי, אבל עוד לפני עידן טראמפ, הגלובליזם כבר נמאס על רבים ● האם יש דרך חזרה מ"האינטרס העצמי"?

"ההשוואה ל-WeWork לגיטימית, אבל לנו יש מרכיב טכנולוגי מאוד חזק"

מייסדי פבריק הגיעו מרקע טכנולוגי, אך החליטו לקפוץ ראש אל תוך עולם נדל"ני ומסורתי כדי לבנות רשתות אספקה לקמעונאיות, בין השאר בעזרת מחסנים מבוססי רובוטיקה • הקורונה הקפיצה את הביקוש, אך המנכ"ל אלרם גורן אומר: "אם לא נקים מאות מתקנים בתוך 3-4 שנים, לא נהיה רלוונטיים"

פארק הירקון. שטחי טבע, מים וצמחייה, נמפיאה בבריכה, בעלי חיים והרבה פינות נחמדות לפיקניק / צילום: אורלי גנוסר

טיול בגוש דן: תנו לירקון להפתיע אתכם

גם בגוש דן יש טבע, ואפילו תושבי האזור הצפוף בארץ יכולים לצאת למיני ספארי עם פינות חן, בעלי חיים ומסלולי טיול לא רחוק מהבית

איציק רכלבסקי / צילום: איל יצהר

איציק רכלבסקי: "ההייטק חטף מכה בתקופות הקורונה, אבל התאושש ממנה לגמרי"

איציק רכלבסקי הוא נשיא קבוצת יעל, שעוסקת ביישום והטמעת חומרי תוכנה וחומרה ● "ניהול המשבר ברמת המדינה מאכזב. אי פיצוי עסקים באופן יעיל, פרויקטור שלא נותנים לו לעבוד ואנשים שלא מבינים בחומר ונותנים עצות רעות"

פיזור הכנסת - מנסור עבאס / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מדוע מנסור עבאס מוציא את השמאל הישראלי מדעתו?

ההחלטה של ח"כ מנסור עבאס לנהל משא ומתן עם רה"מ בנימין נתניהו מייצרת לא רק דרמה פוליטית, אלא גם דרמה משפטית ● היא מחזירה את הציבור הערבי לדרוש את זכויותיו מהכנסת ולא מהעליון, ועל הדרך גורמת להתמתנות של הציבור הערבי ● אז למה יש מי שמתנגד למהלך?

תלמידים בדרך לבית הספר בניירובי, קניה בחודש אוקטובר / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

מדינות עניות עלולות להישאר בלי חיסון לקורונה וזה לא רק עניין מוסרי

המדינות העשירות כבר חתמו על חוזים לאספקת מיליארדי חיסונים מול חברות התרופות - עד 10 מנות לאדם - בעוד שהמדינות העניות נותרו מחוץ לתחרות וללא מזור לאזרחיהן ● לא מדובר רק בעניין מוסרי אלא גם פרקטי: הקורונה לא תיעלם ממערב כל עוד החצר האחורית שלו חולה

הבית בהרצליה / צילום: אביב קפילוטו

בית פרטי בהרצליה עם יחידת דיור מושכרת נמכר ב-3.36 מיליון שקל

הבית בשטח 200 מ"ר, על מגרש בשטח 320 מ"ר, נמכר למשפחה צעירה של משפרי דיור מהעיר

חממות הגידול של קנטק / צילום: רפאל קדישזון

חווה, מפעל ושני בתי מרקחת: הכירו את ה"סופר-גרופ" של עולם הקנאביס

מייסדי גרין סמוק ועלה ירוק חושפים את הקנטק, שמיזגה לתוכה חברות קנאביס פעילות כדי לפעול לאורך כל השרשרת בענף: חווה, מפעל, בתי מרקחת, חברת הפצה בגרמניה וחברת ייעוץ רפואי ומועדון למטופלים ● עכשיו היא מתחילה גם לשווק את המוצרים של אורורה הקנדית באופן בלעדי בישראל