גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביידן או טראמפ? המשקיעים בוחרים אסיה

בזמן שהבחירות לנשיאות בארה"ב מתקרבות, כלכלנים רבים סבורים כי השווקים באסיה מגלמים פוטנציאל השקעה מעניין ● הערכות אלה באות בעיקר על רקע ההתאוששות הכלכלית שמפגינה סין, והרגיעה הצפויה במלחמת הסחר במקרה שג'ו ביידן ינצח בבחירות

דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press
דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press

שבועות ספורים נותרו עד הבחירות לנשיאות ארה"ב, ורמת הדריכות בשווקים הפיננסיים נמצאת בשיאה. "משחק הניחושים" של וול סטריט על זהות המנצח, שבאופן מסורתי מעלה הילוך ככל שמתקרבים לנובמבר, תמיד נתפס בעיני המשקיעים כאירוע מהנה. לא יהיה מוגזם לטעון כי השנה הוא הפך למהנה אף יותר, לאור העובדה שתהליך ההצבעה מתנהל באופן מאוד לא שגרתי - תוך כדי "שגרת הקורונה".

שוק ההון מציע דרכים שונות ומגוונות "להמר" על תוצאות הבחירות. אחת מהן היא התאמת תיק המניות לתוצאות הצפויות. כמדי ארבע שנים, גם ב-2020 המשקיעים ניתחו את התוכניות הכלכליות של שני המועמדים כדי למצוא בהן "מטמונים" - ניירות ערך או מכשירים פיננסיים שייהנו משינוי מדיניות, שאותה תכתיב וושינגטון בארבע השנים הקרובות.

הסקרים והשווקים, נכון לאמצע אוקטובר, נותנים למועמד הדמוקרטים, ג'ו ביידן, סיכוי רב יותר להיכנס לבית הלבן, מאשר ליריבו הפוליטי והנשיא המכהן דונלד טראמפ. למשקיע שמוכן לאמץ את הסקרים, נותר רק "לתרגם" את השקפותיו הכלכליות של ביידן לשפת ההשקעות.

כשמדובר בבחירות אמריקאיות, אולי טבעי יותר לחפש הזדמנויות השקעה בתוך ארה"ב, אך לא מעטים מוכנים להעז ולהתרחק גם אל מחוזות רחוקים יותר, למשל לאסיה. בין אלה שבחרו לציין את השווקים האסייתיים, ניתן למצוא את BNP Paribas, קרדיט סוויס, ג'יי.פי מורגן ואחרים. הם זיהו במניות האזור פוטנציאל השקעה מעניין, שככל הנראה יבוא על חשבון איגרות החוב של אותן מדינות.

מדד_MSCI_Asia_ex_Japan

השפעה חיובית של הרחבה פיסקאלית

המשקיעים סבורים כי Blue Wave, רוב דמוקרטי בבית העליון ובבית התחתון, יסלול דרך מהירה לחבילת תמריצים מספר 2, אשר לה מחכים בקוצר רוח עסקים ואזרחים אמריקאיים. נציין כי סוגיית היקף החבילה הגיעה למבוי סתום בקונגרס הנוכחי, וחקיקתה נדחתה עד לאחרי הבחירות.

לפי הערכות של ג'יי.פי מורגן, אם לא תהיה הרחבה פיסקאלית נוספת ב-2021, ארה"ב עלולה למצוא עצמה עם "משקולת פיסקאלית" בסך של כ-4% תוצר, זאת אחרי שב-2020 היא נהנתה מ"זריקת עידוד פיסקאלית" של כ-4.8% תוצר.

בג'יי.פי מורגן מעריכים גם כי בטווח של 12 החודשים הקרובים, השפעה חיובית של הרחבה פיסקאלית תהיה גדולה יותר מהשפעה שלילית של העלאת שיעורי המס (שבאים לממן את המדיניות) ואם כן, צמיחת ארה"ב צפויה להאיץ.

כך או כך, ניתן לצפות כי ארה"ב תגרור אחריה כלכלות אחרות, למעלה או למטה. בתרחיש חיובי, התעוררות בפעילות העסקית צפויה "לשמן" את גלגלי הסחר הבינלאומי, שעליו נשענות מרבית הכלכלות האסייתיות.

במאמר מוסגר נציין, כי בהסתכלות קדימה, לטווח של עשר השנים הבאות, מתכנן ביידן הוצאה ממשלתית מסיבית, שתסתכם בכ-7 טריליון דולר. חלקים ממנה יופנו לשיפור תשתיות פיזיות, עם דגש על "כלכלה ירוקה", חלקים ילכו לשדרוג בתי ספר ומבנים ציבוריים, לשיפור מערכת הבריאות ולסעיפי רווחה שונים. השקעה בתשתיות, בין שאר הדברים, תייצר ביקוש למוצרי השקעה, לחומרי גלם ולסחורות, ואלה הן בשורות טובות לשווקים מתעוררים שמתמחים בכך.

צמיחת-התמג-במדינות-אסיה

 

ביידן ירגיע את מלחמת הסחר?

בשווקים מאמינים כי הניצחון של ביידן "ירגיע את הרוחות" בזירת סחר-החוץ ובעיקר יחליש את "גובה הלהבות" שפתח טראמפ מול בייג'ין. נדגיש כי לא בהכרח מדובר בשינוי קיצוני במדיניות. גם ביידן, בדומה לטראמפ, דוגל בגישת "Made in America" - כלומר, יפעל מתוך רצון להחזיר את הייצור האמריקאי הביתה.

ללא קשר לזהות הנשיא האמריקאי, שתי המעצמות ימשיכו להיות חלוקות בסוגיות של הפרת זכויות אדם, ריגול, מטבע חוץ וסחר בינלאומי, אבל ההערכה היא כי לפחות הרטוריקה תשתנה. המשקיעים מאמינים כי ביידן יפעל באופן ממלכתי יותר, צפוי יותר מראש ואולי זהיר יותר, ולו רק מתוך רצון לשיתוף פעולה בנושאים הקשורים לשינוי האקלים.

חשוב להזכיר כי Corporate America לא בהכרח שבעת רצון ממלחמת הסחר. באחרונה, כ-3,500 חברות אמריקאיות הגישו תביעה נגד הממשל האמריקאי, בטענה כי הטלת מכסים על יבוא מסין פגעה בפעילותן. בין החברות ניתן למצוא שמות כמו קוקה קולה, דיסני, פורד, Abott Laboratories ומאות עסקים קטנים.

התפתחות-צמיחת-התמג-והגידול-בנטל-החוב-בארהב

התאוששות של סין ושל אסיה כולה

הכלכלנים סבורים כי כלכלות אסיה, ובפרט סין, יובילו את ההתאוששות הגלובלית אחרי שיחלוף משבר הקורונה. שיפור במצב התחלואה של סין, לצד נתוני התוצר, הייצור התעשייתי, פעילות הצרכנים ומאזן סחר-החוץ שלה, כבר מעידים על יציאה נמרצת מהמשבר.

בקרן המטבע הבינלאומית (IMF) מעריכים כי סין תהיה הכלכלה היחידה בעולם שתצמח ב-2020 בכ-1.9%, וב-2021 כבר תאיץ לכ-8.5%. ללא קשר למלחמת הסחר ולתוצאות הבחירות בארה"ב, המשקיעים מזהים בסין ובאסיה כולה מעין קטר צמיחה עולמי. ללא קשר לקורונה, הישענותה של אסיה על ענף הטכנולוגיה מקנה לה פוטנציאל צמיחה לטווח הארוך.

ניתן להיחשף לשווקים האסייתיים דרך המדד MSCI Asia ex Japan. המדד מחושב בשיטת שווי שוק יחסי, והוא כולל 1,090 חברות (נכון לספטמבר 2020). סין היא המדינה הגדולה ביותר, בעלת משקל של כ-46.5%, טייוואן נמצאת במשקל של כ-14.2% וקוריאה הדרומית עם כ-13.4%.

ענפי הצריכה המחזורית והטכנולוגיה הם הענפים הגדולים ביותר, כל אחד במשקל של כ-20%. עם החברות הבולטות במדד נמנות ענקיות הטכנולוגיה, האינטרנט והטלקום, כמו עליבאבא, טנסנט, TAIWAN SEMICONDUCTOR MANUFACTURING, סמסונג, MEITUAN DIANPING ו-JD.

להלן כמה נקודות כלכליות וטכניות שפועלות כיום לטובתו של MSCI Asia ex Japan. 

■ האנליסטים צופים התאוששות מהירה יותר ברווחי החברות באסיה, לעומת ארה"ב.

■ המדד נסחר בפער מכפילים (עתידיים) של 6-7 נקודות בהשוואה ל-S&P 500.

■ המשקיעים מעריכים כי מערכת הבחירות בארה"ב צפויה להוביל להיחלשות הדולר מול שאר המטבעות בעולם; בדרך כלל דולר חלש מיטיב עם השווקים המתעוררים.

■ באחרונה המשקיעים מצאו את עצמם עמוק ב"פוזיציות יתר" על ארה"ב וב"פוזיציות חסר" על המדדים באסיה. נראה כי התקופה הקרובה יכולה להיחשב כהזדמנות לבצע איזון מסוים.

■ התאוששות בצמיחה מייצרת יתרון לענפים מחזוריים, שלהם משקל גבוה יחסית במדד האסייתי.

לסיכום, על רקע האי-ודאות הפוליטית סביב הבחירות בארה"ב, המשקיעים מביעים עניין במדדים של אזורים גיאוגרפיים אחרים. רבים סבורים כי השווקים באסיה מגלמים פוטנציאל השקעה מעניין נוכח התמודדות מוצלחת יחסית עם נגיף הקורונה, צפי לרגיעה בזירת הסחר, וכן לאור מגמת ההתאוששות הכלכלית שמפגינה סין.

עם זאת, לא מן הנמנע כי גם השווקים האלה לא יצליחו להישאר חסינים לטלטלות פוליטיות שמגיעות מוושינגטון. לפיכך, כמו תמיד, מומלץ להמשיך ולשלב שיקולים גיאופוליטיים יחד עם שיקולים כלכליים בבחירת אפיקי ההשקעות. 

הכותבת היא מנהלת מחלקת מחקר מדדים בקסם מדדים מקבוצת אקסלנס. לחברות מקבוצת אקסלנס ולמחזיקיהן יש עניין אישי בנושאים המוצגים לעיל. המידע האמור הוא למטרות מידע בלבד, ואין לראות בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. אין לראות באמור ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם

עוד כתבות

אבי צבי, מנכ"ל פרטנר המיועד / צילום: אודי פורטל

מהכיס של המנויים ועד לדרישות הבורד: זה מה שמחכה למנכ"ל החדש של פרטנר

הסיפור הגדול במינוי של אבי צבי לתפקיד מנכ"ל פרטנר הוא שמבלי שיאמר זאת במפורש, דירקטוריון החברה סבור כי למרות מצבה הטוב יחסית, נדרש שינוי באסטרטגיה ● לאן הולכת החברה ואיך יושפעו הצרכנים?

לוגו MGM / צילום: יוטיוב

אמזון בוחנת רכישה של אולפני MGM

כך על פי דיווח בניו יורק טיימס, פייננשל טיימס ו־CNN ● השווי המוערך של האולפנים הוותיקים עם סמל האריה השואג הוא בין 7 ל־10 טריליון דולר

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

התוצר התכווץ באופן מפתיע בקצב שנתי של 6.5% ברבעון הראשון

מדובר בנתון מאכזב למדי לעומת תחזיות בלומברג שצפו צמיחה של 3.2% ● הירידה מוסברת ע"י השפעות הסגר השלישי לצד הנפילה ביבוא כלי רכב עקב שינוי במדיניות המס ● מודי שפריר, מזרחי טפחות: "ההתכווצות לא מהווה אינדיקציה למגמה הצפויה בהמשך השנה"

נמל ליבורנו באיטליה / צילום: Reuters, Max Rossi

ועדי עובדים בנמלים באיטליה מוחים נגד העברת נשק בספינות לישראל

אונייה בבעלות "צים" מעוררת סערה באיטליה בימים האחרונים, אחרי שבמל בגנואה ובליבורנו טענו כי היא נושאת משלוח נשק לישראל וסירבו להשתתף בהטענתה ● האונייה נמצאת בדרכה לישראל וצפויה להגיע לנמל אשדוד מחר בערב

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר / צילום: מימון ישיר

הציבור לקח הלוואות, הריבית והמדד תרמו ומימון ישיר רשמה רווח של 46 מיליון שקל ברבעון הראשון

ההכנסות ברבעון הראשון של 2021 צמחו ל-175 מיליון שקל, פי 2.5 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, הרבה בזכות גידול של כ-315 מיליון שקל בהלוואות ללקוחות • המנכ"ל ערן וולף: נקטין את שיעור תיקי ההלוואות שנמכור לצדדים שלישיים וניכנס לאשראי לנדל"ן

תחנת דלק פז/ צילום: תמר מצפי

שיכון ובינוי מציעה לרכוש השליטה בחברת האנרגיה פז

היום שלחה שיכון ובינוי מכתב ליו"ר פז, הראל לוקר, ובו הצעה למזג את החברה הבת, שיכון ובינוי אנרגיה לתוך פז, בתמורה להקצאת 58% ממניות פז לידיה של שיכון ובינוי

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אייל פישר

מבקר המדינה: מתווה החל"ת הקדים את "פשיטת הרגל" של ביטוח לאומי

המבקר אנגלמן מתריע כי התחזיות הקודרות על התאפסות קרן הביטוח הלאומי ככל הנראה יתממשו מוקדם מהצפוי - כבר ב-2043 ● לפי הדוח, ליווי אקטוארי נחסך מתהליכים בעלי השפעות ארוכות-טווח על תקציב המדינה, כולל הליכי חקיקה בתחום דמי האבטלה נוכח משבר הקורונה

דן עדיקא - מנכ"ל הסטארט אפ הישראלי ווקמי WalkMe / צילום: חברת WalkMe

עוד חד קרן ישראלי בדרך לנאסד"ק: walkme הגישה תשקיף

בשלב זה לא ידוע השווי אליו שואפת החברה, אך ב-2019 בסבב הגיוס האחרון שוויה היה כ-1.9 מיליארד דולר ● מאז הקמתה ב-2011 היא גייסה 308 מיליון דולר

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בקרוב: הבנקים יחויבו להציג ללקוח את העמלות והתשואות על ניירות הערך שלו

הפיקוח על הבנקים יחד עם רשות ני"ע גיבשו טיוטת הוראות שנועדה לשפר את מתן המידע לציבור ● כמו כן פועלים שני הרגולטורים לקביעת נוסח אחידה לחישוב התשואה, כך שהלקוח יוכל להשוות בין מוצרים חלופיים

יונדאי סונטה הייבריד החדשה  / צילום: יח"צ

הסכם ביטול המכסים עם קוריאה נחתם, אך רוכשי הרכבים יצטרכו להמתין לשנה הבאה

גורמי סחר מעריכים כי המכס לא יבוטל בפועל לפחות עד סוף השנה בשל תהליכי אשרור ממושכים

אולפן כאן בערבית / צילום: יח"צ

בלאגן בחטיבה הערבית בכאן: כתבה ששודרה חשודה בניגוד ענייינים חריף

במייל שהוציאו אתמול לעובדי חטיבה המדיה בערבית של התאגיד, אמרו האמונים על החטיבה כי כתבה ששודרה ואשר סיכמה את הישגי החטיבה "לוקה בחוסר עניין ציבורי ובניגוד עניינים" ● תגובת עאסר עטילה: "בשידורה של הכתבה לא נפל כל פגם או רבב"

מכונית פורד פיאסטה / צילום: יח"צ

אובדן הדומיננטיות של מאזדה ופורד - כבר לא "דלק רכב וכל השאר"

בלי פעילות ליסינג עצמאית משלה ועם שני מותגי מכוניות שבקושי מפגינים נוכחות בשוק, המתחרים של דלק רכב עושים לה בית ספר ● אבל לא היינו ממהרים להכניס את החברה לדפי ההיסטוריה - לדלק רכב ולבעלים אגמון יש מוניטין של שליפת שפנים מהכובע

אילן ישועה על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר

אלוביץ' לישועה: כלכליסט אמרו לבזק - תנו לנו חסויות ב-400 אלף שקל בשנה, ולא נכתוב נגדכם

חקירתו הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה התחדשה היום ● ישועה: אלוביץ' השתמש בתקציבי בזק כמנוף לחץ נגד פרסומים ● הדיון הסתיים מוקדם בשל תהלוכה של מפגינים ערבים בשייח ג'ראח

שוטרים נפרסים בעקבות התפרעויות ברחבי הארץ / צילום: דוברות המשטרה

בית המשפט ביטל את התנאים המגבילים שהוטלו על יהודים שהגיעו לרמלה

השלושה עוכבו לאחר שנחשדו בקשירת קשר לביצוע פשע ובהתקהלות אסורה, כאשר הגיעו לרמלה, לטענתם כדי לחזק משפחה פלונית בעיר ● התובע המשטרתי הודה כי הם נעצרו רק משום שהם אינם תושבי רמלה ● עו"ד אריה ארבוס, שהיה בין המעוכבים: "לא ייתכן שבמדינת ישראל המשטרה תעשה פרופיילינג נגד יהודים"

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

דוח מבקר המדינה מכוון את הזרקור לחור השחור שבממשק בין הפרקליטות למשטרה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מצביע על אי-הסדרת הסמכויות של הפרקליטים המלווים ● הדוח מציין כי פרקליט המדינה לא הגדיר כללים ברורים לממשק בין הפרקליטות למשטרה ● גם השיקולים הנדרשים לאישור תרגילי חקירה נשארו מעבר להרי החושך

המערכת של טוויין / צילום: יח"צ

טוויין גייסה 28 מיליון דולר לצביעת חוטים בשוק הטקסטיל הבינלאומי

את סבב ההשקעות בטוויין הובילו מנורה, מיטב-דש ואנליסט והא נוהל בליווי ברק קפיטל ● הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת לצבוע חוט בכל אורך וצבע באופן מיידי

ארז רפאל / צילום: דור מלכה

דריו הלת' הישראלית רוכשת חברת תמיכה נפשית מרחוק תמורת 30 מיליון דולר

דריו הלת' רוכשת את WayForward תמורת 30 מיליון דולר, מהם 19 מיליון דולר במניות דריו ● הכנסות דריו צמחו ברבעון הראשון ב-73 והסתכמו ב-3.6 מיליון דולר בלבד, ההפסד הנקי עמד על 15 מיליון דולר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

"אפס השפעה לאירוע הביטחוני": הנפקות מוצלחות להראל ויזל ושמעון אקהויז

בימים האחרונים הושלמו בהצלחה שתי הנפקות משמעותיות – של חברת מותגי הספורט ריטיילורס מקבוצת האופנה פוקס, שהבטיחה סכום של כ-570 מיליון שקל, וחברת סופווייב מדיקל של יזם חברות האסתטיקה הרפואית שמעון אקהיז, שגייסה 160 מיליון שקל

זירת האסון בגבעת זאב / צילום: דוברות מד"א

האסון בגבעת זאב: כך נראה המחדל, שלב אחר שלב

שניים נהרגו ויותר מ-200 נפצעו בקריסת הטריבונה בבית הכנסת בגבעת זאב, מתוכם 15 במצב קשה • ראשי המועצה המקומית טוענים כי יש להטיל את האשמה על המשטרה ועל מערך הכיבוי וההצלה • עו"ד רונן ורדי, מומחה בטיחות: "השימוש במקום אסור לשימוש על פי חוקי התכנון והבניה"

תקיפה אווירית ישראלית על בניין בעזה / צילום: Reuters, MOHAMMED SALEM

בכירים חוסלו, משגרים הושמדו ותשתיות טרור נהרסו; חמאס נואש ובישראל מוכנים להמשך המערכה

למרות שחמאס שואב עידוד מכניסת קטאר לתמונה, הפגיעות הקשות שספג תפסו אותו לא מוכן ● בשיחה אמש עם המצרים הוטח בהניה "אתם לא רואים איך ישראל מתנהגת? הילדים ההרוגים בעזה על הראש שלכם? לא ישארו לכם בניינים להיכנס אליהם" ● גורם מדיני בכיר בישראל אומר כי המערכה תימשך ככל הנראה עוד ימים אחדים, בגיבוי מדיני בינלאומי, וישראל תדרוש תנאים נוקשים בהמשך