גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיהו דוד ומיהו גוליית במלחמה בקווקז?

לישראל יש אינטרסים ביטחוניים בגללם היא תמוכת באזרבייג'ן במלחמה עם ארמניה אבל לא רק האינטרס הביטחוני מנחה אותנו ● לאורך השנים ארמניה ביצעה מהלכים שוניים במחלוקת באזורים אותם כבשה ולישראל אסור להסכים לכך, גם ברמה המוסרית

בתים הרוסים באזור הגבול שבין ארמניה ואזרבייג'ן לאחר ההפצצות של צבא אזרבייג'ן לעבר אזורי מגורים / צילום: Associated Press
בתים הרוסים באזור הגבול שבין ארמניה ואזרבייג'ן לאחר ההפצצות של צבא אזרבייג'ן לעבר אזורי מגורים / צילום: Associated Press

הציבור הישראלי מתבונן על המתרחש כעת בקווקז ותוהה במי עליו לתמוך בעימות. לישראלים רבים יש היכרות עם האזור: חלקנו מכירים עולים יהודים מאזרבייג'אן שסיפרו על החיים ללא אנטישמיות, חלקנו בקשרי ידידות עם בני הקהילה הארמנית בישראל. וכולנו טיילנו ברובע הארמני בירושלים. כמו כן, בשנים האחרונות טיילו הרבה ישראלים בחבל הקווקז, הנמצא פחות משלוש שעות טיסה מנתב"ג.

כבר יותר מ-20 שנה למדינת ישראל יש עמדה בסכסוך. ישראל מנהלת ברית אסטרטגית עם אזרבייג'אן ללא קשר לאיזו מפלגה מנהיג את הקואליציה. הברית הזאת מורכבת מהרבה יותר ממה שגלוי לעין - מכירת תוצרת התעשייה הביטחונית הישראלית ורכישת נפט אזרבייג'אני (בין 30%-40% מסך הנפט שמגיע לישראל).

אזרבייג'אן, הגובלת באיראן, מסייעת לישראל בסוגיות הביטחוניות החשובות ביותר. לרבות במאמצים לעצירת איראן מהשגת נשק גרעיני. אזרבייג'אן משתפת פעולה עם ישראל במניעת טרור, ויחד עם ארה"ב מנהלת שיתוף פעולה מודיעיני ברמה הגבוהה ביותר.

בסמוך לגבול עם אזרבייג'אן, חיים באיראן כ-30 מיליון אזרבייג'אנים, שהם למעשה שליש מאוכלוסיית איראן. האזרבייג'אנים האיראנים לא מורשים להשתמש בשפתם או לחנך את ילדיהם בשפתם, ונוטים לראות באזרבייג'אן השכנה מולדת תרבותית.

על אף שרוב אוכלוסיית אזרבייג'אן היא שיעית, טהרן תומכת בארמניה הנוצרית בסכסוך. זאת, משום שאיראן חוששת מכך שאזרבייג'אן כמשגשגת והיציבה, תוכל להוות מקור משיכה למיעוט האזרבייג'אני באיראן, ולעורר שאיפות להתנתק מהשלטון המרכזי בטהרן.

מנגד, ארמניה מנהלת שותפות אסטרטגית עם איראן ורוסיה. בארמניה הוקמו שני בסיסי צבא רוסיים, ורוסיה שולטת במרחב האווירי ובהגנה האווירית של ארמניה. ארמניה עוזרת לאיראן לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליה, וראש ממשלת ארמניה הציעה לאיראן שמדינתו תהפוך לנתיב מעבר של גז איראני לאירופה. יחידת צבא ארמניה משרתת לצד צבא רוסיה בסוריה.

לא רק אינטרס ביטחוני - מה עם הצד המוסרי?

אין ספק כי מבחינת האינטרסים הביטחוניים ישראל צריכה לשתף פעולה עם אזרבייג'אן וצריכה לחשוש מקשר עם ארמניה, המקורבת לאיראן, סוריה ורוסיה. אבל מה לגבי השיקול המוסרי? האם ישראל שעברה שואה לא צריכה לתמוך בארמנים שעברו טבח בתחילת המאה שעברה? האם הארמנים בתור נוצרים הם לא מיעוט נרדף על ידי מוסלמים? זה מה נציגים ארמנים טוענים בכלי התקשורת הישראליים בשבועות האחרונים.

אני מאמינה, שעוולות היסטוריות שעם עבר אינן נותנות לו זכות מוסרית לפגוע בעם אחר. כך גם אין לתת לארמניה פטור מאחריות הפגיעות המוסריות שלה. לפני פחות משלושים שנה, בזמן המלחמה בין ארמניה לאזרבייג'אן בתחילת שנות ה-90, ארמניה גירשה בכוח כ-800 אלף אזרבייג'אנים מבתיהם והפכה אותם לפליטים.

בזמן המלחמה, ארמניה כבשה לא רק את נגורנו-קרבאך, אלה גם שטחים נרחבים נוספים בהם כלל לא גרו ארמנים. רוב הלחימה היום מתרחשת בשטחים אלה. בשטחים הכבושים מחוץ לנגורנו-קרבאך, ארמניה בנתה התנחלויות ומביאה לשם מתנחלים המקבלים תמריצים כלכליים מהממשלה.

אבל הפליטות של האזרבייג'אנים שונה מאוד ממה שאנחנו מכירים. אחרי הגירוש מבתיהם, בניגוד למדינות ערב, אזרבייג'אן לא החזיקה את הפליטים שלה במחנות פליטים, ולא ניצלה את פליטותם כקלף מדיני. בניגוד לפלסטינים, האזרבייג'נים לא הפעילו טרור כדי למשוך את תשומת לב של העולם למצוקתם.

האזרבייג'אנים וממשלת אזרבייג'אן האמינו, בנאיביות אפשר לומר, כי מאחר והאו"ם, ממשלת ארה"ב, אירופה ועוד מכירים בשטח הכבוש כחלק מאזרבייג'אן, מדינות העולם והמוסדות הבינ"ל יעזרו ליישוב הסכסוך ולהשיב הביתה מאות אלפי פליטים אזרבייג'אנים. מדוע הישראלים לא שמעו על הגירוש והפליטים האזרבייג'אנים? כי הם לא הפעילו טרור. האם זה מסר נכון של המערכת הבין-לאומית, שרק אלה שמפעילים טרור זוכים לטיפול?

מאז תחילת שליטתה בשטחים הכבושים, ארמניה לא פעלה בהגינות לקידום שלום עם אזרבייג'אן. מספר המשחקים הרוסי היא העתיקה את טענתה, שכלל לא כבשה את השטחים האלה וכי מדובר ב"מדינת ארטסח" (השם בארמנית לאזור נגורנו-קרבאך), והיא לא קשורה לארמניה. רוסיה מנסה את אותה הטקטיקה בשליטה שלה בחבלי ארץ במדינות אחרות: אבחזיה, דרום אוסטייה, דונבאס וטרנסנסטריה. כוחות הצבא של ארמניה שולטים בשטחים הכבושים, רוב ה"שרים" בנגורנו-קרבאך הם נציגי שלטון של ארמניה, ושני הנשיאים הקודמים של ארמניה, היו קודם "שרים" בנגורנו-קרבאך.

בתהליכי משא ומתן שהתרחשו בעבר בהובלת ארה"ב, הציעו לארמנים לסגת מאזור אחד של השטחים הכבושים (מחוץ לנגורנו-קרבאך, באזור לא מאוכלס), תמורת פתיחת מסחר ויחסים עם טורקיה. ארמניה סירבה להצעה זו. יירבאן נוקטת בגישה של "אף שעל" ומתמידה בבניית התנחלויות והבאת מתיישבים חדשים לשטחים הכבושים.

לגבי הטענה שישראל צריכה לתמוך בארמניה בתור מיעוט נוצרי בסביבה של מוסלמים, צריך לומר שארמניה מסתדרת יפה מאוד עם מדינות מוסלמיות רבות, בראש ובראשונה איראן וסוריה. שנית, ישראל צריכה לשאוף דווקא לקשרים עם אומות מוסלמיות. ישראל ואזרבייג'אן מנהלות קשרים חמים כבר 30 שנה, ואזרבייג'אן סייעה לישראל להפוך לגורם לגיטימי במרחב המוסלמי. דבר שעזר למדינות כמו איחוד-האמירויות להתגבר על החשש מקשר גלוי עם ישראל.

הילדים שלי גדלו בישראל בתקופת האינתיפאדה השנייה. בתקופה של טרור רצחני תדיר. באותם שנים, הקפדתי להביא אותם לאזרייב'אן וגם לפגוש אזרבייג'אנים, כדי שהם יגדלו בלי לחשוב שהעולם המוסלמי כולו הוא נגד ישראל ונגד היהודים. רציתי שהם יידעו שהטרור אינו לגיטימי - שיש עמים שהפכו לפליטים, והם לא סבורים שזה נותן להם תירוץ להריגת חפים מפשע. בסכסוך כעת אזרבייג'אן היא דוד, ולא גוליית. לא רק אינטרסים ביטחוניים מצדיקים את הברית בין ישראל לאזרבייג'אן, אלא גם שיקולים מוסריים. 

הכותבת היא חברת סגל באוניברסיטה של הצי אמריקאי ומומחית לקווקז, מיעוטים אתניים באיראן ומדיניות אנרגיה

עוד כתבות

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

"שירביט, זה הסוף": ההאקרים ממשיכים להדליף מסמכים מחברת הביטוח

לאחר ששירביט סירבה לשלם את הכופר וגם האולטימטום השני חלף, קבוצת ההאקרים פרסמה הבוקר חומרים נוספים, בהם תעודות זהות, מסמכים אישיים והתכתבויות ווטסאפ ● מטעם שירביט נמסר היום: "אירוע שמטרתו האמיתית היא להביך את החברה ובאמצעותה להביך את המשק הישראלי כולו"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של חברת מודרנה / צילום: Taimy Alvarez, AP

ישראל חתמה הסכם משופר עם מודרנה - נקבל 6 מיליון מנות חיסון

יחד עם ההסכם מול פייזר, ובהנחה שלא יתגלו בעיות לא צפויות, עשויים להגיע לישראל במהלך 2021 מנות חיסון עבור 7 מיליון מתחסנים, מעבר לכמות המבוגרים במדינה ● על הרקע הזה, יורד הסיכוי שייעשה שימוש ב-10 מיליון מנות החיסון שנרכשו מאסטרה זניקה

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

המשך הסערה ביינות ביתן: ביתן במכתב פיטורים לשלמה רודב

לגלובס נודע כי נחום ביתן הוציא מכתב להנהלת יינות ביתן במסגרתו הוא מפטר את רודב וחסם אותו מהגישה למחשבים בחברה

טוני שיי / צילום: Reuters, Richard Brian

מנכ"ל זאפוס לשעבר טוני שיי האמין בשירות לקוחות מוצלח וקבע רף גבוה למתחרות

היזם שמת בסוף השבוע שעבר בשריפה טיפח חברה לממכר נעליים באינטרנט, כתב רבי מכר והיה גורו לנושאי ניהול

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

איציק רכלבסקי / צילום: איל יצהר

איציק רכלבסקי: "ההייטק חטף מכה בתקופות הקורונה, אבל התאושש ממנה לגמרי"

איציק רכלבסקי הוא נשיא קבוצת יעל, שעוסקת ביישום והטמעת חומרי תוכנה וחומרה ● "ניהול המשבר ברמת המדינה מאכזב. אי פיצוי עסקים באופן יעיל, פרויקטור שלא נותנים לו לעבוד ואנשים שלא מבינים בחומר ונותנים עצות רעות"

סצנה מ"שעת נעילה". הפרקים הראשונים נראו מבטיחים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": כשהמציאות מכה בקונספציה

הרצון ב"שעת נעילה" ("כאן") להעביר מסר "אנטי מלחמתי" כללי, הפך את מלחמת יום כיפור המשתקפת בסדרה ל"סתם עוד מלחמה" ● בניסיון להגיע לצמרת, יוצרי הסדרה חתכו לעצמם את השורשים

הודעת הסחיטה של האקרים לשירביט בטלגרם / צילום: צילום מסך - טלגרם

צוות המשא ומתן של שירביט להאקרים: "אחי, תהיה מענטש"

ההאקרים פרסמו גל נוסף של מסמכים של לקוחות, בהם: מסמכים רפואיים, רישיונות נהיגה, תעודות זהות, צילומי המחאות ● בהודעתם האחרונה הבטיחו ההאקרים: "יש לנו עוד טרה בייטים של מידע" ● הבוקר פרסמה שירביט הודעה לפיה החליטה לא לשלם את דמי הכופר

מסגד שייח' זאיד באבו דאבי. בנייתו נמשכה כעשור / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק בורג' חליפה: אתרי התיירות שחייבים לראות בבחריין ובאמירויות

המגדל הכי גבוה בעולם, הקניון הגדול ביותר, המסגד המפואר ומתחם הסקי המקורה (שגם הוא, איך לא, העצום ביותר כרגע) ● אלו היעדים המתוירים שתרצו להצטלם בהם, ומה חשוב לעשות ולא לעשות כשתגיעו אליהם ● צ'ק אין

בני גנץ ובנימין נתניהו מתעלמים אחד מהשני בהצבעה לפיזור הכנסת / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בחירות 2021: המשרוקית של גלובס מציגה – הכללים שיסייעו לנו לפקפק

ימי הבחירות שבפתח צפויים לספק לנו בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות שלל פרטי מידע ואמירות, חלקם יהיו מדויקים וחלקם פחות ● לאיזה הבטחות להאמין ועל מה לחשוב כשצופים בסרטונים?

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

אייפקס, פוקס ואלקטרה: רגע אחרי פיטורי היו"ר, כך נראה הקרב המאסף של נחום ביתן

בעל השליטה בקבוצת יינות ביתן החליט לפטר בסוף השבוע את היו"ר שלמה רודב, שאמור היה להציל את החברה ● בעוד שהבנקים והיו"ר מקדמים עסקה עם הפניקס, ביתן מחפש משקיע שיאפשר לו לשמור על השליטה ● בין השמות שעלו: אייפקס, פוקס ואלקטרה צריכה

פארק הירקון. שטחי טבע, מים וצמחייה, נמפיאה בבריכה, בעלי חיים והרבה פינות נחמדות לפיקניק / צילום: אורלי גנוסר

טיול בגוש דן: תנו לירקון להפתיע אתכם

גם בגוש דן יש טבע, ואפילו תושבי האזור הצפוף בארץ יכולים לצאת למיני ספארי עם פינות חן, בעלי חיים ומסלולי טיול לא רחוק מהבית

ניהול תיקי השקעות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ההשקעות בזמן הקורונה מעידות: שוק חברות ה-API נמצא בנסיקה

עסקים רבים האיצו את הנוכחות בדיגיטל מאז פרוץ המגפה ● המרוויחות הן חברות שמאפשרות למפתחים להתחבר לפיתוחים קיימים, לחסוך זמן ולעבוד ביעילות

 

נתניהו וכ"ץ בימים שלפני עידן הקורונה. היחסים הטובים יישמרו? / צילום: דוברות הכנסת

למרות היעדר התקציב והשיתוק הפוליטי: מודי'ס חושפים את הנימוקים לאשרור דירוג האשראי של ישראל

חברת דירוג האשראי פרסמה את הנימוקים והפרמטרים שהובילו אותה להשאיר ללא שינוי את דירוג האשראי הנוכחי של מדינת ישראל (A1) ● ומה בכל זאת השתנה לרעה

הבית בהרצליה / צילום: אביב קפילוטו

בית פרטי בהרצליה עם יחידת דיור מושכרת נמכר ב-3.36 מיליון שקל

הבית בשטח 200 מ"ר, על מגרש בשטח 320 מ"ר, נמכר למשפחה צעירה של משפרי דיור מהעיר

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

סטיב ווזניאק / צילום: Associated Press, Marton Monus/MTI

45 שנה אחרי שייסד את אפל עם ג'ובס, ווזניאק משיק חברה חדשה

Efforce היא זירת מסחר שמאפשרת לקבל מימון לביצוע פרויקטים ירוקים דרך שימוש במטבעות דיגיטליים ובבלוקצ'יין ● החברה השיקה מטבע דיגיטלי בשם WOZX ולטענתה היא שווה כבר כ-950 מיליון דולר

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

התקווה לתמריצים והגעת החיסון לשוק דחפו את המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים

הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים ● תוספת המשרות בארה"ב בנובמבר הגיעה מתחת לתחזיות; שיעור האבטלה הגיע ל-6.7% ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ● בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים

ציפיות מרקיעות שחקים / איור: חן ליבמן

את תוכניות המגירה תשאירו בבית. 5 טעויות קלאסיות בכניסה לתפקיד

איך קורה שמנהל חדש, שהציפיות ממנו הרקיעו שחקים, מסומן תוך שלושה חודשים כבעיה? ● חמש טעויות קלאסיות שעושים מנהלים חדשים בלהט המוטיבציה להוביל, לעשות, להוכיח ולהצליח