גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בריאות נפש לכל": לא רק סלוגן לימי קורונה

מערכת בריאות הנפש בישראל הוטלה לעידן הקורונה מתוך מצב התחלתי של הרעבה ממושכת וחוסר במשאבים ● מה נדרש כעת? הגדלת המשאבים, כולל הגדלת תקציבים מיידית וקבועה למערכת הציבורית, כך שכל מי שזקוק לטיפול יוכל לקבלו

מרכז רפואי לבריאות הנפש / צילום: רוני שיצר
מרכז רפואי לבריאות הנפש / צילום: רוני שיצר

משבר הקורונה גורם לעלייה חדה במצוקה הנפשית ובתחלואה הנפשית. תחושות חוסר הוודאות וחוסר השליטה, הסגרים הממושכים והמצוקה הכלכלית נותנים את אותותיהם בכלל החברה. המגפה העולמית מטילה עומס רב על כולנו, אבל חלקנו סובלים יותר - אנשים שסבלו מבעיות נפשיות עוד קודם לכן, וכאלו שהמגפה חשפה והחמירה אצלם בעיות שהיו חבויות עד כה.

חרדה, דיכאון, הפרעה דו קוטבית, פסיכוזות ועוד - כל אלו מצוקות שמטבען אינן קצרות מועד. יהיה גם מי שיסבול, למרבה הצער, מתופעות פוסט טראומה חודשים ושנים לאחר תום האירוע. עקומת תחלואת הנפש כתוצאה מהקורונה תתיישר, אם בכלל, הרבה לאחר שיפותח החיסון הגופני, שהאנושות כה מייחלת לו.

בתחילת אוקטובר ציינו את יום בריאות הנפש העולמי, ה-29 במספר, והראשון - נקווה שגם האחרון - שחל במהלך המגפה. ההתאחדות העולמית לבריאות הנפש בחרה השנה ללוות את היום הזה בסלוגן "בריאות נפש לכל. יותר השקעה - יותר גישה", ודומה כי מילים אלו רלוונטיות יותר מאי פעם.

מערכת בריאות הנפש בישראל הוטלה לעידן הקורונה מתוך מצב התחלתי של הרעבה ממושכת וחוסר במשאבים. בשנים האחרונות נעשו מצד הממשלה ומשרד הבריאות צעדים חשובים ומבורכים לשיפור המצב, אבל עדיין, ההשקעה הציבורית בבריאות הנפש מצויה בפער ניכר אל מול ההשקעה הממוצעת במדינות ה-OECD. המשמעויות, בין היתר, הן נגישות לא מספקת לשירותי בריאות הנפש; אי שוויון בזכות לבריאות, שביטויו חד יותר ככל שמתרחקים ממרכז הארץ; עומס גדול מאוד על הצוותים המטפלים במרפאות ובמרכזים לבריאות הנפש; מחסור מערכתי בתשתיות, מבנים, תקנים וציוד; ומעבר של כוח אדם איכותי למגזר הפרטי, המתגמל יותר.

עוד בשנות השמונים הוכח כי דיכאון הוא הגורם מספר שתיים לעומס תחלואה כלכלי במדינות המערב. אדם שסובל מכך מעורר, שלא באשמתו, "גלי הדף", מתקשה מאוד לתפקד בשל מחלתו, ומטיל נטל חברתי וכלכלי על סביבתו - המשפחה, הקהילה המקומית והמדינה. אפשר למנוע זאת, בעלות ציבורית נמוכה יחסית, באמצעות איתור מוקדם וטיפול, ובכך להרוויח שנות איכות חיים רבות לסובלים מדיכאון וגם להפחית מנטל התחלואה הכללי. מדובר כמובן בשאלה של סדרי עדיפויות.

זאת ועוד. השנה 2020, אבל מחלת הנפש עדיין חוסה בצלה של סטיגמה חברתית קשה ובלתי מוצדקת, הפוגעת בראש ובראשונה בזקוקים לטיפול. עינינו אינה צרה בתרומות הנדיבות לתחומי רפואה אחרים, אבל מעטים התורמים שיבקשו לקרוא על שמם אגף לטיפול פסיכיאטרי. מחלת נפש היא מחלה ככל המחלות, שהלוקים בה מתמודדים עם נזקיה והשלכותיה במאמצים עילאיים, לעתים מעוררי השתאות ממש, אולם העין הציבורית כאילו מעדיפה להסיט את מבטה במפגיע.

הסטיגמה בבריאות הנפש מסכנת אנשים רבים - היא מרתיעה כאלו הנזקקים לטיפול מלפנות לקבלו, וניתן להניח שהיא אחת הסיבות למיעוט היחסי בעיסוק הציבורי והתקשורתי בהשלכות הנפשיות הקשות של מגפת הקורונה.

המערכת הציבורית חווה כיום עלייה גדולה מאוד בכמות הפניות לעזרה, כ-40% יותר בהשוואה להיקף הפניות ערב פרוץ הנגיף לחיינו. במרכז לבריאות הנפש שער מנשה הגדלנו כמיטב יכולתנו את זמינות השירות האמבולטורי, כולל המרפאה וטיפול יום, כדי לנסות ולתת מענה לכל הפונים בזמן אמת, ולמנוע ככל הניתן אשפוזים פסיכיאטריים.

משיחות עם מטפלים עמיתים במגזר הפרטי עולה תמונה דומה: בחודשים האחרונים הם מתמודדים עם עליה משמעותית בהיקף הפונים הנזקקים לעזרתם, אצל רבים מהם קשה למצוא כיום מקום פנוי לטיפול. רבים מאוד נעזרים גם בשירותים של הקווים החמים לעזרה ראשונה נפשית - ער"ן ואחרים.

המצוקה הנפשית בימי הסגר מתבטאת בראש ובראשונה בתא המשפחתי. בכלל זאת, ערעור הסמכות ההורית, שעלול ליצור מצוקה ופגיעה הן בקרב הורים והן בקרב ילדים, מתחים במערכת הזוגית ועלייה במקרי אלימות בתוך הבית. בקצה הפירמידה של המצוקה והסבל הנפשיים ניצבת סכנת האובדנות. החשש המוחשי הוא מפני גל של ניסיונות התאבדות שיגיע בשלב מאוחר יותר - תופעה מוכרת מניסיון העבר ומתועדת היטב בספרות המקצועית, שמוטב להיערך אליה מוקדם ככל האפשר.

מה נדרש כעת? בפשטות - הגדלת המשאבים העומדים לרשות מערכת בריאות הנפש, כולל הגדלת תקציבים מיידית וקבועה למערכת הציבורית, כך שכל מי שזקוק לטיפול יוכל לקבלו, עכשיו וגם בעתיד הנראה לעין, שבו נמשיך ללא ספק להתמודד ביתר שאת עם הנזקים הנפשיים של הקורונה. ידי רבים אינה משגת טיפול פרטי, ומספר הנזקקים צפוי לגדול לנוכח הפגיעה הכלכלית הנרחבת - גם הם זכאים לטיפול נפשי נגיש, שוויוני ואיכותי. ככל שיפנימו מקבלי ההחלטות את היקף התופעה והמדינה תקדים להיערך לתת לה מענה, יקל עליה להתמודד עם השלכותיה בעתיד ולצמצמן.

אי אפשר לסיים מבלי לשוב ולהדגיש את המסר החשוב ביותר ברמה האישית - כל אדם החש מצוקה לנוכח המצב ובכלל, אל לו להסס לפנות לעזרה מקצועית. חשוב לא להיכנע לסטיגמה, ולא להירתע גם מקשיים טכניים, ככל שישנם. טיפול בעתו יכול לעתים להציל חיים, ולבטח לשפר מאוד את איכותם. כי "בריאות נפש לכל" היא לא רק סלוגן. 

הכותבת היא מנהלת המרכז הרפואי לבריאות הנפש שער מנשה

עוד כתבות

בני גנץ ובנימין נתניהו מתעלמים אחד מהשני בהצבעה לפיזור הכנסת / צילום: דני שם טוב- דוברות הכנסת

בחירות 2021: המשרוקית של גלובס מציגה – הכללים שיסייעו לנו לפקפק

ימי הבחירות שבפתח צפויים לספק לנו בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות שלל פרטי מידע ואמירות, חלקם יהיו מדויקים וחלקם פחות ● לאיזה הבטחות להאמין ועל מה לחשוב כשצופים בסרטונים?

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש

חממות הגידול של קנטק / צילום: רפאל קדישזון

חווה, מפעל ושני בתי מרקחת: הכירו את ה"סופר-גרופ" של עולם הקנאביס

מייסדי גרין סמוק ועלה ירוק חושפים את הקנטק, שמיזגה לתוכה חברות קנאביס פעילות כדי לפעול לאורך כל השרשרת בענף: חווה, מפעל, בתי מרקחת, חברת הפצה בגרמניה וחברת ייעוץ רפואי ומועדון למטופלים ● עכשיו היא מתחילה גם לשווק את המוצרים של אורורה הקנדית באופן בלעדי בישראל

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

2020 הסיפורים הגדולים - כתבי הבריאות / צילום: איל יצהר, יח״צ חדשות 12

בקו האש: כתבי הבריאות הפכו ללוחמים בחזית, והם לא מתביישים לספר גם על פצעי הקרב

האולפנים הפתוחים בישראל מוקדשים לרוב לאירועים ביטחוניים ומככבים בהם כתבים צבאיים • אלא שמאז מרץ עומדים בחזית כתבי הבריאות • עבורם מדובר בחוויה דו קוטבית, מאתגרת אך מתישה • את הכאוס של ההתחלה מחליף כעת זעם מצד הציבור: "אנשים כותבים לי 'תתביישי על מסע ההפחדה'"

אלפי מפגינים בכיכר פריז הערב / צילום: בן כהן

חצי שנה של הפגנות: ארגוני המחאה מחזירים את הפוקוס לבלפור

ההפגנות המשיכו היום בצמתים, בגשרים, בכיכרות ובסמוך למעון הרשמי בירושלים ● ההפגנה בכיכר פריז הערב היא הגדולה ביותר מזה שבועות רבים

חנויות האפליקציות של גוגל ואפל./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ההשקעות בזמן הקורונה מעידות: שוק חברות ה-API נמצא בנסיקה

עסקים רבים האיצו את הנוכחות בדיגיטל מאז פרוץ המגפה ● המרוויחות הן חברות שמאפשרות למפתחים להתחבר לפיתוחים קיימים, לחסוך זמן ולעבוד ביעילות

נמרוד שפר / צילום: איל יצהר

רגע לפני שהוא ממריא עם כרטיס בכיוון אחד נמרוד שפר חושף: למה עזב את תע"א אחרי שנתיים בלבד

נמרוד שפר מספר בראיון ראשון על היחסים הבעייתיים בינו לבין דירקטוריון התעשייה האווירית, בראשות היו"ר הדומיננטי הראל לוקר ● עכשיו הוא יוצא לחופשה מבלי להתחייב על מועד חזרה, וגם אין לו תכנון לגבי העתיד ● "ברגע שיש יו"ר פעיל הגבולות מתחילים להיטשטש"

הבית בהרצליה / צילום: אביב קפילוטו

בית פרטי בהרצליה עם יחידת דיור מושכרת נמכר ב-3.36 מיליון שקל

הבית בשטח 200 מ"ר, על מגרש בשטח 320 מ"ר, נמכר למשפחה צעירה של משפרי דיור מהעיר

ציפיות מרקיעות שחקים / איור: חן ליבמן

את תוכניות המגירה תשאירו בבית. 5 טעויות קלאסיות בכניסה לתפקיד

איך קורה שמנהל חדש, שהציפיות ממנו הרקיעו שחקים, מסומן תוך שלושה חודשים כבעיה? ● חמש טעויות קלאסיות שעושים מנהלים חדשים בלהט המוטיבציה להוביל, לעשות, להוכיח ולהצליח

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

האיש השני העשיר בעולם מתכוון לעבור דירה, ולהרוויח בשל כך הון

לפי דיווח של "CNBC", אלון מאסק מתכוון לעזוב את קליפורניה ולעבור לטקסס, שבה אין מסי הכנסה

מסגד שייח' זאיד באבו דאבי. בנייתו נמשכה כעשור / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק בורג' חליפה: אתרי התיירות שחייבים לראות בבחריין ובאמירויות

המגדל הכי גבוה בעולם, הקניון הגדול ביותר, המסגד המפואר ומתחם הסקי המקורה (שגם הוא, איך לא, העצום ביותר כרגע) ● אלו היעדים המתוירים שתרצו להצטלם בהם, ומה חשוב לעשות ולא לעשות כשתגיעו אליהם ● צ'ק אין

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מאבקי השליטה ב"ידיעות" חושפים: כך התנהלה הקבוצה עסקית

כתב תגובה לביהמ"ש מטעם משפחת מוזס חושף חלק מההתנהלות בקבוצת "ידיעות" בשתי התרחשויות משמעותיות: החובות שצברה הקבוצה לאחר הימור על שערי מטבעות והסיבות שהביאו אותה לממש אופציה למניות הוט במחיר נמוך משמעותית ממה שקיבלה עבור האופציה קבוצת מוניטין

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

בנין חברת ביטוח שירביט, נתניה / צילום: תמר מצפי, גלובס

שירביט החליטה: לא נשלם את דרישות הכופר לתוקפי הסייבר

חברת הביטוח הנתונה למתקפת סייבר בימים האחרונים החליטה להתייחס לתוקפים כ"טרוריסטים" ולא לשאת ולתת איתם ● מנכ"ל שירביט, צביקה ליבושור: "החברה לא תיכנע לטרור מסוג זה ותפעל בדרכים העומדות לרשותה להגן על לקוחות החברה ועל המידע המצוי בחברה"

איציק רכלבסקי / צילום: איל יצהר

איציק רכלבסקי: "ההייטק חטף מכה בתקופות הקורונה, אבל התאושש ממנה לגמרי"

איציק רכלבסקי הוא נשיא קבוצת יעל, שעוסקת ביישום והטמעת חומרי תוכנה וחומרה ● "ניהול המשבר ברמת המדינה מאכזב. אי פיצוי עסקים באופן יעיל, פרויקטור שלא נותנים לו לעבוד ואנשים שלא מבינים בחומר ונותנים עצות רעות"

מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: מכירות בתים צמודי קרקע עולות בעקבות משבר הקורונה

הקונים מחפשים חלל נרחב ושקט, ובתים פרטיים נמכרים יותר טוב מדירות בבניינים ובבתים משותפים

קרלסברג לומה, קסם ישראלי / צילום: יח"צ

הגרסה הישראלית של בירה קרלסברג מתעלה על המקור מדנמרק

קרלסברג לומה: התוצאה היא לא פחות מחגיגה, ואפילו במחיר משתלם

ד"ר סימונה בר חיים / צילום: אייל פישר

מפגש עם מדען מתוכנית החלל גרם לה לעזוב הכל ולהתחיל לטפל בנפגעי שבץ

לאחר שנפגשה עם מדען מתוכנית החלל הרוסית, החליטה ד"ר סימונה בר חיים לעזוב משרה בטוחה ולהתחיל ליישם את עקרונות תורת הכאוס בטיפול שיקומי ● היום היא מנהלת מעבדה ייחודית לשיקום נפגעי שבץ, ומובילה ניסוי מכריע בירדן. אם הוא ייכשל, "כל תחום השיקום יצטרך לחשב מסלול מחדש"

קידום / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הטובה ביותר ליזום שיחת קידום?

מחקר משנת 2007 מצא כי אחת הסיבות שנשים מקבלות שכר נמוך יותר מגברים הוא בגלל שהצעת הפתיחה שלהן נמוכה משמעותית והן עוסקות פחות בקידום עצמי ● מדור ייעוץ