גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת אפי נוה: מרוב עצים לא רואים את סימון המטרה

לא זכורה לי דוגמה כה קיצונית כמו פרשת אפי נוה, שבה המערכת נרתמה לדרוס מכל זווית אפשרית אדם שסומן על ידה ● אם הפרקליטות מסוגלת להודות בטעויות, זו ההזדמנות בה' הידיעה

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף
אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

השבוע נערך השימוע לפני הגשת כתב אישום ליו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה בפרשת מין תמורת מינוי. נער הייתי ואמנם עוד לא ממש זקנתי, אך לא זכור לי מקרה בו נדמה כי הפרקליטות רמסה ברגל גסה ומכל כך הרבה חזיתות בן אדם שנתפס על ידי העומד בראשה כדון קורליאונה. לפעמים מרוב עצים לא רואים את היער. הטור הזה ינסה לסקור בקצרה את העצים המרכזיים ולגבש תמונה נכונה על מצבו של היער המשפטי.

1. הדס שטייף תורמת לפריצה לטלפונים של אפי נוה בכך שמפנה את חני נוה אל יולי רוזנברג שפורץ לטלפונים. אין מדובר בגחמה של רגע, אלא במהלך מתוכנן שהיו שותפים לו שלושה כדי לסייע לגרושתו של נוה. שטייף מודה שבאותו שלב לאף אחד לא היה מושג מה יימצא בטלפון. כל השלושה מקבלים חסינות על העבירות הפליליות שביצעו, עוד לפני שבכלל מוחלט אם יש בסיס להעמיד את נוה לדין.

2. שטייף מוסרת בשיחת טלפון לפרקליט המדינה שי ניצן את רשימת הפרשות הפליליות שלדעתה, עולות מתוך הטלפון. ניצן לא מנהל דיון מעמיק על המשמעות הרוחבית של המהלך הדרמטי, אלא תיכף ומיד שולח את ראש אח"מ של המשטרה לקחת משטייף את החומרים.

3. שטייף מסרבת בשלב זה להעביר את הטלפונים למשטרה אלא מעבירה קלסרים עם פלט החומרים מתוך הטלפון. המשטרה, שבשלב זה יודעת היטב ששטייף היתה מעורבת במהלך הפריצה על ידי הפנייה אל רוזנברג וביצוע של עבירות פליליות לכאורה בשל כך, מבקשת ממנה את הטלפונים, אך נענית בשלילה בשלב זה. המשטרה לא דורשת ממנה את הטלפונים. הטלפונים נשארים אצל רוזנברג, שממשיך להוציא חומרים מהטלפון. רק כדי לסבר את האוזן, השיחה בין נוה לנשיא המחוזי איתן אורנשטיין, הוצאה לפי החשד מהטלפון של נוה מספר שעות לפני שהטלפון הועבר לידי המשטרה. אם המשטרה הייתה מבצעת את מלאכתה כראוי, השיחה עם השופט אורנשטיין לא הייתה דולפת.

4. המשטרה והפרקליטות מוציאות צו איסור פרסום גורף על הפרשה. כולל על הדרך שהטלפונים הגיעו לידי המשטרה, כולל על החסינות שהובטחה לשטייף. הפרקליטות התעקשה שאור השמש לא ייחטא את התנהלותה בפרשה.

5. לא פחות מ-12 תלונות אפי נוה ועורכי דינו הגישו למשטרה. כולן הפכו לעפיפוני נייר. ראיות לכאורה להפרת צו איסור הפרסום ודליפה אסורה של חומרים מתוך הטלפון שלו אל הרשתות החברתיות, נענו בהתעלמות גורפת וצורמת. הטלפון של נוה הפך לנחלת הכלל.

של מי העבירה החמורה?

6. באופן חריג וקיצוני במיוחד, פרקליט המדינה ניצן החמיר את סעיף העבירה נגד נוה מעבר להמלצת המשטרה. בעוד המשטרה סברה כי העבירה שבוצעה היא הפרת אמונים, ניצן בכתב החשדות החמיר לעבירת שוחד. סעיף השוחד מופרך מאוד בנסיבות המקרה, כפי שנראה שגם הפרקליטות מתחילה להודות בכך, כך על פי דיווח של ברוכי קרא בחדשות 13, על כוונה לשנות את סעיף האישום.

7. המשטרה לכאורה הסתירה את המידע מבית המשפט, שאישר את צווי החיפוש על הדרך הפלילית שהטלפונים עשו מבית משפחת נוה בואכה רוזנברג וכלה במשרדי להב 433. אגב, בעניין הזה הפרקליטות מבצעת בימים אלה השלמת חקירה כדי לוודא האם עובדה קריטית זו הוסתרה מבית המשפט.

8. כמעט כל "הפרשות" ששטייף דיווחה עליהן לשי ניצן ולחוקרי להב 433 מתבררות כרכילות שלא מצדיקה פתיחה בחקירה, שלוש מתוכן נבדקו פלילית. רק אחת קורמת עור וגידים. אלא שבסוף נראה כי העבירות ששטייף ושותפיה לעבירה ביצעו לכאורה וקיבלו בגינן חסינות, חמורות ומסוכנות יותר מהעבירה, אם אכן מדובר במעשה פלילי, שביצע נוה בסיוע למינוי של אתי כרייף לשופטת בית משפט שלום בנתניה.

9. למרות שהחוק מקנה לכל מתלונן זכות ערר על ההחלטה לסיגרת תיק, ממלא מקום פרקליט המדינה דאז דן אלדד קבע כי במקרה של נוה מדובר בהחלטה סופית, שאין עליה זכות ערר.

ללמברגר אין זמן לנוה?

10. אם היה מגיע אדם לתחנת המשטרה ואומר שפרץ לביתו של בני גנץ, לקח מסמכים, צילם והעביר לחבריו, האם שי ניצן היה מעלה על דעתו להעניק לו חסינות ולהורות על פתיחה בחקירה נגד גנץ? זה אירוע מופרך. אלא שלמרבה התדהמה, ניצן הכשיר מעשה חמור הרבה יותר. תשאלו כל אדם מה היה מעדיף - שיפרצו לו לבית או לטלפונים הניידים שלו, ותקבלו את התשובה. נדמה כי ניצן פגע אנושות בזכות הפרטיות של נוה, אך לא רק שלו. כל אותם שופטים, סנגורים, תובעים, פוליטיקאים ורבים נוספים חיים מאותו יום נמהר בפחד שמא שיחתם האישית תדלוף לרשת. לאורנשטיין זה כבר קרה. מי הבא בתור ומי בתור הבא?

11. הפרקליטות סירבה שהשימוע של נוה ייערך בפני המשנה לפרקליט המדינה מומי למברגר, שיקבל את ההחלטה אם להעמידו לדין. בעוד שהשימוע של השופטת כרייף התקיים בפניו, נוה נאלץ לקיים את השימוע בפני פרקליטת מחוז מרכז רחל אבישר. טענת נוה שמדובר בהחלטה סרת טעם וחסרת הגיון, שהרי בסוף לא אבישר תקבל את ההחלטה אלא למברגר. אם למברגר יכול לשמוע את כרייף, הוא לא יכול לשמוע גם את נוה? נדמה כי מדובר בזלזול לשם זלזול.

12. עד כאן דיברנו רק על ההליך הפלילי. אבל הפרקליטות רמסה את נוה גם באפיק האזרחי לאחר שהגיש תביעה נגד שטייף וגלי צה"ל. הפרקליטות דרשה לעכב את ההליך האזרחי במשך שנה. לאחר סיום החקירה, הודיעה כי אינה עומדת עוד על בקשת עיכוב ההליך, אולם לפני מספר חודשים חזרה הפרקליטות שוב וביקשה עיכוב של ההליך. מעבר לכך, בכתב ההגנה טענה כי לא מגיע לנוה שקל מגלי צה"ל או משטייף. לטענתה, יש לסלק את התביעה על הסף בטענה כי "מעילה בת-עוולה לא תצמח זכות תביעה".

לפי עמדתה, "לאור התנהלותו של התובע, תקנת הציבור מחייבת לדחות את דרישתו לקבלת פיצויים בגין הנזקים שנגרמו, המוכחשים מאליהם, עת פעל לכאורה בניגוד לחוק. בפרט, אך לא רק, נכונים הדברים באשר לנזקיו הנטענים של התובע בהיבטי הפגיעה במוניטין שנגרמה לו - נזקים שנובעים במישרין מעצם פעולותיו הבלתי חוקיות לכאורה". אם לא די בכך, נטען כי "לתובע אשם תורם בשיעור של 100% המאיין את אחריותם של הנתבעים לנזקים הנטענים והמוכחשים של התובע".

כלומר, ניתן להבין שהתובע אשם שהדס שטייף פרצה לו לטלפון, חיטטה בחומריו, העבירה אותו לחבריה בעיתונות ובשל מחדלי המשטרה הם דלפו לכל כיוון.

אפשר לתת דוגמאות נוספות לרמיסה. לנוה לא השתילו סמים בתא המעצר. לא פיברקו ראיות ולא זייפו עדויות. מהבחינה הזו, לא מדובר בתפירת תיק יש מאין. אבל פרשת נוה-שטייף היא קיצונית בדורסנותה, בהתמקדות במטרה, בציפוף שורות, ובקונספציה מסוכנת שסימנה מראש את המטרה.

נוה כבר לא יחזור לחיים הציבוריים, הוא כבר לא רלוונטי. המאבק עכשיו הוא לא של נוה ולא עבור נוה, אלא של מי שרוצה פרקליטות הגונה כשהוא נחשף למקרה בו היא פעלה בדורסנות חסרת מעצורים. אמנם כבר מאוחר, אבל עדיף עכשיו להכות על חטא ולנסות לתקן לפני שייקבע תקדים של שיתוף פעולה עברייני בין הפרקליטות לגורמי תקשורת ובעלי עניין כדי לדוג עבירה פלילית של דמות פוליטית בכירה, והענקת חסינות למי שביצע את מסע הדיג. כמעט לסדום היינו, לעמורה דמינו. אם הפרקליטות מעוניינת להוכיח שהיא מסוגלת להודות בטעויות, יש לה הזדמנות פז. 

הפרקליטות: "מתוך כבוד לתקינות ההליך, לא נוכל להגיב בתקשורת לכל טענותיו של מר נוה"

מטעם הפרקליטות נמסר כי "פרקליט המדינה דאז, שי ניצן, אסר על חוקרי המשטרה לעיין בחומר שהיה בטלפונים שהגיעו מידי שטייף לידי המשטרה ונשמר במעטפה סגורה. ניצן הורה לפנות לבית המשפט ולבקש צו שיתיר עיון בחלק קטן מהחומר שכלל חשד ממשי לעבירות חמורות ביותר.

"בית המשפט הוציא צו שאיפשר העיון, לאחר שהשופט נחשף בעצמו לחומר, וקבע כי החשד החמור שעלה מחומר זה מצדיק את הפגיעה בפרטיות נווה. רק אז נערך העיון בטלפונים על ידי הרשויות.

"החשד המרכזי שעלה מהחומר ושבגינו הוזמן נווה לשימוע עוסק בהשחתת המערכת האחראית למינוי שופטים בישראל, בדרך של שוחד. פרשיות אחרות נגנזו משיקולים ראייתיים. אשר להליך האזרחי, די אם נציין כי הפרקליטות סירבה לייצג את הדס שטייף בתביעה שאפי נווה הגיש נגדה בשל דרך התנהלותה בפרשה.

"השימוע של מר נוה נערך בפני פרקליטת המחוז, בעוד שהשימוע של השופטת כרייף נערך בפני המשנה לפרקליט המדינה, נוכח העובדה שמדובר בשופטת. מטבע הדברים, ומתוך כבוד לתקינות ההליך, לא נוכל להגיב בתקשורת לכל טענותיו של מר נוה. מכל מקום, כלל הטענות יישקלו במסגרת השימוע - בלב פתוח ונפש חפצה".

פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן מסר כי "הכתבה מציגה תמונה מסולפת וחד צדדית לחלוטין של האירוע ומתעלמת לגמרי מחומרת החשדות שעלו נגד אפי נווה. החלטות פרקליט המדינה לשעבר התקבלו לאחר קבלת המלצות מפרקליטות מחוז מרכז ומהמשנה לפרקליט המדינה (פלילי) ונבעו משיקולים מקצועיים וענייניים בלבד. מאחר ובימים אלה מתקיים השימוע לאפי נווה, לא נוכל לצערנו להגיב לגוף הטענות, כדי שלא להשפיע על השימוע. זאת, בניגוד לאחרים המנסים להשפיע על השימוע באמצעות התקשורת.

"בכל מקרה, הטענה כאילו הפרקליטות 'רמסה ברגל גסה' את אפי נוה וזכויותיו, היא מופרכת לחלוטין. העיון בחלק מהחומר שבטלפונים הותר על ידי בית המשפט רק לאחר שהוא נחשף לחומר ורק אז נערך העיון. הכתבה מגמדת לגמרי החשד החמור שעלה נגד נוה. אנו בטוחים שהציבור ישפוט כהלכה עד כמה חמור החשד להשחתת המערכת האחראית למינוי שופטים. אשר להליך האזרחי, די אם נציין כי הפרקליטות סירבה לייצג את הדס שטייף בתביעה שאפי נווה הגיש נגדה, בשל דרך התנהלותה בפרשה, דבר שעורר תרעומת קשה דווקא מצד שטייף.

תגובת עורכי דינה של של הדס שטייף, עו"ד דודי זילברבוים ועו"ד יוחאי שפירא: "אפי נוה מואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים בכפוף לשימוע שמתקיים ממש בימים אלה. לניסיון הנלוז להציג אותו כקורבן יש מטרה אחת: כתב הגנה מעל דפי העיתון. נוה שהדליף שיחות עם היועץ המשפטי לממשלה שהפכו כלי לאיומים ולסחיטה, רודף את העיתונאית הדס שטייף, חושפת הפרשה "מין תמורת מינוי" שבגינה הוא עשוי לעמוד לדין.
גרושתו חני נוה הבהירה בימים האחרונים כי כשחיפשה ראיות ביחס למשפט הגירושין בטלפונים השייכים לה - מצאה ראיות להשחתת מערכת המשפט ופעלה על מנת ליידע את הציבור. המשטרה והפרקליטות החליטו לקבל את המידע ולעשות בו שימוש לאחר שזועזעו מהיקפי המעשים החמורים שחולל נוה, ועל מנת למצות את הדין את הגורמים העבריינים האמיתיים בפרשה".

עוד כתבות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה ירוקה בתל אביב בהובלת הבנקים: ת"א 35 קפץ ב-1.9%

מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נוסג ב-0.2%. מדד הבנקים קפץ ב-2.1% ● מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4% ● חברה לישראל קפצה ב-7%

תחנת אוטובוס ברמלה. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בקרדיט סוויס פסימיים: המשק יחזור לפעילות מלאה רק בקיץ 2021

התחזית העולמית של הבנק השווייצי ל-2021 מציינת "הדרדרות משמעותית במצבה הפיסקלי של ממשלת ישראל" מתחילת משבר הקורונה אך מוסיפה כי "בשלב זה" נמנעות חברות דירוג האשראי מהורדת דירוג

שוברים את שגרת האלימות / צילום: יח"צ

המאבק באלימות נגד נשים: פובליסיס ולקוחותיה משתלטים על ברייק הפרסומות

ביוזמת משרד הפרסום ליאו ברנט מקבוצת פובליסיס, הקבוצה תשתלט מחר על ברייק פרסומות, במהלכו יעלו חלק מהמפרסמים הגדולים שלה קמפיינים המותאמים למסר המלחמה באלימות נגד נשים

פרופ' רן בליצר / צילום: איל יצהר, גלובס

"החלופות האמיתיות הן בלימה ואיזון או 'אקורדיון' של סגר לסירוגין"

פרופ' רן בליצר מסביר את ארבע האסטרטגיות שנשקלו או נוסו בכל העולם למלחמה בקורונה, ומציג את המלצות הדוח של "קבינט המומחים" לשליטה במגפה לקראת התקופה הקרובה, שכנראה לא תהיה קלה

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

הקורונה והקאנביס: נובולוג הרוויחה 9.7 מיליון שקל ברבעון השלישי

השפעת הקורונה ואיחוד פעילויות שנרכשו הגדילו את הכנסות חברת שירותי הבריאות והלוגיסטיקה הרפואית נובולוג ב-9% ברבעון השלישי והן הסתכמו ב-290 מיליון שקל ● נובולוג עשויה להיות חוליה בשרשרת הפצת החיסון לקורונה, אם כי עדיין לא הגיעה להסכמה עם משרד הבריאות או אחת החברות

ניר שאול / צילום: יח"צ

איש העסקים ניר שאול רוכש את השליטה באירומיד

החברה החדשה תעסיק כ-80 עובדים ותהפוך לחברה השנייה בגודלה בישראל בתחום הקשר והתקשוב הטקטי בישראל, עם מחזור מכירות של 100 מיליון שקל ● מטרת הרכישה הינה יצירת סינרגיה בין החברות הוותיקות בתחום ויצירת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות ההנדסיות והשירותיות

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

ג'נט ילן, מזכירת האוצר הבאה של ג'ו ביידן / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

שרת האוצר של ביידן שרוצה לכוונן מחדש את הקפיטליזם

ג'נט ילן עומדת לעשות היסטוריה פעם נוספת כאשר היא תהיה האישה הראשונה שעמדה בראשות שלושת התפקידים הכלכליים החשובים בממשל כראש מועצת היועצים הכלכליים בבית הלבן תחת קלינטון; כנגידת הפד; ועכשיו כשרת האוצר בממשל ביידן

אוהד גולדברג  צילום: יחצ

משריינים חיסונים: מנכ"ל אסטרהזנקה בישראל מגלה מה עמד מאחורי ההסכם עם המדינה

ישראל הייתה אמורה לקבל הקצאה של מנות חיסון דרך מנגנון חלוקה של ארגון הבריאות העולמי וקואליציית החיסונים ● מה גרם לה לבסוף לנהל מו"מ ישירות עם אסטרהזנקה העולמית?

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

מתקרבת לישראייר? קרן פורטיסימו חושפת את ההצעה לרכישת החברה

קרן פורטיסימו מציעה לרכוש 90% ממניות ישראייר בתמורה ל-75 מיליון שקל במזומן כן להשקיע עוד 25 מיליון שקל בחברה מיד עם סגירת העסקה וזאת מבלי לדלל את שיעור ההחזקה של אי.די.בי , שיישאר 10%

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש

הצפה בחיפה בסוף השבוע האחרון. “לכל עיר בישראל צריכה להיות תוכנית חירום להצפות” / צילום: ערן ויצמן, כבאות והצלה

כל הסיבות לכך שההצפה הבאה מעבר לכביש

החורף שוב הגיע, ובישראל עדיין אין רגולטור אחד שאמון על מניעת הצפות וזיהומים ● כולם מסכימים שלאגירת מי הגשמים ישנה חשיבות כלכלית, סביבתית ובריאותית מכרעת, אבל קשה למצוא מישהו שייקח אחריות לטיפול בנושא ● הפוליטיקה של הגשם

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

שלב ההוכחות במשפט רה"מ בנימין נתניהו נדחה לתחילת פברואר 2021

לפי החלטת השופטים ב-6 בדצמבר 2020 תשמענה כל הטענות המקדמיות לרבות טענות לפגמים בכתב האישום שהעלו הנאשמים ● התביעה תגיש תגובה בכתב לטענות המקדמיות עד ה-3 בדצמבר

סינוורלד/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

ענקית בתי הקולנוע סינוורלד השיגה 750 מיליון דולר בניסיון לצלוח את משבר הקורונה

החברה לוותה 450 מיליון דולר מקרנות השקעה, חידשה קו אשראי בהיקף של 110 מיליון דולר ובונה על החזרי מס בסדר גודל של כ-200 מיליון דולר ● לסינוורלד חוב עצום של כ-5 מיליארד דולר

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

אינטרנט, טלוויזיה וטלפון בחבילה אחת? בזק מקבלת סוכרייה מרשות התחרות

רשות התחרות שוקלת לבטל התנאי במיזוג האוסר על בזק ו-yes למכור חבילות טריפל לא פריקות ● משרד התקשורת מתנגד ● כמו כן, הרשות שוקלת לשנות את התנאי האוסר על בלעדיות על yes כך שלא יחול על רכש תוכן זר, להוציא תכני ספורט ותכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית / צילום: איל יצהר, גלובס

קורנית הודיעה על הקמת פעילות עסקית חדשה; המניה ממשיכה לטפס

הפעילות החדשה, הממוקדת בייצור דיגיטלי על פי דרישה, מבוססת בחלקה על רכישת חברת Custom Gateway שבוצעה לפני מספר חודשים תמורת 17 מיליון דולר